Roerige dagen in N.-Ierland DDR protesteert tegen actie bij Muur IRA demonstreert in Belfast Israëlische aanval op twee Palestijnse kampen Pasta-oorlog VS-EG voorbij Geen bezwaar tegen komst Arïdré Haakmat Bestand in Z.-Filippijnen Kritiek op rol politie in Finse gijzelingszaak Magere opkomst bij demonstratie in West-Berlijn MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BELFAST (AP) - Naar schatting 2.500 aanhangers van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben gisteren onder strenge politiebewaking een mars gehouden door de Noordierse hoofdstad Belfast. De twee avonden en nachten ervoor hadden zich in katho lieke buurten al ernstige onlusten voorgedaan. De jaarlijkse demonstratie, waar mee herdacht wordt dat 15 jaar ge leden de internering zonder vorm van proces werd ingevoerd, volgde na een week waarin de spanningen tussen protestanten en katholie ken weer hoog waren opgelopen. De demonstranten trokken on der begeleiding van 14 drumbands van de Falls Road naar het hoofd kantoor van de Sinn Fein in Ander- sontown. De Sinn Fein is de legale, politieke vleugel van het IRA. On der de demonstranten bevonden zich 20 tot 25 leden van het in New York gevestigde Hulpcomité Noord-Ierland (Noraid), en leden van de Britse beweging 'Troepen Weg'. Noraid zamelt volgens de Ameri kaanse, Ierse en Britse regering geld in voor het IRA, maar de be weging zelf zegt dat het geld be stemd is voor de gezinnen van mensen die door de Britten zijn op gepakt. Aan het begin van de mars waar schuwde de Royal Ulster Consta bulary, de Noordierse paramilitai re politie, dat de betogers de wet overtraden, omdat voor de demon stratie geen vergunning was aange vraagd. Op een gegeven moment deden de demonstranten een uit val naar de politie, maar na een op roep tot kalmte van de voorzitter van de Sinn Fein, Gerry Adams, verliep de betoging zonder verdere incidenten. De internering zonder proces werd in december 1975 afgeschaft, maar Adams zei in zijn toespraak in Andersontown dat de Ierse en Britse regering overwegen de maatregel weer in te voeren, niet alleen in Noord-Ierland, maar ook in de Ierse Republiek. Adams' be wering werd in Londen later ten stelligste ontkend. De politie was dit jaar zo massaal op de been gebracht dat het IRA kennelijk geen kans zag om het machtsvertoon van voorgaande ja ren ten toon te spreiden. In het verleden verschenen ook gemas kerde en zwaar bewapende strij ders van het IRA op de bijeen komst, die een boodschap voorla zen en in de menigte onderdoken voor de politie kans zag hen in de krijg te grijpen. Dit jaar wist de po litie aan het eind van de demon stratie Alex Maskey te arresteren. Maskey is een vooraanstaand lid van de Sinn Fein en werd in ver band met ernstige misdrijven voor verhoor meegenomen, aldus een politiewoordvoerder. Vrijdagavond laat waren in ka tholieke wijken in Belfast, Lon donderry en Downpatrick rellen uitgebroken die tot diep in de nacht voortduurden. Zaterdag avond was het opnieuw onrustig. In Londonderry vielen volgens de politie geen gewonden, maar de Sinn Fein verklaarde dat 20 men sen verwondingen hadden opgelo pen. In het katholieke West-Belfast raakten 11 politiemannen gewond en werden 60 arrestaties verricht. In Downpatrik werd één man ge raakt door een plastic kogel. Vrijdagavond waren er ook pro testantse rellen, nadat de politie protestanten had verboden om door het centrum van het overwe gend katholieke dorp Keady, 65 ki lometer ten zuidwesten van Bel fast, te trekken. Aan het begin van de week had het IRA opnieuw gedreigd om ie dereen om het leven te brengen die werk verricht of goederen levert aan de veiligheidstroepen in