FNV zet zich in voor part-timers Zeeviskwekerij op Maasvlakte Voordeeltjes moeten FNV-leden lokken 'Arbeidsvoorwaarden verbeteren' Klagen vaak nutteloos in verzekeringswezen Groningen is verbaasd over plan voor Avebe PAGINA 6 ECONOMIE WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 DEN HAAG (GPD) - Klagen staat vrij, ook in het verzekeringswezen. Wie een geschil heeft met zyn scha deverzekeraar, kan daarmee te recht bij de Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbedrijf. Het is alleen de vraag of dat veel helpt. Uit een onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat klachten door dit tuchtcollege re gelmatig ongegrond worden ver klaard, omdat de raad maar naar één ding kijkt: of de 'goede naam' van het verzekeringsbedrijf is aan getast. Als dat niet het geval is, kan een klacht nog zo terecht zijn, hij wordt toch afgewezen. Nu heeft de Raad wel hele vreemde opvattingen over die 'goe de naam'. Neem het geval van me vrouw A. Ze had last van haar rug en kon daardoor niet werken. UTRECHT (ANP) - Verbetering van de arbeidsvoorwaarden van mensen die flexibel Daarom deed ze een beroep op werken wordt gepromoveerd tot kernpunt in het cao-beleid 1987 van de Dienstenbond Jjerüi^ToennfeSbüde^veralke- FNV. De bond, die als geen ander in sectoren als het winkelbedrijf, de recreatie en de ringsdéskundige kwam, had ze net groothandel steeds meer te maken krijgt met part-timers, oproep- en uitzendkrachten, gehoord dat er op de röntgenfoto's wil zich in de nieuwe cao's meer dan voorheen richten op de "flexibele werker". Hiertoe zal in november een informatiecampagne starten, met onder meer een speciaal gratis telefoonnummer voor mensen die vragen hebben over flexibele arbeidscontracten. "De algemene inzet van het actie plan is dat er goede en slechte vor men van flexibilisering zijn", aldus cao-coördinator L. de Waal. Onge wenste vormen zoals de zogenoem de nul-urencontracten (waarbij ie mand maar moet afwachten of er wel werk is) zijn "uitwassen" die via de cao verboden dienen te wor den, maar "er zyn ook wel vormen verder dat zogenoemde van flexibilisering die werknemers maximum-contracten - w werknemer afhankelijk leuk vinden, en dat moeten we goed van elkaar onderscheiden". De dienstenbond wil in de cao's daarom afspraken maken met de werkgevers over uitbreiding van de werkingssfeer van de collectie ve afspraken tot alle vormen van flexibel werk, inclusief thuiswer kers en free-lancers. De bond wil arbij e Vervoer van goederen door NS iets gedaald drukte kan rekenen op een be paald aantal uren werk per week - de de noodzaak van flexibilisering. "Vaak is het argument ervoor van werkgeverskant van bedrijfsorga nisatorische aard: het is in het be lang van bedrijf. Maar je kan dan ook wel andere oplossingen beden ken dan het flexibiliseren van ar beidsverhoudingen", zo stelt De Waal. De dienstenbond verwacht ook medewerking van de overheid bij de regeling van betere arbeids voorwaarden voor flexibele werk nemers. "Het ministerie van socia- haar rug donkere vlekken ren te zien. Enigszins van streek barstte ze in snikken uit en de verT zekeringsarts had zijn oordeel klaar: mevrouw was overspannen, en haar rugklachten psychisch. En dat dekte de verzekeringspolis niet. Nader onderzoek in een zieken huis leverde op dat ze last had van galstenen, een zeer aannemelijke verklaring voor haar rugpijn. Maar de verzekeringsarts weigerde een nieuw onderzoek in te stellen. Me vrouw A. kreeg niet uitbetaald. Een klacht bij de Raad van Toe zicht leverde niets op. Die zag geen verband tussen rugklachten en gal stenen en vond het niet onverde digbaar dat het om psychische klachten ging. Zelfs als de Raad de klager wèl in het gelijk stelt, hoeft dat nog niet te betekenen dat die zijn geld ook krijgt. Een aantal verzekeraars hebben in hun polissen opgeno men dat ze zich aan het oordeel van de Raad houden, maar degenen die