'Niet er op uit om wie ook onderuit te halen' 'Willem Ruis pleegde roofbouw op zichzelf Rotterdam jazz-stad NOS-Jazzfestival ziet er veelbelovend uit WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 KUNST PAGINA 17 1(1) Holiday rap - Mc Miker G Dj Sven 2(2) Papa don't preach - Madonna 3 4) Ti sento - Matia Bazar 4(3) The edge of heaven - Wham 5 (11) Sing our own song - UB 40 6(6) My favourite waste of time - Owen Paul 7(5) Lessons in love - Level 42 8 (10) Nasty - Janet Jackson 9 9) Disco samba - Two Man Sound 10 (15) Who's Johnny - El De- barge 11 (12) I can't wait - Nu Shooz 12 7) Atlantis is calling - Mo dern Talking 13 (19) Close to perfection - Mi- quel Brown 14 (16) Dancing on the ceiling - Lionel Richie 15 (18) Sweet freedom - Mi chael McDonald 16 (17) Fight for ourselves - Spandau Ballet 17 8) Venus - Bananarama 18 (35) Let's go all the way - Sly Fo 19 (23) Hunting high and low - Aha 20 (13) Holly rock - Sheila E 21 (14) Say it say it - E. G. Dai ly 22 (-) What have I done for you lately - King MC 23 (31) Happy hour - The Hou- semartins 24 (20) When tomorrow comes - Eurythmics 25 (33) Higher love - Steve Winwood 26 (38) Too good to be forgot ten - Ariola 27 (21) Underground - David Bowie 28 (22) On my own - P. Labelle M. McDonald 29 (25) Midnight lady - Chris Norman 30 (--) Big mouth strikes again - The Smiths 31 (--) Move closer - Marilyn Martin 32 (24) Set me free - J aki Gra ham 33 (34) You've got me keyed up - Anita 34 (27) Friends will be friends - Queen 35 (-) On the beach - Chris Rea 36 (30) Alles geprobeerd - Het Goede Doel 37 (-) The lady in red - Chris de Burgh 38 (26) All night passion - Alis- ha 39 (--) Falling in love - Miami Sound Machin 40 (32) New beginning - Bucks Fizz HILVERSUM (GPD) - Zich behaaglijk wentelen in de jaarlijkse omroep-zomers- laap is AVRO-coryfee Ger- rit den Braber niet gegeven. Zijn radio-werkzaamheden staan een dergelijke onder breking niet toe. "Boven dien", zo deelt hij grijnzend mee: "Ik haat komkom mers". Ter illustratie laat Den Braber aan het begin van het gesprekje in het AVRO-restaurant een plankje met enige schijfjes komkommer aanrukken. Met veel misbaar voegt hij er dan nog aan toe: "De lucht alleen al!" Gerrit den Braber staat aan de vooravond van een mijlpaaltje. Morgenmiddag gaat de honderdste aflevering van het wekelijkse ra dioprogramma 'De burgemeester is jarig' de ether in. Den Braber: "Het programma slokt gemiddeld drie dagen per week op, maar mij zul je daar niet over horen klagen. Het is namelijk prettig werk. Het praten met die burgemeesters is zelfs één van de leukste dingen die ik binnen de omroep heb gedaan". De loopbaan van Den Braber bij de AVRO heeft de laatste jaren een merkwaardige wending genomen. Gerrit den Braber: honderdste gesprek met een burgemeester door Dick Versteeg Hij leek als hoofd amusement be trekkelijk risicoloos op zijn pensio nering af te stevenen, maar met de komst van Wibo van de Linde ver anderde dat beeld drastisch. Den Braber: "Door mij in de ge legenheid te stellen weer uitslui tend met het maken van program ma's bezig te zijn, heeft hij mij een stuk gelukkiger gemaakt. Ik liep alleen nog maar met mappen vol papieren van de ene naar de andere vergadering en dat maakte mij niet bepaald tot een vrolijk mens. Ik sta nu weer veel dichter bij de mensen voor wie je werkt. Bovendien is het werken bij de radio een stuk pretti ger dan bij de tv, omdat je met een heel klein team aan een program ma kunt werken". Openhartig "Die burgemeesters zijn bijna zonder uitzondering bereid heel openhartig te praten over hun werk. Dat heeft vermoedelijk ook te maken met de wijze waarop ik die mensen benader. Ik stap nooit op hen af met een