'Famiüestrij d in conservenindustrie Rode appelboom populair bij fruittelers Hak vreest concurrentie dochter Banken leenden minder geld aan Derde Wereld OESO voorspelt nieuwe terugval staalindustrie Nachttrein voldoet aan verwachtingen VRIJDAG 25 JULI 1986 ECONOMIE PAGINA 6 BAZEL (Rtr) - De banken in de in dustrielanden hebben in het eerste kwartaal van dit jaar voor 25 mil jard dollar aan nieuwe leningen verstrekt aan de ontwikkelingslan den. Dit is veel minder dan de 45 miljard dollar die in het laatste kwartaal van vorig jaar werd ge leend aan de Derde Wereld, zo staat in een overzicht van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), de „centrale bank der cen trale banken". De kredietverlening aan landen van buiten de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) verminderde met 5,2 miljard dol lar. In de laatste drie maanden van GELDERMALSEN (ANP) - De bijna failliete Conservenfabriek Geldermalsen (Veluco) vo«g jaar was er nog sprake van wil zich via de rechtbank losmaken van het moederbedrijf Hak in Giessen, dat weigert de S ®ming met b^r ..n J a/nm nrtvt r. w. r. T_J ^.1 /J J v. r* iw J LI ii /Jrt mil- aandelen van de dochter over te doen aan Oerlemans Holding in Genderen. Bij de Gelder- malsense fabriek werken 92 mensen, en van hen zouden er door de overname 60 aan het werk kunnen blijven. Hak wil Veluco op zich graag kwijt, want er werd vorig jaar Normaal gesproken worden een eerste kwartaal altijd minder nieuwe leningen verstrekt, maar de vermindering is deze maal wel erg groot. De bankactiviteiten zijn in de eerste drie maanden in het algemeen wat kleiner geworden, voornamelijk als gevolg van de transacties tussen de banken on derling, aldus de BIB. De schulden van Latijns-Ameri- ka aan de westerse banken vermin derden met bijna drie miljard tot 9in rniiiarH Hollar. Mexico liet de grootste schuldenvermindering zien. Aan het eind van het eerste kwartaal was het land de banken 74 miljard dollar schuldig, 1,6 mil jard dollar minder dan aan het eind van het laatste kwartaal van 1985. Ook Zuid-Afrika, de Sowjet- Unie en Joegoslavië wisten hun schulden te verminderen. China, Turkije, de Filippijnen en Honga rije kwamen daarentegen meer in krijt te staan, evenals Australië. De BIB schrijft verder in haar Geldermalsen een verlies geleden nog geen duidelijk toekomstplan 8 miljoen gulden op een omzet de conservenfabriek op tafel van 60 miljoen. Hak, dat vorig jaar heeft willen leggen. Het belangrijk- ook zelf verlies leed, wil echter niet ste is echter, aldus mr. Klomp, dat het risico lopen dat voortzetting hij de bereidheid heeft om voor van de produktie in Geldermalsen geld en management te zorgen, tot extra concurrentie leidt. De waardoor 60 banen behouden zou- conservensector als geheel kampt den kunnen blijven en de schuldei- sers nog wat (ongeveer e met overcapaciteit. Hgg JH| Hak wil daarom van gegadigden Van hun geld terug zouden voor Veluco garanties, die Oerle mans niet wil geven. De bewind- Dilemma voerders van Veluco gaan nu bekij ken of zij via een kort geding Hak alsnog kunnen dwingen aandelen over te doen aan mans. Hak heeft 60 procent aandelen in bezit. De rest is in han- De vakbonden staan by Veluco dè voor een dilemma: enerzijds is er Oerle- het belang van de werkgelegen- van de beid van hun leden in Geldermal- n han- sen- en anderzijds is er overcapaci- den van huisbankier Amro, die vol- teit in de bedrijfstak, die een in- gens bewindvoerder mr. C. Klomp krimping ook volgens de bonden van Veluco wel bereid is om mee te werken aan de overname. Essentieel bij de problemen rond de overname is de nieuwe produk- tielijn voor compote-artikelen, die begin dit jaar (vlak voordat Veluco uitstel van betaling kreeg) in Gel dermalsen is geïnstalleerd. Deze produktielijn van