Bijzondere vanast maakt IKffiÜillJ vissen extra interessant Schaken Dammen Bridge POP Morrison neemt heft in handen Met kop en schouders Big Country terug naar af Woodentops in de maat ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 EXTRA PAGINA 23 Als sportvisser word je door bui tenstaanders nogal eens ge vraagd wat er nu zo aantrekke lijk is om een hengeltje uit te gooien. Ze willen weten waarom je in hemelsnaam bij nacht en ontij je bed verlaat en zelfs kou de en regen trotseert om een paar visjes te vangen. Ik geloof dat de attractie van het vissen voor een belangrijk deel schuilt in het ongewisse, het onzekere, het avontuurlijke dat elke visdag weer omgeeft. Juist het feit dat je vooraf niet weet wat je de komende uren aan de haak zult slaan is voor vele hen gelaars de drijfveer om steeds opnieuw naar de waterkant te trekken. Toch hoor je sportvissers nogal eens beweren dat ze de vangst van ondergeschikte betekenis vinden. Niet de vangst maar een rustig verblijf in de vrije natuur, los van de dagelijkse beslomme ringen, zou het hoofdmotief zijn. Dat dergelijke beweegredenen zeker een rol kunnen spelen sluit ik niet uit, maar je neemt toch geen hengel mee om een hele dag niets te vangen. Dan kun je je spullen beter thuis laten. Het voorkomt in elk geval een hoop gesjouw. Vissen zou maar een saaie vrije- etijdsbesteding zijn wanneer je vooraf precies zou weten wat je die dag vangt. Dat weerhoudt me er ook van een dagje door te brengen langs een of andere fo rellenvijver, waar precies is uit geteld hoeveel forellen er rond zwemmen en hoe groot ze zijn. In het open water zijn er echter zoveel factoren die de visvangst kunnen beinvloeden, dat het aantrekkelijk blijft voor de vele honderdduizenden leden van het Nederlandse hengelaarslegioen. Vandaag wilde ik iets dieper ingaan op die bijzondere vang sten, die de sportvisser te wach ten kunnen staan. En die soms zelfs de krantenkolommen ha len. Zo meldde het ANP vorige week dat de 13-jarige Simon van de Meijden en de 14-jarige Jan de Fokkert uit Herwijnen vissend op een krib in de Waal een schol hadden gevangen met een lengte van 22 centimeter. Deze platvis die van nature in het zilte zeewater thuishoort, wordt af en toe ook nog wel eens in brak water aangtroffen. Maar dat een schol ook in leven kan blijven in zoet water, dat was ook voor mij een grote verrassing. Op de foto bij dit artikel zijn de kenmerken van deze vis niet erg duidelijk te onderscheiden. Daarom durf ik ook niet met ze kerheid te beweren dat het een schol is. Het zou ook wel eens een bot kunnen zijn. Dat ligt ei genlijk veel meer in de lijn van de verwachting. De platvis bot is weliswaar geen alledaagse verschijning in ons zoete binnenwater, maar komt er toch zo nu en dan wel voor. Zeker in water dat rech- streeks dan wel via een aantal omwegen in verbinding staat met open zee. Ook in onze omge- De 13-jarige Simon van de Meijden(links) en de 14-jarige Jan de Fokkert uit Herwijnen de den vorige week en uitzonderlij ke vangst. De jongens visten op een krib in de Waal en vingen een schol met een lengte van 22 centi meter. (foto ANP) ving wordt de bot af en toe gesig naleerd. Een andere bijzondere waterbewoner waarmee henge laars in speciale gevallen worden geconfronteerd is de Chinese wolhandkrab. De krab, die er met z'n grote scharen vervaarlijk uitziet, is vermoedelijk met bal- lastwater van een schip naar ons land overgebracht