Vaste kroegstek minder dorpsschoon Inbraak dupeert Warmondse VVV Zes nieuwe wereld kampioenen paalzitten Onderzoek brand Duindigt zit vast Alphenaar zwaar gewond MAANDAG 28 JULI 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 2 Agenda MAANDAG Leiden Tennispark Roomburg, Kanaalweg - Leidse tenniskampioenschappen, tot 22 Voorschoten Voorstraat - Demonstratie van aange spannen paarden, 19 tot 21 uur. Parkeerterrein sporthal Vliethorst - Kermis, tot 23.30 uur. Voorstraat - Feest ter afsluiting paar denmarkt, met muziek, 21 tot 03 uur. DINSDAG Tennispark Roomburg, Kanaalweg - Leidse tenniskampioenschappen, 10 tot 22 uur. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92 - Spreekuur op afspraak tussen 11 en 12.30, tel. 254142. Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur tussen 10 en 12.30, tel. 123942. Speel-o-theek Pinokkio, Bernhardkade (bij 't Spoortje) - geopend van 9.30 tot 11.30 voor kinderen en ouders. Buurthuis, Driftstraat - Vossejacht voor kinderen, 13.30 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Dagje uit voor kinderen, 10-16 uur, tel. 893135. Zylkwartier. Van der Marckstraat - Vakantie-bijbelschool voor kinderen tot 12 jaar, vanaf 10 uur. Voorschoten Lindehoeve, Van der Haarplein - Tocht naar Vlietland voor kinderen, verzame len om 10.15 uur. Fout frituren: tienduizenden guldens schade LEIDERDORP - Een brand in een woning aan de Luykendreef heeft zaterdagmiddag voor enkele tien duizenden guldens schade aange richt. De keuken brandde vrijwel geheel uit. De woonkamer liep rook- en waterschade op. De zoon des huizes had een pan met vet opgezet om daarin enkele kroketten te frituren. In afwach ting daarvan was hij even op de bank gaan liggen waar hij in slaap viel. De jongeman werd pas weer wakker toen de keuken al in lich terlaaie stond. De snel gearriveer de brandweer was de brand binnen vijf minuten meester. De ouders zijn met vakantie in Frankrijk. Zij zouden vandaag worden geïnformeerd over de brand. De jongeman is voorlopig elders onder dak gebracht. Niet elke paardenbezitter is een dierenliefhebber. Getuige dit dier, dat vanmorgen stond vastgebonden aan een boom in de Voorstraat. Het kon zijn hoofd nauwelijks meer bewegen.(foto Hoivasn Auto-inbrekers vier maal actief in Leiderdorp LEIDERDORP - Tot vier keer toe is gedurende het weekeinde inge broken in auto's die op verschillen de plaatsen stonden geparkeerd in de gemeente Leiderdorp. Uit au to's die stonden aan de Wielewaal laan en de Albatrosstraat werd de cassetterecorder gestolen. Later dit weekeinde ontdekte de politie tijdens een surveillance op het par keerterrein aan Rozemarijntuin nog twee opengebroken auto's waaruit de radio was verdwenen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Paardenmarkt 1986: veranderd maar vertrouwd VOORSCHOTEN De Voorschotense Paarden markt 1986. Zoveel verschil len met toén en tegelijker tijd zoveel vertrouwds. Miep de Graaff Een van de 140 edele dieren laat even zien wat hij waard is. (foto Holvast) Er zijn natuurlijk dingen die nooit veranderen. De piljes die al rond acht uur 's morgens niet meer bij te slepen zijn. De vaste 'kroegstek kies' bij kapper Teske en het Wa pen, waar de echte drinkers al staan te lallen. En vooral: de we tenschap dat iedereen er weer loopt. Je vader, die je halverwege de Voorstraat tegenkomt en die je door de gigantische drukte bijna zo voorbijloopt. Want traditiegetrouw kun je weer over de hoofden lopen en moet je wel heel goed kijken, wil je nog een paard zien. Maar om die paarden gaat het de echte Voorschotenaren natuurlijk al lang niet meer. Je ziet elkaér. Sommige (oud)Voorschotenaren zie je pas na zoveel jaar weer en dat is dan het eerst zichtbare verschil met vroeger: iedereen is zichtbaar ouder dan toen. Jijzelf ook? Dat moet wel. Andere verschillen zijn net zo bijtend. Lopend naar de paardenmarkt, dat kan niet meer. Maar de auto is zelfs op dat vroege uur haast niet weg te werken. De mooie plekjes aan de Molenlaan Er wordt druk gehandeld - over d blijken te zijn volgebouwd met ap partementen. Verderop, in de Schoolstraat, staan de standwerkers te roepen. Achter hun rug schuttingen: ook de pandjes van Groenewegen en de viswinkel bestaan niet meer. Het Treubplein heeft nog meer ob stakels dan in de herinnering en het Albert Heijn-blok aan het be gin van de Schoolstraat, dat went natuurlijk helemaal nooit meer. Maar ach, de zon maakt veel goed. Bij Het Wapen is, als rond tien uur die zon steeds krachtiger begint op te treden, een discussie gaande. Bekende Voorschotenaren beweren dat het tijdens de Paar denmarkt altijd mooi weer is. Dat de regen op die 28-ste juli van 1985 nog met bakken uit de hemel kwam, zijn ze blijkbaar alweer ver geten. 