LEIDSCH DAGBLAD SALTILEVERT (NOG) NIETS OP. 'Coupplan is gefinancierd door Alcoa' Bejaarde omgekomen bij brand Leidse serviceflat Nieuw moordproces Aquino aanbevolen Kok laakt benoeming WD'er Van Eekelen Weer brand gesticht in München Derde dode na schietpartij Voetbalvandalen worden geweerd uit stadions VOORDELIG NIEUWE AUTO HUREN? BEL 071-310001 tJMultiRent Dus toch Surinaams verzet beweert: DONDERDAG 31 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38075 Nu bij genieschool MUNCHEN (AP) - Onbekende da ders hebben vanmorgen vroeg brand gesticht op het terrein van een genieschool van de Bundes- wehr in München. Niemand raakte gewond, maar er werd voor rond 400.000 mark schade aangericht. De politie zei dat de daders op verschillende delen van het terrein benzinebommen hadden neerge gooid. Bij de daardoor ontstane branden ging onder meer een bo tenhuis met 30 rubberboten verlo- Over het motief van de daad tast de politie in het duister. De brand stichting is de zoveelste in een se rie die de politie van München al maanden bezighoudt. Precies een week geleden werd het beroemde Münchener café Löwenbraukeller HAMBURG (Rtr.) - Een Westduit- se rechter-commissaris die ernstig werd gewond toen dinsdag een verdachte van vijf moorden bij een verhoor in Hamburg in het rond begon te schieten en zijn vrouw en zichzelf doodde, is overleden. De politie vermoedt dat de moor denaar het pistool had gekregen van zijn vrouw toen zij elkaar op het hoofdbureau van politie ont moetten voor een verhoor en dat zij hadden besloten samen te sterven. De man, die sinds april vastzat, werd beschuldigd van moord-in- opdracht op vijf bordeelhouders en souteneurs in de rosse buurt van Hamburg, St. Pauli. Man ligt maand dood in woning GRONINGEN (ANP) - De 48-jarige R. Vonk uit Groningen heeft een maand lang dood in zijn woning gelegen. Dat het overlijden niet eerder is ontdekt, komt vermoede lijk omdat de man - een alcoholist - met niemand contact wilde. Hij werd uiteindelijk gevonden door iemand die zo nu en dan eens bij hem langs kwam, aldus de politie. HEIMWEE - Een vluchteling uit Bangladesh in de Duitse Bondsrepubliek die leeft van een uitkering en heimwee heeft naar huis, heeft een telefoonrekening opgebouwd van 40.000 mark. Volgens de PTT in Nümbrecht bij Keulen had de man 181 uur aan de telefoon naar zijn vader land gezeten. LEIDEN - Nico Molenaar van de ambulancedienst Prins nit Oegstgeest brengt een be jaarde vrouw naar de wagen van de EHD, die op bet terrein voor de flat stond. De vrouw verkeerde door de hevige rookontwikkeling in adem nood' Molenaar die een vrije mid dag had, ging met zijn klein dochter een ijsje kopen. Op weg naar de ijscoman kwam Wj langs de flat en zag de uit slaande brand. Hij bedacht zieh geen moment, schopte zijn slippers uit en begon op kousevoeten aan de reddings werkzaamheden. (foto Holvast) DEN HAAG (GPD) - Voetbalsup porters die zich misdragen in het stadion zal met ingang van het ko mend seizoen de toegang tot wed strijden in het betaald voetbal gebeuren via het Centraal Informa tiepunt Voetbalvandalisme in Utrecht of bij de clubs zelf. Het besluit om vandalen uit de den ontzegd. Over dit experiment stadions te weren is opgenomen i van een jaar hebben minister Kort- een interim-rapport van het Lande- hals Altes (justitie) en de KNVB lijk Overleg Voetbalvandalisme overeenstemming bereikt. De regi- (LOV), het orgaan dat een jaar gele- etfo+io van Ho "««♦Kolmandalen zal den in het leven werd geroepen om het toenemende geweld rond de velden de kop in te drukken. LOV-secretaris Jos van der Vegt: „Nieuw aan deze aanpak is dat er nu sprake is van een civielrechtelij ke uitsluiting van supporters. Tot nu toe kon alleen de rechter een supporter de toegang tot het sta dion ontzeggen, komend seizoen hebben de clubs die mogelijkheid ook". „Ik geef toe", aldus Van der Vegt, „dat het een probleem zal