Nederlandse kerk in Parijs een 'duiventil' IVonderen zijn de wereld nog niet 9 Eeuw zending onder Papua's Religie blijft 9opium PAGINA 8 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 20 JULI 1986 Opheffing dreigt na wegvallen subsidie De Eglise Réformée Néerlandaise in Parijs - een mini-geloofsgemeen schap in een wereldstad - maakt zich zorgen. Als zij na 1988 geen fi nanciële steun meer krijgt van de Nederlandse gereformeerden en op eigen wieken moet gaan drijven, ligt opheffing in het verschiet. De synode van Gouda bekrachtigde het voornemen van de synode van Bentheim (1981) om de geldelijke bijdrage langzamerhand af te bou wen. De jonge dominee Frits de Lange (31), die begin vorig jaar predikant werd van deze in 1948 opgerichte 'Hollandse' kerk, ziet daarom de toekomst somber in. De Nederlandse gemeente geniet elke zondag gastvrijheid in het Franse lutherse kerkje, dat ver scholen ligt tussen de wolkenkrab bers in het dertiende arrondisse ment, 172 Boulevard Vincent Au- riol. Gemiddeld kan op 75 kerk gangers worden gerekend, vaste bezoekers en gasten. Zij komen voor de kerkdienst (kwart voor 11). maar ook voor de ontmoeting met landgenoten na afloop in de koffie- zaal. "Een gewone gemeente", zegt De Lange, "met een kerkeraad, ca techisaties, kinderdiensten, pasto raat en gespreksavonden en eens in de drie maanden een classisver- gadering in Dordrecht, want Parijs valt kerkelijk onder de classis Dor drecht. Maar toch met een bijzon der karakter. Alleen geografisch al; Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot ..Houvast in miljoenenstad.. de leden wonen in een cirkel met een straal van zo'n 100 kilometer rond Parijs. Dat maakt kerkgang tot een zondagvullende onderne ming, gespreksavonden tot nachtelijke expedities en het pas toraat tot een zaak van kilometers vreten en geduldig wachten in de file. Toch hebben ze het er graag voor over". Bonte mengeling Wie die leden zoal zijn? "Er is een kleine kern van emi granten. Zij wonen al jaren in Frankrijk en voor hen is de over stap naar de zo anders geaarde Franse kerken te groot. De passan- het leeuwedeel van on ze adressenlijst. Dat zijn gezinnen die voor een paar jaar door interna tionale ondernemingen zijn uitge zonden, werknemers van Frans- Nederlandse bedrijven, ambassa depersoneel, verder au pairs en studenten, schippers aan de Seina- kade die wachten op nieuwe vracht. Kortom een bonte menge ling van landgenoten die af en toe een maand, een jaar of drie jaar of voor onbepaalde tijd hier verblij ven. De Nederlandse gemeente biedt hun een kerkelijk onderko men. Een soort kerkelijke duiven til dus". Dat is niet te vergelijken met de typische emigrantenkerken in het buitenland. Een langzame groei naar integratie in de landelijke ker ken is voor Parijs met zijn geheel eigen karakter onmogelijk, vindt ds. De Lange. Voor de Nederland se gemeenten in Sens en Chatillon- Coligny, die uit stabiele agrarische kolonies uit de jaren 50 ontston den, lag dat anders. Daar was inte gratie min of meer een vanzelfspre kendheid. "Met het wegvallen van een Ne derlandstalige gemeente in de hoofdstad zou een belangrijke vorm van christelijke presentie verdwijnen. Parijs is een wervelen de miljoenenstad, waar mensen zo maar elk houvast kunnen kwijtra ken en in het naamloze kunnen verdwijnen. Een Eglise Réformée Néerlandaise is hier zeker op z'n plaats". De Lange en zijn gemeente ho pen dan ook, dat de Nederlandse synode de bijdrage tot haar voort bestaan alsnog zal handhaven. Jonge Papua's in hun prauwtje op de Nu bloeiende lutherse kerk Deze maand is het honderd jaar geleden, dat de 28-jarige Duitser Johann Flierl uit Buchhof als eerste zendeling voet aan wal zette in het ooste lijk deel van het eiland Nieuw-Guinea. Hij trof daar een bevolking aan die nog in het stenen tijdperk leefde. Toch slaagde hij erin, de grondslag te leggen voor een bloeiende lutherse kerk, waarin op het