Opnieuw groot tekort aan woonruimte voor studenten G. Cvan der Willigen (79) overleden Nieuwe opleiding op Noorderwiek WIE UITGEKOOKT IS KOOPT 'N KEUKEN MET KORTING. BIJ WOONING. Al 1445 eerstejaars ingeschreven op wachtlijst Boerhaave kan terug op sokkel Man steekt eigen huis in brand Aanvragen scholen afgewezen Leidse heler aangehouden Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. LEIDEN WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 Oud-burgemeester van Leiden en Haarlemmermeer LEIDEN - Mr. G.C. van der Willi gen, oud-burgemeester van Leiden en van Haarlemmermeer, is op 2 augustus op 79-jarige leeftijd overleden. Nadat hij eind februari 1971 om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen was gegaan, vestigde hij zich in Bennekom, een dorp behorend tot de gemeente Ede. Gerrit Cornelis van der Willigen werd geboren op 24 juni 1907 in Zuidlaren, studeerde rechten in Amsterdam en Leiden en werd in 1938, 31 jaar oud, burgemeester van Lekkerkerk. Dat bleef hij tot 1956, waarna hij overstapte naar de gemeente Haarlemmermeer. In 1965 werd hij uitgenodigd te solli citeren naar het burgemeester schap van Leiden, als opvolger van jhr. Van Kinschot. Op 1 maart 1965 trad hij officieel de door vele zor gen gekwelde gemeente Leiden binnen. Hij was gewaarschuwd dat de taak die hem wachtte uitermate zwaar zou zijn, desondanks viel het hem toch nog tegen, zoals hij in zijn afscheidsinterview in deze krant openlijk toegaf. De stad zat financieel totaal aan de grond en er was sprake van grote politieke po larisatie. In dat laatste zag Van der Willigen met zijn verzoenende in slag niets: "In de gemeente js de weg van de politieke mogelijkhe den voor partijen maar smal. Niet omdat ze niet zouden willen, maar omdat ze niet kunnen. Er is te wei nig speelruimte". Wat hem sloopte, waren lange vergaderingen, vooral als die op niets uitdraaiden, wat in die tijd schering en inslag was. "Men houdt hier ontzettend van praten en nog eens praten, van zekerhe den hebben en nog eens zekerhe den hebben. Er kwam nooit een eind aan". Met heimwee dacht hij vaak te rug aan zijn vorig gemeente, Haar lemmermeer, waar het vertrouwen in het gemeentebestuur zoveel gro ter was. "Het ging daar veel flexi- beier toe. Plannen werden sneller gerealiseerd. Je had daar niet zo'n staf van deskundigen om je heen als hier. En Henry Ford zei het al: deskundigen zeggen te veel hoe het niet moet en niet hoe het we moet". Mr. Van der Willigen was "een burgemeester van de oude school", zoals hij zichzelf typeerde. In de omgang piet mensen toonde hij zich vaak een ware burgervader. De vele roerige raadsvergaderin- T iKpraal gen in die tijd zat hij met lichte hu- "LlA UCA cAcAA mor voor, maar zijn irritatie en er gernis over de politieke gang van zaken kregen op den duur de over hand. 'Leiden' was duidelijk niet zijn gelukkigste bestuurlijke perio- bleef nog even aan om zijn ambte termijn van zes jaar vol te maken. Bij raadsvergaderingen ging hij al om half elf naar huis. "De raadsle den moesten vaak tot diep in de nacht door vergaderen en ik ging slapen. Ik vond dat eigenlijk maar niets. De slaap der onrechtvaardi- gen, noemde ik het", aldus Van der Willigen in 1971. Op 22 februari 1971 nam hij afscheid van Leiden dat hem de zilveren erepening van de stad toekende. Staatssecretaris honoreert verzoek de. In de loop van 1970, hij maakte toen een zeer vermoeide indruk, kreeg hij van medische zijde het advies zijn werk neer te leggen. Hij Van der Willigen was lid van de WD, maar beschouwde zich "geen goede vertegenwoordiger" van die partij. "Men heeft mij poli tiek ook nooit gezien als: jij bent een van onze mensen. Ik ben meer lid van de WD omdat de liberale gedachte mij zo aanspreekt, niet omdat het partijprogramma mij zo veel zegt. Wat mij in het liberalis me aantrekt, is dat je Tot Van der Willigens neven functies behoorden het landelijk voorzitterschap van de BOSK (Bond van Ouders en Spastische Kinderen) en het voorzitterschap van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting. LEIDEN - De Noorderwiek krijgt als eerste school in Leiden en om geving een opleiding voor con sumptieve en civieltechnische diensten. Leerlingen worden hier bij opgeleid voor functies in grote keukens van instellingen als be jaardencentra en ziekenhuizen en voor functies by huishoudelijke diensten. