Leven werd een procent goedkoper Beroering over OPEC-akkoord Ombudsman als remedie tegen 'overboekingen' Ondernemers mopperen over negatief weerpraatje journaal 'Atv bij Daf Trucks is beter te regelen' J Recordbedrag aan belastingen Bouwbond: werfcampagne onder jongeren is onzin PAGINA 6 ECONOMIE ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 DEN HAAG (GPD/ANP) - De prijsontwikkeling gaat nog steeds in neerwaartse richting. Tussen half juni en half juli zijn de kosten van levensonderhoud zelfs met een procent gedaald. Dit blijkt uit het nieuwe prijsindexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Sinds december 1985 stegen de (gemiddelde) prijzen met 1,1 procent. De prijs ontwikkeling lijkt dit jaar op nul uit te komen. HILVERUM (GPD) - Het weer- praatje aan het eind van het NOS- journaal van half elf moet beter, objectiever en vooral milder wor den. Dat is de wens van de re creatieondernemers verenigd in de stichting Promotie Veluwemeer Wolderwijd. Een brief met hun grieven over het praatje van de KNMI-weermannen hebben zij in middels verstuurd naar de hoofd redactie van het NOS-journaal. "Want", zegt voorzitter De Bes van de stichting, "we verliezen klanten door de wijze waarop zij nu hun werk doen". Onlangs werd ook vanaf de Wad deneilanden kritiek geuit op de in houd van het weerpraatje. Verschil van inzicht over temperaturen en de uitdrukking 'Op de Waddenei- landen is het enkele graden lager' schoten de recreatieondernemin gen daar in het verkeerde keelgat. De Bes: "Je kunt Nederland nu eenmaal niet vergelijken met Afri ka of Zuid-Frankrijk. Natuurlijk is het hier altijd minder warm. Maar dat zeggen de heren niet. Nee. het is hier koeler. Door al die subjectie ve informatie afgeschrikt, blijven de mensen thuis". Voorzitter De Bes wil een onaf hankelijk. maar vooral objectief weerpraatje. "Men spreekt bijvoor beeld over een matige zomer. We hebben al twee keer zoveel zon ge had als vorig jaar. Ik vraag me af, hoe komen ze eraan? Het lijkt wel of wij altijd in het verdomhoekje zitten". Er komen meer boze brieven, ter wijl er volgens hem evenveel goe de reacties tegenover staan. "De een klaagt dat wij niks zeggen over het weer in het noorden van Scan dinavië. De ander moppert over iets anders. Onlangs kregen we een brief van een organisatie die Ier land moet promoten. Of we alsje blieft niet altijd willen zeggen dat er vanaf Ierland depressies ko- Bernhard legt uit dat het weer praatje geen gedetailleerd betoog is. "Het geeft een globaal beeld. Wil men echt goed geinformeerd zijn, dan zijn er nog genoeg mogelijkhe den om daarachter te komen. Plaatsvervangend hoofdredac teur T. Kamlag van het NOS-jour naal zegt de brief van de boze on-1 dernemers uit Zeewolde niet te kennen. "Wij hebben de afspraak met het KNMI dat ze voor het weerpraatje honderd tot honderd vijftig seconden krijgen. Ongeveer twee minuten. We dienen daarmee geen speciaal doel. Als ik de brief ontvang, zal ik het epistel gewoon doorsturen naar het KNMI. Ik zie niet in wat ik ermee aan moet, om dat de formule van het weerpraatje vooralsnog niet zal veranderen". Ook blijft de inflatiegraad dalen. Was die enkele maanden geleden nog 1,6 procent, nu is de 1,2 pro cent bereikt. Het prijspeil van juli was 0,7 procent lager dan een jaar eerder. Dit feit is zelfs een histori sche gebeurtenis. Volgens het CBS is het sinds 1961 niet voorgekomen dat bij een jaarvergelijking een da ling viel te constateren. De daling van de kosten van het levensonderhoud tussen half juni en half juli kwam tot stand on danks de huurverhoging. Deze stij ging (gemiddeld 2,8 procent) had een opwaartse invloed van 0,4 pro cent op het prijsindexcijfer. Verder stegen onder meer de posttarieven. Dalingen kwamen voor bij de prij zen voor gas (0,7 procent), elektrici teit (0,1 procent), kleding (0,4 pro