Ploeg van Post stort in Ballesteros op weg naar zege 'Explosieve' dag in schaaktoernooi Nederland geen partij voor Cuba Winnen en Millar staken strijd op Puy de Dome Canins niet te stuiten ZATERDAG 26 JULI 1986 SPORT PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De deelnemers in de kroongroep van het vijfde Ohra-schaaktoernooi hadden gisteren iets weg van springstof-experts. In alle drie partijen werden in de vijfde ronde dynamiet-ladingen onder de stellingen aangebracht. In twee gevallen bleken de spelers in de slot fase ook deskundig in het opruimen van explosieve ladin gen, in het derde bleef de tijdbom tikken. Timman brak zijn partij tegen Van der Wiel af met lichte winstkansen, waarna beide schakers remise overeenkwamen. i Hellers - Ribli eindigt waar in remise, maar waren anders dan de vredelievende uitslagen de den vermoeden, pure oorlogs verklaringen. In schaaktechnische zin wel te verstaan. Vooral het duel tussen de koplopers Vaganjan en Ljubojevic was een wonderbaar lijk avontuur, waarin beide groot meesters om beurten leken te sneuvelen, maar telkens weer uit de loopgraven overeind krabbel den om met hernieuwde energie de ander te bestoken. Ljubojevic, de soms geniale maar altijd nerveuze grootmeester uit Titovo Uzicl, be handelde met zwart de Slavische opening iets te bruut en leek op het oog een krakkemikkige stelling over te houden. Vaganjan hapte toe, offerde een pion voor een stra tegisch overwicht en leek gefor ceerde winstkansen in handen te hebben. Omslachtige manoeuvres met de witte torens vernietigden het voordeel en de zwarte verdedi gingslinie bleek zeer elastisch in el kaar te steken. De werking van de stukken coördineerden voortreffe lijk en Ljubojevic stond prachtig. Zeker nadat Vaganjan zonder aan wijsbare compensatie een tweede pion moest toegeven. Maar de Joe goslaaf had zich in de onbereken bare Armeniër vergist. Vaganjan bouwde op de damevleugel een ge weldige aanval op met matdreigin- gen aan alle kanten. In tijdnood ontstond een adembenemend ge vecht tussen twee op de punt van de stoelen schuivende topscha- kers. Ljubojevic hield het hoofd koel, verdedigde zich grootmees terlijk en toen de kruitdampen na 42 zetten waren opgetrokken, te kenden beide spelers uitgeput het vredesverdrag: remise. Explosie De 17-jarige Zweed, de enige internationale meester tussen vijf grootmeesters, legde zijn schuch terheid af en bouwde in de N^j- dorf-variant van het Siciliaans een stelling op, die zwarts bolwerk op de rand van een daverende explo sie bracht. Ribli had wits ongebrui kelijke en in huisanalyse ontdekte Le2 weifelend beoordeeld. Het eer ste pionoffer accepteerde de Hon gaar nog wel, het tweede ging hij uit de weg. Meer op intuitie, dan beredeneerd. De gevoelsmatige beoordeling was juist. De pion bleek vergiftigd te zijn. Toch stond de speler uit Stockholm na 16 zet ten er glansrijk voor. Zij het ten koste van wederom veel tijdver- bruik. Op die zet bood Ribli remise aan. Hellers dacht er lang over na, zo lang dat voor zijn laatste 24 zet ten slechts tien minuten resteerde. Dat risico ging hij uit de weg door het aanbod te accepteren. Timman en Van der Wiel deden het ogenschijnlijk rustiger aan. In de Boguslavski-variant kwam Van der Wiel met zwart bevredigend uit de opening. Er leek hem weinig te kunnen gebeuren, maar Timman vlocht heel subtiel een tijdbom on der de zwarte stelling. Zo fijntjes dat de zwarte pionnenovermacht op de koningsvleugel verloren ging. In de afgebroken stelling met toren en