Pand C A naast nieuwbouw gekraakt 'Voorrang bussen op Breestraat' Basisonderwijs in theorie heel wat mooier dan in de praktijk Vergeefse poging uitvoerder tot sloop ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 LEIDEN -Ongeveervijftien krakers hebben deze week een pandje aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 15, ei gendom van C A, ge kraakt. Volgens de krakers is dat woensdag al gebeurd, maar omwonenden hebben naar hun zeggen gezien dat een aantal krakers gister ochtend de deur forceerde en bezit nam van het pand. Naast het pandje verrijst de nieuw- bouw van C A. De uitvoerder van dat karwei begon, nadat de po litie ten tonele was verschenen om kort daarna weer te verdwijnen, met de sloop van het pandje. Dak pannen werden eraf gehaald en het dakbeschot werd met een hamer bewerkt. Dit tot grote woede van de krakers. Een van hen. een vrouw, was zelfs zó razend dat zij een omstander, die niets met de ac tie van de bouwvakkers te maken had, een oorvijg verkocht. Daarop ontstond een korte schermutseling tussen krakers en omstanders, die door beide partijen even plotseling als zij begonnen was werd afgebro ken. Politie Intussen was een van de krakers naar een telefoon gesneld om de politie te vragen opnieuw langs te komen, aangezien het pas gekraak te pand werd gesloopt en er naar zijn zeggen gewonden dreigden te vallen. Maar de politie kon niet zo snel aanwezig zijn. Na drie keer bellen kreeg de kraker van de be trokken hoofdagent te horen dat het zo'n vaart niet liep. Volgens de kraker zei de agent dat het moeilijk zou zijn om de werklieden tegen te houden: "Jullie zijn zelf illegaal be zig, dus is het je eigen schuld. Waarom zouden zij dan ook niet il legaal bezig mogen zijn", aldus, volgens de kraker, de hoofdagent. Na een vierde telefoontje ver scheen hij overigens toch ten tone le. In overleg tussen politie en uit voerder werden de sloopwerk zaamheden daarop gestopt. Op de vraag van de krakers of de vei lingen aan 'hun woning' dan mis schien zouden kunnen worden hersteld, antwoordde de agent de uitvoerder daartoe niet te kunnen dwingen. Daarop gingen de kra kers alsnog zelf aan de slag om de schade te herstellen. C A keurt overigens de kortston dige sloopactiviteiten van de uit voerder af. C A-topman Kloos zei. na zich van de situatie op de hoogte te hebben gesteld: "Wij dis tantiëren ons hier heel duidelijk van. Dit soort zaken proberen wij altijd in goed overleg op te lossen". Het pandje is eigendom geweest van Jan Boer van het Kijkhuis. Toen hij het Kijkhuis aan C A verkocht, was dat onder de voor waarde dat ook het nu gekraakte pandje door het confectiebedrijf zou worden overgenomen. Woord voerder Kloos van C A denkt dat het bedrijf het pandje, dat op de monumentenlijst staat, zal laten restaureren om er vervolgens weer woonruimte van te maken. "De procedure daarvoor is nog aan de gang. Er worden nog plannen ont wikkeld", aldus Kloos. Een bouw Een kraakster in gevecht met een toevallige omstander. Aan de schermutseling werd door de deelnemers zelf snel een eind gemaakt. iroto Holvasti vergunning is nog niet afgegeven. Vandaar dat de politie voorlopig geen stappen zal ondernemen om het pand te ontruimen. De krakers hebben dus voorlopig woonrecht. Bewoner Overigens was het pand, volgens voormalig eigenaar Jan Boer. be woond. "Er woonde een jongen in. Al jaren. Die mocht van de krakers zijn spullen eruit halen". Navraag bij de bewuste bewoner, Jaap Schrier, leert dat er inderdaad nog spullen van hem in het pand staan. "Een televisie, een kachel, een gas fornuis en een