ogenblik 700 inheemse predikanten de zorg heb ben over 550.000 gemeenteleden, terwijl 800 evangelis ten proberen nog meer Papua's bij dit kerkewerk te betrekken. De eerste zendelingen zagen wel in, dat ze met al leen evangelisatie niet veel konden bereiken. Daarom verrezen al in de eerste jaren de nodige ziekenhuizen. Ook landbouwvoorlichting kwam van de grond, waar door nieuwe rijstsoorten en koffie in cultuur konden worden gebracht. Bij de zendingsposten werden scho len neergezet en van het begin af probeerde de Duitse zending Papua's op te leiden tot evangelist of predi kant. Zelf deden de zendelingen veel moeite om thuis te raken in de 700 talen die in dat gebied werden ge sproken. Ze stelden woordenboeken samen en gingen de bijbel vertalen. Toen in 1935 het 50-jarig bestaan van de Duitse zen ding werd gevierd, waren er nog 83 Duitse zendings mensen in Papua-Nieuw-Guinea aan het werk. Dat aantal is nu geslonken tot 40. Voor de helft theologen en verder artsen, pedagogen en landbouwkundigen. In 1956 werd de Lutherse Kerk van Papua-Nieuw- Guinea zelfstandig. Bisschop Getake Gam - in 1982 gekozen -, die ter gelegenheid van het 100-jarig zendingsjubileum in de Duitse Bondsrepubliek verblijft, maakt er geen ge heim van, dat de moderne tyd ook aan zijn kerk niet voorbijgaat. De kerkleiding heeft nogal wat te stellen met allerlei sekten, die hardnekkinge pogingen doen om vaste voet in dit gebied te krijgen. Ook het mate rialisme eist zijn tol. Een heel speciaal probleem is de 'Cargo-cultus', een beweging die langs magische weg probeert de blanke rijkdom in de wacht te slepen. In de Tweede Wereld oorlog kregen de Papua's te maken met Japanse en Amerikaanse militairen, die via luchtwegen van aller hande goederen werden voorzien. Het wijdverbreide Cargo-geloof denkt met toverkunsten een soortgelijke goederenstroom naar de eigen dorpen op gang te kun nen brengen. Ongeveer 30 procent van de bewoners van Papua- Nieuw-Guinea kan nog worden gerekend tot het oude geloof. Zij geloven in een bezielde natuur en vereren de voorvaderen. Tot de Rooms-Katholieke Kerk behoort 25 procent en tot de Lutherse Kerk 18 procent. De me thodisten komen op 10 en de anglicanen op 5 procent. Nog andere kerkelijke richtingen bereiken samen 10 procent van de bevolking. Dr. Van Dam blijft de mensen 'bemoedigen' De hervormde predikant dr. W. C. van Dam (60 jaar, wonend in Geldrop) wil blijkbaar niet alleen met de inhoud maar ook met de ti tel van zijn boeken christenen be moedigen. Titels als 'Demonen, er uit in Jezus' Naam!', 'Hoop voor uw kerk', 'Fakkeldragers in Gods kerk', 'Zielzorg in de kracht van de Geest', 'Mensen worden bevrijd' en 'Doden sterven niet' moeten een tegenwicht zijn voor het moderne levensgevoel dat God dood is of op z'n minst ver weg. Met zijn tiende boek - pas ver schenen bij J. H. Kok in Kampen - trekt hij die lijn onverdroten door. Niet-christenen geeft hij ernstig in overweging en christenen geeft hij bemoedigend de verzekering, dat 'God regeert' (titel van het boek) Van Dam - die door zijn inzet voor de charismatische beweging brede bekendheid kreeg - is ervan overtuigd, dat de mensen in deze tijd die geestelijke injectie hard no dig hebben. "De tegenstand in de westelijke wereld tegen het christendom neemt toe. En tegelijk neemt in veel kerken de vitaliteit, de werf kracht en daardoor de omvang af. Velen zien in de bijbel meer een' verslag van religieuze ervaringen uit een ver verleden dan Gods Woord voor vandaag. Men spreekt liever over een staan in de joods- christelijke traditie dan over het volgen van Jezus. Jezus is voor ve len niet méér dan een ijveraar voor maatschappelijke hervormingen. Centrale heilsfeiten zoals zijn op standing worden tussen haakjes gezet of ronduit ontkend. En als men nog spreekt over de Heilige Geest, dan wordt hij verward met de tijdgeest". Volgens Van Dam heeft dat alles veel verwarring en ontmoediging