Noord-Ierland, terwijl protestante militanten aanhangers van het IRA die in protestante wijken werken, met de dood bedreigden. PARIJS (AP) - In Parijs is gistermorgen een sportvliegtuigje geland op de Champs-Elysees. Het vliegtuigje was eerst over de Are de Triomph gevlogen, draaide een rondje om de obelisk op de Place de la Concorde en keerde om om te landen. Het toestel kwam voor de Are de Triomph tot stilstand. De 50-jarige piloot, Albert Maltret, werd direct door de politie voor verhoor afgevoerd. Hij zou zijn stunt hebben uitgevoerd bij wijze van protest tegen de slechte omstandigheden van een gevangenschap in Marokko. De Champs-Elysees was op het moment van de landing afgeslo ten, omdat een filmploeg bezig was met opnames voor een promotiefilm in verband met de kandidatuur van Parijs voor de Olympische Spelen. (foto AP) SIDON (AFP/Rtr./UPI) - Vier Is raëlische helikopters en twee ge vechtsvliegtuigen hebben gister middag guerrillabases in twee Pa lestijnse vluchtelingenkampen ten zuiden van Sidon beschoten. Daar bij zijn zeker tien mensen gewond geraakt, zo is uit Libanese veilig heidsbronnen vernomen. Doelwitten waren de Palestijnse kampen Ain al-Hilweh, met meer dan 30.000 mensen het grootste in van de 13 kampen in Libanon, en Miyeh Miyeh, waar 3000 mensen wonen. De kampen worden ge bruikt als bases door drie Pale stijnse facties - van de Palestijnse Bevrijdingsorganistatie PLO van Jasser Arafat, de dissidente pro- Syrische groepering van Abu Musa en de Revolutionaire Raad onder leiding van Sabri al-Banna, beter bekend als Abu Nidal. Aan de ba ses is grote schade aangericht, al dus de bronnen. Tientallen men sen sloegen na de beschietingen uit de kampen op de vlucht. Aangenomen wordt dat beiden kampen onder controle staan van vertrouwelingen van Arafat, die geleidelijk aan naar Zuid-Libanon zijn teruggekeerd nadat zij in 1982 door het Israëlische leger, dat het gebied bezette, werden verdreven. In Tel Aviv zei een Israëlische militaire woordvoerder dat Israëli sche vliegtuigen een aanval had den uitgevoerd op Arafats groep en op die van zijn tegenstander Abu Musa. Kort daarvoor meldde de Is raëlische radio dat katjoesja-raket- ten op Noord-Israël waren afge vuurd vanuit Libanon. Daarbij vie len geen slachtoffers. BRUSSEL (Rtr./UPI/DPA) - De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap hebben gisteren overeenstemming bereikt om het reeds langlopende conflict over de export van citrus en pasta te beëin digen. Beide partijen hebben plan nen aangekondigd om de handels belemmeringen voor eikaars pro- dukten weg te i In een gezamenlijke verklaring hebben de handelsvertegenwoor diger van de VS, Clayton Yeutter, en het lid van de Europese Com missie die is belast met externe be trekkingen, Willy de Clercq, na twee dagen van wat zij noemden „intensieve onderhandelingen", het akkoord bekendgemaakt. Vol gens de verklaring is overeenstem ming bereikt over „een basis voor een regeling" inzake de Ameri kaanse export van citrus naar de EG en een „modus operandi" om een spoedige oplossing te vinden voor de export van pasta uit de EG naar de VS. In de verklaring werd bekendge maakt dat beide partijen onmid dellijk na de goedkeuring door de Amerikaanse regering en de EG- ministerraad de handelsbelemme ringen voor pasta, limoenen en walnoten zullen wegnemen. In af wachting van deze goedkeuring werden nog geen bijzonderheden over de overeenkomst vrijgegeven. De citrus/pasta-oorlog brak in november vorig jaar in alle hevig heid uit toen de VS hoge invoer rechten instelden op de import van pastaprodukten uit de EG als ver gelding voor de handelsbelemme ringen voor de invoer van Ameri kaanse citrusprodukten in de EG waarover de Amerikanen al sinds Zee genieten een voorkeursbehan deling bij de citrusimport in de EG, hetgeen de VS al jaren een doorn in het oog is. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Suriname heeft er geen be zwaar tegen de Amsterdamse ad vocaat en verzetsleider André Haakmat toe te laten als hij met goede bedoelingen komt, bijvoor beeld om te werken. Dit heeft de Surinaamse premier, Pertab Rad- hakishun, dit weekeinde op een persconferentie in Paramaribo ver klaard. De premier zei daarbij te betwijfelen of Haakmat in staat is de rebellerende ex-militair Ronnie Brunswijk tot staan te brengen. Opstandelingen onder leiding van Brunswijk deden bijna drie weken geleden een aanval op twee militaire posten. Sindsdien hou den zij twaalf militairen in gijze ling, vermoedelijk in het oerwoud in het oosten van het land. Vorige week zei de advocaat in een radio- uitzending te geloven dat hij via onderhandelingen is staat zou zijn Brunswijk van verdere acties te la ten afzien. „Ik geloof niet dat hij die macht heeft", aldus Radakishun. Maar ie mand die iets zou kunnen doen om de gijzelingsactie te beëindigen, mag niet „werkloos toezien", zo voegde hij er aan toe. Elke dag dat Buitenland kort Cocaine In de streek van Chaparè in het centrum van Bolivia heeft de poli tie elf cocalnelaboratoria vernie tigd. De laboratoria waren ontdekt door de speciale eenheden die met Amerikaanse militaire steun voor al in het noordoosten van Bolivia cocavelden en laboratoria voor be werking opsporen. Gestikt Een 38-jarige Amerikaanse uit San Francisco en haar dochtertje van anderhalf jaar hebben de eer ste nacht van hun vakantiereis door de Bondsrepubliek niet over leefd. Zij stikten volgens de politie in hun gehuurde minibus op een kampeerterrein in München. De politie stelde vast dat de minibus geen luchtverversingskanaal had en deuren en raampjes luchtdicht waren afgesloten. Doodstraf De ruk naar rechts in de Verenig de Staten heeft ook het hoger on derwijs in het land niet onberoerd gelaten. Uit een representatieve opiniepeiling onder 1004 studen ten blijkt dat tweederde deel van hen later op de eerste plaats veel geld wil verdienen. Een derde van de ondervraagden hecht er grote waarde aan voor het 35ste levens jaar miljonair te zijn. Voedselvergiftiging In het Franse departement Arde- che zijn zaterdagochtend 60 Britse tieners door brandweerlieden van een camping gehaald en naar zie kenhuizen gebracht met ernstige verschijnselen van voedselvergifi- tiging. De plaatselijke autoriteiten stelden direct een onderzoek in naar de oorzaak van de voedselver giftiging. de zoekacties voortduren is de mo gelijkheid aanwezig dat er slacht offers vallen, zei hij, erop wijzend dat er al twee doden zijn gevallen. „Elk leven dat nu verloren gaat schrijf ik op het conto van degenen die in staat zouden moeten zijn om Brunswijk te stoppen. En als de heer Haakmat beweert dat hij iets kan doen, dan is hij medeschul dig". De premier zei er „geen moeite" mee te hebben als Haakmat naar Suriname wil. Maar men moet zich volgens hem wel afvragen wat de advocaat in Paramaribo zou ko men doen. „Haakmat is geen Suri namer. Dat leid ik af uit het feit dat hij als advocaat in Nederland is ge vestigd en dat kan volgens mij niet als je een Surinaams paspoort hebt", aldus Radhakishun. Haakmat verklaarde vorige week alleen naar Suriname te willen gaan op een officiële uitnodiging van Paramaribo. Daarbij moet dan wel zicht zijn op een politieke dia loog om de problemen in verband met opstandelingen op te lossen en stelt hij de voorwaarde dat de le- geracties in het oosten van het land worden stopgezet. Ook eiste