dat niet zwart op wit zetten, zijn nog niet gehouden, aan de uitspra ken. In veel sectoren (makelaars, ac countants en belastingconsulenten bijvoorbeeld) bestaan wel geschil lenregelingen met bindende uit spraken. Ook het verzekeringswe zen had tot 1982 een klachtencom missie die bindende uitspraken kon doen. Die kreeg jaarlijks zo'n duizend tot tweeduizend klachten te verwerken. Het klachtenbureau werd echter afgeschaft, omdat het in de prak tijk steeds vaker voorkwam dat het secretariaat van de Raad van Toe zicht langs informele weg bemid delde tussen verzekerde en verze kering en zo een groot aantal klachten wist af te doen. Deze in formele afhandeling heeft grote vormen aangenomen. Vorig jaar werden 1701 klachten door het se cretariaat afgedaan, terwijl 638 klachten echt voor de Raad kwa- De Consumentenbond ontkent niet dat er op deze wijze klachten worden verholpen, maar heeft er wel bezwaar tegen. Juist omdat het secretariaat zoveel informeel doet, heeft de verzekerde er eigenlijk geen kyk op wat er precies met de klacht gebeurt. De Consumentenbond vindt dan ook dat er een duidelijke klachten behandeling moet komen. De bond wil eigenlijk af van het sys teem van tuchtrecht, waarbij al leen maar gekeken wordt of de goede naam van de bedrijfstak niet wordt geschaad. Dat is immers voor de consument niet belangrijk. Die wil, als hy er recht op heeft, zijn geld zien. De verzekeraars zijn echter felle tegenstanders van een duidelijke, gereglementeerde geschillencom missie wier uitspraken bindend zijn. Ze zijn in principe wel bereid om eraan mee te werken dat de in formele procedure duidelijk wordt voor de consument. Daar worden op dit moment gesprekken over gevoerd, maar aan andere afspra ken willen de verzekeraars niet. Volgens woordvoerder Van Ron- kel is het in de verzekeringswereld niet mogelijk om klachten over bij voorbeeld de hoogte van de scha devergoeding in een geschillen commissie af te doen. Daar moet volgens hem de rechter aan te pas komen: "Zo'n commissie, dat kan in de chemische stomerijen, maar daar gaat het om veel lagere bedra gen. Bij ons gaat het om miljoenen bedragen en bovendien om zeer ju ridische procedures. Dan kun je geen commissie hebben die in de plaats van de rechter treedt". niet te grote sprongen in werktijd le zaken komt terug van de deregu leringstendens", aldus De Waal, doelend op het onlangs versche- rapport "flexibele arbeidsrela- een ambtelijke werk- het ministerie. "De be leidsambtenaren beginnen -zij het heel voorzichtig- aan te geven dat de overheid een aantal grenzen zou moeten gaan stellen". De bond de slag met de aanbeve- het rapport dat werkgevers »'s afspraken sr het maxi- aantal flexibele contracten. vertonen. Een goede ontslagbe scherming en aanspraak op het wettelijk minimumloon voor groe pen flexibele werknemers die daar ties" nu nog buiten vallen, staan ook op groep het wensenlijstje. De bond gaat de komende tyd in bedrijven samen met bedrijfsle- dengroepen en kaderleden ook be geleidingsprojecten flexibilisering gaat UTRECHT (ANP) - De spoorwe- beginnen. Doel is een inventarisa- ling gen hebben in de eerste helft van tie te maken van klachten en pro- en bonden 1986 iets minder goederen ver- blemen, en ook discussie en onder- dienen te maken voerd dan in de eerste zes maan- zoek op gang te brengen aangaan- den van het topjaar 1985: ruim 9,8 miljoen ton goederen tegen 9,9 mil joen ton in de eerste helft van vorig jaar. De spoorwegen schrijven deze lichte teruggang, die aan het eind van het eerste kwartaal de kop op stak, toe aan de algemene flauwte op de vervoersmarkt Het optimis me over de economie heeft nog niet geleid tot meer vervoer binnen erV™ NederIand aldus Ns GRONINGEN (ANP) - Het coUege telyk toegezegd eerst overleg met k van Gedeputeerde Staten van Gro- de provincie Groningen te zullen als ijzererts, kolen en cokes groei- nmgen is verbaasd over het voor. de