Bernhardstraat wordt woonstraat El Cid wacht weer invasie van bijna 2000 eerstejaars Expositie kastelen in Hooglandse kerk Herbestrating en nieuwe indeling begint maandag Beschoeiing Schelpenkade in orde ZATERDAG 26 JULI 1986 LEIDEN Drukte begint 11 augustus LEIDEN - Op 11 augustus is het weer zo ver: de jaarlijkse El Cid- week. Leiden krijgt dan weer de gebruikelijke 'invasie' van om en nabij de 2000 eerstejaars studenten te verwerken. Gedurende deze week krijgen de nieuwe studenten een 'stoomcursus' Leiden. In een paar dagen worden ze bekend ge maakt met de universiteit en de ge meente en met alle instellingen en activiteiten die voor hen in deze ge meente van belang kunnen zijn. door Wim wegman Het is al weer voor de 17de keer dat. deze kennismakingsweek wordt gehouden. (El Cid staat trou wens voor Enige Leidse Commis sie Introduktiedagen). Voor de le den van de commissie, John van der Lee, Gerbrand van den Ban, Mariene Vleggeert, Margo Bakker, Jan van Tilburg en Saskia de Wil de, betekent het einde van deze week de bekroning van een half jaar van voorbereidende werk zaamheden. De zes, allen rechtenstudenten, hebben voor dit werk speciaal vrij af gekregen van de universiteit. Tenminste, ze hebben toestem ming gekregen om drie maanden langer te doen over hun studie. "Maar we zijn er echt zes maanden intensief mee bezig geweest", stelt Saskia de Wilde. "Er gaat altijd veel meer werk in zitten dan je van tevoren denkt. Dus of die drie maanden voldoende zijn...". Sporthal Het grootste deel van het werk Arbeidsbureau organiseert computer cursussen LEIDEN/LISSE - De arbeidsbu reaus in Leiden en Lisse beginnen in oktober en november weer op leidingen tot programmeur en pro grammeur/systeemanalist. Deze zijn speciaal bedoeld voor werklo zen. De arbeidsbureaus gaan met deze opleidingen de boer op omdat er een grote vraag is naar dit soort Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Mattheus Frederi- cus zv. F.J. Moerman en F.C.J. Visser: Sebastiaan zv. F.L. van Staveren en M.M. van der Steen; Ronald Daniël zv. G. Hageraats en H.R.M. van Twillert; Milou dv. J. Hoogkamer en M. van der Pool; Theye zv. J.M. Wilderink; Roel Cornelis Johannes zv. C.B.A. van Al phen en M.M. Oostdam; Benjamin Pie- ter Fokke zv. P. Nicola en E. van der Neut; Kees zv. C.M. van Rooijen en G. Rous; Clasjna Jozephina Maria dv. S.A. Juffermans en C.G.M. van den Eijkel; Catharina Elisabeth Maria dv. S.A. Juf fermans en C.G.M. van den Eijkel; Sa rah Louise Elisabeth dv. P.T.W. Hudson en K.M.M. Brazenall; Dirkje Iris dv. G. Vlieland en H.M. Bosch; Sergio Marseli no zv. L.H.H. Dort en G D. Floridas: Claudia Petra dv. J.J. Haug en W. van Vollenhoven; Minon dv. P.R. Roden burg en C.J. Star; Johannes Wilhelmus Leonardus Cornelis zv. W.M. de Haas en A.M.M. van der Goes; Christina dv C. Schaap en S. Kuijt; Erwijn Marien Jan zv. H.F. Boer en W. Limburg; Robert- Jan Clement zv. T.J. Simonis en M.G. Gehrke; Tim zv. B. Bérczy en J.L.A. Lambrechts. Overleden: D. van der Voort, geb. 18- 3-1904, vrl., geh. gew. met T. van Duij- venbode; M. van Dorp, geb. 29-6-1986, vrl.; M.J. Olierook, geb. 14-7-1913, vrl.. echtgen. van J.C. Wassenaar; J. de Ko ning, geb. 30-9-1919, man; H.J. Parie van de leden van El Cid bestond uit het regelen van de nodige ver gunningen bij gemeente en politie, het uitstippelen van routes door de stad en het treffen van de nodige voorzieningen orri bijvoorbeeld studenten die nog geen kamer heb ben gevonden in Leiden, onder te brengen. In het verleden is geble ken dat er