Derde Wereld slikt akkoord Zelfvertrouwen blijft zoek 'Een absolute zeperd, die cassatie' Handelsconflict tussen VS en EG opnieuw ter tafel Unieke Fokker Spin is terug op Schipholroost /I Nederlandse oogst staat er goed voor ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ASSEN (ANP) - Het Districtsbu reau voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Drente gaat actie ondernemen tegen het dreigende verlies van arbeidsplaatsen in de olie- en offshore-sector als gevolg van de sterk gedaalde olieprijzen. Volgens hoofdingenieur directeur J. van der Ploeg van de arbeids voorziening Drente zullen veel ont slagen in deze sector een gevaar betekenen voor de continuïteit op langere termijn door verlies van bekwaamheden, ervaring en par- tijkontwikkeling. Van der Ploeg, die overleg over deze kwestie heeft gevoerd met de directeuren van de drie Gewestelij ke Arbeidsbureaus in Drenthe, vindt daarom dat de mogelijkheid van arbeidstijdverkorting grondig bekeken moeten worden. Dit be hoort tot de taak en bevoegdheden van de arbeidsinspectie en de in spectie van het mijnwezen. Daar naast pleit Van der Ploeg voor een maatregel van „gedeeltelijk" in plaats van „volledig" ontslag. In plaats van bijvoorbeeld drie men- Drente gaat banenverlies te lijf met atv Luchtvaartfusie WASHINGTON (RTR) - Het Ame rikaanse ministerie van transport heeft de fusie tussen Northwest Airlines en Republic Airlines goed gekeurd. Daarmee ontstaat de op twee na grootste luchtvaartmaat schappij in de Verenigde Staten. Het ministerie zal waarschijnlijk een van de komende dagen ook goedkeuring geven aan de verkoop van Frontier Airlines, die nu in be zit is van de in financiële moeilijk heden verkerende People Express, aan United Airlines, zo heeft sena tor Frank Lautenberg gezegd. gen om „de pijn te verdelen" en continuïteit op de lange termijn te handhaven. Het Districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening in Drente vindt dat er meer dan in normale om standigheden behoefte is ontstaan aan het op elkaar afstemmen van ontslagbeleid tussen de gewestelij ke arbeidsbureau's onderling, om dat het om interpretatie van de re gelgeving in bijzondere omstan digheden gaat. Zo kunnen grote en onverantwoorde verschillen in be handeling kunnen worden voorko- De arbeidsvoorziening Drenhte, zal op korte termijn hierover over leg gaan voeren met de arbeidsin spectie en de bureaus arbeidsvoor ziening Groningen en Friesland. De ontwikkeling in de olie- en offshore-sector hebben tot nu toe in de provincie Drenthe nog niet meer dan 10 20 ontslagaanvragen opgeleverd. Het gaat daarbij om vijf bedrijven in de regio's Assen en Emmen/Coevorden. RSV-topman De Vries verbolgen over rechtsgang: HILVERSUM - „Officieel weet ik nog van niets", zegt de maanden lang verguisde hoofdrolspeler in de RSV-zaak, dr. Jan de Vries. door Peter Contant „Maar via-via heb ik het wel verno men. Of ik blij ben? Nee hoor, van binnen voel ik nauwelijks wat. Voor mfj stond vast dat er niets aan de hand was, van meet af aan". Geen verhoren meer en geen rechtszaken. Het dossier De Vries is gesloten. Nu definitief onschul dig bevonden als Jantje Beton, zo- als hij vroeger in het Utrechtse werd genoemd. Op vakantie in het buitenland blijkt hij de meineed-zaak verre van zich te hebben geschoven. De cassatiekwestie tegen hem duidt De Vries vluchtig aan als „een ab solute zeperd". „Een beschamende vertoning al die mislukte rechtsza ken. De Fransen drukken dat tref fend uit door te stellen dat er een heleboel spektakel ontstaat door het maken van een omelet". Stomverbaasd Uitvoerig ingaan op de laatste episode van wat beter bekend is als het RSV-drama wil De Vries niet. „Door mijn vakantie staat alles op een laag pitje. Maar ik heb mijn ogen uitgekeken dat dit allemaal mogelijk was in Nederland. Die verhoren door