'Koopkracht minima wordt met minder' Lubbers moet uitkijken voor zichzelf Klacht tegen politie Utrecht over mishandelen Berging van Olaf komt nu m zicht Politie stopt informatie-experiment Vliegtuigbom toch op weg naar de zee Dees erkent ZAO onder voorwaarden ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Lubbers verzekert Kamer DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Centraal Planbureau gaat naar aanleiding van de begroting die op Prinsjesdag wordt ingediend berekenen of mensen met lage inkomens er door een opeenhoping van bezuinigingsmaatregelen in koopkracht op achteruit gaan. Premier Lubbers zegde dat gistermiddag toe naar aanleiding van een motie van oppo sitieleider Kok. Overigens verzekerden zowel Lubbers als CDA en WD dat de minima er de komende kabinetspe riode niet op achteruit zullen gaan. RAMP IN TUNNEL Het onderzoek was een van.de wei nige 'overwinningen' van de oppo sitie tijdens het debat over de rege ringsverklaring, dat gisteren werd afgesloten. "Dit is het debat van de zwijgende meerderheid. Daar kun je niet tegenop. Dit is de stilte van de macht", aldus Van Mierlo giste ren over de 'volstrekte afwezig heid' van CDA en WD tijdens het debat. De D66-leider verweet CDA- leider De Vries dat deze 'conse quent' de discussie had ontlopen over de euthanasiekwestie. En PvdA-leider Kok concludeerde in zijn slotwoord dat Lubbers-2 het 'kabinet van de laatste loodjes' is. "Het kabinet begint hijgend en amechtig aan zijn tweede termijn en maakt de indruk niet tegen het karwei opgewassen te zijn", aldus Kok. Hij vond dat veel 'onhelder' is gebleven. De meeste van de door hem ingediende moties verander den daar niet veel aan. Op aanra den van Lubbers stemde een ka mermeerderheid de meeste daar van weg. Na de stemmingen bleek dat, geheel volgens de verwach ting, dat het regeerakkoord onge schonden door de Kamer was ge komen. DEN HELDER (ANP) - Als het niet al te hard gaat waaien, zullen de bergers van de Britse coaster Olaf in de loop van morgen of maandag trachten het schip recht op te kantelen. Volgens woord voerder Schriel van Rijkswater staat kunnen vandaag waarschijn lijk de laatste kantelstroppen on der het schip door worden getrok ken, waarna morgen de staalkabels voorzichtig op spanning gebracht kunnen worden. De laatste stroppen, die vrijwel in het midden van het schip moe ten komen, geven de bergers meer werk dan verwacht. Volgens woordvoerder Schriel moet met een zandpomp een geul onder de Olaf worden doorgezogen, waar mee men gisteravond overigens al ver gevorderd was. Ook moet een al eerder getrok ken voorloopdraad worden ver vangen. Deze brak donderdag, waarschijnlijk door de stormachti ge wind die het bergingswerk an derhalve dag heeft stilgelegd. Zo ontraadde Lubbers de Kamer een motie van Kok, waarin deze vroeg om af te zien van een algeme ne legitimatieplicht. Het ligt niet in de bedoeling dié.in te voeren, zodat een uitspraak daarover voorbarig is, aldus de premier. Een motie van de PvdA-leider om de begroting van ontwikkelingssamenwerking uit te sluiten van bezuinigingen, stuitte bij Lubbers daarentegen niet op bezwaren. In het regeerak koord staat dat onder 'uitzonderlij ke omstandigheden' op defensie en ontwikkelingssamenwerking kan worden gekort. De motie werd •uiteindelijk met algemene stem men aangenomen, al blijft de pas sage uit het regeerakkoord voor de CDA-fractie gelden, zei fractielei der De Vries. Over een motie-Van Mierlo (D66) om meer dan 50 miljoen per jaar extra uit te trekken voor gemeente lijke investeringen ontstond een pittig