donornieren neemt toe Afschaffing premie-B ordent subsidiewoud Tekort aan opzettelijk botsen 'Ouders van weggelopen kind staan volledig buitenspel' Tbr-patiënt bekent moord Steenwijkse Politie pakt 67 bestuurders voor Predikers uit Sri Lanka duiken onder na congres Gevangene ontsnapt via ruitje Bijna 9 ton voor Holland truck aid WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Het tekort aan donornieren groeit nog altijd. Op 1 januari stonden bijna 1000 mensen op de wachtlijst voor een niertransplantatie en de Gezondheids raad heeft daarom in een advies aan de bewindslieden van WVC gepleit voor maatregelen om het aanbod van donor nieren te vergroten: meer voorlichting, het aanstellen van transplantatie-coördinatoren, een goede registratie en aan passing van de wetgeving over orgaandonatie. die het advies op stelde komt ook met een pleidooi voor wetgeving waarin de voorde len van het geen-bezwaarsysteem 'beter tot hun recht moeten ko men'. Op het ogenblik geldt in Ne derland dat iemands organen al leen voor transplantatie worden gebruikt als hij of zij daar vooraf via een codicil toestemming voor heeft gegeven. Overigens spreekt de commissie zich niet pertinent uit voor het 'geen-bezwaarsysteem', iedereen in principe donor is tenzij men vooraf heeft vastgelegd dat niet te willen. Volgens vice-voorzitter Borst-Eylers van de Gezondheids raad komt de commissie algemene transplantatieproblemen binnen kort met een specifiek advies over deze kwestie. De Gezondheidsraad denkt overigens dat het 'keihard invoeren' van een geen-bezwaar systeem in Nederland niet zo goed zal vallen. Er zal in ieder geval al tijd met de familie moeten worden gepraat, al zou het zelfbeschik kingsrecht van iemand met een co dicil zwaarder moeten wegen dan eventuele bezwaren van de familie. De commissie pleit in haar advies voor een volledige registratie van nierfunctievervangende behande lingen (dialyse) in Nederland. Dat maakt een jaarlijkse aanpassing van de prognoses mogelijk. De commissie heeft daarvoor een mo del ontwikkeld waarmee verschil lende scenario's kunnen worden berekend: een basis-scenario, dat uitgaat van ongewijzigd beleid, een streefscenario en - daar tussenin - een 'realistisch, haalbaar' scenario. Het basis-scenario komt voor 1989 uit op 329 transplantaties (in 1985 waren het er 332) en bijna 3.800 dialysepatiënten (1985:2.500), het haalbare scenario op respektie- velijk 390 en ruim 3.500 en het streefscenario op 546 transplanta ties en ongeveer 3.000 dialysepa tiënten. AMSTERDAM Een Amsterdamse brandweerman kijkt machteloos toe hoe een felle uitslaande brand een houten noodschoot in de Bijlmermeer in de as legt. Door nog onbekende oorzaak vloog het gebouw gisteren in brand en bluswerkzaamheden konden niet voorkomen dat het geheel ten prooi viel aan de vlammen. De hoogte van de schade is niet bekend. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het schoolgebouw behoorde tot het Augustinuscollege. De omliggende panden hebben volgens de brandweer geen schade opgelopen, (foto anp) ASSEN/VLEDDER (GPD) - Een 17-jarige bewoner van de tbr-in- richting Boschoord heeft bekend de 38-jarige Steenwijkse Marie de Zwart-van Dooyeweert te hebben gewurgd. De jongeman was uit op een ontmoeting met de vrouw, die regelmatig naar het bos in Vledder kwam voor ontmoetingen met mannen. De jongen had haar tij dens die contacten regelmatig begluurd. k De dader verbleef sinds 2 jaar in de tbr-inrichting voor een aantal seksuele ontsporingen. Aanvanke lijk in de gesloten afdeling, maar de laatste tijd genoot hij