hij veiligheidsgaranties. Communisten geven toe in één provincie MANILLA (AP) - Communistische opstandelingen in Emano zei dat hij en de andere onderhandelaars in de Filippijnen hebben ingestemd met een bestand in een bergdorp hadden gesproken met 10 guerrillalei- eén provincie op het zuidelijke eiland Mindanao, maar ders, onder wie George Madlos, het hoofd van de gedreigd met nieuwe acties als het leger het aanbod Commissie voor Noord-centraal Mindanao, niet binnen een week aanneemt, zo heeft een bemid- Volgens Emano kan het feit dat de rebellen bereid zijn tot een bestand een belangrijke stimulans zijn voor de pogingen van de regering van president Cora- zon Aquino om met onderhandelingen tot een vreed zame oplossing te komen voor de nu al 17 jaar duren de opstand. Dinsdag maakte minister van landbouw Ramon Mi- Commissaris Mauno Tuominen tijdens zijn persconferentie. o delaar van de regering zaterdag bekendgemaakt. Gouverneur Vicente Emano van Misamis Oriental zei dat de regionale legerbevelhebbers akkoord waren gegaan met stopzetting van de militaire operaties zo lang met de guerrillastrijders wordt onderhandeld. Maar de bevelhebbers moesten nog met hun superieu ManiLla overleggen of zij met het bestand mee tra bekend dat hij aftastende besprekingen had ge- zullen gaan, zei Emano. voerd met twee hoge onderhandelaars van de rebel- Het Filippijnse persbureau had eerder op zaterdag len. Mitra is een van de twee functionarissen die door bericht dat brigade-generaal Mariano Adalem op het Aquino zijn aangewezen om met de opstandelingen te aanbod van de rebellen had gereageerd door het bevel onderhandelen. Mitra zei dat hij en Satur Ocampo en te geven om alle operaties tegen de opstandelingen Antonio Zumel van de rebellen overeen waren geko- onmiddellijk te staken in alle zes provincies onder zijn men om over twee weken opnieuw te gaan praten, commando. De communistische opstand heeft onder het be- Emano zei dat hij, de vice-gouvemeur, de burge- wind van ex-president Marcos steeds meer aanhan- meesters van 10 plaatsen en zes katholieke priesters gers gekregen en was een van de redenen voor zijn val. de regionale functionarissen van de communistische Onder Marcos stierven per dag gemiddeld 24 mensen partij en het communistische Nieuwe Volksleger tot door de gevechten. Onder Aquino is dat afgenomen een bestand hadden overgehaald. De onderhandelin- tot 9, zo blijkt uit onlangs gepubliceerde cijfers van gen werden donderdag en vrijdag gevoerd. het leger. HELSINKI (Rtr/UPI/AP) - De Fin se pers heeft dit weekeinde felle kritiek geuit op de aanpak van de politie van het ontvoerinsgdrama bij een bankgebouw in Helsinki. Maar de minister van binnenland se zaken, Kaisa Raatikainen, nam de politie tegen de kritiek in be scherming. Volgens hem heeft zij naar behoren gehandeld. Het drama, dat Finland 15 uur in zijn greep hield, begon vrijdag toen een overvaller, bewapend met een geweer en dynamiet, een bank in een buitenwijk van Helsinki bin nenwandelde en 10 klanten plus een bankbediende in gijzeling nam. Hij dreigde ze een voor een neer te schieten tenzij hij een som gelds kreeg en een vluchtauto. De politie stemde daarmee in en sa men met drie gijzelaars vluchtte de overvaller, volgens de politie een Finssprekende man van in de twin tig. Een twintigtal politieauto's, on dersteund door helikopters, zetten WEST-BERLIJN (Rtr./AFP/DPA) - Het officiële Oostduitse persagent schap ADN heeft gisteren het pro test in West-Berlijn van zaterdag tegen het bestaan van de Muur een mislukking genoemd. De bijeen komst werd bijgewoond door on geveer 3.500 mensen, hoewel er 12.000 waren verwacht. Spreker was