interruptiedebatje. Lubbers ontraadde de motie omdat extra in vesteringsuitgaven niet gedekt zijn. Van Mierlo betoogde dat in vesteringen in bijvoorbeeld riole ringsrenovatie, die voortdurend wordt uitgesteld, hetzelfde doel dienen als terugdringing van het fi nancieringstekort: "Geen rekenin gen verschuiven naar de toe: komst". Lubbers ging daar echter verder niet op in. Lubbers verdedigde nogmaals de kabinetskeuze voor 3/4 procent per jaar met een verwijzing naar zijn indruk dat de overlegpartners behoefte hebben aan ruimte voor verdere 'differentiatie in belo ningsverhoudingen'. Als je wilt voldoen aan alle verlangens van de ambtenarenbonden zijn de marges smal, aldus de premier. Bovendien zou een hogere arbeidsduurverkor ting andere doelstellingen, zoals de vermindering van de werkloosheid en koopkrachtbehoud voor de uit keringstrekkers in gevaar kunnen brengen, dacht hij. HASJLIJN (ANP) - De Amster-' damse politie heeft met de aanhou ding van 16 personen in Amster dam, Alkmaar en Den Helder een organisatie opgerold die zich op grote schaal bezighield met de hasjhandel. Er werden 250 kilo hasj in beslag genomen, 450.000 gulden, twee hasj-persen, diverse mallen, weegapparatuur en ver pakkingsmateriaal. Uit het onder zoek bleek dat vanuit Alkmaar en Den Helder de hasjbroodjes naar Amsterdam werden vervoerd, van waar weer grote partijen hasj wer den doorverkocht aan tussenhan delaren. Een aantal tussenhandela ren werd eveneens aangehouden bij invallen in hun woningen. ROTTERDAM (ANP)- Bij een groot verkeersongeluk in de Rotterdamse Beneluxtunnel is gisteren een 44- jarige vrachtwagenchauffeur uit Hellevoetsluis omge komen. Een Canadees echtpaar raakte zwaar gewond 'en vier andere mensen werden lichtgewond.. Bij het ongeluk waren vier vrachtwagèns en vijf personenwa gens betrokken. Het ongeluk gebeurde toen in de ene beschikbare tunnelbuis - de andere was wegens onder houd buiten gebruik - een vrachtwagencombinatie be gon de slingeren en zo een gecompliceerde botsing ver oorzaakt. Daarbij ontstond een brarf,d, die de brand weer echter snel onder controle had. De gewonden werden naar ziekenhuizen gebracht, maar een van vrachtwagenchauffeurs overleed onder weg. Na anderhalf uur waren de bij het ongeluk be trokken personenwagens uit de tunnel verwijderd, maar de tunnel bleef nog urenlang gestremd. Dat leid de een grote verkeerschaos. De oostelijke tunnelbuis, die wegens onderhoudswerkzaamheden enige weken dicht is geweest en rond middernacht weer zou worden opengesteld, werd in verband met het ongeluk enige uren eerder hetopend. Op de ANP-foto de cabine van een van de vrachtwagencombinaties, die door de klap van het ongeluk van het chassis afscheurde. AMSTERDAM (ANP) - Het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam is zeer te spreken over het twee jaar begonnen experi ment om bij ziekelijk dikke men sen bij wijze van afslankmethode een opgeblazen ballon in de maag aan te brengen. De arts Mathus- Vliegen, die deze werkwijze in het AMC met succes toepast, zou graag zien dat deze relatief goedkope me thode in het, ziekenfonds komt, maar de ziekenfondsraad vpelt daar (nog) niet voor. Mathus-Vliegen heeft inmiddels bijna 100 ballonnen geplaatst bij ruim 60 patiënten, die daardoor ve le tientallen kilo's, zijn afgevallen. De AMC-arts doet volgende maand verslag van haar bevindingen tij dens een wereldcongres over over gewicht in Jeruzalem (Israël). De ballonnen zijn gemaakt van een soort plastic. Ze worden, eenmaal ingebracht in de mahg, via een aan de neus bevestigd slangetje, opge blazen tot de grootte van