van meer vrijheid in een dependance van de inrichting. Hij werkte als keuken hulp in Boschoord en fietste dage lijks naar en van het werk langs het Ouderenbond: verhuisregeling is oneerlijk DEN HAAG (GPD) - De Algemene bond voor ouderen (ANBO) vindt de op 1 juli van kracht geworden nieuwe regeling voor geldelijke steun aan ouderen bij verhuizing te karig. De regeling geeft huurders van 60 jaar en ouder recht op een tegemoetkoming in de verhuiskos ten als ze kleiner gaan wonen. De bond vindt de verhoging van de leeftijdsgrens tot 60 jaar positief, maar is tegen de zogenoemde stop clausule: als het budget op is be staat de kans dat ouderen pas het jaar daarop weer voor een bijdrage in aanmerking komen. Dat schept rechtsongelijkheid, zegt de ANBO. bos. Hij observeerde dan de regel matige ontmoetingen van het slachtoffer met haar relaties. Op de bewust dag heeft hij de vrouw bewust opgezocht. Hij trof haar auto onbeheerd en ging in de direkte omgeving op zoek. Marie de Zwart, moeder van 3 kinderen, had juist weer plaatsgenomen in de auto toen de jongen opdook en haar er weer uitsleurde. De vrouw verweerde zich hevig en de jongen probeerde haar te krachtig in be dwang te houden. Bij die worste ling is de vrouw door wurgingver stikking om het leven gekomen. De volgende dag meldde hij zich vrijwillig bij de politie als getuige. In zijn verklaring kwam hij met op merkelijke details, die een toevalli ge passant niet konden zijn opge vallen. De jongen werd later op nieuw op het bureau ontboden en herriep zijn eerdere verklaring. Toen vielen ook de tijdens de wor steling met de vrouw opgelopen verwondingend aan zijn oor op. Volgens directeur Siebering van Boschoord stond de jongen niet bekend als gewelddadig en was hij 'heel vriendelijk en plezierig in de omgang'. Hij en zijn staf kunnen nog steeds niet vatten, dat de jon geman de moord heeft gepleegd. "We hebben er een flinke opdon der van gehad". Siebering stelt met nadruk dat bij de behandeling de grootste zorgvuldigheid in acht wordt geno men. "Maar ieder werk brengt risi co's met zich mee. Natuurlijk zul len we intern nauwkeurig nagaan wat we in dit geval over het hoofd hebben gezien. Maar niemand kan hierover een verwijt worden ge maakt. We hopen dat de samenle ving het goed oppakt en niet te ver oordelend reageert." DEN HAAG (ANP) - Ouders van weggelopen kinderen mogen wel betalen voor de tijdelijke opvang van hun kroost maar worden ver der buitenspel gezet. Die klacht heeft de stiching Onderzoek naar de Nederlandse rechtspleging in familiezaken (SOR) bij de directie Kinderbescherming van het minis terie van justitie gisteren gedepo neerd via het zwartboek 'Hulpver lener, waar ben je mee bezig'. In het boek klagen ouders van weggelopen kinderen over de hulpverlening aan hun kroost door bij voorbeeld de Jongerenadvies centra (JAC) en de Regionale in stellingen voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg (RIAGG). Een weggelopen kind kan bijvoor beeld op voordracht van een hulp verlener een bijstandsuitkering krijgen. De ouders, die in veel ge vallen niet te weten kunnen komen waar hun zoon of dochter verblijft, moeten later dat bedrag terugbeta len. Deze bijstand is voor 30 dagen, daarna betaalt het ministerie van WVC veelal subsidie aan een pleeg gezin. Het aantal pleeggezinnen is fors gestegen, aldus de SOR. In 1983 waren het er 1600, in 1985 al 4400. "Een miljoenen verslindende zwendel", oordeelt de SOR. Een woordvoerder van WVC be vestigde dat de groei van het aantal pleeggezinnen in 1985 groter was dan werd verwacht en dat