Eltingh is Siemerink de baas 'Franker olifant in porceleinkast' Lendl krijgt z'n revanche Honkballer gewond na 'rake' worp Jeugdintemationals heersen op Zee en Duin Ruzie om nieuwe tenniscoach Winst op Becker Zilver voor dressuurploeg Alphians: uitzicht op promotie MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 11 AMSTERDAM (ANP) - De honkballer Dave Bisceglia is zondag gewond in het VU-zie- kenhuis te Amsterdam opge nomen. Biseglia, de derde honkman van Giants, werd tij dens bet competitieduel met Amstel Tijgers in Sloten ge raakt door een geworpen bal. Het incident deed zich voor in de zevende innings bij de stand 4-3 in het voordeel van de Tijgers. De Amerikaan Bis ceglia bloedend en buiten be wustzijn per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Het duel werd gestaakt. De wedstrijd, in het kader van de play-ofT reeks om het kampioenschap van Neder land, werd gekenmerkt door onregelmatigheden. Hoofd- scheidsrechter Ton Bod aan stuurde Tijgers-coach Henny Jenken in de aanvangsfase het veld uit. Jenken had naar het oordeel van Bodaan hinder lijk met de leiding bemoeid. Biseglia werd geraakt door een bal van Jan Hijzelen- doorn. De werper van Tijgers, die tijdens de vorige week beëindigde mondiale titel strijd drie keer optrad als startende pitcher van het Ne derlands team, had al eerder getoond zijn worpen niet ge heel onder controle te hebben. Twee keer eerder in de door 600 toeschouwers bekeken wedstrijd raakte Hijzelen- doorn een slagman. een andere visie op heeft, moet hij een verzoekschrift insturen". Onervaren In Scheveningen werden voor het eerst twee negentienjarigen kampioen. De offensief ingestelde, maar taktisch nog erg onervaren Nicole Jagerman en Christian Feenstra, een noeste zwoeger, die nog nooit in zijn leven een service heeft laten volgen door een rush naar het net. Ruim drie en een half uur trok Huub van Boeckel met kamikaze-achtige neigingen ten strijde, maar de 'garage-deur'kaat ste zoveel terug, dat de Hagenaar aan pure uitputting tenonder te- nonder ging: 4-6, 7-6(7-5), 6-7(4-7), 6-2, 6-3. Dat was niet onverwacht, aange zien Van Boeckel zaterdag in de halve finales al vier uur en een kwartier bezig was geweest Chris Vermeeren te overmeesteren. Dat lukte pas met 9-7 in de tiebreak van de vijfde set, nadat de taaie Breda- naar een matchpoint onbenut had gelaten. De partij ging met enige vertraging van start, omdat vol gens de scheidsrechter Vermeeren niet snel genoeg uit het trainings pak stapte en hem met een achter stand van 0-15 wilde laten begin nen. Dat werd weer ongedaan ge maakt, waarna de arbitrale soepel heid ineens veel groter was. Vooral in de tiebreak van de derde set, toen Vermeeren te kampen kreeg met een bloedneus en lang op zijn stoel bleef zitten. Vermeeren speel de na dat incident veel aggressie- ver dan ervoor en het was een klein mirakel, dat Van Boeckel het als nog redde en een uurtje later weer fit genoeg was om samen met Men- no Oosting de nationale titel in het heren dubbelspel op te eisen. Probleem Feenstra had inmiddels in drie sets afgerekend met Tom Nijssen. Het probleem van Nijssen en ook Oosting is, dat ze in twee posities aardig kunnen spelen; vanaf de achterlijn en aan het net. Maar ze hebben slechts een vaag idee hoe van het n naar het ander over te schakelen; al is dat goeddeels de essentie van wedstrijdtennis. Nijs sen bleef aan de achterlijn