De Muur kwam als een totale verrassing: ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 EXTRA |^^|^^^BIJLAG^AJM1E^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD PAGINA 15 "Denkt u dat wij onze bouwvakkers zullen inzetten om een muur tussen Oost en West te bouwen? Niemand denkt daaraan", aldus de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht in juli 1961. Een maand later liet Chroestsjov de Muur bouwen, om later uit de school te klappen dat de plannen daartoe al maanden gereed hadden gelegen. De Duitse deling met beton en prikkeldraad bezegeld, nu alweer 25 jaar. door Hans Hoogendijk Het gebeurde in de nacht van 12 op 13 augustus 1961. De hemel boven Berlijn was bedekt, de temperatuur bedroeg 13 graden. Zoals elke zater dag hadden de meeste Berlijners er een lange avond van gemaakt. Zon dag kon er worden uitgeslapen. Tot 12 uur verliep de nacht als elke an dere. Kort daarna rinkelde in duizenden huizen in Oost-Berlijn de telefoon, alarm voor partijleden en Volkspolizisten. Een reusachtig raderwerk kwam in bewe ging. Om elf minuten over één verzond het Oostduitse persbureau ADN een ver klaring: „De regeringen van de landen van het Warschau-pact wenden zich tot het parlement en de regering van de DDR en tot alle arbeiders met het voor stel aan de Westberlijnse grens een maatregel te treffen die de intriges tegen de socialistische landen effectief onmo gelijk maakt. Er moet een ring om West- Berlijn komen die een betrouwbare be waking en werkzame controle garan deert". Negen uur eerder had de toenmalige Oostduitse partijleider Walter Ulbricht de bevelen voor de afgrendeling van de DDR ondertekend. De man die een en ander moest uitvoeren was Erich Honec- ker. Vele duizenden Oostduitse kamera den rukten die nacht met prikkeldraad, betonnen palen, pantserwagens en ge weren op naar de grens tussen Oost en West. Sowjetrussische troepen zorgden voor rugdekking. De Duitse deling werd met beton en prikkeldraad bezegeld. Woedend Komt er oorlog?, was de bange vraag die overal werd gesteld. De Amerikanen, Britten en Fransen waren volledig ver rast. Kennedy was woedend dat de in lichtingendiensten zo hadden gefaald. Maar daarna stelde hij dat de Muur een nederlaag voor Chroestsjov betekende. Zijn commentaar: 'Nu hebben we te ma ken met mensen die op hun beurt in pa niek zijn geraakt. En niet wij. Wij doen nu niets, want er valt niets te doen tenzij we oorlog willen voeren'. Kennedy was ervan overtuigd dat met de bouw van de Muur de crisis om Berlijn ten einde was. En hij had gelijk. De toenmalige Westduitse ambassa deur in Moskou sprak kort na de 13e au gustus met Chroestsjov. Deze zou toen hebben gezegd: „Ik weet dat de Muur een afschuwelijke zaak is. Ze zal ook op een dag weer verdwijnen. Maar dat ge beurt pas als de oorzaken die tot de bouw hebben geleid, zijn verdwenen. Wat moest ik doen? Meer dan 300.000 mensen, en wel de best opgeleiden, ver lieten in de maand juli 1961 de DDR. Het is niet moeilijk te stellen dat de Oost duitse economie in elkaar gestort zou zijn als we niet snel iets tegen die massa le vlucht hadden ondernomen. Er waren twee tegenmaatregelen mogelijk: blok kade van het luchtverkeer of de Muur. De eerste mogelijkheid had ons in ern stige problemen met de VS gebracht, waaruit mogelijkerwijs een oorlog was voortgekomen. Dat kon en wilde ik niet riskeren. Dus bleef alleen de Muur over. Ik wil verder niet verzwijgen dat ik uit eindelijk het bevel tot de bouw heb ge geven. Ulbricht wilde het al maanden eerder, maar ik wil mij niet achter zijn rug verschuilen. Daarvoor is hij overi gens ook veel te smal voor mij". Een gesprek met de vermaarde onor thodoxe historicus Sebastian Haffner. De 79-jarige Haffner, geboren in