Uitvaartverzekering neemt lang niet alle zorg weg 'Van overjarige dame maak ik weer 'n jonge meid' Man draagt steeds vaker smoking 'Push-Cush' niets meer dan een comfortabel kussentje Baatzuchtig bedankje.... Consument Zomers rood van de Loire Klaas Klaster renoveert etalagepoppen PAGINA 14 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 Het is lang niet altijd zo dat een uit vaartverzekering voorkomt dat na bestaanden na een overlijden wor den geconfronteerd met de organi satie van de begrafenis. Dat zegt de Consumentenbond die dit soort ver zekeringen en alles wat er bij komt kyken onder de loep nam. De bond merkte dat er rondom het sterfbed vaak toch zaken moeten worden ge daan. Er bestaan twee soorten begrafenis verzekeringen, zoals ze in de wandeling meestal worden genoemd. De ene keert een van tevoren afgesproken vast be drag in guldens uit. De andere betaalt uit in natura en vergoedt een aantal van te voren afgesproken diensten. Maar het kan zijn dat men niet voldoende heeft opgelet, zodat niet het hele dienstenpak ket van de begrafenisonderneming is verzekerd. Het gebeurt wel dat de begrafenison dernemer, om meer te verdienen, de na bestaanden wijst op mogelijke diensten die niet in het verzekerde pakket wer den opgenomen. In perioden van diepe rouw is maar weinig druk nodig om ie mand te overtuigen. Sommige verzeke raars probeerden de nabestaanden daar entegen te beschermen door alle reke ningen te controleren op hoge of overbo dige kosten. Bron van nogal wat onvrede is dat de meeste naturaverzekringen niet nauw gezet omschrijven welke diensten verze kerd zijn. De teksten zijn vaak voor aller lei uitleg vatbaar. Wie zo'n verzekering afsluit, moet dus goed opletten. Ander probleem is dat letterlijk iedereen als na- turaverzekeraar mag optreden. Kleine firma's verschijnen en verdwijnen. De consumenten zijn daardoor vaak aan onbetrouwbare ondernemers over geleverd. Ze vallen niet onder het toe zicht van de Verzekeringskamer, want die gaat alleen over polissen waarop geld wordt uitgekeerd. Er zou wel toe zicht moeten zijn, vindt de Consumen tenbond. Nu moet de consument maar afwachten of er te zijner tijd geld is voor de uitvaart. Verder zijn er allerlei minder gelukki ge voorwaarden in de polissen. Lang niet alle verzekeringen hebben een af koopregeling. Dat zou wel moeten, meent de Consumentenbond. Proble men worden ook veroorzaakt door de in dexering (aanpassing aan de prijsstij ging) van de polissen. Naarmate men ou der wordt en het overlijdensrisico dus groter, kan de premie daardoor fors stij gen. Soms bestaat de mogelijkheid van indexering af te zien. Dat vrouwen vaak dezelfde premie als mannen betalen is niet terecht volgens de Consumentenbond. Vrouwen leven gemiddeld langer; de verzekeraars kun nen die premies langer vastzetten en verdienen dus meer aan vrouwen. Met het kopen aan de deur van een uitvaart verzekering moet men zeer zeker oppas sen. Zeker hier geldt dat colportage ge vaarlijk is, want een uitvaartverzekering is een emotioneel beladen produkt. Bijna een miljoen con sumenten in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht vonden onlangs een "verrassing" in de bus. Ze moesten op een formulier invullen wel ke merken ze meestal kochten van een groot aantal levensmiddelen en andere produkten. "Als dank voor hun me dewerking" zouden ze dan een "verrassings- tas" kunnen krijgen. Het bleek een nogal baatzuchtig bedankje, zo meldt de Cosumen- tenbond, die er de nodi ge klachten over kreeg. De "verrassingstas" die tegemoet kon worden gezien zou vol bekende merkartikelen zijn en een waarde hebben van tussen de 12,50 gulden en 30 gulden. Daarvoor was alleen een bijdrage verschuldigd in de be zorgkosten van 3,75 gul den. Dat was dus niet be langeloos. Het ging om een enquete van een paar grote fabrikanten die wilden uitzoeken welke consumenten de voorkeur gaven aan de merken van de concur rent. In de "verrassings tas" stopten ze vervol gens hun eigen merken koffie, wasmiddel, tandpasta, boenwas en dergelijke. Een en ander natuurlijk in de hoop dat de klant van merk zou veranderen. Veel deelnemers, zo hoorde de Concumen- tenbond, viel de belo ning nogal tegen. Een deel bleek te bestaan uit waardebonnen die bij aankoop van pakken wasmiddel een voor deeltje opleverden. Ver moedelijk om die reden Weigerden nogal wat deelnemers hun "ver rassingstas" in ont vangst te nemen. Het or ganiserende bureau heeft de Consumenten bond inmiddels laten weten dat de tas bij ko mende acties mogelijk alleen heuse artikelen zal bevatten. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Er is weer een nieuw 'gezondheidskus- sen' op de Nederlandse markt versche nen. Deze keer heet het 'Push-Cush', het is uitgevonden in Australië en kost 34,75 gulden (inclusief verzendkosten). De Keuringsraad aanprijzing medische as pecten heeft echter grote bezwaren te gen de reclametekst die de importeur, Veria Research Products in Vught, han teert. 'Push-Cush' is een opblaasbaar kus sentje van doorzichtig plastic, door een naad verdeeld in twee helften. Men dient een helft op te blazen. Drukt men met een voet op de opgeblazen helft dan stroomt de lucht naar het andere gedeel te. Het is de bedoeling dat de lucht op deze manier heen en weer wordt ge drukt. De voetbewegingen die daarvoor nodig zijn zouden volgens de reclame folder voldoende zijn om gezwollen voe ten en benen te voorkomen. Het zogenaamde gezondheidskussentje. Dezelfde bewegingen zou men ook zonder kussen kunnen maken, of met twee opgeblazen diepvrieszakken, het geen aanzienlijk goedkoper is. "De meeste vakantiereizen duren enkele uurtjes", aldus een woordvoerder van de keuringsraad, die daarbij vooral dacht aan vliegreizen. "Ook al zou men last krijgen van gezwollen voeten, dan is dat na de reis zo weer voorbij. Op lange rei zen lijkt het inderdaad verstandig je voe ten en benen te bewegen. Daar heeft men geen kussen voor nodig. Er gaat geen enkel gezondheidseffect van uit". Grote problemen heeft de keurings raad met de tekst: "Push-Cush wordt ook over de hele wereld gebruikt voor mensen met hartproblemen, recente breuken, arthritis, suikerziekte. En door ouderen, herstellenden, aanstaande moeders etc. in ziekenhuizen, revalida- tie-centra". Had er gestaan: "Het wordt ook gekocht door mensen met een bril", dan had de mededeling geen enkele overtuigingskracht, ofschoon de waarde ervan gelijk is. Dat ziekenhuizen en revalidatie-centra de kussens gebruiken zou de raad eerst bewezen willen hebben. Het kussen kan weliswaar een aantal medailles hebben gewonnen op congressen van uitvinders in Genève, waar de importeur gewag van maakt, maar dat zegt volgens de keuringsraad niets over de medische waarde. De Loire is Frankrijks langste rivier. Zij ontspringt in de Ardèche om ruim duizend kilometer verder uit te monden in de Atlantische Oceaan. De stroom passeert maar liefst 12 departementen en een rijke variatie aan landschappen. Men zegt wel: 'De Loire is een koningin en de koningen hebben haar liefgehad'. Want juist langs de Loire en haar zijrivieren hebben talrijke Franse vorsten fraaie kastelen gebouwd. Het grootste is dat van Chambord, dat 440 kamers telt. Niet alle kastelen zijn intact gebleven. Boven Chinon bijvoorbeeld, een sfeervol plaatsje met prachtige vakwerkhuizen, strekt zich een 400 meter lange ruïne uit. Eens waren dat drie aan elkaar gebouwde burchten, waar niet alleen Franse en Engelse koningen onderdak vonden, maar ook Jeanne d'Arc. Het complex werd in de 17e eeuw ontmanteld in opdracht van kardinaal Richelieu. Langs de Loire herinnert men zich Richelieu niet voor deze daad van destructie, maar voor het feit dat hij een bepaalde druivesoort introduceerde. Als liefhebber van rode wijn stuurde hij in 1631 zijn intendant Breton naar Bordeaux om daar de cabernet-druif te halen. Het gevolg hiervan was dat daarna in het Loiregebied ook rode kwaliteitswijnen werden gemaakt. Dat is tot op de dag van vandaag zo gebleven. Rode