Klopjacht op groep-Brunswijk Botha: Australië profiteert van sancties Turkije gonst van geruchten over corruptie Surinaamse soldaat verdronken CSU scherpt kritiek op Genscher aan Ontwapeningsgesprek zes regeringsleiders Cultureel akkoord Sowjet-Unie-VS Proces tegen twee leden RAF begonnen SIStiTe^en1» WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARAMARIBO (GPD) - Het Surinaamse leger heeft de klopjacht op de verzetsgroep van Ronnie Brunswijk verscherpt. De bevolking van Suriname is via de radio opgeroepen het Marowijnegebied in het oosten van het land, waar Brunswijk zich zou ophouden, niet meer te betreden en alle aanwijzingen van het leger stipt op te volgen. De radiobood schap werd gisteren twee keer uitgezonden en bovendien afgedrukt in het in Paramaribo verschijnende dagblad De Ware Tijd. De acties van het leger richten zich dig zal uitkammen en dat de bevol- vrijdag tussen een legerpatrouille KEULEN (AP) - De Beierse chris- ten-democratische partij CSU van Franz-Josef Strauss heeft gisteren met onverminderde kracht de strijd voortgezet tegen de liberale minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher. Twee dagen na de felle aanval van Strauss op Genscher deed Bondsdagafgevaardigde Günther Muller een duit in het zakje door in een interview met de Kölner Ex press te verklaren dat Strauss een betere minister van buitenlandse zaken zou zijn dan Genscher. Strauss, zo stelde Muller, heeft als minister van defensie ervaring opgedaan met buitenlandse poli tiek en beschikt als historicus over een totaal ander gedachtengoed dan Genscher. De huidige minister spreekt ook slechts 'hakkelend En gels,' aldus Muller. Als motief voor de aanval op de minister voerde de parlementariër aan dat het buitenland-beleid on der Genscher niet is veranderd na de val van de sociaal-democrati sche Bondskanselier Helmut Schmidt. Vooral de Midden-Ame- rika-politiek en de Ostpolitik moe ten worden aangepast, aldus Mul ler. 'De CSU wil een ander buiten landbeleid. En als er niet snel iets verandert komen er problemen,' dreigde hij. Zondag opende Strauss de aanval op Genscher met de mededeling dat die 'pseudodi- plomatieke fratsen' uithaalt en pro beert te bemiddelen tussen Mos kou en Washington. De aartscon servatief Strauss is vooral boos op Genscher naar aanleiding van de recente problemen met Oostenrijk rond de te bouwen Beierse opwer kingsfabriek in Wackersdorf. Gen scher greep in toen hij vond dat Strauss te ver ging. op de dorpen Langetabbetje en Drietabbetje en enkele nabijgele gen nederzettingen, waar een paar honderd bosnegers wonen. Vol gens een redacteur van een van de radiostations in Suriname mogen de bewoners voorlopig in de dor pen blijven. Hij verwacht dat het leger het ge bied "binnen enkele dagen" volle- king nadere aanwijzingen zal krij gen. Woordvoerders van het Suri naamse verzet in Nederland de groep Brunswijk, waarbij een driejarig meisje is doodgescho ten, heeft - zo werd gisteren in Su- men de militaire actie zinloos. Vol- riname bekend gemaakt - gens André Haakmat, de vroegere tweede slachtoffer geëist. Een van Süriname, is de militairen, de 28-jarige Reginald Brunswijk uitgeweken naar ander gebied. Het vuurgevecht i Koulen, verdronk, toen de boot waarin hij zat tijdens het gevecht, omsloeg. De verzetsdaden van de groep Brunswijk worden door het Suri naamse leger steeds serieuzer ge nomen. De voormalige lijfwacht van Bouterse, die onder de bosne gers veel steun zou genieten, heeft in de afgelopen weken enkele mili taire posten overvallen, wapens buitgemaakt en twaalf soldaten ge gijzeld. Volgens een mededeling van de oud-parlementariër Somo- hardjo, voorzitter van de Rotter- succes zal hebben, wordt voorals nog ernstig betwijfeld, ook door de - deelnemers zelf. "Maar dat de twee £amse stichting Makmur, supermachten ons zullen horen, Brunswijk afgelopen zaterdag daar ben ik zeker van", aldus Ju- nieuw drie posten hebben overval- hus Nyerere.de vader van het Afri- 'en- ?e Nationale Voorhchtmgs- kaanse 'derde-weg-socialisme' die dle"st m Suriname heeft het be- zijn land officieel vertegenwoor- richt echter nadrukkelijk ontkend. MEXICO-STAD - De Mexicaanse badplaats Ixtapa is weer zo goed als nieuw. Alle vuilnis is van de -v.