Toni Morley: 'Ik wantrouw iedereen' Fischer en Het Ritueel IJsland hervat walvissenjacht Oefenverlies PSV Oefenduels 'En van je hela, hela, hela, holala' Brazilië en Argentinië trekken banden aan Bush toch niet naar Marokko WOENSDAG 30 JULI 1986 PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Op het parkeerterrein van FC Den Haag blijkt pas goed hoe gefru streerd Tony Morley in werkelijkheid is. Op weg naar de auto die hem naar zijn tijdelijke logeeradres in Scheveningen zal vervoeren staat hij plotseling stil en vraagt: „Zeg, die mister Stoop is toch wel te vertrouwen hé? Ik bedoel, het contract is dan wel getekend, maar ik weet verder niks van Nederland af, niet van het voetbal, niet van de mensen en zeker niet van FC Den Haag. Alles is hier toch wel bonafide?". De tijd en de inhoud van het twee jarige contract dat Morley (31) gis termiddag met FC Den Haag over een kwam („In grote lijnen weet ik wat er in staat, maar alles is zo snel gegaan dat de details me eigenlijk een beetje zijn ontgaan") zullen moeten leren of de Engelse ex-in ternational de kersverse eredivisio- nist kan gebruiken als springplank naar de broodnodige opleving in zijn tot nu toe grillig verlopen car rière. „Want de laatste jaren ben ik echt gaan twijfelen", zegt Morley, die in 1981 tegen Hongarije zijn de buut voor het Engelse nationale elftal maakte. „Aan mezelf, maar ook aan de mensen die over het geld beschikken en de knopen doorhakken. Ik heb de laatste ja ren zoveel negatieve ervaringen opgedaan, dat ik nu eigenlijk ieder een wantrouw die maar iets met het voetbal wereldje te maken heeft. Logisch dus, dat ik iets meer over de heer Stoop te weten wil ko- De in Liverpool geboren en geto gen William Anthony Morley be reikte in het seizoen 1981-1982 met Aston Villa het hoogtepunt uit zijn zie gedreven begon hij alles af te breken wat Ron Saunders (mana ger) in al die jaren had opgebouwd. Binnen zes maanden speelde ik in de reserves van Aston Villa, ik werd bewust kapot gemaakt en met mij meer spelers. Saunders trok zijn conclusies en vertrok naar West Bromwich Albion, ik ben hem zo snel als ik kon gevolgd". Een verkeerde keuze, zo weet Morley nu. „WBA verkeerde in de gradatienood en had op een gege ven ogenblik helemaal geen be hoefte meer aan een spits, de nul houden was belangrijker. Ik werd een maand uitgeleend aan Bir mingham, scoorde daar vier goals in vier wedstrijden, maar moest weer terugkeren naar WBA omdat Birmingham het verlangde trans ferbedrag niet kon opbrengen". Nadat hem was geweigerd om zijn contract voor zevenduizend pond af te kopen vluchtte Tony Morley uiteindelijk naar Seiko Hongkong, waar hij het afgelopen seizoen op huurbasis onder George Knobel speelde. „Op die manier bespaarde ik West Bromwich Al bion twaalf maanden salaris. Ik carrière. De ploeg uit de Midlands hoopte de club op die manier mild veroverde met Morley de landstitel te stemmen zodat ze mij aan het en in de Rotterdamse Kuip ook eind van het seizoen transfervrij de Europa Cup voor zouden laten vertrekken. Maar het bleek vergeefse hoop, de heren aan winnende treffer kon maken was afkomstig van Morley, van origine een pure linksbuiten. Het was ook „Het irritante aan het hele geval is dat WBA niet veel voor me vroeg (30.000 pond, zo'n 