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) heeft de aanvraag van de Zita Stichting, die het bestuur van de school vormt, gehonoreerd. De opleiding is op het ontwerp- subisidieplan van scholen voor de periode 1987-1989 geplaatst. Deze lijst moet nog door de Tweede Ka mer worden goedgekeurd. Ver wacht wordt dat dit voor De Noor derwiek geen problemen zal ople- LEIDEN - Zo'n 750 eerste jaars studenten staan al op de wachtlijst van de Stich ting Leidse Studentenhuis vesting (SLSH). Zij wonen anderhalf uur van Leiden en willen graag een kamer, liefst voor aanvang van het nieuwe studiejaar. Omdat directeur Hübben zeker weet dat dat er niet in zit, zijn er vast hotelkamers in Noordwijk gehuurd. Elk jaar hetzelfde liedje. Het aantal studenten dat behoefte heeft aan een kamer blijkt niet te schatten. In het begin van de jaren tachtig werd de SLSH nog gewaarschuwd om het rustig aan te doen met het bouwen van woningen, omdat het aantal studenten zou afnemen. An no 1986 is er toch weer een schrij nend tekort aan huisvestingsmoge lijkheden voor deze groep. Aan de directeur van de SLSH, A.H.F.J. Hübben, de vraag hoe dat nu mo gelijk is. "Het is niet in te schatten. Ik zal u een paar cijfers geven en wat sta tistieken laten zien. Ook van het onvolprezen Centraal Bureau voor de Statistiek. Niets klopt", ver zucht hij al bladerend in losbladige boekwerken. In 1985 stonden er 1036 eerste jaars op de lijst voor een kamer, 577 daarvan hadden voorrang van wege de lange reistijd (ten minste anderhalf uur). In 1986 gaat het in diezelfde periode (begin augustus) om 1445 ingeschreven eerstejaars en komen er 755 van ver. Een stij ging van maar liefst 34 procent. Vier jaar geleden, in 1982 dus, meldden zich slechts 870 lieden bij de balie van de SLSH aan de Doe lengracht, waarvan 200 de titel 'ver' meekregen. Volgens dc nieuwste voorspel lingen, aldus Hübben, is er tot 1990 alleen nog maar een stijging te zien. "Daarna stort de markt dras tisch in". Welke redenering ligt daaraan ten grondslag? Onafhankelijk Hübben: "Geboortecijfers. Na 1990 zijn er gewoon minder jonge lingen. Voor die andere cijfers zijn de volgende argumenten bedacht. Aanvankelijk werd gedacht dat hoor de tweefasenstructuur meer mensen thuis zouden blijven wo nen. Voor dit pittige studiepro gramma zou in ouderlijk huis beter kunnen worden gestudeerd. De studenten beslisten anders. Het nieuwe studiefinancieringsstelsel dat dit jaar ingaat zou, zo stelde men, ook minder kamerzoekers opleveren. Het tegendeel blijkt: een eigen beurs betekent ook een eigen kamer". De directeur meent dat de studenten zich juist onaf hankelijker voelen dan ooit tevo ren. "Niemand hoeft in principe meer de hand bij zijn ouders op te houden". En dan zijn er nog oorzaken als de particuliere woningmarkt is in gestort en in Leiden komen steeds meer studenten. De Dienst Stu dentenzaken van de Leidse univer siteit levert dat laatste bewijs. Vol gens de meest recente prognose, harde cijfers zijn er nog niet, ko men er meer dan 3000 eerstejaars naar Leiden. Schattingen lopen uiteen van vijftig tot tweehonderd meer dan vorig jaar. En dat terwijl steden als Enschede en Nijmegen met een daling te maken hebben. De SLSH kampt met nog een ex tra probleem. Dit jaar is zij begon nen met het plegen van groot on derhoud aan de studentenhuizen in de binnenstad. In panden