-. .«w - stranden verdwenen, de belang- supermachten ons zullen horen, fJJJJJJ5jjJi rijkste wegen zyn opnieuw geasfal- teerd en de meeste hotels, restau rants en winkels hebben een lik verf gekregen. Ixtapa, met de auto zo'n 2 uur rijden van het beter be- digt ondanks het feit dat hij inmid- kende Acapulco, is vandaag en dels afstand heeft gedaan SHIMODATE - De bewoners van de Japanse stad Shimodate, ongeveer 100 kilometer ten noorden van de hoofdstad Tokio, bekijken de gevolgen van de tyfoon Sarah, die maandag over dit gebied trok, terwijl zij tot aan hun knieën in het water staan. De tiende wervelstorm van dit jaar ging gepaard met zware regenva l, (foto anp> WASHINGTON (Rtr) - De Ver- De bevolking in Suriname wacht enigde Staten en de Sowjet-Unie overeenkomsten. De akkoorden, die volgens functionarissen recht- 'Groep van Zes'. Zes' vervangen door zijn opvolger met extra grote belangstelling ge- het gebied van de cultuur, weten- morgen het decor voor de tweede presidentschap. De vermoorde de ontwikkelingen gelaten af. "De hebben overeenstemming bereikt streeks voortvloeien uit de topont- ontmoeting van de zogenoemde Olaf Palme wordt in de'Groep van berichten over Brunswijk worden over een reeks uitwisselingen op moeting van vorig jaar november in Genève tussen partyleider Mi- chaïl Gorbatsjov en president Rea gan, variëren van het eerste uitwis selingsprogramma tussen middel bare scholen uit beide landen tot een gezamenlijke studie over de problemen die gepaard gaan met het zich aanpassen aan het extre me klimaat in het uiterste noorden van de wereld. Als gevolg van de Russische in vasie van Afghanistan hebben af spraken over dergelijke uitwisse- door Rob Sprenkels Praten over ontwapening onder de brandende, tropische zon. Ruim twee jaar geleden verrasten zes re geringsleiders de wereld met hun oproep tegen atoomwapens. De stemmen van Miguel de la Madrid van Mexico, R^jiv Ghandi van In dia, Julius Nyerere van Tanzania, Olaf Palme van Zweden, Raul Al- fonsin van Argentinië en Andreas Papandreou van Griekenland wer den via satellieten kortgesloten tot een opmerkelijk spreekkoor. En de ontmoeting die de 'Zes' een paar maanden later hadden in de Indiase hoofdstad New Delhi, werd uiteindelijk bekroond met de Russische bevriezing, voor een jaar, van alle atoomproeven. Of de nieuwe top een soortgelijk Ingvar Carlsson. Waar het de 'Zes' vooral c is de aandacht trekken v probleem van de wapenwedloop. Het is niet voor niets dat de 'Zes' namelijk op de weg i de 42e veijaardag van de Hirosji- ma-bom voor het begin van hun tweedaagse top hebben uitgeko- Volgens de 'Groep van Zes' i volgd, maar de situatie is beslist schap, onderwijskunde en sport, gaat, niet gespannen", aldus een zegs- zo is gisteren bekendgemaakt, het man in Paramaribo. "Er zijn wel Op een gezamenlijke persconfe- wat meer militairen op straat, voor- rentie in de Amerikaanse hoofd- Albina". stad zeiden ambassadeur Stephen Rinesmith, de coördinator van pre i-bom voor het begin van hun Volgens hem hebben de Surina- sident Reagans Amerikaans-Rus- mers zich nog niet eensgezind ach- sisch uitwisselings-initiatief, en ter Brunswijk geschaard. "Men ambassadeur Joeri Kasjlev, het het wacht af en onthoudt zich van een hoofd van een hoge delegatie die op het ogenblik van levensbelang duidelijke keuze". Van een nade- vijf Sowjet-ministeries vertegen- om te streven naar een eliminatie rende burgeroorlog, zoals Haak- woordigt, dat wekenlange onder van alle atoomwapens. Het bevrie- mat gisteren voorspelde, is volgens handelingen hadden geresulteerd zen van atoomproeven zou een eer- de zegsman geen