120.000 gulden), in die periode dat Morley zes keer maar dat geïnteresseerde clubs werd uitgenodigd voor het Engelse juist door dat geringe bedrag be- team. „Ik kon alles in die tijd", herin nert Morley zich nog. „Ik voetbal de puur op gevoel, alles ging van zelf, tegenstanders leken niets meer tegen me in te kunnen bren gen. Ik was niet eens verrast toen ik door een bekend Frans sport blad tot beste linksbuiten van Eu ropa werd uitgeroepen. Jammer genoeg bleek het de voorbode van Het Dal te zijn, Het Diepe Dal. Een zakenman die vier jaar daarvoor als voorzitter van Aston Villa was weggestemd, slaagde er in terug te komen als 'president'. Door jaloe- gonnen te twijfelen. Daar moet iets mee aan de hand zijn, ja, zo zit het wereldje in elkaar. Ik ben nog nooit geblesseerd geweest, dat kan iedereen navragen en dan toch die twijfels. Op die manier ben ik maanden geleden zelfs een con tract bij Real Madrid misgelopen". Morley leek gedoemd weg te kwijnen in Hongkong totdat FC Den Haag contact met hem opnam. Pim van de Meent, de nieuwe tech- nisch-directeur van Den Haag was getipt door Nico Jongen van MW die Morley in Hongkong had zien spelen. 'Nog steeds een klassespe ler' luidde zijn analyse en FC Den Haag, al wekenlang op zoek naar een spits na vergeefse onderhande lingen met René van der Gijp (te hoge salariseisen) en Rob Rijnink van Ajax, deed onmiddellijk za ken. Met Morley althans, want er blijkt nog een robbertje gevochten te moeten worden met West Brom wich Albion dat nog altijd transfer- rechten heeft. Dat is ook de reden dat voorzitter Dé Stoop maandag tijdens de presentatie van FC Den Haag voor het komende seizoen geen mededelingen wilde doen over de hoogte van het bedrag dat men naar Engeland moet overma ken. Morley: „Ik hoop dat me de tijd wordt gegund om me hier waar te maken. Ik heb twee maanden niet getraind en heb een nauwelijks se rieus te nemen seizoen achter de rug. Volgens George Knobel zal het Nederlandse voetbal me echter zeker liggen, dat is een van de rede nen geweest waarom ik, ondanks interesse uit Griekenland en West- Duitsland, voor Den Haag heb ge kozen. Een andere reden is dat ik Martin Jol en Heini Otto nog ken uit mijn 'Engelse periode'. Beken den doen je eerder wennen en dus zal ik ook sneller op niveau zijn. Aan het eind van het seizoen kij ken we wel verder, dan zal zowel FC Den Haag als ik bekijken of we gebruik willen maken van de optie voor nog een tweede seizoen hier. Maar dat is nog zo ver weg, ik heb inmiddels wel geleerd om niet ver der dan de volgende dag te kij ken". Tony Morley is de derde nieuwe aanwinst van FC Den Haag voor komend seizoen. Al eerder con tracteerde de club Cor Lems van DS'79 en Ron de Vos van Steen- wijk van Lierse SK. De bedoeling is dat er nog een speler wordt aan getrokken, de belangstelling gaat daarbij met name uit naar Tscheu la Ling. Dé Stoop heeft aangekon digd aan binnen twee weken rond te willen komen met de voormalige Feyenoorder. Open NK op het Melkhuisje in Hilversum, de uitslagen van de tweede dag zijn: Enkelspel, eerste ronde: Hlasek (Zwi) - Feenstra (Ned) 6-4,6-4; San chez (Spa) - Castellan (Arg) 6-2, 6-1; Oster- thun (WD1) - Smid (Tsj) 6-2, 6-3; Mecir (Tsj) - Casal (Spa) 6-3,6-3; Bathman (Zwe) - Mas- so (Arg) 5-7, 6-1, 