lopers van gelijke kleur had Timman een pion meer en op pervlakkig gezien lichte winstkan sen. Nadere analyse wees evenwel uit dat zwart de stelling altijd remi se hield en zonder verder te spelen werd het punt gedeeld. Door de re mises bleven de drie Oosteuropea nen na de eerste helft van de dub- belrondige zeskamp op kop met drie uit vijf. Van der Wiel bleef de nederlaag tegen Dolmatov met winst op Kremer. De kracht van Tsjiboerdanidze werd voor de vier de keer beteugeld. Dit keer door Marcel Piket die de wereldkam pioen op remise hield, (uitslagen zie Scorebord). Paul Smit probeert het tweede honk te bereiken maar Ulaci en Pacheco voorkomen dat. Honkballers fors onderuit ROTTERDAM (ANP) - Zonder het Nederlandse honkbal af te willen doen als slagbal met rondjes waar in de tijd stilstaat, zullen er nog enige tientallen jaren verstrijken voordat Cuba evenwichtig partij kan worden gegeven. Als het ooit zover zal komen. Zolang Neder landse regeringsleiders zich niet met knuppel en bal laten fotografe ren, bestaat er in Nederland geen honkbalcultuur. Pleegt Fidel Ca stro bij elke wedstrijd van enig be lang de eerste bal te werpen, giste ren in Rotterdam viel die eer te beurt aan sprintkampioene Nelly Cooman. De volgende bal, van de hand van Haitze de Vries, werd door Victor Mesa onmiddelijk bui ten de hekken van het Neptunus stadion gemikt. Cuba zegevierde heel simpeltjes met 12-1. Nog in de zelfde slagbeurt volgde Orestes Kindelan Mesaé voorbeeld. Ook Louis Ulacia liet de Nederlandse verrevelders vergeefs springen. Charles Urbanus deed namens de thuisploeg iets terug. De ballen waren een prooi voor de schaarse toeschouwers achter de hekken. Gezien de belangstel ling -er waren 4.000 toeschouwers- was het geenszins noodzakelijk ge weest de tribunecapaciteit van het Rotterdamse WK-stadion met 1.000 plaatsen te vergroten. Starter De Vries werd in de 5de innings die elke wedstrijd winnen met de opgevolgd door Rene Rijst, die op cijfers die zij zelf bepalen, op de zijn beurt plaatsmaakte voor Jud- achttiende wereldtitel af te steve- sel Baranco. Op dit trio lieten de nen. Met drie spelers bij de hitters- Cubanen twaalf honkslagen los. top tien - Kindelan, Antionio Pa- Ongehinderd lijken de Cubanen, checa en Omar Linares kunnen bo- Amerikaanse interesse Gohen ROTTERDAM (ANP) - Een scout van de Amerikaanse proforgani satie Milwaukee Brewers is zondag in Haarlem geïnteresseerd toe schouwer by Nederland - Italië. De Nederlandse werper Tonny Cohen heeft tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal de aandacht getrokken van talentenjager Julio Blanco Herrera. „Ik geloof dat hij over grote mogelijkheden beschikt. Als ik hem nog eens zie, kan ik hem mogelijk een aanbieding doen", zegt Herrera. Herrera was woensdag onder de indruk gekomen van de 20- jarige Amsterdammer, die zes innings de Puertoricanen op vijf honkslagen hield. Herrera: „Hij zal alleen nog wat meer snelheid in zijn worpen moeten leggen." De rechtshandige starter kwam een zwakke periode in de tweede innings knap te boven. Ander half jaar geleden maakte Pirates-pitcher Cohen, uitgezonden door het Leo van der Kar-fonds, de vooijaarstraining van de Los Ange les Dodgers mee. Sinds twee jaar maakt Cohen deel uit van de Nederlandse selectie. Indien het tot een overeenkomst met een Amerikaanse honkbal- bedrijf komt, moet een speler zich waarmaken in de Minor Lea gues. Afhankelijk van de prestaties bij de zo deze zogeheten farm teams (opleidingsclubs) is het mogelijk door te stoten