2 rug van het paard heen... Bloeiender Langs de standjes met hande laarshoedjes, haring, bloemen en rieten spullen beland je bij het cen trale punt van de markt: de slag boom. Iedereen die een viervoeter aanvoert moet die boom passeren en het symbolische bedrag van een gulden (voor een paard) of twee kwartjes (een pony) neerleggen. Om even verderop van de organi satie vijftien gulden per paard uit betaald te krijgen. Dat is een beetje nieuw: vorig jaar kregen ze nog een tientje. Is de aanvoer daarom zo veel groter dan in 1985? Toen ston den er immers 90 viervoeters en nu heeft men het over 140. Een mooi getal. Al haalt 't het natuurlijk weer niet bij vroegere tijden, toen aan tallen van drie-, vierhonderd heel gewoon waren en de handel veel bloeiender moet zijn geweest. (foto Fred Rohde) Maar wat weet je daar als tradi tionele Paardenmarkt-bezoeker van? Weinig. Je ziet de handelaren, maar dat is geen kunst. Ook in het gekrioel van duizenden mensen zijn ze met hun dikke sigaren, pet ten, stoQassen, klompen en stok ken niet over het hoofd te zien. De mensenmassa deinst angstvallig achteruit als de traditionele ver kooptechniek van stal wordt ge haald: de edele dieren worden niet alleen beklopt en betast, ze moeten ook een stukje rennen. En daar voor wil men wel even wijken. Dat wil men trouwens ook wel voor alles dat de 140 dieren produ ceren. Je durft dan ook met een ge rust hart te voorspellen dat de ge meentereinigers vanavond hun handen vol hebben. Ook de ramen op de Voorstraat zullen morgen een extra zeembeurt krijgen, leert de ervaring: het spul zit tot de pos ten aan toe. Geen sporen van braak WARMOND - De Warmond- se VW is zwaar gedupeerd. Bij een diefstal in de boek en speelgoedhandel waar de organisatie huist, werd vrijdag voor 3400 gulden aan VW-bonnen en geld gestolen. En het is nog maar zeer de vraag of ze de ver eniging dit geld terugkrijgt. Verzekeringsbedrijven ke ren over het algemeen pas uit wanneer er inbraakscha- de is. Die ontbreekt in dit geval. De in braak vond vrijdag plaats tussen vier en zes uur. Terwijl een man een vertrokken winkelmeisje in de gaten hield en een tweede met de andere verkoopster praatte, liep een derde man via het magazijn naar het kantoor en nam twee geld kistjes mee. Het ene geldkistje was van de VW, het andere van winke lier De Nie. In zijn kistje zat 6.000 gulden. De Warmondse VW, die sinds april het infocentrum heeft in de Dorpstraat, is niet aangesloten bij de landelijke organisatie. Een van de redenen hiervan is dat ze niet over een eigen kluis beschikt. Ze wil echter zo gauw mogelijk aan de landelijke eisen voldoen en zou al onderhandelen over de toetreding. De toeristen-organisatie ziet in de inbraak geen reden om van pand te wisselen. Volgens een woordvoer der van de club leiden de activitei ten gelukkig niet onder de diefstal. Het budget, op peil gehouden door opbrengsten en giften van dona teurs en opbrengsten, zou ruim voldoende zijn. Mensen die aanwijzingen of tips I hebben, kunnen de Warmondse politie bellen (01711-10073 of 02522-19029). Ze heeft een om- schrijving van twee van de ver moedelijke daders. Nummer een is klein, heeft kort haar, is ongeveer 18 jaar oud en droeg vrijdag blau we kleding. Nummer twee meet 1.80 meter, is blond en vadsig. In het Engels vroegen ze de verkoop ster alles over lego. NOORDWIJK - Alle 40 suites aan de voorzijde van het nog te bou wen Beach Hotel Noordwijk aan de Koningin Wilhelmina Boule vard in Noordwijk zijn verkocht. Van de zogenaamde 40 studio's die het hotel straks zal tellen, zijn er inmiddels 6 verkocht. Met de bouw van het hotel, dat een investering van ongeveer 11 miljoen gulden vraagt, wordt waarschijnlijk in het najaar begonnen. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag Urn vrijdag van ^08 00- 18 00 uur. J NOORDWIJK - Twee vrouwen en vier mannen mogen zich sinds gis termiddag half vijf wereldkam pioen paalzitten noemen. Ten over staan van naar schatting 30.000 toe schouwers maakten Han de Jong uit Roelofarendsveen, Dick van Woersem uit Katwijk, René van Al ten uit dezelfde plaats, Nico Bouw meester uit Heemskerk en de zus jes Carla de Jong uit Noordwijker- hout en José Turk-de Jong uit Noordwijk, de 104 uur op een paal in het Noordwijkerhoutse Ooster- duinsemeer vol. Het oude wereld record stond op 103 uur en 45 mi nuten en werd afgelopen vrijdag in Vinkeveen gevestigd. Hoewel ze 'op' moeten zijn ge