A-status lvar de Jong 5 0 T Fabelachtig looprecord Kristiansen Karpov geeft partij gewonnen Pisa neemt plaats van Udinese in Noordwijk-Telstar en Quick Boys- SW in bekerstrijd Tönjann uitgeschakeld in Katwijk Bij laatste zestien op NK tennis 'Stille' McEnroe wint na afwezigheid van zeven maanden WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 9 STOCKHOLM (DPA) - Ingrid Kristiansen heeft gisteravond tij dens het atletiekgala van Stock holm het wereldrecord op de 5000 meter verbeterd. De Noorse atlete liep de afstand in 14 minuten en 37,33 seconden. Dat was 10,74 se conden sneller dan het oude we reldrecord, dat sedert 26 augustus van het vorig jaar in handen was van de tot Engelse genaturaliseer de Zuidafrikaanse Zola Budd. Kristiansen is met 30.13,74 ook houdster van het wereldrecord op de 10 kilometer. De fabelachtige verrichting van de 30 jarige huisvrouw uit Stavan- ger betekende haar derde wereld record binnen vijftien maanden en het dertiende in het huidige sei zoen. Op 21 april van het vorig jaar nam Kristiansen het wereldrecord van Olympische kampioene Joan Benoit op de marathon over. Ze liep de klassieke afstand in Lon den in 2 uur en 21,06 seconden, waarmee ze 1 minuut en 37 secon den sneller was dan Benoit. Na die geslaagde recordpoging ging ze dit seizoen op jacht naar de absolute heerschappij op de lange afstand door aanvallen te doen op de 10 en 5 kilometer records. Op 5 juli ijlde ze op de 10 kilometer naar de fantastische tijd van 30 minuten en 13,74 seconden. Dat was liefst 45,68 seconden onder haar eigen vroegere toptijd. Gisteravond stond in het Olym pisch stadion van Stockholm, waar sedert 1912 66 wereldrecords wer den gevestigd, het record van Budd op de 5000 meter op het spel. Hoewel de omstandigheden door de stevige wind allerminst opti maal waren, zette Kristiansen door. Elly van Hulst was inge huurd als tempomaakster te funge ren. Volgens afspraak moest zij tussen de 1200 en 2200 meter als gangmaakster dienen voor de Noorse diesel. Van Hulst hield de pas er goed in. Ze deed meer<dan haar werk en nam twee extra ron den voor haar rekening. Na drie ki lometer stapte Van Hulst uit de baan. De laatste 2000 meter voltooide Kristiansen solo. Als ideale ronde tijd had ze 71 seconden voorzien. Die onderneming was onmogelijk. Vooral omdat ze niet op de hoogte werd gehouden van haar tussentij den en aangewezen was op de speaker. Die was voor haar nauwe lijks verstaanbaar. "Dat maakte het wel moeilijker. Maar een grote handicap was het niet. Ik voelde me goed en het ging allemaal van zelf', zei de Noorse, die vrij monter over de streep kwam. nen en direct de snelle Canadees Ben Johnson te verslaan. Wells' winnende tijd op de 100 meter was 10,40 seconden. Johnson, die in Moskou al 9,95 liep, kwam nu niet verder dan een teleurstellende 10,53, waarmee hij vierde werd achter de Britten Wells, Lincoln Asquith en zijn landgenoot Desai Williams. De 34-jarige Wells, die al haast was vergeten en niet in aanmer king kwam voor de Schotse selec tie voor de Gemenebest Spelen omdat hij geen enkele prestatie meebracht, heeft de afgelopen ja ren nauwelijks nog aan wedstrij den meegedaan. Vijf weken gele den kwam hij in Belfast voor het eerst in twee jaar aan de start. Wells werd daar derde in een zeer matige tijd. Na de Olympische Spelen van Los Angeles, waar hij zijn titel verdedigde maar er vol strekt niet aan te pas kwam, leek Wells afgeschreven. Hij werd voortdurend geplaagd door ziekte en blessures. Johnson verklaarde zijn nederlaag in Gateshead door gebrek aan motivatie. Knap Olympisch kampioene Claudia Losch heeft bij internationale atle tiekwedstrijden in Ingelheim voor een knappe prestatie gezorgd door het kogelstoten te winnen met een afstand van 20,88 meter. Dat is slechts vier centimeter minder