altijd een paar honderd eerstejaars zijn die nog geen pas send onderdak hebben tijdens de week. Om hen te kunnen onder brengen, heeft El Cid de nieuwe sporthal aan de Smaragdlaan afge huurd. Of hun werk voldoende is ge weest, moeten de leden van de commissie natuurlijk maar af wachten. De eerste test komt in elk geval op maandag 11 augustus, wanneer de eerstejaars zich 's och tends trappelend van ongeduld verzamelen op het parkeerterrein van molen De Valk. El Cid-voorzitter John van der Lee verwacht tussen de 1800 en 1900 studenten. "Van de centrale administratie in Groningen heb ben we te horen gekregen dat er 5000 mensen zijn die mogelijk in Leiden gaan studeren. Die hebben we allemaal een uitnodiging ge stuurd. In voorgaande jaren is ge bleken dat van dat aantal tegen de 2000 mensen ook inderdaad naar de introductieweek komen". Om een dergelijk aantal mensen enigszins in de hand te kunnen houden, denkt El Cid zo'n 200 be geleiders - mentoren - nodig te hebben. De wervingscampagne die daarvoor de afgelopen tijd is ge houden, heeft een redelijk succes gehad. Inmiddels hebben 185 stu denten zich aangemeld als mentor. En de commissie verwacht niet specialisten; de leerlingen zijn vrij wel verzekerd van een baan. De cursussen worden gegeven in samenwerking met de software house Ordina Nederland. Voor waarde voor de cursisten is dat ze voor de programmeur-opleiding minimaal havo (met wiskunde of economie) hebben gehad en voor de cursus programmeur/systeema nalist is minstens een HBO- of aca demische opleiding nodig. De cur sisten mogen bovendien niet ouder zijn dan 34 terwijl voor de pro grammeurs-opleiding een mini- mum-leéftijd geldt van 22 jaar. Be langstellenden kunnen zich tot 13 augustus opgeven bij het info-cen- trum van het GAB. vliet. geb. 28-1U-1H95, man; E.C.J. van Mook, geb. 29-6-1902, vrl., geh. gew. met W. den Hertog; A.T. Mohrmann, geb. 18- 5-1902, vrl.; P.J. Verhoef, geb. 11-2-1912, man; H. van Brero, geb. 3-5-1906, man; J.E. van Ham, geb. 12-4-1930, vrl., echt- gen. van W.P. Bogerd; C. Tesink, geb. 4-1-1916, vrl., echtgen. van H.J. van de Vlekkert; E.A.J. Nijkamp, geb. 19-6- 1926, vrl., echtgen. van P.D. Burggraaf; F.P. Michalski. geb. 3-5-1905, vrl., geh. gew. met J.J. van der Weide: J.A. van der Zwet, geb. 11-12-1930. man; B A. Hitzert, geb. 16-12-1957. man; A.E. Kreu- ger, geb. 8-6-1916, vrl., echtgen. van P.N. Vlasveld; M. Barendse, geb. 12-3-1896, vrl., geh. gew. met T.W. Zandvliet; M. Barendrecht, geb. 28-12-1897, vrl., geh. gew. met H.J. Velders; K. Stikkelorum. geb. 24-5-1899, man; J. Bolle, geb. 1-11- 1912, man; W.J. Jaarsma, geb. 17-11- 1969, man; J.N. Tulen, geb. 28-6-1911. man; D. van der Tuin. geb. 27-1-1913. man; S.K. Thoden van Velzen, geb. 6-11- 1905. man; T. Kouwenberg, geb. 26-4- 1900, vrl.; J.A. van der Hoek, geb. 17-12- 1906, man; E.C. Oosterveen. geb. 12-12- 1919. vrlechtgen. van J.P. Bakker; J. van der Plas. geb 19-1-1899. vrl., geh gew. met S. Dreef; C. Koning, geb. 27- 12-1936. man. A G. Slingerland, geb. 24- 3-1906, vrl.; J.J. Koolmoes. geb. 17-9- 1920, vrl.. echtgen. van F. La Grand; A.J.J. Alst, geb. 21-2-1915, vrl.. geh. gew. met J. Zorgman; J.W. van Kuijk, geb 26-2-1962. man; B.M.P. Kornet, geb. 4-8- 1914, man Gehuwd: J.A.E.M. Zoet en R.M. van den Burg; E. Wassen en M.G. Singer- ling; M. Kluts en A.J.M. Nievaart; SS. Gontarek en V. Terraneo; C.H. Verhage en K. den Hoed; G.F. Koolstra en E Riethoven. veel problemen om het aantal van 200 vol te krijgen. Anders ligt het met de werving van vrijwilligers die