Glazen gebouw entree Leiderdorp 'Alarmsysteem voor bejaarden onmisbaar' Alle voorzieningen nu getroffen voor zelfstandig wonen in Oegstgeest Smart Buildingzowel kantoor-als bedrijfsruimte bij rijksweg PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 Agenda ZATERDAG Lelden Stadsgehoorzaal B reestraat, festival en nachtfeest, 22-4 uur. Hartebrugkerk Haarlemmerstraat, wandelorgelconcert, 15-15.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Enrico IV', 22.15 uur. Kykhuis - 'La Historia Oficial', 19.30 en 21.45 uur; 'l'Empire des Sens', 20 en 22.15 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - jaarfeest Coast Ri ders, 13 uur. Warmond Dorpsstraat barbeque-avond met o.a. handboogdemonstraties en dartspel. Oegstgeest Lange Voort - finish Bloemenmarathon i voor rolstoelen, demonstratie zelfge-1 bouwde ligfietsen, 14 uur. ZONDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde film 'De Maori's', 15 uur. Heempark - Oegstgeesterweg, 'Bekijk de bij', open huis bijenstal imkersver eniging, 14-17 uur. Clubhuis Swifttoer - Park de Bult, fiets tocht Plassenrit, 8.30-9.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, 'Enrico IV', 22.15 uur. Zoeterwoude Noord Aa - tobbetje varen. MAANDAG Voorschoten Zwembad Het Wedde - start avond- zwemvierdaagse, tussen 18-19.30 uur starten. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 augus tus door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboorten: 19 jun 86 Judith A., d.v. J.R. van Werkhoven- Romeijn; 23 jun 86 Anne K.W., d.v. A.N. de Roo-Slot; 30 jun 86 Sebastiaan R., z.v. D.A. van der Kroef-Droog; 2 jul 86 Wal ter M., z.v. C.A.J. Vermey-ter Steege; 4 Kimman-Wiegant; 11 jul 86 El mer. z.v. T.A. Hoekstra-van Vliet; 15 jul 86 Daphne S., d.v. H. Douwes-'t Hoen; 17 jul 86 Eveline F., d.v. F.A. Noort-van Praag; 17 jul 86 Jaap W.. z.v. W. Hid- dink-Kos; 18 jul 86 Barbara E., d.v 18 jul 86 Annette S., d.v. P.C. Pelser-Stö- ve; 25 jul 86 Willem G., z.v. H.L.M. Rolf- Janssen. Ondertrouwd: 15 jul 86 O.J. Berlijn met I. Albers; 15 jul 86 M.H.T. op der Heide met P.J. Kant; 15 jul 86 M.J. Bak ker met A.J. Staffeleu; 22 jul 86 G.C. Cortenbach met G.J.C. van Strien; 22 jul 86 P. Vermeulen met H.J.W. van den Berg; 22 jul 86 P.C. Verhage met E.G.C. de Rijck; 22 jul 86 J.P.M. Ceuppens met P.M. Kiers; 29 jul 86 R.P. de Laat met A.W. Brouwer de Koning; 29 jul 86 B. Kazemier met A.H. van der Saag; 29 jul 86 S.H.J. Bakker met M.C. van der Geest; 29 jul 86 R.H.P. Jansen met J.C. Kot Gehuwd: 24 jul 86 D.R. von Kriegen- bergh met H. Vink. Overleden: 27 jun 86 G.J.P. Platen- burg, oud 76 jaar; 29 jun 86 N. Segaar, oud 55 jaar; 1 jul 86 M. Smit, oud 84 jaar; 6 jul 86 C. Tesink, oud 70 jaar; 6 jul 86 E.A.J. Nijkamp, oud 60 jaar; 10 jul 86 J.A. van der Hoek, oud 79 jaar; 10 jul 86 J.W. van Kuijk, oud 24 jaar; 10 jul 86 L.N. Duijnisveld, oud 78 jaar; 21 jul 86 H.J. van Dam, oud 79 jaar; 10 jul 86 M.E. Janssen, oud 81 jaar; 29 jul 86 A. Neder- helman, oud 98 jaar. WARMOND - Geboorte in de maand juli: 13 jul Ronald, z.v. H.W.P. Trel en A.J.G. Bieshaar; 25 jul Renske Jitske Francisca, d.v. A.L.M. Noord en A. Gy- sen; 11 jul Ingeborg Martine, d.v. L. van Hilten en G.G. Siepel; 23 jul Daniëlla Maria, d.v. C.J.P.J. Duivenvoorde en L.G. Longdon. Overleden: 7 jul A.H.M. van Dam, 8 nov 97; 8 jul B.G. van Styn, 19 feb 00; 8 jul A.J. Peeters, 27 mei 04; 11 jul W.B.W.M. Siepkes, 14 mei 05; 25 jul P.V. van Oosterzee, 10 mrt 17; 25 jul C.F.J. Kruitwagen, ev. Giesbers, 12 mei 04; 5 jul A.T. Mohrmann, 18 mei 02; 6 jul J.A. van der Zwet, 11 dec 30; 20 jul N. de Blieck, ev. Brakels 5 jan 20. Huwelijken: 3 jul F.C. Hoffstaetter, 19 jan 48 en J.J. Visch, 3 jun 55; 4 jul M.H.J.M. van der Ploeg, 17 sep 62 en M.G.P. Susan, 15 mrt 58; 4 jul P. Ouwe hand, 24 apr 62 en C.G. Lassing, 30 mrt 59. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. n 8.39-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden; C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A Kluppel, tel. 071-763088, F Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440 C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES u-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING a -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur; drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post f 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar. aan huis bezorgd 134.90 per jaar. aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) ƒ357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling 3203571 Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: SJ. