Vrijheid en warmte in de Broederschap In Assisi bidt iedereen voor zich Bijbel gewild in Afrika Waarom predikanten hun kerk 'inruilden' ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 'Geen sprake van vermenging godsdiensten' De paus: bidden voor vrede is iets gemeenschappelijks. "Ieder bidt voor zich, maar allen bidden voor de vrede". Dat is het devies van paus Johan nes Paulus II voor de 'gebedsdag van de wereldgodsdiensten voor de vrede' op 27 oktober in het Assisi (Italië). "De deelnemers komen daar samen om te bidden. Niet om tezamen te bidden". Zo is de uitleg van pater Marcello Zago, secreta ris van het 'Secretariaat voor, de niet-christenen' in Rome. De pater is niet erg te spreken over de kritiek die hier en daar op- duikt rond het komende gebeuren in Assisi. Zo hebben evangelische theolo gen in de Duitse Bondsrepubliek gezegd, dat in Assisi christenen zich samen met 'heidense afgoden dienaars' in gebed begeven. Daar door worden huns inziens de gren zen tussen ware en valse gods dienst uitgewist. En dat effent de weg naar een regelrechte vermen ging van alle godsdiensten. 'Syn cretisme in zijn meest pure vorm'. Instemming Pater Zago, die lid is van de voor bereidingscommissie, vindt die kritiek en waarschuwing alle grond missen. Boeddhisten, mos lims, joden en christenen buigen ieder op hun eigen plaats de knieënwaarbij de paus zijn plaats tussen de christenen zal innemen. Van vermenging van godsdiensten is, volgens Zago, evenmin sprake als van politieke manipulatie bij de voorbereiding en uitvoering van de wereldgebedsdag. De paus heeft, naar eigen zeggen, heel goed onderkend, dat zich bij het onder één noemer brengen van verschillende godsdiensten moei lijkheden zouden kunnen voor doen. Een week voordat de oproep officieel uitging is via het 'Secreta riaat voor de niet-christenen' - in opdracht van de paus - aan verte genwoordigers van de wereldgods diensten gevraagd of er bezwaren tegen bestonden. Pas toen algeme ne instemming met het voornemen van de paus was ontvangen, heeft deze de gebedsdag aangekondigd. Pater Zago zei in zijn toelichting, dat de paus heel veel belang hecht aan een gemeenschappelijke be trokkenheid van de christelijke en andere godsdiensten voor de vre de. Daarvan legt hij op zijn reizen keer op keer getuigenis af. Hij ziet de vertegenwoordigers van andere godsdiensten vóór alles als morele gezagsdragers. Zij hebben ook een grote verantwoordelijkheid in za ken van vrede en ontwapening. Als zodanig zijn ze uitgenodigd om naar Assisi te komen. Iedereen welkom De gebedssamenkomst zelf is voor de paus ook een mijlpaal in het gesprek met niet-christelijke godsdiensten, een gesprek dat na het Tweede Vaticaans Concilie is begonnen. Het onderwerp 'vrede' is in dat gesprek niet pas de laatste jaren actueel geworden. Zago: "Van het begin af was vrede iets 'Assisi' zal meer zijn dan een symbolische gebeurtenis alleen. Alleen al het feit dat de meer dan honderd genodigde persoonlijkhe den zonder uitzondering óf zelf ko men óf een vertegenwoordiger stu ren mag, volgens pater Zago, een doorslaand succes heten. "Dat toont hun gemeenschappelijke wil om zich samen in te zetten voor de vrede, ook al zal een gezamenlijke slotverklaring nauwelijks zijn te verwachten". Veel grote religies kennen name lijk geen hiërarchie en dus ook geen algemeen erkende vertegen woordiger, die uit naam van ieder een kan spreken. Bij de islam wordt het al helemaal moeilijk om dat daar geestelijk en wereldlijk leiderschap samenvallen. Daarom is in Assisi iedereen welkom die zich geroepen voelt op eigen ma nier voor de vrede te bidden. Dat geldt net zo goed voor de afgevaar digde van de Iraanse leider Kho meini als voor een boeddhist of hindoe. Elk land De paus zou graag zien, dat het voorbeeld van Assisi navolging vindt op nationaal en regionaal ni veau. Zo zullen alle bisschoppen colleges van de wereld de komen de weken een document ontvan gen waarin de diepe beweegrede nen voor het organiseren van deze wereldgebedsdag worden uiteen gezet. Pater Zago: "Een nationale ge bedsdag van de christelijke kerken en andere religies voor de vrede zou een teken kunnen zijn van ver zoening in menig Europees land, waar de vijandschap tegenover de vreemdeling de laatste tijd ernstige vormen heeft aangenomen". Een halve eeuw geleden was de bijbel in Afrika in 37 talen ver taald en het nieuwe testament in 84. Nu is er een hele bijbel in 111 en het nieuwe testament in 182 talen. En het ziet ernaar uit, dat die aantallen de komende jaren snel zullen toenemen. In dit we relddeel wordt de bijbel op het ogenblik in meer dan 300 talen vertaald. De Nederlander dr. K. F. de Blois is daarbij nauw betrokken; hij is vertaalcoördinator van de Afrikaanse bijbelgenootschap pen. Jan