aan de Nieuwsteeg, Langebrug, Oude Vest, Herengracht, Hogewoerd, om maar eens wat te noemen, wordt al druk getimmerd. De ko mende maanden volgen nog eens zo'n 500 wooneenheden. Een en ander betekent dat gemiddeld zo'n 100 kamers tijdelijk onbewoonbaar zyn. Hübben: "Juist, ook die bewo ners hebben recht op een andere woonruimte. U ziet, de problemen voor ons zijn groot". Beeld opgeknapt LEIDEN - Hij staat er weer strak en opgepoetst bij: Herman Boer haave, de beroemde geneeskundi ge en bioloog (1668-1738), wiens beeld in oktober vorig jaar van zijn voetstuk werd gehaald om te worden opgelapt, kan terugké- De Rijnlandsche Kunstgieterij was de laatste maanden zijn do micilie. "Het leek wel een zeef toen we hem hier kregen", aldus K. de Groot. Meer dan een eeuw had het beeld, ontworpen door J.H. Stracke en gegoten door de firma Enthoven en Co., de herin nering aan de beroemde Leidse hoogleraar levend gehouden. Maar nu dreigde hij, net als eer der het beeld van burgemeester Van der Werf dat inmiddels ook is opgeknapt, bijna in elkaar te storten van ellende. Overigens is het niet de eerste keer dat Boerhaave een opknap beurt heeft gekregen. Een bron zen plaat, met schroeven in de mantel bevestigd, herinnert daaraan. "In die tijd konden ze nog niet lassen, dus werd een be schadiging met een plaatje her steld. Dat werd er met schroeven ingezet. Dat blijf je dus altijd Slechte sokkel Maar door de huidige losme thoden is niet te zien op welke plekken Boerhaave gaten heeft vertoond. De mantel hangt weer in prachtige plooien om zijn tor so en De Groot poetst liefdevol het met boenwas ingewreven beeld op. "Jammer dat zijn sokkel nog niet is gerepareerd", vindt De Groot. "Dat ding ziet er niet uit. Hij is helemaal gescheurd. Trou wens de sokkel waar Van der Werf op staat ook". De Groot laat duidelijk merken dat hij het ei genlijk zonde vindt van zijn werk. Maar de gemeente heeft geen geld om de sokkels van beide beroemde heren op te laten knap pen. De herstelwerkzaamheden aan de beelden waren al een rib uit het gemeentelijk lijf. "Maar het beeld, van Boerhaave wordt zö neergezet, dat het gemakkelijk kan worden opgelicht als de sok kel eventueel wordt gerepareerd. Dan is het tenminste niet zo'n klus". Op 15 augustus wordt het beeld van Boerhaave weer neergezet op de bekende plek tegenover het Academisch Ziekenhuis aan de Boerhaavelaan. Eind augustus zal de faculteit geneeskunde van de Leidse universiteit het feit her denken dat driehonderdvijftig jaar geleden het klinisch onder wijs werd gesticht. In dat kader zal er door de geneeskundigen een bezoek worden gebracht aan het inmiddels eveneens opge knapte grafmonument van Boer haave in de Pieterskerk. Dat Boerhaaves beeltenis dan ook weer op zijn plaats staat, zal de dames en heren geneeskundigen deugd doen. B loemenkoopman Inmiddels staat in de Rijn landsche Kunstgieterij alweer een nieuw gegoten beeld, te pron ken, dat het aanzicht van Leiden nog fraaier moet maken. Een bloemenkoopman wacht tot de tijd dat de herstelwerkzaamhe den aan de Hoogstraat zijn vol tooid. Dan mag hij daar een plaatsje innemen. De Groot: "En de marktlui klagen nu dat er ook eens een marktkoopvrouwtje moet worden afgebeeld. Want het zijn nu alleen maar mannen die bij de markt staan. Dus wie weet". Het pand Nieuwsteeg van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting staat in de steigers Het groot onderhoud aan de studentenhuizen betekent dat er voor zo'n hondLerd bewoners tijdelijk een andere kamer moet wor den gezocht. Een extra probleem naast de grote wachtlijst van woningzoe kende eerstejaars. Cijfers of geen cijfers, de SLSH moet de komende weken proberen de studenten onder dak te bren gen. De doorstroming in de huizen is niet groot. Van de 4500 wooneen heden komen er zo'n 75 per maand vrij. "Vinden we nu geen oplossin gen en gaan we te werk