gebracht. Hij probeert duidelijk te maken, dat God niet veranderd is en dat zijn woorden en daden nog steeds werkelijkheid zijn. "Allerlei gebeurtenissen waarover de bijbel spreekt vinden ook in onze tijd plaats. Nog steeds staat de Schep per boven zijn schepping en heeft de Vader zijn kinderen op aarde lief. God zegent, spreekt, be schermt en redt nog steeds. Dui zenden mensen hebben ook in de ze eeuw ervaren, dat de wonderen de wereld niet uit zijn. Ook al is Gods heerschappij nog niet volle dig verwerkelijkt, ze is ook nu een feit. Temidden van de chaos die wij mensen veroorzaken is Hij aanwe zig". Engeltjes In vijf hoofdstukken werkt dr. Van Dam deze geloofsvisie nader uit. Hij betrekt daarin de Godsre gering op de engelenwereld, de dierenwereld, de materie, dé na tuurkrachten en de mensenwereld. Voor wie vanuit de bijbel nog niet in engelen geloven kan, de er varing van velen bevestigt hun werkelijkheid, zegt Van Dam. Hij noemt ze boodschappers, bescher mers, bevrijders, genezers. "We doen er goed aan om wat voor Je zus realiteit was, niet te gauw als fantasie of sprookje af te doen". In theologie, prediking en geloofsle ven spelen engelen nauwelijks een rol meer. "Alleen rond kerst bele ven ze even een hoogconjunctuur, in kerstboom en lied". En dan nog minder hoog dan de schrijver denkt,, want niet de engeltjes lagen bij nachte (zoals hij ten onrechte ci teert) maar de herdertjes. In zyn hoofdstuk over Gods werkzaam-zijn in de mensenwe reld schuift de auteur de menselij ke 'waaroms' niet weg. "Waarom was er geen ingrijpen en redding toen mijn kind in gevaar was, een ongeluk kreeg? Geen mens kan de ze waaroms beantwoorden. Niet ie der mens vindt dit soort hulp en bescherming. Nog heersen on recht, onderdrukking en dood hier op aarde". De vele wonderlijke verhalen van mensen die pastor Van Dam in dit boek doorgeeft, en zijn eigen er varingen zijn voor hem wel teke nen dat temidden van chaos en nood God toch regeert. "Ze zijn ook voortekenen dat Hij straks aan alle chaos en nood een eind zal ma ken. Waarom de een zo'n teken ontvangt en de ander niet, weten we niet. Maar voor allen die oor en oog hebben is het verheugend, dat God nog op de troon is, dat Jezus nog dezelfde is en dat Gods Woord niet is verouderd". Volkomen Van Dam beschrijft hier vooral het directe, verticale ingrijpen van God in het mensengebeuren, nu eens verhuld, dan weer spectacu lair. Hij erkent, dat die 'regeer macht' binnen de stroom van de mensheidsgeschiedenis moeilijker is waar te nemen. Maar dat doet, naar hij vast gelooft, niets af aan het feit dat God de wereldgeschie denis stuwt naar een nieuwe aarde. "Een volkomen Koninkrijk". Een boek als dit roept onvermij delijk uiteenlopende reacties op. Lezers kunnen bijvoorbeeld blij ven zitten met de vraag - even aan genomen dat de vertelde ervarin gen 'echt' zijn - waarom God zo 'willekeurig' te werk gaat door in het ene geval wél en in het andere VAN DAM sprookje of werkelijkheid?... niét in te grijpen. Bovendien, kun nen bijzondere voorvallen zomaar tot God worden herleid? De schrij ver zelf is daar ook wel voorzichtig mee. "Bij het verstaan van 'leiding' kan een mens fouten maken". Anderen zullen zich bij het lezen getroost voelen. God en lot sluiten elkaar niet uit. En mensen - zélf misschien in een moeilijke situatie - kunnen geestelijk rijker worden door te horen wat anderen aan Godservaring mocht overkomen. Het onopgesmukte verhaal over die persoonlijke ondervinding kan meer uitwerken dan de knapste preek. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 kand. mevr. J. de Velde, Utrecht, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 drs. Plaisier, O.geest, 5 ds. v.d. Linde, Hat- tem; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Nauta; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 10 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgo- merystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Rietveld; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 hr. H. J. de Jonge. Wijk 'Stevens- hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Pannekoek; Oude Vest 10 ds. Schouten; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijn dijk) 10 kand. mevr. H. Klip. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 ds. Den Hertog, 5 ds. Velema, Gouda. Ge- 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. M. Hoeksema, V.schoten. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Meren wijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) elke zondag 10.30. Zendingswerk Mid- stra. Pinkstergem. (O. Vest 13) Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 5 (gezinsdienst olv m^j. Remigius). Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensin gel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Lei- den-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschans weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Waarde, Hoofddorp, 7 ds. Vlas blom, Boskoop. Geref. Kerk zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Lof, 7 ds. H. de Graaf. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. Synagoge in Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Ter Bals, 6.30 kand. H. P. de Roest; Kruiskerk 9.30 ds. De Jonge, Zaamslag; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Broeck, Bodegraven; geref. Salv.kerk 6.30 ds. De Jonge; G. Herder kerk 9 ds. Verheul, 7 drs. Brombacher; De Bron 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Moll; Driehoorne 7 ds. Taselaar; Oudshoomse kerk 10 ds. J. Bakhoven, Leiden; Sions- kerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. A. J. de Jong, Leiden, 6.30 hr. W. Groeneboom, Capelle a.d. IJssel. Geref. Kerk Mar- .kerk 9.30 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. De Jonge, Zaamslag. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 evang. Leidekker. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. v. Gemeren. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Sipkema, Aalsmeer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kieskamp, 6 kand. v.d. Zwet. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 dr. Rietveld, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Schipaanboord, Everdin- gen, 6.30 ds. Gall, Den Haag; Salv.kerk. 9.30 ds. Hartzheim, Den Haag, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 kand. Nagel. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. v. Tuil. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Jense, Den Haag. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. J. K. Vlasblom, Ommen, 6.30 hr. A. Bouman, gez. dienst; De Stek 9.30 ds. W. A. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. Dams- ma, Rijnsburg, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. v. Ec- keveld. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. P. Verhagen, Gouda, 6.30 ds. Trouwborst, Vlaardingen. Geref. Kerk 9.30 ds. Vermeiden, Hilversum, 5 ds. Dronkert, Gouda. Rk Kerk: dorp zat. 7, HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 9.30 ds. Krispijn, 7 ds. Brouwer, Heerenveen. Chr. Geref. Kerk 10 leesdienst. 7 ds. Den Hertog, Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. A. Baas, 6 ds. v. Melle, Den Haag; Ontm.kerk 10 ds. Ver- seput, O.geest, 6.30 ds. De Vreugd, KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Jukema, Leerdam, 6 ds. v. Sliedregt; O. Kerk 8.30 en 10 ds. Visser, Woudenberg, 6 ds. Wagter, R.burg; Ich- thusk. 10 kand. Zuijderduijn, Stellen dam, 5 ds. Driebergen; Pniëlk. 9.30 hr. W. H. van den Dool, R.dam, 6 ds. Visser; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 kand. J van Beelen, 6 ds. Jukema; Overduin 2.15 dienst; Hoeksteen (Burgersdijkstr. 27) 9.30 Duitse dienst, 10.30 dienst voor doven, hr. J. L. van Kempen. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 kand. H. de Roest, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst; Triumfa- tork. 9.30 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk Vrijgemaakt 9.30 leesdienst, 5.30 ds. v.d. Haar. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer mavo) 11 ds. Smouter, Rijswijk, 7 ds. Struyk, Schiedam. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Veenendaal, Barendrecht. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. C. Brussel, Andyk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Spruyt, A.dam, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Niemantsver- driet. Moordrecht, 7 ds. Martel, Pijnac- LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10.30 en 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 mevr. ds. Visser; Schep- pingsk. 9 ds. v.d. Bom. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, ha, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 en 7 hr. L. Broek, O.geest. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 hr. M. de Ridder, 7 ds. Rietveld, Leiden. Geref. K. Vryg. 9-30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 stud. J. Mudde, 7 zie chr. geref. kerk. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dyken. Geref. Gem. 10 en 4 lees dienst. Evangeliegemeente (Ooie- vaarstr. 27a) 9.45 hr. E. Schuurman. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. N. Stam, 6.30 ds. Kielder, Vianen. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Loo, Heeijansdam. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 hr. Blom, O. Wetering, 7 ds. Biewenga, Kamerik. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 dienst. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 hr. N. Bouterse, 4.30 stud. H. Wey. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kooij, Woerden, 7 ds. Graafland, Tolle- beek. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. J. M. Hoek stra, O.geest, 5 kand. Kuyt, 7 ds. Da Cos ta, O.geest; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Ach terberg, Leiden, 8 nam. Duitse dienst; De Rank (Golfbaan) 10 ds. A. W. v.d. Plas, Bergambacht. Geref. Kerk Buurt kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Korenhoff, 7 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kui per; Stichtingskerk 11 ds. Kalkman, Noordw.hout. Volle-evang.gemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) Streefland, Nykerk. Rk zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 e 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. apwijk, Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeente- centrum (Lytw.) 10.30 ds. A. Noorman, 7 ds. H. C. Nortier. Geref. Kerk geen dienst, zie herv. gemeente. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Waagmeester, 4 kand. Mudde. Van Wijckerslooth 4 ds. W. de Leeuw. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle- OUDE EN NIEUWE WETERING. Herv. Gem. 9.30 hr. A. van Hilten, Uit hoorn. Geref. K. 9.30 ds. De Korte, 6.30 mevr. ds. W. de Boer. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijmans, Alphen, 7 ds. Schilt, Lei- muiden. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. v. Niel; Be- thelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk Pe trakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9.30 ds. Ribberink, 7 hr. Brouwer; Mar.kerk 9.30 ds. Rijksen, S.heim, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15. Chr. Geref. K. 9.30 en 5. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Brands, Lisse. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Aarents, Katwijk aan den Rijn, 7 ds. Bie wenga, Kamerik. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas. Chr. Geref. K. 10 dienst, 7 ds. Ve lema, Gouda. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. mr. De Man, Sprang-Capelle, 6.30 kand. Schipper, Papendrecht. Geref. Kerk 9.30 hr. Doddema, 6.30 ds. Schoep, Gou da. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Veldkamp, Den Haag, 6.30 ds. Spruyt, A.dam, gez. zangdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. G. Noort, Soest, 6.30 zie herv. ge meente. Geref. K. Vrijg. 9-30 en 4 ds. v.d. Haar. De Chinees Jiang Ping wil er geen twijfel over laten bestaan, dat alle leden van de Chinese communistische partij atheïst zijn en er vast van overtuigd zijn dat op de lange duur de godsdienst vanzelf zal verdwij nen. Ping is onderdirecteur van de afdeling Verenigd Front van de Chinese Staatsraad, een af deling die de politiek van de volksrepubliek jegens de gods dienst bepaalt en de uitvoering daarvan verder overlaat aan het bureau voor religieuze za ken. De opvatting van Karl Marx dat godsdienst opium van het volk is, is absoluut niet verouderd, zegt Ping in het blad 'Rode Vlag'. Hij reageert daarmee op een vergadering van de politieke consultatiecommissie van Chi na, waarin de klassieke mar xistische houding tegenover de godsdienst werd aangevochten. Die kritiek kwam van het pro testantse lid Zhao Fusan en werd prompt in de Chinese pers overgenomen. Fusan is direc teur van de Nationale Acade mie voor Menswetenschappen in Peking. Kerkhof De opening van China naar de rest van de wereld is ermee gediend als er beter begrip ont staat van andere culturen en speciaal vdn de godsdienstige kanten, want religie, zegt Fu san, is een positieve bijdrage aan literatuur, kunst in het al gemeen, muziek, architectuur, filosofie, gewoonten en levens stijl. De opium van Marx moet maar worden bijgezet op het kerkhof van de vergetelheid. Hoewel Jiang Ping de criti cus Fusan niet bij name noemt, is het voor waarnemers duide lijk, dat hij hem in 'Rode Vlag' terechtwijst. Ping blijft het no dig vinden, het atheïsme te pro pageren, in het bijzonder onder jongeren. Hij ziet geen tegen stelling tussen godsdienstvrij heid en het tegelijk aanmoedi gen van atheïsme. Die inspan ning moet worden verdubbeld. "Het volk moet op de hoogte zijn van de herkomst, het opgaan, blinken en verzinken van de godsdienst Directeur Ren Wuzhi van het bureau voor religieuze zaken weet zich door Pings artikel da nig in de wielen gereden. Hij is juist bezig om in Hong Kong een zekere onrust over de toe komstige aansluiting bij China (1997) weg te nemen door geestelijken te verzekeren dat onder Chinees bewind religieu ze activiteiten gewoon mogen doorgaan. Wuzhi staat een libe rale politiek voor met betrek king tot de godsdienst. Zo'n be leid zal in het buitenland be grip wekken voor de vooruit gang in China en vertrouwen opbouwen. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Wagen voorde, Bennebroek. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. v.d. Schoot. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth- •laan) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 9.30 leesdienst, 3 ds. Grutter. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Marchand, Harderwijk, 5 ds. Muller, Sluipwijk; Hoeksteen 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. B. Oosterom, Kampen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Mar chand; Imm.kerk 9.30 ds. v.d. Lee, Noordwijk. Geref. Kerk Kruisk. 9 ds. Kraan, Putten, 5 ds. Mondeel; Ont m.kerk 10.15 ds. Kraan. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 vic. Fechner. 4.30 ds. Vermaat, Maas sluis; Kievietk. 10 prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, Den Haag, 'Samen op weg'-dienst; Messiask. 10 ds. v. Waas- bergen, 'Samen op weg'-dienst; Dorps centrum 9.30 prof. dr. Graafland, Gou da. Geref. Kerk Zijllaan 10 zie Messias- kerk, 7 mevr. ds. Attema-Roosjen. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mevr. ds. Groot-Aris, Den Briel. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. H. Rijksen (van verpleeghuis 'Ouds hoorn'), 6.30 ds. Jansen, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. D. Brokerhof. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. v. Ach terberg, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8