Wie meer wil weten over de volgende onderwerpen haalt de rolder op het postkantoor. Dees overweegt eigen bijdrage 'Veenhuizen' wil gevangenismuseum Reisbureau Stella Express op de fles Olaf komt morgen weer boven water Kleine zaken.Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. Bezuiniging op ziekenfonds Weer agenten bedreigd op de Zeedijk Kind net op tijd uit het water gered Meisje uit IJmuiden nog MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Als u toch op het postkantoor bent voor postze gels, geldzaken of pakjes, neem dan in één moeite ook even een kijkje bij het PTT Post Infocentrum. Daar vindt u belangrijk nieuws en handige tips van de overheid en het bedrijfsleven. Praktische informatie in overzichtelijke folders. Die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen. Deze maand zijn er folders van o.a.: Bedrijfsleven: Postbank: sparen, lenen, hypotheken, girorekening. PTT Post: SAL-post, streekpost, posttarieven in zak formaat, cassettepost Overheid: Postbus 51: huursubsidie, kopen met het koppie, ARBO-wet (voor het betere werk), voeding (weet wat u eet), wat doet u aan informatica? IHaüü^l Cheryl Morriën. (foto gpd> VELSEN/BLOEMENDAAL (GPD) - Na zes dagen intensief speurwerk heeft de politie van Vel- sen geen enkel spoor kunnen vin den van de Cheryl Morriën. Het 7- jarige meisje verliet dinsdag 5 au gustus 's morgens om half twaalf de ouderlijke woning en is daar sindsdien niet teruggekeerd. Tijdens het afgelopen weekeinde hebben honderden vrijwilligers het hele duingebied tussen Bloe- mendaal en Velsen tevergeefs uit gekamd. Als op korte termijn bruikbare aanknopingspunten uit blijven ziet de korpsleiding zich genoodzaakt het onderzoek in deze zaak af te sluiten. Concrete aanwijzingen over de mogelijke verblijfplaats van het meisje ontbreken. In een allerlaat ste poging om nieuwe informatie van het publiek te krijgen, is giste ren per telex een landelijke oproep De politie zoekt contact met mensen, die Cheryl Morriën moge lijk hebben gezien in een speelau- tomatenhal aan de Badweg in IJ- muiden en met bezoekers van re creatievijver 't Wed in Bloemen- daal, waar zij woensdagmiddag zou zijn gesignaleerd. VEENHUIZEN (GPD) - Het vijf jaar geleden geopende museum in Veenhuizen heeft grootse plannen. In de toekomst moet dit mu seumpje uitgroeien tot het Natio naal Museum van het Gevangenis wezen. "Zo'n museum hoort in Veenhuizen te komen", is de stelli ge overtuiging van voorzitter Nij- borg van het stichtingsbestuur Mu seum Veenhuizen. "Wij hebben hier in Veenhuizen de kennis, het management, de contacten binnen het Nederlandse gevangeniswezen en we hebben hier een werkplaats om oude attributen op te kalefate- Het enige probleem in Veenhui-. zen lijkt voorlopig de beschikbare ruimte. Maar volgens Nijborg, zelf een oud-directielid van de strafin richting, komt er over enige tijd ruimte genoeg beschikbaar. "De mogelijkheid bestaat dat er een aantal grote gebouweji wordt afge stoten als onderdeel van de strafin richting. Ze zijn te oud om goed voor dat doel te kunnen worden gebruikt. Je kunt die gebouwen natuurlijk afbreken, maar beter is er een museum in te huisvesten. Al zou het alleen maar zijn, omdat de meeste gebouwen hier architecto nische waarde hebben". Dwangbuis Volgens Nijborg doet zich de ko mende jaren dé gelegenheid voor om een Nationaal Museum van het Gevangeniswezen in te richten. "Veel gevangenissen worden ge moderniseerd. Maar dat betekent ook dat veel ouds er uit wordt ge sloopt. Het zou zonde zijn dat alle maal onder de slopershamers te vernietigen. Al ligt er op diverse plaatsen in Nederland al veel oud materiaal opgeslagen met het idee dit te bewaren voor een eens in te richten nationaal gevangenismu seum. Ik ben ervan overtuigd, dat er veel meer materiaal bewaard zou blijven, als men weet dat men het ergens kwijt kan waar het zorg vuldig wordt bewaard". Elke generatie heeft zo zijn eigen ideeën over het uit de wereld hel pen van de misdadigheid. In het huidige museum van Veenhuizen zijn daarvan aardige voorbeelden te vinden. De dwangbuis is een he le