Zee vereist zeilervaiing Elly van Hulst zet recordtijd op mijl scherp Britten vrezen terugslag EK 'Darts' in Katwijk Piket start achtervolging Engelsen regeren op Noordzee Kasparov pakt rustdag Groningen valt tegen Dinamo verzuimt afstand te nemen ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 KATWIJK - Zeilen net achter de rollende branding in de Noordzee is wat anders dan ronddobberen op het gladde water van het Garda-meer en dat is wat bijvoorbeeld de Italiaanse, Oostenrijkse en Zwitserse deelnemers aan het Open Europese Kampioenschap in de Dartklasse deze week pndervonden. Normaal gesproken op zo'n titelstrijd voorin meevarend in dit gestandariseerde type catamaran kwamen de vertegenwoordigers uit die landen er in Kat wijk niet of nauwelijks aan te pas. Inplaats daarvan bepaalden vooral Engelsen en in wat mindere mate ook Nederlanders voor de 'thuisha ven' van de watersportvereniging De Skuytevaert het beeld en dat gold zowel voor het aantal inschrij vers aan deze tiende Europese als aan de boten die steevast het veld van 150 aanvoerden. "De wind en de stroming zijn hier de factoren die voor een extra-moeilijkheids- graad zorgden", blikt Jan van Duin, één der wedstrijdorganisato ren achterom op wat hem betreft een zeer geslaagde race-week, "en dat zijn zaken waarmee Italianen zelden of nooit worden geconfron teerd. Vandaar ook dat we vooraf gaande van dit evenement eerst maar een instructiemiddag hebben georganiseerd om die zeilers te le ren hoe ze so wie so door de bran ding heen moesten komen". Ervaring Zo'n lesje voor beginners doet op het eerste gezicht flink wat afbreuk aan het imago van een dergelijk evenement, maar daar is Jan van Duin het toch niet mee eens. "We hebben hier profs en routiniers, jongens die elke dag trainen en va ren. Er is zelfs een Italiaans team compleet met trainer, reserve-boot en reserve-bemanning. Natuurlijk, daarnaast doen er ook mee die pas drie maanden geleden een Dart kochten. Het moeilijke punt is dat dit is de eerste keer dat het Europe se kampioenschap op de Noordzee wordt gevaren. Bij voorgaande ge legenheden, zoals bijvoorbeeld een paar jaar geleden voor Enkhuizen, werd er steevast gezeild op binnen wateren. Engelsen en Hollanders maakt dat weinig uit, die varen toch al veel op zee. Maar die andere vertegenwoordigers - er zijn in Kat wijk negen nationaliteiten aanwe zig red. - moesten duidelijk wen nen aan de stromingen en de harde wind. Dat is geen onkunde, dat is een kwestie van ervaring.". Dat woord komt ook naar voren als het gaat om de toewijzing van deze Europese titelstrijd aan De Skuytevaert, met pakweg 1500 le den Nederlands grootste water sportvereniging aan de boorden van de Noordzee. "Twee jaar gele den", zo betoogt Van Duin, "orga niseerden wij de Open Nederland se voor de Hobie-cat, een ander ty pe catamaran. Dat verliep, al zeg ik het zelf, in organisatorisch opzicht uitstekend en dat is de mensen van de Dart-klasse niet ontgaan. Vorig jaar vroegen ze of wij dit kam pioenschap voor rekening wilden Zo is het dus gekomen". Al gaat dat natuurlijk dan verder niet vanzelf, want er komt heel wat voor kijken om een dergelijk inter nationaal evenement 'geluidloos' te laten verlopen. "Ongeveer 200 man, voornamelijk leden van de vereniging, zijn hier in de weer ge weest", rekent Van Duin even snel voor. Niet alleen voor het wed- strijdgebeuren, maar juist ook voor al die zaken daaromheen. Het on derbrengen van de deelnemers, het vervoer, de feesttent, de aktivitei- ten rondom het kampioenschap en noem maar op. Voor zover ik het kan overzien is het allemaal perfect Storm En dat toonde