moeten helpen bij de verschil lende evenementen. De commissie kan hiervoor nog de nodige men sen gebruiken. Geluiden De invasie van eerstejaars begint maandag, na het verzamelen bij molen De Valk, pas goed met een optocht naar de Hooglandse kerk. Om het geheel een 'Leids' tintje te geven, laat de organisatiecommis sie de stoet voorafgaan door een draaiorgel. In de Hooglandse kerk zijn heel andere geluiden te horen als de week officieel wordt ge opend door waarnemend rector- magnificus prof. dr. J. Rispens en burgemeester C.H. Goekoop van Leiden. Na de officiële opening maken de El Cid-gangers een eerste ken- nismakingstocht door Leiden. De ze voert langs allerlei gebouwen, winkels, café's en instellingen die voor de Leidse student van belang kunnen zijn. 's Avonds worden on der meer in studentenhuizen, ca fé's en theaters verschillende eve nementen gehouden. Overigens wordt elke dag van de El Cid-week afgesloten met feest bij de studen tenverenigingen. Dinsdag en woensdag heeft El Cid een iets minder massaal karak ter. Die dagen worden de 2000 eer stejaars onderverdeeld in vier groepen die beurtelings kennisma ken met de universiteit zelf en de mogelijkheden tot sport, cultuur en studentendienstverlening in Leiden. Donderdag mogen de studenten LEIDEN Maandag 28 juli wordt een begin gemaakt met de voorbe reidende werkzaamheden voor de herbestrating en herindeling van de Bernhardstraat in Leiden- Noord. Na de werkzaamheden wordt in de straat een maximum snelheid van kracht van dertig ki lometer per uur. In de Bernhardstraat komen drie verkeersdrempels, een aantal nieu het min of meer zelf uitzoeken. Die dag houden verschillende instel lingen, musea, kunstgalleries, theaters en organisaties een open dag. De eerstejaars krijgen een lijst mee waarna ze zelf kunnen kiezen welke activiteiten ze bezoeken. Deze dag wordt overigens inge luid met een manifestatie in het Van der Werfpark. Om de eerste jaars alvast kennis te laten maken met de Leidse volksaard en - niet we bomen en borden die aandui den dat de straat een woonerf is ge worden. Dat wil zeggen dat er niet harder mag worden gereden dan dertig kilometer per uur. De Bern hardstraat wordt dus een echte woonstraat waar de veiligheid en bewegingsvrijheid van fietsers en voetgangers op de eerste plaats komt. Sinds 1 januari 1984 is het voor LEIDEN - De Nederlandse kaste len staan centraal in een kleine ten toonstelling in de Hooglandse Kerk. In samenwerking met de Ne derlandse Kastelenstichting en het Legermuseum in Delft wordt via foto's en tekeningen uiteengezet wat nu eigenlijk een kasteel is en welke plaats het kasteel inneemt in het Nederlands cultuurbezit. Het kasteel was niet alleen een huis met geheime gangen waar rid ders vertoefden. De tentoonstel ling geeft aan dat het kasteel een veel bredere functie had. In de elf de eeuw waren,er nog nauwelijks kastelen in ons land; men sprak toen van 'versterkt huys'. De een voudige toren van het huis d'Ever in Lisse is daarvan een goed voor beeld van. Het eerste kasteel was ook niet meer dan een woning van een adel lijk heer, die hij liet bouwen om zijn gebied beter te kunnen verde digen en om zijn gezin en perso neel te beschermen tegen eventue le overvallen. De poorttorens van de Doornenburg en de stoerheid van Ravestein te Heenvliet tonen duidelijk het belang van verdedi ging- Geleidelijk is men de kastelen bewoonbaarder gaan maken, maar dat ging wel ten kosten van de ver dedigbaarheid; immers door de grote ramen die meer licht in de te vergeten - het