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City en Tel .Aviv. Hofwijck Dè centrale meldpost is onderge bracht in het verzorgingshuis Hof wijck. Daar komen alle noodsigna len binnen. Daartoe is bij een aan tal ouderen een soort kleine 'doos' geplaatst met een knop waarop zij in geval van nood kunnen druk ken. Voorts kan de oudere ook be schikken over een halshanger die in een omtrek van maximaal 30 meter van dat zendkastje in de bui tenlucht kan worden gearagen. In geval er bijvoorbeeld in de tuin iets gebeurt, kan de oudere ook dan on middellijk alarm slaan. Vanuit de centrale wordt vervolgens ge vraagd aan wat voor soort hulp er behoefte is. De wensen kunnen di rect kenbaar worden gemaakt. De bejaardenwoningen bij Hof wijck en 30 andere adressen in Oegstgeest zijn inmiddels voorzien van zo'n zend- en ontvangstinstal latie. "Maar niet iedereen wil die hebben. In de bejaardenwoningen in Hofwijck heeft een aantal men sen geweigerd. Dat hebben we geaccepteerd, maar het is de be doeling dat de apparatuur straks standaard in die woningen wordt opgenomen", licht Woortman toe. Hij is heel nauw bij het project be trokken. Aan de andere kant heeft de stichting behoefte aan nog meer apparaten, maar ontbreken thans de centen. "Er is al een bedrag van 'Corner House'. Zo heet het glasvliesgevelgebouw dat de hoek van de Leiderdorpse Persant Snoegweg zal markeren. LEIDERDORP - Een ge heel uit glas opgetrokken gebouw met in totaal 3600 vierkante meter kantoor- en produktieruimte. Dat wordt binnen nu en een jaar neer gezet op het stuk grond aan de Persant Snoepweg, nabij de oprit van de rijksweg A4. Het gaat om de grond die ligt inge klemd tussen het hoveniersbedrijf Rasser, Alberts Corner en de snel weg. Hageproject bv uit Katwijk ontwikkelt het, in samenwerking met de Zoeterwoudse ontwikke laar Bosman en de Leidse bedrijfs- makelaar Menno Smitsloo. Inclu sief grondkosten komt de realisatie van het complex op zo'n negen miljoen gulden. Het gaat hier om een zogeheten 'smart building'. Een gebouw dat zowel kantoor- als produktieruim te herbergt. De drie verdiepingsla gen hebben elk een hoogte van drie meter zestig. Hoog genoeg om ook de nodige technische syste men in vloeren en plafonds aan te brengen voor eventuele machine parken. Volgens Menno Smitsloo zijn al le denkbare obstakels al weggeno men. Provincie en gemeente heb ben groen licht gegeven voor de bouw. Ook is overleg gevoerd met de buren, Alberts Corner en Ras ser. De gemeente Leiderdorp heeft de ontwikkelaars geen strobreed in de weg gelegd. Integendeel zelfs. Hhet plan is versneld tot stand ge komen dankzij de intensieve be moeienissen van de gemeente, zegt Smitsloo. Geen wonder: Leider dorp liet een tijdje geleden al we ten dat, gelet op de ligging van het terrein ten opzichte van de entree van de gemeente, "een bebouwing van enige allure" op z'n plaats zou zijn. De aanvankelijke motelbe stemming werd dan ook zonder slag of stoot gewijzigd. Grote huurders De eerste paal wordt geslagen zo dra er voldoende gegadigden voor het glazen complex zijn. De Leidse bedrijfsmakelaar zegt al de nodige contacten te hebben gelegd. Hij mikt op grotere huurders in de 'high-tech'-achtige sfeer. Bedrijven die een combinatie van kantoor en bedrijfsruimte zoeken. Volgens Smitsloo is er een duidelijke markt voor het 'Corner House'. Een tex tielbedrijf bijvoorbeeld heeft beide soort ruimten nodig. "Maar eigen lijk hebben de meeste grote organi saties er wel raakvlakken mee". OEGSTGEEST - Vanmiddag om drie uur wordt de vijfde internationale Bloemenmarathon Rijnsburg-Aken- Hij denkt dat er wellicht ook be- Oegstgeest afgesloten met een criterium op de Lange Voort in Oegstgeest. Hier, op foto Holvast, zijn de deelne- drijven op af komen die vanwege mers bezig op de Nieuwe Weg in