geiser. Ik heb ook nog een sleutel van het pand. maar ik ben bezig te verhuizen. Dat heb ik C A overigens al drie maan den geleden geprobeerd aan het verstand te brengen. Maar steeds als ik in contact met het bedrijf probeerde te komen, werd er niet gereageerd. Ik heb alleen met een soort makelaar van dat bedrijf ge sproken. Maar van C A zelf heb ik niks gehoord. Ik ben dus in ze kere zin met stille trom vertrok ken". Het is de bedoeling van de kra kers om er met twee of drie men sen in te gaan wonen. Hoewel de kraakgroep zeker vijftien personen telde, bestond het merendeel daar van uit 'sympathisanten'. "Het pandje is veel te klein om er met de hele groep in te trekken", aldus de krakers. Man gewond bij brand in garage LEIDEN - De inventaris van een garagebedrijf aan de Korte Han senstraat is gistermiddag volledig uitgebrand. Het vuur is vermoede lijk ontstaan doordat bij laswerk- zaamheden aan de onderkant van een auto een wegspattende vonk in de benzineleiding terecht kwam. De wagen vatte vlam. Een 39-jarige monteur uit Rijnsaterwoude die dit karwei uitvoerde, is met brand wonden aan zijn onderarmen naar het AZL gebracht. Hoewel de brandweer de binnen brand snel onder controle had, kon maar net worden voorkomen dat de in de garage aanwezige gasfles sen zouden ontploffen. De ge meente stelt een onderzoek in of in dit bedrijf wel aan alle veiligheids eisen is voldaan. Teveel drank LEIDEN - Een bestuurder die gis termiddag om vier uur bij Ples- manlaan in een sloot was gereden, had met zijn medepassagiers de komst van de politie niet afge wacht. Druipend werd het tweetal, twee Leidenaars van 26 en 27 jaar, in de Coornhertstraat aangetrof fen. Een bloedproef wees uit dat ze teveel hadden gedronken. ENFB: fietsers op marktenroute en auto's op binnenstadsroute Werklieden aan de naburige nieuwbouw dakbeschot kcLpot. C A verwijderen dakpan LEIDEN - Absolute voorrang voor de bussen op de Breestraat; de marktenroute voor het langzaam verkeer (fietsers en voetgangers) bestemmen en auto- en busvrij ma ken; auto's via de binnenstadsrou te bij molen De Valk, Langegracht, Hooigracht, enz. leiden. Dat is de variant die de fietsers bond ENFB voor het verkeer op en rond de Breestraat heeft bedacht. Het voorstel is opgenomen in een reactie van de bond op het bijge stelde verkeerscirculatieplan van de gemeente, dat het voorgenomen verkeersbeleid voor de komende jaren bevat. De ENFB vindt dat auto's niet geheel van de Breestraat moeten worden geweerd, maar dat auto mobilisten wel zoveel mogelijk moeten worden ontmoedigd deze op straat te rijden. Met name het doorgaand verkeer moet volgens de bond over.de binnenstadsroute en nog liever over de Churchilllaan gaan. Om de aantrekkelijkheid van de binnenstadsroute voor de auto te vergroten moet het aantal ver keerslichten er omlaag en het ge bruik ervan worden beperkt, meent de fietsersbond. Zij pleit voor opheffing van alle parkeer plaatsen op de Breestraat (evenals op de marktenroute en de Beesten markt), zodat auto's er wat dat be treft niets meer te zoeken hebben. Bushaltes Een ander middel om het au toverkeer van de Breestraat te we ren is verder het zodanig verplaat sen van de bushaltes, dat de bus op de weg zelf stopt. Het gevolg is dat auto's die er achter rijden, moeten wachten. Volgens het plan van de ENFB kunnen er aan weerszijden van de Breestraat dan platformpjes met abri's worden geplaatst. Fiet sers kunnen achter de haltes langs worden geleid en hebben dus geen last meer van stoppende of wegrij dende bussen (en andersom). Dat passagiers dan het fietspad