zich, ons kleine landje eigen, inderdaad zo onvoor spelbaar als waar ook de uitdruk king is aan ontleend. Zon, regen, stilte en storm, zo'n beetje van alles toverde de hemel de deelnemers voor. Afgelopen donderdag vorm de daarbij de negatieve uitschieter. Met golven van drie tot vier meter hoog bleek het voor de Darts on mogelijk om naar 'buiten' te gaan, waardoor de organisatie noodge dwongen moest besluiten het aan tal races van zeven terug te bren gen tot zes. Vijf daarvan telden mee voor het eindklassement, het slechtste resultaat mocht worden afgetrokken. "Het was", zo concludeerde ook Ed Mulder, de importeur van uit Engeland afkomstige Dart en in die hoedanigheid één der sponsors van dit evenement, "geen doen. Deze boot, achter de Olympische Tornado zeg maar de kroonprins van de catamarans, kan veel heb ben vanwege zijn natuurlijke stijf heid, maar je moet vanzelfspre kend eerst denken aan de veilig heid van de deelnemers. Toen ik vanuit de volgboot het seintje kreeg dat het echt onmogelijk bleek om van start te gaan heb ik ook niet aangedrongen. Die gasten weten heus wat ze doen". De beloning voor het zorgvuldig naleven van de geldende veilig heidsnormen - windkracht vijf is voor de dubbele drijvers met de dubbele bemanning de maximaal toegestane sterkte - kwam een dag later, gisteren dus. Een lauw zon netje, windkracht vier en een flin ke golfslag zorgden voor een spec taculaire en zeer snelle race die overigens vanaf de kustlijn niet echt goed te volgen is. Een fraaie optocht van gekleurde zeilen - het enige daadwerkelijke verschil tus sen de verder exact dezelfde boten - maar over wie er heeft gewonnen krijg je pas uitsluitsel als de com- puterafdraai in de feesttent wordt opgehangen. Daar ook hangen de meeste 'toeschouwers' rond. Wat later gevolgd door de matadoren zelf. Zelf doen of praten over. Dat is bij zeilen nog altijd beduidend interessanter dan kijken naar. AD VAN KAAM GAUSDAL (NTB) - Na vijf ronden neemt Jeroen Piket in het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor junioren de gedeelde derde plaats in met vier punten. De 17-jarige Leiderdorper kwam giste ren in het Noorse Gausdal in de vijfde ronde remise overeen met de Indiér Anand. Aan de leiding gaan de Noorse grootmeester Simen Ag- destein en de Tsjechslowaak Blat- ny met 4,5 punt. Negen spelers vol gen op een half punt, onder wie Je roen Piket. Het toernooi duurt der tien ronden. Er wordt gespeeld vol gens het Zwitserse systeem. Piket wordt in Gausdal gesecondeerd door John van der Wiel. Uit handen van Skuytevaertvoorzitter Willem Schonenberg ontvangen de winnaars van de open Europese kampioenschappen 'Darts' de eerste prijs. Links de Brit Steve Cattrel, in het midden Gareth Owen. (foto Holvast) KATWIJK - 'Britannia rules the waves' mag dan in politiek opzicht niet meer gelden, de Britse dartzei lers beheersten het woelige water voor de Katwijkse het best. Vier van de eerste vijf plaatsen bij de Europese titelstrijd voor deze cata marans gingen naar Groot-Brittan- nië. Na een spannend gevecht om de punten, dat pas gistermiddag werd beslist, pakten Gareth Owen en Steve Cattrel de eerste plaats met een minieme voorsprong (38,7 tegen 40 punten) op hun landgeno ten Robin Smith en Lisa Gatton. Smith, die driemaal als eerste over de finishlijn kwam, verspeel de het kampioenschap door in de laatste race als achttiende binnen te komen. Dat slechte resultaat kon de Brit niet meer van zijn to taal (over zes races) aftrekken om dat hij eerder'in de week al een keer niet was gestart. De finishpo- sities van het winnende duo waren 4-2-22-7-2-6. De derde plaats was voor het