Zoeterwoude met hun voorlaatste wedstrijddag: de rit Alphen-Wassenaar- het gebrek aan parkeerruimte en Scheveningen. het erfpachtsysteem uit Leiden wegvluchten. "Het is kinderachtig om te stellen dat we bedrijven van Leiden willen afpikken, maar het is een feit dat parkeerruimte in de stad een groot probleem is. Je mag blij zijn als je in de stad op een be- drijfsoppervlakte van 4000 meter veertig parkeerplaatsen hebt. In dit complex in Leiderdorp kunnen we desnoods 250 plaatsen creëren. Daarnaast ligt dit natuurlijk ver schrikkelijk centraal, pal naast de rijksweg". De huurprijzen zullen ernaar zijn: rond de 200 gulden per meter per jaar, inclusief parkeren. De be drijfsmakelaar denkt dat deze "agressieve prijs" waarschijnlijk geen enkel probleem oplevert, "als je kijkt wat je elders in de Rand stad betaalt". Afronding De initiatiefnemers zijn gelukkig met het ontwerp van de Noord- wijkse architect Hans Bik. Het complex vormt een goede afron ding van de Persant Snoepweg, heet het. Er moest wel degelijk re kening worden gehouden met de huidige bebouwing van de weg, wat hoogte en vorm van het ge bouw betreft. 'Corner House', zoals de naam zal luiden, is in een soort vleugelvorm gebouwd, net als het nabijgelegen Elisabeth Ziekenhuis ("alleen heeft dit natuurlijk een modernere vorm"). Het in blauw en grijs uit te voe ren gebouw is volgens Smitsloo praktisch het eerste glasvliesgevel- project in de regio. Het enige dat er een beetje op lijkt is het gebouw dat de hoek van het Leidse Sta tionsplein markeert. Smitsloo: "Het voordeel van glas, behalve het verrassende uiterlijk, is de duurzaamheid. Daarnaast zijn de energiekosten veel lager dan bij beton omdat het glas de zon reflec teert". In het logo op de entree van het gebouw is de rijksweg verwerkt. De entree wordt gevormd door een soort luifel, die het gebouw "opti maal indeelbaar" maakt. Aan beide kanten van de entree zijn liften en trappenhuizen gesitueerd, opdat er zo weinig mogelijk verlies aan net to verhuurbare meters is. OEGSTGEEST - Aan alle voorwaarden om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen kan in Oegstgeest nu worden voldaan. Wat met een duur woord wel flankerend ouderenbeleid wordt genoemd, betekent dat in Oegstgeest die voorzienin gen zijn getroffen om de op leeftijd zijnde medemens thuis te laten functioneren. Als het daarmee ook maar even mis gaat, hoeven ze niet direct te worden geplaatst in een verzorgingstehuis. Op 20 augustus wordt in Oegst geest een alarm- en communicatie systeem in gebruik genomen dat het mogelijk maakt dat zelfstandig wonende ouderen in geval van pro blemen direct contact kunnen zoe ken met hulpverleners. Wethouder mevrouw T. Blom-de Koek van Leeuwen stelt de apparatuur in het Gemeentecentrum in gebruik. Dat is het onderkomen van de Stich ting Welzijn Ouderen Oegstgeest. De Omroep Rijnland maakt radio- opnamen die op donderdag 4 sep tember omstreeks 11.00 uur den uitgezonden. door Henk van der Post Het bestuur van de stichting heeft er de handen vol aan. Het ver eist een hele organisatie om het alarm- en communicatiesysteem in te voeren en uit te testen. Het is een van de vele werkzaamheden die de organisatie, die uiteenlopende acti viteiten voor de ongeveer 2300 ou deren in Oegstgeest organiseert, op het programma heeft staan. Ze zijn het er alle drie over eens. Voorzitter mevrouw E. Prager- Steenbergen, penningmeester A.C.L. van Aalst en oud-bestuurs lid, nu vrijwilliger, A. Woortman vinden zo'n alarm- en communica tiesysteem onmisbaar voor oude ren die zo lang mogelijk zelfstan dig willen blijven wonen. Maar niet iedereen kan de beschikking over die apparatuur krijgen. "Dat ge beurt op indicatie. Een overlegor gaan van organisaties, personen en verenigingen die zich ook maar ook enige manier met ouderen be zighouden of daarmee hebben te maken, bepaalt of plaatsing van een alarm- en communicatiesys teem noodzakelijk is. Daarvoor moet trouwens een maandelijks bijdrage van tien gulden worden betaald", aldus mevrouw Prager. 