Oosteuropese primeur Piquet Lawson en Lavado onttronen Freddie Spencer Jan Lange pakt zeiltitel Pech velt Streuer en Schnieders in Zweden GP in Boedapest groot succes Jong duo sterk in NK zijspan Fransen beheersen EK windsurf 'MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 13 ANDRESTORP (ANP) - Eg- bert Streuer en Bernard Schnieders werden gisteren in de Grote Prijs van Zwe den geveld door dubbele materiaalpech. De motorrij ders uit Assen verloren daardoor hun tweede plaats in het algemeen ldasse- ment. Met nog één race te rijden, in sep tember op Hockenheim, hebben Streuer en Schnieders een achter stand van negen punten op het Franse duo Michel/Fresc, in Zwe den winnaars met een voorsprong van bijna een halve minuut op de concurrentie. Op het circuit van Anderstorp kreeg de Yamaha van de Nederlan ders, die daar vorig jaar nog won nen, in de dertiende ronde een vastloper. „We zien wel, hoe ver we komen", riep Streuer zijn compag non toe, in de wetenschap dat zij dringend punten nodig hadden. Maar vijf ronden verder werd deze poging verijdeld door een breuk in de drijfstang. Geluk Tot geluk van Streuer en Schnie ders, tweevoudig wereldkampioen en vorige week in Silverstone hun vierde zege van het seizoen boe kend, vielen ook Webster en He witt uit De Britten, die moeilijkhe den hadden met hun versnelling, behielden hun voorsprong van een punt op Streuer en Schnieders. Zij werden op de ranglijst gepasseerd door Michel en Fresc, die op Hoc kenheim voldoende hebben aan een klassering in de subtop. Achtste Ondanks het uitvallen van Streuer en Schnieders had de top tien in Zweden een Nederlands trekje: Theo van Kempen en Roy de Haas werden met hun Yamaha achtste op bijna een minuut van het winnende tweetal. Van Kem pen en De Haas spelen in het klas sement evenwel een rol van gerin ge betekenis. De Grote Prijs Formule I in Boedapest werd één groot volksfeest. Het publiek dromde samen om de start mee te maken van de eerste GP ooit in Oost-Europa gehouden. Het leverde een Braziliaans carnaval op. Senna is hier als eerste weg voor Piquet (rechtsbuiten) en op de streep was de volgorde precies andersom. (foto anp> BOEDAPEST (ANP) - Het op harde valuta gebaseerde autosportcircus is in Hongarije een geslaagde coalitie aangegaan met Oost-Europa. In het enige Oosteuropese land waar een ondernemingsgewijze productie mogelijk is, heeft organisator Bernie Ecclestone die kans ten volle uitgebuit. De eerste Grand-Prix in Oost-Europa werd het afgelopen week einde een overdonderend succes. Vanzelfsprekend mikt de Britse constructeursbaas op een herhaling over een jaar. ANDERSTORP (AFP/SID) - Met een voorsprong van zestien secon den op de Australiër Wayne Gard ner is de Amerikaanse motorcou reur Eddie Lawson gisteren in de voorlaatste race wereldkampioen geworden in de 500cc klasse. Law son, twee jaar geleden ook kam pioen, won de Grote Prijs van Zwe den, de tiende in de strijd om de wereldtitel. Zijn zege was het re sultaat van een regelmatig seizoen, waarin hij met uitzondering van de Grote Prijs van Nederland telkens bij de eerste drie eindigde. De Gro te Prijs van Italië besluit over twee weken de strijd. Lawson nam de titel over van zijn landgenoot Freddie Spencer, die vorig jaar ook bij de kwartliters wereldkampioen werd. In die klas se ging de eindzege naar Carlos La vado. De coureur uit Venezuela werd op het circuit van Anderstorp in de regen onbereikbaar voor de Spanjaard Pons. In fabriekster- men: Honda verloor in beide klas- ANLOO (ANP) - De strijd om de Nederlandse titel