Kabinetsplannen deels onduidelijk Vakantie kan uitlopen op nachtmerrie'' mnra Premier roept op tot matiging Kabinet en werkloosheid Verminkt lijk stelt politie voor raadsel LUBBERS II Patiënt tbr-inrichting verdacht moord Vledder Onderzoek valse stickers autokeuring Identificatieplicht verdeelt CDA en WD WOENSDAG 30 JULI 1986 PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GDP/ANP) - Het kabinet zal voorrang geven aan het oplossen van knelpun ten in de infrastructuur rond de grote steden, de luchthaven Schiphol en de grote zeeha vens. Dit kondigde premier Lubbers vandaag aan in de Tweede Kamer tijdens het afleg gen van de regeringsverklaring. De premier lichtte die plannen niet nader toe. Er waren meer punten waarover de een deftig woord voor een praktijk premier nog geen helderheid ver- die bitter hard nodig is." schafte. Zo liet hij in het midden of de tarieven van het openbaar ver voer zullen worden verhoogd om mies en tekorten te dekken. Ook op de kosten Lubbers noemde in dat verband de tijdelijke vrijstelling van pre- tegemoetkoming in de scholing voor werkge- kwestie van verdere privatisering vers die langdurig werklozen Vein rijksinstellingen, onder meer dienst nemen. Verder komt er een van het Rijksinkoopbureau, ging jeugdgarantieplan om jongeren de premier niet nader in. Naar aanleiding van de voorstel de commissie-Biesheuvel zullen verder worden uitgewerkt in overleg met werkgevers en werknemers. Lubbers deed een beroep op de sociale partners om voort te gaan met matiging van de arbeidskosten en in deze een voorbeeld te nemen aan de collectieve sector, waar er voor de werknemers de komende vier jaar niet veel meer in zit dan handhaving van de koopkracht. Het verminderen van de eenma lige uitkeringen voor de echte mi nima en van inkomensgebonden subsidies wil het kabinet volgens Lubbers afhankelijk maken van de ruimte die er is door een positieve len 1 zal het nieuwe kabinet nog met een eigen notitie komen over de wen selijkheid van invoering van een beslissend of raadplegend referen dum. De voorstellen van de com missie zijn overigens al vrij alge meen als onrealistisch van de hand gewezen. Hoewel de regering „een zekere sfeerverbetering" constateert tus sen Oost en West, wordt gewaar schuwd tegen te hoge verwachtin gen. "De tegenstellingen tussen Oost en West zijn nog diep", aldus de premier. Over de plaatsing van kruisraketten herhaalde hij wat daarover in het regeerakkoord is vastgelegd. Volgens premier Lubbers is de Zie voor overig binnenlands 'noodsituatie' van vier jaar geleden nieuws pagina 17 overwonnen en is er meer vertrou wen in de toekomst. Het kabinet ziet zich geplaatst voor nieuwe uit dagingen. De samenleving moet zich namelijk voorbereiden op de jaren negentig. Het kabinet' vindt dat de over heid verder moet terugtreden, zo dat de collectieve lasten vermin derd kunnen worden. Maar Lub bers legde er tevens de nadruk op dat nieuwe activiteiten van de overheid nodig zijn om de Neder landse samenleving rijp te maken voor de jaren negentig. Hij denkt daarbij aan de technologische ver nieuwing en veelomvattende scho lingsprogramma's. Als gevolg van de betrokkenheid van de fracties van CDA en WD in de formatieperiode kan het nu aan getreden tweede kabinet-Lubbers met recht een parlementair kabi net worden genoemd, aldus de pre mier. Volgens Lubbers verschaft het regeerakkoord helderheid over het voorgenomen beleid. Het kabi net wil het beleid echter wel voe ren in „uitdrukkelijk overleg" met de volksvertegenwoordiging en het wil eveneens zijn oor te luiste ren leggen in de samenleving als geheel, aldus Lubbers. Volgens Lubbers zullen scho ling, vorming en werkervaring de sleutelwoorden voor de komende jaren worden. „Sleutelwoorden