Leidse accent, is de presentatie van de manifestatie in handen gegeven van niemand minder dan Leidse Kees. Markt Op vrijdag, de laatste dag van de El Cid-week, wordt weer de Info markt gehouden. Op die dag staat voor het Academiegebouw, aan beide zijden van het Rapenburg. gemeenten mogelijk in woonwij ken een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur in te voe ren. De zogenaamde zoneborden moeten dan aan de rand van een wijk geplaatst worden. Vreewijk en de Maredijkbuurt beten in 1984 de spits af met de snelheidsbeper- kende maatregelen. Voorwaarden is dat in straten waarvoor de snelheidslimiet geldt sombere vertrekken moesten bren gen, gooit en schiet men gemakke lijker iets naar binnen dan door een smalle lichtspleet. Zodra de kasteelheer rijk genoeg was werd er om zijn kasteel een ringmuur gebouwd. Letten we ook eens op de oude ingang van de Leidse Burcht: klein en opvallend, want de verdedigende muur moest zo min mogelijk zwakke plekken hebben. LEIDEN De walkant en de be schoeiing langs de Vliet aan de Schelpenkade hoeft voorlopig niet vernieuwd te worden. Nader on derzoek heeft uitgewezen dat deze in een veel betere staat verkeren dan aanvankelijk werd gedacht. Dit schrijft de gemeente Leiden in een voorlichtingsbrief aan de be woners van de Schelpenkade. Ook de beschoeiing langs de Vliet aan de Andries Schotkade hoeft, in te genstelling tot eerdere plannen van de gemeente, niet te worden aangepakt. Beide karweien zouden, zo was de bedoeling, tegelijkertijd worden een groot aantal marktkraampjes. Daar presenteren zich allerlei maatschappelijke verenigingen en instellingen. De markt duurt van 09.00 tot 12.30 uur. Op en rond De Burcht wordt vrij dagmiddag een open lucht-festijn gehouden met onder meèr straatto neel, straatmuzikanten, een bandje en een schaaksimultaan. 's Avonds volgt een groot slotfeest. Om de El de nodige voorzieningen worden getroffen zoals de aanleg van drempels en het maken van weg versmallingen. De kosten van der gelijke maatregelen maken het noodzakelijk dat de dertig kilome terzones fasegewijs, of zoals in de Bernhardstraat, in samenhang met straatonderhoud- en/of riolerings werkzaamheden worden uitge voerd. Slachtoffer De belangrijkste reden voor het invoeren van de snelheidslimiet is de verkeersonveiligheid in de woonwijken. Ongeveer twintig procent van alle ongevallen in Lei den vindt plaats in woonstraten. Worden ook de buurtontsluitings- wegen meegerekend dan blijkt zelfs vijftig procent van alle onge vallen in woongebieden plaats te vinden. Vooral kinderen en oude ren zijn het slachtoffer van de ver keersonveiligheid. Vorig jaar verscheen een ge meentelijke nota waarin werd aan gekondigd dat in de meeste straten in woonbuurten auto's in de toe komst niet harder mogen rijden dan dertig kilometer per uur. Ze ker is dat bij die lagere snelheid het aantal ongevallen zal verminderen en dat het optredende letsel bij een ongeval minder ernstig zal zijn. De werkzaamheden in de Bern hardstraat zullen aanstaande maandag beginnen en naar ver wachting vijf weken duren. De der tig kilometerlimiet wordt direct na afronding van de werkzaamheden van kracht. Marnixstraat In de nabijgelegen Marnixstraat Na de uitvinding van het bus kruit verloren de kastelen hun stra tegische waarde en wérden de ver dedigbare huizen steeds meer aan gepast aan wooncomfort en luxe. Parken worden aangelegd, bossa- ges geplant: het bezit krijgt meer de vorm van een 'heerlijkheid'. Het kasteel kreeg toen ook meer de rol van bestuurscentrum