anderhalf mil joen gulden - de enige in ons land - is eigendom van Hak, en niet van PARIJS (Rtr) - De toch al zo in Prod' dochter Veluco. Hak wil alleen moeilijkheden verkerende wereld- bet n er verkoop van de lyn praten als staalindustrie zal dit jaar met nieu- met e de komende jaren alleen Hak- we problemen worden geconfron- be v onvermijdelijk maakt. De werkge legenheid bij Veluco heeft nu de voorrang, zo verklaarde bestuur der L. van der List van de Indus triebond FNV. De herstructurering van de bedrijfstak komt nauwe lijks op gang, en de bonden wor den bij het voorbereidend studie werk bovendien nog buiten de deur gehouden. „Er wordt in de conservenindus trie een concurrentieslag uitge vochten, en Hak probeert hier een mogelijke toekomstige concurrent van de markt te houden. Wij moe ten echter proberen zoveel moge lijk banen in Geldermalsen te red den, want sluiting zou een zware klap voor de werkgelegenheid in deze streek betekenen", aldus Van der List. teerd. Naar verwachting zal zowel pr°cent; Maar de staalproduktie i de produktie van als de vraag J staal opnieuw stagneren schrijft de Organisatie mische Samenwerking i jaren produkten op worden gemaakt. Anders zal de produktielijn wor den overgeplaatst naar Giessen. Verhuizing van de compotelijn naar Giessen zal volgens Oerle mans zeker op verzet van de werk nemers in Geldermalsen stuiten. „Als Hak probeert om daar ook maar een bout van weg te halen, dan wordt het bedrijf bezet", aldus directeur J. Oerlemans van de ge- de staalindustrie van de 24 lidsta- lijknamige holding, die zegt dat hij ten zijn ontslagen. Sinds 1974 is het ;tie voor dit jaar liggen op eau van die van vorig jaar, toeneming van de produk- ruwstaal met slechts 0,1 keling (OESO) i gisteren is verschenen. de OESO-lidstaten zal Dit wachting met drie procent afne- Econo- men, waardoor met het verlies van Ontwik- n°g meer banen in deze bedrijfstak rapport dat rekening moet worden gehouden, aldus het OESO-rapport. Verzekeringen )°d ziet in Velucö zonder aantal werknemers in de noodlij- nFM poteproduktie. Over de dende bedrijfstak met 41 procent DEN „c Y !F ja?I s z. J «ns land voor 26 miljard gulden verzekeringspremies betaald. geen brood ziet concurrentie wil hij pas afspraken afgenomen, een verlies maken als.de zaak is overgedaan. taal 790.000 banen Kort Zakelijk Lonen Z.Afrika de cliënten door verzekeraars en tussenpersonen. Dit staat vermeld in een studie het Economisch Instituut voor Kleinbedrijf (EIM). i andere rassen, aldus onderzoek van het bureau voo statistiek. In de groothandel be- bruik vorig jaar droeg het gemiddeld loon blanken in maart 1.831 rand. Zwar- vraag in de ontwikkelingslanden. verdienden daarentegen *n China nam de vraag naar staal slechts 344 rand, kleurlingen 598 1985 zelfs met twintig procent toe. rand en Aziaten 882 rand. Ook andere onderzochte handelssecto ren lagen de verdiensten van blan ken veel hoger. Zwart werk Voor zwart werk in West-Duits- land zijn in 1985 boetes uitgedeeld van naar schatting 8,5 miljoen mark. Hiermee is het vorige re cordbedrag van 1984 met 200.000 mark overtroffen. Naar schatting wordt in de Bondsrepubliek tien procent van de totale omzet van handwerksbedrijven door zwart werk gecreërd. Dat komt neer op een bedrag van ongeveer veertig miljard mark per jaar. Werkloosheid EG Het aantal geregistreerde werk lozen in de twaalf landen van de EG is de afgelopen maand gedaald van 15,7 tot 15,5 miljoen. De daling vloeit voort uit seizoensfactoren en komt bijna geheel voor rekening van de mannelijke beroepsbevol king. De werkloosheid onder vrou wen bleef vrijwel gelyk. Eind juni stond stond 10,9 procent van de be roepsbevolking in de EG als werk loos ingeschreven (Griekenland, Spanje en Portugal niet meegere kend). Eind mei was dat 11 