Chinon behoort tot de allerfijnste, met vaak een prettig parfum van aardbeien, frambozen of ander klein rood fruit. De klasse van deze wijn werd bij herhaling bezongen door de Franse auteur Francois Rabelais, die bij Chinon werd geboren. De wijnen van het naburige Bourgeuil zijn wat boerser, net als die van SaintrNicholas-de-Bourgueil. Toch ruik je ook hier iets van vruchtjes in hun geur. En met de jaren wordt zelfs hun smaak charmant. De beste rode wijn van Saumur heet Saumur-Champigny; de Franse staatsman Clemenceau schijnt er dol op te zijn geweest. Naast de cabernet-druif vindt men elders in het lange, lange Loiredal diverse andere druivetypen. Waaronder de gamay. bekend uit de Beaujolais. In districten als Touraine en Touraine-Mesland produceert men dan ook Beaujolais-achtige wijnen, ja zelfs 'primeurs'. Stroomopwaarts ontmeten wij de Bourgognedruif pinot noir. Hij geeft daar rode Sancerre en rode Menetouw-Salon, twee wijnen die furore maken in Parijs. En dan heb je nog Aiyou, Vin de l'Orléannais en nog meer soorten. Ik zou deze zomer eens op zoek gaan naar rode Loirewijnen. Het zijn namelijk wijnen die fris het lekkerst smaken, die niet zwaar zijn, en die evenmin veel alcohol bezitten. Dat maakt ze heel geschikt om te schenken op een warme dag; bij een picknick, een 1 informeel dineetje HUBRECHT DUIJKER Met een penseel brengt Klaas Klaster zijn Klaas Klaster is een van de vijf mensen in Nederland die zich bezighouden met de renovatie van etalagefiguren. Hij denkt dat hij door zijn persoonlijke betrokkenheid bij zijn vak wel licht de beste van de vijf is. Ooit was de Almeloër behan ger in de nieuwbouw, maar na dat hij daarvoor afgekeurd werd, heeft hij zich de kunst van het renoveren van etalage- figuren eigen gemaakt en voor ziet nu figuren die uit de tijd zijn van een 'nieuw behan getje'. "Dat is altijd voordeliger dan het kopen van een nieuwe pop, want een kwaliteitspop kost toch gauw f 2000". Voor een paar honderd gulden maakt Klaas Klaster van een oveijarige dame weer een leu ke jonge meid. In een oude straat in het centrum van Almelo rijgen de natglimmen- de daken van de 18e en 19e eeuwse huizen zich aaneen. Naast een dichtgespijkerd pand, voert tussen brokkelige muren een gang naar een verscholen pakhuis. Om nieuwgierige blikken te weren, zijn ook hier de ramen op de begane grond dichtgespijkerd. Aan een paar deurposten zijn dikke haken bevestigd om de deur met hangslo ten aan te kunnen vergrendelen. In een groot vertrek, met een zol dering van dikke zwarte balken en afgebladderde muren, staat een ou de stoel naast een tafel vol potten en flessen. Daartussen liggen twee vrouwenhoofden. Hun ogen zijn verstard. Van onder een zwart zeil op de grond steekt een hand die bij de pols is afgesneden. In een hoek ligt het onderlichaam van een vrouw en halverwege het vertrek een torso dat aan een vrouw moet hebben toebehoord gezien de aan wezigheid van een borst. Eentje maar, de tweede is eraf. Op een rek in een andere hoek hangen scalpen met blond, bruin, rood en zwart haar. In een kleiner vertrek bevindt zich nog een vrouw waar de armen aan ontbreken. Die liggen bloede loos op een tafel tussen tal van ge heimzinnige potjes en flesjes. Op de grond een compressor. Het heeft er alle schijn van dat een moderne Frankenstein zich in dit pakhuis heeft teruggetrokken en doende is om uit afzonderlijke delen nieuwe wezens samen te stellen. De compressor zal wel ge bruikt worden om de levensgees ten in te blazen. Derde leven De zoldertrap kraakt en even la ter verschijnt daar de moderne ma giër Klaas Klaster, een 35-jarige man met baard, maar zonder cape of zwarte hoge zijden hoed. "Ik geef hier de vrouwen een tweede en zonodig een derde le ven", verklaart hij zonder omwe gen. In zijn hand houdt hij een doosje met donkere, langharige wimpers. "Desgewenst maak ik van een brunette een blondine, geef een face-lift, breng de borsten weer in model en laat de dames met nieuwe ogen een blik op de passant