en agrarisch centrum. Op de tentoonstelling zijn ook uitgevoerd bij de aanleg van nieu we rioleringen aan de Schelpenka de en de Andries Schotkade, het leggen van een nieuwe fietsers- en voetgangersbrug over de Vliet en de herinrichting van beide straten. Met deze plannen is een bedrag van enkele miljoenen guldens ge moeid. Hoeveel de gemeente be spaart door het uitstel van het ver nieuwen van de beschoeiingen en de walkant, kon een woordvoerder van de gemeente vanmorgen niet vertellen. Een en ander heeft gevolgen voor de aanpassing van de groen stroken in de Schelpenkade. Dat Cid-gangers voortdurend op de hoogte te houden van de verschil lende activiteiten en de gebeurte nissen van de afgelopen dagen, wil de ééganisatie-commissie dit jaar voor het eerst een 'dagblad' uitge ven. Hoewel, dagblad. Van der Lee: "Mensen moeten zich daar nu weer geen overdreven voorstellin gen van maken. Het zal waar schijnlijk een dagelijks A4'tje wor den". heeft het gezin Spies een actie ge houden om ervoor te zorgen dat er hun straat een snelheidslimiet van 30 kilometer per uur wordt inge voerd. Of dat er in elk geval maat regelen worden genomen om de snelheid van auto's te beperken. De leden van het gezin sloten ge durende een half uur de straat af met twee dranghekken om op die manier aandacht te vragen voor hun problemen. Volgens J. Spies rijden automobilisten vaak veel te hard in de straat. "Soms wel 80 ki lometer per uur. Als er dan plotse ling een kind oversteekt, is er geen remmen meer aan". Volgens hem is het zeker in het eerste gedeelte van de straat druk doordat veel kinderen zich verzamelen bij de daar aanwezige snackbar. Het gezin Spies wil dat de ge meente verkeersdrempels in de straat aanbrengt of de straat op sommige punten versmalt. Tegelij kertijd zou er dan een snelheidsli miet moeten worden ingevoerd van 30 kilometer per uur. Ze heb ben hun probleem inmiddels voor gelegd aan de gemëente. Die heeft nog niet gereageerd. Volgens een woordvoerder van de directie verkeer van de gemeen te zijn veel mensen van de afdeling die de klacht moet behandelen met vakantie. Wel wil hij in het alge meen kwijt dat door straten waarin autobussen moeten rijden, geen verkeersdrempels' of wegversmal lingen kunnen worden verwezen lijkt. En door een deel van de Mar nixstraat rijdt inderdaad een NZH- bus. Overigens gaat die niet door het deel waarin het gezin Spies woont. wat voorwerpen uit de vroegere tijd bijeen gebracht, zoals wapen tuig, boeken en illustraties. De tentoonstelling 'Van het ver sterkte huis tot het kasteel' duurt tot 2 september; di-za van 11.00 - 15.30 uur en ma van 13.00 - 15.30 uur. Het aardige boekje 'Kastelen zijn de moeite waard', een uitgave van de Kastelenstichting, is rijke lijk geïllustreerd en voor 1.50 gul den verkrijgbaar. hoeft nu nog maar op veel beperk tere schaal te gebeuren. De 'ge meente overlegt hierover nog met de bewoners. De gemeente heeft voorts beslo ten aan de Schelpenkade geen nieuwe parkeervakken aan te leg gen. Zij was dit aanvankelijk wel van plan. Dit is nu geschrapt om dat bewoners menen dat de de par keerhavens het woonklimaat rond de woonboten in de Vliet verslech teren. En het aanleggen van de par keerhavens langs de woonhuizen zou ondoeltreffend zijn. Deze be zwaren zjjn door de gemeente ge honoreerd. Het gezin Spies met de voor de foto e Ï0 kilometer per uur". De Leidse Burcht naar een gravure van J. Schijnvoet 1711): verdedigbare muur met weinig zwakke plekken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3