moeten oversteken om bij de bushalte te komen, is volgens de bond geen bezwaar, gelet op dezelfde situatie die zich nu op Nieuwe Beesten markt voordoet. Het gevolg van stoppen op de weg is uiteraard ooH dat bussen elkaar niet meer kun nen inhalen. "Wij achten dit niet bezwaarlijk. Integendeel, bussen behoren volgens een dienstrege ling te rijden en dit sluit uit dat ze elkaar inhalen". Fietsers mogen wat betreft de ENFB zowel van de Breestraat als de binnenstadsroute gebruik ma ken, maar moeten worden gesti muleerd van de marktenroute ge bruik te maken. Dat "met zachte drang leiden" van (doorgaande) fietsers over de marktenroute kan volgens de bond gebeuren door de Prinsessekade en het Galgewater "vloeiend" aan te sluiten op de Boommarkt en aan de andere zijde hetzelfde te doen met de Hoge- woerd en de Korevaarstraat op de Botermarkt. Door de bestrating te verbeteren kan de marktenroute eveneens aantrekkelijker worden voor*fietsers. Belangrijkste is uiter aard het autovrij maken. Daardoor ontstaat volgens de bond "een vei lige en comfortabele fietsroute" en ook een aantrekkelijker winkel straat. De bond verwacht van het gemeentebestuur, nu de Sanders- parjfleergarage (Levendaal/Kore- vaarstraat) binnenkort wordt ge opend, spoedig een voorstel tot het autovrij maken van de Boter-, Vis- en Aalmarkt (de Boommarkt zou volgens de ENFB uitgezonderd kunnen worden, mits er ruimte voor fietsers wordt gemaakt). De ENFB beoogt met haar voor stellen het autoverkeer in de bin nenstad in zijn algemeenheid terug te dringen. De fietsersbond meent dat met het ontstaan van de bin nenstadsroute (door de bouw van de Valkbrug, de weg bij molen De Valk en de reconstructie van de Oranjeboomstraat) de binnenstad een grotere capaciteit voor auto's heeft gekregen. Het autoverkeer wordt erdoor bevorderd en dat acht de ENFB ongewenst. Van de door haar voorgestelde maatregelen verwacht de bond een betere doorstroming van het bus- verkeer, een veilige route voor fiet sers door de binnenstad, een ver betering van het winkelklimaat op de Breestraat en de marktenroute en een verbetering voor het laden en lossen op de Breestraat. Overbelaste directeuren en -trices, te grote klassen, kleuter- en lagere scholen die nog niet feitelijk zijn samengevoegd en een formatiebe leid waaraan nauwelijks nog een touw is vast te knopen. Ziedaar, volgens een onderzoek van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie, de stand van zaken één jaar na het in gang zet ten van wat alom als de grootste onderwij sope- ratie in de geschiedenis wordt beschouwd: de invoering van de basisschool. Kinderziektes of structurele knelpunten? Voor een antwoord op die vraag is het nog te vroeg; veel meer dan een jaar is nodig om de basisschool aan een gedegen evaluatie te onderwerpen. Wel is dui delijk dat de scholen dank zij de bezuinigings drift van het ministerie van onderwijs, een al lesbehalve rustig jaar achter de rug hebben. Hoe zijn de Leidse basisscholen hun eerste jaar doorgekomen? G. Visser, P. Peters en M. van Riel blikken aan de vooravond van het tweedejaar namens de besturen van respectie velijk het protestants-christelijk, het openbaar en het katholiek onderwiis terug. "De uitvoering van de wet op het basisonder wijs is uiterst krakkemikkig". Frustaties op Leidse scholen na eerste jaar LEIDEN - Het klinkt zo mooi. Kleuter- en lagere school letterlijk samen onder één dak,, om zo de strikte scheiding die er bestond tussen het onderwijs aan kinderen tot vier jaar en aan die van zes tot twaalf jaar, weg te nemen. Meer in dividuele aandacht