Veertigste uitwisseling: van kleine tegenslagen tot zonovergoten mars Leidenaars een week in Oxford 86 - MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 LEIDEN Burgerlijke Stand Ouders en kinderen gehuisvest in twee lokalen zaterdag de nieuwe basisschool meteen i de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. Na enig overleg is er gekozen voor een dependance, zodat vast 25 kinderen diede leeftijd hadden om naar de basisschool te gaan, in de buurt naar school konden. De rest negen kinderen een derde groep. Juffrouw Maryke en juffrouw Syl via zorgen ervoor dat er ook 'ge leerd' wordt. De Mytylschool heeft (meer dan honderd) volgt volgend twee lokalen beschikbaar gesteld, schooljaar. waaraan de gemeente afgelopen Nu bevolken zestien kleuters de week het een en ander heeft ver- eerste en tweede groep en vormen spijkerd. Op het feestje in de schooltuin van de Mytylschool heerste zowel bij de ouders als bij de kinderen zatrdagmorgen grote tevreden heid. "Onze inspanning is be loond", aldus woordvoerder Van Haasteren. "En de limonade is lek ker", aldus zijn zoon die naar groep drie gaat. Amnesty De Leidse werkgroep van Am nesty International is op zoek naar ontwerpen voor haar groet- kaarten. De organisatie wil ze gebruiken voor de jaarlijkse acti viteiten rond 10 december, de dag van de rechten van de mens. Tekeningen en andere ontwerpen moeten het belang van het be houd en de naleving van de men senrechten tot uitdrukking bren gen. Wie interesse heeft, kan voor verdere informatie 's avonds bel len met Johan de Boer (071- 218333). Ontwerpen kunnen tot 1 september worden ingezonden naar het adres Julianastraat 41, 2316 NT Leiden. Amnesty Inter national kan zich niet veroorlo ven de ontwerpers te betalen; wel zal hun naam op de kaarten wor den.vermeld. De kaarten zullen aan het einde van het jaar in de hele Leidse regio worden ver kocht. LEIDEN - Geboren: Lex Andreas zv C.L. Deelder en M.A.E. Ver laan; Amanda dv J. Kroon en G.G.M. de Rijk; Kelly Yvonne Belia dv R.C.P.J. van der Togt en B. Stotijn; Samuel Humbert Christiaan zvM.M. Haver; Mu riel Caroline Dolly dv. M.A.P. Verain en H.H.M. Stals; Daisy dv. A. van Hars kamp en J.C. Nachtegaal; Isaac Johan- nus Egbertus zv E. Mioch en A.M.J. Remmerswaal. Overleden: S. Oldenburg (1985) vrl; H. Jungerius (1916) man; W. Bijkerk (1916) vrl.geh.gew. met J. Gonlag; F.W. Geuke (1931) man; W.I. Wassink (1904) man; J.J.M. Stoop (1960) man; W.J. Nieuwenburg (1897) man; W.T.J. Log- her (1923) man; G.J. van Kampen (1905) vrl.echtgen. van P.J. van der Meer; P.J.J. Verschoor (1909) man; W. Guijt (1901) vrl.geh.gew. met J. van Duün; J. de Bruin (1919) man; B. Cramer (1908) man; E.C. van Venetië (1903) vrl.geh .gew. met H. van den Boogaart; A.M.E. Jansen (1907) vrl.geh.gew. met H. Smit; H. Bosman (1903) man; P.A. Tuinen- burg (1930) man; W.G. IJsebrand (1905) vrl.geh.gew. met C.J. Schraven; S. Los (1896) vrl.geh.gew. met W.B. van der Klaauw; GJ. Hol (1904) man; E. Visser (1906) vrl.geh.gew. met C.P.A. van der Zalm; A. Klein Haneveld (1915) man; J.C. Verdegaal (1912) man; H. van der Meide (1914) vrl.geh.gew. met G. Hage- doorn; J. Lagendijk (1951) vrl.echtgen- .van L.H.J. Bakker; S. de Boer (1951) vrl. 5 OXFORD/LEIDEN - Sporters en 'culturele' afgevaardigden uit Lei den en omgeving zetten gister avond voet in Holland. Terug van een van de - wat het aantal deelne mers betreft - grootste uitwisselin gen tussen Oxford en Leiden. Telt een normale uitwissseling