volgens de wachtlijst, dan hebben we volgend jaar april voor de laatste 'verre' een kamer. En dan wachten nog de 700 studenten die binnen een straal van 120 kilometer van de universi teit wonen. Hübben verwacht ove rigens dat dat aantal nog flink zal uitdijen. Uit ervaring weet hijdat aan het begin van de introductie week (11 tot en met 15 augustus) nog velen zich laten inschrijven. LEIDEN - De Leidse politie heeft vanochtend vroeg een 34-jarige Leidenaar aangehouden wegens brandstichting in zijn huis aan de Kalvermarkt. De man, die een borrel teveel op had, was omstreeks half zes van ochtend naar beneden gegaan met een hoeveelheid benzine die hij in de brand stak. Daarna toog hij weer naar boven om zijn vrouw en een kennis op de hoogte te stellen van de brandstichting. De kennis is van die mededeling zo geschrok ken dat hij van de eerste verdie ping naar beneden sprong. De vrouw ging snel naar beneden. Zij slaagde er in om het vuur te doven. De inmiddels gewaarschuwde brandweer trof bij aankomst op de Kalvermarkt de brandstichter luid keels schreeuwend op het dak van de woning aan. Eenmaal beneden bleek de man brandwonden te hebben opeglopen aan zijn voet. Hij moest voor behandeling naar het Diaconessenhuis worden over gebracht. Na behandeld te zijn is hij door de politie ingesloten. De man zal in de loop van de dag wor den gehoord over de tóedracht van zijn daad. De man die uit het raam is gesprongen, kwam er goed van af Op hoop van zegen in twee bioscopen LEIDEN - "Bij wijze van hoge uit zondering", aldus een woordvoer der van Concorde-films zal de Leidse première van 'Op hoop van zegen' in twee afzonderlijke thea ters plaats hebben. De film zal van af morgenmiddag zowel in het Trianon-theater als in Lido te zien zijn. "We hebben dit gedaan omdat we een erg grote toeloop verwach ten", aldus Concorde over de nieu we film van Guido Pieters. Auto botst LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar is gisteravond op de Oude Vest met zijn auto tegen een container gebotst. De auto draaide na de klap 180 graden op zijn as waarna hij te gen een andere, stilstaande auto aanslingerde. De bestuurder kwam er goed vanaf. Zijn auto werd to taal vernield. Op de Schipholweg raakte gis termiddag een 43-jarige Noordwij- ker gewond nadat het voorwiel van zijn fiets door onbekende oorzaak was losgeraakt. De man sloeg over de kop en kwam op zijn hoofd te recht. Hij liep schaafwonden en een bloedneus op. (foto Holvast) Anders dan in andere jaren heeft de de SLSH de hotels nu zelf ge huurd. De studenten hoeft niet meer met de eigenaars te onder handelen. En de eigenaars weten zeker dat ze geld krijgen. De hotel kamers in Noordwijk kunnen half september als de toeristen er ge noeg van hebben, worden betrok ken. Voor de prijs van 225 tot 300 gulden inclusief heeft de bewoner naast kookgelegenheid ook nog eens uitzicht op zee. Het gaat hier om tijdelijke onder komens. "In elke geval tot decem ber, maar we kunnen verlengen tot april", zegt Hübben. 'We zijn in on derhandeling met de gemeente over extra woningen. Misschien le ge flats in de Merenwijk", luidt zijn suggestie. Nieuwbouw Dat er snel en versneld nieuw bouw moet worden gepleegd, staat voor Hübben als een paal boven water. Tot 1990 mogen er maxi maal 50 tot 75 nieuwe wooneenhe den komen. Volgens Hübben is dat te weinig. "Daar redden we het niet mee. We proberen gemeente en overheid daarvan te overtuigen. Lukraak voor studenten kamers maken is geen oplossing. Ik besef heel goed dat de manier waarop ge bouwd moet worden, doordacht moet zijn. We moeten wooneenhe den bouwen die straks als er geen studenten meer zijn, minder in elk geval, geschikt zijn voor alleen staanden of bejaarden. En zonder al te veel kosten ook bewoonbaar kunnen worden gemaakt voor klei ne gezinnen". Heeft hij, ondanks alles, heeft het vertrouwen in die