'Hartekreet' uit de Sowjet-Unie m Ambassadegebouw Marokko bestormd Kabinetscrisis Italië voorbij Protest tegen top Peres-Hassan Syrië staakt luchtverkeer met Marokko Herbouw van synagoge in Oost-Berlijn Castro pleit voor grotere persvrijheid Bizarre publiciteitsgolf over pleidooi voor hervormingen Kremlin radicals seek reform rSir?! - ZATERDAG 26 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BEIROET (AP) - Libanese sji'itische demonstranten hebben gisteren de Marokkaanse ambassade in Beiroet bestormd. De demonstranten klommen over de muren en staken portretten van koning Hassan II in brand, uit protest tegen diens ontmoeting met de Israëlische premier Peres. De politie zei dat de ongeveer 2.000 demonstranten aanhangers waren van de Hezbollah, de Partij van God, een militante pro-Iraanse or ganisatie. De bestorming van de ambassade was het hoogtepunt van een demonstratie in West-Bei- roet die een uur duurde. De de monstranten drongen het vier ver diepingen hoge gebouw binnen, vernietigden diplomatieke stuk ken, gooiden meubilair uit het raam en staken de ambassade in brand, aldus de politie. De politiemannen die het ge bouw bewaakten waren verre in de DAMASCUS (DPA) - Syrië heeft gisteren de luchtverbinding met Marokko opgeheven. De stap van de Syrische autoriteiten is een reactie op de recente ontmoeting van de Israëlische premier Peres met koning Hassan II van Marok ko. In diplomatieke kringen in Da mascus werd vernomen dat de luchtvaartmaatschappij Royal Air Maroc niet meer in de Syrische hoofdstad mag landen, terwijl Arab Airlines (Syrië) zijn wekelijk se vlucht op Rabat staakt. Syrië heeft maandag, onmiddellijk na het bekend worden van de reis van Peres naar Hassan, al de diploma tieke betrekkingen met Marokko verbroken. minderheid en konden niets tegen de bestorming ondernemen. De politie zei dat in het kantoor van ambassadeur Abdul-Karim Bennani en andere ruimtes in het gebouw brand werd gesticht. De brandhaarden konden echter snel worden gedoofd door de brand- De demonstranten werden aan gevoerd door sjeik Ibrahim al- Amin, de leider van Hezbollah in West-Beiroet. Er waren verschil lende vrouwen bij die allen ge kleed waren in zwarte chadors. Een half uur voor de demon stranten bij het gebouw arriveer den, werd de Marokkaanse vlag voor het gebouw gestreken en op gevouwen, waarna de zes mede- werkërs in het gebouw in stilte ver trokken, aldus de politie. 'Zij moe ten hebben verwacht wat er ging komen,' zei een politieman ter plaatse. Hij zei dat niemand bij de bestorming gewond was geraakt. De aanval op de Marokkaanse ambassade werd uitgevoerd op de dag dat in heel Libanon werd ge staakt uit protest tegen de ontmoe ting van Hassan met Peres. Een Libanese krant maakte gis teren melding van 'hoogtepunten' van het onderhoud tussen de Ma rokkaanse koning en de Israëli sche premier. De krant As-Safir meldde dat zijn correspondent in Cairo op de hoogte was gebracht, nadat Hassan telefonisch verslag had uitgebracht aan president Moebarak. De Marokkaanse koning zou hebben verteld dat hij minder van Peres had gehoord dan hy had ver wacht. De Israëlische premier zou echter wel hebben beloofd delen van het plan van Fez ernstig te overwegen. 'Over alles kan worden onderhandeld, zolang de veiligheid van Israël niet in het geding komt,' zou Peres hebben gezegd. Peres zou wel hebben vastgehouden aan zyn weigering te praten met 'de groep terroristen' van de PLO. Ook zou Peres hebben beloofd een commissie samen te stellen om de situatie rond de bezette gebieden te bestuderen. De commissie zou verslag moeten uitbrengen over het strategisch belang van alle de len van de bezette gebieden, om vast te stellen welke delen zouden kunnen worden teruggegeven. Peres zou ook hebben voorge steld de Palestij nen in bezet gebied vertegenwoordigers te laten kiezen om hun belangen binnen de Israë lische staat te behartigen. De ara bieren op de Westoever en de Ga- zastrook zouden dan voor een pe riode van vijf jaar autonomie krij gen en vervolgens zelfbeschik kingsrecht. Zy zouden dan kunnen kiezen autonoom te blijven binnen Israël, of een federatie aan te gaan met Jordanië (de Westoever) en Egypte (Gaza). 