om de integratie te bevorderen van hen die nu aan de kant staan; sleu telwoorden ook om de samenle ving als geheel toe te rusten voor de kennismaatschappij van de ja ren negentig. Dit is de rode draad die wij tegenkomen van leerlings telsel tot volwasseneneducatie; koopkrachtontwikkeling. Burgers dienen zoveel mogelijk de prijs te betalen voor diensten die zij genie ten, aldus Lubbers. Wir-premie De wir-premies voor het bedrijfs leven zullen niet verder worden aangepakt, zo kondigde Lubbers aan. „Een op groei gericht beleid betekent dat wij op dit moment niet zonder wir kunnen." Het ni veau van de investeringen door het bedrijfsleven is nog steeds zo laag dat het kabinet, ondanks het hoge financieringstekort, besloten heeft de wir te handhaven. Lubbers hield het bedrijfsleven overigens duidelijk voor dat men daar niet meer op omvangrijke lastenver lichtingen door de overheid hoeft te rekenen. Lubbers gaat ervan uit dat de elektriciteitssector dit najaar zal besluiten tot het bouwen van nieu we kolencentrales. Nu er na het on geval bij Tsjernobyl eerst een gron dige evaluatie en analyse van dit ongeluk moet plaatsvinden, komt alleerst kolenvermogen in aanmer king bij het bouwen van nieuwe centrales, aldus Lubbers. COMMENTAAR DEN HAAG (GPD) - Op het Haagse Lange Voorhout wordt elke donder dag antiekmarkt gehouden. Voor vermoede marktgangers is een terrasje ingericht. Ook als het heel druk is zal één stoeltje altijd onbezet blijven. Terraseigenaar Ron Goedvolk heeft deze stoel gereserveerd voor de konin gin. Helaas voor Goedvolk heeft de vorstin tot nu toe geen gebruik van haar voorrecht gemaakt. De horecaman is nu wat soepeler geworden: ook andere leden van de koninklijke familie mogen op de speciale stoel plaats nemen. (foto gpd> DEN HAAG (ANP) - Hieronder volgt de letterlijke tekst van een van de passages uit de regerings verklaring die vandaag door premier Lubbers is uitgesproken. Hierbij gaat het om de opmerkin gen van de premier over de werk loosheid: "Wij zijn er nog lang niet; dat geldt ook in het bijzonder voor de hoofddoelstelling van het beleid, de vermindering van de werkloosheid. Allereerst: voortgaande ar beidskostenmatiging. Werk bo ven inkomen. Dat moet het blij vend fundament zijn voor een be leid gericht op inschakeling in werk voor een ieder die dat wil. Als men werkgelegenheid en emancipatie serieus neemt kan men niet anders doen. Arbeids kostenmatiging betekent in be ginsel volstaan met behoud van koopkracht Dan de verdeling van het werk. Wanneer de omvang van de al gemene arbeidsduurverkorting in en buiten de collectieve sector beperkt zou zijn, is een forse aan vulling met andere vormen zoals meer deeltijdbanen, meer ploe gendiensten en dergelijke des te noodzakelijker. Kijkt men naar de ontwikke ling van het karakter van de werkloosheid dan blijkt dat het steeds meer gaat om het toerusten van de mens voor het werk, goed toerusten door scholing, door vor ming en bijscholing Analy seert men de werkloosheidsstatis tieken dan valt op het grote aan tal langdurig werklozen, de jon geren met de afgebroken oplei ding en de minderheden Wat leert ons dit? Dit leert ons dat wij de werklo ze mensen als het ware op moeten gaan zoeken; er geen genoegen mee nemen dat zovelen aan de kant blijven staan; de mens op zoeken om hem of haar kansen te geven, voor werk toe te rusten. Daarom zullen scholing, vor ming en werkervaring de sleutel woorden zijn voor de komende jaren. Sleutelwoorden om de in tegratie te bevorderen van hen die nu aan de kant staan; sleutel woorden ook om de samenleving als geheel toe te rusten voor de nieuwe kennismaatschappij voor de 90'er jaren. Dit is de rode draad die wij tegenkomen van leerlingstelsel tot volwassenene