LEIDSCH DAGBLAD 'Geen sprake van opdracht' 'Onroerend-goedbelasting loopt uit de hand' Nu bom in West-Beiroet: 25 doden en 170 gewonden Zeeuws-Vlaanderen zet lastige jeugd over met veerpont Den Haag ontkent steun aan eoupplan in Suriname Baby komt om in centrifuge Treinbrand geeft veel overlast Opnieuw inval bij bollen- bedrijf DINSDAG 29 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38073 Leiderdorp, Leiden en Alphen spreken Consumentenbond tegen LEIDEN/LEIDERDORP/AL- PHEN - Leiderdorp behoort vol gens een onderzoek van de Consu mentenbond tot de 15 gemeenten in ons land die eigenaren van een woning waarschijnlijk te veel on- roerend-goedbelasting (ogb) laten betalen. Leiden en Alphen aan den Rijn behoren tot de groep van 28 gemeenten die volgens de consu mentenorganisatie zoveel ogb den ken binnen te halen dat ook zij het wettelijk maximum dreigen te overschrijden. De drie betrokken gemeenten reageerden vanochtend zeer ver baasd op de beweringen. Leider dorps wethouder Meerburg ver moedt dat de bond wat Leiderdorp betreft naar cijfers van vorig jaar heeft gekeken. 'Toen dreigden wij inderdaad bo ven de maximaal toelaatbare norm te komen. Vanaf 1 januari van dit jaar hebben wij het tarief om die reden met ruim vier procent ver laagd'. Volgens wethouder Meer burg is over de bijstelling overleg geweest met het ministerie en is de nieuwe belastingverordening goedgekeurd. Desgevraagd zegt een woord voerder van de Consumentenbond dat het onderzoek betrekking heeft op de geraamde opbrengst van dit jaar. Geen rekening is gehouden met eventuele verminderde op brengsten als Leiderdorp bijvoor beeld erg veel heffingen zou kwijt schelden. Belastingambtenaar Kruijshaar van de gemeente Leiden noemt de vrees van de Consumentenbond niet terecht. Bij de heffing voor de huurders blijft Leiden ver beneden de limiet. Wel erkent hij dat Leiden bij de heffing voor eigenaren niet vandaan zit. De gemeente verwacht bij de ei- genarenheffing een opbrengst van 17,4 miljoen, terwijl de limiet 17,6 miljoen is, een speelruimte dus van 2 ton. 'De waarschuwing is aan Alphen aan den Rijn niet besteed', zo be zweert het hoofd van de afdeling belastingen Hoendervanger. 'Al phen heft niet teveel. Onze metho den staan er garant voor dat dat niet gebeurt. In tegenstelling tot andere gemeenten waardeert Al phen elk jaar het onroerend goed en bepaalt dus ook elk jaar weer de hoogte van de tarieven', aldus Hoendervanger. Hij beaamt dat de eigenarenta- rieven al tegen het wettelijk maxi mum aanzitten, maar dat er door de toename van het aantal wonin gen eerder sprake van verlaging bij deze groep. De Consumentenbond die vindt dat de ogb volkomen uit de hand loopt, raadt inwoners van de be trokken gemeenten aan bezwaa aan te tekenen tegen de aanslag Aan minister Van Dijk (binnen landse zaken) is inmiddels ge vraagd de verordening van een aantal gemeenten te vernietigen. De Gemeentewet bepaalt dat de totale opbrengst van de eigenaren in een jaar niet meer dan 15 pro cent en van de gebruikers niet meer dan 12 procent mag bedragen van de uitkering uit het Gemeente fonds. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering is op geen enkele wijze betrokken bij plannen het regime van de Surinaamse legerleider Bouterse omver te werpen. Ge ruchten daarover zijn "volslagen uit de lucht gegrepen", aldus de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken vanmorgen in een verklaring. Het WD-Kamerlid Weisglas drong vanmorgen op een officiële ontkenning aan, nadat een in de Verenigde Staten gearresteerde huurlingenleider had verklaard in opdracht van Nederland te hande len. In en rond New Orleans wer den gisteren veertien Amerikanen gearresteerd door de federale re cherche FBI. Zij zouden betrokken zijn bij een complot om de Suri naamse legerleider Bouterse om ver te werpen. De veertien zullen vandaag voor geleid worden voor de rechter. Zij worden beschuldigd van overtre ding van de