naar de Mil waukee Brewers. De enige Nederlander, die het zo ver bracht is de werper Winnie Remmerswaal, die enige wedstrijden voor de Bos ton Red Sox speelde. gen op een slaggemiddelde van 0.500 - lijkt geen tegenstander te gen de Cubanen opgewassen. Woensdag werd de Verenigde Sta ten resoluut weggeslagen. Ook de eveneens ongeslagen Zuidkorea- nen lijken niet bestand tegen het Cubaanse slaggeweld. Het duel te gen de Amerikaan werd ten on rechte beschouwd als een vroegtij dige finale. Maandag ontmoetten de Cubanen Zuid Korea. Manager Pedro Chavez kan opnieuw be schikken over zijn 19-jarige prof Pablo Abrsu, die eerder Puerto Ri co (il-1) en de Verenigde Staten geen schijn van kans gaf. Gezien de in de Cubaanse competitie (157 wedstrijden) verworven ervaring, lijkt een derde start van Abrsu in tien dagen verantwoord. Gisteren stond Carrero op de heuvel. Zeven keer moest hij toe staan dat een Nederlander op het honk verscheen. Toen alle kussens zelfs door Nederlanders bezet wa ren, voerde de eerste honkman An tionio Munz de in Nederland zel den meer vertoonde truc met de verdwenen bal uit. Thijs Vervaat, 26, trapte er prompt in. Dat bracht het Nederlandse honkbal min of meer terug naar de tijden van tien jaar geleden, toen Cuba met 27-1 van Nederland won. NOORDWIJK (ANP) - Seve Balles teros, de 30-jarige Spaanse golfmil- jonair, is vastberaden ook zijn der de optreden bij het Open Neder lands kampioenschap met een ze ge af te sluiten. Onder betere weersomstandigheden dan op de openingsdag gebruikte de Bask vrijdag 63 slagen voor de tweede ronde van het Dutch Open. Er wer den slechts 16 holes gespeeld. Zijn eindtotaal na twee dagen kwam op 132. Dat totaal werd door niemand meer geëvenaard. Dat er slechts 16 holes gespeeld werden, had te ma ken met de actie van „de mollen tegen apartheid", die als protest te gen de deelneming van enkele Zuidafrikaanse golfers onder vreemde vlag twee holes verniel den. De toernooileiding verklaarde de twee getroffen greens onbe speelbaar. Ballesteros' derde zege tijdens de Dutch Open (hij won eerder in '76 en '80) wordt na de tweede dag alleen nog bedreigd door de Ame rikaan Michael Allen, die twee sla gen meer gebruikte dan de Spaan se leider. Ook Philip Parkin uit Wa les heeft met een slagentotaal van 135 nog een kleine kans in Noord- wijk. De Argentijn Vicente Fernandez, die na de eerste omloop de leiding had, had een zwarte dag. Hy maak te een ronde van 69 slagen, waar door hij terugviel naar de zevende plaats in het klassement met 137 slagen. Titelverdediger Graham Marsh uit Australië lijkt met zes slagen achterstand op Ballesteros kansloos. Van de 18 Nederlandse deelne mers aan de open Nederlandse golfkampioenschappen in Noord- wijk heeft niemand zich kunnen plaatsen voor de twee finaledagen CLERMONT-FERRAND (GPD) - Op de dag dat Greg Le- mond eindelijk met rust werd gelaten door Bernard Hi- nault en in de beklimming van de Puy de Dome zelfs nog een klein minuutje tijdwinst op hem boekte, stortte de ploeg van Peter Post in. Kopman Robert Millar en zijn slapie Peter Winnen staakten de strijd. Gehalveerd rijdt het voormalige topteam dit weekeinde naar Parijs. De Tour de France is een nieuwe schandvlek op het bezoedel de blazoen van de afkalvende wereldformatie. Een voort zetting van het treurigste seizoen dat Post ooit kende. Terwijl de Zwitser Erich Maechler maal mens gaat niet naar zijn werk op de gevreesde Puy de Dome, die als hij zo ziek is, wij proberen de skyline van Clermont-Ferrand domineert, voor