dan haar beste prestatie. Ze haalde de afstand al in haar eerste poging. De andere geldige worpen waren ook alle boven de 20,50 meter. "Ik had na die goede start gehoopt de 21 meter te kunnen halen", zei de toch enigszins teleurgestelde Losch na afloop. Kasparov punt voor Ingrid Kristiansen viert haar wereldrecord: "Het ging allemaal vanzelf'. LONDEN (Rtr./AFP/DPA) - Anato li Karpov heeft gisteren de vierde partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel zonder verder te spe len opgegeven. Wereldkampioen Kasparov leidt na vier partijen met een vol punt: 2V2-IV2. De twee kamp gaat over 24 partijen, waarbij Kasparov aan een gelijk spel vol- doende heeft om zijn titel te behou den. De vierde partij was maandag na veertig zetten afgebroken in een zeer voordelige stand voor wit (Kasparov). In de speelzaal heerste gisteren enige verwarring over de eventuele voortzetting van de partij. Een PR- functionaris verklaarde in de mid daguren dat de uitdager de partij had opgegeven. Hoofdarbiter Lo- thar Schmidt was niet van die ont wikkeling op de hoogte, waardoor er officieel nog geen sprake was van opgave van Karpov. Tegen vijf uur bereikte de Westduitser een MILAAN (Rtr./SID) - De tucht- commissie van de Italiaanse voet balbond heeft de aanbevelingen van de aanklager, die het schan daal met verkochte wedstrijden ten behoeve van de illegale toto on derzocht, dinsdag overgenomen.» Udinese werd onder meer schuldig bevonden aan kwalijke praktijken als het vooraf bepalen van de uit slag en degradeert naar de tweede divisie. De club die daarin al uitkwam, Lazio, wordt eveneens een klasse teruggezet. Perugia zakte naar de vierde. De promotie van Lanerossi Vicenza naar de hoogste afdeling werd ongedaan gemaakt. Pisa, op de derde plaats van onderen geëin digd vorig seizoen en toen nog de werkgever van ex-Ajacied Wim Kieft, en Empoli, vierde in de twee de divisie, nemen de plaatsen in van Udinese en Vicenza in de serie A. De steekhoudende beschuldigin gen van het arrangeren van zo'n dertig wedstrijden in de vorige competitie hebben officials van zes clubs een schorsing opgeleverd van vijfjaar. 38 anderen, onder wie spelers, kregen straffen, die varie ren van zes maanden tot drie jaar. Palermo en Cagliari moeten de nieuwe competitie in de tweede di visie beginnen met een achter stand van vijf punten. Triestina werd een punt van het totaal van vorig seizoen afgepakt en begint binnenkort met vier punten in mindering. In juli werden 54 spelers en fun- cionarissen in staat van beschuldi ging gesteld wegens competitie- vervalsing. De politie, op zoek naar een drugstransactie, ontdekte in ja nuari bij toeval een organisatie die zich bezig hield met het 'regelen' van voetbalduels ten behoeve van de zwarte toto. Zeven jaar geleden schrikte de Italiaanse voetbalwe reld ook al op door een omkoop schandaal. Paolo Rossi, topscorer van het WK in Spanje, werd toen voor twee jaar geschorst. Overigens is met deze strafmaat regelen de affaire nog niet voorbij. In Florence is dinsdag een nieuwe hoorzitting begonnen tegen de der- de-divisieclubs Cavese, Foggia, Reggiana, Salemitana en Carrarese wegens soortgelijke vergrijpen. briefje van Karpov, waarin de Mos- koviet zijn verlies erkende. De let terlijke tekst luidde: „Ik geef de partij op zonder verder te spelen". De verzegelde 41e zet van Kaspa rov was de opmars van zijn witte vrijpion op de a-lijn (a6). De titel houder had maandag in zijn twee de optreden met de witte stukken een groot overwicht opgebouwd, dat Karpov rond de dertigste zet dwong tot een onaangename af wikkeling, waarbij hij een pion achter raakte. Na die manoeuvres bepaalde Kasparov zich er toe zijn voordeel tot de tijdcontrole vast te houden. In de uren tot de tweede zitting zoü hij met hulp van zijn secondan ten