LEIDSCH DAGBLAD DE TOUR IS TEN EINDE. 'IJDVOOR 'N RONDJE NIEUWS Hassan stapt op als voorzitter van Liga r "1 ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Bom in Beiroet: zeker 32 doden Sigaretterook oorzaak ontslag Bende ontdekt in riool Moskou trekt ÜHS1HH 2N DRUKKERIJ DELTA BACH 6 regimenten terug uit Afghanistan Voorhoeve blijft fractie WD leiden MAANDAG 28 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38072 NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalifl Pe' maand 22.70 pe, hall jaar 134,90 (alleen mogelijk mei automatische betaling) m per jaar 256 90 per kwartaal 67.45- u. vooikeu. aankruisen De eerste 2 weken kn/qt u de krant natuurlijk gratis in de bus! 3 Leiden. In plaats van opsturen. (i.v.m. controle bezorging) Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050 Grote geldroof in Rome net verijdeld ROME (Rtr.) - Eén bende rovers die zes weken in de riolen van Rome groef in de richting van het hoofdpostkantoor is gisteren aangehouden op enkele centimeters van het doel, een onder grondse kluis. Zou hun plan gelukt zijn dan was de roof een van de grootste in de geschiedenis geweest: achter de muur lag 175 miljoen gul den te wachten in contanten en waardezegels. De bende, die werd geleid door een enkele jaren geleden ontslagen employee van het postkantoor, had een vijf meter lange tunnel gegraven naar de versterkte muur van de kluis. Ze haalden juist de laatste grond weg voor ze de muur met drilboren te lijf zouden gaan, toen voorbijgangers bewakers waarschuwden voor onder gronds lawaai. De politie omsingelde het gebied en snapte een man die in het riool aan het graven was. De anderen werden aangehouden toen ze uit diverse putten in het stadscentrum tevoorschijn kwamen. Een man, die overdekt met prut en gekleed in onderbroek uit een put kroop, probeerde nog een smoes te verzinnen: „Ik lijd aan slapeloosheid en besloot een luchtje te scheppen voor het naar bed gaan". GRONINGEN (GPD) - De 36-jari- Mevrouw Blankere acht zichzelf goedihg hebben. Zij ontslaan mij ge Stella Blankere uit Gieterveen is echter niet arbeidsongeschikt. Zij op grond van hun fouten. Ik heb ontslagen door het regionaal zie- meent in een rookvrije ruimte ge- toch niks gedaan waarvoor ik moet kenfonds Groningen. In maart woon te kunnen werken. Vruchte- worden ontslagen", zegt zij. kwam ze in het nieuws omdat ze loos heeft ze geprobeerd een rook- Volgens adjunct-directeur Ot- niet meer kon werken door haar ro- vrij plekje op haar kantoor te krij- tens van de RZG kan van zijn be kende collega's. Haar ogen raakten gen. Ook verzoeken aan haar colle- drijf niet worden verwacht dat het na twee geslaagde hoomvhestrans- ga's rekening met haar te houden mevrouw Blankere in dienst plantaties zo geïrriteerd door de si- hielpen niet. houdt. Inhoudelijk wil hij niet op garetterook, dat ze zich weer ziek Ze lijdt naar eigen zeggen zo on- de zaak ingaan. RZG-directeur moest melden. De vrouw is nu der de gang van zaken, dat de toe- Van den Ouwelant zei in maart dat twee jaar officieel arbeidsonge- stand van haar ogen is achteruit ge- hij het personeel geen rookverbod schikt en dat geeft haar werkgever gaan. Ze wil niet proberen haar kan opleggen en dat zijn bedrijf het recht haar te ontslaan. Het ont- baan terug te krijgen, maar wil wel 'niet voor iedereen een apart ka- slag gaat per 1 september in. genoegdoening. "Ik wil een ver- mertje heeft'. Greg Lemond, de Amerikaanse winnaar van de Tour de France, en Maria Canins, de winnares van de derde ronde voor vrouwen, op het erepodium in Parijs. (fotoAP) •In de Ronde van Frankrijk werd een tijdperk afgesloten. Bernard Hinault deed defini tief afstand van de troon, maar zijn opvolger diende zich al enige tijd geleden aan. In Greg Lemond kreeg de Tour voor het eerst een Engelstali ge eindoverwinnaar. PAGINA 9 Het Nederlands honkbal team belandde het afgelopen weekeinde van de 'hemel' in de 'hel'. Na de verrassende overwinning van zaterdag te gen de Nederlandse Antillen, werd het team gisteren afge droogd door Italië. PAGINA 10 De Tour de France 1986 is af gelopen. maar de Nederlandse Vrouw kan door irritatie aan ogen niet werken VANDAAG 18 PAGINA'S vertegenwoordigers kibbelen voort. Gerrie Knetemann liet niet na zijn ploegleider Roy Schuiten te bekritiseren: 'Hij heeft er geen verstand van'. PAGINA 11 Tijdens de eerste atletiek ontmoetingen van de Geme- nebestspelen in Edinburgh werden al meteen enkele ver rassingen genoteerd. PAGINA 13 Om Arabische topconferentie