zijspan-moto- cross is gisteren op het 2200 meter lange circuit in het Kniphorst-bos in Anloo, verrassend beslist in het voordeel van Eimbert Timmer mans en Eric Verhagen. Het jonge duo, respectievelijk 24 en 22 jaar en voor het tweede jaar in het bezit van een internationaal start-num mer, lag tot de drie manches van gisteren op de derde plaats in de strijd om de nationale titel. Overwinningen in de eerste en de tweede rit en het uitvallen van de grote concurrenten, verschafte het tweetal uit Schijndel een uit stekende positie in de laatste race. Een zesde plaats zou al voldoende zijn geweest, het werd de vijfde. In het algemeen klassement kwamen Van Goch en Hurkmans tien pun ten tekort. De titelverdedigers Muller/Van Heek eindigden als vijfde. Dave Thorpe opnieuw wereldkampioen ETTELBRUCK (Belga) - De Britse motorcrosser Dave Thorpe is giste ren in het Luxemburgse Ettel- bruck voor de tweede achtereen; volgende keer wereldkampioen in de 500cc klasse geworden. In de Grote Prijs van Luxemburg, de laatste twee manches tellend voor de wereldtitel, breidde Thorpe zijn geringe voorsprong op de Belg André Malherbe met een punt uit. De voortijdige beslissing viel in de eerste rit die Thorpe op zijn naam bracht. In de tweede manche hoefde hij daardoor alleen nog maar het achterwiel van Malherbe in de gaten te houden. Hij deed dat keurig. Het duo eindigde in de door Malherbe's landgenoot Jobé gewonnen manche als tweede en derde. Voor Kees van der Ven werd de Grote Prijs van Luxemburg een te leurstelling. Hij viel in de eerste manche uit en beëindigde de twee de als negende. In het eindklasse ment bleef hij vierde. Dagklassement: 1. Jobé 35, 2. Thorpe 35,3. Malherbe 34,4. Nicoll 23. Eindstand WK: 1. Thorpe 316,2. Malherbe 311,3. Geboers 299,4. Jo bé 296, 5. Van der Ven 211,6. Pers- son (Zwe) Yamaha 202. De rode vlag werd gisteren op de Hungaroring alleen gezwaaid om de wedstrijd voortijdig te beëindi gen. Van zichtbare aanwezigheid van Sowjet-autoriteiten was geen sprake. De eerste Hongaarse For mule-1 wedstrijd sinds een halve eeuw was tien ronden korter dan voorzien omdat alle coureurs brandstof te kort kwamen. Hungaroring en omgeving vier de gisteren een Braziliaans carna val. Meer dan 200.000 toeschou wers bejubelden langs het heuvel achtige circuit een dubbele Brazi liaanse overwinning. De zege ging naar Nelson Piquet, die daarmee de zestiende GP-triomf uit zijn loopbaan behaalde. Piquets land genoot eindigde in de elfde wed strijd uit de serie van zestien als tweede. De Brit Nigel Mansell, die als derde op een ronde als derde eindigde, bleef leider in het klasse ment om de wereldtitel. Piquet ontving de winnaarsbeker uit han den van de Hongaarse eerste mi nister Gyorgy Lazar. Enerverend Met Piquet en Mansell veroverde de Britse autostal Williams de ze vende seizoenzege. Voor de over volle tribunes vochten Piquet en Senna een enerverend duel uit. Pi quets eerste poging de lang leiden de Senna te passeren, mislukte. Dat was vooral als een gevolg van een onjuiste remmanoeuvre van de Williams-coureur. Zijn tweede poging, op dezelfde plaats van het korte stratencircuit, lukte wel. Huub Rothengatter had toen al lang zijn Zakspeed verla ten. De Nederlander, die zich per traditie als een der laatsten voor de wedstrijd had geplaatst, kon maar net één ronde van iets meer dan vier kilometer volmaken. Alleen de Canadees Allen Berg viel nog eer der uit. Volksfeest De officiële opening van de eer ste Grand Prix achter het IJzeren Gordijn door de Hongaarse pre mier vormde de inleiding