de reden daarvan nog niet bekend is. Daar wordt een onderzoek naar inge steld door de Coördinatiecommis sie wetenschappelijk onderzoek kinderbescherming (CWOK). De uitkomst van dat onderzoek wordt in september verwacht. De term 'miljoenenverslindende zwendel' noemt WVC een ongenuanceerde uitspraak. In een bij het zwartboek gepre senteerde open brief trekt de SOR alle registers open. "Aan alle kin deren wordt het recht op zelfbe schikking toegekend en via inten sieve werving worden kinderen er toe bewogen om met steun van in stanties voor maatschappelijk werk het ouderlijk huis de rug toe te keren, met een vrij leven in het vooruitzicht, waarin zij voortaan alleen aan de inzichten van hun redders behoeven te gehoorzamen. Daarmee is de vernietiging van het potentieel levensgeluk voor de kin- Celstraf geëist voor roofoverval DEN HAAG <ANP) - Voor een ge wapende overval op een geldtrans port is gisteren tegen 3 mannen voor de Haagse rechtbank 4 jaar cel geëist. Twee van hen overvielen op 101 mei in de Hofstad een geldtransport. 2e bedreigden de bijrijder met een vuurwapen, bon den hem vast en zetten een tas op zijn hoofd. De chauffeur van het geldtransport zat, zo bleek later, in het complot. De drie maakten 2 miljoen gulden buit. Het geld is slechts gedeeltelijk bij de verdach ten teruggevonden. De waardepa pieren zouden zijn verbrand. deren zelf en hun ouders verzekerd en is de basis gelegd voor het afglij den van de kinderen naar crimina liteit en drugsgebruik. Maar daar voor hebben we dan toch weer cri sisopvangcentra, jeugdgevange nissen, ontwenningsklinieken en afkickcentra; immers een brok werkgelegenheid", aldus de brief. ZWOLLE (ANP) - De Zwolse poli tie heeft samen met een onder zoeksbureau van 13 verzekerings maatschappijen 200 opzettelijke aanrijdingen opgelost. Uit het on derzoek over de jaren 1984 en 1985 kwamen 67 mensen naar voren die zich in Zwolle en omgeving aan de aanrijdingen hebben schuldig ge maakt. De totale schade bedraagt een miljoen gulden, aldus de poli tie. Er zijn 14 hoofdverdachten die bij 89 aanrijdingen waren betrok ken en 12 van hen hebben al be kend. De verdachten zijn afkom stig uit Zwolle en Lelystad en va riëren in leeftijd van 23 tot 39 jaar. Er werd in 8 groepen geopereerd, die steeds van samenstelling wis selden. Enkele verdachten zal waarschijnlijk poging tot doodslag ten laste worden gelegd, omdat ze auto's aan de bestuurderskant total loss hebben gereden. De aanrijdingen, waarbij oude auto's werden gebruikt, werden onder andere veroorzaakt door plotseling optrekken, gas bijgeven, niet afremmen en plotseling een zijstraat komen uitrijden. De da ders schuwden ook niet de tegen partij te intimideren of getuigen weg te pesten. Met het geld dat de verzekeringen uitkeerden werd de schade aan de auto's met goedkope slooponderdelen hersteld, waarna ze weer werden gebruikt voor een volgende aanrijding. De politie kwam de zaak op het spoor na een dubieuze aanvrijding op 21 augustus vorig jaar. Nader onderzoek leerde bleek dat niet al leen de betrokken bestuurder, AMSTERDAM/UTRECHT (ANP) - Twintig uit Sri Lanka afkom stige predikers zijn na deelname aan het wereldwijde evangelis tencongres Amsterdam '86 niet teruggekeerd haar hun land. De Billy Graham-organisatie ontdekte vorige week dat de evangelis ten, allen Tamils, hun retourticket niet hadden gebruikt. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie sluit niet uit dat de predikers zich ergens in Nederland schuilhouden, maar tot nu toe hebben ze nog nergens een asielaanvraag ingediend. De Srilankese evangelisten hebben een belangrijke belofte ge broken. Alle congresdeelnemers is gevraagd de conferentie niet te gebruiken voor asielaanvragen. Buiten de Tamilpredikers hebben alle evangelisten, inclusief deelnemers uit Iran en Irak en het Oostblok, daaraan gehoor gegeven. Volgens ingewijden bevinden de Tamils zich in een kamp in de omgeving van Utrecht. Zij zouden tijdens het congres zijn bena derd door een Srilankese organisatie, die werd geweerd door de organisatie van Amsterdam '86. De in Nederland achtergebleven Tamils hebben overigens niet het gehele programma bijgewoond. HOOGTE EENZAME UTRECHT (ANP) - Het werd gis teren een benauwd uurtje voor 21 mensen, onder wie 4 kinderen, toen de tijdelijke lift tegen de Domtoren in de Utrechtse binnenstad ter DEN HAAG - Een ratjetoe van re gelingen. Zo omschrijven betrok kenen het huidige stelsel van pre miekoopregelingen. "Het is niet erg als er wat meer duidelijkheid komt in het alfabet van subsidiere gelingen. Iedere keer komt er weer een bij. A, B, C, onlangs D, voor je het weet zitten we bij de Z. Als Brokx daar wat aan wil doen kun nen we dat alleen maar toejui chen", aldus een woordvoerder van de vereniging van bouwonder nemingen AVBB. door Runa Hellinga Staatssecretaris Brokx stelde be gin deze week voor om de premie- B subsidie voor koopwoningen af te schaffen. De regeling (hoogstens 5 jaar lang een jaarlijkse bijdrage van 5000 gulden) zou vervangen moeten worden door een eenmali ge bijdrage waarvan de hoogte nog niet bekend is. Maar het is zeker dat die lager uitvalt dan de huidige 25.000 gulden. Bovendien moet de premie-B worden samengevoegd met de huidige premie-C regeling. Dat is al een eenmalige subsidie, van maximaal 6500 gulden. Een bezuinigingsmaatregel in de sociale koopsector dus, en daarom is het des te opmerkelijker dat het AVBB erover te spreken is. Want de bouwondernemers zijn er altijd als de kippen bij om te protesteren als een maatregel van de overheid een verslechtering voor de bouw betekent. Ook als die samenschui- ving een verlaging van de premie inhoudt, kan men er toch niet over treuren: "Wat meer duidelijkheid in de regelingen kan alleen maar een stimulering van de premie koopsector zijn". Vorig jaar gaf het ministerie 19.000 beschikkingen uit in de pre mie-C en 9000 in de premie-B sec tor. Volgens het departement blij ken de aanvragers voor premie-B en -C ongevéer in dezelfde inko menscategorie te zitten. Het gaat om de groep met een bruto jaarin komen tussen de 50.500 en de 70.500 gulden. Cijfers heeft men er nog niet over (de uitdraai wordt eind dit jaar ver wacht), maar het is wel aanneme lijk dat dit klopt. Wie minder dan 50.500 gulden verdient, komt in aanmerking voor de veel hogere premie-A regeling en vraagt dus geen B of C aan. Wie meer dan 70.500 gulden verdient, kan geen beroep meer doen op de premie-B regeling en zal voor premie-C geen belangstelling hebben. Die wordt namelijk alleen verstrekt voor nieuwbouwwoningen tot 145.000 gulden. Dat is woningwetkwaliteit, en wie het zich kan permitteren zal toch al snel naar iets ruimers om kijken. Duidelijkheid De vereniging Eigen Huis is het met het AVBB eens dat de huidige regelingen een volslagen rommel tje zijn. Als de aanvragers voor B en C inderdaad in dezelfde inko- menscategoriën vallen, heeft men er dan ook geen moeite mee dat de 'vreselijk ingewikkelde subsidiere geling' gesaneerd wordt. "Dat be tekent dat kopers hun geld wat sneller krijgen en dat is op zich een goede zaak". Toch zet men daar wel iets grote- re vraagtekens bij het voorstel