Opleiding tot huisarts één jaar verlengd Protestmars Molukkers loopt uit op handgemeen met politie Commerciële exploitatie schouwburg Almelo baart theaterwereld zorgen Particulier verzekerde gaat minder betalen voor deel medicijnen Staatssecretarissen kri jgen meer taken Roulette-Competitie door justitie aangepakt VRIJDAG 25 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 BRUSSEL (ANP) - De huisartsenopleiding in Nederland gaat een jaar langer duren. Dat is het gevolg van een Euro pese richtlijn die de Europese ministerraad gisteren in Brussel heeft goedgekeurd. De richtlijn gaat in 1988 in en houdt tevens in dat huisartsen overal in de EG hun beroep mogen uitoefenen, ook als ze in een ander EG-land zijn opgeleid. In 1975 werd al een dergelijke de opleidingen zeker zestig pro- richtlijn aangenomen. Toen ging cent van het normale weekrooster OPLAAIENDE EMOTIES echter nog vanuit dat basisopleiding met een minimale praktijktraining voldoende voor diploma's. Inmiddels gekomen dat een huisarts medicijnenstudie nog opleiding nodig heeft. In Neder land is momenteel een stage ministens één jaar in een erkende lenging van de nu één jaar durende huisartsenpraktij k verplicht, alvo- opleiding had tot nu toe geen enkel in beslag neemt. - De Landelijke Huisartsen Ver- wederzydse erkenning van eniging meent dat de opleiding tot huisarts na de artsenstudie eigen tot het inzicht lijk drie jaar zou moeten duren, a zijn Toch toonde LHV-voorzitter W.J. extra de Regt zich ingenomen met het EG-besluit. Jarenlang overleg met Enkele honderden Molukkers hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de slechte behandeling van de Nederlandse overheid over ver- Molukkers in Indonesië. Tijdens een protestmars langs verschillende ministeries en de Indonesische ambassade het tot een handgemeen met de politie. Oudere Molukkers probeerden vergeefs de verhitte gemoederen te (foto ANP) s men zich als huisarts mag tigen. Om problemen bij de overgang naar het nieuwe systeem te voor komen mogen de lidstaten de in voering 'uitstellen tot 1 janauri 1993. Twee jaar later moeten alle aankomende huisartsen die zie kenfondspatiënten onder hun hoe de krijgen aan de gestelde eisen voldoen. Voor Nederland is verder van be lang dat ook parttime-opleidingen zijn toegestaan. Voorwaarde hier bij is dat de totale duur van de op- leidingen niet wordt verkort en dat Actie voor Harm Dost GRONINGEN (GPD) - Een tiental leden van Stuf Vrij heeft gisteren bij de Martinitoren in Groningen actie gevoerd voor de vrijlating van de Arnhemmer Harm Dost. Ook bij de grensovergang Nieuweschans werd actie gevoerd voor de Neder lander die in West-Duitsland ge vangen zit. Bovendien werden soortgelijke acties gevoerd in Arn hem. Dost staat momenteerterecht Düsseldorf voor import van hasj. De actievoerders hingen een acht meter lang spandoek aan de Martinitoren met de tekst 'Harm Dost moet vrij'. Bovendien werden er ballonnen met protestkaarten opgelaten. Aan enkele ballonnen hingen blokjes hasj. Verder een optreden Armand. De bijeenkomst vormde tegelij kertijd het begin van een kaar tenactie voor Harm Dost. Er zullen kaarten worden gestuurd naar de Westduitse ambassade waarin wordt aangedrongen op vrijlating van de Arnhemmer. De organisato ren van de actie hopen op deze ma nier te bewerkstelligen dat er meer politieke druk wordt uitgeoefend op West-Duitsland om Dost vrij te krijgen. Bezettingsactie ZAO beëindigd AMSTERDAM (ANP) - De bezet ting van het hoofdkantoor van het Ziekenfonds Amsterdam en Om streken (ZAO) door het personeel is vandaag opgeheven. De span doeken zullen worden verwijderd. Het besluit is gisteren genomen op een personeelsvergadering. Het bestuur resultaat opgeleverd, maar de o heid zal nu wel door de bocht r__ ten, aldus De Regt. Een probleem is nog dat huisartsen de kosten van hun op leiding moeten terugbetalen als ze geen huisarts worden. Bij een ver dubbeling van de opleidingstijd kan dat probleem twee keer zo groot worden. Artsen die een opleiding tot spe- f,L^L™igeLS°"ga!