een flinke meloen. De patiënt eet vervolgens vanzelf weinig, omdat de ballon reeds voor een vol gevoel zorgt. Ballonnetje in maag is prima afslankmethode Eerder ballonproeven in West- Duitsland en Denemarken misluk ten vanwege slecht materiaal. Ze gingen al na een maand stuk. De balonnen die het AMC gebruikt, gaan veel langer mee, in een geval zelfs al 600 dagen. De ballonnen van het AMC gaan gemiddeld 168 dagen mee, dat wil zeggen dat per afgeronde behandeling ongeveer anderhalve ballon nodig is. Eén ballon kost circa 600 gulden, een veel lager bedrag dan de vele dui zenden guldens die nodig zijn voor een operatie waarbij de maag wordt verkleind, een van de alter natieven. Lang niet alle dikke mensen ko men voor de ballonmethode in aanmerking. De werkwijze is al leen geschikt voor erg dikke men sen, die bovendien de nodige moti vatie moeten hebben. De begelei ding van de patiënten is erg be langrijk. Mathus-Vliegen schat dat de methode geschikt is voor enige duizenden dikke mensen. De patiënten van Mathus- Vliegen zijn over het algemeen te vreden over de ballonmethode, zo wees een enquête inmiddels uit. Sommige patiënten klagen wel over het slangetje in hun slokdarm, dat zij bij het slikken voelen. De patiënten kunnen de stand van zaken van hun ballon zelf con troleren. Zij kunnen de ballon in hun maag ook zelf oppompen. Dat moet gemiddeld elke 35 dagen ge beuren. Zij heeft de Ziekenfondsraad reeds enkele keren benaderd met het verzoek de methode op te ne men in het ziekenfondspakket. De raad verlangt echter eerst resulta ten op schrift. Mathus-Vliegen werkt daarom aan een publikatie en gaat mede om die reden naar Is raël. NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeeg se politie stelt slachtoffers var in braken en andere vermogensdelic ten niet langer uit zichzelf op de hoogte van de identiteit van men sen die voor die misdrijven worden aangehouden. Het korps zal zich gaan houden aan de in maart van dit jaar van kracht geworden lan delijke regeling waarbij de politie de namen van verdachten alleen bekend op uitdrukkelijk verzoek van de slachtoffers. Sinds mei vorig jaar verstrekte de politie in Nijmegen slachtoffers van vermogensdelicten ook onge vraagd informatie over in verband met hun zaak aangehouden ver dachten. Dat gebeurde per brief, waarin naam en adres van de aan gehouden verdachten stonden. De Nijmeegse politie koos destijds in overleg met Justitie voor het actief informeren van slachtoffers in het kader van haar streven meer aan dacht te schenken aan slachtoffers. In dé brieven verwees de politie ook naar mogelijkheden van slachtofferhulp. Overigens konden slachtoffers van misdrijven op eigen initiatief via Justitie altijd al achter de iden titeit van verdachten komen, om De proef bleef in Nijmegen be perkt tot slachtoffers van vermo gensdelicten zoals inbraken, dief stallen en insluipingen. Gewelds delicten bleven buiten de regeling omdat eigenrichting daarbij niet uitgesloten was. Overigens geldt de landelijke richtlijn ook de ver strekking - op verzoek - van infor matie over verdachten aan slacht offers van seksuele misdrijven, le vensdelicten, mishandelingen, dood en letsel door schuld en het veroorzaken van dood of letsel in het verkeer. DEN HAAG - Als één ding dui delijk is geworden tijdens het driedaagse marathondebat over de regeringsverklaring, dan is het wel dat de oppositie geen rol van betekenis kan spelen in het parlement zolang 'onderkoning' Lubbers de regie kan voeren. De genen die (te) hoog gespannen verwachtingen hadden van het nieuwe gezicht van de PvdA. door