procent en eind juli vorig jaar eveneens 10,9 procent. Aardgas De Gasunie heeft in de eerste helft van dit jaar dertien procent minder aardgas afgezet dan in de eerste zes maanden van 1985. Ab soluut gezien daalde de verkochte hoeveelheid aardgas van 47,4 naar 41,2 miljard kubieke meter. De ex port naar West-Duitsland, Frank rijk, Italië en België ging van 22,9 miljard vorig jaar naar 17,4 miljard kubieke meter in de eerste helft van 1986. De binnenlandse afzet in het eerste halfjaar was vrijwel ge lijk aan die in dezelfde periode van 1985. Automatisering De automatisering in de particu liere sector zet flink door, vooral bij de kleinere bedrijven. Dat blijkt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek uit een enquête onder 30.000 bedrijven en instellingen met meer dan vijf werknemers. Vooral kleinere bedrijven lopen hun achterstand ten opzichte van grotere snel in, aldus het CBS. Zo had eind 1985 28 procent van de be drijven met vijf tot tien werkne mers een computer (van tenminste 10.000 gulden), eind 1986 zal dat 3£ procent en eind 1987 naar verwach ting 45 procent. als0df^Zróduktfeavor!gbjaar De «roei kwam onder meer ÖS SS MÜEÏÏÏÏKSÏE duideiyke staggering,aldus het OESO-rapport. Verwacht wordt „„„„t dat de vraag in West-Europa een bescheiden groei zal doormaken, SSSe—rT' waardoor het staalverbruik in de ^eken:TeUfgestten via zoge- heten tussenpersonen. Hierbij gaat procent van de betaalde De toeneming van het staalver- premies. De overige 20 procent rotendeels sluit men rechtstreeks bij de verze- groeiende keraar af. Ons land kent ruim 9100 bedrijven van (regionaal werkende) tussenpersonen. In 1985 gaven die werk aan ongeveer- 23.000 I Btg^ndsveLfmSrkd™: Sn.™ °'2 het toe te schrijven i De voorspellingen voor de staal- GRONINGEN-Wetenschappelijk medewerker A. van der Wijk van het Laboratorium voor Isotopen Fysica van de Rijksuniversiteit in Groningen toont een emmer radio actief besmette kersen, afkomstig uit Griekenland. De hoeveelheid radio-activiteit lag 30 tot 50 pro cent hoger lag dan de maximum norm die de regering hanteert. Het laboratorium onderzocht in opdracht van AVRO's Radiojour naal de eventuele radio-activiteit van fruit dat in de supermarkt of op de markt verkrijgbaar is. De universiteit kocht begin deze week verscheidene soorten fruit uit Grie kenland. Behalve op de kersen - de Keuringsdienst van Waren in de provincie Groningen blijkt het af gelopen weekeinde een partij van 1500 kilo kersen uit Griekenland te hebben vernietigd - trof men geen verontrustende hoeveelheden radioactiviteit aan. Dat wil volgens de woordvoerder van het laboratorium niet zeggen dat andere soorten fruit niet be smet kunnen zijn. Hij heeft de in druk dat de verspreiding van radioactiviteit 'grillig' is verlopen en afhankelijk is van waar radio activiteit via neerslag naar bene den is gekomen. (foto anp> Schiphollijn drukst bereisd verslag dat de markt voor de ecu, de kunstmatige rekeneenheid van de Europese Gemeenschap, sinds maart vorig jaar minder snel is gaan groeien. In de periode eind september 1984 tot eind maart dit jaar zijn de ecu-activa van de ban ken met 160 procent toegenomen tot 61 miljard dollar. De in ecu's luidende verplichtingen verdub belden in die periode tot 55 miljard dollar. De groei van de ecu-markt is vooral minder snel gaan verlopen doordat kredietnemers in Italië het lieten afweten. Italië is een van de grote initiatiefnemers geweest voor de vorming van een markt voor ecu's. Frankrijk bleef op de ecu-markt de belangrijkste rol spe len, aldus de BIB. Nederland en EG boos over 'kaasboycot' Griekenland BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft gisteren in de Europese mi nisterraad krachtig geprotesteerd tegen het feit dat Griekenland Ne derlandse vrachtwagens