worden de voetbalvandaal die is bestraft aan de poort van het sta dion te herkennen. Maar daarom betreft het hier ook een experi ment, we kijken gewoon hoe een en ander werkt en trekken over een jaar onze conclusies". (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Bij een brand in de serviceflat Schouwenho- ve in Leiden is gisteren de 71-jarige A. Klein Haneveld om het leven gekomen. De man lag samen met zijn vrouw na de maaltijd een middagdutje te doen. Ze werden pas wakker toen de woning al in lichterlaaie stond. De vrouw wist nog naar buiten te komen, waar na ze het bewustzijn ver loor. Zij is met een andere vrouw, die in ademnood verkeerde, opgenomen in het AZL. De brand ontstond omstreeks twee uur 's middags in de woning van het echtpaar op de derde etage van de elf verdiepingen tellende flat, die 190 appartementen voor oude re mensen telt. Vijf appartementen liepen, evenals de centrale ruimten van het gebouw, zware rook- en waterschade op. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Politie en brandweer zetten vandaag het on derzoek voort. Volgens de brand- Zonnig Droog en zonnig weer. Minimumtem peratuur ongeveer 12 graden en mid- dagtemperatuur rond 22 graden. Meest matige zuidwesten wind, rond wind kracht 3. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: zonnige perioden. Kans op een enkele bui. Middagtempe- ratuur tussen 22 en 21 graden. 1 augustus Zon op 6.00, onder 21.30 uur. Maan op 1.19, onder 19,19 uur. Hoogwater in Katwijk om 0.46 en 13.40 uur, laagwater om 8.17 en 21.55 uur. weer heeft het echtpaar in elk ge val niet in bed gerookt. Direct na het ontstaan van de brand is groot alarm gegeven. Met hulp van de brandweer, politie, flatpersoneel en mensen van bui tenaf werden de bewoners van met name de woningen boven en rond de brandende flat naar de eetzaal overgebracht. Een aantal bewo ners had toen nog niets in de gaten. VONDELLAAN 80. LEIDEN. TEL. 071-310001 Steen van viaduct treft bestuurder van taxi dodelijk PFAFFENHOFEN (DPA) - Een onbekende heeft vannacht vanaf een viaduct over de autobahn Neu- renberg-München bij Rohrbach een steen gegooid die een 52-jarige taxibestuurder uit Neurenberg trof en doodde. Naar de Beierse recher che meedeelde ging de 30 cm dik ke steen door de voorruit van de wagen heen en trof de hals. Echte paniek is er niet uitgebro ken. De brandweer was de brand snel meester. De EHD stond op het terrein voor de serviceflat om bewoners die door de rookontwikeling in ademnood verkeerden, zuurstof toe te dienen. Medewerkers van het Rode Kruis werden in de loop van de middag ingeschakeld om de bejaarde bewoners die erg waren geschrokken, op te vangen. Tegen vijf uur konden de meeste mensen terug naar hun flat. De be woners van de vijf appartementen die onbewoonbaar zijn geworden, zijn tijdelijk ondergebracht in de logeerruimten van het huis. Vol gens de waarnemend directrice, mevr E. Sierat, zal er snel naar een andere oplossing worden gezocht. (Zie verder pagina Leiden) LONDEN (AFP) - De 44-jarlge Schotse burggraaf Gouch heeft het bewijs geleverd: een echte Schot draagt niets onder zijn kilt. De onthullende foto, gemaakt ter gelegenheid van de tewaterlating van een red dingboot op de Shetland-ei- landen in tegenwoordigheid van de prins en prinses van Wales, stond in het dagblad The Star. De burggraaf zei dat hij het nooit koud heeft wanneer hij het Schotse nationale kos tuum draagt. Volgens hem még in het leger zelfs niets on der de kilt worden gedragen. Dienstplichtigen moeten over een spiegel lopen om het be wijs te leveren. De Schotse zanger Andy Ste wart voegde er aan toe: 'De Schotten hoeven niets onder hun kilt te dragen. Hun inner lijke kracht houdt hen warm. Alleen inferieure rassen dra gen er iets onder'. MANILA (Rtr./DPA) - Een speciale commissie van het Filippijnse Hooggerechtshof heeft vandaag aanbevolen dat er een nieuw pro ces