Henri Kruithof Kok, en het oude nieuwe gezicht van D66, Van Mierlo, kwamen bedrogen uit. Niet dat dat hun schuld is. Bei den deden hun uiterste best om een redelijke en inhoudelijk goed gefundeerde kritiek te leve ren op het voorgestelde kabi netsbeleid. En bij vlagen slaag den ze daar nog goed in ook. Maar zolang de leiders van CDA en WD in kabinet en Kamer on danks een weinig inspirerend optreden, zo naadloos op elkaar aansluiten als de afgelopen da gen, rest de oppositie weinig meer dan vergeefs stormlopen tegen het kabinetsbeleid. Kok begon woensdag hoopge vend met een verfrissend nieuwe aanpak van oppositie voeren. Het was een hele verademing hem te horen in plaats van Den Uyl, die de laatste jaren per defi nitie alles aanviel wat het CDA WD-kabinet deed, onder het motto: het komt van rechts dus het is slecht. Kok pakte het, ze ker in de eerste helft van zijn be toog, veel zakelijker aan. Maar omdat zijn verhaal ander half uur moest duren - dat was nu eenmaal afgesproken - ver loor hij zich later toch weer in ge neuzel over details, waarvan hij tevoren kon bedenken dat dat al- lemaal niets zou uithalen. En ver volgens overspeelde hij zijn hand door een felle aanval in te zetten minister Van Eekelen (de fensie) en op de koopkracht garantie voor de minima. Beide aanvallen moest hij later in het debat aanzienlijk afzwakken, waarna de regeringspartijen ge makkelijk achterover konden leunen. RSV Vooral zijn poging om Van Ee kelen als 'een tweede Van Aar- denne' de nieuwe kabinetsperio de in te laten gaan, strandde sma delijk. Kok heeft overwogen om een motie van afkeuring tegen de benoeming van deze door de Walrus- en RSV-affaires bescha digde bewindsman in te dienen. Onder druk van zijn fractie zag hij daar overigens van af. "Dit is de verkeerde man op de verkeer de plaats" en "de formateur had in onze ogen voor deze benoe ming geen verantwoordelijkheid mogen nemen", zei Kok in zijn eerste bijdrage aan het debat. In zijn tweede termijn bond hij echter drastisch in. "Wij blijven van mening verschillen over de benoeming van Van Eekelen", zei hi) tegen Lubbers, en 'we zul len de heer Van Eekelen op zijn daden beoordelen'. Maar dat is natuurlijk geen nieuws, het is de taak van een oppositiepartij om een minister op zijn daden te beoordelen, het als van een rege ringspartij overigens. Ook Koks aanval op het ont breken van een koopkracht garantie voor de minima, moest hij later schielijk afzwakken. Een motie die hij gisteren indiende sprak uitsluitend over de gevol gen van inkomensafhankelijke regelingen die de koopkracht niet mógen aantasten. De absolu- te garantie die hij in zijn eerste termijn van het kabinet eiste, was plotseling verdwenen. Of het nu een teken is van poli tiek realisme (je moet een motie zo formuleren dat deze de groot ste kans van slagen heeft, ook al doet dat je eigen opvattingen enigszins geweld aan) of van po litieke onervarenheid, is moeilijk te zeggen. Feit is wel dat Koks eerste optreden in de Tweede Kamer geen onverdeeld succes is geweest. Arrogantie Maar uit het oogpunt van het functioneren van het parlement als controleur staken de bijdra gen van Kok en Van Mierlo in elk geval met kop en schouders uit boven die van de leiders van de regeringsfracties, De Vries en Voorhoeve. Deze beperkten zich uitsluitend tot het verdedigen van het regeerakkoord en de be leidsvoorstellen van het kabinet. Enige vorm van kritiek op het kabinet kon niet worden geuit. Zij dienden geen enkele motie in en de moties van de oppositie die van enige betekenis waren, wer den zonder uitzondering verwor