Neutraliteitswet we gens het beramen van een geweld dadig complot tegen een buiten landse regering. De grootste groep huurlingen werd aangehouden vlak voordat ze op het vliegveld Hammond, tach tig kilometer van New Orleans, in het vliegtuig naar Paramaribo zou den stappen. De leider van de groep, Tommy Lynn Denley (45), werd aangehouden in het vlakbij New Orleans gelegen Kenner, waar de huurlingen zich het afgelopen weekeinde hadden verzameld in een hotel ter voorbereiding van hun vertrek. Denley heeft verklaard dat hij een contract had met de Neder landse regering om een coup tegen legerleider Bouterse te beramen. Volgens officier van justitie Waltz in New Orleans is voor deze bewe ring echter nog geen enkel bewijs gevonden. (Zie ook pagina 7) 16 PAGINA'S Mary Dresselhuys viert in januari haar tachtigste verjaardag op het toneel. PAGINA 15 Minister Brinkman vindt passieve euthanasie bij vroeg geboren kinderen soms toelaatbaar. PAGINA 5 Autoverkopen met meer dan 13 procent gestegen. PAGINA 6 Gorbatsjov toont zijn goe de wil ook aan China. PAGINA 7 Eindeloze lijdensweg voor Oldenzaalse vrouw door foutieve kankerbehande ling. PAGINA 11 De Ï7i Amsterdam woonachtige George Baker (rechts op de foto), leider van de Ansus-stichting, sprak vanoch tend met verslaggevers. De naam van Baker is in de Verenigde Staten genoemd door de gearresteerde huurlin genleider tijdens een verhoor door de FBI. (foto anp> Vrees voor reeks vergeldingsacties Man krijgt 5 mille schade vergoeding ASSEN (GPD) - De Raadka mer van de Arrondissements rechtbank in Assen heeft ach ter gesloten deuren beschikt dat een man uit Emmen recht heeft op een schadevergoeding van 5000 gulden. Hij werd in maart van dit jaar door vergis singen van twee getuigen onte recht verdacht van verkrach ting en diefstal. De man moest drie dagen de cel in. Zowel het slachtoffer van de verkrachting als een andere getuige hadden hem 'herkend' als dader. Tech nisch onderzoek, onder andere op bloed, sperma en kleding, wees echter uit dat hij de ver krachting in februari niet kon hebben gepleegd. Zonnige perioden Perioden met zon maar in de avond een enkele regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur rond 13 en middag- temperatuur ongeveer 25 graden. Mati ge zuidwestelijke wind, rond wind kracht 3. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: zonnige perioden maar ook enkele onweersbuien. Mid- dagtemperaturen van 20 tot 25 graden. Woensdag 30 juli 1986 zon op: 05.57 uur, zon onder: 21.34 uur; maan op: 00.31 uur, maan onder: 17.01 Waterstanden Katwijk hoogwater: 10.57 en 23.28 uur; laagwa- ter: 06.24 en 19.10 uur. BEIROET (AP) - In een drukke winkelstraat in het islamitische, westelijke deel van de Libanese hoofdstad Beiroet is vanochtend rond 11 uur een autobom ontploft. Volgens de eerste berichten van de politie zijn daarbij zeker 25 doden en 170 gewonden gevallen. Gisteren werd een met explosie ven geladen auto tot ontploffing gebracht in de christelijke, oostelij ke sector. Die aanslag kostte aan 32 mensen het leven, terwijl 140 per sonen gewond raakten. De explosie van vandaag deed zich voor bij een drukke kruising in de moslimwijk Barbir. De explo sieve lading was aangebracht in een Volkswagenbusje onder een brug, waarop zich talloze voetgan gers, taxi's en groentekraampjes bevonden. Volgens de politie be vatte de auto 75 kilo springstof, waaraan ook nog enkele mortier granaten bevestigd waren. Door de kracht van de explosie werden voorbijgangers de lucht in geslin gerd. Zeker 20 naburige winkels werden verwoest en meer dan 30 auto's gingen in vlammen op. In een straal van 200 meter waren de straten bezaaid met glas en puin. Syrische en Libanese legereen heden en miliciens van de sji'iti- sche Amal-strijdgroep zetten de omgeving onmiddellijk af. Zij vuurden schoten in de lucht af om de weg vrij te maken voor aansnel lende ambulances en brandweer auto's. Op de eerste drie verdiepingen van