bekende. Door het opsluiten van de boosdoener met alleen de bijbel als leesvoer, heeft men ook een' tijdje gemeend het kwaad uit te kunnen bannen. Ook zijn in het Veenhuizer museum puddingkom men te zien met stichtelijke spreuken op de bodem, met als achterliggend motief: pudding op, verstand gezond. Maar tot nu toe is nog geen methode gevonden om de misdadigheid tegen te gaan. "Misschien denken ze over twintig jaar wel dat we in 1986 waardeloze methoden hanteerden", relativeert Nijborg het idee, dat we het niet zo gek doen met onze gevangenen. Turf Om de grote stap naar een Natio naal Museum te maken, heeft het museum van Veenhuizen al twee vergevorderde tussenstappen ge zet. Want men vindt wel, dat 'Veen huizen' een bijzonder plaatsje in moet nemen m het grote r Het bestaande museum wil men op zeer korte termijn uitbreiden met een overzicht van Veenhuizen tij dens de Tweede Wereldoorlog en een overzicht van het Korps Ge- stichtswacht '42 tot aan de ophef fing ervan in 1985. "In de oorlog is Veenhuizen bij voorbeeld nooit verstoken geweest van elektriciteit", vertelt Nijborg. "Die werd opgewekt met een op turf gestookte centrale, een uitzon derlijk mooi apparaat dat nog er gens hier in Veenhuizen staat". En wat betreft het idee van een over zicht korps Gestichtswacht heeft het museum van Veenhuizen be gin juli een aardig steuntje in de rug gekregen van de minister Kort hals Altes (justitie). "Aan uw ver zoek in beginsel in te stemmen met genoemde initiatieven, voldoe ik bij deze gaarne", aldus de minister in een persoonlijke brief. "Aan zo'n door de minister persoonlijk on dertekende brief moet je mis schien ook niet alle waarde hech ten", zegt Nijborg, "maar het is toch niet onbelangrijk, lijkt ons". EÏNDHOVEN (ANP) - De reisor ganisatie Stella Express in Eindho ven heeft haar activiteiten zaterdag met onmiddellijke ingang opgehe ven. Bij het reisbureau werken 11 mensen. Volgens Stella is mis-ma- nagement in de eerste jaren een be langrijke oorzaak voor de ophef fing. Gebrek aan medewerking van de vakorganisatie, met name de Unie BLHP bij reorganisatieplan nen, waarin een gedeelte van het personeel zou moeten afvloeien, is een tweede. Als derde factor ziet Stella Express de negatieve publi citeit die het bedrijf heeft gekregen in het Konsumentenbus-program- ma van Frits Bom. Daardoor zou het aantal boekingen voor het na seizoen minimaal zijn. De reizigers die van de opheffing van het bureau de dupe zouden kunnen worden, worden schade loos gesteld door de stichting Garantiefonds Reisgelden. Mede dankzij die Stichting konden vrij dagavond nog 16 bussen van Stella Express naar Spanje vertrekken. Voor wat betreft het management- aspect komt het bericht voor direc teur Couvreur van de Algemene Nederlandse vereniging van reis bureaus niet als een verrassing. Stella is indertijd overgenomen door de touringcarbedrijven die voor deze touroperator reden en die misten de vakmanschap die no dig is om een reisorganisatie te lei den, zo zei hij zaterdag in een reac tie. Stella Express kwam donderdag in het nieuws toen Vara Consu mentenman Frits Bom verklaarde dat vooral deze reisorganisatie een consumentonvriendelijke houding heeft ingenomen bij dubbele boe kingen (hoteloverboekingen). Hij baseerde zijn ervaringen op een tocht met een touringcar die als mobiel klachtenbureau fungeerde langs de Spaanse oostkust. Vrouwen betogen tegen apartheid AMSTERDAM (ANP) - Honderden vrouwen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gedemonstrateerd tegen apartheid en het Zuidafri- kaanse bewind. De demonstratie begon onder de leuze „vrouwen tegen apartheid" op de Dam en voerde naar het Oos terpark in het oostelijk stadsdeel, waar een openluchtmanifestatie werd gehouden. Precies dertig jaar geleden, op 9 augustus 1956, hielden 20.000 vrou wen een mars naar de regeringsge bouwen in Pretoria om te proteste ren tegen de uitbreiding van de zo genoemde pasjeswetten tot zwarte vrouwen. Sinds die mars is 9 au gustus Zuidafrikaanse vrouwen- ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) overweegt de invoering van een eigen