cent), schoeisel (0,1 procent) en benzine; verder nog bij vers fruit, huisbrandolie en margarine. Van alle goederen en diensten die het Centraal Bureau voor de Statistiek bestudeert, is 44 procent goedkoper geworden en 32 procent duurder, terwijl 24 procent gelijk bleef in prijs. Ten opzichte van een jaar gele den zijn vooral het vervoer en het wonen goedkoper geworden, con stateert het CBS. Bij het vervoer zit de daling verscholen in de lagere kosten voor onderhoud en gebruik van auto's (lagere benzineprijs, minder beurten). Dat wonen goed koper is geworden komt door lage re GEB-rekeningen en dergelijke bijkomende woonlasten. De verwachtingen voor de ont wikkeling van de prijzen in het he le jaar 1986 zijn enigszins onzeker. Werd eerst gedacht aan een daling van een half tot één procent, nu zijn deskundigen meer geneigd om te denken dat de ontwikkeling al met al op nul zal uitkomen. DEN BOSCH (ANP) - "Objectief' en "als volwassen mensen" moet worden onderzocht of de arbeids tijdverkorting bij Daf Trucks bv in Eindhoven niet anders kan worden ingekleed. Dat was gisteren de eis van de Unie BLHP in een kort ge ding dat de bond had aangespan nen tegen de bedrijfsleiding. Lei ding en vakbond liggen overhoop over de vormgeving van de 36-uri- gew werkweek zoals die in april 1983 werd overeengekomen onder druk van dreigende ontslagen. Een groot gedeelte van haar le den moet het volgens de bond doen met een aantal minuten werktijdverkorting per dag, terwijl de bond wil dat de vrije tijd in Winkelomzet Winkeliers, warenhuizen en an dere detailhandelaren hebben in de eerste helft van dit jaar 1,4 pro cent meer omzet geboekt dan in de overeenkomstige periode in 1985. De levensmiddelensector binnen de detailhandel zag de omzet ge- lijkblijven, alle andere onderne mers verkochten meer. Het minis terie van economische zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Vooral de warenhuizen en de grote winkelke tens deden goede zaken met een omzetstijging van 8,4 procent. Bij de kleinere winkels kwam de om- zetverhoging gemiddeld niet bo ven de drie procent uit. Opticiens, kledingzaken en drogisterijen draaiden nog het best. Textielakkoord De Europese Gemeenschap is met Zuid-Korea tot overeenstem ming gekomen over de importcon tingenten voor textiel en kleding, zo heeft Jean-Pierre Leng, EG-on- derhandelaar bij het Multivezelak- koord (MVA), gisteren in Brussel bekendgemaakt. Vorige week werd er een definitieve overeen komst bereikt over een nieuw Mul- tivezelakkoord en de deelnemende landen moeten in besprekingen met de textielleveranciers afzon derlijk tot overeenstemming zien te komen. Investeerders Nederlandse professionele be leggers hebben de afgelopen twaalf maanden voor een hoger be drag aan Noordamerikaans com mercieel onroerend goed gecon tracteerd dan in de voorgaande, vergelijkbare periode. In dollars groeide het belang met ruim 12 procent van 4,5 miljard tot 5 mil jard dollar. Ongerekend in guldens echter is er door de forse daling van zowel de Amerikaanse als de Canadese dollar sprake van een da ling van 10 procent. Winst De Nederlandse Scheepshypo- theekbank (voor 99 procent eigen dom van de Rabobank) heeft over de eerste helft van dit jaar een bru towinst (voor belastingen) ge maakt van 6,9 miljoen gulden, te genover 13,6 miljoen over geheel 1985. Het brutoresultaat zou gedu rende de tweede helft van dit jaar iets kunnen verbeteren, maar de directie waagt zich niet aan een vorspelling. De onzekerheden over vrachtprijzen en marktwaarden van schepen zijn daarvoor te groot. blokken van minimaal vier uur op genomen kan worden. Daf zegt dat de afgelopen jaren het uiterste is gedaan dat voor el kaar te krijgen. Bij het produktie- personeel leverde dat geen proble men op, maar door roostervrije da gen in de administratieve sector zou de produktie wel