Contacten tussen Rusland en Israël krijgen nu gestalte Surinaamse leger staat machteloos tegen verzet Wallraff verhuist wèl naar Nederland Senaatscommissie eens over sancties tegen Zuid-Afrika Kraan duwt kernkop van raket Bomaanslag in Oost-Beiroet Craxi heeft kabinet rond Bouterse: militairen bereid tot stap terug Bhagwan illusies armer: 'Mijn droom in scherven' ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Günter Wallraff verhuist noL zomer met zijn gezin naar Neder land. Wallraff bevestigde dit gister middag in een telefonisch inter view. De 45-jarige auteur van on der meer 'Ik, Ali\ vertelde dat hij na verschijning van dit boek (over de ,mcfs ontziende koppelbas- onwetende Turken voor die bela- spraktyken) versterkt wordt geob- chelijk lage vergoedingen werden serveerd'. "Myn telefoon wordt blootgesteld aan overdoses weer afgeluisterd en ik word in de radioactieve straling. Hij is daar gaten gehouden. Daarbij speelt de toen sch aangevallen. Wall- Duitse inbchtingendienst BND raff: "Ik heb toen een nachtmerrie- —1 belangryke rol achtige situatie beschreven, door Hans Hoogendijk intussen wordt dit beeid bevestigd door de realiteit De uitkomst is zelfs nog erger. Er zijn insiders in deze hele problematiek die het ab soluut noodzakelijk vonden om mij zaken te vertellen. Voor het vertrouwelijke karakter van hun informatie kan ik vanuit Keulen TEL AVIV - In Israël is gema tigd enthousiast gereageerd op het bericht dat er met de Sow- jet-Unie spoedig onderhande lingen volgen over het herstel van de diplomatieke betrek kingen. door Taco Slagter Met name Israëlische organisaties die opkomen voor het lot van de Russische joden zijn ernstig be- zijde in Jeruzalem niet i zorgd over de concessies die Israël drukt. Vandaar de vrees bij de be- op dit punt aan Moskou zou kun- langengroepen voor het Russisch afvaardigen met de daarbij beho rende ambassade, residentie en staf. Russische joden Israël heeft aan de mogelijkheid van een nieuwe diplomatieke rela tie met de Sowjet-Unie tot op he den altijd de voorwaarde verbon den dat tienduizenden Russische joden, wier vertrek al jaren wordt geblokkeerd, een uitreisvisum krij gen. Maar sinds er berichten circu leren over een verzoening tussen beide landen, is die eis van officiële bena- pas het geval het Kremlin op Israël en de Ver- ambassadeur enigde Staten meer druk uitoefe nen dat het beter is de as Moskou- Damascus bij vredesonderhande lingen niet te passeren. Wallraff is er heilig van overtuigd dat vanuit Beieren nieuwe pogin gen zullen worden ondernomen om hem het werken onmogelijk te niet meer instaan", maken. Hij is bezig met onderzoe- Wallraff, die buitengewoon te- kingen over bepaalde ontwikkelin- leurgesteld was dat het nieuws gen in Beieren op het gebied van over zijn aanstaande verhuizing zo de kernenergie. snel was uitgelekt, zei voor ons In'Ik, Ali'beschreef Wallraff onder land te kiezen, omdat hij gelooft meer het hypothetische geval van vanuit Nederland beter te kunnen werken. "Ik heb het altijd erg naar mijn zin in Nederland. In het verle den ging ik er vaak naartoe om weer eens vrij te kunnen ademha len. Het is een land met heel wat meer gevoel voor burgerrechten. Ik wil Nederland als eerste woon plaats kiezen om mijn werk onbe kommerd en vrij voort te zetten. Mijn plan is om daar mijn infor manten en contactpersonen veel vaker te treffen". Wallraff wil zijn kantoor in Keulen wel aanhouden. Een andere reden voor zijn aan staande vertrek is de politie-inval in zijn huis enige tijd geleden. "Dat was een pure razzia. Meer dan 50 politiemannen waren op