komt over de moord op de werd in 1983 vermoord op het vliegveld van Manila, enkele minu ten nadat hij was teruggekeerd uit zelfgekozen ballingschap. De moord leidde tot een spectaculaire voormalige oppositieleider Benig- politieke carrière van zijn weduwe, no Aquino. De 26 verdachten, on- Corazon Aquino werd in februari der wie voormalig stafchef Fabian president nadat Marcos Ver, zouden opnieuw terecht moe ten staan voor de moord op de echtgenoot van de huidige presi dent Corazon Aquino. Opperrechter Claudio Teehan- aan de kee verklaarde dat het proces, dat eindigde met vrijspraak voor alle De taxichauffeur kon zijn wagen verdachten, opnieuw moet worden met een Israëlisch echtpaar dochter 500 meter verderop tot stil stand brengen, maar stierf ter plaatse aan zijn zware verwonding. De passagiers bleven ongedeerd. gevoerd omdat de rechter en aan klager onder druk stonden, waar door de uitspraak tevoren vast stond'. Aquino, senator en aartsri vaal van ex-president Marcos, dreven met een door een volksop stand gesteunde militaire rebellie. De commissie zegt dat ,het on dubbelzinnig duidelijk is dat presi dent Marcos niet alleen instructies gaf hoe de zaak moest worden be handeld, maar ook controleerde hoe zijn richtlijnen werden uitge voerd'. De Filippijnse vice-procu- reur-generaal, Manuel Herrera, ge tuigde vorige maand dat Marcos de rechters en aanklager opdracht gaf ,de zaak te spelen' en het proces via een gesloten tv-circuit volgde. DEN HAAG, PITTSBURG (GPD) - Het plan om het Suri naamse militaire regime van Desi Bouterse omver te werpen is volgens bronnen binnen het Surinaamse ver zet, gefinancierd door de Amerikaanse aluminiumgigant Alcoa, moederbedrijf van het in Suriname gevestigde Suralco. De veertien huurlingen, onder wie een vrouw, die maandag in New Orleans werden opgepakt, zouden als de coup slaagde een miljoen dollar per persoon ontvangen. Alcoa zou een ander be wind in Paramaribo willen, omdat de Suralco-vestiging in Suri name door Bouterse zou zijn kaalgeplukt. Het geld zou gebruikt zijn om het leger en ambtenarenapparaat op de been te houden. Dan Hillen, woordvoerder van Al coa in Pittsburgh, noemt de bewe ringen ,pure fantasie'. Hillen ont kent niet dat Suralco in Suriname in de problemen zit. Die worden echter veroorzaakt door de lage bauxietprijzen op de wereldmarkt, die de afgelopen twee jaar voor een verlies van rond 60 miljoen Suri naamse guldens zorgden. Volgens Alcoa moeten de Suri naamse regering en de vakbonden meewerken aan gezondmaking van Suralco. Minder belastinghef fing en meewerken aan het ontslag van 500 van de 3500 personeelsle den, suggereert Hillen. Over dat laatste bestaat een conflict, omdat de Surinaamse regering niet ak koord heeft willen gaan met het ontslag, aldus Hillen. Omdat de zaak onder de Surinaamse rechter is, wil hij er verder geen medede lingen over doen. Suralco boekte in Suriname tot 1983 grote winsten, maar de afgelo pen 3 jaar werden zo'n 1600 werk nemers ontslagen. Daardoor zijn de betrekkingen tussen het Suri naamse bewind en Suralco al ge ruime tijd zeer gespannen. Surinaamse verzetskringen in Nederland achten het onwaar schijnlijk dat Ronnie Brunswijk de Amerikanen heeft ingehuurd. Daar heeft hij het geld niet voor. Het hu ren van een soldaat kost 3000 tot 4000 dollar per dag. Er is geen en kele verzetsorganisatie, zelfs de Ansus-Foundation niet, die dat be drag op tafel kan leggen, zo wordt beweerd. Volgens een beëdigde verklaring die de Amerikaanse douane heeft voorgelegd aan de rechtbank in New Orleans had de gearresteerde huurlingenleider Tom Denley wel een contract met de Ansus. De Appèl: behandel worm menselijk HOOGEVEEN (GPD) - De gemeen te Hoogeveen heeft de deelnemers aan het kampioenschap pier'n- wupp'n (pieren lokken), eind au gustus in Hollandscheveld, opge roepen de wormen 'menselijk' te be handelen. Daarmee wil de gemeen te tegemoet