110.000 gulden in dit project geïn vesteerd. We hebben nog geld no dig voor de aanschaf van meer van die apparaten". Volgens penning meester Van Aalst is een en ander betaald uit een provinciale pot voor flankerend beleid. Daaruit kreeg de stichting dit jaar 87.000 gulden. Dankzij de bijdragen over 1985 en 1986 kon worden overge gaan tot de aanschaf van een alarm- en installatiesysteem. Opname Maar er zijn nog m den om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen laten wonen. Mevrouw Prager: "Indertijd is een enquete gehouden. Naast het alarm- en communicatiesysteem was er ook behoefte aan warme maaltijden en een tijdelijke op vang. Ook daarop heeft de stich ting ingespeeld. Een paar keer per week worden in het Gemeentecen trum warme maaltijden geserveerd waar door de bank genomen zo'n vijftien ouderen aanzitten. De maaltijden komen uit de keuken van Endegeest". Om de andere week wordt zo'n maaltijd ook op zondag geser veerd. Wie niet in staat is zelf bood schappen doen. kan eveneens een beroep op de stichting doen. Die stuurt dan een vrijwilliger om de oudere te assisteren of er wordt een diepvriesmaaltijd bezorgd. Een aantal activiteiten verzorgde de stichting al lang voordat die of ficieel flankerend beleid werden genoemd. Zowel Rustenborch als Hofwijck werken mee aan tijdelijke opvang van ouderen. Daarbij gaat het vol gens mevrouw Prager niet alleeen om het plaatsen van ouderen die ziek zijn of uit het ziekenhuis ko men en even verzorging nodig heb ben: "Die mogelijkheid is er ook voor een oudere van wie de partner bijvoorbeeld invalide is en voor wie het allemaal een beetje teveel is geworden. Of in geval van vakantie van een van de partners. an bijna alle voorwaarden voldaan om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, aldus menen (vlnr) voorzitter mevrouw Prager, penningmeester Van Aalst en vrijwilliger Woortman van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest. (foto Holvast) Per dag kost zo'n opname de stich ting ongeveer 100 gulden die aan het verzorgingstehuis moet wor den betaald. De oudere zelf betaalt niet meer dan 6 of 7 gulden per dag". Die prijs van 100 gulden komt in principe ook weer uit de pot voor flankerend beleid. Het be drag komt dus niet ten laste van de stichting. Tijdelijke opname ge schiedt overigens ook weer op in dicatie van het samenwerkingsver band van allerlei plaatselijke orga nisaties. Activiteiten Het Gemeentecentrum is het ze nuwcentrum van de Stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest. Dagelijks lopen er een paar honderd ouderen in en uit. Er is dan ook heel wat te doen in het gebouw aan de Lijt- weg. Het is eigenlijk teveel om op te noemen, maar mevrouw Prager doet toch een poging. "Hier komen alle verzoeken om hulp binnen. Al le ouderen kunnen informatie krij gen over hoe zaken kunnen wor den aangepakt. Van hieruit wordt bijvoorbeeld het vervoer geregeld, eventueel met begeleiding, van en naar ziekenhuizen. Zo'n 200 vrij willigers, van wie het merendeel boven de 65 is, houden zich met het allerlei activiteiten bezig". De stichting probeert zoveel mo gelijk in te spelen op de wensen van de ouderen zelf. "Als de begro ting het toelaat willen we algemene informatie geven over computers. Tientallen hebben daarom ver zocht. Ze worden er vaak mee ge- voorlichting gaan geven over sla pen en slapeloosheid en er staat een bijeenkomst op het program ma over alleen zijn. Het program ma is met deze onderwerpen aan gevuld". Volksdansen, gymnastiek, naai les, handwerken, zingen, muziek, Engelse les, bridge; welke activi teit organiseert de stichting eigen lijk niet. In het Gemeentecentrum bestaat voorts de mogelijkheid voor voet- en haarverzorging (vol gens afspraak), voor het wassen van kleding en het lezen van de dagbladen. In het centrum is een bibliotheek ondergebracht. De organisatie draait soepel, zo stellen de drie vast. Het kost veel werk om alles draaiende te hou den. Een wens heeft de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest nog wel: een extra parttime medewer ker. "Want oudere mensen hebben veel tijd en aandacht nodig. Het huidige aantal medewerkers is niet altijd toereikend. Maar de gemeen te, die jaarlijks overigens een bij drage van ruim 400.000 gulden geeft, wil er geen geld voor vrijma ken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2