actief in vrije tijd Schuttersveld krijgt Educa Center voor handel en informatie Klachten over onderhoud woningen De Eendracht Gericht op onderwijsmarkt Vakantie-activiteiten jeugd in buurthuizen ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 LEIDEN (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het te bouwen Educa Center op het Schuttersveld richt zich op de markt van het onderwijs. In het handelscentrum komt een permanente tentoonstelling van produk- ten en diensten voor de onderwijsmarkt. Er zullen leveranciers te vinden zijn van leer middelen zoals studieboeken, schoolmeubels, schoolbenodigdheden en schoolcompu- terapparatuur. Naast commerciële bedrijven zal zich ook aantal instellingen op het ge bied van voorlichting, vorming en training in het complex vestigen en er zullen de nodige vergader- en trainingsfaciliteiten komen. In het Educa Center zullen voorts voorlichtende en adviserende in- stanties voor leerplanontwikke ling, schooladministratie en derge lijke worden gevestigd. Vrijwél ze ker is dat ook het ministerie van onderwijs en wetenschappen met een voorlichtingscentrum in het Educa Center vertegenwoordigd zal zijn. Het Educa Center is vooral be stemd voor diegenen die met de in vesteringsbeslissingen in het on derwijs te maken hebben. Leden van een vakgroep of -sectie kun nen zich in het Educa Center oriën-" teren op het nieuwste in hun vak gebied. Hoofden of directies van scholen kunnen in het handelscen trum produkten vergelijken zodat ze de meest verantwoorde beslis sing kunnen nemen. Het meer per- manente.karakter van de presenta tie in het Educa Center biedt vol gens de initiatiefnemers veel voor delen boven de kortstondige beur zen en tentoonstellingen. Door middel van thema-weken en speciale produktpresentatie zal de onderwijswereld bovendien op tal van mogelijkheden worden ge wezen en kennis kunnen nemen van de laatste ontwikkelingen op het vakgebied. De initiatiefnemers mikken ook op het particulier- en bedrijfsonderwijs dat een snel groeiende markt is. Aan het initiatief van het Educa Center ligt een uitgebreide haal baarheidsstudie ten grondslag van het onderzoeksbureau Twijnstra en Gudde uit Deventer. Deze stu die heeft aangetoond dat een han delscentrum voor het onderwijs in een universiteitsstad als Leiden veelbelovend is. Twijnstra en Gud de toont onder meer aan dat een groot deel van hen die in de onder wijswereld werkzaam zijn, de fa brikanten en de toeleveranciers het idee van een handelscentrum voor het onderwijs in Leiden toe juichen. De initiatiefnemers hebben een adviesraad in het leven geroepen, waarin onder anderen burgemees ter Goekoop en een oud-minister van onderwijs zitting zullen heb ben, om het onderwijscentrum op korte en langere termijn te promo ten. In Educa is tevens de zelfstan dige Stichting School in Bedrijf ac tief die seminars en voorlichtings bijeenkomsten organiseert en voorlichtingsbrochures ter be schikking stelt. De seminars zijn bedoeld voor vertegenwoordigers uit de onderwijswereld zodat een bezoek aan het handelscentrum gekoppeld kan worden aan het bij wonen van bijzondere bijeenkom sten. De bedoeling is de stichting School in Bedrijf te laten uit groeien tot een belangrijk klank bord voor alle partijen in het on derwijs. De activiteiten van de stichting worden gecoördineerd .door een bestuur dat is samenge steld uit vertegenwoordigers van de onderwijswereld, de overheid en het bedrijfsleven. Financiering Voor de financiering van het kantorencomplex op het Schut tersveld, dat 34 miljoen gulden kost, is een 'Beleggingsfonds Kan torencomplex Schuttersveld Lei den c.v.' opgericht. Dit beleggings fonds wordt