geplakt, zodat Feenstra op zijn gemak alle slagen richting backhand van de tegenstander kon dirigeren. Het duurde enige tijd voordat het suc ces had - Nijssen kwam in de eerste set met 5-2 voor - maar toen het sterkste wapen van de Limburger begon te haperen, had deze niets meer over: 7-5, 6-1, 6-2. Van Boeckel, die eigenlijk nog revaliderende is van een hardnek kige voetblessure, wist, dat het eni ge wat erop zat tempo-maken en het zoeken van de aanval zou zijn, wilde hij in de finale niet net zo af gaan als een week eerder in Am sterdam, toen hij van dezelfde Feenstra met 6-1, 6-1 verloor. STRATTON MOUNTAIN (SID) - "Ik geloof, dat ik nu wel heb bewe zen, dat ik nummer één van de we reld ben", klonk het gisteren tame lijk hautain uit de mond van Ivan Lendl na zijn overwinning op Bo ris Becker in de finale van het toer nooi van Stratton Mountain. De Tsjechoslowaak, die weer een van zijn stuurse buien had, nam re vanche op de 18-jarige Westduitser voor zijn nederlaag in de eindstrijd van Wimbledon. Hij had er twee uur voor nodig om met 6-4 7-6 te zegevieren. Voor 11.000 toeschou wers (uitverkocht) won Lendl de tie-break van de tweede set met maximale cijfers: 7-0. Toch was Becker zeker niet onte vreden. Hij was vooral blij zaterdag in de halve finale voor de eerste maal in zijn carrière gewonnen te hebben van de weer in het interna tionale circuit teruggekeerde John McEnroe. Het werd een thriller van de eerste orde, die Becker uitein delijk met 3-6 7-5 7-6 (10-8) won. Becker weerde zelfs vier match points af. "Zo'n partij zou ik toch niet elke dag willen meemaken", CEDAR VALLEY (ANP) - De Ne derlandse équipe heeft zaterdag tij dens de wereldtitelstrijd dressuur in Cedar Valley, bij Newmarket in Canada, de zilveren medaille ver overd in de landenwedstrijd. Het goud ging zoals verwacht naar West-Duitsland. In de individuele strijd legde An- nemarie Sanders-Keyzer met het paard Amon beslag op een knappe vijfde plaats. Wereldkampioene werd de Deense Anne-Grethe Jen sen met Marzog. Nicole Jagerman schreeuwt het uit van vreugde, na het behalen van de tennistitel bij de vrouwen. kampioen, waarop Stanley Fran ker zijn kwaliteiten kan gaan uit proberen. Feenstra is als tennisser niet gemaakt, maar geboren. Dat bleek al twee jaar geleden, toen hij na anderhalf jaar geen racket te hebben aangeraakt, inschreef bij de jeugdkampioenschappen en prompt de titel veroverde en even later in België zelfs Europees kam pioen werd. Hij was toen zeventien en zou een jaar later de titel hebben mogen verdedigen, ware het niet dat hij de bondstraining van Fred Hemmes in Gorinchem wat al te ver weg vond en de toenmalige coach hem niet opstelde en Mare van Eekeren, de zoon van de bondsbestuurder, wel. De Hagenaar, die na een hoop volle seizoenopening van de open Australische kampioenschappen sterk terugviel, mede als gevolg van een in Nigeria opgelopen mala ria, heeft dat vijf sets lang op be wonderenswaardige manier gepro beerd, hoe dikwijls ook Feenstraé dubbelhandig geslagen backhand hem passeerde. Maar tegen het ein de was het toch de met gravel be smeurde Utrechtse speler, die het publiek mocht bedanken, waarbij hij een sneer uitdeelde aan het vak vol chauvinistische Hagenaars. Kwaliteiten Zo heeft Nederland dan een sprak Becker na afloop. "Dat kost me teveel van mijn zenuwen". McEnroe zei: "Ik had problemen met zijn service en hy met de mij