het winnende plan uitkienen. De Armeniër was tot voorzichtig heid gemaand door zijn spel in de tweede partij. Daarin gaf hij met wit de winst in de een na laatste zet voor de tijdcontrole uit handen. Boycot Florenico Campomanes, voorzit ter van de wereldschaakbond (FI DE), is tijdens een persconferentie in frontale aanvaring gekomen met zijn rivaal Raymond Keene, orga nisator van de tweekamp tussen Kasparov en Karpov in Londen. Met het reglement van de FIDE in de hand verlangde Campomanes dat Keene het prijzengeld, 1,2 mil joen gulden, zou overmaken op de bankrekening van de FIDE in Zwitserland. Keene protesteerde tegen dit initiatief met de verwij zing dat het geld veilig opgeslagen lag bij een bank in Londen. Cam pomanes en Keene zijn bittere ri valen. Beiden doen in Doebai tij dens de schaakolympiade een gooi naar de macht in de FIDE. Keene bedient zich daarbij van een stro man, de Braziliaanse outsider Lu- Op diezelfde persconferentie had Viktor Kortsjnoi scherpe kritiek op de aanwijzing door Campoma nes van Doebai als organisator van de schaakolympiade. De arabische staat weigert de spelers uit Israël inreisvisa te verstrekken. Kortsj noi kondigde aan, dat hij het toer nooi zal boycotten, als de organisa toren volharden in die houding. Bovendien zal de tot Zwitser gena turaliseerde Rus actie voeren voor een wereldwijde boycot. Opzien voormalige SCHEVENINGEN - Later dan verwacht heeft Ivar de Jong aan de hooggespannen verwachtingen voldaan. Als puber werd hij bestempeld als een groot tennistalent, maar op gevorderde leeftijd kon De Jong die reputatie nimmer waarmaken. Op de nationale kampioenschappen Olympische in Scheveningen pakte de nu 20-jarige Alphenaar de sprintkampioen Allan Wells heeft draad weer op. Bij zijn debuut op de Mets bereikte de gisteren opzien gebaard door eens op de atletiekbaan te verschij- WCS overweegt stappen tegen de 'inkrimping' ZEIST (ANP) - De Vereniging van Contract Spelers (WCS) en de Centrale Spelers Raad (CSR) heb ben onoverkomelijke bezwaren te- Jacque- verwijk te breken. Schilder pakte eind. De de game en uiteindelijk de wed- student dank zij een overwinning op Paul Dogger de laat ste zestien. Aan het NK-avontuur line van Wijk kwam e als vierde geplaatste Simone Schil- strijd, der kende geen mededogen met de gisteren tegenvallende kampioene van Roomburg: 6-1, 6-4. "Het ging gewoon niet", verklaarde Van Wijk de nederlaag, "naar de reden kan ik alleen maar gissen. Het hele jaar sla ik goede drop-shots, maar in de ze wedstrijd mislukte alles". Aangezien de drop-shot een spe- gen het terugbrengen van de eredi- cialiteit is van Jacqueline van Wijk, visie van achttien naar zestien clubs. De organisaties onderzoe de nederlaag snel verklaard. Daarbij was de oppositie ken, via juristen welke gerechtelij- zienlijk betere kwaliteit dan maan- ke mogelijkheden er zijn het be- dag. Drie jaar geleden stond de 19- sluit van het sectiebestuur Betaald jarige Simone Schilder al in de fi- Voetbal ongedaan te maken. nale van de 'nationale' in Scheve- Nadat voorzitter Theo van Seg- ningen. "Toch was ik niet nerveus, gelen tijdens de vergadering de be- in de eerste partij was ik dat juist i de CSR naar voren had wel. Ik trok gisteren gewoon gebracht, is maandag al overleg ge- dikke neus en liet de wedstrijd ge weest tussen de spelersorganisatie woon om mij afkomen", en de "ondernemingsraad" van het Jacqueline van Wijk was pas in betaalde voetbal. Volgens de de tweede set (de eerste ging met WCS en de CSR is het besluit van 6-1 verloren) warmgedraaid. Nadat de KNVB, niet zoals voorgeschre- Schilder was uitgelopen tot 1-4, ven in de reglementen „na behoor- verzamelde Van Wijk alle krachten lijk overleg met de betaalde spelers en kwam langszij. Daarna liet zij de en de vertegenwoordigers van de