de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Richard Burt. ADN verklaarde dat de poging om een zinnebeeldige menselijke keten langs de Berlijnse Muur te vormen door gebrek aan deelne mers was mislukt. Het persagent schap liet de illegale grensover schrijding van de betogers voor het verbranden van een Oostduitse vlag onaangeroerd. In een interview met het dagblad Bild heeft president Reagan van de Verenigde Staten de verantwoor delijke landen in Oost-Europa op geroepen de Muur af te breken. Dat zou volgens hem een wezenlij ke bijdrage zijn tot een verbetering van de betrekkingen tussen oost en west. Reagan herhaalde terzelfdertijd dat de Amerikaanse waarborgen voor de veiligheid van West-Berlijn Oost-Duitsland protesteerde gis- onverminderd van kracht bleven teren officieel bij het WestberUjnse en Berlijn de hoeksteen zou blijven stadsbestuur tegen de "ernstige van de Amerikaanse Europapoli- provocatie" van zaterdag, toen de tiek. Westberlijnse demonstranten Oostberlijns gebied betraden en er "De Verenigde Staten voelen grensinstallaties aanvielen, zich verplicht om de onnatuurlijke scheiding van Europa te beéindi gen", aldus de Amerikaanse presi De menselijke muur die demonstranten langs de echte r wilden oprichten mislukte bij gebrek aan belangstelling. vreedzame middelen en in over eenstemming met de democratisch 1 van het Duitse De incidenten het protest van zondag bij West- Berlijn hebben het klimaat dent, "en steunen daarom het stre- plechtigheden ter herdenking v ven naar Duitse hereniging met de 25-jarige muur in Oost-en West- aerryn op woensdag aanstaande, grondig bedorven. Het Oostduitse persbureau ADN berichtte dat het Oostduitse minis terie van buitenlandse zaken de Westberlijnse politie ervan be schuldigde niet genoeg gedaan te hebben om het optreden van de be togers aan banden te leggen en dat het schadevergoeding eiste. Een woordvoerder van de West berlijnse 'Senaat' zei dat West-Ber lijn niet verantwoordelijk was voor acties op Oostberlijns grondge bied. "Een aanval op de muur kan in West-Berlijn niet als een straf baar feit worden aangemerkt", zei hij. Zaterdagavond waren kleine groepen anti-communistische be togers op de muur geklommen en hadden Oostduitse grensbewakers getreiterd door met Westduitse vlaggen te zwaaien en leuzen te roepen. Een Oostduitse vlag werd naar beneden getrokken en in tweeën gescheurd en een van de demonstranten hakte stenen uit de muur en gooide ze naar de nade rende vopo's. Andere betogers probeerden een menselijke keten te vormen, maar dat mislukte door een tekort aan handen. In de plaats daarvan klap ten ze ermee, zongen het Westduit se volkslied en scandeerden "Deutschland, Deutschland". De Oostduitse grensbewakers grepen niet in, hoewel er af en toe wel 16 betogers tegelijk op Oost duits gebied waren. De Westberlijnse politie deelde mee dat een 30-jarige man gister morgen vroeg twee branden sticht te op een houten stuk van de 160 kilometer lange muur voor de his torische Brandenburger Tor. Grensbewakers doofden het vuur en de man werd korte tijd vastge houden door de Britse militaire po litie. Over het oversteken door een 200-tal betogers van de witte de marcatielijn bij Checkpoint Char lie, zei het persbureau ADN zon dag: "De menigte heeft zich schul dig gemaakt aan ernstige provoca tie van de veiligheidsdiensten en installaties van de DDR. De veilig heidsagenten werden actief aange vallen en er werd met gevaarlijke voorwerpen naar hen gegooid, waardoor hun leven in gevaar kwam. Er werd schade aange bracht aan toegangspoorten en verkeerslichten". Volgens ADN was het alleen aan de matiging van de agenten te dan ken dat de provocatie