ne". Becker zei overigens, dat hy het gevoel had, dat McEnroe hem tijdens de partij op alle mogelijke manieren had geprobeerd te inti mideren. "Hij gebruikte heel wat woorden, die niet al te netjes wa ren", aldus Becker. McEnroe rea geerde alsof hy door een wesp was gestoken: "Ik heb hem helemaal niet beledigd, of zo. Het enige, wat ik vraag is een beetje respect. Ik maak al tien jaar deel uit van het circuit en ik vind, dat Becker, die nog maar weinig toernooien heeft gewonnen, mij meer respect ver schuldigd is. Verder vind ik, dat sportmensen zich moeten kunnen, uitdrukken als ze met hun sport bezig zijn. Het is toch heel verve lend, als iedereen alleen maar het balletje over het net slaat". In de finale verloor Becker zijn opslag in de derde game van de eerste set. De Westduister brak te rug in de zesde game en nam ver volgens met 4-3 de leiding. Bijtijds brak Lendl echter onder meer met een lange discussie met de scheids rechter hel ritme van Becker en won alsnog met 6-4. Het meest op vallende in de tweede set was de zesde game, die bijna twintig mi nuten duurde. In de tie-break had Becker ineens helemaal niets meer in te brengen. De Tsjechoslowaakse tennisster Helena Sukova heeft zondag het internationale toernooi in Mon treal, gedoteerd met 250.000 dollar, gewonnen. In de eindstrijd ver sloeg zy de Amerikaanse Pam Shriver in twee sets: 6-2, 7-5. In de halve eindstrijd had Sukova ge wonnen van de Amerikaanse Gar rison, Shriver versloeg de Zuidafri- kaanse Fairbank. Van der Sterren neemt leiding DIEREN (ANP) - In de zesde ron de van het toernooi om het open Nederlands kampioenschap scha ken heeft Paul van der Sterren al leen de leiding genomen. In een rechtstreekse confrontatie werd de Joegoslavische kampioen Barlov, lijstaanvoerder vanaf het eerste uur, teruggewezen. Van der Ster ren had na de zesde ronde een half punt voorsprong op een groep van vyf achtervolgers. De belangrijkste uitslagen uit de zesde ron de zijn: Van der Sterren - Barlov (Joe) 1-0, Braga (Ita) - Blees 0-1, Podzielny (Wdl) - Jo hansson (Zwe) 1-0, Kuijf - Berg (Den) 1-0, Nijboer - Westerinen (Fin) 1-0, Zapata (Col) - Jacoby (Wdl) 1-0, Martinovic (Joe) - Van de Oudeweetering 1-0, Alvir (Joe) - Pliester 1/2-1/2, Etmans - Knoppert 1-0, Dekker - De Boer 0-1, Grooten - Krudde 1-0. Stand aan kop na zes ronden: 1. Van der Sterren 5 punten, 2/6. Blees, Nijboer, Pod zielny, Kuijf en Barlov 4 1/2, 7/10. Zapata, Martinovic, Etmans en Grooten allen 4. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het honkbalteam van ICL/Alphians is er alles aan gelegen om de laatste vier wedstrijden van de competitie ongeschonden door te komen. Lukt dat, dan promoveren de Al- phenaren naar de tweede klasse. Verlies daarentegen kan degrada tie naar het rayon tot gevolg heb ben omdat de huidige promo tieklasse opgedoekt zal worden. Het spreekt derhalve voor zich dat elk duel van groot belang is ge worden. Alphians bewees zichzelf daarom zaterdag een grote dienst door na de zomerstop over een goe de vorm te beschikken. Tegenstan der Geinoord uit Nieuwegein, evenals Alphians op de derde plaats bivakkerend, werd met 11-4 verslagen. Hoewel er nog twee Al- phense spelers op vakantie waren werkte verdedigend alles perfect. Slechts aan slag waren er nog wat mankementen, maar daar kon Geinoord niet van profiteren. Zondag wacht Alphians een sleutelduel. Dan moet op eigen veld (2.30 