de been. Sindsdien voel ik mij hier gewoon niet meer thuis. Ik kan niet meer onafhankelijk werken en ik heb er geen zin in de helft van mijn ener- i doen in ruil voor hernieuwing jodendom. van de banden. Israëlische vertegenwoordigers zullen met onder mee over het reizen tussen de twee lan den. Ze zullen wellicht al in de ko mende dagen hun beslag krijgen In tegenstelling tot veertien dagen Sinds 1967 geleden toen een woordvoerder zamerhand van het ministerie van buitenland se zaken in Jeruzalem een nieuws bericht op de Israëlische radio van dezelfde strekking met klem had gegooid tegengesproken, gaf het ministerie Behalve gistermiddag toe dat er 'mogelijk heden' zijn tot het openen van con sulaten in Moskou en Tel Aviv. Waarnemers in het Midden-Oos- dat de Russisch-Israëli- Russische delegatie sche contacten van groot belang besprekingen voeren zijn voor de politieke situatie in het Midden-Oosten. Het wijst er sterk op dat het Kremlin in het vre desproces betrokken wil raken. de Sowjet-Unie lang- deze regio geisoleerd [eraakt. Een proces dat inzette, na lat wijlen president Sadat van Egypte de Russen uit zijn land had Syrië en in Zuid-Je- mén hebben de Russen nauwelijks enige invloed meer in de Arabische wereld. Het meeste hebben de Onder geen beding wilde de Russen in Syrië te vertellen, dat jeep (rechts). De vluchteling en hulptroepen De Oostduitser Heinz Braun (bo ven), die donderdag naar West- Berlijn vluchtte. Hij passeerde in een jeep de grenspost, verkleed als Russisch soldaat. Drie poppen, eveneens in het kostuum van het Russische leger, completeerden de woordvoerder zeggen in welke 'Europese hoofdstad' Israëlische en Russische regeringsvertegen woordigers met elkaar over de kwestie zullen praten. de militaire steun vrijwel vol ledig van de Sowjet-Unie afhanke lijk is. Maar het regime in Damascus is tevens Israëls gevaarlijkste vijand. (foto's anp i ap» gie te moeten besteden aan het om zeilen of onschadelijk maken van intimidatie- en afluisterpogingen. In Nederland wil ik de veiligheid vinden om te werken. Daar moet ik mijn documenten zeker kunnen stellen zonder angst te hebben voor politie-invallen. Van daaruit wil ik mijn werk versterkt voort zetten, want zoals gezegd: mijn huidige onderzoek richt zich op Duitsland, op Duitse bedrijven en Duitse kernenergieproblematiek". Een derde argument voor het vertrek is dat Wallraff dit najaar in Beieren terecht moet staan op be schuldiging voor 'Ik, Ali' te hebben gewerkt met een verborgen came ra. Hoewel hij ervan overtuigd is dat dit grondwettelijk in bepaalde omstandigheden is geoorloofd, is hij er net zo zeker van dat hij wordt veroordeeld. "De Beierse autoritei ten hebben het groene licht gege ven voor een veroordeling". Een belangrijk punt bij de keuze van zijn nieuwe woonplaats, ver moedelijk ergens in Limburg, is dat niet elke rit over de grens wordt geregistreerd. BEIROET (UPI) - Bij een ontplof fing in een winkelpassage en han delscentrum in Oost-Beirut is gis termiddag zeker één persoon om het leven gekomen en hebben ten minste 27 mensen verwondingen opgelopen. In diverse winkels brak brand uit. Dit heeft de christelijke zender „Stem van Libanon" ge meld. De ontploffing werd veroorzaakt door een explosieve lading van 5 kilo in een auto die was neergezet voor het „Solemur"-handelscen- trum. Bij de ontploffing kwam een Libanese soldaat om. De 27 gewon den werden naar drie ziekenhuizen vervoerd. Tien auto's werd ver woest, 8 winkels liepen schade op, zo deelde politie mee. De aanslag met een autobom kwam vijf dagen nadat een zelfde soort aanslag