Al veertig kerken in één stichting Kerkbesturen konden het zelf niet meer aan Goede wil van paus onder ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Met het overnemen van de kerk in Kielwindeweer - een dorp bij Veendam - is het be zit aan kerken en torens van de stichting Oude Groninger Kerken tot 40 gestegen. Dat is bijna een kwart van het Groningse oude-kerkenbe- stand. Een resultaat dat even opmerkelijk is als veelzeg gend. De stichting - een particu lier initiatief - werd in 1969 opgericht om historische ker ken in deze provincie, die door financieel onvermogen van kerkbesturen stonden weg te kwijnen, van de on dergang te redden. Hoe acuut de toestand was, blijkt wel uit het feit dat in vijftien jaar veertig kerkbe sturen zich tot de stichting wendden met het verzoek de verantwoordelijkheid voor het in stand houden van hun kerk in dorp of stad over te nemen. In de meeste geval len was aan onderhoud al ja ren niets meer gedaan. En de financiële positie van de ker kelijke gemeenten gaf geen enkele hoop dat dit in de naaste toekomst wél zou ge beuren, zelfs niet met mede werking van de overheid. door S. J. de Groot Nu is het onderhoud van één oud gebouw al een zware last is voor een onbemiddeld eigenaar. In de provincie Groningen komt daar nog eens bij, dat de hoeveelheid kerken ver uitgaat boven de werkelijke behoefte. Elk dorp, hoe klein ook, heeft er wel een. Dorpen lopen terug, soms leeg, maar de kerk blijft de eeuwen door onverzettelijk staan. Zo beschikte de ene hervorm de gemeente van Ezinge-Feer- werd-Garnwerd-Oostum, die vol gens het laatste Kerkelijk Hand boek slechts 700 leden telt (kin deren en niet-meelevenden mee gerekend), over maar liefst vier historische kerkgebouwen. Uit eindelijk slaagde deze gemeente erin, het beheer over één kerk - die in 1956-1959 al was gerestau reerd - te behouden. Dat was de 13de-eeuwse kerk van Ezinge (noordwestelijk van de stad Gro ningen). Met de andere ging men naar de stichting; die nam ze over van de kerkvoogdij, mét het schamele geld dat in de kerkekas voor het onderhoud van de bezit tingen nog was overgebleven. Groningen heeft meer van die kerkelijke mini-gemeenten waar de last om de 'trots' van het dorp Romaanse eenvoud in EZINGE overeind te houden dagelijks wordt gevoeld. Woldendorp met 85 geregi streerde kerkleden, Termunten- Borgsweer met 77, Noordbroek met 122, Vriescheloo met 124, Engelbert met 146, Dorkwerd met 84, Visvliet met 112, Niezijl met 72, Saaksum met 17, Adorp met 71, Vierhuizen met 32, Nie- kerk bij Ulrum met 59, Ooster- nieland met 85 en Oldenzijl met 55, ze kunnen er allemaal van meepraten. De streekgemeente 'Fivelland' (omgeving Lopper- sum) met ruim 1300 leden had vijf kerken tot haar beschikking. Over twee heeft de stichting zich inmiddels ontfermd. Dit is nog maar een greep. De zorg van de dorpen om de kerk heeft van de trots weinig heel ge laten. Inmiddels heeft de zestien jaar oude stichting tientallen kerken gerestaureerd of voorlopig weer bruikbaar gemaakt. Ze is gewel dig actief in propaganda en wer ving van donateurs en hamert waar het maar kan op het belang van kerkbehoud voor het dorps leven. Ook het benaderen van al le mogelijke instanties gaat de stichting goed af. Geen fonds, bank of bedrijf ontkomt aan haar beroep. Vele reageren met giften, andere sponsoren acties van de stichting. De overheid is erg ingenomen met deze provinciale monumen tenzorg. 'Den Haag' zou lang niet zo vrijgevig met subsidies zijn geweest als afzonderlijke kerk besturen steeds maar weer een beroep op de monumentenpot hadden gedaan. Dat één en de zelfde stichting zich hiervoor in zet, vergroot aan de kant van de overheid de bereidheid om fi nancieel te helpen (ook als werk verruiming) en maakt voor op drachtgever en uitvoerders de hele organisatie van het werk een stuk eenvoudiger. Het is ook kostenbesparend. Kon minister Brinkman in juni de gerestaureerde kerk met to ren van Midwolde (bij Leek) her openen, de laatste kerk waarvan de volledige restauratie is vol tooid staat in Wehe, vlakbij Zout kamp. Die wordt volgende week woensdag, 6 augustus, weer in gebruik genomen. Bij de restauratie werd deze kerk geschikt gemaakt als regio naal cultureel centrum, zowel voor muziek als toneel. Wil het kerkbestuur er nog diensten houden, dan zal het, net als ieder ander, de kerk moeten huren. Dat geldt trouwens voor alle ker ken in eigendom van de stich ting. In Obergum huren de vrij- gemaakt-gereformeerden