met ruim wjf Procent en dat van stel van muuster Braks (landbouw) opleggers en laadbakken met ruim om het aardappelmeelconcern paald teleurstellend dat de rege- KtUfSfnik' Avebe n0S één keer financieel te ring dat overleg niet eerst met ons hulp te komen mits ook andere be- heeft gevoerd zonder daar ook t bijdrage leve- maar een enkel argument voor aan te dragen", aldus het college van Gedeputeerde Staten in een ver klaring. Wat betreft de inhoud van het standpunt van de minister ten aan zien van Avebe menen Gedepu teerde Staten dat er onvoldoende uitzicht is op een oplossing van de milieu-problematiek. Avebe zorgt voor stankoverlast in de vestiging in Ter Apelkanaal. Volgens de i nister met de gemeente Vlagtwed- ^ehne&temnétkoUnng^rteiS J^bbénden PVoonr'h~l '86 verwacht NS vijf procent minder goederen te ver voeren dan in '85 toen de spoorwe- gen veel extra klandizie kregen jy pp. dankzij incidentele meevallers als Jvome en lage waterstanden en dichtgevro ren rivieren. Nu het weer voor NS fViprk cnpl niet meezit en de vervoersmarkt zo OllCX slap blijft is een dergelijk vervoers- AMSTERDAM - Met het einde van de vakantie in zicht werpen veel scholieren zich op de aanschaf van agenda's, schriften en schrijfmateriaal, zoals hier op de schoolcampus van een groot warenhuis in Amsterdam. (foto ANP) China opent effectenbeurs bij wijze van experiment PEKING (Rtr.) - In de noordooste lijke stad Shenyang is gisteren de eerste effectenbeurs van China sinds 1949 geopend. Volgens een Chinese televisie-reportage is de beurs een experiment om bedrij ven en aandeelhouders geld te ver schaffen en een effectiever gebruik van kapitaal te garanderen. In Shenyang hebben de mensen sinds 1985 voor meer dan 200 mil joen yuan (130 mifjoen gulden) aan aandelen en obligaties gekocht. Hiermee wordt het kapitaal in plaats van consumptief ook pro- duktief gebruikt, aldus de reporta ge. De televisie liet beelden zien van een lange rij mensen met aan delen en obligaties, maar gaf geen bijzonderheden over het functio neren van het eerste centrum voor handel in dergelijke waardepapie ren sinds de communisten in 1949 het roer overnamen. Veel ondernemingen in China zijn de laatste twee jaar, sinds de regering daarvoor toestemming gaf, overgegaan tot de uitgifte van aandelen als alternatief voor bank kredieten. verbes onvermijdelijk, vreest NS, In 1985 vervoerde NS nog 20,4 mil joen ton goederen brengsten 286 miljoen gulden, goedkoper Kort Zakelijk Hypotheekbanken ROTTERDAM (ANP) - Met het zoute koelwater van de elektrici- de provincie Groningen teitscentrale op de Maasvlakte bij OO...CU tl.ct de gemeente Vlagtwed- Rotterdam wil de Stichting Ont- de op- ENSCHEDE (GPD) - In de koffie- de tachtig miljoen gulden moeten wikkebng Aquacultures Neder- bijdragen voor een oplossing van die müieu-overlast. "Dat geld heb ben we als provincie en gemeente i theehandel wordt een verdere prijsverlaging op korte termijn ver wacht. De noteringen op de we iand (Soan) in 1988 een zeeviskwe kerij beginnen op de Maasvlakte. reldmarkt blijven verder teruglo- eenvoudig niet", aldus de Gronin- pen. Eerder dit jaar gingen de kof fieprijzen sterk omhoog na berich ten over misoogsten. De branders legden toen grotere voorraden aan en nu blijkt dat de schade meevalt. Hierdoor is het aanbod groter dar verwacht, terwijl de vraag is terug- ger gedeputeerde drs. R.Vos. Volgens de gedeputeerde is hel ook niet verstandig om alleen mi- beumaatregelen te treffen wanneei dat bedrijfseconomisch mogelijk is. "In dat geval worden milieu maatregelen een sluitpost van de Voor de hypotheekbanken ons land bjkt het tij gekeerd. In het aanvoer van slechtere kwaliteiten jaarverslag van de Nederlandse Hoe sterk de winkelprijzen wor- Vereniging van Hypotheekbanken ^en verlaagd is volgens de handel wordt een aantal ontwikkelingen nog moeilijk te schatten, opgesomd, die in het voordeel werken van deze