voorop gezet doel. Kritische vragen schuw ik na tuurlijk niet, maar ik ben er niet op uit om iemand onderuit te halen". Met Gerrit den Braber praten over zijn werk, betekent onherroe pelijk geconfronteerd worden met een indrukwekkend aantal anec dotes. Na honderd jarige burge meesters schudt hij er moeiteloos enkele uit zijn mouw. Zoals zijn confrontatie met de eerste burger van Delfzijl, die aan het begin van de opnamen hevig worstelde met stramme rugspieren. Den Braber: "Ik herkende dat onmiddellijk en kon de man mel den dat ik daar zelf ook vaak last van had. Vervolgens heb ik enige oefeningen met hem doorgeno men, die mij waren geleerd door mijn fysiotherapeut. Daarvoor was het echter wel noodzakelijk dat wij beiden op de grond gingen liggen. In die positie werden wij aange troffen door de gemeentebode, die nietsvermoedend met koffie bin nenstapte. Hij keek alsof-ie ter plekke Delfzijl in rook zag opgaan. Het enige wat hij kon uitbrengen was: "Maar burgemeester toch..." Naaste medewerkster overleden presentator In Terneuzen moest Den Braber samen met de burgervader aldaar eerst een reusachtige hommel uit diens werkvertrek verjagen. "Weet je wat die man zei? Meneer Den Braber, ik zou dat beestje natuur lijk dood kunnen slaan, maar dat zou een smet op ons gesprek wer pen. Nou, mijn eerste vraag in dat programma had natuurlijk betrek king op het feit dat die burgemees ter zo'n grote dierenliefhebber eind van deze week naar Neder land zal worden overgevlogen. "Het zijn vooral de televisiekijkers in het algemeen", aldus de VARA, "die ons hun deelneming willen betuigen. Of daar ook de reacties van kandidaten uit zijn vroegere shows bij zijn, weten wij niet zo precies, maar het lijkt ons waar schijnlijk". Ook de medewerkers van de om roep konden hun emoties nauwe lijks de baas, toen zij afgelopen maandag overvallen werden met het nieuws van de fatale hartaanval van Ruis. Vooral directe medewer kers van hem hebben elkaar voort durend de vraag gesteld: hoe erg was Willem Ruis eraan toe en waar om hebben wij nooit iets gemerkt van symptomen die op een nade rende hartaanval zouden duiden. Nanette Ebelie, een zeer naaste medewerkster van Ruis: "Hij was een keiharde werker. Kwam 's och tends als eerste op de set en ver trok als laatste. Góóide zich hele maal op zijn werk, er was gewoon niets anders. Hij was er van beze ten. Maar ook vaak erg gespannen; als middel tegen de zenuwen rook te hij een pakje sigaretten per dag. Behalve de zorg voor zijn twee dochtertjes (Eva van veertien en Suse van elf jaar) voor wie hij wel eens vergaderingen onderbrak om op tijd thuis te kunnen zijn voor het eten, was er niets dat hem er van weerhield door te gaan. Af en toe had ik wel eens de bange ge dachte", zegt Nanette nu "dat hij roofbouw pleegde op zichzelf, maar anderzijds hoorde dat zo bij zijn karakter. Hij wilde alles zelf doen, wist nooit van stoppen". Vooral het laatste jaar werd hij tijdens repetities vaak onwel. Dan werd een van de assistent-regis seurs ingezet en ging Willem naar zijn camper. Even liggen, heette dat dan. In eerste instantie dacht de tele visiepresentator dat hij last had van hyperventilatie, maar een me disch onderzoek wees uit dat hij door een ongelukkige rolschaats- val vorig jaar een beschadiging had opgelopen aan een nekwervel en dat dit de oorzaak kon zijn van het niet lekker worden. De bedoeling was dat hij daaraan geholpen zou worden, maar die ingreep werd op de lange baan geschoven. Mis schien had Willem dat gepland tot na zijn vakantie, maar hij liet er weinig over los en wilde absoluut niet dat er iets van naar buiten zou uitlekken". De laatste twee jaar uit het leven van Willem Ruis zijn, volgens be kenden van