in gevaar kunnen komen, vreest Daf. De vakbond wil dat Daf de "voortrekkersrol waarvoor ze ge kozen heeft waarmaakt", zo zei ad vocaat mr. J. van der Ham namens de Unie BLHP. "Anders moeten we teruggrijpen naar de cao en weer 38 uur gaan werken met de financiële genoegdoening die daar bij hoort". Een belangrijk argument van de vakbond tegen de "minutenrege- ling" is dat het geen werkgelegen heid oplevert. "Daarbij maakt het voor de vrijetijdsbeleving niet uit of je een kwartier eerder thuis bent", zei Van der Ham. "Of je nu thuis komt als de aardappels opge zet worden of wanneer ze gaar zijn". Mr. H. Prinsen, <^ie namens DAF Trucks terzijde werd gestaan door mr. R. Duk, hield de rechtbankpre sident mr. J. Hermans voor dat een groot gedeelte van het kantoorper soneel wel vrije dagen krijgt. Er heeft zich de afgelopen jaren een gigantische verschuiving in die richting voorgedaan. Hij achtte het onmogelijk objectief vast te stellen of arbeidstijdverkorting in de ad ministratieve sector anders dan nu is door te voeren omdat er geen maatlat voor bestaat. Volgens mr. Duk stagneert over al in Nederland de invoering van de 36-urige werkweek omdat men op dezelfde problemen stuit. De rechtbank in Den Bosch doet 22 augustus uitspraak. DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft het rijk in een periode van een jaar de grens van honderd miljard gulden over schreden bfj de ontvangst van be lastinggelden. Om precies te zijn, tussen 1 juli 1985 en 1 juli van dit jaar werd de schatkist gevuld met 100,1 miljard gulden. In de eerste helft van 1986 is 43,5 miljard ont vangen, 1,8 miljard gulden meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Opvallend was in de eerste helft van dit jaar de grote stijging aan inkomsten uit de overdrachtsbe lasting. Financiën incasseerde 135 miljoen gulden meer dan in de eer ste helft van 1985, terwijl in dat ge hele jaar de toeneming nog maar 49 miljoen bedroeg. Hieruit blijkt vol gens het ministerie dat de verkoop van huizen in de lift zit. Bij ver koop van een woning moet zes pro cent van de prijs aan belasting wor den betaald. Ook de inkomsten aan omzetbe lasting (btw) stegen fiks: 587 mil joen gulden meer dan in de eerste helft van 1985. De omzetbelasting is samen met de loonbelasting ver reweg de grootste inkomstenbron voor het rijk. De hogere omzetbe lastingopbrengst duidt op stijgen de uitgaven door de consument, al dus Financiën. De opbrengst uit vennootschaps belasting is nogal gedaald. Van de ze belasting, die bedrijven moeten betalen over hun winst, kreeg het ministerie 175 miljoen gulden min der binnen dan in de eerste helft van 1985. Volgens Financiën moet er niet te veel betekenis aan wor den gehecht. Het departement denkt dat er sprake is van een ver schuiving van de betalingen. De meeste vennootschapsbelasting Meldplicht gevaarlijke stoffen dergelijke gevaarlijke stoffen aan wezig zijn. Tot nu toe was zo'n in formatieverplichting niet in de Ne derlandse Milieuwet opgenomen. DEN HAAG (ANP) - Bedrijven waar gevaarlijke stoffen aanwezig zijn moeten voortaan eens in de vijf jaar een rapport opstellen over de gevaren die zij buiten de inrich ting kunnen opleveren. Zo'n rap port over externe veiligheid moe ten zulke bedrijven ook overleggen bij het aanvragen van een Hinder wetvergunning. In Nederland gaat het om ongeveer 65 bedrijven waar Het internationale effecten beurswezen raakte deze week in de hoogste verwarring door de verrassing die het OPEC-beraad de wereld bereidde. Volkomen onverwacht kwam het beruchte oliekartel tot een gezamenlijke produktievermindering over de maanden september/oktober met 3 miljoen vaten van 169 liter door C. Wagenaar elk per dag of met 15 procent. De olieprijzen op de vrije markt schoten omhoog en brachten alle goederenmarkten waaronder die voor effecten in grote beroering. Onder