tot een waar volksfeest. Na een demon stratie van parachutisten en ouder wetse maar nog wel functioneren de vliegtuigen stelde Lazar het op prijs alle deelnemers persoonlijk de hand te schudden. Met name voor Senna en Alain Prost sprak Lazar zijn bewonde ring uit. „Het zjjn grote sportlieden en waardige ambassadeurs van hun land", stelde Lazar vast. De •en overigens ook tij dens hun Oosteuropese uitstapje vlot te herkennen aan hun com merciële bindingen. Hun nationali teit is veelal minder snel waar neembaar. Aanwezigheid van nationale ge voelens bleek duidelijk wel bij de toeschouwers. Omstreeks 50.000 toeschouwers die zicht hadden op start en finish zongen bij het hijsen van de nationale driekleur het volkslied mee. De twee trainingsdagen inbegre pen heeft het feest in het heuvel landschap in Mogyorod, twintig ki lometer ten noorden van Boeda pest, 350.000 belangstellenden ge trokken. Onder hen bevonden zich 50.000 nieuwsgierigen uit de DDR. Nelson Piquet met de sen de concurrentieslag met Yama ha. De stfjl, waarvan de stalgenoten Lawson en Lavado zich bedien den, verschilde hemelsbreed. Law son deed het rustig en maakte vóór, tijdens en na de race een be dachtzame indruk. Lavado, de kampioen van 1983, had meer weg van Spencer: temperamentvol en hoogtepunten afwisselend met dieptepunten. Ronderecord In de koningsklasse heerste Spencer vorig seizoen als een vorst. Gedwongen door een hand blessure speelde hij dit jaar geen rol van betekenis. Daarvan maakte de 28-jarige Lawson op gepaste wijze gebruik. Hij boekte zes Grand-Prixzeges boven de zeven, die al op zijn erelijst stonden. Voor vijftigduizend toeschouwers ves tigde hij in Zweden bovendien een ronderecord door het iets meer dan vierduizend meter lange parkoers af te leggen in een minuut en 36,59 seconden, hetgeen neerkwam op een gemiddelde van 150,300 kilo meter. Lawson beschikte over het zelf vertrouwen, dat hem tijdens de training nog ontbrak. Daarin was Gardner sneller. De Australiër, vo rige week winnaar op het circuit van Silverstone, behield zijn kop positie slechts zes van de dertig ronden. Daarna passeerde de ge concentreerde Lawson hem. „Ik was bezeten van de zege", vertelde Lawson, die tijdens de TT van As sen door een val niet over de finish kwam. „Dat Spencer geblesseerd was, zei mij niets. Zonder hem was het al moeilijk genoeg te winnen". Slimmer De 30-jarige Lavado behaalde dit seizoen ook zes zeges, al had hij het wat gemakkelijker dan Lawson. Alleen de vijf jaar jongere Honda- coureur Pons vormde een bedrei ging. In de wegens de regen inge korte Grote Prijs van Zweden liet ook de Fransman Baldé zich nog zien. Net als Pons had Baldé in een uiterste poging Lavado van de we reldtitel af te houden voor banden zonder profiel gekozen. Met een gladde band om het achter- en een tussemaatje om het voorwiel was Lavado, die een hekel heeft aan nattigheid, slimmer geweest. „De ze keer voelde ik mij prima in de regen", zei Lavado, „al dacht ik halverwege de race niets klaar te maken. Omdat Pons en Baldé te onzeker waren, kon ik hen vrij ge makkelijk van mij afschudden". KUOPIO (ANP) - Het wereldkam pioenschap motorcross in de 125 cc-klasse heeft zich toegespitst tot een Brabants onderonsje. In Kuo- pio regeerde de 19-jarige John van den Berk uit Oss de Grote Prijs van Finland, de tiende van de twaalf ra ces. Hij stuurde zijn Yamaha in beide manches naar de zege. Beide keren werd hij gevolgd door zijn plaatsgenoot Dave Strijbos. Door die ontwikkelingen behield Strij bos (18) de leiding in het klasse ment