hem, de moeilijkste geweest. Niet alleen werd Ruis ge confronteerd met een echtschei- dingsverzoek van zijn vrouw, dat bij hem zeer hard aankwam, hij moest eveneens de klappen opvan gen toen de groots aangepakte 'Sterrenshow' niet het (financiële) succes bleek te worden, dat de VA RA verwachtte. Nanette Ebelie: "Hoewel Willem erg veel verdriet heeft gehad van zijn scheiding, kreeg ik de indruk dat hij daar de laatste tijd aardig overheen kwam. Wat hem daaren tegen steeds meer parten ging spe len, was de negatieve manier waar op er tegen hem en de Sterrenshow werd aangekeken. Vooral de moor dende concurrentie van de andere grote shows, maar ook het gehan nes met geld en de vele bezuinigin gen die werden doorgevoerd, kwa men hard aan. Met de laatste twee Sterrenshows heeft hij het heel moeilijk gehad, omdat toen vrijwel niets meer verwezenlijkt kon en mocht worden van datgene dat hij in zijn hoofd had". "Toch is Willem vijf weken gele den vrolijk gestemd en vol goede moed naar zijn eigen huis in Span je vertrokken", aldus Nanette Ebe lie. "Hij zag ook niet op tegen de lange autorit met zijn vriendin El len en zijn twee dochtertjes. Ik kreeg de indruk dat hij, na alle spanningen en teleurstellingen, er eindelijk weer een beetje zin in kreeg. Hij had weer ideeën, wilde zich helemaal gaan inzetten voor de grote shows die de VARA in sa menwerking met Humanitas zou maken en waarmee in november zou worden begonnen?". "Ook de Vijf tegen Vijf shows, die half september moesten aan vangen, hadden zijn aandacht, hoe wel deze niet pasten in het toe komstbeeld dat hij van zichzelf had. Ruis' grootste wens was om ooit nog eens 'echt entertainment' te maken, zoals hij dat noemde. Hij dacht aan praatshows met profes sionals uit binnen- en buitenland. Zijn grote voorland was Amerika". In hoeverre de VARA de vrijge komen zendtijd zal gaan invullen is op dit moment onduidelijk. "Het is een groot technisch probleem," al dus de omroep "dat uiteraard niet opweegt tegen de emotionele kant van Willems dood, maar waar he laas nu wèl al over vergaderd moet worden. Wij hebben plotseling gro te gaten in onze programmering; wij kunnen daar uiteraard een op lossing voor vinden, maar het zal ons erg veel moeite kosten". ROTTERDAM (ANP) - Voor de vierde keer in successie wordt in Rotterdam dit jaar het Heineken Jazzfestival gehouden. Van 5 tot en met 7 september wordt er jazzmu ziek gemaakt in café's, op straat, in de tram, op de boot, in alle zalen van De Doelen en in de Laurens- kerk. Alle stijlen zijn in het pro gramma opgenomen. Nieuw van opzet zijn de optredens tijdens de jazznight in De Doelen: op één na zijn alle zalen gratis toegankelijk. De gebruikelijke kroegentoch ten worden op de vrijdag- en zater dagavond gehouden, waarvan de laatste uitloopt naar De Doelen. De Nieuwe Binnenweg, Rotterdams langste winkelstraat, is omgedoopt tot Jazzstraat. Meer dan 75 café's in het centrum, in Rotterdam-Zuid en rond de oude haven werken aan het festival mee. Warme bakker Trots maakt Den Braber melding van het curieuze feit dat hij met zijn programma het Groningse plaatsje Midwolda aan een warme bakker heeft geholpen. Tijdens het interview met de burgemeester daar kwam het gemis van een der gelijk ambacht aan het licht. Den Braber: "Ik vond het vol strekt onacceptabel dat Midwolda het zonder de geneugten van een warme bakker moest stellen en dus gaf ik die burgemeester volop de gelegenheid daar in het pro gramma wat aan te doen. De reac ties waren overweldigend. De uit zending was nog niet afgelopen of de burgemeester had een bezwete jongeman op de stoep, die meteen na de oproep was afgereisd op zijn motorfiets. Hij had alle noodzake lijke papieren en was de