leiding van de olie-aande len keerde op Wall Street het ge tij onmiddellijk naar de zware baisseweek die vrijdag 1 augus tus werd beëindigd. Maar ook de dollar begon te stijgen, terwijl de obligatiemarkt in New York flauw werd uit vrees voor her nieuwde inflatie en stijgende rente. Het feest duurde echter niet lang want toen de eerste schok voorbij was begon de mening post te vatten dat ook hier de soep wel niet zo heet zal worden gegeten als ze wordt opgediend. Het OPEC-kartel is de laatste ja ren vooral scheef gaan lopen door grote interne tegenstellin gen die elke afspraak of onmoge lijk maakte of in de praktijk niet uitvoerbaar bleek te zijn. Daarbij produktie-af- spraak een slag in de lucht zijn omdat de OPEC ook zonder deze regeling wel tot verlaging van de produktie moést overgaan om de eenvoudige reden dat de markt zwaar overvoerd is door de gesta dige produktieopvoering tot 20 miljoen vaten per dag tegen 12 miljoen een half jaar geleden. Zelfs oude verwoeste tanks zijn weer in bedrijf gesteld voor opslag. Daarbij lopen vele voor delige leveringscontracten nog tot diep in september. In zo'n markt leidt elke prijsstijging snel tot een scherpe reactie. Geen wonder dat deze week woensdag de oliemarkt alweer keerde en een nieuwe prijsdalingsgolf zich aandiende om daarmee de olie aandelen en valuta als dollar en pond met zich mee te slepen. Een hoogst onrustige week dus en geen besis voor een evenwich tige effectenbeursontwikkeling. Die beurzen sloegen er dan ook maar wild op los, zowel naar bo ven als naar beneden. Scherp omhoog op sommige dagen gin gen Brussel en Frankfurt. Scherp omlaag Tokio en vooral Londen die woensdag doof de hernieuwde val van de olieprij zen 2,5 procent op de index ver loor. Ook onze beurs werd door de internationale oliestorm beroerd. De eerste twee beursdagen deze week stonden in het teken van een krachtige hausse. Bij zeer drukke handel schoten de inter nationals 8 punten omhoog en de algemene beursindex ruim 5 punten. Daarna trad een reactie in door enerzijds weer lagere olieprijzen maar vooral ook door enige teleurstelling over de winstcijfers van het Akzo-con- cern. Dit opende de grote show van de kwartaalcijfers. De beurs had op een winststijging gere kend, maar de eerste helft van 1986 liet per saldo nog een daling zien van 5 procent. Wel hoopt Akzo het uiteindelijke jaarresul taat op het niveau van 1985 te kunnen houden. Maar de eerste indruk was nogal negatief en het aandeel verloor fors terrein. Dit deed ook de andere internatio nals inzakken mede onder in vloed van ook door de Shell op gelopen winstdaling in het eerste half jaar zoals een dag later bleek. Koninklijke Olie reageerde echter beperkt en hield evenals Unilever een flinke weekstijging over. Volgende week zullen er meer grote ondernemingen met hun resultaten voor de dag ko men en de spanning daarover stijgt met de dag. Ook over de rente begint de spanning te stij gen. Het uitzicht op een betere oliemarkt en daardoor hogere gasopbrengsten deed de obliga tiemarkt op het Damrak flink op lopen. Maar toch zal eerst de op slagrenten moeten worden afge schaft wil er echt sprake zijn van een verdere rentedaling in ons land. Kenmerkend voor de marktomstandigheden in Am sterdam waren er dit maal geen grote verliezers, alleen Akzo W E L E K brokkelde enigszins af. Aan de andere kant waren er wel een flink aantal koersverbeteringen. Het meest liep Begemann uit die rond 30 procent op het vorige koersniveau wist te leggen. De Europese optiemarkt had het iets drukken dan in de voor gaande werkperiode. Toen wer den er in totaal 123.000 contrac ten afgesloten. Ditmaal kwam de handel tot ruim 157.000 contrac ten. In het begin was Akzo steeds nummer een. Later ging de meeste belangstelling uit naar Koninklijke Olie. Ook de AMRO- bank trok tijdelijk veel calls