sprake. in de ondertekening van dertien ste stap in die richting zyn. De 'Zes' zullen daarom opnieuw alle atoommachten oproepen om hun proeven te staken. En met de mo gelijke top tussen Michael Gor batsjov en Ronald Reagan in het vooruitzicht lijkt het erop dat de 'Groep van Zes' zich in Ixtapa be- PRETORIA - Verscherping reid zal verklaren om als 'supervi- grensbewaking lingen bijna zes jaar stilgelegen. In tegenstelling tot de uitwisselingen in de jaren zeventig, zullen nu ook particuliere groeperingen bij de programma's en samenwerkings- overenkomsten betrokken wor den. Ruim 200 van die groeperin gen hadden belangstelling getoond voor het uitwissellingsprogramma, aldus Rhinesmith. Volgens hem zijn er 28 organisaties uitgezocht. Bij de selectie is rekening gehou den met de prioriteiten van de zij de van de Sowjet-Unie, de "staat van dienst" van de betrokken orga nisatie en haar vermogen om de kosten van het project te dragen, alsmede de vraag in hoeverre een en ander in overeenstemming is met het Amerikaanse beleid tegen over de Sowjet-Unie. FRANKFURT (AP) - In Frank furt is gisteren het proces begon nen tegen twee vermeende leden van de Rote Armee Fraktion. Ingrid Barabass (34) en Mareile Schmegner (26) werden in juli 1985 gearresteerd, nadat de politie enke le dagen eerder een inval had ge daan in hun woning in de omge ving van Frankfurt. In de woning werden vijf hand vuurwapens en 250 magazijnen met munitie ge vonden. De woning was door de verdach ten onder een valse naam gehuurd en is volgens justitie ook gebruikt door Eva Sybille Haule-Frimpong, die een vooraanstaand lid van de RAF zou zijn en vorig weekeinde werd opgepakt. Britten pakken Nederlandse drugsbende op COLCHESTER (AP) Nederland se en Britse autoriteiten hebben in onderlinge samenwerking een par tij verdovende middelen in beslag genomen met een handelswaarde van ongeveer 24 miljoen gulden. Bij deze gezamenlijke actie werden 22 mensen gearresteerd. De politie in het Britse Colchester, ten oosten van Londen, verklaarde gisteren dat aan de actie een reeks arresta ties en overvallen in Nederland en Engeland vooraf is gegaan. Vorige maand werd bij een poli- tie-actie in twee gebouwen in Col chester een partij van 210 kilo hasj in beslag genomen met een han delswaarde van ongeveer 2,4 mil joen gulden. Daarbij werden zes mannen, vier Britten en twee Ne derlanders, gearresteerd. Zij zijn beschuldigd van drugssmokkel en bezit van gevaarlijke verdovende middelen. In Nederland werden op 30 juli 14 Nederlandse mannen, één Ne derlandse vrouw en een Italiaanse man gearresteerd. In hun bezit werd meer dan 300 kilo hasj en am fetaminen aangetroffen met een to tale handelswaarde van ruim 21 miljoen gulden. Daarbij nam de politie een bedrag van 500.000 gul den in beslag. Volgens een verkla ring zouden alle verdovende mid delen die in Nederland werden ge vonden, bestemd zijn geweest voor de Britse markt. de Roelof 'Pik' Botha met name Zam- ogelijke bia en Zimbabwe uit 'om het te fungeren mochten de Sow- extra heffing op alle import door woord bij de daad te voegen' en nu jet-Unie en de Verenigde Staten Zuid-Afrika die bestemd is voor de ook onmiddellijk zelf volledige een akkoord sluiten inzake het buurlanden. Dat is het antwoord economische sancties tegen Zuid- stopzetten van atoomproeven. Buitenland kort Ontsnapping uit Oost-Berlijn een verzinsel de Zuidafrikaanse regering op Afrika af te kondigen, het beperkte sanctiepakket dat kend zyn vooral deze twee landen. die voor een aanzienlijk deel maandagavond op de mini-top het Britse Gemenebest in Londen nomisch van Zuid-Afrika afhanke- schoorvoetend werd geaccepteerd, lijk zijn, voorstanders van meer De mini-top ging uiteindelijk ak- economische sancties. Gastarbeiders Botha keerde zich vooral tegen de zes (van de zeven) Gemenebest- landen die maandag het sanctie pakket aannamen. Hij maakte na drukkelijk een uitzondering voor de Britse premier