werpen. Ik maak van een ouderwetse tante een jonge moder ne vrouw die uitnodigt tot een na dere kennismaking. Dat is precies wat mijn opdrachtgevers van mij verlangen. Het is alleen jammer dat veel zakenlieden er nog niet van op de hoogte zijn, dat zij hun verouderde dames op deze betrek kelijk goedkope manier een ver jongingskuur kunnen laten onder- door Peter van der Molen gaan. Ik praat steeds over dames, omdat driekwart van de etalagefi guren uit dames bestaat. Mannen worden minder gebruikt en zijn niet zo aan mode onderheving. Vrouwenfiguren wel. Die worden soms drie keer per week in het nieuw, gestoken". Vooral in het westen heeft men daar oog voor. Als je door de Kal- verstraat loopt of door een van de Twentse winkelpassages, dan valt het verschil wel op. Je kunt de kle- dingmode niet op de voet volgen met figuren die uit de tijd zijn. De gemiddelde passant werpt slechts een vluchtige blik in een etalage en het is voor een zakenman belang rijk dat hij dat ene moment de aan dacht op een positieve manier weet te trekken. Een vogelverschrikker stoot nu eenmaal af'. Hij pakt een vrouwenhoofd die onder bij de hals is afgesneden. „Als een pop niet meer te repare ren valt, haal ik de kop eraf en maak er een masker van voor mijn bezoeken aan de klanten. Met de huidige materialen is het makkelij ker werken. Vroeger werd veel met gips gewerkt. Erg breekbaar". "Daarna kwam plastic en tegen woordig gebruiken wij haast alleen nog polyester. Dat maakt repare ren zo makkelijker. Spms maak ik nieuwe vingers aan een hand en als het moet maak ik nieuwe borsten. Vroeger kwam het model; er niet zo op aan, maar tegenwoordig moet dat zo natuurgetrouw moge lijk". Mode "Laatst had ik een klant die wil de dat ik de tepels rose maakte, maar dat ging mij toch te ver. Ik geef mijn dames wel echte boven- en onderwimpers mee en lak de nagels van vingers en tenen. Het draait bijna allemaal om de make up. Dat maakt de pop af. Ik werk met een grote verscheidenheid aan kleuren, allemaal op synthetische basis, en houdt rekening met de mode. Die is momenteel blauw grijs". "Ik geef de dames zelfs compleet nieuwe ogen. Laag voor laag wor den die in de gewenste kleur aan gebracht en voor de glans met een laklaag afgewerkt". "Als je op straat een mooi opge maakte vrouw passeert, dan kijk je daar met plezier naar. Dat moet ook zo met een etalagefiguur zijn. Eigenlijk ben ik een allround chi rurg. Ik voer bijna elke denkbare transplantatie uit. Mijn vrouwen verlaten weer als nieuw mijn pand". Ratelend en sissend slaat de comprossor aan. Er moet nieuw le ven worden ingeblazen. Een drup pel bloedrode lak, lekt uit het spuitpistool op de ruwhouten vloer. Tegen een tussenwand leunt een kaalhoofdige vrouw en staart met nietsziende blikken naar bui ten. Ze wacht op haar opstanding. Het gebeurde een eeuw gele den. Een Amerikaan uit de be tere kringen, genaamd Gris- wold Lorillard, verscheen op een 'party' in een zeer opzien barend kostuum: een pak, waarvan hij de panden had af geknipt. Griswold Lorillard maakte zich met zijn opvallen de verschijning zeker niet ge liefd bij zijn welgestelde land genoten. Integendeel, de Ame rikaanse society stond op zijn achterste benen over zoveel onbeschaamdheid. Een dag na het feest mhakte een kroniek schrijver zelfs gewag van het optreden van de vlerk, die naar zijn mening "reeds lang in een dwangbuis gestopt had moe ten zijn". Toen echter de gemoederen wa ren bedaard, bleek dat Griswold Lorillard door de rigoreuze wijze, waarop hij de schaar in zijn kos tuum had gezet, wel iets meer had gedaan, dan alleen de beter gesi tueerden van de Verenigde Staten shockeren. De excentrieke jonge ling had namelijk de neergang in geluid van het traditionele rokkos- tuum. En wat nog belangrijker was: hij was degene, die de eerste smoking het levenslicht had laten De party, waar Griswold Loril lard zich in de ogen van de overige feestvierders zo infaam gedroeg, had destijds plaats in de sjieke club Tuxedo