de Belg Ludo Pee- ters in de rit-zonder-historie naar de winst fietste, lagen op kamer i Grand Hotel Du Midi twee nog iets van te maken. Waarom? Omdat je de ploeg wil laten zien dat je je best doet". Maar de anderen zagen ook wel dat het niet meer ging. Er werd wielrenners rillend in bed. Peter zelfs niet meer gewacht op de klei- Winnen, het shirt nog aan, en Ro bert Millar met zijn kleine hoofdje net boven de witte lakens uit. Vooral voor Millar was dit einde van de Tour de France al geruime tijd te voorzien Schot, toen hij gisteren al vrij snel achterop raakte. Alleen Peter Winnen verkeerde in zijn nabij heid, maar die was ook gelost. „Castaing, een sprinter, was de eer ste die er af ging. Toen ik. Ik had derlijk dat de staf van de ploeg al geen adem en geen macht. Je voelt niet eerder besloot hem verder rij den krachtig te ontraden. Zijn op treden was al een paar dagen niets meer dan een krampachtige po ging om de krakende reputatie 3 overeind te houden. Keelontsteking hardnekkigste achtervolger met de Panasonie-formatie nog enigs 2,5 en ook Timman behield een kleine kans met 2. Hellers zag zijn kans op zijn tweede grootmeester resultaat (zes punten) aanzienlijk slinken door zijn matige productie van 1,5 uit vijf. In de grootmeester- groep remiseerde koploper Murey met achtervolger Dolmatov, de se condant van Joesoepov in de match tegen Timman in Tilburg. zoiets al een paar dagen aankomen, Dan weet je wat je te doen staat: opgeven. De jongensromantiek van Parijs te moeten halen is er voor mij niet bij. Gelukkig kan ik gemakkelijk met de feiten leven", zei hij met schorre stem. Gemakkelijker in ieder geval dan Peter Post, die de laatste drie De kopman had een Tour-favo- Jaar ondanks de grote investerin- Van die remise profiteerden Zapa ta, Mednis, Martinovic en Eslon om een halfje naderbij te sluipen. Hans Ree herstelde zich van zijn riet moeten zijn, maar sneuvelde vóór de Alpen. Met een forse keel ontsteking, waardoor ook zijn ka mergenoot Winnen werd aangesto ken. Robert Millar: „Ik had nooit meer moeten starten in de etappe naar Alpe d'Huez. Vanaf dat mo ment heb ik mijn reserves moeten aanspreken. In de tijdrit heb ik ge reden om niet geëlimineerd te wor den. Dat is niet normaal. Een nor- gen met zijn formatie in de Tour de France geen enkele rol van beteke nis meer kan spelen. Renners die hij op grond van eerdere prestaties aantrekt, worden tijdens de dienst betrekking bij de Amstelvener plots brekebeentjes met myste rieuze kwalen. In het circus van Félix Lévitan moet Eric Vande- raerden met zijn groene trui de eer hoog houden. Hij staat achtste van onderen in het klassement op een achterstand van twee uur en twee ëntwintig minuten. De best geklas seerde renner van Post is de nog niet op volle kracht draaiende Au straliër Phil Anderson met een 39e plaats. De sfeer is kapot in dat team. Tij dens de rustdag op Alpe d'Huez Die stond overigens toch al ter ken, onthulde teamarts Cees Rein (ANP/AFP) - 'La Mamma' speelde tijdens de beklimming van de Puy de Dome met de concurrentes. De 37-jarige Maria Canins deelde lachend enkele speldeprikjes uit, voordat ze zich definitief afzonderde en de een zaamheid zocht. Aanvankelijk volgde haar ploeggenote Imelda Chiappa was dat al zichtbaar. Post gaf de in het wiel, maar drie kilometer voor de top moest ze afhaken en viel ver ploeg terug. De Amerikaanse Inga Thompson, die voor aanvang van de vróu- wenronde verklaarde alleen voor de eerste plaats te rijden, herstelde zich na haar zware inzinking