bijdrage voor ziekenfondspatiënten. Dat bljjkt uit de advies aanvrage van de bewindsman bij de Ziekenfondsraad over de manier waarop de uitgaven in het kader van de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) 600 miljoen gulden omlaag kunnen. sproken vermindering van de col- Verder noemt hij in zijn advies- lectieve uitgaven voor de gezond- aanvraag het invoeren van een ei- heidszorg in de periode 1987-1990. gen risico aan de voet, waarbij de De helft van de 600 miljoen moet al ziekenfondsverzekerde eerst zelf in 1987 worden bereikt. een bepaald bedrag moet hebben De "financieringsverschuiving" betaald voordat het ziekenfonds kan worden bereikt door eigen bij- overgaat tot vergoeding van ver dragen, een eigen risico en/of door dere verstrekkingen. Bij voorstel- pakketverkleining. Het advies, dat len voor verkleining van het pak- voor 1 november moet worden uit- ket van het ziekenfonds of de gebracht, zal worden voorgelegd AWBZ zal de raad moeten aange- aan de onafhankelijke commissie ven, of verstrekkingen die Het gaat hierbij om de in het re geerakkoord - naast het terugbren gen van de omvang van de zorg met eveneens 600 miljoen - afge- AMSTERDAM (ANP) - Bij ongere geldheden op de Zeedijk in de hoofdstad heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag een 30-jarige Amsterdammer aange houden. Dit heeft een woordvoer der van de Amsterdamse politie meegedeeld. Een agent gaf de man opdracht zich te verwijderen, waarna deze zich tegen de agent en diens colle ga keerde. Hij viel de agenten aan, waarna één de wapenstok hanteer de. Omdat de man zich daar niets van aantrok en de agenten alsmaar te lijf wilde gaan, riepen zij assis tentie in van hun collega's. Op het moment dat andere agen ten arriveerden om hun collega's die binnen zes maanden voorstel- verdwijnen verplicht particulier len moet doen over de structuur en moeten worden herverzekerd, de financiering van de gezond heidszorg. Bij de uitwerking van de moge- Voor wat het invoeren van nieu- lijkheden zullen volgens Dees zo- we of het uitbreiden van bestaande wel de eerstelijns voorzieningen eigen bijdragen betreft vraagt Dees zoals huisartsenhulp, geneesmid- aandacht voor een maximering, zo- delen, taxivervoer en fysiotherapie dat iemand in totaal aan eigen bij- moeten worden betrokken als die dragen voor een aantal verstrek- in de tweede lijn zoals ziekenhuis- kingen nooit boven een bepaald hulp en specialistische hulp (ver- bedrag kan uitkomen. wijs- en herhalingskaarten). ROTTERDAM (GPD) - Bergers van Smit Internationale hopen morgenochtend de gezonken Brit- bij te staan begon de "bekende se kustvaarder Olaf boven water te Zeedijk-populatie" stenen naar de kunnen tillen. Afgelopen vrijdag- politie te gooien, aldus de woord- avond was de bergmgsploeg er al voerder. m geslaagd het met het giftige vliegas geladen schip, dat ruim een Vervolgens voerde de politie een maand geieden op de Noordzee charge uit en verdreef de groep, verging, recht overeind te zetten. Wel zagen de agenten kans de man Daardoor staken al een mast en en- m de kraag te grijpen. Eén politie- kele antennes boven de waterspie- man liep daarbij een gescheurde gel Het gehele weekeinde zijn broekspijp op, een ander klaagde duikers bezig geweest om 32 pols- pijn in de onderarm en een dikke kabels onder het schip aan te VLISSINGEN (ANP) - De achtjari ge Dabita Stigter uit Vlissingen is gistermiddag van de verdrinkings dood gered. Het meisje was tegen de wens van haar moeder toch gaan zwemmen in de Westerschel- de bij Vlissingen. Twee Roosen- daalse broers, R. en A. Trommelen, zagen het meisje levenloos op haar buik in het water drijven. Ze brachten haar razendsnel naar de kant, waar badmeester Dijkstra sa men met een badgast het meisje, dat geen tekenen van leven meer gaf, begon te reanimeren. Later nam ambulancepersoneel deze taak over. Na vijftien minuten begon het meisje weer te ademen. Ze is opgenomen op de intensive care-afdeling van het ziekenhuis in Vlissingen. De 49-jarige mevrouw B. Bou- man-Timmermans uit Veen (Gld) is zaterdagmiddag bij het zwem men in