komen aan een (verder afgewezen) bezwaarschrift van de heer B. Uiterwijk Winkel uit Den Dolder die het pieren lokken die renmishandeling noemt. De bedoeling van de titelstrijd is om in een beperkt tijdsbestek op een afgebakend terrein zoveel mo gelijk wormen uit de grond te lok ken. Hoe dit gebeurt staat iedere deelnemer in principe vrij, als de graszode maar intact blijft. Om spitten is er dus niet bij. De waarschijnlijk meest gebruik te methode zal zijn om met een mestvork de grond te laten trillen waardoor de wormen naar boven komen. Er mag echter ook gebruik worden gemaakt van stroomstoten. Volgens Uiterwijk Winkel zullen de meeste wormen tijdens de wed strijd de dood vinden. Organisator Bert van der Weide tilt niet erg aan het protest. „Zo iemand moet een zwaar leven hebben. Er gebeuren wel ergere dingen, ook met wor men. Denk maar aan al die vissers die ze gebruiken". huurlingenleider zou 1,5 miljard gulden krijgen, als de actie succes vol zou verlopen. Procureur John Volz in New Or leans heeft inmiddels verklaard dat er geen bewijs is dat Denley een contract had met de Neder landse regering. Britse premier Margaret Thatcher en minister Ho- we van buitenlandse za ken onder zware druk van parlement. PAGINA 7 Arbeidsplaatsen in so ciaal-culturele sector op de tocht. PAGINA 5 EG-landen rommelen maar aan wat betreft vei ligheidsnormen bij kern energie. PAGINA 6 Na bosbrand duurt herstel wel een jaar of vijf. PAGINA 12 Overzichtsexpositie werk Jo Spier in Larense Singer. PAGINA 19 DEN HAAG (ANP/GPD) - PvdA-fractieleider Wim Kok vindt de benoeming van de WD'er Van Eekelen tot minister van defensie 'bedenkelijk'. Kok zei dit gisteren tijdens zijn bijdra ge aan het debat over de re geringsverklaring. De PvdA'er wees daarbij op de rol die Van Eekelen (staatssecretaris van defensie tijdens het kabinet- Van Agt) heeft gespeeld bij de be stelling van twee onderzeeboten. De opdracht tot de bouw van de boten was financieel gezien onver antwoord en leverde een strop op van 500 miljoen gulden. De toe dracht van de zaak kwam naar vo ren tijdens het parlementair onder zoek naar de ondergang van het RSV-concern en is de geschiedenis ingegaan als 'de Walrus-affaire'. Het rapport van de parlementai re enquêtecommissie naar aanlei ding van deze zaak wond geen doekjes rond de rol van Van Eeke len. „Met een overgave die aan de speeltafel niet zou hebben mis staan, werden in korte tijd honder den miljoenen defensiegeld aan RSV toevertrouwd", zo citeerde Kok uit het rapport. En hij conclu deerde: „Dit is de verkeerde man op de verkeerde plaats". WD-fractievoorzitter Voorhoe ve zag zich genoodzaakt zyn minis ter in bescherming te nemen. „Ik vind de aanval van Kok onterecht. Hij was en is een integer bewinds man. Het geeft geen pas deze mi nister opnieuw aan te vallen", al dus de WD'er. (Zie verder pagina 5) Geen gifgolf via Rijn op komst ARNHEM (GPD) - Rijkswater staat in Arnhem zegt geen enkele reden tot bezorgdheid te hebben na de lozing van cyanide nabij het Westduitse Trier. De giflozing leid de in de rivieren Moezel en Saar tot massale vissterfte. Alarmerende berichtendat de gifgolf via de Rijn over vier tot vijf dagen ons land zou kunnen berei ken, is volgens Rijkswaterstaat een zuiver theoretische benadering, ge baseerd op de stroomsnelheid van de Rijn. Omdat de Wasserschutzpolizei en Westduitse collega's van Rijks waterstaat geruststellende berich ten hebben verspreid vindt Rijks waterstaat het ook niet noodzake lijk extra monsters te laten nemen door het meetstation in Lobith, dat het Rijnwater permanent contro leert. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22,70 q per halt jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) rn per jaar 256.90 per kwartaal 67.45uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Telefoon U23C«eVBkLeid controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1