voor elk kind. Meer ruimte voor creatieve en 'maatschappij'-vakken en voor so ciale vaardigheden. En meer in spraak voor de ouders. Het fs in grote lijnen ook mooi, vinden Vis ser, Peters en Van Riel. Maar met de basisschool gaat het vooralsnog als met vele door de overheid uit gedachte zaken die op gemeente lijk niveau hun beslag moeten krij gen: voldoende financiële midde len en faciliteiten om de basis school op en top gestalte te geven, ontbreken. door Simone van Driel Neem allereerst het hoofdstuk personeel. Van Riel (onderwijsdes kundige bij de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden), Peters (hoofd van de gemeentelijke directie on derwijs) en Visser (onderwijsdes kundige van de Protestants- Christelijke Schoolvereniging) wij zen de formatie, het personeelsbe stand, unaniem aan als het belang rijkste knelpunt waarmee de basis scholen, ook die in Leiden, het eer ste jaar in hun bestaan te kampen hebben gehad. Het is vooral de zo genoemde nieuwe formatierege ling die zoals Peters het uitdrukt "onrust in de tent heeft gebracht". Hij legt uit hoe een en ander in el kaar steekt: "Om voor elke basis school te bepalen hoeveel perso neel die nodig heeft, is elk kind vo rig jaar 'gewogen'. Een school met veel kinderen die extra aandacht behoeven, heeft tenslotte meer personeel nodig dan een waar dat niet het geval is. Wel, op basis van het aantal punten wat een school scoort, wordt de formatie vastge steld. Daar is jaren overleg over ge voerd, alles is inhoudelijk afgewo gen". Boventallig "Dan blijkt na een paar maanden dat die formatie honderd miljoen meer kost dan waarop het ministe rie had gerekend en vervolgens wordt net zo makkelijk gezegd dat de scholen een aantail procenten, negen of elf, van de score moeten aftrekken. En dat kost banen: een aantal leerkrachten wordt boven tallig. Het meest trieste vind ik het gemak waarmee zo'n maatregel wordt genomen: er is jaren over die formatie gepraat". Voor de zodoen de boventallig geworden leer krachten is wel een garantierege ling getroffen, maar die biedt vol gens Peters nogal wat onzeker heid. Zo is het. voor die leerkrach ten volstrekt onduidelijk op welke school ze te werk worden gesteld voor de uren waarvoor zij op hun eigen school boventallig zijn. Vooral dit laatste, zo is de erva ring van mevrouw Van Riel, zorgt op menige basisschool in Leiden voor paniek. "De kreet die vorig jaar, toen de basisschool begon, overal klonk, was: 'Laat ons nou. eens even met rust'. Die kwam er ook met de garantieregeling, die toen gold voor de leerkrachten die door de komst van de basisschool in augustus 1985 boventallig waren geworden. Maar die is met de nieu we formatieregeling weer teniet gedaan. Nog steeds is niet duide lijk of het aftrekpercentage nu ne gen of elf bedraagt, dus niemand weet of hij er nu wel of niet uit moet. En waar ze dan naar toe gaan. Dat is heel beangstigend". Haaks Met de andere bedragen die het rijk de scholen toeschuift om die o zo mooie wet op het basisonder wijs ten uitvoer te brengen, is het al niet beter gesteld. Peters noemt als voorbeeld het gymnastiekon derwijs: "Een van de belangrijke punten bij de basisschool is de mo torische ontwikkeling van de kin deren en dan wordt vervolgens be zuinigd op het vakonderwijs". En wat te denken van het feit dat som mige scholen met veel te grote klassen zitten. "Als er iets haaks staat op de basisschool-gedachte, dan is het dat wel". Te grote klassen is één van de ve le aspecten van de basisschool die G. Visser van de pc-schoolvereni- ging absoluut niet zinnen. "Vijf- tot