Kamerleden niet bijster deskundig Mljardenflop Kalkar sterft langzame dood Van Agt wil praten over Orco-bijbaan Wwv-uitkering groep vrouwen niet toegekend Okapi-transport goed voor halve meter bureaucratie Pax Christi boos om 'vergeten' toezegging Lubbers komt Kok slechts deels tegemoet Fraude met zwartwerkers: directeur krijgt 2,5 jaar cel ZATERDAG 26 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 In besluiten over ingewikkelde zaken DEN HAAG (ANP) - De toerusting van leden van de Tweede Kamer om zorgvuldig besluiten te nemen over technisch ingewikkelde onderwerpen zoals bijvoorbeeld de stel selherziening, is volstrekt onvoldoende. Kamerleden laten het over aan specialisten bin nen hun fractie. Ook die beschikken echter vaak over onvoldoende deskundigheid. Ze zijn onzeker en gevoelig voor lobbywerk. Dit concludeert de zogenoemde Corona-groep, een verzameling deskundigen op het gebied van de sociale zekerheid, in een overzicht van haar werkzaamheden. De Co rona-groep fungeerde tijdens het vijf weken durende marathonde bat (van 9 april tot half mei) in de Tweede Kamer over de stelselher ziening als „de hete adem in de nek van de parlementariërs". Vooral de leden van de, rege ringsfracties CDA en WD krijgen DEN BOSCH (ANP) - De Brabant se commissaris van de koningin mr. A. van Agt is bereid om na het zomerreces met de fractievoorzit ters uit Provinciale Staten overleg te voeren over zijn lidmaatschap van de Raad van Bijstand van het beleggingsfonds Orco. Dat blijkt uit een gisteren verstuurde brief aan de fractievoorzitters. Van Agt gaat niet in op een eerder gedaan verzoek van de fractievoorzitters om zich alsnog te beraden over de vraag of het niet beter zou zijn om die nevenfunctie neer te leggen. Onlangs werd bekend dat Van Agt sedert maart deel uitmaakt van de Raad van Bijstand van Orco. Deze maatschappij houdt zich be zig met wat wordt genoemd „belas- tingontwijking", onder meer door het doen van investeringen in Au stralië. Alle fracties in Provinciale Staten reageerden in meer of min dere mate verontwaardigd. Een mededeling van Van Agt dat de rechtmatigheid van handelen van Orco „boven iedere twijfel is ver heven" was voor de fractievoorzit ters niet voldoende. Zij eisten vori ge week van Van Agt nadere uitleg. Bovendien lieten zij hem schrifte lijk weten dat hij er verstandig aan zou doen de functie neer te leggen. van de Corona-groep gepeperde kritiek te verdurén. Zij hebben zich nauwelijks een eigen oordeel gevormd over de wetsontwerpen die werden behandeld. Hun bijdra ge aan de discussies was minimaal. Niet de kracht van argumenten heeft de doorslag gegegeven, maar de kracht van het getal: het beha len van de meerderheid voor hun standpunten bleek' van groter be lang dan een goed sociaal stelsel. Nadat staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegen- heid) een aantal van hun wijzi-' gingsvoorstellen had overgeno- men, waren zij tevreden en stopten de discussie, aldus de Corona- groep. De groep stelt dat haar invloed op korte termijn gering was. Op sommige punten is over de voor stellen van de regeringsfracties, mede onder druk van de deskundi gen in het Haagse hotel Corona, wel langer gediscussieerd. Ook zijn Arrestaties op Molukse eilanden 'pure verzinsels' DEN HAAG (ANP) - De Indonesi sche ambassade in Den Haag heeft de beschuldigingen van Molukse organisaties in Nederland over schendingen van de mensenrech ten op de Molukken gisteren in een verklaring tegengesproken. De de monstratie van donderdag in Den Haag tegen die vermeende schen dingen is volgens de verklaring „een voorwendsel om de Indonesi sche regering in diskrediet te bren gen". Er zijn volgens de organisaties op verschillende Molukse eilanden tientallen mensen gearresteerd na het hijsen van de RMS-vlag op 25 april, de dag waarop in 1950 de Mo lukse republiek RMS werd uitge roepen. Volgens de ambassade zijn die