met kaas tegenhoudt aan zijn grenzen. Vol gens de Grieken zijn er in de kaas conserveringsmiddelen verwerkt die nitraat bevatten. Volgens de Nederlandse staats secretaris van Europese zaken, Re ne van der Linden, zijn zijn deze beschuldigingen van elke grond ontbloot. „Wij voldoen aan alle re gels wat de gezondheid en de con serveringsmiddelen betreft", aldus Van der Linden, die gisteren werd gesteund door de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap) De problemen zijn eind mei be gonnen. Op het ogenblik zitten er ongeveer dertig vrachtwagens vast aan de Griekse grens. De Grieken hebben drie dagen de tyd gekre gen om opheldering te verschaf fen. Als er geen bevredigend ant woord komt dreigt de Europese Commissie met gerechtelijke stap pen. Volgens Van der Linden hebben ook Duitsland, Frankrijk en Dene marken geklaagd over de Griekse handelwijze. De Duitse minister heeft gezegd dat hij tegenmaatre gelen, die de Griekse fruitexport zouden kunnen treffen, niet uit sluit. MOSKOU (UPI) - Met goedkeu ring van de Sowjetleiding is een aantal stadsbussen in Moskou versierd met reclame voor Pepsi- Cola, vruchtensapjes en de nieuwste kleurentelevisies. Dit heeft de krant „Sowetskaja Tor- gowlja" (Sowjet-handel) gemeld. Volgens het blad kreeg het pro ject de zegen van de autoriteiten nadat een vorig jaar gehouden proef een doorslaand succes ge bleken was. „Een opinie-onderzoek heeft aangetoond dat het publiek deze nieuwe manier van adverteren waardeert", zó schrijft de krant. Cola-reclame siert bussen in Moskou op De reclame zou ook een positie ve uitwerking hebben op de werknemers bij de vervoersbe drijven. „Het versieren van bus sen met reclameborden is één van de methoden geworden om de bestuurders aan te zetten tot tot betere prestaties", aldus de krant. Volgens het blad krijgen alleen de beste chauffeurs recla me op hun bus. Niet alle Moskovieten zijn te spreken over de reclameborden. Eén vrouw ergerde zich aan een advertentie voor verse vruchten sapjes, die volgens de tekst „het hele jaar verkrijgbaar zijn", maar in de winter vaak niet voorradig zijn. „Ze zouden beter meer tijd kunnen besteden aan het maken van vruchtensapjes in plaats van ons erover te vertellen", merkte zij op. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen zijn „bepaald niet ontevreden" over de gemiddelde bezetting van de nachttreinen die sinds 1 juni een uurdienst onder houden tussen Schiphol en de vier grote steden. De eerste maand heb ben in totaal 12.000 mensen van de nachttrein gebruik gemaakt. Per nacht dus gemiddeld ruim vier honderd mensen, per week drie duizend. Dat zijn er weliswaar zevenhon derd minder dan de 3700 reizigers die de NS wekelijks nodig heeft om quitte te spelen, maar de NS verwacht dat het fenomeen door grotere bekendheid meer in trek zal raken. Het traject Amsterdam- Den Haag via Schiphol is 's nachts het drukst bereisd. Op Amsterdam CS stappen per week ongeveer 1200 mensen in de nachttrein, op de stations van Rotterdam, Den Haag en Utrecht elk vijfhonderd en de overige stations ongeveer honderd. Tussen 24.00 en 02.00 uur zijn er relatief veel nachtreizigers. Tussen twee en vier uur 's nachts zakt het aantal reizigers in, om vanaf vier uur weer op te lopen. De NS heeft nog geen inzicht in het soort reizi gers dat van de nachttrein gebruik maakt en in de frequentie van het nachtelijk reizen. Met de nachttrein mikt de NS vooral op luchtreizigers en mensen die 's nachts naar of van het werk moe ten. 