6-3; Oosting (Ned) - Slozil (Tsj) 6-4,6-2; Bengoechea (Arg) - De Miguel (Spa) 6-2, 6-2; Lodder (Ned) - Tiberti (Arg) 6-4, 6-1. Dubbelspel: eerste ronde Nijssen/Vekemans (Ned) - Hedman (Fin)/ Utzinger (Zwi) 6-2, 6-1; Frana/Guerrero (Arg) - Muster (Oos)/Svensson (Zwe) 6-3, 6- 0; Bathman (Zwe)/Mortensen (Den) - Mez- zadri (Ita)/OLiveira (Bra) 7-5, 6-3; Barlow/ Limberger (Aus) - OostingA/an Boeckel (Ned) 7-6, 2-6, 6-3. Mannen A: I. de Jong-J. v. Duyn 6-3, 7-5, M. Meel- dijk-M.Lasonder 7-5, 6-1, R. Veldt-H. v.d. H. Burger-N.d. Sevaux 6-1, 6-2, H. Koe mans-Y. Ybema 6-4, 4-6, 6-2, S. Faas-J. van Maren 6-0, 6-0, F. v.d. Capellen-J. Hoger- Dolmatov (Sow) - Geiler (Sow) VzM, Med- nis (Vst) - Zapata (Col) 0-1, Murey (Isr) - Martinovic (Joe) 1-0, Eslon (Zwe) - Ree (Ned) ViM, Smejkal (Tsj) - De Boer (Ned) 1-0, Douven (Ned) - Jeroen Piket (Ned) 1-0, Kuijf (Ned) - Gheorghiu (Roe) Vi-Vz, Marja- novic (Joe) - Pliester (Ned) 'A-'/z, Brennink- meyer (Ned) - Braga (Ita) Vz-Vi, M^ja Tsii- boerdanidze (Sow) - Hartoch (Ned) Vi-'h, Blees (Ned) - Boersma (Ned) Vè-Vi, Pieterse (Ned) - Rivas (Spa) 1-0, Peelen (Ned) - Lan- geweg (Ned) ViM, Weemaes (Bel) - Meul- ders (Bel) Sehner (Wdl) - Marcel Piket (Ned) 0-1, Kremer (Ned) - Bezemer (Ned) 1-0. ronden: 1. Zapata, Murey >olmatov, Ree, Smejkal 4V4, 7. Martinovic, Douven, Mednis, Eslon 4,11. Tsjiboerdanidze, Hartoch, J. Piket, Gheorghiu, Braga, Blees, Brenninkmeijer, Pieterse, Marjanovic, Pliester, De Boer, Kuijf 3'A, 23. M. Piket, Boersma, Lange- WK Schermen in Sofia Uitslagen WK schermen: Landenstrijd mannen, floret: vorst 6-1,6-3, C. Kwast-J. a 6-2. Heinz Hermann houdt het h Ivan Nielsen het spoor bijster land. ofd erbij, terwijl Rob McDonald (10) en ijken. PSV verloor met 2-1 van Zwitser - (foto EPA) BERN (ANP/SIZ) - Tegen zijn eer ste tegenstander van formaat, het nationale elftal van Zwitserland, is landskampioen PSV gisteravond met 1-2 ten onder gegaan. Dat ge beurde tijdens het voetbaltoernooi van Bern in een overwegend saaie wedstrijd met een slotfase, waarin PSV krampachtig op gelijke hoog ste trachtte te komen. Voor achttienduizend toeschou wers deden Zwitserland en het elf tal van technisch directeur Hans Kraay het rustig aan. Zo rustig, dat het vele balverlies niet werd afge straft. Het duel stond voor beide partijen duidelijk in het teken van het experiment. In het centrum van de verdediging kreeg Gerets als libero de voorkeur, met de van Feyenoord overgenomen Deense international Nielsen als voorstop per. Het duo werd ter linkerzijde bijgestaan door Heintze en aan de rechterkant door Van Aerle. Gerets werd na een kwartier in de tweede helft vervangen door Koot, één van de weinige rasechtige PSV'ers in het dure gezelschap. Het probleem zat hem meer in het middenveld, waar Ronald Koe man op rechts als invaller voor de aan zijn arm geblesseerde Ruud Gullit lichtelijk hulpeloos rond liep. Vanenburg, Valke en Arnesen konden hun overdosis aan tech niek niet aanwenden voor fraai aanvalsspel. Door twee doelpunten van de jeugdige Halter, in het eer ste kwartier na de pauze, was Zwit serland vrijwel zeker van een plaats in de finale, waarvoor Young Boys zich eerder op de avond al had gekwalificeerd door met 2-1 te winnen van Gremio uit Brazilië. Tien minuten voor tijd kopte