uur) aangetreden worden tegen DWO uit Zoetermeer, de hui dige nummer twee. Bij winst krijgt de ploeg van Robert Maat uitzicht op de felbegeerde promotie. De softbalvrouwen van Al phians, uitkomend in de tweede klasse, vergaat het minder goed. Uit de 'double header' tegen het Bredase Jeka werden slechts twee punten veroverd. Daardoor blijft met nog vier wewdstrijden te gaan de achterstand op datzelfde Jeka zes punten bedragen. Degradatie lijkt dus niet meer te kunnen wor den voorkomen. Alphians opende goed met een 7- 3 overwinning in het eerste treffen. De basis werd in de derde innings gelegd toen vyf Alphensen de thuisplaat bereikten. Maar in de tweede wedstrijd ging het niet zo voorspoedig. Alphians kwam met 0-4 achter en zag tot 3-9 geen kans om een vuist te maken. Toen Sale- mink, Gitz, Van Leeuwen en Mary Bloem daarna nog wisten te sco ren, leek een surprise er nog in te zitten. Maar by 7-9 vielen er drie opeenvolgende nullen en prak tisch het doek voor Alphians. SCHEVENINGEN (ANP) - Stanley Franker heeft zijn werkzaamheden als bondscoach nog niet aangevangen, of het rommelt alweer geducht in tennisland. De begeleidings groep van de nieuwe nationale kampioene Nicole Jagerman ziet niets in samenwerking met de voor drie jaar ingehuurde sterke man'of kanjer; termen, waarmee Franker is geintroduceerd. Vader Ton Jagerman verklaarde categorisch, dat zijn dochter geen gebruik zal maken van de uitnodi ging toe te treden tot groep van Jong Oranje, die onder Frankers leiding gaat trainen in Amsterdam. "Dat doen we op grond van erva ringen, die wy hebben gehad met Franker, toen hij nog districtstrai ner was. Hij toonde toen in het ge heel geen begrip. Je kunt een spor ter vergelijken met een muziekin strument. Nu, Franker wist er geen enkele klank uit te halen". Nicole Jagerman wil, zoals vrij wel alle nationale toppers, door gaan met de eigen coach; in dit ge val Felix Kaplan. De Russische emigrant, die later Daviscup speel de voor Israël, zat tijdens de finale eerste ry en nam als een hordenlo per de reclame-borden om het feestje mee te vieren, dat ontstond nadat Jagerman oud-kampioene Nanette Schutte met 4-6,6-0,6-3 de baas was gebleven. Die samenwer king is fiks onder druk gezet door een bondsmessieve, waarin wordt gesteld dat privé-trainers niet meer worden gesubsidieerd door de bond. In het geval van Kaplan be* tekent het dat hij als dank voor zijn goede begeleiding elfduizend gul den aan inkomsten uit andere bronnen moet zien te halen. Subsidies Het is waarschijnlijk, dat het ook afgelopen is met de individuele subsidies, waarmee de vorige voor zitter van de werkgroep toptennis Ton Tienstra strooide. Voor zijn ambitieuze plannen heeft Stanley Franker elke cent nodig. In de bond is volgens de taxatte van bondsvoorzitter Koen Hehenkamp een groeiende weerstand te be speuren om nog veel geld in top tennis te steken. Vandaar dat Fran ker, die alleen al voor zijn omvang rijke staf een half miljoen per jaar nodig heeft, probeert de geldstro men om te buigen. "Franker gaat tekeer als een olifant in een porce leinkast", aldus de geëmotioneer de Kaplan. "Hij zegt dat hij wil sa menwerken, maar ik voorzie dat hij de pupillen van anderen gaat jatten". Schrikbeel Dat schrikbeeld heeft de trainers op een hoop gedreven. Er is zelfs een vaag samenwerkingsverband ontstaan tussen Felix Kaplan, Henk van Hulst, Auke Dijkstra en Cees Houweling, die