berichten „pure verzinsels". Van een vermeende arrestatiegolf op de Molukken weet de ambassa de niets af. er voorstellen hier en daar bijge steld. Op langere termijn zouden de ef fecten wel eens groter kunnen zijn. De Graaf en Lubbers en verschil lende CDA-Kamerleden zijn vol gens de Corana-groep zenuwachtig geworden. Het maatschappelijk draagvlak voor hun wetgeving was afwezig, hun argumentatie bleek onvoldoende, hun geweten werd op de proef gesteld. De stelselher ziening was voor het grootste deel al lang beklonken, daar kon weinig meer aan veranderen, aldus de groep. Toch heeft de Corona-groep nog enige hoop voor de toekomst. Zij verwacht een zorgvuldiger, rechtvaardiger en meer gewetens vol optreden van de christen-de mocraten. Dat kan des te effectie ver nu het CDA meer politieke macht (zetels) heeft gekregen. Op langere termijn kan „de hete adem in de nek" dan ook vruchten afwer pen, verwacht de groep. Groot voordeel in elk geval, al dus de Corona-groep, is de verbe terde samenwerking tussen de di verse belangenorganisaties op het gebied van de sociale zekerheid. Broertje trekt winkelkast om: zusje overleden GRONINGEN (ANP) - Een twee jarig meisje uit Hoogezand-Sappe- meer is gistermorgen in het Acade misch Ziekenhuis in Groningen 'Overleden aan verwondingen die zij opliep bij een ongeval in een zelfbedieningswinkel. Het ongeluk gebeurde donderdagmiddag in een winkel voor doe-het-zelvers in Hoogezand-Sappemeer. Het acht jarige broertje van het meisje trok aan een zelfbouwkast die omver viel en boven op het meisje te rechtkwam. Zij raakte daardoor ernstig gewond en werd overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Groningen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken wei gert vooralsnog met terugwerken de kracht een wwv-uitkering toe te kennen aan vrouwen die vóór 23 december 1983 werkloos waren en die niet werden aangemerkt als kostwinner. Dat blijkt uit antwoor den van de staatssecretaris op .schriftelijke vragen van het Ka merlid Dales (PvdA). Met ingang van die datum kre gen vrouwen die werkloos werden na afloop van de ww-uitkering wel recht op een half jaar wwv. Dat hing samen met een richtlijn van de EG, dat vrouwen op gelijke voet moesten worden behandeld met mannen in de sociale zekerheids sfeer. En die hadden al recht op een vervolguitkering van de wwv. De voorzitter van de raad van be roep in Den Bosch, die op 11 juni oordeelde dat vrouwen die vóór 23 december 1983 werkloos waren ook en zonder enige beperking in aanmerking kwamen voor wwv heeft het bij het verkeerde eind, zo leidt De Graaf af uit onder meer een Kamerdebat dat eindigde met verwerping van een wijzigings voorstel Willems (PSP) waarin vrouwen dat recht onbeperkt werd toegekend. Gemeenten hebben inmiddels tegen die uitspraak van de raad van beroep verzet aangetekend. ROTTERDAM (GPD) - Het overbrengen van een okapi van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp naar een dierentuin in het Ame rikaanse Cincinatti is aardig in de papieren gelopen. Een halve meter hoog is inmiddels de stapel diergeneeskundige en douanepa- perassen die eeji van dé oppassers op de foto toont. De okapi is met toestemming van het hoogste gezag gevangen in het Ituri-woud in Zaire. Daarna is het dier verscheept naar Ant werpen, waar het in een Belgische dierentuin enige tijd kon wen nen aan het klimaat. Vervolgens kwam de okapi in Blijdorp te recht, omdat die beschikt over een door de Amerikanen goedge keurde quarantaine-ruimte. Hier wordt het dier tijdens zijn ver blijf twee maanden onderzocht op alle mogelijke tropische dieren- ziekten. Als die onderzoeken goed aflopen - de helft is inmiddels achter de rug - mag het dier naar de Verenigde Staten, waar het in New Jersey eerst nog eens twee maanden in quarantaine blijft, voordat het kan doorreizen naar zijn uitieindelijke bestemming in Cinci natti. Als de okapi daar aankomt, zal