Berlijn, vertrok in 1938 naar Engeland. Daar werkte hij als journalist. Na de oorlog reisde hij voor steeds langere perioden terug naar Duitsland. Nu woont hij in een van de buitenwijken van West-Ber- lijn. Haffner werd vooral bekend door zijn kritische boeken over Churchill en Hitier. Op dit moment werkt hij aan een boek over de 75 jaar dat Duitsland een rijk was. Centraal in dit gesprek de aan leiding en de gevolgen van de bouw van de muur voor Oost en West in het alge meen en de betrekkingen tussen beide Duitslanden in het bijzonder. Geen afspraken Sebastian Haffner: „De Muur was het resultaat van een vier jaar durende cri sis, die niet los kan worden gezien van het einde van de Tweede Wereldoorlog. In de eerste plaats hadden de Russen Berlijn alleen veroverd en in de tweede plaats hadden de Amerikanen en Engel sen veel meer gebied bezet dan hun uit eindelijke zone is geworden. In 1944 zijn in Londen de plannen voor vier zones uitgewerkt en in mei, juni 1945 werden de vier machten het erover eens dat die zones zouden blijven. Dat betekende dat de Amerikanen en Engelsen zich uit de veroverde gebieden zouden terugtrek ken in ruil waarvoor ze - aangevuld met de Fransen - delen van Berlijn zouden krijgen". „Bij die gelegenheid werd verzuimd duidelijke afspraken te maken over de toegangswegen naar Berlijn. Het enige concrete akkoord betrof de luchtverbin- dingen naar de stad. Al het andere was vrij te interpreteren. En dat leidde in 1948 tot een eerste breekpunt. Er wer den twee Duitse staten gevormd, waarna de Russen probeerden de geallieerden uit het vreemde lichaam Berlijn, dat midden in hun gebied lag, te verdrijven. Dat was de beroemde blokkade, die de geallieerden uiteindelijk via een lucht brug braken". Volksverhuizing „Met het verharden van de relaties tus sen beide blokken vond vanaf 1949 via Berlijn een voortdurende volksverhui zing van Oost naar West plaats. De DDR dreigde leeg te bloeden. Op een bepaald moment zouden de Russen hun zone moeten opgeven of de massale vlucht onmogelijk moeten maken. Berlijn speelde de centrale rol in dit dilemma. DDR-burgers konden vrij naar Oost- Berlijn reizen en ze hoefden alleen maar in de S-Bahn naar West-Berlijn te stap pen, zich daar aan te melden en ze wer den verder gevlogen naar West-Duits- land. Het was kinderlijk eenvoudig. Als de Russen de DDR wilden houden, dan moesten ze wat veranderen. De vraag was alleen hoe. Berlijn was voor beide zijden een zwakke stee. Voor de Russen vanwege de makkelijke weg naar het Westen, voor de westelijke machten we gens de niet goed geregelde verbindin gen. Behalve de luchtverbindingen was niets waterdicht overeengekomen. Het was een eiland in de Russische invloeds zone, 175 kilometer van de eigen troepen in West-Duitsland. Steeds zaten de geal lieerden met het probleem hoe te hande len als de Russen weer eens problemen maakten, waarbij ze zich afvroegen of Berlijn wel te houden was". „Toen kwam in 1958 het beroemde Chroestsjov-ultimatum. Dat hing overi gens weer samen met de machtsbalans tussen de VS en Rusland op nucleair ge bied. De Russen geloofden in die jaren, Vopo's houden tot op de dag van vandaag alles en iedereen in de gatenal kan er in dit geval een lachje af. vlak nadat Gagarin als eerste mens een ruimtevlucht had gemaakt, dat ze op het gebied van de raketten een voorsprong hadden. En misschien was dat ook wel zo. De Amerikanen hadden meer kern bommen, zij meer raketten. Chroestsjov wilde dat uitbuiten. Hij meende dat hij wat kon riskeren en in november 1958 stelde hij voor Berlijn te demilitariseren en er een vrije stad van te maken. Dat betekende dat de geallieerden eruit moesten". Onder druk „Toen begon die lange Berlijnse crisis. Er werden twee topconferenties