hun sporen hebben verdiend als het om het brengen van jong talent gaat. De groep schuift Dijkstra naar voren als begeleider bij de buitenlandse trips van hun pupillen. "Natuurlijk kan dat", aldus voorzitter Koen Hehenkamp. "Men hoeft geen ge bruik te maken van de faciliteiten, die de bond. biedt. Maar veel over deze zaken kan ik nog niet zeggen. We hebben de bevoegheden in handen gelegd van Stanley Fran ker en zullen zien hoe hij daar ge bruik van maakt. Als Kaplan daar KATWIJK - De wedstrijdleiding van het tennistoernooi op het park van Zee en Duin kreeg gisteren op papier de finale die ze gehoopt had. Jacco Eltingh en Jan Siemerink waren de twee finalisten in het mannenenkel B. Siemerink kon het zijn dubbelspelpartner Eltingh alleen in de eerste twee games las tig maken en moest de toernooize ge met 6-2 en 6-0 aan Eltingh laten. Jacqueline van Wijk rondde haar voorlopig laatste optreden in Ne derland af met een overwinning in het vrouwenenkel B. Jan Siemerink en Jacco Eltingh bereikten de finale van het manne nenkel B door moeizame drie-set ters. De als vierde geplaatste Rijns- burger verloor de eerste set met 6-2 van Kees Heemskerk en pakte ver volgens de tweede en beslissende spelreeks met dezelfde cijfers. Freek van der Capellen slaagde er dit toernooi als enige in om Eltingh een set afhandig te maken. In de eerste set slaagde Eltingh er niet in om Van der Capellen genoeg onder druk te zetten en maakte slechts één game. Van der Capellen kreeg daarna minder mogelijkheden om zijn succesvolle drop-shots te slaan en kwam er niet meer aan te pas: 6-1, 6-2. Twee talentvolle jeugdspelers, Eltingh is pas 15 en Siemerink 16, dus in de finale. Beide zitten in het bondsteam en kennen eikaars spel type. Siemerink wist dat hy de punten moest pakken door aanval lend te spelen omdat hij vanaf de achterlijn de mindere is van El tingh. In de eerste twee games luk te die taktiek en de Rijnsburger veroverde een 2-0 en 40-30 voor sprong. Volgens beide was dit het belangrijkste moment van de hele wedstrijd want, indien Siemerink de game had gewonnen, had El tingh voortdurend tegen een ach terstand aan moeten kijken. Sie merink slaagde daar niet in en El tingh was niet meer te stuiten. Twaalf games maakte hij op rij en versloeg de enigszins onzekere Sie merink met 6-2 en 6-0. Over één ding waren de tennissers het in ie der geval eens: de organisatie van het evenement, in handen van Wil lem Taat en Adriaan Fetter, was perfekt. In het vrouwenenkel B ging de titel naar Jacqueline van Wijk. Ma rie- Jose Rutten, die in de halve fi nale verrassend had gewonnen van Margot van Overloop, kwam net iets te kort tegen de Voorschoten- se. Van Wijk maakte een vermoei de indruk en bevestigde dat zelf: "Mijn hoofd wilde wel, maar mijn lijf niet meer". In de eerste set luk te het Rutten om een een 4-1 ach terstand om te buigen naar een 7-5 winst. De dubbelhandige back hand van de Reeuwijkse zette Van Wijk regelmatig op het verkeerde been. De routine van Van Wijk, die volgende week weer naar Amerika vertrekt, gaf uiteindelijk de door slag: 6-3, 6-4. De finalevTees sloeg by Loek Verhees opnieuw toe. Hij had in Katwijk zo graag zyn plaatsing in Jan Siemerink (l) en Jacco Eltingh bepaalden het tennistoernooi van Zee en Duin. Eltingh i beiden garant stonden voor de titel in het dubbelspel. 