eigenaar van het ge bouw dat in totaal 13.500 vierkante meter groot wordt en in fasen zal worden gerealiseerd. De bouw van de eerste fase (on geveer 4000 vierkante meter) be gint in oktober. Met de volgende, fase wordt pas een aanvang ge maakt als de verhuur van de eerste fase volgens plan is verlopen. Te gelijk met de realisatie van de der de, laatste fase begint ook de bouw van een parkeergarage die ruimte biedt aan driehonderd auto's. De resultaten van een nog in te stellen onderzoek naar de parkeerbehoef- te in de Stationsbuurt zal de bouw van de parkeergarage mogelijk kunnen vervroegen. Het kantorencomplex waarin het t Ëducacentrum zich zal vestigen is 'een ontwerp van het architecten bureau Ir. A. Ganev uit Capelle aan de IJssel. Het gebouw wordt opge trokken uit witte betonelementen met veel glas in blauw gekleurde kozijnen. De bouw van het handelscen trum zal ongeveer vier a vijf jaar duren. - De tekening hierboven geeft een indruk van het handelscentrum voor onderwijs dat zal verrijzen aan de Schipholweg in Leiden. Rechts op de tekening is een deel zichtbaar het kantorencomplex dat de NBA op het Schuttersveld zal bouwen. Daarnaast wordt de eerste fase gerealiseerd van het onderwijscentrum. Achter dit centrum is ook zichtbaar de par keergarage di$ Erica Beheer op het Schuttersveld neerzet. Helemaal op de achtergrond is een deel van de woningen in de Maredijkbuurt nog herken baar. LEIDEN - In de laatste week van de kindervakantie organiseren ver schillende buurthuizen in Leiden gezamenlijk activiteiten voor de jeugd. De buurthuizen die^ daaraan meedoen zijn Matilo, 't Spoortje, het Volkshuis, de Mirt-Honken, Rolleman, Groenoord, Op Eigen Wieken, Inde Vroolijcke Arke, Morschwijk, Stevenshonk en Sportmassage LEIDEN - In Leiden beginen bin nenkort weer nieuwe cursussen sportmassage en -verzorging. Deel nemers kunnen een officieel, door het rijk erkend diploma behalen. Op 4 augustus (maandag) wordt een informatieavond gehouden in het Olgacomplex, Evertsenstraat 99 in Leiden. De aanvang van deze- avond is acht uur. Voor meer infor matie: tel 071-216955, 764211, 131624. Noordrijnevest. Het programma voor volgende week is als volgt. Maandag komt kindertheater Klapsigaar in Matilo (Zaanstraat). De voorstelling duurt van twee uur tot half vier en is ge schikt voor kinderen van vijf tot elf jaar. Van de verschillendé buurt huizen rijden er bussen naar Mati lo. Woensdag is er in 't Spoortje (Bernhardkade) een spelcircuit uit gezet. Teams strijden tegen elkaar, bjvoorbeeld, om te zien wie het snelste is in de aankleedrace. Deze dag duurt van tien tot drie uur. Zo wel voor de maandag als de woens dag geldt dat de activiteiten afhan kelijk van het weer buiten of bin nen zullen zijn. Vrijdag 8 augustus wordt er een dag naar Jeugdland in Rotterdam (Ahoy) georganiseerd. Het vertrek is om tien uur en de kinderen^zijn om vier uur terug. Opgeven voor en informatie over de verschillen de activiteiten in de buurthuizen. Flats en eengezinshuizen aan Willem de Zwijgerlaan en omgeving De Charlotte de Bourbonhof, waar een deel van de woningen staat. Èr zijn klachten over de kwaliteit van het houtwerk, tocht envochtoverlast. (foto Holvast) LEIDEN - Bewoners van de flat woningen aan de Charlotte de Bourbonhof, de Juliana van Stol berghof en Albertine Agnesstraat en van een aantal eensgezinswo ningen aan de Willem de Zwijger laan willen dat de woningbouwver eniging De Eendracht op korte ter mijn hun huizen verbetert. Het overgrote deel van de 144 bewo ners van de flats klaagt over ach terstallig onderhoud. De Een dracht heeft tot dusver echter niet op hun wensen gereageerd. De onlangs opgerichte bewo nerscommissie