dat tribunaal: Ik heb er een heleboel niet van begre pen". Wat bijvoorbeeld niet? De Vries: „Ik ben werkelijk stomver baasd dat de politiek zoveel in vloed heeft kunnen uitoefenen op de rechterlijke macht". Niet alleen op dit punt is hij zijn vertrouwen kwijt. Voor de pers geeft hij ook geen cent meer. „Ik maak graag voor enkelen een uit zondering, maar het is een smerige en droeve vertoning wat men alle maal over mij geschreven heeft. En ik heb nog niet eens alles gelezen". Het moreel van De Vries is abso luut onaangetast gebleven door al les. „De hele kwestie interesseerde me geen blonde bliksem, het liet me steenkoud". Over de RSV wil hij niet meer praten. Nu niet en nooit meer. Wel als hij weer thuis is over de industriële ontwikkeling in relatie tot de visies van de Neder landse politici. „Daar klopt name lijk weinig van", meldt hij tot be sluit. Regeling voor textielhandel verlengd GENEVE (Rtr./AFP) - Na een marathonzitting van drie da gen en twee nachten in Genève is het alsnog gelukt over eenstemming te bereiken over een nieuw Multivezelak- koord (MVA), een regeling voor de internationale textiel handel. Donderdag om middernacht, toen de vorige overeenkomst afliep, wa ren de meningsverschillen tussen de industrie- en ontwikkelingslan den nog niet overbrugd. Gisteren, in de loop van de dag, kwam er echter toch nog een akkoord uit de bus, zij het dat China en India een voorbehoud hebben gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de we reldhandelsorganisatie GATT meegedeeld. Het Multivezelakkoord legt be perkingen op aan de export van textielprodukten uit de Derde We reld naar de industrielanden en. vormt daarmee een uitzondering op de vrijhandelsbepalingen van de GATT. De Derde Wereld heeft steeds aangedrongen op versoepe ling van de restricties, maar daar van is het niet gekomen. De nieu we vijfjarige overeenkomst vormt in feite een verlenging van de vori ge en zal de textielindustrie van de rijke landen voorlopig dus nog be scherming garanderen. Het enige dat de ontwikkelingslanden heb ben bereikt is dat in het akkoord is vastgelegd dat ernaar wordt ge streefd de textielhandel uiteinde lijk onder de GATT-regels te laten vallen, maar een termijn daarvoor wordt niet genoemd. Ongunstig Een voor de ontwikkelingslan den ongunstige verandering is dat op aandrang van de Verenigde Sta ten nu ook de handel in produkten van plantaardige vezels (hennep, vlas, linnen en zijde) onder het MVA valt. China en India hebben inzake deze bepaling een voorbe houd gemaakt, waartegen de VS formeel bezwaar hebben aangete kend. Een en ander betekent vol gens de woordvoerder van de GATT in feite dat het nieuwe Mul tivezelakkoord niet van toepassing zal zijn op de handel tussen de VS enerzijds en China en India ander zijds. Verscheidene ontwikkelingslan den maakten gisteren duidelijk zich noodgedwongen bij de nieu we overeenkomst te hebben neer gelegd omdat er niet meer inzat. Hong Kong noemde het akkoord een onvermijdelijk compromis in een periode van sterke protectio nistische druk. Zuid-Korea liet we ten dat als de nieuwe regeling aan vaarding van de uiterst protectio- nische Jenkins-wet in de VS kan voorkomen, het bereikte compro mis de prijs is die moet worden be taald. Het genoemde wetsontwerp, dat voorziet in beperking van de Ame- Avesco Het op de parallelmarkt van Am sterdam genoteerde Britse bedrijf Avesco, dat gespecialiseerd is in te- levisie-apparatuur, heeft het be lang in Fineplane, verhuurder van grote televisieschermen zoals die gebruikt worden bij evenementen, gebracht van 50 op 100 procent. Avesco heeft het belang van 50 procent overgenomen van View plan voor 275.000 pond sterling, ongeveer f965.000. De schulden van Fineplane aan Viewplan van in totaal 210.000 pond sterling zijn s overgenomen. nkaanse import van textiel en kle ding