voor de wereldtitel. Met al leen nog races in Argentinië en Brazilië heeft hij 19 punten voor sprong op Van den Berk. In Kuopio, bekend als strijdto neel van de alternatieve elfsteden tocht, heerste Van den Berk tegen alle verwachtingen souverein. Tij dens de trainingen namelijk onder vond Van der Berk veel problemen met de afstelling van zijn machine, terwijl Strijbos op zijn motor, als het ware fluitend, de beste tijden verwezenlijkte. In de wedstrijd waren de rollen omgekeerd. Op het door overvloe dige regenval zware circuit won Van den Berk beide manches van start tot finish. In de eerste had hij nauwelijks tegenstand. Strijbos volgde vijf ronden zijn spoor, maar verloor zijn tweede positie door een valpartij in de vijfde ronde aan Bob Moore. De Amerikaan staakte kort daarop de strijd met een vast gelopen ketting, waardoor Strijbos automatisch weer opschoof naar de tweede plaats. maar slaagde er niet zijn rent te passeren. Na zijn tweede val kwam het gezonde verstand weer boven bij Strijbos. Hij beperkte zich er toe zijn tweede plaats veilig te stellen achter Van den Berk. Uniek Het verloop van de wereldtitel strijd heeft als uniek gevolg dat twee Nederlanders in Zuid-Ameri- ka om het kampioenschap gaan strijden. In theorie heeft de Ita liaan Contini met 62 punten achter stand ook nog kansen, maar Strij bos en Van den Berk, die in Kuo pio zijn aantal manchezeges op zes bracht, gaan er van uit dat die mar ge onoverkomelijk is. „Het wordt een duel tussen John en mij", ver klaarde Strijbos na afloop. „Ik heb het voordeel dat ik met voorsprong aan die laatste races begin". Die voorsprong van 19 punten kan acht punten slinken, indien de FIM het protest tegen de toekenning van die punten tijdens de GP van Spapje inderdaad toewijst. Dat be sluit valt in de komende week. Zenuwenoorlog De gemoederen zullen de ko mende weken in Oss hoog oplaai en. De zenuwenoorlog tussen bei de concurrenten werd direct na de races in Finland geopend. Beide Ossenaren, die zich gezamenlijk conditioneel op het seizoen heb ben voorbereid, dichten zichzelf de beste kansen toe op de titel. Van den Berk: „Na deze overwinning ga ik er in Zuid-Amerika voluit te genaan. Ik had verwacht, dat Dave hier zijn titel praktisch veilig zou stellen. In de training mankeerde er van alles aan mijn machine, maar op het juiste moment vonden we de oplossing. Dat had Dave kennelijk niet verwacht. Hij reed nerveuzer dan ik ooit van hem ge zien had". Strijbos had zijn antwoord klaar. „Ik wilde Johns mentale weerbaar heid testen. Daarom reed ik zo lang mogelijk in zijn achterwiel. Kijken of hij tegen de druk bestand was. Daarbij nam ik misschien wel iets teveel risico, zeker in de tweede omloop, maar echt in gevaar kwam de tweede plaats nooit. In Zuid- Amerika weet ik hoe ik te werk moet gaan. Ik word wereldkam pioen". Meer strijd In de tweede manche was er meer strijd tussen de beide jonge kemphanen. Opnieuw was Van den Berk het snelst weg, maar Strijbosch zat aan zijn achterwiel. De jongste van de twee wilde de manche per se winnen en nam on aanvaardbare risico's. Hij kwam twee keer ten val, wist na de eerste keer binnen twee ronden de opge lopen achterstand weg te werken, TOSTA (ANP) - Marcel Reintse- ma, die in de eerste wedstrijd van het EK plankzeilen in Tosta (Zwe) zaterdag met een vijfde plaats de beste Nederlander was, heeft giste ren door pech zijn kans op een ho ge klassering verspeeld. De wind surfer uit Apeldoorn lag by het eer ste boei nog erg goed in de race, maar werd toen overvaren door een Noor en