gespecialiseerde banken. De onroerend goed prij zen stabibseren zich en de renteda- bng zet flink door. Voor juist de hy potheekbanken is die rentedaling niet ongunstig. ARM De directie van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij (ARM) heeft besloten abe 350 medewerkers van de tot de ARM behorende onderne- mingen in de gelegenheid te stel- den. Die zullen werkend Neder- len opties op de aandelen ARM te land er in toenemende mate toe verwerven. De personeelsopties moeten verlokken lid te worden hebben een looptijd van drie jaar van de vakbeweging. FNV-voorzit- en dienen uiterlijk op 4 augustus ter Hans Pont wijst naar België. 1989 te worden uitgeoefend. "Daar bestaan de 'syndicale pre mies', een bedrag dat alleen vak- Begemann bondsleden krijgen. En vakbonds- ,T leden die werkloos worden, kun- De directie van Koninklijke Ne- nen daar ook op een hogere werk- deriandsche Machinefabriek voor- loosheidsuitkering rekenen dan heen E.H. Begemann heeft de in ongeorganiseerden. Kennelijk werken zulke dingen. In België is immers meer dan tweederde gelopen. De theeprijs blijft onder totaal te verrichten investeringen" druk staan door de toenemende vrezen Gedeputeerde Staten. He1 coUege heeft aangekondigd brief te sturen aan de Tweede Ka mer met daarin de bezwaren tegen het standpunt van de minister. Daar moeten jaarlyks 500 ton Franse zeebaars, tong en zalm wor den gekweekt, vooral voor de con sumptie, maar ook voor overheden die vis willen uitzetten. Met een produktie van een half miljoen kilo volwassen vis zal de kwekerij met een de grootste in haar soort in ons land zijn, aldus mevrouw J. van Doorn van de Soan. "De kwekerij moet grootschalig zijn om renda bel te kunnen werken". De vis zal worden gekweekt in bassins, die komen te staan in kas sen. Deze wil de stichting laten bouwen op'een zeven hectare groot terrein bij de centrale. De bassins worden gevuld met het koelwater, dat na gebruik door de centrale een temperatuur heeft van circa 20 gra den, een ideale kweektempera- tuur. De stichting praat met het ge meentelijk Havenbedrijf van Rot terdam over pacht van de grond. Met het opzetten van de kweke rij, waarbij ook een proefkwekerij komt, is een investering gemoeid van circé 13 miljoen gulden. De stichting is in onderhandeling met een Amerikaans bedrijf, dat niet genoemd wil worden, over de fi nanciering van het project en hoopt ook subsidie te krijgen van het ministerie van landbouw en visserij. De stichting moet over het ge bruik van het koelwater nog rond te tafel gaan zitten met de NV Elec- triciteitsbedrijven Zuid-Holland, die de centrale in het kader van de schaalvergroting in de stroompro- duktie overneemt van het Rotter damse GEB. Met het GEB had de stichting hierover al besprekingen gevoerd. De stichting kan de kwekerij niet eerder dan in 1988 beginnen omdat de centrale dan pas weer volledig in gebruik is. De centrale ligt op het ogenblik stil, in verband met de ombouw van olie- naar kolen- stook. De Soan is volgens mevrouw Van Doorn aan het begin van de jaren tachtig opgericht om bedrij ven en organisaties die aan visteelt willen gaan doen wetenschappe lijk te begeleiden. Bij onderzoek op het gebied van zeeviskweek kwam de Maasvlakte als goede lo- katie in beeld. Het project op de Maasvlakte zal worden geëxploi teerd door een bv van de stichting, Aquacultures Nederland BV. Diefstal 'Vakbond is meer dan een stelletje ontevreden stakers' Voordeeltjes voor vakbondsle- het jaarverslag uitgesproken ver wachting over de winstontwikke- ling dit jaar drastisch naar boven bijgesteld. Werd eind mei nog een nettowinst van circa 1 miljoen gul den voorzien, thans gaat directeur J.A.J. van den Nieuwenhuyzen uit van een winst van ten minste 3,5 de werknemers georganiseerd. In Nederland nog niet éénderde". door miljoen gulden en voor 1987 ligt Jan Harren eenzelfde winst in de lijn der ver- wachting. Dit staat