Park, een bij miljar dairs geliefd zomerverblijf, zelfs tot in de jaren dertig van deze eeuw, op ongeveer 60 kilometer af stand van New York. De naam "tu xedo" is tot op de dag van vandaag in de Nieuwe Wereld de aandui ding gebleven voor het geklede kostuum, dat wij smoking noe- Het eeuwfeest van de smoking zal dit jaar aan de Amerikanen ze ker niet ongemerkt voorbijgaan. De vereniging voor avondkledij in de VS organiseert zelfs een reeks festiviteiten om deze mijlpaal te vieren met als hoogtepunt een ga la-diner in een hotel in New York. Aanvankelijk was het de bedoeling het feest te houden in de Tuxedo Club, waar het allemaal eens be gon, maar daar bleek het gezel schap niet welkom. Overigens is het honderdjarig bestaan zeker niet de enige aanlei ding om een feestje te bouwen. Waarschijnlijk is dit eerder de sterk toegenomen belangstelling van de laatste tijd voor de smo king. Want raakte deze in de ver lichte jaren zestig en zeventig, waarin coltrui en spijkerbroek hoogtij vierden, zelfs op bruiloften en universiteitsfeesten, enigszins in de vergetelheid, met de opkomst van de yuppies steken steeds meer mannen zich bij speciale gelegen heden weer in een chique outfit. Degene, die daarover kan mee praten is directeur Herman Knaap van Knaap Herenmode BV, impor teur van gelegenheidskleding in Amsterdam. Hij heeft vooral de laatste jaren een opzienbarende te rugkeer van de smoking geconsta teerd. "De smoking is weer sterk in opkomst, vooral bij jonge mannen. Voor hen is het meestal nog iets nieuws. En omdat zij er op feestjes graag goed uitzien, besluiten ook weer oudere mannen in smoking te gaan". Resultaat van deze opleving is volgens Knaap, dat de variatie in dit soort kostuums hard toeneemt. Wie een smoking wil aanschaffen, heeft heus niet meer alleen de keu ze uit zwarte pakken. Vooral de ecru-kleurige smoking is een ge duchte concurrent geworden, maar ook de lichtgrijze en de 'mid- night-blue'-kleurige. Toch kiest nog negentig procent voor zwart, wat zeker niet betekent, dat men er ouderwets in uitziet. De modellen zijn namelijk helemaal aan de ei sen van de tegenwoordige tijd aan gepast. Zo is praktisch elke broek voorzien van bandplooien, die dit kledingstuk heel wat comfortabe ler maakt dan de strakgesneden broek van vroeger. Uiteraard is het galon langs de pijpen nog precies als voorheen. En de jasjes, waarvan het meren deel met een dubbele rij knopen sluit, hebben een glanzend zijden reverskraag met opgesneden pun ten of een zijden sjaalkraag. "Bij de jasjes met een sluiting van één rij knopen wordt nog wel eens een vest gedragen, maar dik wijls wordt zo'n vest achterwege Hoewel smokings er in veel kleu ren te koop zijn, kiest 90% van de mannen voor zwart. (foto gpdi gelaten. Daarentegen is de cum- berband (de sjerp in de taille - red.) zeer in trek, die dezelfde kleur heeft als het vlinderstrikje. Deze worden in combinatie met elkaar geleverd, in de meest uiteenlopen de kleuren, van rose en rood tot lichtblauw. De cumberband en strikjes zijn momenteel echte modeartikelen", aldus Herman Knaap. Traditiegetrouw wordt bij zo'n feestpak nog altijd een smoking- hemd gedragen. De hemden met een geplisseerd front vinden de meeste aftrek. De met ruches afge zette hemden slaan bij het meren deel van de consumenten toch minder aan. Het hemd is in de meeste gevallen voorzien van wat vroeger de 'vadermoordenaar' werd genoemd, het stijve ppstaan- de boord met omgeslagen 'punten. In het hemdenassortiment heb ben de kleuren inmiddels ook hun intrede gedaan, want naast het wit te, zijn ook de champagnekleurige en de ecru-kleurige zeer gewild. Hoe groot de omzet in Nederland in smokings is, valt moeilijk te be palen. In de Verenigde Staten werd vorig jaar voor 100 miljoen dollar aan smokings aangeschaft. Aan het huren van een dergelijk pak gaven de Amerikanen echter nog eens het vijfvoudige uit, een bedrag dat vijftig procent hoger lag dan in 1980.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14