en heeft zich de loop der jaren explosiief Dat laatste tot grote ergernis van de beroepsvissers, want de Chinese wolhandkrab kan grote vernielingen aanrichten aan net ten en fuiken. Het opmerkelijke van de krab is dat hij slechts om de paar jaar van zich doet spreken. Dan on derneemt de wolhandkrab na melijk een trektocht. Ze deinzen er dan niet voor te rug om massaal het water uit te kruipen om op weg naar een an der water hun tocht deels over land voort te zetten. Dat ver schijnsel wordt dan meestal in de krant gesignaleerd. Hoewel ze in sommige wateren volgens beroepsvissers massaal moeten voorkomen, krijgt de hengelaar ze zelden aan de haak. Slechts in zeldzame gevallen kan de wolhandkrab de verleidingen van een worm of een dotje ma den niet weerstaan en krijgt dan een onvrijwillige lift naar de op pervlakte. De meeste hengelaars zijn niet erg gecharmeerd van zo'n vangst en in negen van de tien gevallen wordt de lijn doorgeknipt om het beest zijn vrijheid terug te geven. Een andere bijzondere vis soort, waarvan zo nu en dan mel dingen binnenkomen is die van de zonnebaars. In landen rond de Middellandse Zee een alledaagse verschijning, maar in onze stre ken een bijzondere vangst. Ik herinner me dat ze een paar jaar geleden af en toe werden gevan gen in de Oude Rijn bij Leider dorp. Meestal ging het dan om exemplaren die zo tussen de 10 en 20 centimeter groot waren. De zonnebaars is een zeer fraaie vis waarbij vooral de licht blauwe kleur van het gevlekte schubbenpatroon het meest op vallende is. En dan is er nog de Amerikaanse dwergmeerval. Ook geen vis die van nature in ons viswater voorkomt, maar een vis die waarschijnlijk is geïntro duceerd door een aquariumlief hebber die de aanwezigheid van deze dwergmeervalletjes in zijn bak zat was en ze daarom maar in het dichtstbijzijnde water heeft gedropt. Uit de Leidse grachten zijn de afgelopen jaren diverse vangsten van deze dwergmeervalletjes ge meld. Zowel de bruine als de zwarte variant en in lengte varië rend van 10 tot 25 centimeter. Sommige hengelaars verkeer den in de veronderstelling dat het om jonge meervalletjes ging. Er bestaat echter een heel duide lijk onderscheid in uiterlijk tus sen deze dwergmeervallen en de echte meerval, waarvan er nog een beperkt aantal in de grote Zuidhollandse plassen en de Ringvaart moet rondzwemmen. Zo heeft de dwergmeerval acht bekdraden, terwijl de gewone meerval er zes heeft. Verder heeft de dwergmeerval een vet- vin op de rug die vlak voor de staart begint, terwijl de grote meervaal die een lengte kan be reiken van 2,5 meter een opval lend kleine rugvin heeft die zich op korte afstand van de kop be vindt. Een andere bijzondere vis soort, die zeer incidenteel wordt gevangen én een gevolg is van 'slordige' aquarium- en vijverbe- zitters, is de goudvis. Zeker in water dat door afval water wordt verwarmd en in de winter niet dichtvriest kan de goudvis in leven blijven. De vis kan in dit water tot respectabele afmetingen uitgroeien. Veel gro ter althans dan hij in kleine vij vers, viskommen of aquaria zou worden. En dan zijn er natuurlijk nog de zeldzame kleurvariaties bij de verschillende soorten. De meest bekende is ongetwijfeld de goud karper. Een oranjekleurige va riant die zo nu en dan aan de haak wordt geslagen. Goudzeel ten en goudwindes bestaan ook, maar die komen in verhouding nog minder vaak voor dan de goudkarper. Verder zijn er nog de