zee voor de kust van Cal- lantsoog verdronken. De vrouw zwom nabij een pier en is vermoe delijk het slachtoffer geworden van de onberekenbare stromingen die bij dergelijke pieren kunnen optreden. Zij werd door de red dingbrigade van Callantsoog uit zee gehaald. Medewerkers van de reddingbrigade en een arts tracht ten een uur lang tevergeefs het le ven van de vrouw met reanimatie te redden. Op het Texelse strand zijn zater dagmorgen de lijken aangespoeld van de twee Duitse jongens, 18 en 19 jaar, die vorige week zaterdag in de Noordzee bij strandpaal 9 zijn verdronken. Uitgebreide zoekac ties hebben toen niet tot resultaat geleid. Vandaag worden de stoffe lijke resten naar Duitsland overge bracht, zo heeft de politie bekend gemaakt. AMSTERDAM - Eens in de 18 jaar krijgt de 350 jaar oude Amsterdamse Westertoren een nieuw verfje. Op 80 meter en 425 treden boven de grond wordt de keizerskroon dan voorzien van een nieuwe laag blauw, geel en rood. Ook worden dan de 800 porseleinen 'parels' van de kroon van hun pennen gehaald en schoongemaakt. De schilders kunnen voorlopig nog van het fraaie uitzicht op de steigers genieten. In oktober, voor de na jaarsstormen, moeten de werkzaamheden klaar zijn. (foto anp> bokken omhoog gehesen. De verwachting was aanvanke lijk dat by het huidige rustige weer de Olaf vanmiddag uit het water zou kunnen worden getild. Gister avond werd echter besloten de operatie tot morgen uit te stellen. Wat er daarna met het schip gaat gebeuren is niet bekend. Zo is het voor Rijkswaterstaat nog steeds onduidelijk, of de onder de vlag van de Kaaiman-Eilanden varende Britse kustvaarder was verzekerd i of de eigenaren de bergingsope- over pijn in ue unaer«irm en een dikke kabels onder het schip aan te en oi ae eigenaren ae Dergingsope- derde agent werd in arm en benen brengen. Hieraan wordt de Olaf ratie kunnen betalen. Indien dit gebeten. met behulp van drie drijvende niet het geval is komen de kosten - voor Rijkswaterstaat, die het schip vervolgens verbeurd zal verklaren. Dronken man sluit zichzelf op NIJMEGEN (GPD) - Een 37-jarige Nijmegenaar die regelmatig te veel aan Bacchus offert en derhalve de dronkemanscel van het Nijmeegse politiebureau nogal eens van binnen ziet, heeft het af gelopen weekeinde voor de verandering zichzelf maar eens opge sloten. Hij werd in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie meegenomen. Toen de politieauto bij de poort van het politiebu reau was aangekomen, kregen de agenten opeens de opdracht in het naburige Wijchen assistentie te gaan verlenen. Zij bedachten zich geen ogenblik, zetten de dronken man tegen de muur en re den weg. Bij het Keizer Karelplein aangekomen werd de opdracht weer ingetrokken. Zoals de agenten al hadden verwacht, was de man inmiddels verdwenen. Groot was dan ook de verbazing de volgen de morgen toen bij controle bleek dat er een arrestant te veel in de cellen zat. De 37-jarige had kans gezien toch nog de poort door te komen en was de bekende weg gegaan om op de harde brits van een politiecel zijn roes uit te slapen. OOSTERSCHELDE - Schouwen-Duiveland (rechtsonder) en Noord-Beveland linksbovenzijn met elkaar verbonden. Met de drie afsluitbare schuifdammen vorige maand zijn de Deltawerken, het gigantische dammen- complex dat Zeeland tegen een herhaling van de stormvloedramp van 1953 moet beschermen, zo goed als voltooid. In 1961 was de afsluiten van het Veerse Gat (middenhoven) tussen Noord-Beveland en Walcheren de eerste aanzat voor het Zeeuwse deel van de Deltawerken. De tussen de drie schuifdammen, met getijdesluizen waardoor eb en vloed in de Oosterschelde blijven, gelegen havens en werkeilanden blijven gewoon liggen. Wel wordt de werkbrug (rechts) tussen het werkeiland, Neeltje Jans en Schouwen-Duiveland volgeitd jaar afgebroken. Het zal overigens nog ruim een jaar duren voordat de eerste auto's over de stroomgeulen de Hammen (voorgrond), Schaar (midden) en Roompot (boven) kunnen rijden. Dat wordt dan een ritje van bijn 10 kilometer. (luchtfoto Aerocamera Hofmeester/ANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5