uit een aantal landen met in bepaalde gevallen veertig procent, komt komende woensdag in stem ming in het Congres. President Reagan heeft vorig jaar zijn veto over het ontwerp uitgesproken, maar voorstanders proberen dat nu te ontkrachten door in het Huis van Afgevaardigden een tweeder de meerderheid te behalen. Als dat lukt betekent het een doodklap voor het Multivezelakkoord en te vens een zware belasting van de la ter dit jaar beginnende GATT-on- derhandelingen over verdere libe ralisering van de wereldhandel, waarop uitgerekend de VS zo lang hebben aangedrongen. Het nieuwe Multivezelakkoord staat nu open voor ondertekening en wordt voor elk land van kracht zodra het heeft getekend. Bij de vo rige overeenkomst, die in 1974 in ging en in 1978 en 1982 werd ver lengd, waren 54 landen aangeslo ten. Onder het akkoord stonden slechts 43 handtekeningen omdat de Europese Gemeenschap na mens haar twaalf lidstaten optrad. De onder het MVA vallende handel in kleding en textiel vertegenwoor digt 48 procent van het wereldto taal. OPEC-ministers praten verder GENEVE (RTR) - De ministers van olie van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC) zijn er ook op de vijfde dag van hun bij eenkomst in Genève niet in geslaagd een akkoord te bereiken over pro- duktiebeperking. Een voor gistermiddag vastgestelde officiële vergade ring is verdaagd naar vandaag. Een commissie van vijf ministers is gisteren wel bijeen geweest om nieuwe produktiecontingenten voor langere termijn voor de afzonderlij ke dertien lidstaten vast te stellen. In kringen van delegaties op de confe rentie is echter vernomen dat dat vermoedelijk niet zal lukken. Waar schijnlijker wordt het geacht dat er een tijdelijke oplossing komt, waarbij de huidige OPEC-produktie van omstreeks twintig miljoen vaten per dag via bijdragen op basis van vrijwilligheid met ongeveer twee miljoen va ten wordt verminderd. Een van de vleugels van de Fokker-spin wordt door medewerkers van Fokker omhoog gehouden, het uit Polen teruggekeerde vliegtuig, daterend uit 1913, verkeert in een gehavende staat. (foto anp> Laatste eer vanuit auto DETROIT (AP) - In de Ameri kaanse stad Detroit bestaat een uitvaartcentrum waar gehaaste medelevenden hun laatste eer aan de dode vanuit hun auto kunnen bewijzen. Frank Gi- vens Funeral Home beschikt over een etalage waarin de do de in zijn kist vanuit de auto zichtbaar is. Het hoofdeinde van de geopende kist wordt daartoe op een verhoging ge plaatst. Even verderop staat een brievenbus waarin de aut- mobilist zijn condoleancekaar tje kan deponeren. Alles bij el kaar kan het ritueel van de laat ste eer en de condoleance in minder dan een halve minuut afgewerkt zijn. SCHIPHOL (ANP) - Gehavend, incompleet en duide lijk aangetast door de tand des tijds is gistermiddag de enige nog bestaande Fokker Spin teruggekeerd op de thuisbasis van Fokker op Schiphol-Oost. Het vlieg tuig, dat zijn naam aan het grote aantal spandraden waarmee de systemen worden bediend, werd daar door de Poolse ambassadeur in ons land, Jerzy Woj- tecki, officieel overgedragen aan de voorzitter van de Raad van Bestuur van Fokker, F. Swarttouw. Jarenlange onderhandelingen met de Poolse autori teiten over de teruggave van de historisch zeer waar devolle Spin aan de rechtmatige eigenaar zijn aan de ze overdracht voorafgegaan. Het Tweede-Kamerlid Mateman (CDA) stelde in februari van dit jaar nog in Kamervragen aan de ministers Smit-Kroes (verkeer) V -mOtOT en Van den Broek (buitenlandse zaken) dat de Neder landse regering stappen moest ondernemen om de Fokker Spin 3 zo spoedig mogelijk naar Nederland te krijgen. in het werk is gesteld om de Spin terug te halen naar Nederland en daar aan het publiek te tonen. Volgens de Fokker-woordvoerder zijn er voor de overdracht geen betalingen aan Polen gedaan. Hoewel de Spin