McDonald, in de slotfase nog bijge staan door de voor Nielsen opge draafde Koolhof, PSV naar 1-2. De Britse spits raakte kort voor tijd ook nog de paal. C: M. Lolling-Ph. NagtegeUer 6-7, 6-3, 6-3, P. Grimbergen-J. v. Overloop 7-5, 6-3, H. v. Bijsterveldt-J. Manuputty 7-5, 6-2, P. Meij- er-R. Alting Siberg 6-4, 6-4, A. Verhees-R. Kemp 6-0, 6-1, R. Treffers-F. Mingelen 6-1, 6-2. Veteranen: J. Rodenburg-E. Dutrieux 6-1, 6-2, T. v. Niekerk-A. Pessemier 6-2, 7-5, H. Winter-K. Nuis 6-2, 6-2, B. Biekart-J. v. Koesveld 5-7, 6-1, 6-2. Dubbel B: P. en R. van Dommelen-Hop/ Tönjann w.o., Nagelkerken/Weening - Hol- derbusch/Koesveld 3-6, 6-4, 6-4. Dubbel c: Grimbergen/Grimbergen - Krau- se/Verhees 6-7, 3-5, 15-40, opgave Krause/ Verhees, v. Duyn/Rodenburg-Meyer/Sijp- kens 6-2, 7-5; Giberius/v. Paridon 6-2, 4-6, 6-4; Nije/v. Paridon-v. Bijsterveld/Hage 6-3, 0-6, 6-3; Hoekstra/Meyer - Lambooy/d. Se vaux 6-3, 6-4; Nagtegeller/Pieters - Felkers/ Koek 6-4, 6-2. Vrouwen A (kwalificatie): C. Sely-J. Ritman 6-2, 6-3; J. v. Wijk-I. Heusinkveld 6-2, 6-2; N v. Ros- sum-K. v. Bijsterveld 4-6, 6-3, 6-1; B. Par- doel-C. Tolhoek 6-2, 6-4; E. Buermann-M. Leisink 6-0,6-3; M. v. Overloop-M. Boelens 2-6, 6-3, 6-3. B: V. Pardoel-J. Ritman 1-6, 6-3, 6-3; C. Se- ly-T. Langeveld 6-1,6-3; J. v. Wijk-A. Bouw 6-2, 6-0; C. Tolhoek-M. Damen 6-2, 6-1; E. lings-N. Wiersma 6-0, 6-1; Y. Westerhout-J. v. Galen 6-7, 6-0, 6-4. Veteranen: N. Bennink-T. Töiyann 6-2,6-3. Gemengd dubbel C: V. Riet/Bierling - v. Velzen/v. Velzen 6-1,6-4; Pardoel/Brebde - Patiwael/Guinau 6-3, 3-6, 6-3; v. Duinen/v. Duinen - Karstens/Karstens 6-2, 6-0; Oost- lander/v.d. Loo - Schutt/Marijt 6-3, 6-0; Poots/v. Duyn-Vingerling/v. Vliet 7-6, 6-1. finales: West-Duitsland - Polen 9-2, Leeuwen 6-4, Italië - Oost-Duitsland 9-5. Finale: Italië - West-Duitsland 9-4 Om de 3e plaats: Oost-Duitsland - Polen 9- Uitslagen oefenwedstrijden: Zwitserland - PSV 2-1 (0-0). 53. en 65. Hal ter 1-0 en 2-0. 79. McDonald 2-1. Scheids rechter: Sandoz (Zwi), toeschouwers: 18.000. Gele kaart: Van Breukelen (PSV). Vitesse - Feyenoord 0-3 (0-2). Elstrup 2x en Barendse. Scheidsrechter Bannet, toe schouwers: 4.500. LEIDEN - Na FC Den Haag krijgt Quick Boys in het komend week einde opnieuw bezoek van een ere divisieclub. FC Den Bosch is de te genstander van de Katwijkse zater dageersteklasser in een oefenduel dat om 14.30 uur aanvangt. Ook RCL oefent tegen een eredi- visionist. Morgenavond meldt zich het Rotterdamse Excelsior, waar de voormalige RCL-trainer Theo de Waard als hulptrainer in dienst is getreden, in de Leiderdorpse Bloemerd. Aanvang: 19.00 uur. Schaakfestival Amsterdam Uitslagen kroongroep, achtste ronde: Ljubojevic (Joe) - Van der Wiel (Ned) 1-0, Ribli (Hon) - Vaganjan (Sow) Vi-^5, Hellers (Zwe) - Timman (Ned) 1-0. Stand na acht ronden: 1. Ljubojevic 5Vz HAARLEM (GPD) - „Ik heb een broer die schaakt, m'n neef heeft een speelgoedzaak en andere fami lieleden zitten in een koor. En ik ben Hein Fischer". De grappenma ker/zanger/dichter/gangmaker van het derde honk dus. Sinds 1977 present in het Pim Muher-stadion in Haarlem waar hij samen met zijn trawanten de toon zet. Wat begon als een geintje is anno 1986 uitge groeid tot een niet meer uit het sta dion weg te denken onderdeel waarvan velen plezier