onge veer 100 deelnemers, deze keer liep het aantal officiële bezoekers op tot uiteindelijk 220. Te weinig om van een echte 'in vasie' te spreken. Trouwens, de ge middelde 'Oxfordian' kijkt gedu rende het zomerseizoen niet op van c>en paar 100 buitenlanders meer of minder. Maar echt ongemerkt lie ten Leiden en Oxford het 40-jarig jubileum van hun jumelage - want dat was de reden van het grote aan tal Leidse bezoekers - nu ook weer niet voorbijgaan. De 40ste uitwisseling was er ove rigens een met een paar kleine te genslagen: aan het begin van de week het weer en aan het eind vechtende Engelse 'voetbalsup porters'. Maar uiteindelijk pakte al les nog niet zo slecht uit voor de organisatie. Op het moment dat de zon echt moest meewerken, was hij er. En de vechtende voetbalfans veroorzaakten bij Leidenaren al leen wat wallen onder ogen en on- uitgeslapen gezichten. Hoosbuien Het weer zat de Leidenaren al meteen tegen toen ze vorige week zaterdag met de boot op weg gin gen naar Engeland. De veerboot - hetzelfde schip trouwens waar een week later de vechtpartijen op uit braken - deed wanhopige pogin gen om op eigen kracht de haven in Hoek van Holland te verlaten.* De stroming en de wind bleken te sterk waardoor eerst op de hulp van een sleepboot moest worden gewacht. Die bleek niet een, twee, drie voorhanden te zijn. Gevolg: een vertraging van ongeveer 2,5 uur. En de gastgezinnen, die de Hollanders onderdak .zouden bie den, maar wachten. Een dag later, zondag dus, kon den de verschillende sporters ge nieten van het veelzijdige Engelse klimaat: hoosbuien, een striemen de wind en een temperatuur die ;n de late herfst niet zou misstaan. Vooral bij de wielrenners, die een 100 kilometer lange koers moesten verrijden, bleven de gevolgen niet uit. Van de negen Leidse wielren ners (allen leden van Swift) bereik ten er maar twee de finish. Zes an deren strandden onderweg door een lekke band en één omdat hij eenvoudig teveel was afgekoeld. Overigens hadden ook de Engel sen zelf last van de kou, de regen en het wegdek. Van de 55 wielren ners die aan de koers begonnen, bereikten er maar 25 het eindpunt. Later bewezen de Swift-renners dat ze niet alleen naar Engeland waren gekomen om scherpe steen tjes in hun banden'te verzamelen. Tijdens een tijdrit over 10 mijl dinsdag, legden ze beslag op de derde, vierde, vijfde en zesde plaats. En zaterdagavond won Ri chard Ippel zelfs een race over 50 mijl. door Wim Wegman gen van maandag, op de meeste loopnummers het onderspit tegen de Oxfordians. Gras De groep van acht tennissers - leden van Roomburg, Unicum en de Leidse Hout - werden zondag ook al niet veel vrolijker van de re gen. De meesten van hen hadden zich erop verheugd nu eindelijk eens op gras te kunnen spelen, iets dat in Nederland niet of nauwelijks mogelijk is. Het gras was echter zo drassig geworden dat de tennissers er waarschijnlijk tot hun enkels in zouden wegzakken: Hoewel de Ox fordians er enorm veel voor over hebben om het hun Leidse gasten naar de zin te maken, gaat de ruïne ring van hun grasbanen hen net even iets te ver. Het voor zondag geplande toernooi werd dus ge schrapt en de tennissers mochten in een sporthal vrijblijvend een balletje slaan. Een paar dagen later kregen ze alsnog de kans op gras te spelen, zij het dat er geen officiële toernooien meer werden gehouden. Het ge noegen was er niet minder om. Een van hen, Taco Janzen, overwoog zelfs - half serieus - om zijn groen uitgeslagen schoenen thuis in te lij sten en op te hangen. Bouwkeet De 14 uitgezonden Leidse atleten - afkomstig van A. V. Holland en de Bataven - kregen maandag de ge legenheid om hun conditie te me ten in het Engelse klimaat. Heel even leek het de verkeerde kant uit te gaan. Maandagochtend en -mid dag was het droog en brak zelfs de zon door. 