te redden Bush is gisteren voor een bezoek aan drie landen in het Midden-Oos ten aangekomen. Hij verblijft nu in Israël en reist daarna naar Egypte en Jordanië. Als Hassan hem wil ontvangen gaat hij ook nog naar Marokko. Doel van de reis is te be zien in hoeverre het klimaat voor vredesbesprekingen is verbeterd sinds de gesprekken tussen Peres en Hassan. (Zie ook pagina 8) Lawine doodt Nederlands paar en zoon OSLO - Het Nederlandse echtpaar Van der Kamp en hun 16-jarige zoon Frank uit Hardenberg zijn gisteren bij de Baklibreen-gletsjer in het westen van Noorwegen door een lawine gedood. Het lichaam van de jongen is in middels geborgen. Naar de twee andere lichamen wordt nog ge zocht, maar de politie heeft weinig hoop dat zij gevonden zullen wor den. Volgens ooggetuigen was de lawine 200 meter breed en hield de ze vijf minuten aan. Aan de voet van de gletsjer bleef een 20 meter dikke laag van ijs en stenen achter. Twee Noorse bergbeklimmers Waren getuige van het ongeluk. Zij waren bezig de gletsjer aan de overzijde van het dal te beklimmen en waarschuwden de autoriteiten na de lawine. Zij liepen langs een wildstro- mende rivier, waardoor zij de lawi ne kennelijk niet hoorden aanko men. 'Wij konden geen vinger uit steken om hen te helpen. Het was verschrikkelijk om aan te zien hoe zij onder de ijsmassa bedolven werden,' aldus een van de Noren. VOORSCHOTEN - De Voorschotense Paardenmarkt, een van de oudste van ons land, heeft vanmorgen vroeg al duizenden mensen op de been gebracht. De viervoeters vielen een beetje in het niet tussen de mensenmas sa die zich verdrong in de eeuwenoude Voorstraat. Honderdveertig paarden, pony's en veulens werden er aangevoerd. Een aantal waarmee de organisatie dik tevreden is: vorig jaar kwam men niet verder dan 90. De tijd dat de paardenmarkt voor handelaren dé manier was om paarden te (ver)kopen is al lang voorbij. Maar de traditie blijft. (foto Holvast) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, Q>< kilo C/O Rundertartaar, 6.98 alberfc heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. RABAT/JERUZALEM/DAMASCUS (AFP/Rtr. /UPI/AP) - Koning Hassan van Marokko heeft het voorzitterschap van de Arabische Liga neergelegd. Hassan bekleedde het voorzitterschap sinds de Arabische topconferentie in Fez in september 1982. fn een boodschap aan de secreta ris-generaal van de Arabische Liga, Chedli Klibi, vraagt Hassan hem een einde te maken aan zijn voor zitterschap „wegens de beroering die onze ontmoeting met de Israëli sche premier heeft gewekt in be paalde Arabische hoofdsteden". Met deze stap zegt Hassan te willen voorkomen dat Marokko, als voor zitter en als gastland, een obstakel vormt voor het houden van een nieuwe Arabische topconferentie. Gisteravond werd bekend dat de Peres koning Hassan een voorstel heeft voorgelegd dat tien punten omvatte en dat zou kunnen dienen als basis voor een hervatting van het vredesproces in het Midden- Oosten. Die punten luiden onder - de opschorting van alle daden van geweld in het Midden-Oosten gedurende een jaar, welke periode gebruikt zou kunnen worden voor het houden van vredesbesprekin gen; - Israël verplicht zich ertoe de be zette westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook tijdens dat jaar niet te zullen inlijven; - Israël treedt in overleg met Pa- lestijnen die terreur afwijzen; - vrijheid van godsdienstoefe ning in de heilige plaatsen (Jeruza lem); - het bijeenroepen van een inter nationaal forum over het Midden- Oosten. Het Israëlische kabinet heeft gis teren met deze eisen ingestemd. De ministers Weizman en Gur voegden er aan toe dat hun land bereid moet zijn met de PLO te praten als deze organisatie Israël erkent en van geweld afziet. De Syrische president Assad en koning Hoessein van Jordanië beëindigden gisteren hun bespre kingen over de ontmoeting tussen Israël en Marokko. Over de resulta ten is niets meegedeeld. Syrië ver brak vorige week alle banden met Marokko en riep de Arabische lan den op dat voorbeeld te volgen. De Amerikaanse vice-president BEIROET (AP) - In het oostelijke (christelijke) stadsdeel van de Li banese hoofdstad Beiroet is van ochtend tijdens het spitsuur een met explosieven geladen auto tot ontploffing gebracht in een dicht bevolkte woonwijk. Volgens de po litie zijn er ten minste 32 mensen om het leven gekomen en 140 ge wonden gevallen. Er zouden zich nog zeker zeven mensen onder het puin bevinden. Ploegen van de burgerbescher ming, brandweerwagens en ambu