pen door de tegenstem van CDA en WD. De belangrijkste oorzaak van de onmacht van de oppositie is de oppermacht van premier Ruud Lubbers. Niets of niemand kan hem in de weg staan. In het CDA uiteraard niet, omdat Lub bers deze partij naar een onver wacht grote verkiezingswinst leidde. Maar ook in de WD niet. De nieuwe liberale leider Rudolf de Korte, heeft nog onvoldoende gezag om het tegen Lubbers op te kunnen nemen. Er is slechts een gevaar dat Lubbers bedreigt en dat is Lub bers zelf. Het lijkt erop dat het succes hem een beetje naar het hoofd stijgt. Deze arrogantie van de macht begint in de regerings fracties enige irritaties op te roe pen. De eerste voorzichtige teke nen daarvan waren gistermiddag aan het eind van het debat al te Ruud Lubbers had De Vries met enkele interrupties enigs zins in de hoek gezet, hetgeen tot grote wrevel in de CDA-fractie leidde. Lubbers haastte zich later in het debat daarvoor zijn excu ses te maken, overigens pas na dat hij op het effect van zijn op treden was geattendeerd. De ex cuses werden zo nadrukkelijk gepresenteerd, dat er twijfels ontstonden over de oprechtheid. De irritatie in de fractie is een signaal dat hij moeilijk zal kun nen negeren. Zelfs een onderko ning heeft kwetsbare punten. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse advocaat Santi gaat een klacht we gens mishandeling tegen de Utrechtse politie. Een 28-jarige Turk ligt volgens de advocaat ligt de man sinds donderdagavond ter observatie in een Utrechts zieken huis nadat hij eerder die dag ern stig zou zijn mishandeld door twee rechercheurs van de Utrechtse vreemdelingenpolitie. De man zou ernstige kneuzingen hebben opge lopen. Dé in een burgerauto en bur gerkleren opererende recher cheurs hadden volgens de advo caat zonder zich meteen als politië- man te legitimeren de man aange houden om te controleren of hij le gaal in Nederland verbleef. Deze vertrouwde het zaakje echter niet en probeerde zich uit de voeten te maken, ook al omdat de politie mensen zich naar zijn zeggen erg agressief gedroegen. Even verderop werd hij alsnog aangehouden en meegenomen naar het bureau toen hij zijn pas poort niet kon tonen, omdat hij dat thuis had laten liggen. In de auto zou de man door de politiemensen zijn geslagen. Op het politiebureau belandde hij in een cel en werd uit eindelijk vrijgelaten na in aanwe zigheid van een tolk te zijn ver hoord. Thuis was hij er zo slecht aan toe dat hij per taxi naar het zie kenhuis ging waar men besloot ,hem ter observatie op te nemen. De Turk, die overigens legaal in ons land verblijft, zou zich volgens de advocaat tegenover de politie niet agressief hebben gedragen. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie was dat echter wèl het geval en ging hij als een dolleman te keer zodat de politie mensen wel gedwongen waren ge weld te gebruiken. Tegen dë man is wegens geweldpleging proces verbaal opgemaakt. De politiewoordvoerder ontken de ook dat de rechercheurs zich niet onmiddellijk hebben gelegiti meerd. "Dat is wel gebeurd, dus hij wist dat hy met poltiemensen te maken had", aldus de woordvoer der. Volgens hem is de politie niet buiten haar boekje gegaan. Santi vindt dat de zaak grondig moet worden uitgezocht. Ook als zou blijken dat de politie zijn boek je niet te buiten is gegaan plaatst de advocaat vraagtekens bij het in cident. "Ik vind dat de politie een zeer goede aanleiding moet heb ben om buitenlanders te controle ren en niet zo maar mensen aan mag houden. We hebben nu net die deining gehad over de legitimatie plicht. Minister Korthals Altes (jus