tot zich op gunstige winstverwach tingen, hetgeen naderhand werd bewaarheid door het bericht over een 28 procent hogere half jaarswinst. De tijdelijke koers- verbetering van de dollar deed de handel in valuta-opties fors aanzwellen. UTRECHT (ANP) - De Bouw- en Houtbond FNV voelt niets voor suggesties van werkgeverszijde en van sommige arbeidsbureaus om via grootscheepse campagnes jon geren voor de bouw te gaan inte resseren. Via die jongeren zou het tekort aan vaklieden in de bouw kunnen verdwijnen maar de Bouwbond bestempelt dit soort pleidooien als onzin. "Er kan geen sprake van zijn om nu jongeren op te leiden om de werkloosheid van straks te bevor deren", stelt de bond in het bonds blad. Dë bouwbond wijst erop dat er momenteel nog enkele tiendui zenden bouwvakkers als werkloos staan geregistreerd en dat eerst maar eens bekeken moet worden of dat enorme arsenaal niet vol doende vaklieden kan opleveren. De Stichting Vakopleiding in de Bouw zou by de her- en bijscholing van die werkloze bouwvakkers kunnen worden ingeschakeld, al dus woordvoerder J. Sprenger van de bouwbond. De bond sluit niet uit dat er in de maanden april/mei - topdrukte in de bouw - hier en daar op de ar beidsmarkt knelpunten zijn, maar dat is een tijdelijke zaak. SCHIPHOL - Fokker is bezig met,de restauratie van de Fokker-Spin, het historische vliegtuig uit 1913 dat jarenlang in het Poolse luchtvaartmuseum in Krakau opgeslagen heeft gelegen. Hoewel de spin in slechte staat verkeert, verwacht Fokker dat het zonder al ie veel moeite en geld kan worden gerestaureerd. Op de foto (ANP) is te zien hoe de motoreen Renault V8 van 70 pk, wordt binnengebracht. Grens van honderd miljard gulden overschreden wordt doorgaans in september be taald. Het grootste deel van de belas tingontvangsten komt van de btw, de accijnzen op bij voorbeeld siga retten en alcohol, en de automobi list (wegenbelasting en bijzondere verbruiks belasting op nieuwe au to's). In totaal leverde dat 23,5 mil jard gulden op. De opbrengst uit belastingen die met het inkomen te maken hebben was goed voor 20,0 miljard gulden. Een relatief forse stijging trad op bij de kansspelbelasting. De op brengst steeg van 35 naar 58 mil joen gulden. Dat betekent dat er meer wordt gegokt. Deze verplichting heeft minister Nijpels van VROM (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer) vastgelegd in twee Al gemene Maatregelen van Bestuur op grond van de Hinderwet. Kan met het aanstellen van een ombudsman het beruchte euvel van de "overboekingen" worden opgelost? Voor deze vraag ziet de reiswereld zich in toenemende mate gesteld. Steeds meer vakantiegangers worden in het zonnige Zuiden geconfronteerd met overboekingen. In het gun stigste geval krijgt men dan ge lijkwaardige accomodatie aange boden, maar veelal wordt de toe rist afgescheept met een veel slechter onderkomen (qua com fort en vooral ook qua ligging) dan de reisgids beloofde. Bij de Consumentenbond re gent het klachten, bij de geschil lencommissie reizen niet min der. Daar zit nou net de kneep, want de bond en de organisatie van reisbureaus, de ANVR, heb ben ruzie. De Consumentenbond vindt al jaren dat de reisvoorwaarden niet voldoende consumentvrien- door Kees Cornelisse delijk zijn. Er zijn geen waarbor gen dat de klant de accomodatie krijgt waarvoor het daadwerke lijk heeft geboekt. De Consu mentenbond brak met de ANVR en dat betekende dat de samen werking in de geschillencommis sie reizen stopte. Molens Dit betekent echter niet dat er geen geschillen worden behan deld. Bij de Stichting Consu mentenklachten (die de diverse geschillencommissies huisvest) zegt men dat de afwikkeling van klachten gewoon doorgaat. Al ja ren lang is ook de zogeheten „vereenvoudigde kantonrechter procedure" in de maak. Die komt er wel, maar zit nog in de ambtelijke molens. In de toe