's Avonds, toen de atle ten er tegenaan mochten, viel de regen gelukkig al weer met bakken uit de hemel. Om het helemaal compleet te maken, hadden de En gelsen bovendien een sintelbaan afgehuurd waar de kleedkamers nog het meest deden denken aan een halfgesloopte bouwkeet. Een voordeel was wel dat men via de open voorzijde een uitstekend uit zicht had op het verloop van de wedstrijden. De drie Engelse ploegen die deelnamen aan de wedstrijd, the Radley Ladies, the White Horse Harriers en the Banbury Harriers, waren geen party voor de Leidse atleten. Maar misschien was hier sprake van een uitgekiende taktiek van Engelse zijde. Een dag later, dinsdag, nam Leiden deel aan de clubkampioenschappen van de at- letiekclub Oxford City. En daar delfden de Nederlandse atleten, wellicht geplaagd door de t Trofee De zwemmers - 19 leden van De Zijl LGB en LZ'86 - hadden maan dagavond hun grote - en enige - wedstrijd tegen Oxfordse zwem mers om de 'International Meet Trophy'. Een beker die, dit jaar voor het eerst, beschikbaar was ge steld voor de zwemploeg die tij dens de uitwisselingen met de Ox fordse 'zustersteden' als beste uit de bus komt. De trofee blijft voor lopig in Oxford. De Leidse zwem mers werden op de meeste onder delen overtuigend verslagen door de Engelsen. Al voerde leidster Thea Duiser als excuus aan dat de meeste van haar zwemsters al een tijd niet hadden getraind en boven dien niet helemaal waren gewend aan de afmetingen van de Engelse zwembaden. De gehandicapten sportvereni ging De Sleutels had de afgelopen week geen grote, officiële wedstrij den op het programma. Wel waren er vele vriendschappelijke ont moetingen met Oxfordse gehandi capten, zoals boogschieten, roeien en zwemmen. Veertien Leidse atleten, onder wie deze hardloper v met hun Engelse tegenstanders. Met wisselend succes. Behalve de sportieve uitwisse ling, was er ook een culturele 'ex change'. Nu moet het woord cultu reel niet al te strikt worden opge vat. Tot de culturele delegatie be hoorden, naast fotografen en filmers en medewerksters van de Lakenhal en de VW, ook groepen als NZH-buschauffeurs, brand weerlieden en leden van Hollandse gastgezinnen. Iedere groep had een eigen, min of meer vastgesteld programma. De NZH-chauffeurs verwonder den zich vooral over de gemoede lijkheid en het niet al te strakke rit- schema van de Engelse buschauf feurs. David Schrikkema: "Ze ver trekken op een vastgestelde tijd maar daarna zien ze wel. En het pu bliek accepteert het. Dat is daar veel gedisciplineerder, in vergelij king met het publiek in Leiden. Op een drukke dag staan ze bij de hal te in de Breestraat soms bijna te knokken om de bus in te komen". KenG Ondanks het feit dat de meeste wedstrijden en allerlei attracties als uitstapjes naar kastelen, officië le ontvangsten, etentjes en rondlei dingen door de stad vrijwel vlekke loos verliepen, bleef John Parsons, K&G marcheert door het centrum v n Oxford. Duizenden toeschouwers keken er afgelopen zaterdag naar. (foto Wim Wegman) de voorzitter van het Oxfordse uit wisselingscomité, tot zaterdag een bezorgd man. Om het jubileum van de 'link' extra luister bij te