mogelijkheid liggen om door de VVCS en CSR tot stand gekomen", service van de tegenstander uit Be- MOUNTAIN STRATTON (DPA) - John McEnroe heeft de eerste stap op weg terug naar de wereldtop met succes gezet. Na een afwezigheid van zeven maanden maakte de 27- jarige Amerikaan, die afgelo pen week in het huwelijk trad, gisteren zijn rentree in het Grand Prix-tennis bij het toer nooi van Mountain Stratton. McEnroe won in de eerste ronde van de in West-Duitsland wonende Joegoslaaf Marko Os- toja, die op het allerlaatste mo ment de Amerikaan Brian Tea cher was komen vervangen, in twee sets: 7-5, 6-3. Van een souvereine zege was evenwel geen sprake. McEn roe, die is gezakt naar de zeven de plaats op de wereldranglijst, hield zijn opponent te weinig onder druk en speelde niet erg geinspireerd. Hij maakte bo vendien tal van fouten en liet maar zelden zijn grote klasse Als zeer positief werd zijn ge drag tegenover de scheidsrech ter ervaren door de 9000 toe schouwers. McEnroe hield zijn mond. In de tweede ronde van het toernooi treft de Amerikaan zijn Peter Fleming, die al jaren zijn vaste partner is voor het dubbelspel. Nauwgezet Ivar de Jong had zich op de con frontatie tegen Paul Dogger nauw gezet voorbereid. Een eerder verlo ren krachtmeting tijdens de hoofd stedelijke districtskampioen schappen had de Alphenaar ge leerd, dat het Amsterdamse talent van de base-line moest worden ge lokt. "Als hij zijn eigen spelletje kan spelen, dan ben ik verloren", was De Jong zich bewust. De taktiek van de ex-speler van TEAN en Unicum slaagde volle dig. Dogger, pas 15 geworden en al A-speler (hetgeen zijn talent nog eens onderstreept), kwam niet toe aan zijn bekende passeerslagen vanuit het achterveld. Het ritme stokte pas bij 6-3 en 4-0 voor De Jong. Dogger bemachtige twee ga mes achtereen en even leek de Al phenaar van zijn stuk. Het pleit voor de mentaliteit van Ivar de Jong dat met hard werken én goed spel de service van de jeugdkam pioen werd teruggepakt. Dogger, zestiende geplaatst, was daarna uit het veld geslagen en legde zijn te genstander niets meer in de weg naar de onverwachte overwinning. A-status Nu Ivar de Jong de laatste 16 heeft bereikt, is hij verzekerd van de gewenste A-status. "Dat kan niet meer fout gaan", was hij zicht baar gelukkig. "Maar ik heb er wèl hard voor moeten werken. Ik heb er vandaag werkelijk alles uit moe ten gooien. Maar dat moest wel om Dogger onder druk të houden. Als ik dat niet had gedaan, was ik nooit winnaar geworden". Dat werd hij dus wel en is nu ge koppeld aan de als tweede geplaat ste Huub van Boeckel. "Natuurlijk weet ik dat die goser kan tennis sen, maar ik leg me zeker niet bij een nederlaag neer. Ik heb vijftig procent kans om te winnen, niets meer, niets minder. Ik ga vannacht lekker slapen en ga er dan als een gek tegenaan". Jan Siemerink boekte op de na tionale kampioenschappen toch een succesje. Na zijn eliminatie maandag in het enkelspel, volgde gisteren met zijn partner Jacco El- tingh een overwinning op het duo Lapré/Zegveld in het mannendub- bel: 6-1, 7-5. ROB ONDERWATER Uitslagen zie scorebord (foto Fred Rohde) UTRECHT (ANP) - Het tweede elf tal van de betaald-voetbalvereni ging Sparta, dat aan het eind van vorig seizoen de districts-beker in West 2 won, waarbij het ondermeer UVS uitschakelde en Rijnsburgse Boys in de finale klopte, speelt in de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker tegen Roda JC. Het eerste elftal van Sparta be gint het toernooi met een uitwed strijd tegen Enter Vooruit. Zater- dag-eersterklasser Quick Boys be gint thuis tegen SVV, Noordwijk ontmoet op eigen terrein Telstar. De loting werd gisteravond ver richt na de oefenwedstrijd Elink- wijk-FC Utrecht.De Utrecht-speler Ton du Chatinier, die competitie leider Jan Huijbregts hielp, kop