gehou den in Genève, daarna de top in Parijs, die ook niets opleverde. De gealllieerden werden door Chroestsjovs dreigemen ten in grote verlegenheid gebracht. Een oorlog wilden ze niet riskeren, de Rus sen ook niet, maar die bluften overtui gender. Een oplossing tekende zich niet af. Chroestsjov liet de top in Parijs mis lukken wegens de onderschepte spiona- gevlucht van Garry Powers, maar dat was slechts een voorwendsel. Hij wilde niet toegeven en hield het Westen onder druk". „In mei 1961 op de top met Kennedy in Wenen, vergrootte Chroestsjov zijn druk met het dreigement heel Berlijn te zullen bezetten. In de zomer van dat jaar werd de spanning zó groot dat er wel iets moest gebeuren. Dat gebeurde: de Muur werd gebouwd. Een wat laffe oplossing van Chroestsjov, want hij maakte de vluchtweg wel dicht maar accepteerde in feite het bestaan van een door het Westen bezet en in het Westen inge bouwd West-Berlijn. Pikant is overigens dat Ulbricht een maand voor de bouw van de Muur een personferentie gaf en op de directe vraag of hij van plan was Oost-Berlijn af te grendelen, zei: „Denkt u dat wij onze bouwvakkers zullen inzet ten om een muur tussen Oost en West te bouwen? Niemand denkt daaraan. Hij wilde dat de Russen de luchtcorridor blokkeerden, maar Chroestsjov weiger de dat". „Toch was toen de crisis nog lang niet voorbij; Er waren veel kleine incidenten en de Russen bleven de Westberlijnse bevolking intimideren, zonder dat het overigens tot bloedvergieten kwam. Het einde van de Berlijnse crisis kwam na de Cubaanse crisis. Na de rakettenstrijd rond Cuba zag Chroestsjov in dat hij be ter geen confrontatie meer met de VS kon aangaan. Helemaal rustig werd het in Berlijn pas nadat in 1971 de drie westelijke machten en de Russen het viermachtenakkoord hadden afgesloten. Sinsdien is het in West-Berlijn net zo rustig en veilig als in welke andere West duitse stad ook. Overigens is er geen sprake meer van dat de Russen Berlijn direct bedreigen of zouden willen aan vallen. Wel zijn de drie westerse mach ten nog steeds de beste garantie voor een vrij West-Berlijn. En verder is het zo dat de Russen nooit iets tegen West-Ber lijn kunnen doen zonder Britten, Fran sen of Amerikanen te doden en dat zou kunnen leiden tot een grote oorlog". Te zwak Over de rol van West-Duitslands eer ste naoorlogse kanselier Konrad Ade nauer wordt tegenwoordig in West- Duitsland veel gedisscussieerd. Ade nauer zou in de jaren '50 een Duitse her eniging hebben verhinderd. Haffner: „Adenauer heeft de Duitse deling lang tevoren zien aankomen, maar hij heeft deze niet veroorzaakt. Zoveel invloed had hij beslist niet. Daarvoor was Duits land de eerste tien jaar na de oorlog ook veel te zwak. De deling was het resultaat van het onvermogen van de Russen en de westelijke geallieerden om het over de toekomst van Duitsland eens te wor den. Wel is het zo dat Adenauer de Duit sers niet meer vertrouwde. Daarin heeft hij mogelijk wel gelijk. Hij zei dat de Duitsers een te verleiden volk zijn. En als ze weer allemaal zouden samenko men, betekende dat een blok met 80 mil joen inwoners midden in Europa. Hij re deneerde dat ze zich dan in de toekomst mogelijk weer tot een of ander wild avontuur konden laten verleiden. Duits land hoefde voor hem niet absoluut ge deeld te worden, maar het deel waarover hij wat te zeggen had, moest zó vast in het westen worden ingebouwd dat het er niet meer uit kon losbreken. Dat bete kende in feite een deling. Maar openlijk heeft hij dat nooit gezegd. De officiële redenering was dat wij, Westduitsers, militair en politiek in het Westen veran kerd moesten worden. Daardoor zou het Westen zo sterk worden dat het uiteinde lijk tegen de Russen kon zeggen: geef ons ook dat