'Maar ongeacht het kader waar de Palestijnen uiteindelijk voor kiezen, zullen zij geen eigen leger mogen hebben. Na 15 jaar kunnen zij een vorm van diplomatieke mis sies in het buitenland inrichten en bij de Verenigde Naties,' zou Peres hebben gezegd. Israël zou nu eerst het conflict met Egypte over de grensstrook Taba willen oplossen. As-Safir zei dat het telefoongesprek van Has san en Moebarak op band was op genomen en afgespeeld voor de be langrijkste Egyptische experts op het gebied van arabisch-Israëli- sche zaken. OOST-BERLIJN (AP) - De 'Nieu we Berlijnse' synagoge in Oost- Berlijn, die tijdens de Tweede We reldoorlog door de nazi's in brand werd gestoken en vervolgens door bombardementen volledig werd verwoest, zal ten behoeve van de kleine joodse gemeenschap weer opgebouwd worden, zo hebben de Oostduitse media gisteren bekend gemaakt. Het persbureau ADN meldde dat in de synagoge een museum zal worden ingericht over de geschie denis van de Berlijnse joden en hun dood in de concentratiekam pen. In het vooroorlogse Berlijn woonden 173.000 joden. Momen teel wonen in Oost-Berlijn nog 490 joden, terwijl hun aantal in West- Berlijn op 6.000 wordt geschat. ADN citeerde Peter Kirchner, de leider van de joodse gemeenschap in Oost-Berlijn, die er op aandrong dat ook de 5.000 boeken tellende joodse bibliotheek in de synagoge zal worden ondergebracht. Het persbureau maakte niet be kend wanneer met de bouwwerk zaamheden zal worden begonnen, en hoelang zy gaan duren. Moge lijk staat het plan in verband met het feit dat volgend jaar het 750-ja- rig bestaan van de stad gevierd zal worden. De synagoge zal in zijn oude luis ter worden hersteld. De Moorse ar chitectuur van het gebouw, dat in 1866 voor de gelovigen werd open gesteld, wordt volledig aangehou den. Het gebouw, aan de Oranien- burgerstrasse, werd tydens de be ruchte 'Kristallnacht' van 9 op 10 november 1938 door de nazi's in brand gestoken, waarna de brand op bevel van het hoofd van de Ber lijnse districtpolitie werd geblust, omdat het gebouw historische waarde bezat. Tot 1940 werd de beschadigde synagoge voor godsdienstoefenin gen gebruikt door de nog in Berlijn aanwezige joden. Vervolgens, na dat alle joden naar de kampen wa ren afgevoerd, werd het gebouw door de nazi's in beslag genomen en als pakhuis gebruikt. Tijdens de bombardementen van de geallieer den werd de synagoge in 1943 vrij wel met de grond gelijk gemaakt. In 1958 werden de laatste resten op bevel van de Oostduitse autori teiten opgeruimd, vanwege het dreigende instortingsgevaar. Het verbranden van de Marokkaanse vlag door demonstranten bij de Marokkaanse ambassade in Beiroet. (foto AP) HAVANA (AFP) - De Cubaanse partijleider Fidel Castro heeft zyn- landgenoten verrast door op de te levisie te pleiten voor een pers die uitvoerig bericht en daarbij geen onderscheid maakt tussen goed en slecht nieuws. Castro zei dat Cuba zijn vuile was in het openbaar moest wassen en dat het afgelopen moest zijn met geheimzinnigheid en myste rieusheid. Hij wees op de rol die de pers vervult als 'beslissende factor' by het corrigeren van fouten en ne gatieve ontwikkelingen. De pers moet zijns inziens kritisch en dyna misch zijn en net zo min onaange name dingen verzwijgen als jube len over positieve. „Wy beschikken over een uiter mate machtig wapen dat we niet weten te gebruiken", aldus Castro, die journalisten aanmoedigde op onderzoek uit te gaan, aan de kaak te stellen en "eerlijk en met respect voor de revolutionaire moraal" te oordelen. Waarnemers in Havana spreken over een ommezwaai wat de poli tiek tegenover de pers betreft. Ca stro heeft de laatste maanden het voorbeeld gegeven en de ambtena rij, de ondoelmatigheid, de corrup tie, de slordigheid, de onbekwaam heid en de slechte leiding van de economie gehekeld. De nieuwe richting van de pers zou negatieve gevolgen kunnen hebben en aanleiding kunnen zyn tot onrechtvaardigheden, aldus Ca stro. Maar het is een noodzakelijk kwaad dat by het verstrijken van de tijd recht getrokken wordt. Fidel Castro was te horen op de twee televisiekanalen, die uittrek sels uitzonden van zijn rede op een plenaire zitting achter gesloten deuren van het Centraal Comité eerder deze maand. Michael Nozhkin is de ster in de nieuwe Russische