zetten, was er voor zaterdag een korte mars van K G door het centrum georganiseerd. Bovendien zou er die dag een grote braderie worden gehouden waarbij onder meer al lerlei Hollandse spullen, zoals pof fertjes, haring, jenever en kaas, verkocht zouden moeten worden. En als het weer net zo slecht was als aan het begin van de week, zou het hele festijn in het water vallen. Toen vrijdag bekend werd dat de 90 leden van K G en de majoret- tegroep 'Pauline' pas veel later in Oxford zouden arriveren door de rellen op de Nederlandse veerboot, brak bij de Engelse en Nederland se organisatie het zweet uit. Een aantal van de majorettes zou wor den ondergebracht bij enige zeer bejaarde dames. En die kun je, zo vonden de organisatoren, niet tot diep in de nacht op hun gasten la ten wachten. En er was al een ge brek aan gastgezinnen voor de ma jorettes. Uiteindelijk zijn met enig kunst en vliegwerk toch nog voldoende adressen gevonden. De zorg gold overigens niet voor de leden van K G. Die waren in een soort kam pement ondergebracht. "Waar ze weliswaar op houten britsen en strozakken moesten slapen", zegt dirigent Nico de Jeu. "Maar dat vonden ze nog leuk ook". De scha de bleef al met al beperkt tot enig slaaptekort. Ook de zorgen van Parsons ble ken ongegrond. Het weer was za terdag stralend en duizenden men sen vergaapten zich aan de mars- band, een muziekuiting die in Ox ford vrij zeldzaam schijnt te zijn. De Oxfordse Lord Mayor glunder de later van oor tot oor toen hij in de hal van het gemeentehuis de band mocht dirigeren. Volgend jaar is het de beurt aan Oxford om een ploeg naar Leiden te sturen. Zoals het er nu naar uit ziet zullen onder meer windsur fers, boogschutters, pistool- en ge weerschatters, judoka's, volley- of basketballers, bridgers, modelbo tenbouwers, postzegelverzame laars, carillonbespelers, amateur- schilders en vezamelaars van halfe delstenen worden benaderd. Inbraak terwij] bewoner op de bank slaapt LEIDEN - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag een bedrag van ruim 2000 gulden en waardepapieren buitgemaakt in een woning aan de Bakhuis Rozen- boomstraat. Uit een colbertjasje in de woon kamer werden een bedrag van 2000 gulden, een aantal girobetaalkaar ten, een ry- en kentekenbewijs en een spaarbankboekje ontvreemd op het moment dat de bewoner op de bank lag te slapen. Uit een col bertjasje elders in huis werden nog 250 gulden, twee betaalpasjes en ook een rij- en kentekenbewijs meegenomen. Man ontdekt gestolen spullen in andere auto LEIDEN - Een 23-jarige Oegstgees- tenaar uit wiens auto zaterdag een radiocassetterecorder met boxen en cassettebandjes waren ont vreemd, zag zijn spullen later op dag liggen in een auto die gepar keerd stond op de Oude Heren gracht. De eigenaar van deze per sonenauto, een 22-jarige Leide- naar, is door de politie aangehou den wegens heling. De Leidenaar heeft de spullen gekocht in de we tenschap dat ze afkomstig waren van diefstal. In het afgelopen weekeinde is weer een elftal personenauto's ten prooi gevallen aan autodiefstal. De inbrekers hadden het vooral voor zien op geluidsapparatuur. Rody Roem is weer kampioen LEIDEN - Rody Roem (24) uit Lei den is gisteren in Frankrijk, in Clermont-Ferrand om precies te zijn, Europees kampioen gewor den grafische besturing van brand stof auto's (schaal 1:8). Er waren meer dan 400 deelnemers. Volgens zijn vader die de zaken voor hem waarneemt, was het deelnemers veld sterker dan ooit tevoren. "We