ducatie; een deftig woord voor een praktijk die bitterhard nodig is". Kamer weer compleet DEN HAAG (ANP) - Met de instal latie van 21 kamerleden is de Tweede Kamer vandaag gecomple teerd. Voor de aanvang van het de bat over de regeringsverklaring nam kamervoorzitter Dolman 13 CDA-ers en 8 WD-ers de voorge schreven eden of beloftes af. De WD-ers waren alleen oud-kamer leden die bij de verkiezingen op 21 mei uit de boot vielen. Ze vervan gen de naar het kabinet vertrokken kamerleden. Van de CDA-ers wa ren er 5 eerder kamerlid. De CDA- ers zijn Biesheuvel, Boers-Wijn- berg, Duyn, Esselink, Janmaat- Abee, Koetje, De Kok, De Kwaad- steniet, Moret-De Jong, Van Mui den, Paulis, Reitsma, Smits. Voor de WD waren dat Dijkstal, Van Erp, Van Heemskerck Pillis-Duve- kot, Jorritsma-Lebbink, Kamp, Keja, Nijhuis, Rempt-Halmmans de Jongh. ETTEN-LEUR (GPD) - Een zwaar verminkt lijk van een nog onbe kende jongeman plaatst de ge meentepolitie van Etten-Leur voor vraagtekens. Het stoffelijk over schot werd in de nacht van maan dag op dinsdag door een voorbij ganger op een weg in het buitenge bied gevonden. Uit onderzoek blijkt dat het slachtoffer is geschept door een au to. De jongeman, die vermoedelijk op slag dood was, werd daarna tientallen meters meegesleept. Een woordvoerder van de ge- AMERSFOORT ANP) - Baby-chimpansee Jane rechts), zeven maanden oud en woonachtig in het Dierenpark ^g^mhoög* meentepolitie zegt geen enkel ver- Amersfoort, gaat graag met grote broer Hans in bad. Zelfs al zit er geen water in, het is en blijft een badfeest. De afgelopen week zijn moeden te hebben dat het slachtof- Hans heeft het lesje 'droogzwemmen' inmiddels wel gezien en maakt aanstalten c fer met opzet is aangereden. voor de toch wat ruimere apenrots. ANWB-psychiater helpt geestelijk gestrande toeristen HILVERSUM - Het zijn drukke tijden voor de vliegende ANWB- psychiater dr. Lucas Jansen uit Bergen op Zoom. In het dagelijks leven werkt hij in een ziekenhuis in Bergen op Zoom, maar momen teel is hij met zijn collega dr. John .Sinnaeve bezig om vakantiegan gers die tijdens hun vakantie in door Peter Contant ernstige psychische problemen ko men rustig thuis te krijgen. Vakantietijd: zon, strand en geen zorgen. Vooral dat laatste telt voor menigeen. Eruit, bijtanken, orde op zaken stellen. Niet thuis natuur lijk, maar in het buitenland. Ieder een die een béélje meetelt doet dat. Op jacht naar rust. Voortsnellen over bomvolle autowegen en uren wachten in de file. Wachten op het moment dat de plaatsnaam van de vakantiebestemming opduikt. Daar dodelijk vermoeid neerstrij ken om in den vreemde geconfron teerd te worden met een... reusach tige kater. Want de meegenomen problemen die ver van huis geacht worden te smelten als sneeuw voor de zon, blijken onder een exotische palm kwaadaardige luchtspiege lingen die het hoofd nog verder op hol brengen. Piekeren, ver van het vertrouw de huis. De vicieuze cirkel wordt groter en groter... De stress slaat toe in een overspannen hoofd. Jansen: „Elk jaar gaan er duizen den mensen op vakantie die eigen lijk beter thuis kunnen blijven. Vaak wordt vakantie gezien als een middel om tot rust te komen. Dat kan, het hoeft niet. Zo'n vakantie kan uitlopen op een nachtmerrie. De nosiesses van de reisorganisa ties weten daar alles van. Iedereen kan psychotisch worden". De hulp van Lucas wordt slechts ingeroepen bij de meest acute ge vallen. Als het even kan, zoekt de ANWB in het buitenland naar an dere mogelijkheden. Maar vakan tiegangers die geestelijk totaal ont redderd zijn, komen onder zijn hoede. "De melding komt binnen bij de Alarmcentrale van de ANWB in Den Haag. De algemeen arts geeft mij een snelle omschrijving van de aard van de problemen van