eerste in een lange rij van gegadigden. Men reageerde zelfs tot diep in België. Uiteindelijk is die jongeman het geworden. Dank zij het program Gerrit den Braber: 'Meer ideeën over programma's dan er zendtijd is'. ma staat hij nu daar in Midwolda geweldig te bakken". Ook beweert Den Braber heilza me arbeid te hebben verricht in Gaasterland, waar hij door een uit zending in aanraking kwam met een slager die een bijzondere ui terst smakelijke worstsoort bleek te verkopen. Volgens Den Braber beleeft de slager na het programma gouden tijden. Talrijke luisteraars waren zo getroffen door de smake lijke wijze, waarop de onderhavige burgemeester met de interviewer had gebabbeld, dat zij riante be stellingen plaatsten. Den Braber: "Onder hen bevond zich ook een chef inkoper van de Keurslagers in Brabant. Het gevolg is dat die worst nu met vrachtwagens door het gehele land wordt gereden". Piet van Zeil In de honderdste uitzending van 'De burgemeester is jarig' praat Den Braber met de voormalig staatssecretaris Piet van Zeil, die onlangs werd benoemd in Heerlen. Het reservoir waaruit daarna nog kan worden geput is nog ruim ge vuld. Den Braber: "Er zijn nog 614 burgemeesters over. Ik zou er dus moeiteloos tot ver in de pensioen gerechtigde leeftijd mee door kun nen gaan. Hoelang het programma nog zal duren, valt niet te voorspel len. Ik heb altijd meer ideeën over programma's dan er zendtijd is". Donderdag, Radio 1, 12.00 uur. HILVERSUM (GPD) - De VARA is gisteren en vandaag over stroomd met telefoontjes van men sen die diep geschokt reageerden op de plotselinge dood van de 41- jarige televisiepresentator Willem Ruis, wiens stoffelijk overschot door Margriet Hunfeld Willem Ruis als spelleider in de voor 20 augustus a.s. bedoelde tele visiequiz 'Vijf te gen Vijf, een afle vering die evenals die van van avond komt te vervallen. (foto ANP) In memoriam HILVERSUM - De VARA-televi- sie zal volgende week woensdag een uitvoerig 'in memoriam' uit zenden naar aanleiding van de zondag op 41-jarige leeftijd overleden showpresentator Wil lem Ruis. Alle al eerder opgeno men afleveringen van het spelpro- gramma 'Vijf tegen Vijf zijn in middels geschrapt. Bij de VARA had men nog afleveringen tot eind september klaarliggen. De opengevallen ruimte zal voorlopig worden gevuld met her halingen van afleveringen uit de natuurserie 'De Groene Ruimte'. Vanavond zal de eerste van deze serie programma's worden uitge zonden (Ned. 1,19.24 uur). Bennie Wallace en Freddie Hubbard grote trekkers HAARLEM (GPD) - Het is vrij makkelijk om het NOS-Jazzfesti- val te typeren als een van de fraai ste, kleine jazzfestivals in West-Eu ropa. Er zijn voldoende argumen ten voor handen: lange, continue traditie in het programmeren, vas te compositieopdrachten, even wicht tussen Amerikaans en Ne derlands programma-aanbod, vast pianotrio, e.d. door John Oomkes Voor de zestiende editie van dit festival, dat van donderdag 21 tot en met zondag 24 augustus plaats grijpt in De Meervaart in Amster dam-Osdorp, weegt ook een beetje opportunisme mee. Twee 'misser- tjes' van het veel grotere North Sea Jazz Festival kunnen nog deze maand worden goedgemaakt. Zo is het programma van het NOS-festi- val op het laatste moment verrijkt door de komst van het Bennie Wal lace Quintet, een formatie die in den Haag verstek moest laten gaan. De Amerikaanse tenorist Benny Wallace kreeg drie, vier jaar gele den opeens van veel kanten kre diet voor zijn krachtige spel, en in sommige kringen werd hij zelfs al, zij het voorzichtig, in één adem ge noemd met David Murray. Dat was wat al te frivool, maar Wallace is wel degelijk bezig te rijpen. Nog vrij onlangs maakte hij voor het Blue Note-label een prachtige