hadden dit echt niet verwacht". De Leidenaar werd vorig jaar in Japan al wereldkampioen. Hij keert van avond terug naar zijn ouderlijk huis aan de Milanenhorst. Margriet bij herdenking LEIDEN - Prinses Margriet zal woensdag 27 augustus in Leiden een bijeenkomst bijwonen ter her denking van de stichting van het Klinisch Onderwijs in Leiden, 350 jaar geleden. De bijeenkomst wordt in de Pieterskerk gehouden. MISHANDELING - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Willem de Zwijger- laan een 20-jarige Brit aangetroffen die zei door onbekenden te zijn be roofd en mishandeld. De man ver blijft op een camping in Noordwij- kerhout. Wat er precies is gebeurd is de politie nog niet duidelijk ge worden. De man had verwondin gen in het gelaat en moest voor be handeling worden overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis. Geluksvogel voorlopig 25 leerlingen LEIDEN - Met de St. Franciscus- band voorop en een lange sliert leerlingen er achteraan trok een stoet zaterdagmorgen 'De Geluks vogel' binnen. De naam van de ba sisschool die tijdelijk is gehuisvest in de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. Daarna mocht wethou der Van Dongen (onderwijs) het lint doorknippen, zodat de 25 kin deren van de Raadsherenbuurt, Boerhaavekwartier en Vogelwijk vandaag in een door de gemeente Leiden goedgekeurde school met nieuwe tafeltjes en stoeltjes onder wijs konden genieten. Hoewel de school nog geen offi ciële status heeft, is er grote kans dat er vóór het schooljaar '87/'88 een nieuwe openbare school komt op een strategisch gelegen stukje grond in een van de drie buurten. Waar dat precies zal zijn, wordt de komende maanden bekeken. De basisschool in oprichting, zoals wethouder Van Dongen het zo fraai uitdrukte, is nu nog een de pendance van de Lorentzschool aan de Van Vollenhovekade. De wijken Boerhaavekwartier, Raadsherenbuurt en Vogelwijk zijn al jaren verstoken van open baar onderwijs. De dichtstbijzijnde openbare school bevindt zich aan de Terweeweg in Oegstgeest. Voor de Leidse kinderen was het steeds afwachten of ze daar konden wor den geplaatst. De ouders hadden schoon genoeg van deze sitiatie en zijn aan het begin van dit jaar met een handtekeningenactie begon nen voor het stichten van een eigen school. In maart konden ze de wet houder naast een handtekeningen lijst ook 130 kinderen 'aanbieden'. Dit hield in dat er mogelijkheden waren voor een school. De wet schrijft ten minste 75 aanmeldin gen voor. Bekeuringen bij Stadsgehoorzaal Paard uit sloot Vlietweg gered LEIDEN - De Leidse brandweer is zaterdag te hulp geschoten om een paard uit een sloot langs de Vlietweg te trekken. Het paard was omstreeks drie uur zaterdagmiddag door onbekende oorzaak te water geraakt. Het lukte het dier niet op eigen kracht weer aan wal te komen. Brandweer en politie werden uiteindelijk gewaarschuwd om het paard op het droge te helpen. Met de nodige mankracht lukte dat. Na afloop werd het paard door de brandweer op een frisse douche getrak teerd. (foto's Holvast LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagavond en -nacht 74 bon nen uitgeschreven wegens foutpar- keren. De eigenaren van de auto's bevondèn zich op dat moment in de Stadsgehoorzaal waar een groot feest aan de gang was. Volgens de politie zijn de feestgangers nadruk kelijk gewaarschuwd en hebben de bekeurde automobilisten zich van die waarschuwingen niets aan getrokken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3