tijdens de Alpenritten. Met 1 minuut 31 seconder achterstand passeerde zij als tweede de streep. Jeannie Longo, de wereld kampioene, kwam weer een minuut later binnen. De Nederlandse rijd- voetballerij, sters speelden geen rol van betekenis in de etappe van gisteren. Steunend ge systeem en kreunend werd de steile Puy beklommen. Monique de Bruin werd de matig presterende spelers hante- beste met de 27e plaats op 6.33. In het algemeen klassement is zij ook de ren. De autoriteit van Peter Post beste rijdster met de twintigste plaats op 47.28 achter Canins. discussie. Kort na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, waar hij herstelde van een reumatische aan- de nog doening, zei Phil Anderson in een interview: „De Post-ploeg faalt omdat er mentaal iets niet goed zit. den Hoogenband voor de start van La Grande Bouclé. Ondanks de ritoverwinningen van Johan van der Velde (die twee dagen de gele trui droeg) en Eddy Planc- kaert en het groen van Vanderaer Post denkt nog steeds dat wiel- den is dat niet gelukt. De vraagte renners een soort raceauto's zijn, kens blijven. Het uitvallen die je alleen wat benzine lar en Winnen, allebei al door ziek op de kamers te komen, sinking tijdens de Alpenritten. Met 1 minuut 31 seconden Kinderachtige maatregelen, die kennelijk zijn overgewaaid uit de trainers het zieli- geldboetes voor of meer huisarresfin ho- rijden, denkt Post al vlug dat dit tel Hermitage en hij verbood de door luiheid komt. Je moet geven. Als iemand slecht gaat te slechter gaan rijden en terugge vallen in het klassement, accen zal het niet ten goede komen. daag niet bij. Morgen zul je er wel bij zijn, anders tref ik maatregelen, zegt hij dan. Als psycholoog faalt hij", aldus Anderson in dat vraaggesprek. De Tour de France had het sei zoen voor Post moeten goed ma- tueert dat nog i In de rit van Saint-Etienne naar Clermont-Ferrand kwam er wel een antwoord op de vraag of Ber nard Hinault nu eindelijk eens zijn woord zou houden. Lemond meent na de rit, die eindigde op de top van de Puy de Dome, van wel. Hi nault herhaalde zijn belofte nog Greg Lemond hulde zich na af loop van de etap pe op de Puy de Dome in een nieu we gele trui. De hand op de foto is niet van hem, behoort toe één van zijn verzorgers... (foto AP). eens. Hy noemde de aanvallen op zyn Amerikaanse ploeggenoot een soort ontgroening. Een Amerikaanse verslaggever die de Breton zei dat Lemond hem ervan beschuldigt zelf de Tour de France te willen winnen, kreeg ten antwoord: „Pas een beetje op je woorden. Zo'n beschuldiging moet Greg recht in mijn gezicht zeggen. Ik heb hem onder maximale druk gezet. Als hij daar tegen bestand zou zijn, bewijst hij een groot kam pioen te zijn. Ik heb het voor zijn bestwil gedaan. Volgend jaar moet hij zich misschien tegen een ande re tegenstander verdedigen, die al lerlei streken met hem uithaalt. Ik geloof dat ik hem door zo te hande len een mooi cadeau heb gegeven". die dit weekeinde worden ge speeld op de Noordwijkse golfba- De amateur Stephan Lovey was na twee ronden de beste Nederlan der. Met 147 slagen eindigde hij als 91ste en miste hy de kwalificatie op drie slagen. Na twee dagen, spe len de beste 65 van het toernooi dit weekeinde om de Nederlandse ti tel. Beste professional werd Bertus van Mook, die op 848 slagen finish te. Evenveel als de amateur Rik Rusts, die een goede openingsdag -75 slagen- door een zwakke twee de liet volgen en kansloos voor de kwalificatie was. Toppers uit Zweden niet op Melkhuis je BUSSUM (GPD) Niet