in een drukke straat in de wijk Ain Rummaneh zeker aan 32 mensen het leven kostte. Bijna alle Oostbloklanden - met Een toekomstige toenadering tus- uitzondering van Roemenië en de sen Jeruzalem DDR die nooit betrekkingen met tekenis hebben voor de li Israël heeft aangeknoopt - sleten Syrische verhoyding, die na de Zesdaagse Oorlog in 1967 lanceert op de grens va: hun ambassades in Jeruzalem. Ko- consuls dan zijn daarmee de dipl- matieke betrekkingen nog niet vol- ROME (AP) - Aan de Italiaanse re geringscrisis is gisteren na vijf we ken een einde gekomen. De leden van het nieuwe kabinet van de so cialistische premier Bettino Craxi werden in de loop van de middag door president Francesco Cossiga beëdigd. De samenstelling van de ministersploeg is nauwelijks ge wijzigd ten opzichte van het vorige kabinet van Craxi. Het nieuwe ka- THATCHER - Betogers tegen de binet zal zich volgende week aan apartheid hebben gisteren de auto een vertrouwensstemmmg onder oorlog. Enerzijds kunnen de Russen de men Rusland en Israël tot een ak- Syriërs dan met meer gezag koord over de uitwisseling van straffe van sancties ervan weer- gewapend con- anderzijds kan Corruptie werpen in het parlement. Craxi diende zijn ontslag in na een nederlaag bij een geheime par lementaire stemming. Daaraan wa- wekenlange ruzies voorafge- De oud-minister van cultuur i Margaret Thatcher met en tomaten bekogeld toen de Brit se premier in Edinburgh de Geme nebest-spelen bezocht. De politie zei een persoon uit de groep van ongeveer 500 demonstranten te hebben aangehouden. Binnen het de Sowjet-repubhek Georgie, Ba- stadion werd Thatcher op boege- ring zou moeten leiden doerasjvili is wegens corruptie tot roep onthaald. Uiteindelijk hebben de partijen 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Badoerasjvili werd in augus tus vorig jaar ontslagen. Eerder dit jaar heeft het Kremlin verscherpte wetten afgekondigd bedoeld om de corruptie te bestrijden. Extreme vergrijpen van hoge functionaris sen met de doodstraf worden be straft. Premier Craxi maakt de samen stelling van zijn kabinet bekend. maart zal overdragen aan de chris- gaan tussen socialisten en chris- ten-democraten, die in het parie ten-democraten over wie de rege- ment driemaal zoveel zetels bezet- WASHINGTON (AFP) - De com missie buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft vrijdag met vijftien tegen twee stemmen goedkeuring gegeven aan econo- mische-sancties tegen Zuid-Afrika. Het sanctiepakket dat nu aan de hele Senaat zal worden voorgelegd is overigens aanzienlijk beperkter dan het vrijwel volledige han delsembargo waarvoor het Huis van Afgevaardigden-zich heeft uit gesproken. Het pakket dat de Senaatscom- van uranium en steenkool uit Zuid-Afrika. Voorgesteld wordt ook landingsrechten voor Zuidafri- kaanse luchtvaartmaatschappijen in te trekken en de president de be voegdheid te geven Zuidafrikaan- se regeringsfunctionarissen vi- Daarnaast wordt president Rea gan geadviseerd gebruik te maken van zijn bevoegdheid om goud uit de Amerikaanse reserves te verko pen om zo door middel van een da ling van de goudprijs op de wereld markt druk op Pretoria uit te oefe regeling uitgewerkt, der Craxi het premierschap ten als de socialisten. In de coalitie missie goedkeurde was aan haar zijn verder de republikeinen, libe- voorgelegd door senator Richard ralen en sociaal-democraten opge- Lugar, de voorzitter van de com- nomen. missie. Lugar vermeed in zijn wetsontwerp 'extreme' maatrege len om een veto door president Reagan te voorkomen. De presi- rihittitohéééaimém Wackersdorf Bondskanselier