Oostenrijkse koppel Helmut en Helga Vogl (44,4 punten), vierde werden David Bartlett en John Ea ton (GB, 61 pnt) en vijfde Kim en Ean Furniss (GB, 66 pnt). Beste Nederlanders waren Cock Pruim en Swen Karsenbarg uit Zaanstad met een zesde plaats (77,7 pnt). Katwijker Dirk Parlevliet reikte als fokkemaat van de op de tiende plek geëindigde Fransman René Lucas het hoogste van de plaatse lijke deelnemers. Dick de Best en Louis van der Jagt was met een 23ste positie de best geklasseerde geheel Katwijkse combinatie. Titelverdediger Wunder uit West-Duitsland haakte al vroeg in de week af omdat het weer en het water hem niet beviel. „Hier valt voor mij geen eer te behalen", al dus Wunder, die niet eens de moei te nam zich bij de organisatie af te melden. LONDEN (Reuter) - Na zijn verlies in de vijfde partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken heeft titelhouder Garry Kasparov als eerste een extra rustdag genomen. De zesde partij tussen de wereldkampioen en uitdager Anatoli Karpov is op verzoek van Kasparov verschoven naar maandag. Het is de eerste keer sinds de start van de tweekamp, een week geleden in Londen, dat een van de spelers uitstel vraagt. Kasparov en Karpov hebben tijdens de tweekamp recht op drie extra rustdagen. De stand na vijf partijen is 2 1/2-2 1/2. Beide schakers wonnen één keer. LONDEN (ANP) - Elly van Hulst heeft gisteravond in Londen het Nederlands record op de mijl ver beterd en gebracht op 4 minuten 27,23 seconden. Het oude record stond met 4.28,24 reeds op naam van de Rotterdamse atlete, die de ze prestatie op 27 juli van het vorig jaar in Oslo leverde. Elly van Hulst finishte in Londen als derde achter de Roemeense Doina Melinte (4.24,85) en de Canadese Lynn Wil liams (4.26,61). Rob Druppers behaalde ook een derde plaats. De Utrechter liep de 800 meter in 1 minuut en 45,80 se conden. De wedstrijd werd in 1.45,53 gewonnen door de Engels man Peter Elliot voor de Ameri kaan Johnny Gray, die eenhon derdste seconde later finishte. De baan van Crystal Palace ligt Elly van Hulst dit seizoen bijzon der. De veelvoudige Nederlandse kampioene liep op de Londense baan op 11 juli ook al een nationaal record, toen zij de 2000 meter afleg de in 5 minuten en 39,52 seconden. Het mijlrecord was de derde re cordverbetering van dit seizoen voor de Rotterdamse. Op 7 juli bracht zij in Helsinki het record op de 3000 meter op 8.48,25. Afgelopen dinsdag was Elly van Hulst tot 3000 meter gangmaakster voor de Noorse Ingrid Kristiansen, die in Stockholm het wereldrecord op de vijf kilometer op 14.37,33 bracht. Na haar gebruikelijke drie titels bij de nationale kampioen schappen in Amsterdam in het weekeinde van 12 en 13 juli heeft Van Hulst drie wekèn geen wed strijden gelopen om zich in het Zwitserse Magglingen voor te be reiden op de Europese titelstrijd, die eind deze maand in Stuttgart wordt gehouden. Van Hulst was ui- AMSTERDAM (GPD) Ajax is er gisteravond niet in ge slaagd de sceptici over de streep te trekken. Erger, na de eerste grote test van de équipe in het Amsterdam 711-voet- baltoernooi, zullen nog meer mensen zich afvragen of de brigade van technisch-directeur Cruijff dit seizoen wel een serieuze bedreiging kan vormen voor PSV. En dat, terwijl de ploeg in de tweede helft tegen Botafogo met bij vlagen knap aanvalsspel het publiek een aantal keren van de ban ken kreeg. In die periode ook werkte Ajax de voor rust opgelopen 0-1-achterstand weg, finishte op 1-1, maar ver loor de noodzakelijk geworden strafschoppenserie. Zoals reeds gezegd, ondanks die tweede helft bleven de twijfels bij de ruim 27.000 aanwezigen in het Olympisch