in een bericht aan aandeelhouders handse plaatsing van aandelen. Argentinië Helemaal nieuw is de gedachte, onder- die nu binnen de FNV weer is ko men opborrelen, ook voor Neder land niet. Enige jaren geleden kwa men de drie vakcentrales FNV, De Argentijnse regering onder CNV en MHP al met het idee van leiding van president Raul Alfon- een heffing op de nationale loon- sin, die sinds 1983 is geconfron- som om aan het eind van een jaar teerd met zes algemene stakingen, aan vakbondsleden de bondscon- heeft voorgesteld het stakings- tributies terug te betalen, recht te beperken. Minister van Ar- Het was ook zo'n poging om een beid Hugo Barrionuevo zei gister- dam op te werpen tegen het dalen Hans Pontgeef je leden kruit en lood om zelf op jacht te gaan. (foto gpd) lijk slechts relatieve) daling van hun ledentallen eigenlijk al sinds 1973 meer of minder hebben vero nachtzaamd, zeker in de jaren '70. Toen immers konden telkenjare wI grotere aantallen vakbondsleden de ledentallen in"de vakbewe- worden gemeld; de FNV groeide ten slotte tot dik boven het mil- Over dat laatste zit Pont enigs zins in. "Het is gewoon niet waar. Natuurlijk, er komen stakingen voor, maar als je nou onlangs zo'n rapport als dat van de Oeso ziet. Daarin komt Nederland op de voorlaatste plaats als je het aantal gestaakte uren optelt. Er is maar één land, Zwitserland, waar min der is gestaakt. Dan kan het niet zo zijn dat de Nederlandse vakbewe ging de indruk moet maken snel naar dat soort acties te grijpen". Pont heette zelf indertijd de stra teeg achter de stakingen van de ambtenaren in 1983. In niet geringe mate moeten die acties toen heb ben bijgedragen tot het slechte imago van de vakbeweging. Me- .nigeen kon wellicht begrip hebben voor de strijd die de ambtenaren voerden, maar diezelfde mensen hadden wel degelijk de pest in als de trein door die acties niet reed. Maar veel erger nog was misschien wel dat zo velen niet eens begrip voor de verlangens van de ambte naren konden opbrengen en dus al bij voorbaat niet voor hun acties. Dat heeft Pont dan in elk geval zelf van stakingsacties geleerd. "Op de werknemers in de sector i gaat, kunnen senrapport dat uiteindelijk moet uitmonden in de nota 'De FNV over 14 jaar'. Die moet aangeven hoe de vakcentrale er mogelijk in kan slagen minder onbemind te prima indruk maken, het gevoel avond tijdens een toespraak dat hij een pakket arbeidsmaatregelen ging. Een probeersel dat mede voor goedkeuring aan het Congres voortvloeide uit de al jarenlang aan joen. Maar onvermeld bleef dat de heeft voorgelegd. De maatregelen de gang zijnde discussie over het organisatiegraad achterbleef. stellen de regering in staat "een verschijnsel dat ongeorganiseer- hervatting van de werkzaamheden den de vruchten plukken van het te gelasten" indien door stakingen vakbondswerk dat betaald wordt belangrijke dienstverleningen in uit de contributies van de mensen gevaar komen of ernstige schade die wel georganiseerd zijn. wordt toegebracht aan 's lands eco- Pas nu wordt duidelijk dat de ge nomic. zamenliike bonden de (aanvanke- worden en ook vaste voet te krij gen in sectoren waarin ze slechts weinig leden heeft. geven dat hun vakbond een vuist weet te maken. Maar tegelijkertijd kunnen ze weerstand in de publie- kwamen weliswaar meer vak bondsleden, maar naar verhouding groeide het aantal werknemers sterker. Verhoudingsgewijs ver loor de vakbeweging dus terrein. Binnen de FNV is het nu onver bloemd opgeschreven in een tus- Er loopt nog een onderzoek dat ke opinie oproepen. En die wordt moet duidelijk maken waarom mede gevormd door andere leden mensen geen lid van de vakbewe- van dezelfde FNV. Daarom is het ging, en in het bijzonder van een niet voldoende om in actie te ko- FNV-bond, willen worden. Enkele men - en dat zal in de toekomst van die redenen zijn al boven ko- écht nog wel gebeuren - maar je men drijven: Wat heb ik aan zo'n