en sommi gen last hebben. Het Ritueel van het derde honk davert tijdens het WK honkbal weer ouderwets door het Pim Muiier. Een poging Het Ritueel te be schrijven lijkt bij voorbaat tot mis lukken gedoemd. Je moet het zien, horen en voelen. Het feest speelt zich af op de tribune achter het derde honk waar de veelal jeugdi ge toeschouwers dicht opeenge pakt zitten. Plotseling stijgt uit dat vak een angstaanjagend gebrul op. Een schier oneindig 'hooooooooo....' waaraan Fischer, een hoge zwarte hoed op het hoofd, met een breed armgebaar abrupt een einde maakt. De hoed gaat af en door een oranje wegwerkerspi- lon roept hij de eerste dichtregel die even later door z'n metgezellen wordt nagebruld. Zo worden er in totaal vier afgewerkt waarna men Het Ritueel beëindigt met een ook elders op de tribune uit volle borst meegezongen refrein: En van je he- la-hela-hela-holala (4x). Het publiek èn Fischer - die Het Ritueel sinds 1977 vele honderden malen heeft afgewerkt - krijgen er geen genoeg van. Sleept een wed strijd zich allesbehalve opwindend naar het einde, dan richten de blik ken zich nadrukkelijk op het derde honk. Een slechte wedstrijd van Nederland, het deert de 'derdehon- kers' allerminst. Vrolijk zingend houden zij er tot het einde toe de vaart in. De gangmaker weet zich om ringd door een vaste groep getrou wen. Witte Dikkie, malle Appie en mooie Frans om er maar eens een paar te noemen. Fischer: „Aan het begin van zo'n toernooi is het even wennen, maar daarna loopt alles weer vanzelf. Dan komen de fluitjes en toeters te voorschijn en gaan we er ouderwets tegenaan. Wat we nog missen is een grote trommel. En een sirene voor de ho meruns zodat we als er een bal over de hekken gaat tijdig luchtalarm kunnen geven". Onderhoudt het derde honk bui tengewoon vriendschappelijke banden met de al even uitbundige supporters van de Nederlandse Antillen, de relatie met de deels uit VIP's bestaande populatie van het eerste honk laat nog het nodige te wensen over. „Die zijn nauwelijks in de benen te krijgen", aldus Fi scher. „Bij dat eerste honk wordt nog wel eens wat schamper over ons gedaan, maar zo langzamer hand beginnen ze ook daar te be grijpen dat een stadion niet zonder sfeer kan. Zeker bij een sport als honkbal die, eerlijk is eerlijk, ook wel eens saai blijkt te zijn", vindt Fischer. Bij het dichten en voor dragen houdt de gangmaker 'gore en kwetsende' grappen zo veel mo gelijk op een afstand. Maar: „Scherp of kritisch moet kunnen. Als ik ziek word van al die Coca Cola-commercials gooi ik er voor de gein effetjes iets ove^ Pepsi tus sendoor". Tegen betaling reclame voor bedrijven maken is .er niet bij. Het derde honk wenst zich aan niets en niemand te binden. Fischers leiderschap is, zo erkent hij quasi nonchalant, onomstre den. Hij zet de toon, hij houdt de zaak in de hand en hij bepaalt wie of wat er op de hak wordt geno men. Eerder tijdens het WK was dat een toeschouwer van notabene het derde honk die uit woede over een scheidsrechterlijke beslissing iets op het veld gooide. Onmiddel lijk galmde er een bestraffend 'Hij hoort hier niet meer thuis' over het hoofd van de ongelukkige die later nog een massaal meegezongen 'Hij is een crimineel' kreeg te verwer ken. Na het WK houdt Fischer, die met steun