Zweden, maar Tsjechoslowakije, Spanje en West-Duitsland bepalen op voor hand het gezicht van de 29e inter nationale tenniskampioenschap pen van Nederland. Laatstgenoem de drie landen leveren elk vier, dus bijna de helft van de in totaal 26 deelnemers aan het Melkhuisje- toernooi, dat maandag van start gaat. De Tsjech Miloslav Mecir is dank zij zijn 20e positie op de we reldranglijst als eerste getipt, ge volgd door de Spaanse gravel-spe- cialist Emilio Sanchez. Michiel Schapers, 57e in de laatste mondia le rangschikking, is vijfde ge plaatst in Hilversum. Behalve het ontbreken van Paul McNamee op de spelerslijst, springt vooral de zeer magere Zweedse inbreng in het oog. Wlaar de Australische routinier volgens toernooidirecteur Piet van Eijsden moest afzeggen wegens een vry ernstig auto-ongeluk vorige week in Londen („De tennisraad stuurt me het medisch attest nog toe"), daar blijven de altijd en overal na drukkelijk aanwezige Scandina- viërs ditmaal om uiteenlopende re denen weg uit 't Gooi. Slechts de volslagen onbekende Ronnie Bath- man houdt de Zweedse eer hoog op het Melkhuisje, waar ditmaal voor het eerst honderdduizend dol lar in de pryzenpot zit. De 25 spelers die rechtstreeks tot het hoofdtoernooi zijn doorgedron gen zijn:Mecir (Tsj), Sanchez (Spa), Hlasek (Zwi), Smid (Tsj), Schapers (Ned), Maurer (WD1), V<yda (Tsj), Casal (Spa), Woodforde (VSt), Westphal (WD1), Osterthun (WD1), Slozil (Tsj), Cane (Ita), Giammalva (VSt), Bengoechea (Arg), Cham pion (Fra), Avendano (Spa), De Mi guel (Spa), Meinecke (WD1), Mezza- dri (Ita), Oosting (Ned), Bathman (Zwe). Wild-cards: Stadler (Zwi), Muster (Oos). Wereldtijd van zwemmer Davies EDINBURGH (SID/Reuter) - Op de eerste wedstrijddag van de sterk gedevalueerde Gemenebest- spelen heeft Victor Davis de snel ste seizoentyd gezwommen op de 100 meter schoolslag. De 22-jarige Canadees, wereldrecordhouder en Olympisch kampioen op de dubbe le afstand, maakte in de series een tijd van 1.02,56. In de finale wilde hij een poging doen het wereldre cord van de Amerikaan Steve Lundquist (1.01,65) te breken. Die opzet mislukte. Hy won weliswaar de eindstrijd, maar zijn tijd was een fractie langzamer dan die in de ochtenduren: 1.03,01. De Brit Adrian Moorhouse werd op hand- tik verslagen: 1.03,09. De eerste gouden medaille werd gisteren gewonnen door de Britse wielerploeg op de ploegenachter- volging over 100" kilometer. Het kwartet Curran, Davie, Cornell en Reynolds had aan de matige tyd van 2 uur, 13 minuten en 16 secon den ruimschoots voldoende om de ploegen van Nieuw-Zeeland en Ier land van 't lyf te houden. Van de vijf zwemfinales won Au stralië er drie. Suzanne Landell greep goud op de 400 meter wissel slag in 4.45.82. De 21-jarige zwem ster uit Brisbane sleepte ploegge note Jodi Caltworthy mee naar zil ver. Duncan Armstrong was de snelste op de 400 meter vrye slag en het vrouwen-estafetteteam op de 4 x 200 meter vrije slag. Canada behaalde twee keer goud. Door Victor Davis en Jane Kerr op het openingsnummer, de 100 meter vrye slag. EK TAFELTENNIS JUNIO REN - Bart van Haeren heeft giste ren de derde ronde van het enkel spel bereikt op de Europese titel strijd tafeltennis voor junioren. In Leuven had hy een bye in de eerste ronde en verraste hy in de tweede met de zege op de sterke Brit Syed (21-13,21-23,21-16). Gerard Bakker Jr. werd uitgeschakeld. Na winst op de Fin Ku(junlahti verloor hij van de als eerste geplaatste Joego slaaf Zoran Primorac.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9