achtendertig leerlingen, waar ben je dan mee bezig?". Visser zegt "naar de overheden toe" zeer gef rustreerd te zijn. Als voormalig hoofd van een Rotterdamse school die in 1972 als experiment met de basisschool aan de slag ging, weet hij als geen ander hoe moeizaam het proces zich de afgelopen veer tien jaar heeft voltrokken. Hij steekt de beschuldigende vinger naar de overheid uit voor wat be treft de problemen die zich thans op het gebied van personeel en de financiën voordoen. "In 1972 zgn we met de experimenten voor de basisschool begonnen, maar daar is nooit echt iets van gekomen: op de uitkomsten heeft men namelijk niet gewacht. We hadden écht moeten mogen experimenteren, om daarna een rapport te maken over de mogelijkheden en de daar voor benodigde faciliteiten. Maar na vijfjaar bleek het ministerie van onderwijs een breedtestrategie te hanteren. In de diepte werd niet gegraven, overal kwamen kuiltjes: eerst kreeg je een honderd-scho lenplan en toen nog een honderd- scholenplan". Schoolwerkplan Volgens hem is het eigenlijk niet meer dan logisch dat menig basis school nog niet optimaal draait. "Op de Plesmanschool in Rotter dam had ik vijf schoolbegeleiders full time ter beschikking en in acht jaar zijn we niet klaargekomen met de boel doorlichten. En nu ver wachten ze dat het schoolwerkplan (het boekwerk waarin alle activitei ten voor het schooljaar staan ver meld) binnen een jaar draait. Hoe kan het ministerie dat eisen, zeker als er weinig hulp is en te weinig faciliteiten?" Peters deelt die kritiek. "Tien jaar lang is er over de wet op het basisonderwijs gepraat. Dit moest het worden, dit was het helemaal. En wat gebeurt? In 1983 komt die wet er, de invoering ervan wordt uitgesteld tot 1985 en toch worden heel veel maatregelen op het laat ste nippertje ingevoerd. Terwijl het een proces is dat heel lang is voor bereid. De uitvoering is echt ui terst krakkemikkig". Directeur De directeuren ofwel de school leiders zijn overbelast, zo blijkt uit het onderzoek van de katholieke onderwijs vakorganisatie. Leiden vormt hierop geen uitzondering. Van Riel: "Op de directeuren is de afgelopen jaren natuurlijk nogal wat afgekomen. Neem het in el kaar zetten van het schoolwerk plan, dat vergt knap veel tijd en het moet bovendien steeds worden bij gesteld. En geen enkele school heeft méér administratieve onder steuning dan een bereidwillige moeder die al die papieren uittikt. Trouwens, de hele schoolorganisa tie vergt veel meer tijd. Vroeger was er één leerkracht voor één be paalde groep, nu is dat wel even anders. De directeursbaan is ge woon heel anders geworden, er komt veel meer voor kijken. Hij of zij moet kunnen leiden, weten wat er in de school omgaat, kunnen managen. En dit alles naast de les gevende taken". Peters is de mening toegedaan dat de schoolleiders eigenlijk altijd al te zwaar zijn belast "en met de wet op het basisonderwijs is die belasting extra groot geworden". Hij zegt: "Een school is een bedrijf je op zich en alles kost vreselijk >t38 leerlingen tellen? veel tijd. En de directeur krijgt al les op zijn dak. De vertegenwoordi ger komt langs, ouders komen langs. Die moet hij allemaal te woord staan. Eigenlijk zou een di recteur geen eigen groep moeten hebben". Eilandjes Kleuter- en lager onderwijs ook letterlijk samen onder één dak, is één van de belangrijkste pijlers van de basisschool. Peters toont zich dik tevreden over hoe de huis vesting van de openbare basis scholen in Leiden is geregeld. "In 1983 heeft de gemeente al een huis vestingsplan opgesteld, waarmee we op tijd