de pa tiënt. Ik probeer doorgaans direct telefonisch contact te krijgen met die persoon. Hij of zij weet dat ik eraan kom. Ondertussen probeer ik een beeld te krijgen van de situa tie. Je vraagt jezelf af hoe de pa tiënt reageert op bepaalde impul sen: beveiliging op een vliegveld, een mensenmassa. Ik win informa tie in bij de familie in Nederland, de huisarts en zo nodig andere des kundigen". Samen met een verpleegkundige en een medewerker van de ANWB reist Jansen in de regel direct af naar de patiënt. „Die gaat mee naar Nederland. Vooral als de gemoeds toestand wisselend is, kan het moeilijk zijn". De ANWB is in Europa een van de weinige reisorganisaties die veel waarde hecht aan de geestelij ke gezondheidszorg. „Platspuiten, zoals de Duitsers, dat doe ik niet. Een goede vertrouwensrelatie met de patiënt vind ik belangrijker. Daardoor is dit werk ook zo aange naam voor mij". Inderdaad, de dokter is na zes jaar redelijk tevre den over zichzelf, zegt hij lachend. „Al geeft het wel te denken dat wij het elk seizoen steeds drukker krij gen", aldus Lucas Jansen. Alarmcentrale ANWB krijgt steeds meer werk DEN HAAG (GPD) - De ANWB- Alarmcentrale in Den Haag heeft het drukker dan ooit. Het aantal ra dio-oproepen is de laatste dagen met zo'n 30 procent toegenomen en ook het aantal van hun vakan tieplaats opgehaalde zieke Neder landers en kapotte auto's ging ste- r 284 ra dio-oproepen uitgegaan, tegenover 196 in dezelfde week van het vorige jaar. Het is een wat merkwaardige ontwikkeling, want in voorgaande jaren was steeds sprake van een lichte daling. „De combinatie van meer vakantiegangers naar het buitenland en een grotere bekend heid van onze Alarmcentrale, waardoor men ons ook beter weet te vinden, heeft deze trend kenne- Een soortgelijke stijging doet zich voor bij het aantal opgehaalde auto's en patiënten. Vorige week werden 164 zieken overgebracht naar huis (in dezelfde week van 1985 waren er dat 119) en 632 auto's (in 1985 461). Ook zijn er nog eens zo'n 150 auto's met dusdanige pech gestrand, dat ze vermoedelijk zul len blijven waar ze zijn. En tot slot zijn de ANWB'ers razenddruk met telefonische aanvragen om techni sche hulp en het opsturen van on derdelen. Alleen vorige week wa ren er dat al 200. Dat grotere aantal gestrande au to's heeft volgens Van Wijen wei nig te maken met een algemene slechtere conditie van de auto's. De ANWB gooit het vooral op het grotere aantal Nederlanders dat dit jaar de landsgrenzen is overgesto ken met eigen vervoer. Met het afleggen van de regerings verklaring heeft premier Lubbers van morgen als leider van zijn tweede ka binet het debat geopend met de volksvertegenwoordiging. Op een groot aantal punten herhaalde de premier eigenlijk wat al in het regeer akkoord staat, op andere punten moest hij verwijzen naar de begroting voor 1987 die nog niet in details is Het was nu meer het moment om de grote lijnen uiteen te zetten. Na de eerste vier jaar van zijn eerste kabi net was Lubbers de verkiezingen in gegaan met als centrale stelling, dat de kiezers hem zijn karwei moesten laten afmaken. Hoe ziet Lubbers dat kanwei? Met grote nadruk en met de nodige ernst hield Lubbers de Kamer voor, dat er nog veel te doen is. "Wij zijn er nog lang niet". Kennelijk is de premier be ducht dat eF veel te vroeg een te opti mistische stemming ontstaat. Nu het toch onmiskenbaar beter gaat met de economie, zou al te lichtvaardig en vooral ook te vroeg de mening kun nen postvatten, zo vreest hij kenne lijk, dat de tijd weer is aangebroken van leuke dingen voor de mensen. Maar als het aan Lubbers ligt, en aan zijn hele kabinet, is de tijd daar voor nog lang niet rijp, integendeel. De hoge werkloosheid en de omvang van het financieringstekort