'i de finale in het mannenenkel van Siemerink, terwijl (foto Loek Zuyderduin) het mannenenkel C waargemaakt. De voorrondes komt Verhees ge makkelijk door, maar in de eind strijd moet hij telkens het onder spit delven. Ditmaal hield Boers hem van de titel af. De eerste set kon Verhees door middel van een tie-break nog in zijn voordeel be slissen. De tweede en derde spel reeks en dus de eindzege, gingen met 6-4 en 6-2 naar Boers. In het vrouwenenkel C zorgde de Limburgse Iwema voor een verras sing. In de halve finale versloeg Iwema de als tweede geplaatste Van de Haak en ook Petra Velzel ging onderuit tegen het Limburgse geweld. Na twee spannende sets moest Velzel met 9-7 in de tie break haar meerdere erkennen in Iwema: 6-4,7-6. Het experimentele veteranen onderdeel werd door or ganisator Jan de Groot zelf gewon nen. Nieuw-Vennep De finaledag op het tennispark van Nieuw-Vennep ontaardde in de dag van de arie-setters. In bijna alle finales moest een derde set de beslissing brengen. De titel in het mannenenkel BI ging na een zeer spannende strijd naar Henk Bur ger. De sterke aanvallende back hand van Robert Veldt liet het gis teren tegen Henk Burger enigzins afweten. Burger maakte daar han dig gebruik van en kon met mi niem verschil, 7-6,5-7,6-4, de party in zijn voordeel beslissen. Het vrouwenenkel BI verliep volgens verwachting. De nummers één en twee van de lijst, Brenda Schultz en Xandra Weller, bereik ten de finale en de eerstegenoemde behaalde de overwinning. Alleen in de eerste set kon Schultz het tempo van Weller niet bijhouden, maar kwam vervolgens sterk te rug: 6-4, 6-2. Bij de vrouwen werd het B2 on derdeel een eenvoudige prooi voor Heieen van de Berg. De Dekker speelster ondervond in de halve eindstrijd veel tegenstand van Sas- kia Hendrikse (6-2, 3-6, 6-3). Ge sterkt door die zege was van de Berg in de finale niet meer te stui ten en won van Miranda van Dijk met 6-1, 6-0. Zoeterwoude Op het tennistoernooi in Zoeter woude sleepten Hans van Bijster- veld en Joan Zonnevyle de eerste prijzen in de wacht. In het manne nenkel C versloeg Hans van Bij- sterveld de Zoeterwoudenaar Ha rold van Offeren. Door het harde baanoppervlak kwam de sterke op slag van Hans van Bysterveld dui delijk naar voren. Vooral in de tweede set slaagde Van Bysterveld erin om het tempo flink op te voe ren en van Offeren moest afhaken: 7-5, 6-2. Joan Zonnevyle onderschatte in de eerste set de kwaliteit van D- speelster Stephanie Hartkooren een beelje. Na verlies van de eerste spelreeks deed Zonnevyle er een schepje bovenop en Hartkooren kwam er niet meer aan te pas (4-6, 6-0,6-1). In het mannenenkel D zorgde de ongeplaatste Tim Bavelaar voor een verrassing. Bavelaar versloeg de als eerste geplaatste Richard van Egmond in een spannend duel dat voornamelijk vanaf de achter lijn werd gespeeld: 4-6, 6-4, 6-4. Warmond Op het 30+ toernooi by Dekker werden Har en Maureen Meyer in het enkelspel vroegtijdig uitge schakeld. In het mannenenkel C versloeg Rob Alting Sieberg in de halve finale Har Meijer, maar kon het in de eindstrijd uiteindelijk niet bolwerken tegen Typoteh. Vooral in de eerste spelreeks werd Alting Sieberg overdonderd door het spel van Typoteh en verloor met 6-0 en 6-4. Liz Ware zegevierde in het vrou wenenkel C. Ware won, zowel in de halve finale tegen Maureen Meijer, als in de finale tegen Doris Knott met overtuigende cijfers. JETSKE GOUDSMIT

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11