titie) heeft gezegd dat er zeer terug houdend zal worden opgetreden als die legimatieplicht wordt inge voerd. Ik heb daar mede naar aan leiding van dit voorval zo mijn twijfels over", aldus de Utrechtse advocaat. ELST (ANP) - Tegen de verwach ting in is gisteren het transport van de zware Duitse vliegtuigbom van uit Eist naar Vlissingen over de Waal gistermiddag toch begonnen. Naar verwachting zou de bom van morgen omstreeks zeven uur in Vlissingen aankomen. De bom is geplaatst in een zoge- •nqemde splijtbak van een aanne mersbedrijf in baggerwerken, die wordt geduwd door een duwboot Het vervoer vindt plaats onder toe zicht van de Explosieven Oprui mingsdienst. Twee medewerkers van deze dienst zullen het trans port tot de eindbestemming bege leiden. Aanvankelijk zou het trans port pas maandag beginnen in ver band met de slechte weersver wachting en problemen met de verzekering. Maar de verzekerings kwestie is inmiddels opgelost en het weer is ook verbeterd.. De EOD heeft de 2000 kilogram zware bom met een explosieve la ding van 1180 kilogram bestem peld als transportveilig. Als het projectiel eenmaal in Vlissingen is aangekomen neemt de marine de zaak over. De bedoeling is dat de vliegtuigbom in de Noordzee tot ontploffing wordt gebracht. De bom werd begin deze week bij bag- gerwerkzaamheden bij Lent in de rivier de Waal gevonden. ULVENHOUT - Terwijl de echte moeder op de achtergrond een oogje in het zeil houdt, voert de boerin het 2 dagen oude veulen Elioca bij. Het dier nam <Ie gelegenheid om na het eten even bij 'stiefmoeder' op schoot te gaan liggen. (foto anp> UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) heeft het Amsterdamse ziekenfonds ZAO gisteren laten weten dat hij het fonds officieel wil erkennen. Hij stelt daarbij wel stringente voorwaarden voor wat betreft de onderlinge verhoudingen binnen het fonds en de bedrijfsvoering. Dees volgt hiermee het spoedavies dat de Ziekenfondsraad donder dag over het ZAO heeft uitge bracht. De Ziekenfondsraad had de offi ciële erkenning van het (door een fusie van drie Amsterdamse zie kenfondsen ontstane) ZAO geadvi seerd omdat het weigeren van toe lating zou neerkomen op opheffing van het fonds, met grote gevolgen voor de 500.000 verzekerden. Bo vendien kan de Ziekenfondsraad zich pas met de gang van zaken bij het ZAO - waar sprake is van veel problemen en conflicten - be- als het officieel is erkend. In een brief aan het ZAO onder streept Dees dat hij onder het ver vullen van de voorwaarden die de Ziekenfondsraad in zijn advies heeft aangegeven ook verstaat dat interim-manager Marselis in staat wordt gesteld om behoorlijk te functioneren en dat aanwijzingen van de Ziekenfondsraad strikt worden opgevolgd. Uit raam gegooide kleuter was al eerder mishandeld GRONINGEN (GPD) - De 2-jarige Patrick van der Lee, die zondag middag door zijn stiefvader uit het raam van de ouderlijke woning op de derde etage in de Semarangs- traat in Groningen is gegooid en aan zijn verwondingen overleed,is eerder mishandeld. In mei is het kind met een gebroken been opge nomen in het Academisch Zieken huis. De ouders beweerden toen dat het jongetje uit bed was geval len. Officier van justitie Severein. heeft dit bevestigd. Naar aanleiding van dit voorval in mei, er bestonden twijfels over de lezing van de ouders, zijn toen het bureau Vertrouwensartsen en de kinderbescherming in Gronin gen ingeschakeld. De indruk be staat dat met name het plotselinge wegvallen van de moeder door een ziekenhuisopname het drama heeft veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5