'We bestaan bij de gratie van het vinden van nieuwe rassen' Het geloof in de fruitteelt is terug. Na in de jaren zeventig door een diep dal te zijn gegaan zit de fruit teelt weer in de lift. De Nederland se appelboeren zijn de problemen met overproduktie vanuit met na me de met forse EG-subsidies ge steunde fruitteelt in Frankrijk te boven gekomen. Daar is fors voor geinvesteerd door telers maar ook in de Betuwe door de in 1904 opge richte Coöperatieve Fruitveiling Geldermalsen en Omstreken. door Antoon Posting "De fruitveiling ontwikkelt zich uitstekend. Als we kijken naar de landelijk omzet in zowel hard als zacht fruit (hard zijn appels en pe ren, zacht zijn aardbeien, bessen, frambozen en pruimen) dan weet Geldermalsen elk jaar weer één a twee procent meer te pakken. De laatste vijf jaar hebben we voor 20 miljoen geinvesteerd in verbete ring van koelaccommodatie, hallen en loodsen", aldus veilingdirecteur K. W. van Dee. De ffuitveiling Geldermalsen zoekt het in de kwaliteit. Van Dee: "Onze bedrijfsfilosofie is: gewoon is niet goed genoeg. Je moet altijd bezig ziin met de vraag hoe ie het nog beter kunt doen, nog meer ser vice kunt leveren". Dat betekent het aangevoerde fruit zo snel en ef ficiënt mogelijk op de markt bren- Eerst moesten de appels geel zijn, toen groen, en nu gaat de voorkeur uit foto Kijk en de EG tot de veilingen van de toekomst worden gerekend." Tegelijkertijd is ook het aanbod in vooral de appels flink gewijzigd. "Rond 1976 ontstond er een crisis in de golden delicious. Op dat ras was de hele fruitteelt geent met overproduktie als gevolg. De fruit teelt is toen door een diep dal ge gaan waarbij zelfs het voortbestaan van de hele bedrijfstak in gevaar was", vertelt Van Dee. In dat streven naar een nog hoge re kwaliteit wordt de fruitveiling Geldermalsen gesteund met subsi dies van de Europese Gemeen schap. Van Dee: "Die subsidies krijg je dus alleen maar als je be hoort tot de perspectief biedende veilingen. Uit die subidies blijkt dus dat we in het beleid van het De Nederlandse fruitteelt liet zich echter niet zomaar onderspoe len. "De fruitteelt bestaat als het ware bij de gratie van het vinden van nieuwe rassen", zegt Van Dee. En die werden ook gevonden. Dat is weliswaar een langdurig proces maar de resultaten zijn er dan ook naar. Sinds het eind van de jaren zeventig is een vrijwel geheel nieu we fruitteelt ontstaan. De nieuwe rassen zijn de jona gold, elstar, karmijn, alkmene en summerred, voornamelijk appels met een rode kleur. "Die blijken goed aan te sluiten by de vraag van het publiek. We komen er sterker mee te voorschijn dan we deden met de golden delicious", aldus Van Dee. Bovendien hoeft volgens Van Dee de Nederlandse fruitteelt met deze nieuwe ook niet zo bang te zijn voor een nieuwe crisis door overproduktie. Genoemde nieuwe rassen kunnen namelijk alleen in de noordelijke helft van Europa, boven de lijn Parijs, worden ge- teelt. Van Dee: "Het is een groot mis verstand dat je juist voor rode ap pels zon nodig hebt. Die rode kleur ontstaan namelijk niet door de zon maar door het verschil in tempera tuur van dag en nacht. Dat tempe ratuursverschil in de maanden sep tember, oktober moet zo'n vijftien graden zijn: overdag een tempera tuur van 20 graden en 'snachts rond de viif graden. In Zuid-Euro- Feestgangers hebben de nachttrein ook „ontdekt", evenals mensen die bijtijds op een verre bestemming willen zijn door met de nachttrein een aansluiting met de vroegste reguliere trein te zoe ken. „Dat scheelt uren op een vrije dag. Je moet er wel rekening mee houden dat je zelf koffie mee neemt", aldus een NS-woordvoer- der. De spoorwegpolitie, die 's nachts op de stations in de grote steden toezicht houdt en soms meereist, heeft in juni geen noe menswaardige problemen met rei zigers gehad. De aanleiding voor de nacht- dienstregeling is het gereed komen van de verbinding tussen Amster dam CS en Schiphol. De nachttrein neemt de plaats in van de KLM-busdienst die per 1 juni is stopgezet. Per nacht rijden in to taal twaalf treinen de trajecten Rot terdam-Den