geen verdere ernstige gevolgen had en het door- laatpostverkeer tot staan bracht. De DDR eist volgens ADN dat de schuldigen worden berecht en dat maatregelen worden genomen die herhaling onmogelijk maken. De Westberlijse Senaat moet de her- stelkosten betalen. Aan de betogingen by de muur waren vreedzame betogingen in West-Berlijn voorafgegaan. Vijf duizend mensen deden zaterdag middag mee aan een mars die was georganiseerd door de jonge chris ten-democraten. Men droeg zwarte kruisen ter herdenking van de 184 onfortuinlijke vluchtelingen die in de afgelopen 25 jaar bij de muur de dood vonden. Correspondenten in West-Berlijn kregen zondag een brief van Oost duitse kerkelijke activisten aan de Oostduitse regering in handen waarin wordt geëist dat reisbeper kingen worden opgeheven. Ge zegd wordt dat men niet stilzwij gend aan de muur voorbij kan gaan en dat deze vele mensen in de DDR psychisch lijden bezorgt. "Alleen wanneer volkeren en niet alleen re geringen elkaar zonder complica tie kunnen ontmoeten, kunnen vooroordelen worden verminderd en kan het vertrouwen worden ver groot", aldus de brief. de achtervolging in door het don kere Finse landschap. Tegen de ochtend arriveerde het bizarre konvooi in Mikkeli. Daar stopte de vluchtauto en begon de politie via de gijzelaars te onderhandelen. De overvaller eiste benzine omdat zijn tank bijna leeg was. Kort daarna vielen de schoten en explodeerde de auto. Politiecommissaris Mauno Tuo minen verklaarde dat een van de aanwezige agenten kort voor de ex plosie op de auto had geschoten. De politie sluit niet uit dat de scho ten de explosie hebben veroor zaakt. Een nader onderzoek zal hierover uitsluitsel moeten geven. Volgens Tuominen had de politie de twee vrouwelijke gijzelaars toe geroepen uit de auto te springen toen de ontvoerder probeerde weg te rijden. Daarna pas werden de schoten afgevuurd. De hoogste politiechef, Olli Ur- ponen, erkende echter dat "de poli tie niet op de best mogelijke ma nier heeft gehandeld". Toen een van de vrouwelijke gijzelaars ont snapte, zo luidde de lezing van de Finse politie, sprong een geünifo- meerde politieman voor de auto. Hij deed dat om dekking te geven aan de tweede vluchtende vrouw en om de overblijvende gijzelaar te beschermen en de overvaller uit te schakelen. De politieman schoot door de voorruit. Er volgden nog vier tot vijf schoten, waarna de au to explodeerde. Er zal een onderzoek worden in gesteld. Minister Raatikainen wijst echter iedere veronderstelling dat de politie onhandig is opgetreden, van de hand. "Het alternatief was 11 doden, zodat het ergste is voor komen, ofschoon niemand de uit eindelijke uitkomst gewenst kan hebben", zo zei hij. Straatgevechten in Oost-Beiroet BEIROET (AFP/UPI/Rtr) - In Oost-Beiroet zyn gistermorgen he vige straatgevechten uitgebroken tussen rivaliserende groepen bin nen de christelijkje Libanese Strijdkrachten (FL). Daarbij zijn zeker vier mensen om het leven ge komen en 15 mensen gewond ge raakt, zo hebben militaire woord voerders verklaard. Alle straten die leiden naar het christelijke deel van Beiroet werden door de ge vechten afgesloten. Het waren de hevigste gevechten tussen rivaliserenden christelijke milities sinds half januari. Na een bloedige strijd moest de toenmali ge leider van de Libanese strijd krachten Elie Hobeika toen op stappen, nadat hij eind december een vredesakkoord had getekend met door Syrië gesteunde sji'itishe en druzische milities. De gevechten braken in alle vroegte uit en breidden zich uit in verschillende wijken van het christelyke stadsdeel. De wegen naar Oost-Beiroet zyn geblok keerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7