er inmiddels een jaar zijn verstreken. De Blij dorp-oppasser zegt te vrezen dat de stapel pa pieren dan opgelopen zal zijn tot een gewicht dat gelijk is aan de okapi zelf. (fotoGPD). DEN HAAG (ANP) - De rooms-ka- tholieke vredesbeweging Pax Christi heeft de minister van de fensie gewezen op een mogelijke foutieve procedure inzake een af te sluiten overeenkomst tussen Cana da en Nederland over het houden van laagvliegoefeningen door de Koninklijke Luchtmacht boven Groose Bay in Canada. In mei heeft Pax Christi gepro testeerd tegen deze laagvliegoefe- De snelle kweekreactor in Kalkar is bijna klaar. Na 14 jaar bouwen, demon streren en politiek geruzie staat aan de Rijn een kolos die bijna acht miljard heeft gekost. Sinds een week is het bijna zeker dat de snelle kweekreactor nooit stroom zal leveren en dat de Bondsrepubliek zijn eerste atoomruine krijgt.. door Hans Hoogendijk De deelstaatregering van Noord- rijn-Westfalen, waar de SPD met absolute meerderheid regeert, weigert om veiligheidsredenen de laatste twee vergunningen af te geven. De centrum-rechtse Bondsregering van Helmut Kohl kan dit besluit herroepen. Maar met "Ijsernobil' nog in het achterhoofd en de algemene verkiezingen in het vooruitzicht, zal Kohl daar niet snel toe beslui ten. Nog houdt Bonn officieel vol dat de snelle kweekreactor in be drijf zal worden gesteld, maar er zijn steeds minder mensen die dat nog geloven. Kalkar, het aan staande einde van een dure ver gissing. Veertien jaar lang is de snelle kweekreactor het symbool ge weest van een verbeten strijd om kernenergie. Het project, eens begonnen om het Westduitse technologische vernuft te bewij zen en om de energiebehoefte tot in lengte van jaren te dekken, is uitgegroeid tot de grootste in dustriële miskleun in de West duitse geschiedenis. De geheimzinnige, uitdagende snelle-kweektechnologie lijkt te worden afgeschreven, bijna een jaar nadat boer Josef Maas, het symbool van alle verzet, gebro ken de strijd had gestaakt. Hij wóont er nog steeds, maar met Kalkar wil hij niets meer te ma ken hebben. De man, die 14 jaar vocht tegen de machtige heren van de Kraft- werk Union, die bij zijn erf een kerncentrale wilden bouwen, verkocht vorig jaar zijn boerderij aan zijn tegenstanders. Maas wil geen enkel commentaar meer ge ven. De beste jaren van zijn leven heeft hij gegeven, gezin en boer derij verwaarloosd. Toen alles vergeefs leek, capituleerde hij. Het meest dodelijke argument tegen Kalkar is dat de reactor he lemaal geen snelle kweekreactor meer is. Uit kostenoverwegingen De snelle kweekreactor in Kalkar: een dure vergissing is de kern omgebouwd. De SNR300 is daardoor van 'kwe ker' omgebouwd in een 'verbran der'. Kalkar moest uranium 238 om zetten in het splijtbare pluto nium 239. In dit proces zou de reactor meer brandstof afschei den, dan verbruiken, maar door de ombouw produceert Kalkar nu slechts 96 procent van het verbruik en is dus een verbran der geworden. Een woordvoer der van de SBK, Schnell Bruter Kemkraftgesellschaft, heeft ove rigens ruiterlijk toegegeven de publieke werking van dit argu ment zwaar te hebben onder schat. Het meest omstreden is echter de veiligheid van dit reactortype. Weliswaar stelde een enquête commissie van de Bondsdag in 1982 dat de reactor veilig is, Tsjemobil heeft alle theorie over 'rest-risico's' op hun kop gezet. Een 'GAU' zoals in Tsjernóbil zou bij een plutonium-reactor van het type Kalkar rampzalige gevolgen hebben voor de dicht bevolkte industriële driehoek tussen Dortmund, Keulen en Rotterdam. Plutonium is de gevaarlijkste stof op deze aarde. Na 25.000 jaar (foto Anefo) verliest het pas de helft van zijn dodelijke uitwerking. Levensge vaarlijk is ook het voor koeling gebruikte natrium. Deze stof be gint by contact met de lucht te branden en reageert explosief als het nat wordt. Behalve de vele scheurtjes en lekken in buizen en tanks, heb ben