pelde Elinkwijk aan bekerwinnaar Ajax. Landskampioen PSV gaat op bezoek bij TOP in Oss. Hoofdklas ser Sittard kreeg de derde top- ploeg, Feyenoord, toegewezen. De eerste ronde wordt in het weekeinde van 13 en 14 september afgewerkt. Loting De loting voor de eerste ronde is: Eindhoven - FC Groningen, ACV - Wageningen, SC Enschede - NAC, Achilles '29 - RBC, AZS - MW, DS '79 - Go Ahead Eagles, Rheden - Helmond Sport, Kozakken Boys - Veendam, Elinkwijk - Ajax, Enter Vooruit - Sparta, IJsselmeervogels - Heracles, Sparta 2 - Roda JC, DE- TO - Haarlem, Cambuur - Den Haag, Noordwijk - Telstar, Baren- drecht - PEC Zwolle, Quick Boys - SW, Emmen - AZ, AFC - RKC, Bennekom - Excelsior, De Treffers - Vitesse, Flevo Boys - Fortqna Sit tard, Sparta '25 - FC Twente, Sit tard - Feyenoord, Geldrop - Willem 2, GVW - FC Utrecht, DWV - NEC, Heeijansdam - FC Den Bosch, TOP - PSV, Vlissingen - VW, Heerenveen - Volendam, Unitas - De Graafschap. René van der Wilk verrast in toernooi van Zee en Duin KATWIJK - Op het tennispark van Zee en Duin in Katwijk was giste ren al een kleine verrassing te be speuren. Hans Tönjann, finalist in Alphen, werd uitgeschakeld door Rene van der Wilk. Bij de vrouwen drong Jacobien van Dussen, af komstig uit het Zuiden van het land, zich op de voorgrond. In het mannenenkel B werd de tot gevaarlijke outsiders gereken de Hans Tönjann een verdere door gang in het toernooi belet. Rene van der Wilk was zeer goed op dreef en gaf de Uni cummer geen kans om in zijn ritme te komen. Tönjann die meestal sterker gaat spelen naarmate het toernooi vor dert moest in twee sets zijn meer dere erkennen in Van der Wilk: 6-3, 6-2. kende een kort vervolg. Niekel had tijd gevonden om zijn kapotte rac kets te herstellen en gunde zijn te genstander geen game in de beslis sende set. Henk Jansen behaalde gisteren zowel een overwinning als een ne derlaag. Eerst versloeg Jansen An- ton-Wil van Zoelen in een spannen de driesetter (6-1, 2-6, 6-2), maar vervolgens was hij niet opgewas sen tegen Martijn Krans. Krans die dit jaar een duidelijk stijgende lijn vertoont zette zijn goede vorm door en won van de Leiderdorpse tennisleraar met 6-3 en 6-2. Jan-Willem Lugthart bereikte eveneens de volgende ronde door een overwinning op Bob van Over- beeke (6-1, 6-4). Lugthart moest zijn teamgenoot bij Leidse Hout, Waldo Jansen, echter de eer laten om gekozen te worden tot Mister Zee en Duin. Hans Tönjann en Wil den Hollander waren niet genoeg onder de indruk van die titel en versloegen Jansen en Andrea Kemps in het gemengddubbel B: 2-6, 7-5, 7-5. In het vrouwenenkel B kan Jaco bien van Dussen voor een mogelij ke verrassing zorgen. Van Dussen, die getraint word door de bekende tennisser Fred Hemmes, toonde haar klasse door Irma van Seeters met 6-0 en 6-2 te verslaan. Ex-Zee en Duin speelster Marijke Guyt be dwong A. Kats in twee sets (6-2, 6- 4). In het mannenenkel C bereikte de als eerste geplaatste Loek Ver hees volgens verwachting de vol gende ronde. Verhees, vorige week nog finalist op Roomburg, won van Meyer met 6-3 en 6-4. Al enkele ma len slaagde Verhees er dit seizoen in om de finale te bereiken, maar won die slechts zelden. Voor hem is het te hopen dat het deze week wel lukt. De op vakantie in Katwijk ver- toefende Monshouwer was te sterk voor M. van Maren: 6-2, 6-2. Ook Harry Brandenburg kwam een ronde verder door een zege op John Manuputty. In het vrouwenenkel C behaalde de als tweede, geplaatste Margot van de Haak een moeizame over winning op I. ten Have. In de be slissende derde set was van de Haak toch de betere (6-4, 4-6, 6-2). Liesbeth Iwema ondervond in de eerste set hevige tegenstand van Hanneke Rother, maar was vervol gens niet meer te stuiten: 7-6, 6-1. JETSKE GOUDSMIT

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9