Stadion. En terecht, want in het eerste part tegen Bota fogo klopte er werkelijk niets bij de Amsterdammers. Van even wicht binnen de formatie, waar over Cruijff de laatste tijd met trots repte, was totaal geen sprake. De vleugelverdedigers Ophof en Boeve lieten zich herhaaldelijk op snelheid kloppen door de Brazi liaanse aanvallers, terwijl in de aanval op de flanken zowel Van 't Schip als Dick onder de maat ble ven. Maar de belangrijkste constate ring, dat het middenveld een alles behalve uitgebalanceerd geheel vormde. En dat is opmerkelijk, AMSTERDAM/HARWICH (GPD/Rtr) - De Amsterdamse politie heeft gisteravond na af loop van de openingswedstrijd van het Amsterdam 711-toerooi één supporter gearresteerd. De Nederlandse supporter kreeg het na afloop van de wedstrijd tus sen Dynamo Kiev en het Engelse Manchester United aan de stok met vier Engelse supporters. Na dat hij een Britse supporter met een mes achterna had gezeten, liep hij in de val van de Amster damse politie. Een woordvoerder van de Am sterdamse politie vond dat des ondanks het Amsterdam 711- toernooi in het Olympisch Sta dion, betrekkelijk rustig was ver lopen. De Amsterdamse politie, die een extra peloton ME achter de hand hield voor ernstige on geregeldheden en met extra mankracht in het Olympisch Sta dion aanwezig was, voerde de Amsterdamse supporter af naar het hoofdbureau van politie in de hoofdstad. „Door de maatrege len, die wij van tevoren in over leg met de organisatie hadden getroffen, zijn ernstige ongere geldheden uitgebleven", aldus de woordvoerder van de Amster damse politie. Veerboot Naar aanleiding van de rellen met Britse voetbalsupporters op Tony Cannon is één van de ge wonden uit de Engelse voetbal oorlog, die de veerboot 'Koningin Beatrix' donderdagnacht dwong terug te keren naar Harwich. De Britten zijn bang dat de nieuwe rellen een spoedige rentree op het Europese voetbalpodium zullen verhinderen. (foto anpk een veerboot van Harwich naar Hoek van Holland heeft Richard Tracey, minister van sportzaken, gisteren de vrees geuit, dat het moment, dat voetbalclubs uit Groot-Brittannië weer aan Euro pese bekertoernooien mee zullen mogen doen, verder weg is ko men te liggen dan ooit. Tracey toonde zich geschokt nadat hij op de hoogte was gebracht van de vechtpartijen aan boord van een schip van de Sealink maat schappij, de Koningin Beatrix. „Dit moeten idioten zijn ge weest, uitsluitend idioten, die geen enkel moment aan voetbal dachten. Dit soort gedrag doet onze zaak natuurlijk geen goed en kan ons weer jaren achterop brengen", zo zei hij. Vorige maand nog sprak pre mier Margaret Thatcher de hoop uit, dat de Britse clubs binnen twee jaar weer welkom zouden zijn in de Europese bekertoer nooien. Daarbij voerde ze aan, dat de autoriteiten er in waren geslaagd het geweld rond de voetbalvelden redelijk te beteu gelen en dat Britse fans zich tij dens de eindronde om de we reldtitel in Mexico goed hadden gedragen. Een woordvoerder van Sealink verklaarde, dat de vechtpartijen aan boord van de gloednieuwe Koningin Beatrix vooral voor kwamen in de trappenhuizen en dat veel zaken, zoals ornamenten van de muren en belastingvrije artikelen, waren vernield. De rel len waren zo hevig, dat het schip terug moest keren naar Harwich. want uitgerekend op het midden veld stonden gisteravond twee van de vier aankopen: Wouters en Blind. Met Mühren moest dit twee tal én voor de broodnodige rust zorgen én de voorste linie voorzien van munitie. In de praktijk kwam daarvan niets terecht. Doorgeefluik Na 90 minuten Ajax-Botafogo was wel duidelijk, dat de Amster dammers met dit middenveld niet