de bouwers van Kalkar ook al een natriumbrand gehad. Op 12 november 1984 brak op het dak een natriumbrand uit. Twee kilo van dit spul werd toen bij een test door het snel-ventilatie- systeem geblazen en zette een flink stuk dak in brand. De toe gesnelde brandweerlieden gin gen het vuur met water te lijf, maar ontdekten pas na explosies dat ze met natrium" te doen had den. Indien al deze argumenten nog niet voldoende zijn, hebben de tegenstanders van de snelle kweekreactor nog de Bethe-Tait- Storing achter de hand: deskun digen houden het voor mogelijk dat de reactorprestatie in onder delen van een seconde 1000 keer groter wordt, de kernbrandstof verdampt en de reactorketel on der enorme druk uit elkaar springt. Het resultaat is de pluto nium GAU. Het zijn allemaal geen nieuwe beweringen of berekeningen, maar, na Tsjemobil worden ze veel serieuzer genomen dan vroeger en onder deze omstan digheden weigert de SPD-rege- ring in Dusseldorf dan ook de vergunning af te geven. Stilletjes wordt er al uitgere kend wat het einde van Kalkar financieel betekent. De Neder landers en Belgen, die samen een miljard in Kalkar hebben ge stopt, zullen ongetwijfeld hun geld terug willen zien. Samen met andere claims en enorme renteverliezen zou de snelle- kweekreactor nog een extra strop opleveren van ruim 2,5 mil jard. Voorzichting manoeuvre ren alle betrokken partijen om als het einde komt niet met de Zwarte Piet te blijven zitten. Maar ook om andere redenen klampen velen zich vast aan de SNR300. De domino-theorie doet opgeldt: valt Kalkar, dan is auto matisch de zeer omstreden op werkingsfabriek in het Beierse Wackersdorf overbodig, wat uit eindelijk ook het einde zal bete kenen van de zogenaamde licht waterreactoren. In West-Duitsland bepaalt de atoomwet namelijk dat reactoren niet mogen worden gebouwd of gebruikt als de eindopslag van het radio-actieve afval niet is ge regeld. De zogenaamde 'Entsor- gungsparagraaf. In Kalkar staat al het werk in middels op een laag pitje. Alleen de bewakingsploegen maken overuren. Ze controleren echter hoofdzakelijk de mannen die de bouwplaats verlaten. Koffer ruimtes moeten open, er moet worden uitgelegd of die schrijf machine wel privé-eigendom is, en wat dat voor gereedschap is. De controles zijn opgevoerd, want de SBK is bijna klaar met bouwen en meer dan 1000 werk nemers van andere firma's wor den na jaren werk aan de beton- kolos ontslagen. Het wordt stil rond Kalkar. De politici moeten zich base rend op technische rapporten het laatste oordeel vellen. De Groenen hebben al een aardige oplossing voor de ruine aan de Rijn: een zwembad en een super- disco of een gedenkplaats voor technologische grootheidswaan. Josef Maas vertrekt over een paar weken naar Paderborn. Daar wil hij op een kleine boer derij proberen te vergeten. Met Maas was ook Kalkar bijna ver geten. Geen massale demonstra ties meer en slechts verbleekte leuzen op de muren in Kalkar en Honnepel. Vage herinneringen aan een tijd waarin tienduizen den demonstranten tegenover enorme politiemachten stonden. Maar toen kwam Tsjemobil en de volgende dag zag alles er an ders uit. Onder de atoomwolk uit het verre Rusland vormde zich een nieuw, breed afwijzings front, dwars door alle politieke partijen en maatschappelijke la gen heen. West-Duitsland wil de 'Snelle Natriumgekoelde Reac tor 300 Megawatt', kortweg SNR300, niet meer. De aktiegroepen tegen Kalkar zijn intussen uit hun as herrezen. "Er is een enorme opleving. Twee jaar geleden was de bewe ging op sterven na dood. Maar na Tsjemobil is alles anders gewor den", vertelde een plaatselijke actievoerder. In 1985, bij de laat ste anti-Kalkarfietstocht waren er 35 deelnemers, nu stonden er pas geleden weer meer dan 4000 man aan de poorten. Zij vinden een steeds bredere ondersteu ning in politiek en wetenschap'. Voor de tegenstanders is de SNR300 het prototype van een tot uitsterven