het flatgebouw, waarvoor de bomauto geparkeerd was, brak brand uit. De ziekenhuizen riepen de bevolking op om bloed af te staan ten behoeve fers. De Libanese legerleiding gaf di rect sluiting van alle doorlaatposten tussen Oost- en West-Beiroet. De jongste aanslag heeft de vrees aangewakkerd voor een nieuwe golf van vergeldingsacties tussen christenen en moslims. Vorig jaar werden de twee sectoren van Bei roet ook herhaaldelijk getroffen door autobomexplosies. Bij drie opeenvolgende auto bomaanslagen op 14, 17 en 18 au gustus van het vorig jaar vielen in Oost- en West-Beirut in totaal 66 doden en 301 gewonden. De aanslag in West-Beiroet viel samen met een dag van rouw in het christelijke stadsdeel ter nage dachtenis van de slachtoffers van de explosie van maandag. De meeste winkels, scholen en ban ken in Oost-Beirut waren dinsdag gesloten. In de loop van de dag worden de slachtoffers in een geza menlijke plechtigheid begraven. Zowel van christelijke als van is lamitische zijde is de aanslag van gisteren veroordeeld als 'een zinlo ze geweldsactie' slachting.' HAMILTON (AP) - In Hamilton, Ontario, is gisteren een 22 maan den oud jongetje om het leven ge komen in de wasmachine in zijn ouderlijk huis. De baby was door zijn moeder op de wasmachine ge legd, zodat zij kon zien wat een van haar acht andere kinderen uit spookte. Het jongetje viel of klom eigener beweging in de trommel van de de slachtof- wasmachine. Het deksel sloeg dicht, waarop de machine begon te centrifugeren, terwijl de baby in de de explosie opdracht tot de trommel zat opgesloten. Hulp van j i__x een arts mocht niet meer baten. FNV haalt 43 miljoen binnen voor de leden DEN HAAG (GPD) - De rechtskundige dienst van de FNV heeft in 1985 voor de le den een bedrag van bijna 43 miljoen gulden binnen ge haald. Dat is 9 miljoen gulden meer dan in 1984. Volgens het verslag van de dienst is nog nooit zo'n groot bedrag bereikt. Slechts 18 procent van de procedures die de dienst ten behoeve van de leden bij de rechter heeft aangespannen werd verloren, ongeveer de helft gewonnen. De rest van de procedures werd of gedeelte lijk gewonnen of eindigde in een schikking of royement. In het grootste aantal gevallen be trof het arbeidszaken (1806); verder waren er 195 huurzaken en 14 aanrijdingsgevallen. Van de sociale-verzekerings- procedures werd 40 procent ge wonnen. De rechtskundige dienst van de FNV zegt dat nog veel gemeenten op de wwv-uit- kering inkomsten uit verzilve ring van vakantiedagen of vakantiezegels in mindering brengen. Dit werd in 1983 door de Centrale Raad van Beroep verboden. Op Schiphollijn HOOFDDORP/NIEUW-VENNEP (GPD) - Een brandje in een trein op de Schiphollijn tussen Hoofd dorp en Nieuw-Vennep heeft gis termiddag voor grote overlast en vertragingen gezorgd op het trgject Schiphol-Leiden-Den Haag. De brand brak rond drie uur uit tussen twee compartimenten van de In tercity Amsterdam-Brussel. De trein werd tot stilstand ge bracht op ruim 1,5 kilometer af stand van het station Nieuw-Ven- nep. De brand was vrij snel ge blust. De honderden passagiers moesten echter lopend naar het station Nieuw-Vennep, waar voor verder vervoer werd gezorgd. An dere treinen in beide richtingen lie pen vertraging op, omdat er ruim een uur geen treinverkeer tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep mo gelijk was. De dienstregeling werd aangepast en ook zetten de Neder landse Spoorwegen bussen in. Even na half vijf was er op beperk te schaal weer treinverkeer moge lijk. De brand is vermoedelijk ont staan door kortsluiting. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - Voor de tweede keer in vier weken tijd heeft de rijkspolitie in samenwer king met het fiscaal opsporings team en het Agrarisch Sociaal Fonds, vanmorgen een inval ge daan bij het bollenbedrijf W.A.M. Pennings aan de Herenweg in Noord wijkerhout. De bedrijfsleiding wordt ervan verdacht over de jaren 1983, '84, en '85 sociale premies en belastingen te hebben ontdoken. Ook bestaat er volgens de rijkspolitie onduide lijkheid over het aantal en de her komst van de werknemers van het bedrijf. De administratie van het bedrijf is in beslag genomen voor nader onderzoek. Er zijn geen aanhou dingen verricht. Het bedrijf wei gerde vanochtend commentaar te geven op de inval. Tien jaar geëist voor doodslag en een barbaarse twee Overvallen ROTTERDAM (ANP) - De officier bij de rechtbank in Rotterdam mr. H.W. Geerlings heeft vandaag tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een van doodslag en twee overval len verdachte Rotterdammer. Volgens de officier heeft de 32- jarige S. op 28 november van het vorig jaar zijn neef J.H. Hooplot doodgeschoten nadat zij in een ca fé ruzie hadden gekregen over hon derd gulden die S. van het slachtof- jongeren fer had geleend. Toen zij buiten waren om het geschil uit te praten trok S. een pistool om zijn neef, die naar S.' zeggen in een vechthou- ding stond „af te schrikken". Ver volgens ontstond een worsteling waarbij het pistool afging. S. wordt tevens verdacht over vallen op geldlopers in Zaanstad en Amersfoort. OOSTBURG (ANP) - De poli tie van Zeeuws-Vlaanderen zet jonge vakantiegangers die overlast veroorzaken hun ge bied uit. De raddraaiers wor den onder begeleiding van de politie op de veerpont van Breskens naar Vlissingen ge zet. Dit strenge uitzettingsbe leid heeft een gunstige uitwer king op het gedrag van de jon ge vakantieganger, aldus de politie. Volgens groepscommandant Doosje van het districtsbureau Oostburg van de rijkspolitie in Zeeuws-Vlaanderen gebeurt dit in nauwe samenwerking met de plaatselijke recreatie- en horecaon- dernemingen. Als vakantievieren de jongeren zich misdragen, de openbare orde verstoren of open lijk geweld plegen, waarschuwt men elkaar direct. Het betreffende groepje jongeren, dat meestal al door de politie is aangehouden, kan dan op geen enkele camping in Zeeuws-Vlaanderen meer terecht. Vervolgens worden ze op de pont naar Walcheren gezet. Ook daar kunnen ze nergens te recht, omdat alle campings zijn af geladen.. Vervolgens vertrekken de meesten teleurgesteld naar huis. "Deze nieuwe strategie bevalt ons uitstekend", aldus Doosje. "De jongelui houden volgens ons wel degelijk rekening met deze uitzet tingsmogelijkheid als ze gaan stap pen. Het vakantiegeweld lijkt dit jaar dan ook veel minder dan voor gaande jaren". Dat idee heeft ook de politie op Schouwen Duiveland. Volgens groepscommandant ^Theunissen van de rijkspolitie in Zierikzee zijn ook hier goede onderlinge afspra ken gemaakt tussen recreatie- en horecaondernemers. Men plaatst jongeren die zich misdragen op een zwarte lijst, zodat zij nergens meer terecht kunnen. "We moeten wel zo streng zijn", aldus Theunis- sen, "als je bedenkt dat alleen al in een plaatsje als Renesse iedere avond zo'n acht- tot tienduizend feestvieren slaan.' TOURS (AP- Een bus met 42 Britse bedevaartgangers is vanochtend nabij de stad Tours in Frankrijk van de weg geraakt en in een greppel terecht gekomen. Drie inzittenden kwamen om het leven, 27 personen raakten gewond. Volgens een van de overlevenden reed de bus met normale snelheid. De bus werd bestuurd door twee chauffeurs die elkaar afwisselden. De Brit ten waren onderweg naar Lourdes. NEEM NU EEN ABONNEMENT! MANAGUA (UPI/AFP) - Bij een hinderlaag van het anti-sandinisti- sche verzet in het noorden van Ni caragua zijn vijf mensen gedood, onder wie drie Europeaanse ont wikkelingswerkers. Dit heeft de Nicaraguaanse radio gemeld. I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt!"! Per maand 22,70 per half jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) rn per jaar 256,90 per kwartaal 67.45uw v00fkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! I Postcode'Plaats Telefoon U kunt deze bon opstur 2300 VB Leiden. controle bezorging) 7 plaats van opslui

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1