dan de bouwondernemers. Ten eerste, omdat het ministerie niet met cij fers kan staven of het echt om de zelfde groep mensen gaat. Maar vooral, omdat Brokx zijn voorstelt baseert op de dalende rente, waar door de lasten bij kopen veel lager uitvallen dan een paar jaar gele den. Dat rechtvaardigt volgens hem de afbouw van de subsidiere geling. Volgens het Centraal Planbu reau zal de rente blijven dalen tot 1990 en dan uitkomen onder de 4 procent. Maar dat is afhankelijk van tal van factoren die niets met de woningbouw te maken hebben: de prijs van de olie, de koers van de dollar en de situatie in Wall Street spreken allemaal een woordje mee. En de staatssecretaris heeft nog niet duidelijk gemaakt, of de pre- mie-B regeling weer wordt inge voerd als de rente onverhoopt toch omhoog gaat. Dat betekent voor kopers v^el onzekerheid. Voordat men bij Eigen Huis echt positief wil reageren op het plan, moet dus eerst duidelijk zijn dat de koper er niet de dupe van wordt. Bij de Nederlandse vereniging van makelaars is men in een eerste reactie wat minder te spreken over het voorstel. Directeur Middag: "Wat we niet kunnen hebben is een terugval in belangstelling voor nieuwbouwkoopwoningen. Dat zet namelijk de hele woningmarkt on der druk. Als het in de nieuwbouw niet goed marcheert, vindt er geen doorstroming meer plaats en be staat het gevaar dat de prijzen stij gen". Middag is niet alleen bezorgd over de verlaging van de subsidie. Ook het idee dat dat bedrag in de toekomst in een keer wordt uitbe taald staat hem niet aan: "In het grijze verleden hebben we ook der gelijke eenmalige subsidies gehad. In de praktijk blijkt dan vaak dat mensen dat geld in een keer aan iets anders uitgeven en daardoor in latere jaren in moeilijkheden ko men. Niet voor niets zijn we een aantal jaren geleden op een jaar lijkse bijdrage overgestapt". hoogte van de klok bleef hangen. Rond 4 uur stond de lift door een stroomstoring 60 meter boven de grond plotseling stil. Ook de nood- handbediening weigerde dienst, zodat de lift geen kant meer op kon. De brandweer moest de geveltoe risten met ladders uit hun benarde positie redden. Ook daarbij wer den, zoals de ANP-foto laat zien, benauwde momenten doorge maakt. Allen kwamen met de schrik vrij, mede dankzij de 22-ja- rige liftbediende die met zijn kalme optreden wist te voorkomen dat er paniek uitbrak, aldus de politie. De arbeidsinspectie en de brandweer hebben de lift voorlopig buiten ge bruik gesteld. De lift aan de buitenkant van de hoogste toren van Nederland is daar aan het begin van de zomer opgesteld samen met een torenhoog model van de Saturnus-V raket, die bij de Apollo-vluchten werd ge bruikt. Deze raket moest de aan dacht vestigen op een ruimtevaart tentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeurs. Deze tentoonstelling is al lang afgelopen, maar de lift bleek zo'n succes dat raket en lift van het Utrechtse gemeentebestuur nog een tijdje mochten blijven staan. VERKEERSDODE (ANP) - Een 7- jarige jongen uit Spijkenisse is gis termiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Op fiets vakantie met zijn ouders in Bra bant viel de jongen door onbeken de oorzaak in Made van zijn fiets en werd aangereden door een vrachtwagencombinatie. De jon gen raakte daarbij ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Tilburg. maar meerdere personen in korte tijd bij veel aanrijdingen waren be trokken. In eerste instantie ging men terug tot 1980, maar er kwa men zoveel verdachte aanrijdingen naar voren dat men zich beperkte 1984 en 1985. De politie is van