de competitie, laat staan Europa Cup-voetbal hoeft in te gaan. Wou ters en Blind zijn in de eerste 'plaats (nuttige) balafpakkers, ter wijl Mühren niet meer is dan een doorgeefluik, dat weinig risico's onderneemt. Met andere woorden: Ajax mist op het middenveld in ventiviteit, maar toch ook kracht, om een beetje serieuze tegenstan der schaakmat te zetten. Dat bleek tegen Botafogo. De Brazilianen die sinds twee weken worden getraind door Zagalo hij was bondscoach van het nationale team, dat in 1970 wereldkampioen werd, gleden in de eerste helft ge makkelijk langs de Ajax-verdedi- gers. Met name Helinho, in 1984 deel uitmakend van het Brazi liaans jeugdteam, dat toen de we reldtitel pakte, was een ware plaag voor Boeve, die na zoveel jaar prof voetbal nog niets lijkt te hebben bijgeleerd. Reeds genoemde Helinho stond in de zevende minuut aan de basis van de Braziliaanse openingstref fer. Zijn voorzet werd door Silvin- ho met de hand onder controle ge bracht arbiter Prokop ontging de overtreding waarna het voor de centrumspits een koud kunstje was te doelpunten. Spektakel De Brazilianen bleven in het ver dere verloop van de eerste helft heer en meester. Dat veranderde -na de pauze, toen Cruijff vrije ver- Ajaxied Ronald Spelbos torent uit boven de Braziliaanse doelman Luis Carlos, maar kan de bal niet bemachtigen. Botafogo-speler Marinho kijkt vol ontzag toe. (foto anp) dediger Rijkaard op het midden veld posteerde en Wouters zich liet terugzakken naar de achterste lijn. Over het waarom van Rijkaards opschuiven had Cruijff een even verrassende als onlogische verkla ring. „Die Brazilianen hadden niet te bieden. Vandaar dat ik Rijkaard op het middenveld liet spelen", al dus Cruijff, die wel toegaf dat de eerste helft vlak was geweest. „Wat dat betreft had ik hier liever Atleti- co Mineiro (de verliezende finalist van vorig jaar red.) gezien. Die zorgden tenminste voor spekta kel". teraard tevreden over haar presta tie. Het was jammer dat het zo koud was. Op een gegeven mo ment dacht ik Melinte, die veel te snel van start was gegaan omdat de haas Chris Gregorek nogal door trok, nog te kunnen inhalen. Door de kou kwam ik echter een beetje vast te zitten, hoewel ik op het laat ste rechte stuk toch nog los kwam." Rob Druppers leverde ook een goede prestatie. De Utrechter liep zijn derde 800 meter in een tijdsbe stek van zes dagen. Afgelopen zon dag won hij in Vught in zijn beste seizoentijd van 1.45,29, woensdag werd hij in La Coruna tweede in 1.47,45 en in Londen dook hij met 1.45,80 weer onder de 1.46.00. Bij het uitkomen van de laatste bocht lag de Utrechter nog achter in het veld. Zijn eindsprint bracht hem nog de derde plaats vlak voor de Venozolaan William Wuyke, die hij voor de derde maal deze week ont moette. De wedstrijd werd gewon nen door de Engelsman Peter El liot in 1.45,53. Op éénhonderdste seconde volgde de Amerikaan Johnny Gray. De toeschouwers in Londen za gen geen optreden van de Ameri kaanse wereldrecordhouder op de 110 meter horden, Renaldo Nehe- miah, die woensdag in Viareggio zijn rentree maakte na vier jaar af wezigheid omdat hij door de LAAF was uitgesloten wegens zijn activi teiten in het American Football. Nehemiah blesseerde zich bij het inlopen en zag van een start af. Het hordenummer werd toch nog spec taculair door een val van wereld kampioen Greg Foster op de zesde horde. Het nummer werd gewon nen door Olympisch kampioen Ro ger Kingdom in 13,67 seconden. Van uitstekend niveau was de 44,89 waarmee Antonio McKay, de winnaar van het Olympisch brons in Los Angeles, zegevierde op de 400 meter. Olympisch kampioen Edwin Moses