el pee, Twilight Zone. Wallace komt op vrijdag 22 au gustus met een kwintet naar Am sterdam, waarin hij op moet bok sen tegen de uiterst behendige trombonist Ray Anderson. Een man wiens veelzijdigheid gemak kelijk twee alinea's zou vergen. Het vijftal van Wallace is een zeer aan trekkelijke aanvulling, temeer daar het elementen uit de boptraditie verbindt met een niet-clichématige opvatting van het begrip samen spel. Wel op North Sea '86 was een van de beste trompettisten die de jazz de laatste dertig jaar heeft geteld: Wallace' landgenoot Freddie Hub bard. In Den Haag was The Hub bij ontstentenis van zijn collega Woody Shaw de enige latente vir tuoos die te gast was bij het trio van pianist McCoy Tyner. Hij maakte er evenwel een zooitje van. In Amsterdam sluit Hubbard met zijn eigen kwintet de rij op donder dag 21 augustus. En dat vijftal deed het het afgelopen seizoen zeer goed bij het jubileum van de jaz- zwerkgroep Heemskerk. Tijdens het NOS-Jazzfestival zal het trio van pianist Kenny Barron op de drie avonden telkens tast baar aanwezig zijn. Op donderdag 21 augustus zal het de zwaarge wicht tenoristen Clifford Jordan en Pete Christlieb begeleiden. Het drietal zal op vrijdag 22 augustus de 'wedstrijd' tussen de altisten Bud Shank en Bob Mover zo on partijdig mogelijk afhandelen. Ten slotte staan Barron en consorten - bassist Buster Williams en drum mer Ben Riley) op zaterdag 23 au gustus alleen in de toneellichten. Kenny Barron is in Nederland be kend als lid van de fusiongroep Sphere, maar is all-round. De vier Nederlandse composi tieopdrachten zullen resulteren in, naar te hopen valt, fantastische po diumbeurten van musici van eigen bodem. Op donderdagavond pre senteert bassist Ernst Glerum on der de naam New Klookabilities ouwe getrouwen als Han Bennink, Sean Bergin en Wolter Wierbos met enige van zijn leerlingen aan het Arnhems Conservatorium. Op vrijdag 22 augustus opereert The Netherlands' Concert Jazz Band dankzij pianist-arrangeur Henk Meutgeert in de slipstream van The Skymasters en het Vara Dans- orkest. Op zaterdagavond brengt het zeer dynamisch operende octet van de Groningse bassist-compo nist Gerard Ammerlaan, die eind vorig jaar opzien baarde tijdens het Klap op de Vuurpijl-festival, jong bloed. De vierde opdracht ging naar trombonist Willem van Ma nen, die zijn Contra Band '86 op zondagavond 24 augustus presen teert. Twee namen van opvallend goe de Amerikaanse formaties reste ren. Trompettist Baikida Carroll presenteert zijn hoogst inventieve en gedurfde kwintet op zaterdag avond. Het festival wordt zondag avond afgerond door het octet Eight Bold Souls van de uit Chica go afkomstige Edward Wilkinson, dat zich volgens sommige geluiden kan meten met de beste ensembles van middelgrote bezetting van de •jaren tachtig, zoals het octet van Murray. Op zondagmiddag (16 uur) wordt de finale van het amateurpodium afgerond; een amateurconcours dat dan al twee middagen de Meer vaart heeft doen zinderen tijdens de voorronden. Voldoende reden om van veelbelovend te spreken. BROKEN DREAMS - De ver voersproblemen van het reizend straattheater 'Boulevard of Broken Dreams' zijn gisteravond opgelost. De circuswagens zouden zijn nu met diepladers en onder politie-es- corte van Maastricht naar de vol gende standplaats, Den Bosch, ge bracht. Justitie stond eerder deze week niet toe dat tractoren als trek kers van circuswagens werden ge bruikt omdat ze niet voldoen aan de wettelijke bepalingen. Samen met het ministerie van wvc heeft het gemeentebestuur van Maastricht zich garant gesteld voor de kosten van dit alternatieve vervoer. Hiermee is een bedrag ge moeid van 15.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17