van Capelleveen praatte met hem voor het hervormd-ge- reformeerde zendingsblad 'Van daar'. Was het vijftig jaar geleden nog de zending die het initiatief nam tot een vertaling, nu zijn het de Afrikaanse kerken zelf die daar over beslissen. Ze hebben er ook iets voor over. Hoewel het tekort aan voor gangers in de meeste Afrikaanse kerken nog enorm is, stellen ze toch hun beste predikanten voor dit werk beschikbaar. En van hun armoede betalen ze deze mensen blijmoedig het viervou dige van een normaal dominees- inkomen, om te voorkomen dat de vertalers een groot deel van hun tijd moeten geven aan Zeven remonstrantse predikan ten, die oorspronkelijk tot een an dere kerk behoorden, zetten in een brief aan het bestuur van hun con vent uiteen waarom zij indertijd hun kerk hebben geruild voor de Remonstrantse Broederschap. Tij dens een discussie in het convent over 'de blijvende betekenis van de Broederschap' viel het op, dat nog al wat remonstrantse predikanten uit een andere kerk afkomstig wa ren. Het bestuur vroeg hun, de toe treding tot de Broederschap eens nader te formuleren. Zeven hebben dat met elkaar gedaan. Allen hadden de beslissing tot toetreding heel bewust genomen. Hoewel de motieven uiteenliepen, zat er toch een bepaalde lijn in. Het woord 'bevrijding' komt opvallend vaak terug in hun verhalen. "De Broederschap", schrijven zij, ademt een sfeer van vrijheid die onmiddellijk aansprak. Vrij heid tegenover opgelegde regels, richtlijnen en dogma's, vrijheid om het eigen geloof te formuleren in een persoonlijke geloofsbelijdenis, vrijheid om jezelf te zijn zonder cli chématige reacties te moeten vre zen. Het ondogmatisch denken en geloven en het respect voor eikaars vrijheid bleken op ieder een grote aantrekkingskracht te hebben uit geoefend". Een ander punt is de manier van omgaan met elkaar. "Je bent er amper binnen - of niet eens! - of je voelt je als het ware door de ande ren 'gedragen'. Die oprechte be trokkenheid en warmte bezorgen je - zonder overdrijving - het ge voel in een grote familie te worden opgenomen. Je wordt verrast door het feit dat het geloof veel eerder in en tussen de mensen gestalte krijgt Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot werken in tuintjes voor voldoen de eten op tafel. En wee de vertaler die zijn werk er een beetje bij laat zitten. In Noord-Kameroen had zo'n man eens in drie maanden geen salaris gekregen. Reden was, dat hij niet op z'n kantoor zat toen de penningmeester van de kerk hem zijn maandsalaris kwam brengen. Hij werkte dus niet hard genoeg en moest dat maar eens voelen.... Het aantal aanvragen om hulp bij het vertaalwerk is nu zo groot, dat de Wereldbond van Bjjbelge- nootschappen niet langer be schikt over voldoende goed op geleide adviseurs noch over vol doende geld om in alle gevallen assistentie te verlenen. Er wordt dan ook geselecteerd. Waar de bijbelgenootschappen en kerken van Afrika zich zorgen over maken is, dat een gedrukte bijbel op z'n best maar door een kwart van de bevolking kan wor den gelezen; driekwart van de Afrikanen is analfabeet. Daarom worden bijbelboeken nu ook op cassettes vastgelegd. Op de nogal eens gehoorde vraag of de bijbel de Afrikanen wel moet worden 'opgedrongen' antwoordt vertaalman De Blois: "De Afrikanen vragen er zélf dan in dogma's, riten en hiërarchi sche verhoudingen". De omgang tussen mensen in de Broederschap is ook rationeel. "Meer dan binnen andere ons be kende kerkelijke verbanden wordt in de Broederschap rationeel gear gumenteerd. Je ontdekt, dat 'hu manisme' en 'christendom' hier met elkaar nauw verbonden zijn en dat het kennelijk mogelijk is een geloofsgemeenschap te vormen zonder ideologische en hiërarchi sche bovenbouw". Andere toon De kerkdiensten vormen in dit geheel een belangrijke schakel. "Er wordt in de Broederschap op een andere toon dan elders ge preekt en gevierd, ja zelfs op een specifieke manier: betogend en toch existentieel, uitnodigend zon der dwang, politiek geëngageerd zonder partij profilering. Daarbij speelt de humor een heel bepaalde, opvallende rol, die, voorzover ons bekend, in christelijke kerken zel den te vinden is". Maar vooral de ervaring datje in een dienst samen stil kunt zijn en dat je deze stilte kimt 'horen' en 'proeven' als het meestzeggende deel van de ere dienst, hebben de zeven als een grote verrijking beleefd. Verder noemen zij nog als factor in hun keuze de formulering van de geloofsbelijdenis van de remon strantse predikanten in 1940, het feit dat je tot lid van de kerk van Christus wordt gedoopt en niet tot lid van een bepaald kerkgenoot schap, de houding ten opzichte van de vrouw in het ambt, het geheel open avondmaal en de openheid tegenover verschillende vormen van levensverbintenis. De zeven vinden