komst zal de consument voor een luttel bedrag de kantonrech ter over zijn klacht kunnen laten oordelen. Ondertussen wachten de klachten niet. Wie de omzwer vingen door Spanje van VARA- Konsumentenman Frits Bom volgde heeft een bloemlezing meegemaakt. Vooral de kwestie overboekingen speelde een grote rol. Bom had ongeveer duizend mensen geregistreerd die niet de accomodatie kregen waarop ze hadden gerekend en die was be loofd. In de meeste gevallen was het hotel vol en moest men uit wijken. Klachten dus... Zo kwam Bom op het idee dat de reisbranche zelf ook een om budsman zou moeten hebben. Want hij sluit zich aan by de Con sumentenbond die simpelweg van de redenering uitgaat dat een klant moet krijgen waarvoor hij betaalt. Bij de reisorganisatie ANVR zegt men: "Tja, in de wan delgangen wordt wel over een ombudsman gepraat, maar zover zijn we nog lang niet. En of het er van komt..." Inspectrices Bekend voorbeeld van een om budsman is de levensverzeke ringsbranche. Maar de meningen blijven verdeeld over de wense lijkheid dat een branche in dit opzicht het heft in eigen hand neemt. Er zijn overigens tour operators die duidelijk laten blij ken zelf maatregelen te nemen om ter plekke de consument ge noegdoening te kunnen geven. Bijvoorbeeld Vroom en Drees- mann die inspectrices op stap zendt om de klanten naar hun er varingen te vragen. Dat gebeurde ook vorig jaar al, omdat V en D reizen aanbiedt die "derden" hebben georganiseerd (touroperators) en meent dan een grotere verantwoordelijkheid te dragen. Hier speelde de ruzie tussen ANVR en Consumenten bond nog geen rol. Dat is wel het geval bij Hotelplan. Dat reisbu reau stelt nu een snellere klach tenafwikkeling in: reisleid(st)ers mogen ter plekke handelen. Is dit een ei van Columbus? Kennelijk niet, want by Holland International, een van de groot ste töuroprators, zegt men het zo allang te doen. „Onze reisleiding heeft de nodige bevoegdheden om de consument tevreden te stellen. Die mensen hebben er voor gespaard om een fijne vakantie te krijgen, zegt een woordvoerder. Als het hotel vol is moet een gelijkwaardige dan wel beter huisvesting worden ge zocht; op onze kosten... Opgelost Hl meldt "weinig klachten" te krijgen, omdat ter plaatse snel wordt gehandeld. Zo hoort het ook, zegt men in consumenten- kring, zo zou iedereen het moe ten doen. Nog beter is natuurlijk dat er geen overboekingen voor komen. Hoe komen die dan tot stand? Dit blijkt een moeilijke vraag te zijn. Bij de reisbureauor ganisatie ANVR zegt een woord voerder: "Ja.^ls we dat zouden weten dan hadden we het pro bleem al opgelost". Een rondvraag by reisorgani satoren leert dat met de vinger naar de hoteliers wordt gewezen. Het voorbeeld wordt aangehaald van Griekse hoteliers die consta teerden dat hun land wel zeer "in beeld" was. Daarom verkochten ze (veel) meer bedden dan ze hadden. En als je dat niet contro leert dan ga je de boot in, zo zeg gen de reisbureauwoordvoer ders. Je moet dat dus controleren. Als het fout gaat heb je de stok achter de deur dat dit hotel "uit het programma" gaat. Maar een hotelier die sedert jaar en dag zijn bedden tot tevredenheid aan bepaalde organisaties "ver koopt" zal je niet oplichten, zo wordt gezegd. Dat de touropera tors zelf een "marge" in acht ne men is een suggestie die veront waardigd van de hand wordt ge wezen. "Dat kunnen we ons niet permitteren". Volgens Frits Bom gebeurt het wei- Blijft de kwestie dus dat "over boekingen, dubbelboekingen" -of hoe je het probleem wil noe men- toch voorkomen. De Con sumentenbond krygt er steeds meer mee te maken. Geeft echter geen cijfers, omdat te vrezen valt dat de reisbureaus dan zeggen dat het "gering is in verhouding tot het totaal aantal Nederlan ders dat naar het buitenland gaat met georganiseerde reizen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6