film 'Solotrip', waarin hij een commando-eenheid leidt, die een Amerikaans complot verijdelt, dat erop gericht is een oorlog tussen de supermogendheden uit te lokken. Dit ten bate van het militair-industrieel complex. De Russische held. sterft in de film door een Amerikaanse geweer kogel. De Russische Rambo doet het momenteel goed in de Sowjet-bioscopen. (foto ap> ROME - Even plotseling als het be gon is de Italiaanse regeringscrisis weer bijna over. Dit valt op te ma ken uit de optimistische verklarin gen van Bettino Craxi, de demis sionaire premier die afgelopen maandag na het mislukken van de formatiepoging van Julio Andreot- ti, opdracht kreeg het op zyn beurt te proberen. door Hein ten Kortenaar De zekerheid dat hy zou slagen, kreeg Craxi eigenlijk al woensdag morgen, toen hy zijn consultaties maar dadelijk begon met de moei lijkste gesprekspartner, de chris ten-democratische leider Ciriaco de Mita. Diens partijgnoot And- reotti was vastgelopen op het on wrikbare socialistische veto tegen hemzelf en welke andere christen democraat ook, en de irritatie hier over van de grootste coalitiepartij SARAH ANDREW-VIDEO (DPA) - De videofilm van de BBC over het huwelijk van prins And rew en Sarah Ferguson is al op de eerste verkoopdag een bestseller gebleken. Videohandelaren in En geland zeggen dat de film de ge wildste is sinds de roemruchte 'Thriller'-video van Michael Jack- De 100 minuten durende video film van tien pond sterling toont de hoogtepunten van de huwelijks dag en de gehele inzegenings plechtigheid in Westminster Ab bey. had makkelijk de vorm kunnen aannemen van een persoonlijke re presaille. Na afloop van het lange gesprek liet De Mita daarentegen weten dat zijn party niet gekant was tegen een voortzetting van Craxi's pre mierschap in een vijf-partijenrege ring, mits dit niet langer zou duren dan tot het komende vooijaar. Na afloop van die termijn zou Craxi het veld moeten ruimen voor een christen-democratische opvol ger, vermoedelijk Andreotti, maar zijn partij zou de samenwerking voortzetten tot het einde van de parlementaire zittingsperiode, dat wil zeggen tot de verkiezingen van 1988. In de volgende dagen verklaar den de republikeinen, sociaal-de mocraten en liberalen zich hiermee akkoord, zodat Craxi gistermiddag opgewekt aan president Cossiga kon melden dat de formatie vrijwel rond was, op een collectieve top ontmoeting van de vijf partyen na, die hy komende maandag denkt te houden. Het lijkt er dus op dat Ita lië volgende week weer een rege ring zal hebben, die er in grote lij nen net zo zal uitzien als de vorige. De onvermijdelijke vraag die zich opdringt, is: waar is deze crisis voor nodig geweest? Programmati sche of principiële geschilpunten lagen er niet aan ten grondslag, het minste van al wel de financiële re geling voor de plaatselijke overhe den, waarvan de parlementaire verwerping door Craxi werd aan gegrepen om het ontslag van zijn regering in te dienen. Velen menen nog steeds dat hy daarmee een on eigenlijke betekenis toekende aan die kamerstemming en Craxi heeft zelf erkend dat hij niet had hoeven aftreden. Dat hy het toch deed, kwam doordat hij een uitgelezen kans zag om zijn recht op de premier-zetel, of althans de erkenning van de noodzaak daarvan door de chris ten-democraten, eens en voor altijd af te dwingen. Dat is hem niet ge lukt: de christen-democraten heb ben hun woord gehouden, terwijl Craxi al de zijnen heeft moeten in slikken. Al maandenlang, sinds de regio nale verkiezingscampagne op Sici lië, had hij verkondigd nooit te zul len instemmen met een „premier schap op termijn". Dat is precies wat hy nu heeft moeten aanvaar den, en de overwinningskreten uit de socialistische hoek klinken dan ook weinig overtuigend. De christen-democraten verdedi gen hun eis met de overweging dat de gelijkwaardigheid van de coali tiepartijen waarop Craxi zich be roept, niet mag worden vervangen door een nieuw principe: dat na melijk de grootste partij voorgoed van het premierschap zal worden uitgesloten, op straffe van voor ar rogant of machtswellustig te wor den uitgemaakt. Volgens De Mita was de afspraak over de wisseling in de top van het kabinet al bij het vorige beraad van de vyf partijen gemaakt, maar Cra