statistieken behouden? "Ja, ik hou echt reke ning met die daling in 1990". De Noorderwiek is een rooms- katholieke mdgo-school (middel baar dienstverlenings- en gezond heidszorg onderwijs). De school telt al drie opleidingen: agogisch werk, mode en kleding, Intas. Lbo of mavo is als vooropleiding ver eist. De nieuwe opleiding kan worden ondergebracht in het gebouw van de school aan de Ter Haarkade. Zij duurt drie jaar en kan met ingang van augustus 1987 aan De Noorder wiek worden gegeven. De school verwacht dat het aantal leerlingen voor deze opleiding in drie jaar op ongeveer 150 zal komen. Zij moe ten wel vooraf een keuze doen tus sen de consumptieve en de civiel technische richting. Praktisch Adjunct-directeur W. van der Hoeven vertelt desgevraagd dat De Noorderwiek al een jaar of vijf be zig is geweest de opleiding naar Leiden te halen. Het feit dat er in Zuid-Holland weinig rooms-katho- lieke mdgo-scholen zijn, heeft vol gens hem bijgedragen aan de sub sidiëring die De Noorderwiek nu tegemoet kan zien. Hij spreekt van een "praktische opleiding". Met het AZL zijn contacten gelegd om met oog op de nieuwe opleiding, die met name op banen in de ge zondheids- en bejaardenzorg is ge richt, een bestuurslid voor de school te leveren. "We willen ook contacten met het bedrijfsleven. Zoals de bedrijfsleider van P en C- Leiden in ons bestuur zit voor de opleiding mode en kleding. Men sen uit het bedrijfsleven willen we ook inschakelen voor het lesge ven". De driejarige opleiding bevat bovendien een stagejaar. Wie de nieuwe opleiding met goed gevolg aflegt, kan bijvoor beeld assistent-hoófd van een huis houdelijke dienst worden, assis- tent-hoofd van een grote keuken, gastvrouw, e.d. Ook is het mogelijk met dit diploma een vervolgoplei ding te volgen, bijvoorbeeld in de diëtetiek, gezondheidszorg, op de hogere hotelschool enz. Doordat vroeger op De Noorder wiek ook huishoudonderwijs te volgen was, beschikt de school nog over een aantal faciliteiten die vrij eenvoudig aan de eisen voor de nieuwe opleiding zijn aan te pas sen. Er zijn twee grote keukens no dig en ook is het de bedoeling een restaurant in te richten. Met het Leidse schoonmaakbedrijf Cemsto zijn contacten gelegd om te komen tot een praktijklokaal. LEIDEN/REGIO - De Noor derwiek is de enige school uit Leiden en omgeving die op het ontwerp-subsidieplan van staatssecretaris Ginjaar-Maas voorkomt. Alle andere aanvra gen van scholen uit deze regio zijn afgewezen. Dat betekent dat in elk geval voorlopig de vrije school in Leiden geen ma vo krijgt, Alphen aan den Ryn geen gemeentelijke leao, Lei derdorp geen middelbare hore- caschool en Haarlemmermeer geen avondschool voor mavo, havo, vwo en meao. De staats secretaris meent dat er te wei nig leerlingen zullen zijn voor deze scholen. Een aanvraag voor een afdeling consumptie ve techniek op een Ito in Kat wijk is evenmin gehonoreerd. LEIDEN - Op verzoek van de politie in Emmen heeft de Leidse politie gisteren een 29-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van heling. De man is na verhoor weer vrijgelaten. De politie in Emmen arresteerde gisteren vier inwoners van die stad en een 21-jarige Alphenaar die waren betrapt bij een inbraak in een sigaren- kiosk. Nader onderzoek wees uit dat het vijftal betrokken was geweest bij in totaal vijfentwintig inbraken in Emmen en omgeving, waarmee een bedrag van honderdtienduizend gulden was gemoeid. Uit de verhoren bleek dat zij de gestolen waar - auto's, portofoons, computers en mobilo foons - verkochten aan de Leidse heler. De politie in Emmen heeft het vijftal na verhoor eveneens vrijgelaten. ADVERTENTIE Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 Openingstijden: 9.00-18.00 uur, op koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag: 9.00-16.00 uur. Maandag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3