alleen al zijn afdoende redenen om door te gaan met een strak financieel beleid. Er is geen sprake van dat de teugels kunnen worden gevierd. Lubbers stelde onverbiddelijk dat werk be langrijker is dan inkomen, en alle ambtenaren en trendvolgers zullen dat de komende jaren opnieuw on dervinden. De vraag is alleen of, en hoe, Lubbers de loonontwikkeling in het vrije bedrijfsleven in de hand zal weten te houden. Voorlopig liet hij het bij zijn hoop op een convenant met werkgevers en werknemers. De bespiegelingen van de premier over de rol van de overheid zijn nogal tweeslachtig. Enerzijds doet hij de coalitiepartner, de WD, een plezier door te hameren op een terugtreden de overheid, een overheid die zich niet meer met van alles en nog wat moet willen bemoeien. Anderzijds ziet Lubbers een grootse taak voor diezelfde overheid weggelegd om de hele samenleving voor te bereiden op de informatiemaatschappij die ons in de negentiger jaren te wachten staat. De visie die Lubbers op dit punt schilderde over het belang van om scholing, bijscholing en herscholing, niet alleen van jongeren, maar ook van ouderen, vrouwen niet uitgezon derd, kan men gemakkelijk onder schrijven. Maar hoe die enorme scho lingsinspanning gestalte moet krij gen, terwijl de overheid terugtreedt, is niet erg duidelijk. Alleen contracton derwijs en scholing binnen bedrijven en instellingen zal die kloof in elk ge val niet kunnen dichten. De premier kan mooi vertellen over de nieuwe uitdagingen van de negen tiger jaren, maar het kan toch niet zijn bedoeling zijn dat de overheid zich dan juist terugtrekt. Weinig overtui gend klinkt de premier in zijn pleidooi voor een compacte en meer doelma tige overheid. Na alle studies en ad viezen terzake, o.a. van regerings commissaris Tjeenk Willink, wordt er nu een ideeënbus geopend op het departement van justitie. Dat is een zeldzaam zwaktebod, en het bewijst hoezeer het denken over de bestuur lijke reorganisatie in het slop is ge raakt. In het debat van de komende da gen wordt hopelijk duidelijk dat Lub bers het serieus meent als hij toe zegt, dat het kabinet zal handelen 'in uitdrukkelijk overleg met de volksver tegenwoordiging'. Het kabinet steunt op een meerderheid in de Kamer, ze ker, maar die zekerheid mag een se rieuze gedachtenwisseling niet in de weg staan. VLEDDER (GPD) - "We blijven vurig hopen dat uiteindelijk blijkt dat Hoeve Boschoord niets met de hele zaak te maken heeft, maar die hoop wordt wel steeds kleiner". Directeur Siebering van de tbr-in- richting in Vledder staat de laatste dagen met de rest van de staf onder hoogspanning. Hoewel hij en de politie het bevestigen noch ont kennen, staat nagenoeg vast dat de vrijdagavond gearresteerde 17-jari- ge hoofdverdachte in de moord op de Steenwijkse huisvrouw Marie de Zwart-van Dooijeweert in Bo schoord woont. De jongeman is ondergebracht in dependance De Linden in Wil- helminaoord van waaruit hij iedere dag naar het instituut fietste. Een route die voert langs de Midden weg waarlangs het slachtoffer dinsdag werd gevonden. De jonge man werd voor het weekeinde gearresteerd en overgebracht naar Assen. De politie blijft zwijgen, omdat volgens een woordvoerder zaken aan het licht zijn gekomen die om een nader onderzoek vra gen. Directeur Siebering wil geen commentaar geven op de vraag of de hoofdverdachte afkomstig is uit de inrichting. "Ik hou niet van lie gen, dus ontkennen doe ik het ook niet. Iedereen mag dan zijn eigen conclusie trekken". Voor hem, de bewoners en het overige personeel gloort nog maar een sprankje hoop. Zaterdagmiddag werd in Hoeve Boschoord met alle mede werkers de situatie doorgespro ken. "Iedereen heeft het er vrese lijk moeilijk mee", aldus de direc teur, die niets