teruggeslagen naar de zestigste plaats. Hy werkte zich nog wel naar voren, maar werd uit eindelijk slechts 22ste. Peter Paul Tellier arriveerde als eerste by het eerste boei, maar kwam op het voordewindse rak snelheid tekort om met de allerbes- ten mee te kunnen. Hy werd net als zaterdag veertiende. De Fransen beheersten de eerste twee races in Tosta. Zaterdag won Nagy, voor zyn landgenoten Calvet en Belot, gisteren zegevierde Pie- gelin voor Calvet, die op grond van die resultaten de leiding heeft in het tussenklasssement voor Nagy. Reitsema staat dertiende, Tellier bezet de zeventiende positie. In acht dagen moetên de deelnemers aan het EK windsurfen zeven wed strijden varen. NOORDWIJK - Gisteren is in Noordwijk de Katwijker Jan Lan ge nationaal kampioen in de cata maran-klasse Hobie 16 geworden. In een veld van 65 combinaties, waaronder vijf Duitse, drie Engel se en een Deense boot. Met zyn be manningslid Gaya Son sloeg Jan Lange in het tweede deel van deze door de Noordwijkse zeilvereni ging georganiseerde wedstrijden toe. Vrydag werden de wedstrijden gevaren onder zware omstandighe den, een stevige zuidwester wind kracht 4 en een zware branding. Dat het die dag zwaar was bleek uit het aantal finishers. Slechts 32 teams wisten de wedstrijd te bein- digen. Titelverdediger Onno van der Plaat startte veelbelovend, doch viel in latere race's terug. Jan Lan ge had in de eerste wedstrijd een aanvaring waardoor hij schade op liep. Ondanks die problemen be haalde hy een 13e plaats. Deze schade was er de oorzaak van dat hij de tweede race die dag moest uitvallen omdat de boot on bestuurbaar was geworden als ge volg van een gebroken helmstok. Jan Lange: "Ik lag op een zesde plaats toen er een bout van de stok afbrak. Ik heb nog geprobeerd om dat tijdens het varen te repareren, maar dit lukte niet. En daardoor moest ik opgeven." De zaterdag wedstrijden werden" onder andere omstandigheden ge varen, namelijk weinig wind (1 a 2 vanuit het westen). Die dag verliep probleemloos voor Jan Lange hij behaalde twee eerste plaatsen. Tij dens deze wedstrijden bleek voor de zoveelste maal dat Lange bij weinig wind optimaal gebruik weet te maken van de hobie 16 om dat al vaker is gebleken dat hy bij dit weertype moeilijk te verslaan De derde race die dag moest door de wedstrijdleiding van de ZVN worden afgebroken omdat men driemaal het veld moest terug roepen in verband met onregle mentaire starts. Gisteren waren de weersomstan digheden voor de recreant ideaal, echter iets te weinig wind (kracht 2 vanuit het noordoosten) voor een spectaculaire catamaran wedstrijd. De eerste omgang kwam wederom op naam van Jan Lange wat in hield dat hij op dat moment leider was in de competitie. De tweede race voer hij dan ook verdedigend. Zyn naaste concurenten waren het Duitse team, de gebroeders Delius - winnaars van het Duitse kam pioenschap - en het Nederlandse team Van der Plaat/Wyker - win naars van de open Franse kam pioenschappen. De laatste race kwam op naam van Tony van Oeveren uit Wasse naar, met Jan Lange op de tweede plaats. Met drie eerste plaatsen, een tweede en een dertiende greep Jan Lange met zijn fokkemaat Gaya Son uit Leiden de Neder landse titel. Tweede werden de ge broeders Delius, derde Van der Plaat/Wyker, vierde Manvis/Van de Bunt en vijfde Veelloo/Hikkens. De jeugdige broers Duindam uit Noordwijk behaalden een knappe 26ste plaats hetgeen uitstekend ge noemd kan worden in een wed- strijdveld van dergelijke allure. JAN VAN DUYN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13