behaalde zijn 114 e achtereenvolgende overwinning op de 400 meter horden. De Ameri kaan was opnieuw een klasse apart. GRONINGEN (ANP) - Voor het te leurstellende aantal van 5200 toe schouwers heeft FC Groningen zich een week voor de competitie slecht gepresenteerd. Het verloor in het eigen toernooi de confronta tie met KV Mechelen met 1-2. Door die verrassing ontmoeten de Bel gen morgen in de finale West Ham United, dat met de zelfde cijfers Dynamo Dresden versloeg. FC Groningen kan in de voorwedstrijd een poging doen zich te rehabilite- Tegen het zeer aanvallend inge stelde KV Mechelen kwam de thuisclub er gisteravond nauwe lijks aan te pas. De Belgen beteu gelden de aanvalsdrift van de Gro ningers op intelligente wijze. Toch moest voorstopper De Wolf zijn medewerking verlenen om de Me chelen op voorsprong te zetten. Hij kopte in de 30e minuut een voorzet van Wim Hofkens achter eigen doelman Storm (0-1). Verder dan een schot tegen de lat van Paul Ma son kwam Groningen in de eerste helft niet. In het tweede bedrijf wij zigde het spelbeeld zich niet. Me chelen heerste, al kwam Gronin gen door een mazzeltje van De Koek in de 50e minuut gelijk (1-1). Het was het sein voor ex-Gronin ger Erwin Koeman de wedstrijd naar zich toe te trekken. Hij haalde in de 55e minuut eerst met links uit, zag zijn schot gestopt door Storm, maar mikte in de rebound met het rechter been alsnog raak (1-2). ADVERTENTIE Daarvoor leek Ajax nog, te gaan zorgen, toen het reeds in de 54e mi nuut op gelijke hoogte kwam. Kan sen kwamen er ook, „maar als je er van de vijf slechts één benut, dan kom je in moeilijkheden", aldus Cruijff, die Rijkaard als enige zag falen in de strafschoppenreeks. Daardoor moet Ajax morgen avond om zes uur aantreden tegen Manchester United, dat na de 1-1 tegen Dynamo Kiev elfmetertrap- pen nodig had om de Russen, die om acht uur Botafogo treffen, van het lijf te houden. Hedenavond aanvang 19.00 uur: De Sleutels FC Den Haag (vol: selectie) Sportpark „de Vliet" Toegang I 2,50 kinderen 1,- "Ruime parkeergelegenheid" AMSTERDAM (ANP) - Dinamo Kiev heeft gisteren in het Olym pisch Stadion bij het Amsterdam 711-toernooi iets laten zien van het geweldige voetbal dat de ploeg van de Sowjet-Unie in Mexico heeft ge speeld. Geen wonder, Valeri Loba- novski had in zijn groep van vijf tien, tien spelers die in Mexico ac tief waren. Slechts de verdedigers Karatejev en Jesejev waren twee maanden geleden geen internatio nal in Mexico. Maar het was niet voldoende. Te gen dit bij vlagen sublieme elftal was Manchester United, nog mid den in de voorbereiding, slechts één helft bij lange na niet opgewas sen. De Britten speelden voor rust, vergeleken bij het elftal uit de Oe- kraine, zeer voorspelbaar voetbal. De nederlaag bleef echter uit om dat Igor Beljanov iets minder scherp was dan gebruikelijk. Geen wonder overigens. Voor de beste spits van de Sowjet-Unie en voor het elftal van Dinamo Kiev is er na Mexico nauwelijks rust geweest. Internationals Voor rust had Dinamo al ruim af stand moeten nemen. Het gebeur de niet omdat Beljanov slechts één keer scoorde, een strafschop miste en een geweldige actie van Ja- remtsjoek iets te mooi wilde vol tooien. Na rust zakte Dinamo weg. De onzuiverheid in de acties groeide met de zekerheid van de wat greti ger Britten, die in Strachan een ge weldige voorganger hadden en met Colin Gibson en Blackmore beste vervangers bezaten. Blackmore zorgde een kwartier na rust ook voor een schitterende gelijkmaker met een afstandsschot van 25 me ter waarop Tsjanov gewoon geen antwoord kon hebben.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9