van sponsor Perry Sport bivakkeert in een tent bij het sta dion, het voorlopig voor gezien: „Eens zal er toch een ander moeten komen. Ik laat me niet tot in lengte van dagen gek maken en voel er weinig voor een soort Heintje Da vids te worden". Fischer heeft een groot deel van zijn sinds 1977 ten gehore gebrachte dichtwerk thuis keurig op papier staan. Mocht hij er ooit de brui aan geven, dan ver dient dat wonderlijke oeuvre een ereplaats in het nationale honkbal museum aan de oprichting waar van in Haarlem hard wordt ge werkt. Om samen economische groei te bevorderen BUENOS AIRES (Rtr.) - Argenti nië en Brazilië hebben gisteren een overeenkomst ondertekend voor economische integratie om de vooruitzichten voor regionale groei te verbeteren ondanks de ongun stige verwachtingen voor de we reldeconomie. Een van de doelstel lingen van de regering is voorrang te geven aan de ontwikkeling van Latijns-Amerika en de stappen die worden gedaan gaan in .die rich ting, zo heeft de Argentijnse minis ter van economische zaken, Juan Sourrouille, gezegd. De president van Brazilië, José Sarney, is maandag in Buenos Ai res aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Samen met zijn Ar gentijnse ambtgenoot Raul Alfon- sin heeft hij besloten nauwere bila terale betrekkingen aan te gaan na een proces onderhandelingen van twee jaar dat de meningsverschil len tussen de twee landen heeft verminderd. Er zullen tien docu menten voor economische samen werking en integratie worden on dertekend. De president van Uruguay, Julio Sanguinetti, is uitgenodigd voor overleg om te bekijken of zijn land niet mee kan doen aan de overeen komst. De regering van Argentinië is uit op snelle resultaten van de nieuwe betrekkingen met Brazilië, die in eerste instantie zijn gericht op het vormen van een grotere ka pitaalgoederenmarkt voor beide landen. Economen, politici en zakenlie den in Argentinië hebben al laten weten zich zorgen erover te maken dat de ontwikkelingen eerder in het voordeel van Brazilië dan van Argentinië zullen werken. De ver ouderde industrie van Argentinië kan niet op tegen de Braziliaanse industrie en Argentinië zal dan ook gedwongen zijn tarwe te ruilen te gen Braziliaanse fabrieksuitrus- ting. Een dergelijke integratie is niet gewenst, zo heeft een rege ringsfunctionaris laten weten. In de overeenkomst staat onder meer dat de twee landen hun han del in kapitaalgoederen willen ver groten van 300 miljoen dollar vol gend jaar tot 750 miljoen dollar in 1990. Kapitaalgoederen vormen het middelpunt van de integratie omdat die de beste voorwaarden voor economische groei bieden. REYKJAVIK (AP) - Premier Steingrimur Hermannsson heeft gisteravond definitief laten weten dat IJsland op 20 augustus de wal visvaart voor wetenschappelijke doeleinden zal hervatten. Verleden week vrijdag verklaarde hij dat IJsland de jacht op walvissen tot deze datum opschortte om de be sprekingen met de Verenigde Sta ten nieuw leven in te blazen en een Amerikaans embargo op IJslandse visprodukten te vermijden. Gisteren verklaarde het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken IJsland op de hoogte te hebben gesteld van het feit dat de VS van mening zijn dat IJsland de richtlijnen van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) overtreedt. President