gedoemde techno logische dinosaurus. Econo misch heeft de reactor geen zin meer, omdat de bouwkosten van de oorspronkelijke 500 miljoen zijn gestegen tot het astronomi sche bedrag van bijna acht mil jard. Het ding zal nooit rendabel stroom kunnen produceren. En verder, zo stellen zy, is de stroombehoefte ver achter geble ven bij de overspannen progno ses van de jarèn zeventig. Ook de uraniumvoorraden zijn veel gro ter dan vroeger werd aangeno men. De snelle kweekreactor die eens, op papier, uranium 60 keer effectiever zou kunnen benutten dan een 'gewone' kerncentrale is ook om die redenen overbodig. Zelfs het nu door de CDU en delen van de liberale FDP gehan teerde argument dat Kalkar voor onderzoeksdoeleinden prima ge schikt is, wordt van tafel ge veegd. Andere landen, zoals Frankrijk met zyn Super Phenix, hebben intussen een voorprong van meer dan tien jaar. ningen en een te vestigen Navo-op- leidingscentrum voor de tactische luchtmacht. Beide ontwikkelingen passen niet alleen in een offensieve defensiestrategie maar gaan ook ten koste van de lokale bevolking, het Innu-volk, aldus de vredesor ganisatie. De Innu's die reeds 9000 jaar in Groose Bay leven, worden door de op een hoogte van 30 meter uitgevoerde vliegoefeningen in hun bestaan bedreigd. In een reactie op dit protest zeg de de voormalige minister van de fensie, De Ruiter, toe dat dit af te sluiten verdrag tussen Canada en Nederland het Nederlandse parle ment ter goedkeuring zou worden voorgelegd. Deze toezegging lijkt te zijn vergeten. Althans uitlatin gen tegenover de Canadese pers van de militaire attaché van de Ne derlandse ambassade te Canada doen dit vermoeden. Deze berichten spreken van on dertekening van een overeen komst door Canada en Nederland binnen een termyn van twee tot zes weken. Het vermoeden dat de toezeggingen van ex-minister De Ruiter niet worden nagekomen is bevestigd door de voorlichtings dienst van de luchtmacht van het ministerie van defensie. „Blijkbaar was het ministerie de toezegging vergeten", zo liet de voorlichtings dienst weten. Pax Christi heeft de nieuwe mi nister van defensie, van Eekelen, in een brief om opheldering ge vraagd. Ook wil de vredesbewe ging weten op welke termijn het Nederlandse parlement zich zal buigen over de af te sluiten over eenkomst en of de Canadese ver wachtingen over de gevolgen van de laagvliegoefeningen voor de lo kale bevolking in de Nederlandse besluitvorming zullen worden be trokken. SCHIETPARTIJ - De politie van Tilburg heeft gisteren na een schietpartij in de binnenstad drie mannen onder wie twee Belgen aangehouden die kort tevoren een mislukte bankoverval hadden ge pleegd in Goirle. Er zyn geen ge wonden gevallen. Wel zijn enkele voertuigen van de politie geraakt. De politie zelfheeft niet geschoten. De drie verdachten vluchtten na het mislukken van de overval van uit Goirle per auto naar Tilburg, waar ze opgemerkt werden door een surveillancewagen. De wagen- zette de achtervolging in en werd daarbij door de drie onder vuur ge nomen. Uiteindelyk slaagde de po litie er in de wagen van de overval lers klem te rijden. DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers is PvdA-fractievoorzitter Kok slechts gedeeltelijk tegemoetgeko men bij diens verzoek om open baarmaking van een aantal stuk ken die een rol hebben gespeeld in de kabinetsformatie. Uit de stuk ken die Lubbers gistermiddag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd blijkt dat hij meent niet de be voegdheid te hebben de 200 wijzi gingsvoorstellen die CDA en WD hadden ingediend op het concept- regeerakkoord, te openbaren. Evenmin krijgt de Kamer inzage in verschillende notities die demis sionaire bewindslieden op verzoek van informateur De Koning heb ben vervaardigd. Ook de vragen van Kok over meer inzicht in de besluitvorming over de begroting voor 1987 wor den door Lubbers niet beant woord. De besluitvorming