albino- vissen. Het is al weer een paar jaartjes geleden dat de vangst werd gemeld van een geheel wit te aal. Van recenter datum is de vangst van een witte meerval. Als ik me goed herinner was dat in de Limburgse Maas. Een laatste categorie bijzonde re vangsten zijn die vissen die door een speling van de natuur of andere oorzaken zijn verminkt of een duidelijke groeiafwijking vertonen. Het is al weer een jaar of wat geleden dat ik een brasem aan de haak sloeg die waar schijnlijk in zijn jeugd in aanra king was gekomen met de draai ende schroef van een motorboot. De rug van de vis vertoonde een zeer diepe inkeping die ove rigens volledig was geheeld. De vis scheen daarvan geen hinder te ondervinden, hij zag er ten minste verder gezond uit en be zat blijkens de vangst een gezon de eetlust. Bijdragen: Bart Jungmann, Ariejan Korteweg, Jaap Visser Van Morrison - 'No Guru, No Method. No Teacher' (Phono gram) Rechtsboven in deze rubriek wordt altijd de categorie vermeld van de hier besproken platen. 'Pop' is al jaren een uit zijn voe gen gebarsten verzamelnaam en bovendien gaan popartiesten na enige tijd een heel andere rich ting uit. Zo ook Van Morrison. Begonnen met stormachtige rhythm and blues als voorzanger van Them is zijn muziek tijdens de daaropvolgende solocarrière geëvolueerd naar iets dat zich moeilijk in één trefwoord laat vangen. Behalve (rhythm and) blues zijn er jazz-invloeden en bij zijn onophoudelijke speurtocht naar de wortels van het bestaan is folk een belangrijk element. Getuige zijn teksten zocht Morrison tot voor kort naar een soort mythische regelgeving, een leidraad voor het bestaan. Hij vond die voor eventjes bij Ron Hubbard en diens Scientology- kerk. De titel van zijn nieuwste elpee, 'No Guru. No Method. No Teacher' is wat dat betreft over duidelijk: Van heeft het heft weer in eigen handen genomen. Op de buitenhoes staat hij naast een onduidelijk heilig beeld, op de binnenhoes is hij daarvan los gescheurd. "Jüst you and I and nature", zingt hij in het nummer 'In the garden'. Een rijtje waar toe het aloude christendom ook blijkt te behoren. De rationelen onder ons zullen vast problemen hebben met Morrisons voortdurende gevecht met de mystiek en het onderbe wustzijn. Maar het heeft een se rie prachtelpees opgeleverd. De recente breuk in Morrisons den ken heeft ook een iets andere muzikale stijl tot gevolg, of liever gezegd: hij gaat een jaar of zes terug in de tijd. 'No Guru. No Method. No Tea cher' is te vergelijken met 'Com mon One'. De bondigheid van zijn laatste platen heeft weer plaatsgemaakt voor een ruimere opzet, waarin stem en instru- menten haast improviserend in elkaar opgaan. Een enkele keer verzanden die pogingen, meestal levert het iets heel moois op. Bij het verschijnen van hun de buutplaat vorig jaar ben ik met een gaan oefenen op het uitspre ken van de groepsnaam: Gua dalcanal Diary. 'Standing in the shadow of the big man' bevat een paar van de mooiste nummers die in 1985 op de plaat zijn gezet. Wat een geluk dus dat een dag voor m'n vertrek naar het zonni ge zuiden de opvolger binnen kwam. Meteen op de cassette ge zet en rijden maar. Longhorns, stetsons en cactussen stelden zich op langs de autoroute du so- leil. 