Helmut Kohl wil ondanks Oostenrijkse bedenkin gen doorgaan met de bouw van de opwerkingsfabriek in Wackers dorf. Kohl zei in een interview met de Oostenrijkse krant Die Presse dat de meningsverschillen op een verklaarde dat het ongeluk zich redelijke omgangsniveau verder voordeed tijdens routinematig on- worden uitgepraat, maar dat de derhoud. Volgens hem bestond er bouw van de fabriek in Wackers- nimmer gevaar van een explosie, dorf vanzelfsprekend doorgaat. Westduitse en Amerikaanse troe- BONN (Rtr) - De achterkant van pen waren in dienst op de niet na- ongeluk zich voordeed op een ge- een draaiende hijskraan heeft deze der aangeduide basis, toen het inci- heime raketbasis, kan worden aan- week per ongeluk de geladen kop dent zich voordeed. Daarbij trof genomen dat de Pershing ten tijde van een ballistische Pershing- het achterstuk van een mobiele van het ongeluk was" geladen, kernraket afgeduwd. Het incident kraan die wordt gebruikt om de 4.5 gebeurde op een Navo-raketbasis ton wegende Pershing-la uit te la- in het zuiden van de Bondsrepu- den, de neus van de tweetrapsraket Kernkoppen voor de 72 Pershings bliek. Dit heeft de Westduitse en brak die af. De raket lag kenne- la in West-Duitsland vallen onder luchtmacht gisteren meegedeeld. lijk in horizontale positie want het beheer van Amerikaanse troe- neus, die de kernkop bevat, viel 30 pen. De Pershing la-raket is een trieën geen gebruik meer mogen cm lager op het stalen transport- grondraket met een reikwijdte van maken van het Amerikaanse bank- platform. 700 km. De in de Bondsrepubliek wezen. gestationeerde middellange-af- Een en ander komt neer op een standsraketten van het type Pers- verbod op alle nieuwe investerin- Militaire experts zeiden dat, aan- hing II hebben een reikwijdte van gen en nieuwe bankleningen Luftwaff Het ontwerp van Lugar voorziet in een verbod op nieuwe investe ringen door Amerikaanse bedrij ven die in Zuid-Afrika opereren, als zij zwart personeel discrimeren en verbiedt invoer in de VS van produkten van bedrijven die in handen zijn van de regering in Pre toria. Het bepaalt ook dat de Zuid- afrikaanse regering en haar indus- Generaal Hans-Heinz Feldhoff gezien de Luftwaffe erkent dat het 5.000 km. Zuid-Afrika alsmede op de invoer BOMBAY (UPI) - "Ik ben volkomen gedesillusioneerd teruggekeerd van mijn wereldreis Mijn dromen zijn in scherven gevallen en mijn hoop is de bodem ingeslagen". Dat verklaarde de 55-jarige goeroe van de rijken Bhagwan Shree Rajneesh op zijn eerste persconferentie, die hij na zijn aankomst van woensdag heeft gegeven. Hij zei tot de slotsom te zijn gekomen dat geloof in geweldloosheid en vrede niet loont en dat hij maar beter zijn dagen verder in India kan slijten. Bhagwan, die met een particulier straalvliegtuig acht maanden over de wereld zwierf, bracht vier ton bagage mee terug en is van plan de eerste twee of drie maanden in Bombay te blijven, waar hij een onderkomen heeft gevonden in de door welgestelden bewoonde voorstad Juhu. Hij acht het niet uitgesloten dat hij ook een bezoek zal brengen aan Poona, waar hij zijn eerste commune begon en de Rajneesh-stichting oprichtte. Bhagwan heeft nergens een permanente verblijfsvergunning kunnen krijgen. Volgens hem omdat hij het christendom niet de hemel heeft in geprezen. Nieuwe moeilijkheden pakken zich al weer samen boven zijn met diamanten versierde muts nu de regering van India heeft laten weten in geen geval te zullen toestaan dat Bhagwan een nieuwe commune sticht in de noordelijke deelstaat Himachal Pradesh. PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse militairen zijn bereid een stap terug te doen als de bevolking dat wenst. Dat heeft de leider van het Surinaamse militaire bewind, Desi Bouterse, gezegd in een giste ren gepubliceerd vraaggesprek met het Britse persbureau Reuter. "De militairen zijn niet echt ge brand op het vervullen van een lei dende rol. Als de bevolking voor een andere regeringsvorm kiest zonder een bepaalde rol voor de militairen, zou dat heel aanvaard baar zijn voor ons", aldus Bouter- De twee weken geleden aange treden regering van premier Per tab Radhakishun heeft van het mi litaire bewind tot taak gekregen de overgang naar nieuwe "democrati sche structuren" te leiden. Deze nieuwe structuren moeten in april 1987 hun beslag krijgen. Maar of ze zullen voorzien in vrije verkiezin gen en hoeveel macht de militai ren, die in 1980 via een staatsgreep aan de macht kwamen, zullen be houden is nog onduidelijk. De opschorting van de Neder landse ontwikkelingshulp noemt Bouterse in het interview een "misdadig besluit" dat verant woordelijk is voor de huidige eco nomische problemen in Suriname. "De Nederlanders zijn zich er zeer goed van bewust dat hun besluit gebaseerd was op emotionele over wegingen en rechtsgeldigheid ont beert. Niettemin zijn we er, de af gelopen vier jaar, in geslaagd de al gehele ineenstorting van onze eco nomie, die naar zij voorspeld had den binnen zes maanden zou ge beuren, te voorkomen". Huurlingen De rechter van instructie in het Amerikaanse New Orleans heeft gisteren bepaald dat zes van de 14 vermeende huurlingen, die ervan worden beschuldigd de regering van Suriname te hebben willen omverwerpen, niet op borgtocht worden vrijgelaten. Zij zullen tot 22 september in voorlopige hechte nis blijven. Alle 14 verdachten - 13 mannen en een vrouw - worden beschul digd van samenzwering onder de Neutraliteitswet. Deze wet ver biedt activiteiten die gericht zijn op de gewapende omverwerping van buitenlandse regeringen waar mee de Verenigde Staten vreedza- Kwpf<;hflflr me betrekkingen onderhoudt icu DEN HAAG/PARAMARIBO - Te genstanders van het bewind in Su riname hebben nieuwe hoop geput uit de jongste pogingen van ver zetsgroepen om legerleider Bou terse te verdrijven. Hun optimisme is niet alleen gebaseerd op de suc cesvolle acties van Ronnie Bruns- wijk die vorige week twee leger posten overviel en daarbij twaalf militairen ontvoerde, of op de veer tien Amerikaanse huurlingen die kopstukken uit de Surinaamse le gerleiding hadden willen gijzelen. door Jos Heymans Van veel meer waarde is de reac tie van het leger van Suriname op al die. gewelddadigheden. Tot nu toe heeft de militaire leiding nog geen afdoend antwoord kunnen vinden. Ronnie Brunswijk, de re bellerende oud-lijfwacht van be velhebber Bouterse, is ondanks een intensieve speuractie nog al tijd niet opgespoord. En de poging van de huurlingen om het militaire regime omver te werpen, mislukte alleen maar door het alerte optre den van de FBI, de Amerikaanse federale recherche. De vermeende huurlingenleider, Tommy Henley wordt er tevens van beschuldigd op illegale wijze een bedrag van 25.000 dollar naar Suriname te hebben willen over maken. Het leger van Suriname is kwets baar en niet in staat het grote land (2,5 keer de oppervlakte van de Be nelux) adequaat te verdedigen. Dat heeft vooral te maken met geogra fische omstandigheden. Suriname is met zijn 380.000 inwoners dun bevolkt. Meer dan de helft van de bevolking woont in of rondom de hoofdstad Paramaribo. De rest is vooral geconcentreerd in de kust- streken of in het gebied ten zuiden van Paramaribo. Het