lances spoedden zich naar Ein Rummaneh, de wijk waar de ont ploffing zich voordeed. Via christe lijke radiostations werd dringend om bloeddonors gevraagd. Volgens de chef van de burger bescherming werd de ontploffing veroorzaakt door een met 200 kilo gram explosieven geladen auto. De wagen stond geparkeerd bij een voormalig bioscoopgebouw. Ze ven flatgebouwen stonden in Terwijl de bran- brand en veel bewoners werden in- den woeden ren- gesloten door het vuur. Brand- «en.vrouwen, bij weerlieden zetten schuifladders in wie de paniek om de hogere verdiepingen te be- van de gezichten reiken, waar vrouwen en kinderen is af te lezen, weg op balkons om hulp riepen. Er wer- van de plek des den dertig vrouwen en kinderen in onheïls in Beiroet. veiligheid gebracht. <r0to ap> Het was de zevende keer dit jaar van Beiroet. Bij de zes vorige aan- gewonden. Volgens christelijke dienst, die daarmee de president dat een autobom tot ontploffing slagen vielen volgens officiële be- zegslieden zijn de aanslagen het van Libanon, Amin Gemayel, tot werd gebracht in het oostelijk deel richten in totaal 66 doden en 440 werk van de Syrische geheime aftreden wil dwingen. Schoolagenda's steeds duurder DEN HAAG (GPD) - Jongeren kunnen uit steeds meer school agenda's kiezen. Maar dat grotere aanbod drijft de prijzen wel onno dig op, zo constateert Konsumen- ten Kontakt. Agenda's die al vaker verschenen, werden dit jaar bijna 8 procent duurder, terwijl boeken met 2,5 procent in prijs stegen. Volgens KK is de concurrentie groot. Door uitbreiding van het aantal titels, maar met kleinere op lagen, probeert men het marktaan deel te behouden of zelfs te vergro ten. De hogere kosten die daarvan het gevolg zijn, mag de scholier be talen. De scholier betaalt nu gemiddeld 7,75 gulden voor een agenda. De duurste kost nu 12,50 gulden, maar er zijn ook al voor 2,95 gulden. Ook voor computer-formulieren 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk MOSKOU (Rtr/AFP/DPA) - De Russische partijleider Gorbatsjov heeft vanochtend gezegd dat de Sowjet-Unie nog dit jaar zes regi menten uit Afghanistan zal terug trekken. Op de Russische televisie zei Gorbatsjov dat drie luchtaf- weerregimenten, twee mobiele re gimenten en een pantserregiment naar hun bases in de Sowjet-Unie zullen terugkeren. Om hoeveel manschappen het ging werd niet vermeld. Door dit initiatief wil de Sowjet-Unie pogen een politieke regeling van de kwes- tie-Afghanistan te versnellen en daartoe nieuwe impulsen te geven, aldus Gorbatsjov. Hij voegde daar aan toe dat in-^ dien de oorlog tussen de door de Sowjet-Unie gesteunde regerings troepen en de Afghaanse rebellen langs politieke weg is opgelost, alle Russische troepen kunnen worden teruggetrokken. Gorbatsjov zei voorts dat de Sowjet-Unie samen met Mongolië de mogelijkheden bestudeert voor de terugtrekking van een "aanzien lijk" deel van de Russische troepen in Mongolië. Tass meldde dat de Mongoolse leider Batmounkh van daag in de Sowjet-Unie is aangeko men. De aanwezigheid van Russi sche troepen in Mongolië is vol gens China een van de belangrijk ste struikelblokken voor een nor malisering van de Chinees-Russsi- che betrekkingen. A Haarlemmerstraat 37, Leiden 071-122050 DEN HAAG (GPD) - De nieuwe WD-fractie heeft maandagmor gen unaniem de verkiezing van prof. dr. ir. J. Voorhoeve tot haar nieuwe voorzitter bevestigd. Voor hoeve was enige weken geleden door de WD-fractie uitverkoren. Dat leidde echter tot kritiek van enige fractieleden, omdat de nieu we leden die na de kabinetsforma tie in de fractie kwamen, daarop geen invloed hebben kunnen uit oefenen. Voorhoeve trok zich deze kritiek aan en stelde vanmorgen naast de verkiezing van het fractiebestuur, ook zijn eigen positie ter discussie. Ex-staatssecretaris Bolkestein is kandidaat voor het vice-voorzitter- schap van de WD-fractie. Bij het sluiten van deze editie had de WD-fractie nog geen besluit geno men over zijn kandidatuur. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Minimumtem peratuur omstreeks 17, middagtempe- ratuur ongeveer 22 graden. Matige wind draaiend van zuid naar west. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: zonnige perioden en een enkele regen- of onweersbui. Geleidelijk wat lagere temperaturen. Dinsdag 29 juli 1986 zon op: 05.56 uur, zon onder: 21.35 uur; maan op: 00.16 uur, maan onder: 15.47 Waterstanden Katwijk hoogwater: 10.01 en 22.22 uur; laagwa- ter: 05.41 en 18.21 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1