de vroegere hervormde kerk. Navolging Dat de Groninger stichting bij de bevolking aansloeg, werd al gauw duidelijk. Groningers zien hun platteland blijkbaar niet graag verworden tot een verza meling accentloze dorpen. Veel dorpen zijn zo bescheiden, dat ze alleen aan de kerk herkenbaar zijn. Op het moment dat de stich ting het veertigste object in bezit kreeg, passeerde het getal dona teurs de 6000. Zij zyn een belang rijke factor in de geldwerving. Ongeveer een derde woont bui ten de provincie. De stichting heeft zelfs donateurs - meest oud-Groningers - in het buiten land, zoals Canada, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika. Logisch dat het initiatief van Groningen vrij snel navolging vond bij buur Friesland, waar precies dezelfde problemen om een oplossing vragen: te veel ker ken voor kleiner wordende ge meenten en oude kerken waar van de restauratie- en onder- houdslast steeds zwaarder wordt. Laatst nog dwong vallend gesteente de kerkvoogdij van het middeleeuwse kerkje in Swi- chum (een piepklein dorp bij Leeuwarden) tot sluiting. Dat zat er toch al in, want geen dominee wilde meer voor zo weinig men sen preken. In aantal bezittingen is de iets jongere Friese stichting de Gro ningse al voorbijgegaan. Wel een bewijs hoe bij veel kerkbesturen het water tot aan de lippen stond. Juweel De foto bij dit verhaaltje toont de kerk in Ezinge. Die is nog steeds eigendom van het kerkbe stuur. Dat heeft zijn bezittingen in drie andere dorpen aan de stichting overgedragen. Een typisch Gronings kerkge bouw daar in Ezinge, met een la ge dikke toren op afstand van de kerk. In zulke torens werden vroeger boosdoeners opgesloten. Tegenwoordig zijn het meestal bergplaatsen. Begin jaren 50 luidde het kerk bestuur van Ezinge de noodklok. En terecht, want de kerkmuren stonden op instorten. Bij de res tauratie was alleen de muur van de vijfzijdige koorsluiting - waarnaar de foto is genomen - nog te gebruiken. De andere mu ren moesten geheel opnieuw worden gemetseld. Doordat het kerkbestuur nu geen zorg meer heeft voor de ge bouwen in Feerwerd, Garnwerd en Oostum, lijkt het onderhoud van de Ezinger kerk voorlopig verzekerd. Een juweel van ro- maanse bouwkunst op een nog oudere heuvel in het vlakke Gro ninger land. Compleet met 18de- eeuws interieur. Een preekstoel uit 1721 en een orgel uit 1793. Wie er oog voor heeft, zal de pogingen om dit schoons voor volgende geslachten te bewaren niet alleen waarderen maar ook willen steunen. Als kerkbesturen dat niet meer kunnen, moeten anderen het doen. En als zulke kerken voor de eredienst niet meer zo nodig zijn, zal een ande re bestemming hun behoud vruchtbaar moeten maken. Ook dat is een doel van de stichting Oude Groninger Kerken. Holland Een stichting als in Groningen en Friesland bestaat nu ook in Holland, Zeeland en Gelderland. Daar zijn de overdrachten nog op de vingers van één hand te tellen. In Zeeland en Gelderland maar een paar. Zierikzee, Groenlo, Leur, dat is het ongeveer wel. Verreweg de meeste kerkelijke gemeenten zijn nog groot genoeg om - met of zonder moeite - aan hun verplichtingen te voldoen. De Hollandse stichting richt zich vooral op Noord-Holland. Kleine kernen van kerkelijk le ven vertillen zich daar aan een bezit, dat in aantal en grootte de behoefte ver te boven gaat. Het draagvlak van de stichting is een stuk kleiner dan in Groningen en Friesland. De Groningse 'moe derstichting' - met haar vaste kantoor, haar net van werkgroe pen en plaatselijke commissies en sterke achterban van dona teurs - js langzamerhand een be drijf op zichzelf geworden. Toch mogen al enkele Holland se dorpen, zoals Kwadijk en Oosthuizen, rekenen op behoud van hun kerk, nu die bezit van de stichting is geworden. Een extra financiële actié onder de dona teurs voor Kwadijk bracht f 12.000 op. Een druppel op een gloeiende plaat natuurlijk. Maar het belang van zo'n stichting is vooral, dat ze - beter dan een armlastig kerkbestuur - brede aandacht kan vragen voor de be tekenis van het dorpsmonument en bij de overheid krachtig kan pleiten voor steun aan hoognodi ge restauraties. Als de torens het nog kunnen verdragen, zal de komende jaren ook over een aantal Noordhol landse kerken de noodklok lui den. Mogelijk nog doordringen der dan uit het noorden des lands, omdat er 'boven het IJ' na 1945 al zoveel verloren is gegaan. "Ik voorzie nog grote oecumeni sche problemen. Die zullen de door de paus geformuleerde goede wil zwaar