'Jamboree' had even tijd nodig om zich in het geheugen vast te haken. De plaat is wat minder toegankelijk dan hun debuut. Snelle rocknummers zijn in de minderheid, al zijn 'Dead Eyes' en 'Cattle Prod' - een liefdes verklaring aan de koe - prachtige staaltjes van wat de groep op dat terrein vermag. Maar na een keer of vijf draaien was het pleit be slecht; 'Jamboree' is subtieler en afwisselender dan de voorgan ger. De songs zijn net wat verder uitgewerkt en neigen meer naar uitgesproken pop en country. Krachtig zonder ooit patserig te worden. Het is moeilijk onder woorden te brengen waarom Guadalcanal Diary voor mij met kop en schouders boven vrijwel alle an dere Amerikaanse plattelands rockers van hun lichting uit steekt. Intensiteit en de soms dreigende, soms weemoedige- ondertoon in de nummers heb ben daar iets mee te maken. Ze zingen van eenzaamheid en oude vriènden, van droogte en geest verschijningen. Muziek die voortbouwt op een traditie en daar altijd iets eigens aan toe voegt. AK Na het gedeeltelijk mislukte avontuur met de Skids, brak Stuart Adamson drie jaar gele den onstuimig door met zijn nieuwe creatie: Big Country. Het debuutalbum 'The Crossing' werd in het Britse koninkrijk warm onthaald en de doorbraak van de Schotse formatie was een feit toen Adamson en de zijnen in staat bleken om hun opmerke lijke 'doedelzakkenpop' ook bui ten de studio overtuigend te kun nen uitdragen. 'The Crossing' werd tamelijk snel van een vervolg voorzien: 'Steeltown', een plaat vol staal harde muziek en dito teksten. De Schotse sfeer die op 'The cros sing' nog overheerste, bleek in alle muzikale geweld van 'Steel town' ten onder te zijn gegaan. De groep kreeg de rekening ge presenteerd in de vorm van aan zienlijk lagere verkoopcijfers. Het is dan ook nauwelijks ver wonderlijk dat op het derde al bum van het kwartet uit Dun fermline het geluid is terugge keerd dat op de succesvolle de buutschijf nadrukkelijk klonk. Helaas duikt op de keerzijde weer het Big Country van 'Steel town' op, maar kant 1 is dermate sterk en sfeervol dat 'The seer' de in mijn ogen wat lang uitgeble ven opvolger van 'The Crossing' kan worden genoemd. De singles 'Look away' en 'The teacher' en de van door Kate Bush van een vocale bijdrage voorziene titelsong vormen zo'n ijzersterke opening dat de hoop kan worden uitgesproken dat het met de vier Schotse 'staalarbei- ders' wel goed komt. JV The Woodentops: 'Giant' (Rough Trade/Megadisc) The Woodentops hebben lang gewacht alvorens hun eerste LP uit te brengen. Een paar 12-in- ches en een mini-LP hadden al wel een indruk gegeven van de mogelijkheden van de groep, die een tijd heeft geschaafd aan het geluid. Je kunt ze zo'n beetje plaatsen in de hoek van Lloyd Cole en The Smiths, al is hun muziek lang niet zo indringend. Verzorgde, typisch Britse pop, goed uitgewerkt en zeer afwisse lend. Sommige nummers klin ken uitgesproken folky, maar in 'Love Train' doen ze aan rocka billy en 'Hear Me James' wordt opgepept met percussie. Dat soort oppeppers zijn niet overbodig, want de muziek heeft de neiging wat al te lievig te wor den. Natuurlijk, ze heten The Woodentops en niet The Metal- bottoms, maar dat is nog geen re den om zo'n suffig skiffle-liedje als Last Time' op de plaat te zet ten. Er staan op 'Giant' meer nummers uit de jampot, maar meestal is het koolzuurgehalte hoog genoeg. Begleid door twin kelende gitaartjes en hier en daar een accordeon of trompetje en onder beschaafde samenzang huppelen The Woodentops door de wouden, vriendelijk knipo gend naar al wat groeit en bloeit. 