Margaret That cher. "De regeringen van deze lan den zijn niet geinteresseerd in de uitbreiding van de democratie in Zuid-Afrika en het verbeteren van de levensstandaard van de zwarte bevolking. Er zijn twee miljoen zwarte gastarbeiders in ons land die samen een geschat aantal van 12 miljoen mensen onderhouden. Wie gaat er voor deze mensen zor gen, als zij werkloos worden?". Vooral Australië moest het ont- Koerden Een militair tribunaal in de Zuid- die had beweerd dat hij naar uitgeweken in een koord met het stopzetten import van kolen, staal, ijzererts e krugerrands en verder met ee vrijwillige investeringsstop "De Zuidafrikaanse regering be grijpt niet waarom deze sancties door het Gemenebest zijn aange- aldus minister Botha: turkse stad Adana heeft gisteren een massaproces tegen leden van {"[f VeH0e°rdsemi-ofnciële AnatoUsche Russische foSaSTn. efn grap persbureau meldde voorts dat 25 beklaagden werden veroordeeld S5SÏSSÏLSS? %Z5£SZÏÏ3£ÏÏ£?£ d!?houdt mefd? werden er 284 vrijgesproken. door Ruud de Wit Helikopterongeluk de stad formeel besturen, werden geallieerde kringen aangehaald, die hadden gezegd dat de 48-jarige Heinz Braun tijdens zijn ondervra- ging in het weekeinde, had toege- Op een helling van de Rocky geVen dat zijn verhaal onwaar was. Mountains is gisteren een helikop- Braun wourdt nu cht door de ter neergestort die brandweerlie- utj hj ,s spoorloos ver den van een bosbrand naar een an- Ej en J 1 dere vuurhaard zou brengen. Alle vier mensen aan boord van het toe stel kwamen om het leven. De politie deelde mee dat de heli kopter neerstortte by de Gunnison Rivier, nadat het toestel elektrici teitsdraden had gebroken. Als ge volg hiervan zaten duizenden WEST-BERLIJN (Rtr.) De West- eveneens een vrijwillige beperking „Ons is gezegd dat de sancties tot van de promotie van toerisme naar doel hebben om ons te dwingen de Zuid-Afrika. apartheid te ontmantelen, maar dat is al lang gebeurd door de maatre gelen die we de afgelopen jaren hebben doorgevoerd". Botha noemde onder meer het opheffen van de immoraliteitswet- ten, het beëindigen van de discri minatie op sportgebied, de moge lijkheid voor de zwarte bevolking om deel te nemen in bepaalde be stuurslichamen en het afschaffen van de instromingsbeheerwetten. "Hoemeer we hervormen, des te meer wordt erop aangedrongen om ons te straffen. Zolang deze hyste rische op hol geslagen kudde, deze anti-Zuidafrikaanse vendetta niet ten einde is gebracht, zullen sanc ties ons boven het hoofd blijven hangen". De Britse premier Margaret Thatcher was de enige tegenstan der van nog meer sancties, zoals het beperken van het luchtvaart- verkeer met Zuid-Afrika, de slui ting van consulaten, het stopzetten van geldleningen door particulie ren en banken, en het verbieden van de import van uranium en agrarische produkten. Op een persconferentie in Preto ria daagde de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Roelof Botha: pluim voor Thatcher. triciteit. van het gebied zonder elek- Prem premier De koning gisteren de benoeming van pre mier Prem Tinsulanonda voor een derde ambtstermijn goedgekeurd. Prem, een voormalig legerbevel- hoofdthema gina's deze zomer. Eerst ging het om de dochter van de eerste-minis- ter Turgut Ozal, dus indirect ook de premier zelf. En daarna om De pers kwam er namelijk achter dat deze gift iets te maken had met een garage voor onderhoud van Ja guars, die de Turkse vertegen woordiger van deze fabriek illegaal in een dure voorstad van Istanboel had laten bouwen. um uc picuucr ten. rin uaarna um de luchtmachtgeneraal buiten- dienst Tahsin Sahinkaya, een lid van de vijfkoppige Nationale Vei- Door het schenken van de wagen ligheidsraad die tussen 1980 en '83 hoopte hij de garage voor sloop te hebber "die stads'mlert^^de na een staatsgreep het land be- vnjwaren Dit ging6 niet door, daar Thais^reger^^eeft geleid, werd stuurde' de burgemeester van Istanboel. door vier partijen