zult het 'waarom' van zo'n actie bond? En: Het is niet meer dan een ook duidelijk moeten maken aan stelletje ontevreden stakers. anderen. Zó duidelijk dat 'de pu blieke opinie' zich op zijn minst neutraal zal opstellen". In de deze week uitgelekte tus sentijdse notitie van de werkgroep staat het allemaal nogal hard opge schreven: De vakbeweging loopt achter; de aanhang wordt gedomi neerd door de aljeenverdienende, fulltime werkende, oudere en ma tig opgeleide man; het ledenbe stand is een afspiegeling van de be roepsbevolking uit de jaren '50; het beleid is te star uniform en te wei nig wervend geweest; de maat schappij is in de afgelopen vyftien jaar sterk veranderd, maar de vak beweging is stil blijven staan; bij niet-leden bestaat over de FNV het beeld van een organisatie van sta kers, ontevredenen en mensen die niet voor zichzelf kunnen zorgen". En aan een dergelijke organisatie is volgens Pont steeds minder be hoefte. Het aantal mensen dat naar de vakbond stapt om zijn belang te laten behartigen wordt kleiner. Steeds meer willen mensen hun zaakjes zélf oplossen, maar vragen ze de vakbond om advies over hoe te handelen. "Dan moet de vakbond ze het kruit en het lood leveren waar ze om vragen. Dan moet je ook ge makkelijk bereikbaar zijn en deug delijke adviezen snel bereikbaar hebben. Deskundigheid is er vol doende binnen de vakbeweging; je zult de organisatie binnen het vak- bondsbedrijf echter zo goed voor elkaar moeten hebben dat je snel over het juiste advies kunt be schikken. De mensen komen om kruit en lood en gaan dan zélf op jacht; dan moet je voorkómen dat ze slechts met hagel de deur uit gaan". DEN HAAG (GPD) - De bouwbe drijven zijn in toenemende mate bezig met het nemen van preven tieve maatregelen tegen diefstal en vernieling. Vooral de grote aanne mers zijn op dit terrein systema tisch aan de gang gegaan. By deze bedrijven worden bouwmaterialen hoé langer hoe meer van een merk voorzien. In sommige gevallen is dat een postcode of een code van het bedrijf. Bij de Nieuwe Vereniging Aan nemers Grootbedrijf (NIVAG) wordt gesteld dat het gaat om een "beleidsmatige meerjarenaanpak". "We hebben te kampen met maat schappelijke verschijnselen als diefstal en vandalisme". Naarmate er meer wordt ver nield of materialen niet meer te rugkomen, nemen de zorgen voor het beheer toe. By grote bedrijven kan het lonend zijn maatregelen te nemen: een bouwwerk omheinen, bewaking instellen, kluizen instal leren om gereedschap in te bergen. AMSTERDAM (ANP) - De uitkomsten van het Akzo-eoncern van het eerste halfjaar, die vanochend zijn vrijgege ven, zijn op de Amsterdamse effecten beurs niet in goede aarde gevallen. Het bestuur handhaaft weliswaar zijn ver wachting van een nagenoeg gelijke uit komst voor het hele jaar, maar wijst op onzekerheden die een grote invloed kunnen uitoefenen zoals de onwtikke- ling van de olieprijs. De koers van Ak- zo ging in de ochtenduren tamelijk snel omlaag en tegen het middaguur werd f 160,60 genoteerd. Dat betekende een verlies van f3,10. De beurs gaf verder in feite het om gekeerde beeld van dinsdag te zien. De verliezen hadden nu de overhand. Win sten waren wel weggelegd voor de Friesch-Groningsche Hypotheekbank, Van Ommeren, HBG, Océ van der Grinten, Stad Rotterdam en pakhoed. De verschuivingen bleven opnieuw echter over het algemeen klein. De staatsfondsenmarkt gedroeg zich prijshoudend. Hoogovens raakte f 1,50 kwijt op f 104,50 en Unilever f 2 op f 499,50. Ko ninklijke Olie zakte f 1,30 naar f 191,80 en ook KLM en Philips moesten enig terrein prijsgeven. Van de grote banken kon Midden- standsbank zich nog handhaven op f 215. De grote uitgevers verloren een tot twee gulden. Heineken was een gulden lager op f 167 en KNP f 1,20 op f 162,80. Eenzelfde verlies leed Bührmann-Tet- terode op f207. Bijna een gulden lager was Ahold op f94,60.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6