Haag-Schiphol-Am- sterdam CS v.v. en Amsterdam CS- Utrecht CS v.v. De treinen doen elf stations aan: Rotterdam CS, Schiedam-RW, Delft, Den Haag HS, Leiden, Schiphol, Amsterdam-Lelylaan, Amsterdam CS, Na'arden-Bussum, Hilversum en Utrecht CS. Alleen op de stations Amsterdam CS, Rot terdam CS en Schiphol kan de rei ziger na middernacht voor een kaartje aan het loket terecht. Op andere plaatsen helpt de conduc teur de reizigers zonder bijbetaling aan een plaatsbewijs. pa zijn die temperatuursverschil len veel kleiner." Ook in de bomen heeft zich in de fruitteelt een ingrijpende ontwik keling voorgedaan. Van Dee: "Die hoogstammigen zijn natuurlijk prachtig voor het landschap maar daar kan de fruitteler niet van be staan. De huidige laagstammige boompjes draaien al in hun tweede of derde jaar kostenvrij. Vroeger was dat pas met het tiende of twaalfde jaar. Toen bestond ook het gezegde: boompje groot, plan- tertje dood." De bomen gaan ook minder lang mee. Na zo'n vijftien jaar zijn de boomjes versleten. Maar ook dat heeft volgens Van Dee grote voor delen: "Die kortere levensduur biedt het grote voordeel dat we ons rassenassortiment veel beter kun nen aansluiten op de smaak van het publiek. In de jaren vijftig en zestig moesten de appels geel zijn (golden delicious). In de jaren ze ventig werd dat groen (granny smith) en nu gaat de voorkeur uit naar rood. Die kleur brengt op dit moment het beste geld op. Op dit moment zijn de fruittelers in de Betuwe massaal bezig met het inplanten van 'rode appelbo men. „Daar zitten ook zwakheden in. Het blijft natuurlijk een natuur- produkt. Maar de fruitteelt is struktureel sterk", aldus Van Dee. Zo sterk dat de fruitteelt klappen door bijvoorbeeld strenge vorst en hagelschade kan doorstaan. Van der Linden. (foto ANP» Pepsico koopt Kentucky Fried Chicken NEW YORK (Rtr) - Pepsico, de op een na grootste frisdrankenprodu cent van de Verenigde Staten, koopt voor 850 miljoen dollar de fast-foodketen Kentucky Fried Chicken van RJR/Nabisco, zo is gisteren in New York bekendge maakt. Kentucky Fried is na ham burgergigant McDonald's de groot ste restaurantketen in de wereld met 6500 vestigingen en een omzet van 3,5 miljard dollar. Buiten de VS heeft Kentucky Fried 1800 ves tigingen in 56 landen. Door de transactie wordt Pepsi co de grootste restauranthouder ter wereld. Het frisdrankencon cern heeft nu totaal 14.000 eetgele- genheden en een omzet van zeven miljard dollar per jaar. Het concern was al eigenaar van de restaurant- ketens Pizza Hut^n Taco Bell. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs heeft vrijdag een na genoeg zelfde beeld als de voorgaande dag te zien gegeven. Veel koersen kwa men opnieuw op een iets lager niveau, zonder dat er sprake was van schok kende ontwikkelingen. Invloed van een weer lager Wall Street en een hoge re dollar viel nauwelijks te bespeuren. Er waren bij de grote fondsen wel enkele winnaars, maar ook in deze gvallen was de verschuiving erg klein. Zij deed zich voor bij fondsen als FGH, Nedlloyd, Van Ommeren, KNP en Hun- ter Douglas. De relatief grootste veranderingen deden zich nog bij de internationale waarden voor. Hier was Hoogovens te gen het middaguur f 1,40 lager op f 103,60 en Unilever f 4 lager op f 475. Koninklijke Olie raakte zestig cent kwijt op f 188,20. Bij de banken verloor ABN f 3 op f 595,50 en Middenstandsbank f 1 op f 207. Bols werd f 1 goedkoper op f 152 en Stork f 1,50 op f 307. Fokker moest zelfs f 2 achteruit naar f 86. Op de obligatiemarkt deden zich hier en daar lichte stijgingen voor. Hieruit blijkt de aan de gang zijnde lichte rentedaling, die zich ook mani festeert in verhogingen van afgifte- koersen van bank- en spaarbrieven door diverse financiële instellingen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6