weest van vermoeidheid maakte het zestal zeker het laatste half uur dat ze op de paal doorbrachten, een uitermate fitte indruk. Er werd meegeswingt, voor zover een zit plaats op een paal dat toelaat, met de hitjes die alsmaar uit de luid sprekers kwamen. Opmerkingen en grapjes vlogen heen en weer tussen de deelnemers. Om half vijf kon voor hen het zo verlossende sein worden gegeven: het wereldrecord was verbeterd, de zitters mochten van hun paal af. Om iets over half vijf werd als eer ste José Turk-de Jong door drie le den van het medisch team naar de verzorgingstent overgebracht. Nadat het zestal door het me disch team was opgepept en scho ne en droge klereen had aangetrok ken, reikte S. Noorlander hun de zo fel begeerde wereldbeker uit. Meest opvallend hierbij was de monterheid waarmee de deelne mers het podium betraden. De een liep weliswaar wat minder stevig dan de ander, maar stuk voor stuk maakten ze een heldere indruk. De twee dames, José Turk-de Jong en Carla de Jong, kwamen zelfs dan send het podium op. De deelnemers werden beloond met een gigantische publieke be- WASSENAAR - Het politie-onderzoek naar de brand op renbaan Duindigt zit op dood spoor. Het acht man sterke rechercheteam heeft de afgelopen week nog geen dader(s) gevonden en weet evenmin in welke richting die gezocht moet(en) worden. Onzeker is nog wanneer het onderzoek wordt afgerond. De constructeur heeft inmiddels zijn onderzoek af gerond naar de staat van de oude eigenarentribune en onderliggende kleed-, dienst- en telexkamers. Binnen enkele dagen wil hij de resultaten aanbieden aan bouw- en woningtoezicht van Wassenaar en de assura deur. Volgens directeur Milders kan vrijdag mis schien al een beslissing worden genomen. Slopen en opbouwen zou pas vanaf november kunnen. Tot mei ligt dan het seizoen stil. De tribune, die tot voor de brand negen spanten tel de, heeft er nu nog maar vijf. De overige vier waren dusdanig verzakt dat de sloper ze omver heeft ge haald. De sloper is tevens begonnen met het kaal ople veren van de tribune. De verbrandde troep moet eruit omdat de aanblink weinig esthetisch is en gevaar zou opleveren voor de drinkwatervoorziening. Bij regen kan de troep in het grondwater kunnen komen, aldus de directeur. De ren- en drafwedstrijden gaan gewoon door, met een normale publieke belangstelling. De eerste zater dag na de brand zouden er zelfs meer bezoekers zijn geweest. WOUBRUGGE - Een Alphenaar is vanochtend in Woubrugge zwaar gewond geraakt toen hij met zijn auto op de provinciale weg rich ting Hoogmade tegen een boom reed. De man is met een gebroken been, gebroken arm en hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De automobilist raakte om nog duistere reden van de weg af. De recherche stelt een onderzoek in naar eventuele gebreken aan de au to, die na de botsing total loss was. langstelling. De oevers van het Oosterduinsemeer stonden letter lijk volgepropt met mensen. Op de toegangswegen naar het meer stonden kriskras auto's gepar keerd en bereikten files lengten van vele kilometers. De organisatie van het paalzitkampioenschap schat dat er gisteren 40 tot 50.000 mensen een kijkje zijn komen ne- Dat de laatste loodjes echt het zwaarst wegen, blijkt wel uit het aantal uitvallers sinds zaterdag middag. Erwin Schrama, de 24-ja- rige snackbarhouder uit Lisse, gaf op zaterdagmiddag om 16.00 uur de strijd op. Zaterdagnacht 'sneu velden' nog drie deelnemers. Bijna 90 uur na het begin van het wereld kampioenschap viel Jan Brama, de 38-jarige chauffeur uit Noordwij- kerhout, in het water waarmee zijn deelname aan het kampioenschap abrupt tot een einde kwam. Even later, om 03.30 uur, hield de 29-jari- ge ziekenverzorgster Tinie Roos uit Noordwijkerhout het voor ge zien. Bij het ochtendgloren gaf ook Simon Schenkel de strijd op. WARMOND - Een 9-jarig Warmonds jongetje heeft zaterdagmiddag bij een botsing in zijn woonplaats een hersenschudding opgelopen. De jongen zat, zonder gordels, op de achterbank van een auto die uit de richting van Sassenheim kwam. Op de Herenweg, ter hoogte van de Julianalaan vloog deze uit de bocht en raakte aan de rechterkant van de weg een boom. Volgens een agent gebeuren in deze bocht wel vaker ongelukken, vooral wanneer het zoals zaterdag, regent. De jeugdige Warmonder is overgebracht naar het AZL te Leiden, (foto Holvast) Kind en dier. Meestal gaat het goed. Een enkele keer echter liet eer weten die massale belangstelling iets teveel van het goede te vinden. de paarden en pony's vanmorgen (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2