™ ZtS,,laa? den HAAG (ANP/GPD) - Een de- verdienen gewoon een salaris. Voor huisartsen geldt een "inver- dienregeling" die erop neerkomt Hat „r ipHor iaap Hot nralrtKlr „it_ de Schending monstratie van ongeveer 1000 Zuidmolukkers in Den Haag tegen de mensenrech- lukkers een politiebus c r gooi- "Als daar worden gearres- den. Hij werd naar zij n zeggen door teerd of gemarteld dan moet het bij op de Zuid-Molukken is uitgelo pen op een treffen met de/politie. oefenen een deel van het voor hun opleiding "geleende" bedrag wordt kwijtgescholden. Huisartsen die geen praktijk vero veren -er zijn er veel werkloos- moeten daarentegen de kosten wèl terugbetalen. Rechtbank: ontslag voor 16 musici Frysk Orkest LEEUWARDEN (ANP) - De stich- de protestzanger ting Frysk Orkest mag per 1 sep tember zestien musici ontslaan. Dat heeft het kantongerecht m Leeuwarden gisteren bepaald. Er was voor 22 orkestleden ontslag aangevraagd. Vier musici mogen niet worden ontslagen en de ont slagaanvraag voor de overige twee is aangehouden. Volgens kantonrechter mr. W.K.F. Hangelbroek is het Frysk Orkest per 1 september niet De demonstratie verliep ordelijk tot het moment dat de ambassade van Indonesië werd aangedaan. Een aantal demonstranten kon de emoties niet meer bedwingen en wierp stenen naar het gebouw. Een agent raakte daarbij gewond. De agenten die zich bij de am bassade hadden opgesteld moes ten zich terug trekken en plaats maken voor ME'ers. Intussen wer den over en weer enkele klappen uitgedeeld. De ME'ers versperden met vijf jeeps de toegang tot de am bassade. De eigen ordedienst van de Molukkers, zo'n 100 man sterk, wist de opgewonden demonstran ten daarop te kalmeren. Deze ver trokken daarop richting Houtrus- thallen. Daar ontstonden opnieuw scher mutselingen met de politie toen een paar demonstranten opnieuw met stenen begonnen te gooien. Drie agenten raakten licht gewond. Ook werden twee politiewagens groep van twintig demonstran ten geschopt, geslagen en op de grond gesmeten. Een van de Mo lukkers ging er vandoor met twee camera's. Oudshoorn achtervolgde de dader, maar werd opnieuw inge sloten door een groep. Na veel pra ten, duwen en trekken kreeg hij uiteindelijk alleen zijn camera's te rug. Mensenrechten bekend zijn. Dat wij er niet over mogen schrijven is een andere zaak. Maar de informatie komt in ieder geval bij ons binnen", aldus een Indonesische journalist van een van de grootste kranten in Ja karta. De Molukse organisaties hebben deze week in een brief aan premier Lubbers de Nederlandse regering verzocht om medewerking door op korte termijn Molukse juristen te sturen naar de Molukken. Deze ju risten zouden een onderzoek moe ten doen naar de toestand op het gebied van de mensenrechten De Indonesische ambassade heeft gisteren ontkend dat op het eiland Ambon de mensenrechten - worden geschonden. Een woord- juridische bijstand verlenen aan de voerder van de ambassade ontken- gearresteerde Molukkers. de de beschuldigingen van de Mo- Woordvoerder Tetelepta van de lukkers dat in mei op verschillende Badan Persatuan noemde de toe- Molukse eilanden tientallen sen zijn gearresteerd van wie er nog zeker 160 vast zitten. Zij zou den zijn gearresteerd na de herden king van de proclamatie van de Molukse republiek (RMS) op 25 april. Telefonische navraag bij Indone sische Molukkers in Jakarta lijken de verklaring van de Indonesische ambassade te bevestigen. "Als op de Molukken iets gebeurt dan twee mannen aangehouden gens openlijke geweldpleging. NededaXpefsbu?ePauWgeeSeby blijven loopt het orkest volgens de gf" rechter reëel gevaar failliet te gaan. diefstal met geweld en af- P"2™ ge™'! Oudshoorn was bezig met foto- vlrhezen graferen op het moment dat M°" Otter door pcb's bedreigd' LEEUWARDEN (GPD) - De chemische verbindingen pcb's vormen een het ZAO is ak- bedreiging voor de visotterstand. Tot deze conclusie komt de vereniging koord gegaan met de voorwaarde Das en Boom uit Beek/Ubbergen naar aanleiding van het actiecomité dat de be- taten omgegooid. Een agent zag zich ge- moeten wij het zeker hebben ge noodzaakt een