voorgedragen voor een derde ambtstermijn. De vier partijen kwamen overeen ge- GOOr i™Sad"vaSS H Frans van Hasselt juli. Moskou/Israël Ozals dochter, mevrouw Zeynep Ekrem, echtgenote van de drum- Israël zal een rol van de Sowjet- mer Asim Ekrem, was ook tevoren Unie in vredesbesprekingen over al menigmaal in het nieuws ge- het Midden-Oosten aanvaarden als weest, meestal by schoonheids- Moskou diplomatieke betrekkin- wedstrijden of dergelijke evene gen aanknoopt met de joodse staat. menten, en vooral ook door haar Dit heeft de Israëlische premier huwelijk, waartegen haar ouders verklaring getuigen dat „de kinde de burgemeester van Istanboel, Dalan, die bezig is zijn partijgenoot Ozal in populariteit voorbij te stre ven, zyn bulldozers in werking zet te „Mafia of geen mafia", zoals hy erbij zei. Ozals doehter ontsnapte zelf ter nauwernood aan gerechtelijke ver volging, hoewel een nieuwe parti culiere aanklacht dezer dagen is in gediend, op grond waarvan ze theoretisch vijf jaar zou kunnen krijgen. De premier kwam, na aanvanke lijke uitvluchten, in een publieke aanvankelijk bezwaren koester- ren" (hy bedoelde zijn dochter t.. Is- den. Maar door het accepteren van schoonzoon) „fouten hadden ge- raël werden tijdens de Zesdaagse een ultra-moderne Jaguar, type oorlog in 1967 verbroken. De Sow- XJL-6, ter waarde van 74.000 dol- jet-Unie en de joodse staat kondig- lar, bracht zy haar vader, die eind den maandag aan dat zij later deze september tussentijdse parle- maand in Helsinki gaan praten mentsverkiezingen moet trotseren over het hervatten re betrekkingen. maakt, door onachtzaamheid, ervarenheid of hoe je het noemen wilt". Als vader had hij Zeynep, zo zei hij, nog eens gewaarschuwd en .verder wil ik proberen de zaak op ideconsulai- in tien districten, in de grootste te lossen binnen de Turkse familie- verlegenheid. tradities". Pak slaag Als Turken dit horen weten ze al hoe laat het is, een flink pak slaag, gedachtig aan het Turkse spreek woord: „Wie een dochter heeft en haar niet slaat, slaat zijn eigen knie". Maar Zeynep en haar man zijn allebei al over de dertig en heb ben zelf een kind - ter ere waarvan de Jaguar overigens cadeau zou zyn gegeven. Ozal zal wellicht opgelucht adem hebben gehaald, toen het schan daal in de kranten na een week plaats maakte voor de affaire-Za- hinkaya. De luchtmachtgeneraal buiten-dienst, die drie jaar en in de schaduw van Evren deel uitmaakte van de Turkse junta, zit nu in de zogenaamde „presidentiële raad". Al van het begin af liepen over hem geruchten, die echter vanwege hun delicate aard en de toen nog heer sende staat van beleg de pers niet haalde. Door het begunstigen van be paald fabrieken en aannemersbe drijven en het zitting nemen in de uitvoerende raad van grote firma's zou hy geleidelijk zijn uitgegroeid tot „een der rijkste generaals ter wereld". Zyn rijkdom zou hy voor namelijk hebben omgezet in on roerend goed. De roerigste afgevaardigde van de oppositionele sociaal-democra tische oppositieparty, Cuneyt Can- ver, bleek vorige maand plotseling de kat de bel te hebben aangebon den. Hij vroeg een parlementair onderzoek naar de „schadelijke ge ruchten" die al jaren de ronde doen op Ankara's cocktailparty's, en no digde de generaal in kwestie uit de ze voor eens en altijd uit de wereld te helpen door het bekendmaken van zyn hele. vermogen. Een eventueel parlementair on derzoek zou kunnen stuiten op een tijdelijk grondwetsartikel dat de generaals hebben laten aannemen voordat ze zich terugtrokken en volgens hetwelk ze niet verant woordelijk kunnen worden gesteld voor het beleid in de jaren 1980 tot '82, alsmede voor de staatsgreep zelf. Maar volgens sommigen hoeft dit niet te slaan op persoonlijke misdrijven, en bovendien zou het parlement de grondwet kunnen wijzigen, waarvoor een tweederde meerderheid is vereist. Zwembad Sahinskaya zelf kwam aanvan kelijk met vage suggesties dat er ook nog zoiets was als