xi antwoordde daarop dat hy nooit iets dergelijks had ondertekend. Een van de voorwaarden die hy heeft moeten accepteren, is dan ook dat de afspraak nu formeel op schrift wordt gesteld, met de onuit gesproken beschuldiging dat een „gentleman's agreement" met Cra xi geen waarde heeft. Het is duidelijk dat het geschon den vertrouwen tussen de twee voornaamste regeringspartijen door de deze week gesloten wapen stilstand niet is hersteld. Zij zullen elkaar, zoals het Romeinse dagblad 'La Repubblica' gisteren schreef, „met het geweer in de aanslag" blijven beloeren en er bij de eerste de beste afwijking van de gemaak te afspraken op los schieten. Het is dan ook bepaald niet gezegd dat de vervaldatum van 1988 ook inder daad zal worden gehaald en dat vervroegde verkiezingen bij voor baat zijn uitgesloten. Protest Japanse steden tegen kernproef VS TOKIO (AP) - De burgemeesters van Hirosjima en Nagasaki, de twee Japanse steden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door een atoombom werden getroffen, heb ben gisteren protest uitgebracht te gen de ondergrondse kernproef die de Verenigde Staten donderdag in Nevada uitvoerden. Burgemeester Araki van Hirosji ma liet in een telegram aan de Amerikaanse ambassadeur Mike Mansfield in Tokio weten het te be treuren dat de VS de proef hebben gehouden zo vlak voor 6 augustus, de dag waarop het 41 jaar geleden is dat de stad door de atoombom werd vernietigd. Perez de Cuellar Javier Perez de Cuellar, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties die donderdag een ingrij pende hartoperatie heeft onder gaan in New York, herstelt voor spoedig. Dit heeft een woordvoer ster van het Mount-Sinaizieken- huis in New York gisteren ver klaard. Naar verwachting moet de 66-ja- rige Peruaan nog enkele dagen op de afdeling hartbewaking van het ziekenhuis blijven. De chrirurgen zeiden dat de secretaris-generaal binnen twee weken zijn werkzaam heden kan hervatten. Gonzalez De Spaanse premier Felipe Gon zalez heeft gisteren zijn nieuwe ka binet bekend gemaakt, nadat hij werd beëdigd voor een tweede ter mijn van vier jaar, na de verkie zingsoverwinning van zyn socialis tische partij op 22 juni. Gonzalez verving vijf ministers, die van volksgezondheid, open baar bestuur, industrie en arbeid, hij schafte het ministerie voor au tonome gebieden af en richtte een nieuw ministerie voor parlemen taire betrekkingen op. Charta 77 Herman Chromy, een Tsjecho- slowaakse schrijver die het men- senrechtendocument Charta 77 mee heeft ondertekend, is gisteren door een rechtbank in Praag tot twee jaar cel veroordeeld. Naar van de zijde van de rechtbank verluid de, stond hy terecht op de aan klacht „ondermijning van het staatsgezag". Een gelijktijdige onthulling van een blauwdruk voor een hervorm de Sowjet-Unie door het Britse dagblad The Guardian en de Ame rikaanse omroep NBC heeft deze week in het Westen tot een bizarre publiciteitsgolf geleid. "Kremlin radicals seek reform" (radicalen in Kremlin vragen hervormingen) meldde de doorgaans niet in wind handelende Guardian op gezag van zijn Moskouse correpondent Mar tin Walker breeduit op de voorpa gina. door Ton van Brussel De krant had de hand weten te leggen op een geheim manifest, ge dateerd: Leningrad, 21 november 1985, waarin de Sowjet-burger zul ke vergaande maatregelen in over weging worden gegeven als een meerpartijenstelsel, vrijheid van drukpers, geloof en ondernemer schap. De krant sprak in dit ver band van een "hartekreet", opge steld door de "Beweging voor So cialistische Vernieuwing". Walker wist te melden dat achter deze benaming een gezelschap' schuil gaat van hoog geplaatste functionarissen tot het niveau van het Centrale Comité dat blijk van ruime kennis van in de Sowjet- Unie doorgaans schaarse informa tie. Het zou de samenstellers niet te doen zijn om het om zeep helpen van de socialistische droom, maar Official silence greets the aims of senior officials in working for rival political groupings Secret manifesto calls for freedom of speech EXCLUSIVE jfcHtietfrunework poHticaj leadership of^thj r allowed to proceed. argument^ the I «elf oi omoHon' De "exclusive" van Guardian en NBC trok vervolgens een spoor van nieuwsberichten en commen taren