heeft dewoning bouwvereniging nu voor een twee de keer verzocht verbeteringsplan nen voor de huizen te maken. Blijft De Eendracht een antwoord schul dig, dan denkt de bewonerscom missie erover de gemeenteraad in te schakelen. Haalt ook dat niets uit, dan wil de commissie een kort geding aanspannen tegen de wo ningbouwvereniging. Volgens J. Wallaard, een van de bewoners en lid van de bewoners commissie, staan de flats er al 31 jaar. En al die tijd heeft De Een dacht niet of nauwelijks iets aari de huizen gedaan. Omdat veel bewo- nèrs al geruime tijd klagen over ge breken aan hun wöning, heeft een aantal van hen dit voorjaar een en quête gehouden. Van de 144 for mulieren die de deur werden uitge daan, werd 80 procent ingevuld in geleverd. Niet minder dan 85 pro cent van de bewoners die hebben gereageerd, kampt met achterstal lig onderhoud, aldus Wallaard. Het overgrote deel van de bewo ners klaagt over geheel of gedeelte lijk verrot houtwerk. "Het is on langs weliswaar geschilderd, maar dat eigenlijk al weinig zin meer. De schilders die met het werk bezig waren, gaven dat zelf toe", aldus Wallaard. Tocht De kozijnen zijn volgens hem in veel huizen zo slecht, dat er flinke kieren zijn ontstaan. "Wanneer het een beetje waait, tocht het in huis verschikkelijk. Dit mogen dan goedkope huurhuizen zijn, door die tocht wordt de gasrekening enorm hoog". Uit de enquête is ook naar voren gekomen dat veel bewoners heb ben te kampen met vochtoverlast in hun huis. Vooral in de douches ontstaan daardoor schimmelplek- ken die nauwelijks meer zijn te verwijderen. Bewoner E. den Dop per: "Ik heb mijn douche mis schien al 30 keer geschilderd, maar die schimmel blijft terugkomen". Geklaagd wordt verder over de slechte staat van de daken. Het as falt van de flatdaken is volgens Den Dopper helemaal uitge droogd, waardoor ze gaan lekken. Maar ook de pannendaken van de eensgezinswoningen aan de Wil lem de Zwijgerlaan zijn niet goed De bewoners van de verschillen de woningen hébben ook proble men met de riolering. Verstoppin gen zijn aan de orde van de dag en de afwatering van de balkons komt niet uit in het riool, maar in het openbaar groen achter de flats. Daar onstaan vaak stinkende plas sen water. Door de slechte riole ring staan de kelders onder de flat vaak blank. Huuractie Omdat klagen bij de woning bouwvereniging niet hielp, hebben de huurders in april een bewoners commissie opgericht. Die heeft een speciale vergadering georgani seerd waarvoor zowel de woning bouwvereniging als wethouder Tesselaar van volkshuisvesting waren uitgenodigd. Beiden lieten zonder tegenbericht verstek gaan, aldus Wallaard. Zoals gezegd heeft de bewoners commissie De Eendracht voor' de tweede keer schriftelijk verzocht iets aan de flats te doen. Op 13 au gustus wordt een bewonersverga dering gehouden. Heeft de wo ningbouwvereniging dan nog niet gereageerd, dan wil de commissie verdere stappen ondernemen. Een aantal bewoners is een huuractie begonnen. Ze hebben bezwaar gemaakt tegen de vier procent huurverhoging wegens het gebrek aan onderhoud. Twaalf be zwaarmakers weigeren de huur verhoging over te maken. Volgens Wallaard hopen de huurweigeraars met hun actie te bereiken dat de huurcommissie naar hun wonin gen komt kijken. Op die .manier krijgen ze een deskundig oordeel over de gebreken. Wallaard vindt dat het eigenlijk vreemd dat er nog niets aan de hui zen is gebeurd. "Vrijwel alle hui zen in de buurt zijn opgeknapt, ter wijl die toch veel later zijn ge bouwd. Deze huizen zijn het eerste neergezet en worden het laatst ver beterd. Dat vinden we jammer. Want ondanks alle gebreken, zijn het oerdegelijke huizen". Vervroegen