onder druk zetten". Dra. M. Steemers-van Winkoop, studiesecretaris bij het secretariaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, schrijft dat in het deze week verschenen informatiebulle tin van deze kerk naar aanleiding van de laatste anglicaanse synode in Groot-Brittannië. Die synode sprak over de moge lijkheid om elders gewijde vrou wen als priester te laten voorgaan en over de priesterwijding van vrouwen. Over het eerste werd ne gatief beslist, over het tweede nog niets definitiefs. Die uitspraak is pas volgend jaar februari te ver wachten, als de anglicaanse bis schoppen van Engeland de kwes tie grondig hebben doorgepraat. Er zijn al meer dan 750 vrouwelij ke priesters in negen van de 27 anglicaanse kerkprovincies. "Het hek is van de dam", schrijft me vrouw Steemers, die als studiese cretaris speciaal aandacht heeft voor oecumene en ethiek. "De be weging voor wijding van vrouwen wint steeds meer aanhang. Nu is ook de primaat van de Anglicaanse Kerk in Engeland, mgr. R. Runcie, óm. Niet alleen binnen de Angli caanse maar ook binnen de Rooms-Katholieke Kerk wordt de ze ontwikkeling met belangstelling én zorg waargenomen". Mevrouw Steemers vindt die zorg terecht. "Het gaat namelijk niet alleen om de erkenning van de vrouw, maar ook om de groeiende overeenstemming tussen de beide grote kerken. De vrouw in het ambt zou een obstakel kunnen zijn op weg naar kerkelijke hereni ging". Al in december 1984 noem de de paus in een brief aan Runcie de wijding van de vrouw een steeds groter wordende belemme ring op weg naar eenheid. "De in zet blijft, maar de mogelijkheden tot hereniging kunnen afnemen", zegt mevrouw Steemers. Tij niet te keren Overigens betreft het hier ook een binnenkerkelijk probleem van de anglicanen zelf. Tegenstanders hebben zich in enkele organisaties verenigd. De discussie zal voorlo pig geen einde nemen, al zouden alle kerkprovincies buiten Enge land vrouwen tot priester wijden. keren. Vrouwen die priester willen worden en dat in eigen land niet kunnen, zullen naar de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Hong Kong, Uganda of Kenya gaan om zich daar te laten wijden en te vestigen". Tweederde van de Britse bisschoppen was al vóór wijding. Bij priesters en leken la gen de verhoudingen minder gun stig voor de voorstanders. Mevrouw Steemers ziet het nog niet gebeuren, dat aanvaarding van de vrouw in het ambt ook tot aan vaarding in het algemeen (emanci patie) zal leiden. "In Nederland is een niet gering aantal reformatori sche kerken die de vrouw in het ambt kennen. Maar tegelijk is waarneembaar, dat de vrouw in die kerken nog geen vanzelfsprekend gelijkwaardige plaats heeft naast de man. Wie de emancipatie van de vrouw alleen maar verwerkelijkt ziet in de vrouw als priester, zal dus bedrogen kunnen uitkomen". (Mevrouw Steemers maakte dit jaar deel uit van de rooms-katholie- ke afvaardiging die met een Neder landse protestantse delegatie uit hervormde, gereformeerde en lu therse kring het Vaticaan bezocht). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. v.d. Pol, Boskoop; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Dronkers; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 10 dr. Dirksen; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 dr. v.d. Zwaan, gez. dienst; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapen burg 6) geen dienst. Wyk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg, ha. Dia- konessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 mevr. ds. Visch-Tons- beek. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 zie Bethl.kerk, 10.30 dovendienst, hr. P. Smit; Oude Vest 10 ds. Jansen; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrydingsk. 10 en 5 ds. Rietveld; be jaardenhuis Groenhoven 10 hr. A. Hak ker, Leiden; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. H. J. Buijs. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 9.30 ds. Den Her- tog, 5 ds. v. Atten, Aalsmeer. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (HoogL Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq. Bap- tistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. J. Chr. Schipper, Lisse, ha. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes, 35 jaar voorganger Ih Leiden. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboog pad 2) elke zondag 10.30. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 nam. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. B. de Jong, wo. 6 aug. (Zijlsingel 2) 8 evang. J. Zandstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Ze vendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Genootschap der Vrienden (Quakers) 10.30 (Rapen burg 6). Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw- .singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.scho- ten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). gaarden, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 hr. Goedhart, Nieuw koop, 6.30 ds. Boer, gez. dienst; Kruis kerk 9.30 drs. Brombacher; Opstan- dingskerk 9.30 drs. G. Molenaar, Al phen, 6.30 dr. Meijers, Leiden; G. Her derkerk 10 ds. Verheul, 7 ds. MoU; De Bron 9.15 ds. MoU, 10.15 en 6.30 ds. Ta- selaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Oudshoomse kerk 10 ds. B. van Ginkel, A.dam; Sionskerk (Meteoor laan) 9.30 ds. A. J. de Jong, Leiden, 6.30 kand. P. Zeedijk, A.dam. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. A. Veldman. Ned. Geref. Kerk (school WiUemstr.) 9.1 coek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. G. van 't Wout. VoUe-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. P. Waijaard. Pinkster gem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Boni- faciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 kand. Zorge, Ouderkerk a.d. I Js- sel. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Pettinga, Zoetermeer. Geref. melo. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Nap, Woerden, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Westerbeek van Eerten, Reeu- wijk; Bethl.kerk 9.30 kand. Zeedijk, A.dam, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 9.30 ds. Houtman, Arnhem, 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Ousso- ren, Utrecht. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. G. de Boer, Driebergen. Geref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 6.30 ds. Vlasblom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar, 6.30 ds. v. Doorn, Hilver sum. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Krispijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10.45 ds. v. MuUigen, A.dam, 7 ds. v. Atten, Aalsmeer. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Bouman, Scheveningen; Ontm.kerk 10 ds. Bouman, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-coUege) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Horst. Vliegkamp Valken burg 10.30 ds. J. Mooij, Den Helder. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Hagen, Zwol le; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. SjoUema, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Schuurman; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroeginde- wey; Overduin 2.15 ds. Baas; wykge- bouw 'Hoeksteen' (Burgersdükstr.) 9.30 Duitse dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-coUege Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Nortier, O.geest, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v. Halsema, A.dam, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 hr. Brouwer. Geref. K. Vryg. 9.30 leesdienst, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 hr. J. Krabbendam. Chr. Geref. K. 10 (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. VoUe-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. A. Driesprong, KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, T" ds. Huisman, H.woude. Geref. Kerk 10 dr. Bade. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10.30 ds. v.d. Born, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 ds. v.d. Born. Leythen- rode 10 pater Poelma. Elis. ziekenhuis 10 geb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, 11. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Camping 'De Drecht' 10.30 hr. B. van Putten, Kampen. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Averes, Wüsum. Rk Kerk zat 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 hr. Hoffe- naar. Voorhout. Geref. Kerk 10 ds. Kui per, Noordwijk, 7 ds. Koelé, Badhoeve- dorp. Geref. K. Vrijg. 9-30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 stud. Mudde, 7 zie chr. geref. kerk. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Ooi- evaarstr. 27a) 9.45 hr. J. Dieleman. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30: Maria- De Sint Jozef kerk in Noordwij- kerhout. (foto Wim Dijkman) i. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. D. Kruyt, O.geest. Chr. Geref. Kerk 8.30 leesdienst, 7 ds. Boiten, Schie dam, in remonstr. kerk. Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (Kruis punt Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 dr. Rietveld, Zoetermeer, 7 ds. Den Hee- ten, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. W. van Kranenburg, 7 ds. Wagter, Rijns- burg. Geref. Kerk 9.30 prof. mr. Reuge- brink, L.dorp, 6.30 hr. A. van Midden, Westzaan. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 stud. J. Huisman. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. A. Fluyt, Gouda, 7 ds. Hoogenraad, Zeist. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 kand. Kuyt; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. De Jong, Voorhout, 8 nam. Duitse dienst; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Knegt, Huizen. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Lijesen, Balk, 7 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 drs. G. A. Scholte, 7 ds. Lijesen; Sole Mio 9 ds. Lijesen; Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock, Baarn. Volle-evang.ge- meente 'Shalom' (in geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat 7, zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst. Rk Kerk Vic torie. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Da Costa; Pauluskerk 10 ds. R. E. v.d. Wal; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 mevr. ds. E. Visser, 7 ds. Schouten, Leiden. Geref. Kerk zie herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Struik, Schiedam, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijc- kerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Wilf kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Krispijn, Scheve ningen. Geref. K. 9.30 en 6.30 ds. Kornet, Nijverdal. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9 30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Terlouw, Den Hoorn. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Mey. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Be- thelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink (met Duit se gasten), 5 ds. Zwarts, Doorwerth; Imm.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Ribbe rink; Mar.kerk 9.30 ds. Zwarts. 7 ds. Huisman, H.woude. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. Woudenberg, Dor drecht, ha. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 SASSENHEIM: Herv. Gem. herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 stud. J. C. Wessels, Apeldoorn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 dienst, 6.30 ds. Nicolai, Nieuwendijk. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, Bodegraven, 6.30 ds. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Plomp, Ouderkerk a.d. Amstel, 6.30 dr. Vermeulen, gez. dienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. H. W. v. Egmond. Vliegkamp 10.30 ds. J. Mooij, Den Helder. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoe ting (Noordhofland) 9.30 vakantiedienst in sam. met rk parochie. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dienst. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Westland, Scher- penzeel, 4.30 ds. v.d. Plas, Zwyndrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. de Wolf. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda, 5 ds. Boer, Benthuizen; Hoeksteen 9.30 ds. Wijnhorst, Ochten, 6.30 ds. G. C. de Jong; Bethelk. 9.30 ds. v.d. End, Huizen, 5 ds. Wijnhorst; Imm.kerk 9.30 ds. v.d. Steen, R.dam. Geref. Kerk Kruisk. 9 ds. Davids, Rijswijk, 5 ds. Verheul, Alphen; Ontm.kerk 10.15 ds. Davids. WARMOND: Herv. Gem. 10 drs. G. Schwencke. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Cuperus, Nieu- werkerk a.d. IJssel; Kievietk. ('Samen op weg') 10 mevr. ds. Bezemer, Den Haag; Messiask. zie Zyllaankerk; Dorpscentrum 9.30 ds. Wieman, Bode graven. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Duursema, Almelo, gez. dienst, 7 ds. Wolthuis, Monster. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Knoppers, Alkmaar. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. Lagend: Maarn. Bodegraven, 6.30 ds. Aalders. Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. J. Kar stens, Leiden, 7 dr. Haitsma, Boskoop. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. Meerburgkerk H. Rijndyk zat. 7, zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen, 6.30 ds. Kielder, Via- nen. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Remonstr. Gem.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11