het van vitaal belang, dat de vrijzinnigheid al de ze waarden 'onverkort en luid' blijft uitdragen, "mede als ant woord op de waarneembare herle ving van fundamentalistische ten- denzen". De ondertekenaars van de open brief zijn: C. Berkvens-Stevelinck, G. Berveling, J. Goud, W. Hensen, R. Kassens, J. D. Noest en H. van Waveren. Filevorming in domi neesland De gereformeerde predikant E. Overeem uit Haren doet in zijn ru briek 'Kroniek' in het blad 'Infor matie' van deze kerken de suggestie om de uitbetaling van de predi kantssalarissen te veranderen ter- wille van een grotere beweeglijk heid van vooral oudere predikan ten. Die blijven te veel zitten waar ze zitten. Zijn idee komt hierop neer: elke gemeente betaalt een - overal ge lijk - basissalaris aan haar predi kant; wat daar bovenop komt aan dienstjaren en andere franje wordt landelijk per ziel omgeslagen. Voordeel is: oudere predikanten met meer dienstjaren zijn dan voor de plaatselijke kerken niet duurder meer dan de jonkies. "Het jachtseizoen", schrijft Over eem, "is weer voorbij". "Beroe pingscommissies hebben de buit liefst vóór het begin van het sei zoen binnen. Voor predikanten is het aantrekkelijk om in de zomer te verhuizen. Dan zijn er geen pro blemen met schoolgaande kinde- Volgens het beroepingsnieuws in de kranten zijn dominees een beweeglijk volkje. "Maar bij nader inzien geldt dat vooral van kandi daten en predikanten met maxi maal twaalf dienstjaren. Bij oude ren treedt filevorming en vertra ging op. Een hinderlijk verschijn sel!" Overeem noemt als oorzaken: het eigen huis, de vaste baan van predikantsvrouwen, studerende kinderen en de 'onbetaalbaarheid' van oudere dominees die finan cieel op hun -maximum zitten. "Een moeilijke situatie. Je staat al jaren in een gemeente. Je raakt er wat op uitgekeken. Het heilig vuur komt op een laag pitje te staan. De gemeente heeft zin in verandering van spijs". Varken Zou een 'bisschop' uitkomst kunnen bieden? "Iemand die zegt 'kom' en je komt en 'ga' en je gaat? Geen moeilijk gedoe meer met pro fielschetsen. Maar met de 'bis schop' en zijn machtswoord is het geldprobleem niet uit de wereld. En hoe moet het met de zelfstan digheid en eigen kleur van ge meente en predikant? Bisschop pen veroorzaken soms meer pro blemen dan ze oplossen Overeem ziet er weinig heil in, de predikanten goedkoper te maken. "Sinds de jaren 60 liggen de sala rissen op een goed niveau. Ik ga liever niet terug naar vooroorlogse of middeleeuwse toestanden: een paar duizend gulden en een varken per jaar. Beter is de uitbetaling van de salarissen te veranderen". Dan ontvouwt Overeem zijn idee van het basissalaris, te betalen door de gemeente, en de bovenbouw, te be talen door de landelijke kerk. Voordeel is: meer beweging, de files opgelost en een frisse wind door gemeenten en domineesland. Nadeel zou zijn dat er in Leusden (daar staat het centrale kantoor van de Gereformeerde Kerken) een computer bij moet komen. Maar daarvan zegt Overeem: "Een com puter past beter bij een Diensten centrum dan een bisschop....". Baanloos De predikant uit Haren weidt ook nog uit over het verschijnsel van de 'baanloze theologen'. De tijd van het tekort aan predikanten is voorbij. Straks zijn alle vervulba re vacatures bezet. Er dreigt een overschot. Wat moet er gebeuren met baan loze theologen? Van een fonds, zo als voor de oorlog, om werkloze studenten toch aan een pastorie te helpen verwacht hij niet te veel. "Bijstand aan anders vacante ker ken is een goede zaak, maar er zijn grenzen aan wat je redelijkerwijs van kerken mag verwachten die al een predikant moeten betalen". Misschien arbeidsduurverkor ting. Maar dan geen 38-urige werk week (je kunt van maandag tot woensdag beter niet in nood raken, want dan heeft dominee zijn atvwél vervroeging van de vut-leeftijd naar 60 jaar; "Dat is niet alleen in het belang van predi kanten (je slijt gauw in dit vak), maar het schept ook arbeidsplaat sen". Overheid De overheid heeft haar histo risch gegroeide financiële ver plichtingen aan de kerken afge kocht. Die som dient ter verbete ring van de pensioenregeling van predikanten en pastores. De Gere formeerde Kerken hebben, vol gens de verdeelsleutel, tot nu toe f. 38 miljoen ontvangen. De bedoe ling van gereformeerden en her vormden is om met dit geld de pen sioenen onder te brengen in het Pensioenfonds voor Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (PGGM) in Zeist. Die inkoopsom zal een lieve duit bedragen. Maar daar staat tegen over dat de vut-leeftijd van 63 naar 60 kan. Overeem constateert, dat een en ander bij de hervormden niet zo vlot loopt. "Binnenskamers spreekt men van een bureaula in Leidschendam, waar alles in ligt". Hij hoopt, dat er beweging in de zaak komt. "Als de offerte