Volgens bestuurslid Hogenboom van De Eendracht wordt ernaar ge streefd de woningen volgend jaar te verbeteren. In eerste instantie was het de bedoeling dat de flats pas in 1988 zouden worden aange pakt. Op verzoek van de gemeente bekijkt de federatie van woning bouwverenigingen of dit een jaar kan worden vervroegd, aldus Ho genboom. Volgens hem is een ar chitect al druk in de weer om de plannen op papier te zetten. Een beslissing over het sneller uitvoe ren van de verbetering verwacht hij niet voor'half augustus. Op de vraag waarom De Een dracht niet is verschenen op de be wonersvergadering, antwoordt Ho genboom dat de woningbouwver eniging daarvoor niet was uitgeno digd. "Niet dat ik weet tenminste. We hebben wel een briefje gekre gen dat de bewonerscommissie was opgericht. Als wij waren uitge nodigd, was ik zeker gekomen". Overigens gaat het volgens Hogen boom niet om 144 maar om 116 wo ningen. Een woordvoerder van de ge meente Leiden zegt dat het inder daad aanvankelijk de bedoeling was dat de plannen in 1988 zouden worden uitgevoerd. Hij bevestigt dat de federatie de verschillende verbeteringsplannen op dit mo ment opnieuw bekijkt. Daarbij wordt een nieuwe volgorde van be langrijkheid vastgesteld. Volgens de oude prioriteitenlijst - van 1984 - zou er voor gemiddeld 32.000 gul den per woning moeten worden verspijkerd. NZH Ik heb een klacht over de service van de NZH. Door omstandighe den moest ik met een kennisje maandagmiddag naar de stad om schoolboeken te kopen voor het nieuwe schooljaar. Doordat het heel erg druk was in de boeken winkel kon ik niet meer binnen het uur, wat nog als overstap had' ge golden, terug zijn in de bus. Zo doende was ik vier ritten aan kos ten kwijt. De service was bedroevend. Op de Vijf Meilaan moesten we uit stappen. Het vergde nogal wat tijd, daar er een aantal bejaarden uit stapte en ook mijn kennisje. In eens gingen de deuren dicht en kon ik niet meer uitstappen. Op mijn vraag "mag ik misschien uit stappen?", werd niet gereageerd. Er werd naar de volgende halte ge reden. Daar kon ik een stuk gaan lopen met de zware tas met boe ken. Iets dergelijks is me ook een paar weken geleden overkomen. Ik vraag aan een buschauffeur welke bus ik het beste kon nemen naar de Kwantumhallen. Hij zei: bus num mer x (het nummer ben ik verge ten) stopt voor de Kwantumhallen. Maar de bus die hij me genoemd had, stopte heel ergens anders, dus kon ik twintig minuten lopen. Het heeft me een middag gekost, ter wijl ik ook mijn werkzaamheden heb. Dan heb ik meer respect voor de PTT. Die mensen lopen door weer en wind om te bezorgen. Een be steller die bij ons in de buurt post bezorgt, zag mij sjouwen en heeft de zware tas voor mij thuis geT bracht. Heel erg menselijk dus. Mevr. C. Gans Meerhof 32 Leiden Arbeidsbureau Als we regelmatig tv kijken zal best opgevallen zijn, dat het ar beidsbureau zich uitslooft om mensen zonder werk aan een baan te helpen. Hiervoor niets dan lof. De laatste tijd kom ik ook regel matig advertenties tegen waarin wordt opgeroepen tot het volgen van cursussen, bij voorbeeld in de richting van de automatisering. Hierin staat dan ook nog de tekst "Het arbeidsmarktperspectief is zeer goed". Wat mij nu echter zo tegenvalt, is het feit dat er zo wordt gediscrimineerd. Steeds weer blijkt, dat als je eenmaal werkloos bent en daarbij het ongeluk hebt dat je 35 jaar of iets ouder bent, jé Jazzballet Op 2 september begint een aantal cursussen jazzballet in het danshuis Achelay in de Morsstraat. De cursussen wor den gedurende 13 weken telkens op dinsdagavond gegeven. De leiding is in handen van dan- spedagoge Yvonne Knijnen- burg. Belangstellenden kunnen informatie inwinnen of zich op geven bij Wim de Wolf, tel. 071- 215650, of bij Han Bijker, tel. 071-311313. Reggae n LVC aan de Breestraat speelt donderdagavond 7 au gustus een gelegenheids-reggae- band. Vrijdagavond 8 augus tus is er weer een swingavond. De zaal gaat open om tien uur en sluit om twee uur. Ned.