naar het ministerie zijn gegaan, zodat de huisvesting nau welijks problemen heeft opgele verd. De nieuwbouw van de Mors- kring is klaar, die van de Lucas van Leyden en de Lorentz bijna en voor de Viersprqng hebben we toe stemming". Mevrouw Van Riel meldt met genoegen dat het katho liek onderwijs "niet de pech heeft veel dislocaties te hebben". Dit in tegenstelling tot het protestants- christelijk onderwijs: van de der tien scholen zijn er maar liefst zes nog niet bouwkundig geïnte greerd. "Dat druist helemaal in te gen de basisschool-gedachte", zegt Visser. "Maar men zoekt elkaar wel gerichter op. Gesproken wordt van een kloof tussen kleuter- en lager onderwijs, maar alles is in feite een kloof. De overstap van de basis school naar het voortgezet onder wijs is ook een kloof. Bovendien zijn er altijd kinderen die uit de boot vallen, of je kloven nu over brugt of niet". Positief Over één jaar basisschool valt, ondanks de problemen, ook wat positiefs te melden. Peters: "Het is, met uitzondering van die formatie, gegaan zoals we hadden verwacht. In onze ogen is een goede school een school waarin er een goede combinatie is van leren en creativi teit. Wat dat betreft is in het open baar onderwijs het evenwicht dit jaar een beetje gevonden". Me vrouw Van Riel: "De basisschool werkt voor de kinderen drempel verlagend. Alles gaat veel soepeler. Ik heb het gevoel dat de school meer bevolkt is dan vroeger. Er zit ten mensjes, geen poppetjes. En de klassen zijn geen eilandjes meer. Het is zeker leuker geworden. Wat niet wil zeggen dat er niet wordt gewerkt. Er wordt keihard gewerkt en zeker niet minder geleerd. Kijk het schoolwerkplan er maar op na: er wordt nog net zoveel aan lezen en rekenen gedaan, het is alleen anders ingericht. Overigens is de basisschool voor ons niet helemaal nieuw. Vijf van onze scholen wa ren al experimentele basisscholen en van de andere is er niet één hele maal onderaan begonnen". Visser noemt het posititief dat steeds meer werkvormen van de kleuterschool in het lager onder wijs doordringen. "Eindelijk is er aandacht voor de werkwijze van de kleuterleidsters, dat vind ik een groot winstpunt. De lagere school mensen ontdekken facetten die de kleuterleidsters altijd al op tafel hadden willen leggen, namelijk de expressiemogelijkheden van de kinderen. Het onderwijs is veel creatiever van aard dan vroeger". Enige kanttekeningen wenst hij evenwel ook te maken. "Vroeger werd er altijd frontaal en klassikaal lesgegeven. Nu verwacht men dat het kind individueel wordt bena derd. Dat klinkt erg mooi en dat is het ook maar het is door die bezui nigingen niet waar te maken. Die nieuwe formatieregeling vind ik de grootste giller aller tijden". Zyn twijfels heeft hij ook over de in- houdélijke kant van het onderwijs. "Ik denk dat de kinderen nu min der leren. Ook hier wordt de strate gie van de breedte gehanteerd: op de basisschool krijg je veel meer vakken aangeboden. Maar ik vraag me af wie sterker de maatschappij instapt; de kinderen van nu zijn ge- bekter, maar ze krijgen minder ba gage mee. Van de ouders mogen kinderen van alles doen. Kleien, in bomen klimmen, allemaal leuk. Maar zo gauw hun kind in het hoogste leeijaar zit, zeggen ze: hé, dit kan hy niet en dat kan hij niet. En de leerkracht krijgt de rekening gepresenteerd. Ik heb het gevoel dat binnen onze scholen weer wordt teruggekeerd naar het klas sikale schoolsysteem, maar dan aangevuld met de goede moderne werkvormen. Dat is een systeem waarin iedereen zich veilig kan voelen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3