midden en zuiden van Suriname, een bijna on begaanbaar oerwoud, zijn prak tisch onbewoond. Bovendien telt het nog jonge Su rinaamse leger slechts 2000 man schappen, van wie onmogelijk kan worden verlangd dat zij het totale gebied beheersen. Hun opleiding en uitrusting is over het algemeen onder de maat. Dat heeft een histo rische oorzaak. Tot 1975, toen Suri name onafhankelijk werd, was de verdediging van het land een Ne derlandse aangelegenheid. Daarna kwam het Surinaamse leger dat ge ruime tijd door Nederlandse mili tairen werd bijgestaan. Maar die hulp werd vroegtijdig beëindigd, toen Bouterse in februari 1980 zijn staatsgreep pleegde. De Nederlandse militaire missie in Paramaribo was destijds belast met de opleiding van Surinaamse militairen. Een van de missieleden over die periode: „Het leger telde toen ongeveer duizend man. Van de opleiding kwam niet veel te recht. Er was een voortdurende in terne strijd tussen de officieren en de onderofficieren over salariëring, wat uiteindelijk tot de coup leidde. De officieren, die wel een behoor lijke militaire opleiding in Neder land hadden genoten, werden door Bouterse verdreven". Lichte wapens Ook de bewapening stelde in die tijd weinig voor. Het leger had slechts de beschikking over lichte wapens. De Surinaamse militairen hadden geen tanks, geen artillerie, zelfs geen handgranaten, en boven dien geen vliegtuigen. Sindsdien is er niet al te veel veranderd. Welis waar is het aantal militairen ver dubbeld en beschikt de lucht macht (60 man) over vier vliegtui gen en de marine (160 man) over vier patrouilleboten, de landmacht (1800 man) heeft nog steeds geen tanks en stukken artillerie. Boven dien zijn de verplaatsingsmogelijk heden van de Surinaamse strijd krachten beperkt door de geringe lengte van het wegennet, ongeveer 15.000 kilometer. Volgens de Nederlandse gene raal b.d. Von Meyenfeldt is het po tentieel van het leger van Surina me niet indrukwekkend: „Een ana lyse van de militair-strategische positie van Suriname leert dat het land uitermate kwetsbaar is voor militaire aanvallen van buitenaf en voor guerrilla-activiteiten vanuit de oerwouden. Er zijn niet veel mi litaire middelen nodig om het hui dige bewind omver te werpen. Met een vliegdekschip en een of twee bataljons mariniers kan al veel worden bereikt, bijvoorbeeld het bezetten van het regeringscentrum in Paramaribo". Voorwaarden Von Meyenfeldt denkt echter niet dat dat doel door het huidige verzet van Ronnie Brunswijk kan worden bereikt. „Om succesvol te zijn, gelden drie voorwaarden: steun van het merendeel van de be volking, een goed leiderschap en buitenlandse hulp in de vorm van opleiding, wapens en financiële middelen. Ik heb de indruk dat aan de laatste twee voorwaarden (nog) niet wordt voldaan. Dat betekent dat het gewapend verzet zich voor alsnog moet beperken tot het 'sar ren' van het huidige bewind en daarvoor heeft het ruime mogelijk heden". Andere militaire deskundigen menen dat de acties van Bruns wijk, ongeacht de grootte van zijn verzetsgroep, op den duur kunnen leiden tot de val van Bouterse. „Het is vreselijk moeilijk om tegen guerrilla's te strijden. Je weet bijna niets van je vijand, je kunt 'm niet op papier uittekenen. Je kunt ook niet voorspellen welke taktische manoeuvres de tegenstander zal uithalen, wat bij staatslegers meestal wel kan. Hoe moeilijk het is te vechten tegen guerrilla's, is de Amerikanen in Vietnam gebleken. Ondanks de kracht en de macht van het Amerikaanse leger, is de oorlog uiteindelijk verloren".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7