in niet al te beste staat verkeert acht Fokker het herstel van het toestel zeer goed mogelijk. De restauratiewerkzaamheden zullen geschieden in het Luchtvaartmuseum De Aviodome op Schiphol en zullen voor het publiek te volgen zijn. Fokker zal voor dit karwei ook een beroep doen op ervaren handwer kers, die vroeger bij Fokker in dienst zijn geweest en op oud-medewerkers die als hobbyist betrokken zijn bij restauratie van oude vliegtuigen. BRUSSEL (AP) - De besprekin gen tussen de Europese Gemeen schap en de Verenigde Staten over het vermijden van een regelrechte handelsoorlog zullen vandaag in Brussel worden hervat, zo heeft een woordvoerder van de Europe se Commissie gisteren bekend ge maakt. De Amerikaanse handelsgezant Clayton Yeutter zal vandaag en mogelijk ook morgen besprekin gen voeren met Willy de Clerq, lid van de Europese Commissie voor externe betrekkingen. Beide par tijen sluiten de mogelijkheid van een compromis niet uit. Het conflict gaat over de han- delsvoorwaarden die de EG aan Zuideuropese producenten van ci trusvruchten heeft gegarandeerd. Volgens de Verenigde Staten zijn die afspraken nadelig voor Ameri kaanse citrus-exporteurs. Als ver geldingsmaatregel hebben de VS de invoertarieven voor Europese deegwaren verhoogd; als vergel ding verhoogde de EG de invoer rechten op Amerikaanse citroenen en walnoten. Later dreigde de regering van de VS met extra maatregelen, omdat de Amerikaanse export het meest te lijden had van het conflict. De Europese Gemeenschap stelde daarop een wapenstilstand van vier maanden voor in een poging om de strijd te beslechten. Yeutter aanvaardde donderdag de uitnodi ging van De Clerq om vandaag te onderhandelen. Groen Kcht voor regering-Martens BRUSSEL (AFP) - Het Belgische parlement heeft in de nacht van donderdag op vrijdag, met zeven maanden vertraging, de begroting voor dit jaar aangenomen. Het budget laat een gat zien van 567,5 miljard frank, ongeveer 31 miljard gulden, hetgeen overeenkomt met 11,5 procent van het bruto natio naal produkt. Het omvangrijke te kort is voor een groot deel het ge volg van de Belgische staats schuld. In de begroting is het eerste deel van een reeks bezuinigingen opge nomen van in totaal 195 miljard frank, ruim tien miljard gulden, voor dit jaar en volgend jaar. Bezetters In 1978 werd door een internationale groep van luchtvaartenthousiasten, waartoe ook Fokker-mede werkers behoorden, in de opslaghallen van wat later het Nationale Poolse Luchtvaartmuseum in Krakau zou worden, overblijfselen van vooroorlogse vliegtui gen ontdekt. Daarbij was ook de Spin. Het in 1913 gebouwde vliegtuig is waarschijnlijk in 1941 door de Duitse bezetters geconfisqueerd, waarna het uiteinde tijk in Krakau belandde en een roemloos einde tege moet leek te gaan. De sterk toegenomen belangstelling voor histori sche vliegtuigen heeft er volgens de Fokker-woord voerder de laatste jaren mede toe bijgedragen, dat veel De grote constructies, waaruit De Spin is opge bouwd, arriveerden per dieplader op Schiphol. Lan- dingswielen, propeller en staart ontbreken. Het origi nele vleugeldoek hangt er in lappen bij. De Fokker- deskundigen zijn echter desondanks opgetogen over de staat van de 75 jaar oude constructie, het houtwerk, <le spandraden en bovenal over de Renault-motor, een acht-cylinder V-motor, die zeventig pk leverde. De Fokker Spin heeft een lengte van 7.90 meter, een hoogte van bijna drie meter een spanwijdte van elf meter en een vleugeloppervlak van elf vierkante me ter. Het toestel weegt leeg 90 kilogram. Destijds kon een maximale snelheid van 90 kilometer per uur wor den behaald. Dit weekeinde zal De Spin al in De Aviodome zijn te zien. Na de restauratie zal het toestel waarschijnlijk voor wat Fokker noemt "representatieve doeleinden" naar het Fokker hoofdkantoor in Amsterdam-zuid worden overgebracht. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse oogst staat er goed voor. Al leen de grote consumptieaardap pelen hebben te lijden gehad van de droogte. Voor grote aardappe len en daardoor straks ook voor de frites zullen hogere prijzen moeten worden betaald. Volgens het ministerie van land bouw staan de granen er in het hele land redelijk goed voor. Alleen in het zuidoosten van het land is de Microchip-akkoord De EG is bezorgd over de over eenkomst inzake de handel in mi crochips, donderdag door Japan en de Verenigde Staten bekrach tigd. Twee leden van de Europese commissie hebben in een protest nota laten weten dat de gemeen schap vreest dat het akkoord ook in Europa zal leiden tot een aan zienlijke stijging van de prijzen van deze onderdelen voor compu ters. AMSTERDAM - Sinds de New- yorkse effectenbeurs op 7 juli met de zomer-baisse begon, is het internationale effectenbeurs- wezen behoorlijk ontredderd ge raakt. De fut en het elan die ja renlang de hausse activeerden, zijn verdwenen. Het bijna onge breidelde geloof en vertrouwen in welvaart en vooruitgang kreeg een behoorlijke deuk en de nu vrijwel vier jaar oude beurshaus- se lijkt op een van haar gevaar lijkste crisismomenten te zijn aangekomen. door C. Wagenaar Zelfs Tokio is geheel van slag, al ontwikkelen zich daar tijdens heftige herstelpogingen nog wel nieuwe historische toppen. Maar dat land kampt dan ook met gi gantische overschotten op de handelsbalans en plukt het ene welvaartsvoordeel na het andere. De rest van de internationale ef fectenbeurzen, waaronder die van Amsterdam, is duidelijk in een kwakkelfase terechtgeko- Het is afwachten daaromheen een grote schare van beleggers die het eigenlijk niet goed meer weten. Ook op de beurzen van West-Duitsland en dat is tamelijk bijzonder, omdat dit land - evenals Japan - nog al tijd sterk toenemende overschot ten op de handelsbalans kan be groeten. Bovendien handhaven de prognoses over de economi sche groei in de Bondsrepubliek zich op relatief hoog niveau, ho ger althans dan waar ook binnen de Europese Gemeenschap. Niettemin heeft Frankfurt in fei te al een baisse van drie maan den achter de rug. Voor Amsterdam was de afge lopen week intussen toch wat positiever dan beide voorgaande weken, die elk per saldo een da ling opleverden. Ook nu zaten er koersverliezen in de lucht, maar er viel toch een toenemende kooplust te bespeuren, waarbij de verkopers de indruk gaven wat vermoeid te geraken. De ver koopdruk nam in elk geval af, wat trouwens ook het geval was op de Newyorkse effectenbeurs, maar daar waren de kopers niet gedecideerd genoeg om er het einde van de baisse op te base- Wall Street begon met een zeer flauwe dag en stelde daarmee menige zuster-beurs die maan dag juist zoals in Amsterdam vast waren geopend, teleur. Dinsdag werd het daardoor over al een zeer flauw, met in Tokio een koersval van ruim 300 pun ten, of bijna 2 procent. Woensdag keerde het beeld weer, en zo ging het verder. In Amsterdam lieten de meeste dagen een koersstij ging zien, waardoor na vier da gen handel de algemene beursin dex anderhalve punt hoger kwam te liggen. Wall Street werd weer een vol ledige rentemarkt, maar dan in ongunstige zin. De beurs kwam volledig in de greep van de enor me overheidsfinanciering die elk kwartaal plaats heeft om de be grotingsgaten van president Rea gan te dichten. Volgende week wil Amerika voor 28 miljard dol lar aan overheidspapier plaatsen. Maar Wall Street vreest, nu de dollar de laatste tijd zo fors is ge zakt, een geringe buitenlandse belangstelling. Vooral Japan kocht de laatste paar jaar enorm veel dollar-pa pier en was bij de vorige lenings operatie, in mei, goed voor bijna 10 miljard dollar aan Amerikaan se obligaties, waarop nu forse va- lutaverliezen zijn opgetreden. Dit zou de animo om volgende