'Giant' is geen reusachtige plaat, maar steekt wel royaal boven de middelmaat uit. AK ADVERTENTIE OP ZOEK NAAR COMPACTDISCS KOM EENS LANGS BIJ CD-CENTRUM D.E GROOTSTE COLLECTIE CD'S ALLE GENRES VOORRADIG LAGE PRIJZEN VOLOP PARKEERGELEGENHEID Momenteel is Dieren plaats van handeling van de open Neder landse schaakkampioenschap pen, een toernooi dat zich altijd in de schaduw heeft afgespeeld van de officiële nationale titel strijd en de in ons land verspeel de internationale evenementen. Toch dient het gebeuren niet te worden onderschat, het biedt met name de nationale sub-top pers een goede gelegenheid om zich in de kijker te spelen. ïn iets mindere mate dan bij de groot- meestergroep van het voorbije Ohra-toernooi het geval is, blij ken er bovendien altijd wel enke le zware jongens aanwezig, die voor de anderen als kop van jut tot een aansprekend resultaat kunnen dienen. Het zo langzamerhand traditio nele evenement mag zich boven dien in een grote belangstelling verheugen. De sfeer laat daarbij niets te wensen over. Het grote leger der geklopten, dat geduren de de loop van het toernooi in de diverse groepen pleegt te ont staan, weet zich doorgaans ook buiten de partijen om prima te vermaken. Er kan dan ook ge makkelijk van een schakersreu- nie worden gesproken. Wat er ge durende de rest van het jaar doorgaans bij inschiet, kan in Dieren worden ingehaald: het bijpraten met de collega-scha kers. In de hoofdgroep moet de Leidse eer door twee spelers worden hooggehouden: Rinie Kuijf, kanshebber voor de eind zege, en LSG-er Henk van Put ten, die zich op grond van zijn ra ting nipt voor deze elite-groep wist te plaatsen. Vorig jaar moesten Van Put ten's clubgenoten Peter Passé nier en Maarten Kuijt (op dat mo ment de regerend Leids kam pioen) het in dit toernooi toeval ligerwijs onderling tegen elkaa opnemen. Het werd een niet vai fouten gespeende, maar desa] niettemin onderhoudende con frontatie. Dik tevreden met he uiteindelijke resultaat, n Passsenier de partij uitvoerig der de loep in het altijd lezens waardige LSG-clubblad: Uiteraard verras ik u deze week weer op een partij uit het fraaie boek van Anatoli Gant- warg. Ditmaal een partij uit 1971 gespeeld in het suikertoernooi in Amsterdam. In deze partij geeft Gantwarg zijn tegenstander Stsjegolev een gevoelig lesje in aanvallen. Gantwarg-Stsjegolev: 1. 32-28 20-25 2. 38-32 14-20 3. 43-38 10-14 4. 31-27 5-10 5. 37-31 20-24. Tegenwoordig zal men vrijwel zonder uitzondering voor 19-23 kiezen. 6. 49-43 14-20 7. 41- 37 10-14 8. 27-22 18x27 9. 31x22. Het "Utrecht-systeem" 16-21. Be ter is wellicht 24-30 35x24 19x30 10. 34-30! 25x34 39x30 20-25 12. 44-39,28-23 levert na 17x39 43x34 geen voordeel op voor wit. 25x34 13. 40x20 14x25 14. 45-40 9-14 15. 50-45 14-20 16. 35-30! lost daar mee zijn schijf op 35 op voor nog meer tempowinst. 25x34 17. 40- x29 20-25 18. 36-31 zie diagram. Hier was 39-34 zeer slecht ge weest vanwege 3-9 dreigt 19-23 en daartegen is 43-39 geen goed antwoord door 19-24 29x20 15x24 en zwart heeft dc stelling onder controle vnl. omdat schijf 22 Voor het eerst in de geschie denis legde een Nederlands team beslag op een Europese bridgeti- tel. En hoe. Met nog één wed strijd te gaan was de eindover winning al zeker en de voor sprong op nr. 2 Frankrijk be droeg uiteindelijk 23 punten, ook al een record. Een fantastische prestatie van Marcel Nooyen-Wubbo de Boer, Enri Leufkens-Berry Westra en Jan Jansma-Rob van Wel. V952 C> B 643 O 10 8 5 4 2 4 N H 7 3 C H V 10 8 7 VA/n A 9 5 2 O V B 6 w u 032 AHV3 Z 4 10 864 AB 10 8 6 <?