wil zeggen over de verdachte en de reden waarom de ze in de inrichting verblijft. Hoe het onderzoek zich ook ver der mag ontwikkelen, voor Hoeve Boschoord komt alle publiciteit op een zeer ongelegen moment. Sinds januari van dit jaar is Boschoord bezig met de opbouw van een nieu we toekomst. Begin 1984 maakte de staatssecretaris van justitie be kend dat door bezuinigingen van vorig jaar met de afbouw van opna me van tbr-patiënten begonnen moest worden en dat het contract met deze particuliere instelling na 1990 niet wordt verlengd. De be hoefte aan behandelingsplaatsen was echter zo groot, dat men on derdak vond bij het ministerie van WVC. Het accent zal worden ver legd en op het moment dat Justitie de financiële kraan dichtdraait, zou Hoeve Boschoord een inrich ting zijn voor gedragsgestoorde zwakzinnigen onder de paraplu van de Volksgezondheid. Bo schoord zou dan een nagenoeg open inrichting zijn. "Het is maar de vraag of betrek kelijk kleine leefgemeenschappen als Vledder en Doldersum ons dan nog zouden accepteren, wanneer de uiteindelijke dader inderdaad van Hoeve Boschoord afkomstig is", aldus Siebering. Siebering is 25 jaar directeur van de inrichting en heeft nog nooit eerder iets derge lijks meegemaakt. "Dit is dan ook helemaal vreemd voor mij. Het is een klap in het gezicht van ons alle maal". ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse recherche onderzoekt een mogelijk vervalsing van stickers van de vorig jaar ingevoerde ver plichte autokeuring. Het gaat om een aantal gevallen waar de Rotter damse verkeerspolitie tegenaan is gelopen. Volgens officier van justi tie Gerding gaat het in dit geval niet om malversaties op grote schaal. De rijksdienst voor het wegver keer ziet de resultaten met belang stelling tegemoet, aldus waarne mend adjunct-directeur Paar. Hij veronderstelt overigens dat het ge knoei met valse stickers en keu ringsrapporten meevalt. Volgens Paar worden er op dit moment zo'n 100.000 personenauto's per maand gekeurd. Het aantal knoei-gevallen is hiertegen afgezet uit te drukken in promillages, aldus Paar. Bij de rijksdienst bestaat in het algemeen tevredenheid over het verloop van de operatie, die vorig, jaar is begonnen. Er doen zich vrij wel geen moeilijkheden voor, al dus Paar, die in verband sprak over 'kleine rimpeltjes op een vrij kalme zee'. DEN HAAG (GPD) - Tussen de fracties van CDA en WD is gisteren onenigheid ontstaan over het tijdstip waarop een legitimatieplicht voor alle burgers moet worden ingevoerd. Het CDA wil eerst een onderzoek naar de noodzaak, terwijl de WD het verplichte persoonsbewijs zo snel mogelijk wil invoeren. In het regeerakkoord hebben de twee partijen overeenstemming be reikt over de invoering van een identificatieplicht om de bestrijding van fraude en criminaliteit te vergemakkelijken. Maar na forse kritiek van allerlei maatschappelijke groeperingen, zwakte premier Lubbers het ak koord af. Er zou eerst onderzoek worden verricht, voordat het kabinet tot een dergelijke invoering zou besluiten. CDA-woord voerder Van der Burg liet gisteren weten dat de verplichte identificatie pas na uitgebreide studie kan worden ingevoerd. Volgens de christen-democraat is het vooral belangrijk dat de sociale partners wor den gehoord. WD-er Bolkestein, sinds maandag de eerste vice-voorzitter van de WD-fractie, vindt nader onderzoek overbodig. Hij meent dat de plicht tot identificatie zo snel mogelijk kan worden ingevoerd. Het is overigens de bedoeling dat de legitimatie plaatsvindt op basis van be staande documenten, zoals rijbewijs en paspoort. Er mag alleen om iden tificatie worden gevraagd, als er gegronde vermoedens voor een strafbaar feit bestaan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5