me ning dat slechts het topje van de ijsberg boven water is gekomen. UTRECHT (ANP) - Een 21-jarige man heeft gisteren kans gezien via een ruitje uit het Huis van Bewa ring aan het Utrechtse Wolven plein te ontsnappen. De Rotter dammer, die een straf uitzit we gens een overval, sloeg een een ruitje in en wurmde zich daar door heen. Hij rook echter maar heel even aan de vrijheid. Om de ont snapping te voltooien moest hij na melijk nog een singel overzwem men. Door eenvoudig de natte voetsporen te volgen vond de poli tie de man al na korte weer in de bosjes bij de Wittevrouwensingel, vlakbij de gevangenis. Voordat hij weer bij de gevangenis werd afge leverd, moest de man eerst nog naar het ziekenhuis om de schaaf- en snijwonden te laten behandelen die hij bij de ontsnapping had op gelopen. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van ontwikkelingssamenwer king heeft een bedrag van bijna 9 ton ter beschikking gesteld aan 'Holland truck aid', een organisatie van Nederlandse montèurs en vrachtwagenchauffeurs. Deze maand vertrekken 8 vrij willigers van de hulporganisatie naar Soedan om in El Fasher, Port Soedan en Khartoem reparatie- werkplaatsen voor vrachtwagens op te zetten. Soedanese technici worden door hen ter plaatse opge leid. De slechte organisatie van het wegtransport was er in 1984 en 1985 een van de voornaamste oor zaken van dat de droogteslachtof fers niet tijdig geholpen konden' worden. De actie is min of meer een ver volg op een eerder 'Truck aid', waarbij fiscaal afgeschreven vrachtwagens, beladen met hulp goederen, vanuit Nederland naar Soedan reden. De vrachtwagens bleven daar vervolgens om te hel pen bij het transport van hulpgoe deren. Door de bar slechte, vaak ook geheel ontbrekende wegen en gebrek aan onderdelen, stonden veel wagens al snel weer stil. Door zo veel mogelijk vrachtwagens weer rijklaar te maken, hoopt het Nederlandse team de voedseldis tributie te vergemakkelijken. De operatie verloopt onder verant woordelijkheid van de Road Trans port Operation (RTO), die onder'de VN-noodhulpcoördinatie valt. Drents waterschap wil hulp politie voor sproeiverbod DIEVER (GPD) - Het waterschap Vledder en Wapserveense Aa in Drente gaat overtreders van het be- regeningsverbod hard aanpakken. Niet alleen krijgen sproeiende agrariërs een bekeuring, ook zal de de politie de apparatuur in beslag nemen. In het gebied is het in verband met de lange droogteperiode sinds 2 weken verboden om te berege nen met water uit sloten of leidin gen. Een deel van de boeren trekt zich daarvan niets aan. Ook het uit delen van een bekeuring helpt niet. "Ze betalen die met alle plezier", zegt waterschapsvoorzitter Offe- "rein, "liever in ieder geval dan dat ze het veld moeten laten verdro gen. Daarom gaan we er nu niet al leen zelf meer op uit, maar schake len we ook de politie in". Buien, die elders in het Drentse land nog wel eens voor verfrissing willen zorgen, trokken het 10.000 hectare grote waterschapgebied met een boog voorbij. De meeste kavelsloten en een deel van de lei dingen staan inmiddels al droog. Het waterschap kan op werkdagen per uur 400 tot 450 kubieke meter water via de Drentse Hoofdvaart inladen. Dat is in de huidige situa tie veel te weinig. Een groot deel van het water verdampt en een an der deel zakt in de grond. Er zijn beregeningsinstallaties die 100 kub water per uur verbruiken, zodat 4 van die installaties al voldoende zijn om het waterschap van zijn he le voorraad te 'beroven'. Gezondheidsraad bepleit actie

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5