Oosten. Maar ik meen dat hy dat zelf nooit echt heeft geloofd. Daar voor was hjj te veel realist. Wel heeft hij aan het einde van de jaren '50 nog gepro beerd de Russen te bewegen de DDR in tern wat te veranderen. Hij bepleitte een structuur in de geest van Finland of Oos tenrijk". Veranderd Adenauer wantrouwde de Duitsers. Hoe denkt Haffner over zijn landgeno ten? „Een moeilijke vraag. Ik geloof dat de Duitsers sinds mijn jeugd, dat was in Sow jet-soldaten laten zichfotogra- feren bij Brandenburger Tor. Bij de Heinrich Heinestrasse. Op de achtergrond de Oostberlijnse televi sietoren. Bij Checkpoint Charly, met zicht op de Zimmerstrasse. Rechts het gebouw van Axel Springer. de tijd van de Weimar-republiek, zeer veranderd zijn. Ze zijn werkelijk buiten gewoon vredelievend geworden. Ze zijn bang voor oorlog en met recht, want een oorlog zou niets meer overlaten van Duitsland. Ze hebben veel geleerd. Ik wil de Duitsers nu in zoverre vertrou wen dat ze geen oorlog meer willen en dat ze niet meer de ambitie hebben heel Europa te domineren. Dat is door de Tweede Wereldoorlog veranderd. Ik zie ook geen ernstig gevaar voor oplevend neo-riazisme. Maar of ik de Duitsers poli tiek vertrouwen moet, daar ben ik nog niet uit". „De beste garantie voor onze democra tie is het federalisme in Duitsland. Maar desondanks - en dat ben ik met Ade nauer eens - weet ik niet wat de Duitsers zouden doen als ze volledig alles zelf mochten beslissen. Ze hebben geen diepe en oude democratische traditie. Kijk naar de jaren tussen 1870 en 1945, een driekwart eeuw waarin ze in ieder geval staatsrechtelijk een eenheid wa ren. In die korte periode hebben zich hier twee interne revoluties voorgedaan en zijn er twee grote oorlogen gevoerd. Rijkelijk veel voor zo'n korte periode. Duitsland was als een kind dat veel te hard is gegroeid. Dan krijg je bepaalde afwijkingen". „Maar na 1945 hebben ze - anders dan in 1918 - de democratie serieus geno men. Maar de beste garantie is dat de Duitsers zich halve Amerikanen voelen. Ze moeten het gevoel hebben dat de Amerikanen in feite degenen zijn die het laatste woord hebben als het ernstig wordt. En de Duitsers moeten proberen met hen op één lijn te blijven. Zolang de Amerikanen hier blijven hoeft niemand zich zorgen te maken over de Duitse de mocratie. Als de Amerikanen eens naar huis zouden gaan, dan weet ik niet zo precies hoe het intern verder zou gaan met de Duitsers. Vooral doordat ze een zeer sterke neiging hebben tot overdrij ving". Polen "Natuurlijk blijft overeind dat de DDR ook vandaag nog niet de volledige acceptatie van de eigen bevolking heeft en dat de meerderheid iets veranderd wil zien. Dat hoeft zeker niet aansluiting bij de Bondsrepubliek te zijn, maar wel meer democratie. Een staatsvorm als in Finland of Oostenrijk. Maar ik geloof niet dat dat erin zit. Dat hangt ook van Polen af. De Polen beïnvloeden het be leid van de Russen in hoge mate. Toen Stalin na de oorlog Polen naar het Wes ten verschoof en de Polen de werkelijk Duitse oostprovincies gaf, dacht hij: op deze manier ben ik absluut zeker van de Polen. Die zullen van nu af zó bang zijn voor Duits revanchisme, dat ze door dik en dun achter mij staan. Daarin heeft hij zich vergist. En sindsdien is de DDR voor Rusland uiterst belangrijk gewor den. Nemen we aan dat Stalin in het be gin van de jaren '50 de DDR inderdaad nog wilde opofferen omdat hij ervan overtuigd was dat de Polen te vertrou wen waren, dan is dat voor iedere leiden de Sowjet-politicus van heden volslagen uitgesloten. Hij heeft de Oostduitsers nodig om Polen af te grendelen. En daar door alleen al zullen de Russen een Duit se hereniging nooit toestaan".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15