- O A H 9 7 4 B 9 7 5 Een spel uit de belangrijke wedstrijd tegen Engeland (nie mand kwetsbaar) waarin beide paren een prima biedbeslissing namen. Open opende Marcel als zuid 1 Sch, west doublet, noord 3 Sch. (maak het de tegenpartij IN DE LOOP van de komende vijf a zes jaar zullen alle postkan toren in ons land, die een eigen filatelieloket hebben, worden uitgerust met een bijzondere handdagtekeningstempel, waar in een kenmerkende afbeelding voorkomt, die bij die plaats of stad behoort (bv. een kerk, een gebouw, of een wapen). Op deze manier zullen dan op den duur ongeveer 220 filatelieloketten over een eigen, markant stempel beschikken. het spits voor dit o.i. nieuwe verzamelgebied op 2 september worden afgebeten door Zeve naar, dat een stempel brengt, waarin het gemeentewapen is verwerkt. We hebben toen ook al het adres gegeven waar men gea dresseerde (voorzien dus van ei gen naam en adres) en voldoende gefrankeerde enveloppen of kaarten, gestoken in een ongef- rankeerde envelop of omslag, naar kan opsturen. Voor de volle digheid geven we dat adres hier- O door Ruud Dobbelaar wit: Peter Passsenier zwart: Maarten Kuijt 1. e2-e4, e7-e6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. Pbl-d2, Pb8-c6; 4. Pgl-f3, Pg8- f6; 5. e7-e5, Pb8-d7; 6. Lfl-b5;P- c6-b8. Dit ogenschijnlijke tem poverlies laat zich voor zwart vanzelf terugverdienen. 7. 0-0, b7-b6; 8. Ddl-e2 (niet echt lo gisch, Tfl-el komt meer in aan merking), a7-a5; 9. a2-a4, Lc8-a6. Zwart wil maar al te graag zijn slechte loper ruilen. 10. b2-b3 (Tfl-el blijft nog steeds het meest aangewezen), c7-c6, 11. Lb5xLa6, Pb8xa6; 12. Lcl-a3, Lf8xLa3; 13. TalxLa3, Dd8-c7; 14. Ta3-al,h7-h6; 15. Tfl-dl, Dc7- b7. De zwarte dame weet zich hiermee op een sterk veld te nestelen. 16. Tal-cl? (In tegen stelling tot wat wit denkt kan dit de opmars c6-c5 niet verhinde ren), Ta8-c8; 17. Pd2-fl (eindelijk komt het paard eens in beweging richting betere velden), Tc8-c7; 18. Pfl-g3, c6-c5! De zwarte opmars komt goed getimed. 19. c2-c4,0-0? Dit is ech ter een ernstige misser, met 19- ...Pa6-b4 zou zwart alles onder controle hebben. Nu krijgt wit de gelegenheid grote druk over de e-lijn uit te oefenen. 20. c4xd5, e6xd5; 21. Pg3-f5, Pa6-b4; 22. e5- e6 (wit prefereert een agressieve aanpak), f7xe6; 23. De2xe6 schaak, Kg8-h7; 24. Tcl-c3 (zwart zit nu goed in de problemen, zie diagram), Pg8-f6. (24...Tf8-f6 ver liest na 25. Pf3-g5 schaak, Kh7- h8; 26. Pg5-f7 schaak, Kh8-h7; 27. Tc3-g3!); 25. Pf3-g5 schaak, Kh7- h8; 26. Pf3-h4, Tf8-f7 en zwart verloor na luttele zetten. door Hans Vermin zwak is geworden. Na 3-9 dus 29- 23 19-24 34-29 (33-29 24x33 38x29 12-18! 23x14 4-9 14x3 2-8 3x12 7x49) 11-16! 29x20 15x24 22x11 6x17 36-31 (anders 21-27 32x21 17x26 en schijf 23 valt) 21-26 31- 27 17-21 46-41 13-18 27-22 18x27 41-36 8-13 en wit ziet zijn schijf niet meer terug. 19-24 19. 29x20 15x24 20.39-34 21-27 21. 32x2117- x26 22. 46-41 3-9 23. 33-29 24x33 24. 38x29 11-16 25. 31-27 6-11 43- 38 13-19 37-32 8-13 28. 41-37 19- 24? Wellicht de beslissende fout. Beter was de aanval afbreken met 12-1845-4016-2127x16 18x27 32x21 26x17 38-33 1-6 en daarna 17-22 hoewel wit voordeel houdt. 29. 29x20 25x14 30.38-33 12-18 31. 42-38 7-12 32. 45-40 4-10 33. 47-42 2-8. 33-29 is nu verhinderd maar... 34. 28-23! 18x29 35. 34x23 10-15 36. 32-28 (verhinderd 13-19) 36.1-6 37.40-35 15-20 38.48-43 11- 17 39. 