Reagan kan krachtens de Amerikaanse wet een embargo afkondigen op vispro dukten van landen die zich niet aan de richtlijnen van de IWC hou den. Het ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat met IJsland gesproken zal worden om dergelij ke sancties te vermijden. Her mannsson maakte gisteren echter documenten openbaar die volgens hem aantonen dat de regering-Rea- gan al heeft gedreigd met economi sche maatregelen tegen IJsland als het land de jacht op 28 juli niet zou hebben stopgezet. HATZERIM (AP/UPI) - De Ameri kaanse vice-president George Bush heeft gisteren gezegd dat hij niet naar Marokko zal gaan voor een onderhoud met koning Hassan II. De afgelopen dagen hadden speculaties hierover de ronde ge daan. Bush was verbleef gisteren in de kibboets Sde Boker in de Ne- gev-woestijn. Op de vraag of hij naar Marokko zou gaan antwoordde Bush: 'Ik heb geen plannen... als ik naar Ma rokko zou gaan zal dat toch echt op uitnodiging van de Marokkanen moeten'. Medewerkers van Bush hadden gezegd dat de vice-president naar Rabat zou gaan als vervolg op het bezoek dat de Israëlische premier Peres vorige week aan Marokko heeft gebracht. Bush zei dat de Amerikaanse regering 'als een vol gende logische stap' graag zou zien dat koning Hoessein van Jordanië onderhandelingen opent met de Is raëlische regering. De Israëlische premier Peres zei in een reactie in een radio-interview dat een derge lijke stap 'tijd zal kosten.' Volgens Bush kan de Ameri kaanse regering met Hassan en Pe res aan vrede in het Midden-Oos- ten werken, ook al zou hij zelf niet naar Rabat gaan. Bush bracht gisteren ook een be zoek brengen aan Oost-Jeruzalem, waar overwegend Arabieren wo nen. Hij sprak daar met vooraan staande Palestijnen uit de door Is raël bezette westelijke Jordaanoe- ver. Bush herhaalde tegenover zijn gespreksparners het standpunt van de Amerikaansde regering dat zij bereid is de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) te erken- ,nen, wannneer deze het bestaans recht van de staat Israël erkent. Zeventien Palestijnse burge meesters, zakenlieden en notabe len waren op de bijeenkomst aan wezig. Acht tot tien anderen had den geweigerd de Amerikaanse vi ce-president te ontmoeten. Zij ver spreidden kopiën van een uit zes punten bestaande brief, die zij later aan Bush wilden overhandigen. In de brief werd een oproep ge daan de PLO bij het vredesproces in het Midden Oosten te betrek ken. Ook werd de VS verzocht in vloed aan te wenden om Israël te bewegen niet langer nederzettin gen te stichten in bezet gebied en de Palestijnse rechten in deze ge bieden te respecteren. Veel Palestijnen zien in het be zoek van Bush een ommezwaai in het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de Israëlische bezet ting van het oostelijk stadsdeel. Oost-Jeruzalem werd in de de Zes daagse Oorlog ingenomen en gean nexeerd, en de 'herenigde' stad werd vervolgens tot hoofdstad uit geroepen. Washington heeft deze annexatie nooit erkend en steeds geweigerd de Amerikaanse ambas sade naar Jeruzalem over te bren gen, hoewel de Israëlische regering dat graag zou hebben gezien. Na zijn bezoek aan Israël gaat Bush naar de Jordaanse hoofdstad Am man.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11