erfenissen van een vader en een moeder, en met een nog vagere waarschuwing dat het verlangde onderzoek „nog onbekende consequenties zou kunnen krijgen" (een staatsgreep?), maar na een uitvoe rig onderhoud met president Ev ren ging hij deze week over tot het prijsgeven van de details van zijn vermogen. Dat mocht er wezen: drie huizen, een met een vorstelijk zwembad, vier stukken grond en nog allerlei attenties in petto voor zijn twee kinderen. Maar toch ook weer geen lijst waarvan je stijl achterover viel en die alle stampij rechtvaardigt. Als de journalisten niet alsnog een villa in Californië vinden (Zwitser se bankrekeningen zijn moeilijker op te sporen), dan zal de zaak ver moedelijk doodbloeden, al blijft Canver aandringen op het parle- mentare onderzoek, begin septem ber, naar Sahinskaya's aankopen in het begin van de jaren '80. En bovendien kwam de lastigste parlementariër met de dreigende waarschuwing dat het „nu de beurt is aan Ozal" voor het opstellen van een vermogensverklaring. Deze heeft eens verklaard „de armste premier uit de Turkse geschiede nis" te zijn. Maar veel Turken wil len toch wel weten hoe zijn jonge zoon Efe komt aan zijn twee hyper moderne raceauto's en zijn vrouw Semra aan een nieuwe ring van 40 miljoen Turkse lires oftewel 150.000 gulden. gelden bij minister Botha, omdat dat land erop uit zou zijn om voor deel te halen uit economische sancties door het overnemen van de markt die nu door Zuid-Afrika noodgedwongen verlaten moet worden. "Door het importverbod op kolen kunnen duizenden blan ke mijnwerkers in Australië werk krijgen, maar worden evenzo vele zwarte mijnwerkers van hun baan beroofd", aldus Botha, die eraan toevoegde dat het voor hem onmo gelijk was om te geloven, dat de zes Gemenebestlanden gedreven wor den door morele motieven. Botha sprak er ook zijn teleur stelling over uit, dat staatshoofden op een zo irrationele manier kun nen reageren. Hij sprak, zonder overigens namen te noemen, de be schuldiging uit dat zich onder de zes gewraakte Gemenebestlanden enkele van de meeste repressieve in de wereld bevinden. "Maar Zuid-Afrika zal zich niet zal laten ringeloren door de sancties. Wij zijn niet bereid ons lot en onze toe komst in de handen van andere landen te leggen. Wy zijn maandag tot de conclusie gekomen, dat het niets meer uitmaakt welke hervor mingen we uitvoeren. Blijkbaar zal daardoor uiteindelijk de hele be volking de prijs moeten betalen voor deze cynische en irrationele campagne tegen ons", aldus minis ter Botha. Over het algemeen waren verder de reacties in Zuid-Afrika op de sancties van het Gemenebest be rustend. De zwarte burgerleider uit Soweto, dokter Ntatho Motlana. verweet president Botha "sancties onvermijdelijk te maken": "Het lijkt erop dat de Zuidafrikaanse re gering erop uit is zichzelf te gronde te richten", zei hij, "zij roept zelf de sancties over zich af'. Colin Eglin, de leider van de oppositiepartij in het blanke parlement, noemde sancties "het resultaat van het fa len van de regering om de apart heid op te heffen". Volgens de generaal-manager van de Deciduous Fruit Board (DFB), Louis Kriel zullen meer dan één miljoen personen in de West Kaap te maken krijgen met de con sequenties van een mogelijk ver bod op de import van agrarische produkten uit Zuid-Afrika. De meesten van hen zijn zwart of kleurling: "Op dit moment wordt ongeveer 70 pet van ons fruit naar 34 landen geëxporteerd. 85 pet hiervan gaat naar landen van de Europese Gemeenschap". Het to tale exportbedrag voor Zuidafri kaans fruit ligt op dit moment op 600 miljoen rand per jaar. Inmid dels zijn de exporteurs van ge droogde vruchten zich al aan het voorbereiden op sancties. Volgens Kriel worden de inpakkers gesti muleerd om hun werk sneller te doen dan normaal: "Wy versturen nu zo veel als mogelijk is teneinde een eventuele ramp later in het jaar op te kunnen vangen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7