week weer in die mate mee te doen ernstig kunnen ondermij nen. En als de enorme plaatsing mislukt, zou dat een zeer ongun stig effect hebben op de rente. Daarom beleefde de Ameri kaanse obligatiemarkt deze week flauwe dagen, die de aan delenmarkt mee omlaag trok. Maandag moesten beide mark ten en de dollar zelfs twee pro cent van hun waarde inleveren. Later in de week trad enig her stel op, hoewel de dollar weer problemen kreeg met de over de juni-maand zeer ongunstige Amerikaanse handelsbalans. In valutakringen wordt reke ning gehouden met steunopera ties van de centrale banken van West-Duitsland en Japan om zo de dollar van verder afglijden te weerhouden. Paul Volcker, de topman van de Amerikaanse centrale banken, ziet Kever dat beide landen hun rente zouden verlagen en deed deze week daarop nog eens een krachtig be roep. Ook verklaarde hij niet meer bang te zijn voor verdere koersdalingen van de dollar. Duidelijk een waarschuwing aan de centrale banken elders in de wereld dat de Verenigde Staten niet mee zullen doen aan een ge combineerde steunactie voor de dollar. Ondanks de verdere koersaf- brokketing van de Amerikaanse dollar wisten de internationals zich deze week goed te handha ven. Dat was grotendeels te dan ken aan Unilever, die door Ame rikaanse belangstelling en goede winstverwachtingen flink aan trok. Ook de banken waren vast, BEI JRS W E E K door gunstige halfjaarresultaten van de grote Duitse bankinstel- Kngen. Goed gevraagd, met koersverbeteringen van 5 tot 10 procent van de beurswaarde, la gen voorts de lokale fondsen Ge- veke Electronics, Kempen en Co, Ahrend, GTI, KBB en Holland Sea Search op nieuwe aardgas- vondsten in de Noordzee. Tot vijf procent in koerswaarde terug moesten Beers, Leidsche Wol en Meneba. De Europese Optiebeurs had aanmerkelijk minder te doen dan in de voorgaande werkperio de. Er werden slechts ruim 123.000 contracten afgesloten, te gen 216.000 daarvoor. Aanvanke lijk was Philips nummer één, beurtelings gevolgd door Akzo of Hoogovens. Maar later in de week namen de oties de hoofdrol over. Overal bleven de dagom zetten beperkt. afrijping wat te snel gegaan waar door een lagere opbrengst wordt verwacht. Het graszaad dat inmid dels is geoogst lijkt van goede kwa- Kteit te zijn. De conservenerwten hebben goede opbrengsten gehad en zijn van uitstekende kwaüteit. De dro ge peulvruchten worden binnen enkele weken geoogst. Ook van de ze teelt verwacht het ministerie een goede opbrengst. De pootaardappelen die nog op het veld staan worden thans dood gespoten om te kunnen voldoen aan de voorgeschreven rooidata van het NAK (de Nederlandse Al gemene Keuringsdienst). Van de percelen pootaardappelen die al gerooid zijn is de opbrengst bijzon der goed. De pootaardappel is een van onze beste agrarische export- produkten. Alleen de oogst van de con sumptieaardappel vertoont een wisselend beeld. Door de droogte zullen er weinig grote con sumptieaardappelen zijn. Dit geeft nu al een prijsopdrukkend effect volgens het ministerie. De grote aardappelen zullen duur blijven. Dit geldt ook voor de grote aardap pelen die voor de patates frites worden gebruikt. De suikerbietentelers hebben geen last gehad van de droogte om dat de biet diep wortelt. Hierdoor kon het gewas gedurende de we ken van droogte en warmte blijven doorgroeien. Ook voor dit produkt wordt een goede opbrengst met een goed suikergehalte verwacht. Dollar omlaag AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren nog iets verder gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastge steld van 2,3470 gulden, ruim een cent minder dan de 2,3595 gulden op donderdag. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met een cent verlaagd tot 2,41 gulden bij ver koop van dollars en 2,29 gulden bij aankoop.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9