-Indië Mensen die op enigerlei wijze binding hebben gehad met Ne- derlandsch-lndië kunnen zater dag 6 september terecht in de Houtrusthallen in Den Haag.. Daar ipprdt tussen vijf en één uur en reünie gehouden. Be langstellenden kunnen inlich tingen inwinnen onder de tele foonnummers 071-761604 of 217346. Kindervrij markt Op het Rosmolenplein, naast winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk, wordt zater dag 16 augustus een vrijmarkt gehouden voor kinderen. De jongeren krijgen gratis een. kraampje waar ze hun spul letjes kunnen verkopen of rui len. Deze kindervrijmarkt wgrdt georganiseerd door de winkeliers van de Kopermolen. Zij duurt van tien tot vijf uur. Kinderen tot en met 16 jaar kunnen zich telefonisch opge ven: 071-121942. Avondwandelingen De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert deze maand elke woensdag zomer- avohdwandelingen in het land goed Oud Poelgeest te Oegst- geest. Dit landgoed vertoont kenmerken van de Engelse landschapsstijl. In het park worden bomen afgewisseld met gazons en een vijver en het wordt doorsneden door bochti ge paden en slootjes. De wande lingen beginnen om half acht bij het hek aan de Laan van Oud Poelgeest; ze duren onge veer anderhalf uur. Vrijwilligsters Voor het project Vrouwen-Al leen-Samen (VAS) worden vrij willigsters gezocht. Dit project richt zich op alleenstaande vrouwen, bijvoorbeeld na een echtscheiding of door het over lijden van de partner. VAS wil vrouwen die hiermee proble men hebben, helpen door ze de igeg.te wijzen naar dé juiste in stanties, te helpen zoeken naar activiteiten in de eigen omge ving en het stimuleren van con tacten. Er worden vrijwillig sters gevraagd, die zelf het pro ces van het 'alleen zijn' hebben doorgemaakt of er anderszins bij betrokken zijn. Gedacht wordt aan een groep van zo'n tien vrijwilligsters, die elk één dagdeel in de week. één vrouw begeleiden. Voor aanmelding en meer informatie: Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, tel. 071-149180, op dinsdagoch tend van half tien tot twaalf uur. Vragen naar Marianne v.d. Pol of Ineke Rós. Wandeltocht De Wandelkring Leiden en Omstreken van de KNB;LO or ganiseert zaterdag 16 en zon dag 17 augustus de Rijnstreek Molentochten. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. De start is van negen tot twee uur bij de kantine van voetbalver eniging Meerburg in Zoeter- woude-Rijndijk, aan de weg Leiden-Alphen. Deelnemers aan de 40 kilometer moeten voor tienen op pad gaan. dan ook werkelijk afgeschreven bent. Voor de cursussen kun- je echt alleen maar inschrijven als je de 34 nog niet bent gepasseerd. Het lijkt mij toch dat men zo rond de 40 jaar een redelijke werk en levenservaring opgedaan heeft, waardoor men zich nog vrij snel kan aanpassen in een andere werk- richting, maar men maakt er to- taaal geen gebruik van. Ik ben zelf nu twee jaar zonder werk (mijn leeftijd is 42 jaar) en le ver trouw mijn briefje bij de socia le dienst in. Elke week moet ik dan de vraag beantwoorden of ik doör het arbeidsbureau naar een baan verwezen en tot mijn spijt moet ik zeggen dat ik tot nu toe alleen maar het ontkennende antwoord heb kunnen geven. Maar niet getreurd, het arbeidsbureau is er ook voor mij, ik vraag mij alleen af wanneer. A.J. van der Linden Hasebroekstraat 2 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3