door de westerse media, want zo gaat dat in de wereld van de vrije drukpers: het onwaar schijnlijke wordt waarschijnlijk als de integriteit van de boodschapper onomstreden is. Onwaarschijnlijk is dat het mani fest de status (en dus de invloed kan hebben) die het wordt toege dicht. Waarschijnlijk is slechts dat het bestaat. Met andere woorden: een vervalsing a la de Hitler-dag- boeken is vrijwel zeker niet aan de orde, om de eenvoudige reden dat de boodschap elke spectaculaire lading ontbeert. Epistels van hervormende strek king zijn nergens schaars, ook niet in de Sowjet-Unie. De romantiek van de zold^rkamerpraatgroep of werkvloer daargelaten (zo begon nen respectievelijk Charta en Soli dariteit), kent ook Oost-Europa zyn 'denktanks' op de officiële in stituten, waar niet zelden frisse va rianten op oude thema's worden gecomponeerd. Die kunnen hun weg vinden in de politiek bureau cratie en soms wordt daar later nog iets van terug gevonden in officieel beleid. Zo is het allerminst een ge heim dat partijleider Gorbatsjov bij zijn aantreden op alle niveau's adviseurs aan het werk heeft gezet om de redactie van het toen op sta pel staande nieuwe partijprogram ma naar zijn hand te zetten. Er is weinig fantasie nodig voor het besef dat over doelstellingen als de bestryding van corruptie, bureaucratie, drankmisbruik en verspilling in brede kaders en op hoog niveau is nagedacht. De sa menstellers van het manifest zou den Gorbatsjovs aanpak niet 'radi caal' genoeg hebben gevonden en daarom tot publikatie van hun denkbeelden hebben besloten. De datum van 21 november 1985 doet in dit verband wat vreemd aan. De voorbereiding van party programma en partycongres was toen nog in volle gang en de uit komst was voor een optimist moei lijk te bevroeden (pessimisten we ten dat verandering geen syno niem voor Sowjet-beleid is; opti misten geloven in beterschap en de kracht van het manifest). Die datum kan, dat moet Walker worden nagegeven, willekeurig zyn gekozen, om het de autoritei ten moeilijker te maken de her komst van het document te trace ren. Het kan bijvoorbeeld heel goed de oprichtingsdatum van de Beweging zijn. Walker heeft gezegd dat hij per soonlijk kan instaan voor de status van enkele auteurs. De lezer moet dat maar aannemen en heeft niet meer houvast dan de tekst van het manifest. Die verraadt - om het mild te zeggen - nogal wat naïviteit. Niets wordt nagelaten om de lezer te overtuigen van de goede bedoe lingen van de auteurs met Lenins erfgoed, maar in dezelfde adem- wordt gelonkt naar westerse ver worvenheden, die daarop haaks staan. Zo wordt onder verwijzing naar affaires als Watergate, Lock heed en Greenpeace gepleit voor vrijheid van drukpers als probaat middel om corruptie tegen te gaan. Pikant detail is dat veel beschou wers in het westen juist in het noe men van die schandalen, het be wijs zien dat de opstellers tot de goed geinformeerde klasse beho ren. In werkelijkheid zijn deze kwesties steeds in de voor iedereen toegankelijke partybladen behan deld als bewijslast voor een verloe derd politiek systeem dat niette min door het Westen in stand \yordt gehouden. Ook het noemen van economische kerngegevens kan niet echt imponeren, omdat het óf om al bekende cijfers gaat óf juist geheime gegevens betreft waarvan de juistheid moeilijk is vast te stellen. De schets van de stand van za ken in de Sowjet-Unie (stagnatie) en de aangeboden receptuur (dy namiek door meer vrijheid) zijn al lesbehalve opzienbarend. Ze lig gen zo voor de hand en zijn al zo vaak te berde gebracht dat inmid dels een kind de was kan doen. Het spectaculaire zou moeten schuilen in de autoriteit van de auteurs, maar daarover tasten we in het duister. De enige verklaring voor alle aandacht moet dan het beeld zijn dat in het Westen over de Sowjet- Unie domineert. Het idee alleen al dat daar door mensen wordt nage dacht, ja zelfs een afwijkende ba lans wordt opgemaakt, wordt me nigeen hier kennelijk te veel. In dat klimaat kan een manifest als dit een eigen leven gaan leiden als "volslagen verrassend en opmer kelijk". Een (vakantie)tripje naar de Oost kan een remedie zijn tegen zoveel misverstand en vooroor deel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7