van het PGGM binnen is, is een brede ker kelijke discussie nodig met predi kanten, kerken en commissies van beheer. De synode van Almere zal de zaak misschien kunnen régelen. Als de la nu maar niet klemt muiuiuauv iiicvi. rv. vj. riuugei ui ugge, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Roetman, Ermelo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 dr. v.d. Zwaan; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 10 pastoor Van Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Kramer, gez. dienst; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jan sen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggra- venL) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tij delijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num; Diakonessenhuis elke zat 10.30 rk. dienst morgen 10.30 kand. W. P. Fieggen; Endegeest zie Oegstgeest. Ge ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk; Ou de Vest 10 ds. G. W. Ryksen, S.heim; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij- dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes; Merenwijk zie herv. gem. Wyk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Kool stra. Geref. K. Vrijg- (Herengr.) 10 en 5 prof. dr. Gootjes. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 ds. Den Hertog, 5 ds. De Groot Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 hr. J. K. Schendelaar, Den Helder. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 ds. Van de Wetering, Eindhoven. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwyk geen dienst in 'De Harlekijn* ivm verbouwing, voor in formatie 212957 bellen. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 hr. J. de Leeuw. Evangeliecentrum- Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzen- ding (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijl- stra, wo. 8 u. (Zijlsingel 2) evang. Zijl- stra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr^Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) heden (zat.) 7.30 gez. oud-kath.-anglicaanse dienst, morgen geen dienst. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10, 11.30,6 en 7 flof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwyk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 dienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Moll, Alphen. Geref. Kerk 10 ds. Fernhout, 6.30 ds. v. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees- dienst, 6.30 ds. T. Hofman. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Gall, Den Haag, bevestiging ds. A. Jonkman, 6.30 ds. Jonkman, intrede; Kruiskerk geen dienst; Opstandingskerk 9.30 dr. Berk hof, Leiden; G. Herderkerk 10 ds. Moll, ha, 7 ds. Mulder, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 10.15 ds. Taselaar, ha, 6.30 ds. Verheul, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Driehoorne 7 nam. ds. Ouwendijk; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendyk, 6.30 kand. W. v.d. Hul. A.foort. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 en 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. v. Wijn gaarden, 6.30 ds. Van Es, Venray. Geref. K. Vryg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Heida, 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. L. Vender- bos, 4.30 kand. fj. Baron, Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Mey. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) (school Kalkovenw. 62) 10 hr. G. Goes- sens. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. B. Knoester. Pink stergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. GerefTHerv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Klynsma. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, dond. 14 aug. 7.30 ds. Paul. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. Groenendijk, Den Haag, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 kand. A. Zwet, Katwijk, 6.30 ds. Geert- sema, Zwyndrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vryg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. v. Ben- them. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. G. de Jong; De Stek 9.30 ds. De Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. T. J. Hage, 6.30 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Noorlander, Berg ambacht. Geref. Kerk 9.30 ds. Noordam, Bleiswijk, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 9.30 ds. Miklós Kocsev uit Hongarije en ds. Rothfusz, 7 kand. T. Vreugdenhil, Kou dekerk. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. De christelijk- gereformeerde kerk in Rijnsater- woude (foto Wim Dijkman) J. van Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. ds. Romein, R.dam; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Hagen. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwyk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, Bodegraven, 6.30 ds. Bovenberg, Lei den. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. v. Sliedregt; Maranathakerk (Rijns oever) 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Drie bergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; De Hoeksteen (Burgersdykstr.) 9.30 Duitse dienst, 10.30 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Wolthaus, Zoeterwoude. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr. Brouwer, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 leesdienst. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. Tj- Baron. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. A. v.d. Weerd. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis tengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. A. van Reysen, Hattem. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 mevr. ds. Wes tera-Franke, afscheid. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 ds. Brommet 11 hoogmis. Baptgem. (wyk- geb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Aalders, Woubrugge. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Horst, Katwijk, 7 hr. M. de Ridder. Geref. K. Vryg. 10 en 4.30 stud. P. Gort. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. Aarnoud- S.heim, 7 ds. Smouter, Rijswijk. Chr. meente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. J. Spaargaren, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 8.30 en 6.30 ds. H. van Leeuwen, Driebergen, in remonstr. kerk. Remonstr. Gem. 10.30 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Hoekstra, Amstelveen, 7 ds. Kersten, Scheveningen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Vreugdenhil, Gouda. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wyngaar- NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Brederveld, Soest, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 hr. S. v.d. Land, Wassenaar, 7 ds. v.d. Lee; Stichtingskerk 11 hr. De Ridder. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. ds. E. Brussee-v.d. Zee, L.dorp. Volle- evang.gemeente 'Shalom' (geb. 'Buiten zorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 hr. W. J. Schot; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. P. Simoons, 7 drs. G. Schwencke. Geref. Kerk zie herv. ge- Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth 4 ds. Damsma, Rynsburg. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Wilschut, Alphen, 6.30 ds. Czi- ria, Rynsburg. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Thieme, Boskoop. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Zoetering, Berkel, 7 ds. Van Soest, R.dam. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. A. Da- vidse, Delft. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Pannekoek, Leiden, 7 hr. P. A. Stam, Oud-Beijerland. Geref. Kerk 9.30 ds. Re bel, Amersfoort. Chr. Geref. K. 9.30 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot Bond (Jul- .laan 17) 10 hr. J. P. Hulsbos. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11. per, Barendrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. Verheul, Alphen, 6.30 ds. Bezemer, A.dam. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en zat 7, zo. 9.30 Leiderdorp. Geref. Kerk 9.30 ds. Cziria, 6.30 gez. dienst in herv. kerk. Geref. K. Vrijg. 9-30 en 4 leesdienst. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. A. de Kuiper, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhoftand) 9.30 ds. v.d. Schoot Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth- .laan) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4.30 ds. Biesbroek, Ede. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. W. Markus, 5 ds. Van Rossem, Waarder; Hoeksteen 9.30 ds. v. Schoon hoven, Hardinxveld, 6.30 ds. v. Rössem; Bethelk. 9.30 ds. Abma, Gouda, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 drs. A. Ynte- ma, Utrecht Geref. Kerk Kruisk. 9 ds. Bongers, 5 dr. Bade; Ontm.kerk 10.15 ds. Bongers. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr. Taal, 4.30 ds. Stam, Ter Aar; Kie- vietk. 10 dr. v. Bruggen ('Samen op weg'); Messiask. 10 ds. Hartzheim, Sche veningen; Dorpscentrum 9.30 ds. Juffer. Stolwijk. Geref. Kerk Zyllaan 10 en 7 ds. Versluys, Maassluis. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 dr. J. Buijtkamp, R.dam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 10 ds. Dé Jong, Leiden, bevestiging kand. C. A. van 't Hof, 2.30 ds. Van 't Hof, intrede. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreu der, 7 ds. Fernhout. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk St Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 9.30 en

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13