22x11 6x17 40. 43-39 20-24 41. 37-32 14-20. De enige, zowel 13-18 (42-37 18x29 28-23 29x18 37- 31 26x28 33x4) als 13-19 (23-18 12- x23 27-21 16x27 32x3 23x34 3-12) waren verhinderd. 42. 39-34 dreigt 23-19 terwijl ook 13-18 34- 30 18x29 30x19 29-34 19-14 winst voor wit betekent. 16-21 43. 27- xl6 26-3144.32-27 31x22 45.23-19 20-15 46.19x30 13-19 47. 38-32 12- 18 48. 16-11 17x6 28x17 9-13 50. 33-29 8-12 17x8 13x2 52. 29-24 19- 23 53. 34-29 23x34 54. 30x39 18-23 55. 32-28 23x32 56. 24-19. Zwart gaf op. door Ton Schipperheyn maar lastig), oost pas en zuid 4 Sch.! Dat werd het door west ge doubleerde eindcontract. Na KI V uit en troef na werden gemak kelijk 10 slagen gemaakt. Marcel troefde drie klaveren en ontwik kelde en passant een slag in rui ten. Gesloten opende zuid ook 1 Sch., Berry als west doublet, noord 2 Sch., Enri 3 Ha., zuid 4 V 109 63 <?A 1054 O 6 3 2 7 B 7 4 2 N H 8 ^HB 8 7 6 W0^3I54 V63 2 1 +H 10 954 bij nog een keer: Directeur post kantoor Zevenaar, Postbus 99910,6900 NA Zevenaar. Op het omslag vermelden: Stempel fila telieloket. Inmiddels heeft zich ook al de tweede kandidaat gemeld met een eigen filatelieloketstempel. En wel Doetinchem, een dag na Zevenaar, op 3 september. In de ze stempel zal de Walmolen van Doetinchem worden verwerkt. Om in het bezit van deze stempel te komen dienen de poststukken te worden gestuurd naar: Post kantoor Doetinchem, Postbus 99100, 7000 NA Doetinchem. Op de verzamelverpakking vermel den: Stempel filatelieloket. Waar we bij de aankondiging bleerd door noord en na Sch A uit en Ru A en Ru H na slechts één down. Een spel waarvan Berry nog lang zal dromen. De zeer zwakke Ieren boden een krankzinnig slem: zuid 2 Ru, noord 2 SA, zuid 4 Ru, noord 5 Ru en zuid 7 Ru! De commentator zei dat klave renstart dodelijk was en dat har tenstart een maakkans biedt (leuk om eerst eens uit te puzze len). Een schoppenstart zou met dit zitsel tot 13 slagen leiden en Berry, die geen enkele aanwij zing had en daarom niet graag onder Ha H of KI V wilde starten, koos voor -- Sch 2. De leider leg de de 9 in dummy, oost probeer de nog de 8, maar dgit hielp niet. Het onheil was geschied. Hdt pleit voor de heren dat toch nog met 22-8 werd gewonnen. En na de kleine hartenstart? Zuid laat de slag doorlopen naar de vrouw, speelt KI A, troeft een klaveren, gevolgd door Ru A en nogmaals klaveren getroefd. Sch V voor heer en aas, gevogld door alle troeven leidt tot een dwang te gen west. Op Ru 8 moet west öf de dek king in harten opgeven, óf Sch B afgooien. van de filatelieloketstcmpels ook over spraken was dat dc direc teur van het postkantoor Zeve naar plannen had on naar aanlei ding van de ingebruikneming van de stempel ook een herinne- ringskaart te laten maken met daarop een afbeelding van het wapen, alsmede een toelichtende tekst. We hebben toen beloofd nader op deze kaart terug te zul len komen en dat doen we hier bij. We moeten er overigens wel op terug komen, omdat het een beetje anders gaat lopen dan men aanvankelijk in gedachten had. Het is namelijk niet alleen Zevenaar dat met een kaart komt, maar in de toekomst zul len alle plaatsen en steden een kaart koppelen aan de ingebruik neming van een filatelielokets tempel. Het wordt daarom ook geen herinneringskaart. De kaar ten krijgen een permanent ka rakter en hebben de naam "ste- dekaart" gekregen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23