hier over wordt pas in augustus afge rond en pas op Prinsjesdag ge openbaard, zo laat Lubbers aan Kok weten. Wel heeft Lubbers een aantal brieven van minister Ru- ding van financiën uit de formatie fase naar de Kamer gestuurd even als het rapport van de toenmalige Kamerleden De Korte (WD) en Deetman (CDA) over de verminde ring van het aantal staatssecretaris sen. Uit dit laatste rapport blykt dat De Korte en Deetman terug wilden van 16 staatssecretarissen naar 8. Het zijn er uiteindelyk 11 gewor den. De drie die De Korte en Deet man ook nog hadden willen schrappen zijn: justitie, binnen landse zaken en een van de staats secretariaten op economische za- ken.Wel heeft Lubbers min of meer ongevraagd een brief van mi nister Ruding en diens staatssecre taris Koning naar de Kamer gezon den over de voorstellen van de commissie-Oort inzake belasting- vereenvoudiging. Als de voorstel len van de commissie ongewijzigd in praktijk zouden worden ge bracht, zou dat volgens de twee be windslieden inhouden dat ruim vier procent van de belastingplich tigen geconfronteerd wordt met een koopkrachtdaling van meer dan vijf procent, terwijl 12 procent een koopkrachtstyging krygt van meer dan vyf procent. Nadelig zyn de inkomenseffec ten voor de alleenstaanden als ge volg van het afschaffen van de al leenstaanden-toeslag. Voor de la gere inkomens is het effect zelfs sterk negatief. Positieve effecten zyn er voor de inkomens tussen 10.000 en 20.000 gulden, de mid deninkomens, bejaarden met ho gere inkomens, tweeverdieners met hogere inkomens en buiten landse belastingplichtigen. Stichting vraagt brede discussie over euthanasie DEN HAAG (GPD) - Er zou een nieuwe staatscommissie moeten komen die de wenselijkheid van een andere euthanasiewetgeving gaat onderzoeken. Dit vindt de in behoudende christelijke kringen wortelende stichting "Schreeuw om leven". Volgens haar is het ook nodig dat er over deze kwestie een brede maatschappelijke discussie op gang wordt gebracht. Eenzelfde bedrag als voor de BMD over ener gieproblemen (ongeveer 30 mil joen gulden) zou daarvoor beschik baar moeten komen. De stichting zegt binnenkort na men te zullen publiceren van men sen die naar haar mening be kwaam genoeg Zijn om zo'n brede maatschappelijke discussie te or ganiseren en uit te voeren. „Schreeuw om leven" geeft als ac tiegroep hiermee een reactie op het euthanasie-advies van de Raad van State. „Hiermee is overtuigend be wezen wat steeds is gezegd: de dis cussie in de samenleving over het leven is pas begonnen." Volgens SOL heeft de Raad van State bij een objectieve beoorde ling van het moment waarop van een stervensfase sprake zou mogen zijn alle termen van tafel geveegd' die gehanteerd zijn in de zogeheten proeve van het kabinet-Lubbers I en in het wetsontwerp van D'66. „De enige objectieve graadmeter is de bescherming van het leven. Een samenleving die zich niet baseert op dit grondrecht, moordt zichzelf uit", aldus de stichting. Over deze kwestie is een boek geschreven met de titel "Op leven en dood". De stichting geeft het uit samen met de Nederlandse Juris ten Vereniging Pro Vita. HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 43-jarige man uit Heemskerk veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2,5 jaar, omdat hij als directeur van een transportbedrijf in twee jaar tyd ruim 100 werknemers zwart heeft laten werken. De belastingdienst zou daardoor voor in totaal 1,5 miljoen gulden zijn opgelicht. De officier van justitie eiste tegen de man een onvoorwaardelijke celstraf van drie jaar. De rechtbank motiveert de relatief hoge straf met het argument dat de bestrijding van dergelijke fraude door het strafrecht moet worden onder steund. Dat zwaarder straffen vindt de rechtbank terecht „zolang de sa menleving wordt geteisterd door de mentaliteit die hier aan de orde is".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5