waarschuwings- hoord van familieleden", verklaar- schot te lossen. De politie heeft de een Indonesische Molukker. Ook journalisten in Jakarta ver klaarden niets te hebben gehoord over schending van de mensen rechten op de Molukse eilanden. stand op de Molukken "vreselijk". "Razzia's zijn aan de orde van de dag en veel jonge arrestanten zou den worden blootgesteld aan fysie ke en pschyologische martelingen, zoals het slaan en trappen op de borst en het uitdrukken van siga retten op het lichaam", aldud Tete lepta. De onrust op de Molukken wordt volgens hem mede veroorzaakt door de transmigratiepolitiek van de Indonesische regering. In het kader daarvan worden bewoners van de overbevolkte eilanden Java en Madura overgebracht naar de Molukken. Grond van de Molukse bevolking wordt volgens hem ont eigend ten gunste van de nieuwe bewoners. wv/iii w o - de onderzoekresul- een in februari in het Friese natuurreservaat de Rottige Meen- stuursleden tot 14 augustus geen the aangetroffen dode visotter. Het dier bleek in lever en nieren „een zeer activiteiten in de gebouwen van zorgwekkende hoeveelheid pcb's te hebben". het ziekenfonds zullen uitvoeren. De vereniging gaat in brieven aan de ministers van landbouw en visse- Op die dag komt de ledenvergade- rij, waterstaat en milieuhygiëne aandringen op n,ader onderzoek en maat- ring van het ziekenfonds bijeen, regelen. De ledenraad is het enige orgaan dat het omstreden dagelijkse be- De otters krijgen de giftige verbindingen binnen door de vis die ze eten. stuur van het ziekenfonds, waarte- Zeehonden in de Waddenzee raken, zoals bekend, ook door hun voedsel gen de bezettingsactie is gericht, op deze wijze vergiftigd. 'Das en Boom' heeft, aanwijzingen, dat de otter- daadwerkelijk naar huis kan stu- stand in het hele land kleiner wordt. Het aantal waarnemingen en sporen ren. van deze schuwe dieren is de laatste jaren veel kleiner geworden. BRUMMEN (ANP) - In Brummen werden gisteren de vier slachtoffers begraven van het verkeersongeval op een van de spoorwegovergangen in het dorp. De twee bewoners en twee medewerkers van het Philadelphia- tehuis kwamen eerder deze week bij een botsing met een trein om het leven. mo anp) DEN HAAG/ALMELO (ANP/ GPD) - De theaterwereld is niet erg enthousiast over de stap van het college van B en W van Alme lo, dat deze week besloot de ge meentelijke schouwburg voor een symbolisch bedrag over te doen aan het Van der Valk-con cern. Als de gemeenteraad van Almelo er mee akkoord gaat zal deze wegrestaurantketen de ex ploitatie van de schouwburg op zich gaan nemen. De noodlijdende gemeente, die toch al de zogenoemde artikel twaalf- status bij het rijk heeft moeten aanvragen om het hoofd boven water te houden, kan zich zo ontdoen van een zware finan ciële last. De in 1973 gebouwde schouwburg De Hagen kampt namelijk met een jaarlijks ex ploitatietekort van twee miljoen gulden. Zowel de Kunstenbond FNV als de Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirec teuren, zijn echter verre van ge lukkig met de in Almelo gekozen oplossing, die geheel nieuw is. Nog nooit eerder is een gemeen te overgegaan tot privatisering van theaterfaciliteiten. De Kunstenbond is ervan over tuigd dat een commerciële ex ploitatie van de schouwburg on vermijdelijk zal leiden tot een verregaande verschraling van het programma-aanbod. "De risi codragende programma's zullen verdwijnen. En wat overblijft is, zonder iets onaardigs over de man te willen zeggen, het genre André van Duin", aldus een woordvoerder gisteren. De gedachte dat andere krap zittende gemeenten mogelijk het voorbeeld van Almelo zullen vol gen, stemt hem zorgelijk: "Als er één schaap over de dam is dan volgen er meer". Ook voorzitter Tinholt van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecteuren vindt dat met het Almelose be sluit de klok op een onaanvaard bare manier wordt terugge draaid. "Vroeger waren de mees te schouwburgen in particuliere handen, veelal als onderdeel van plaatselijkè sociëteiten of hore- ca-ondernemingen. Doordat de overheid het theater subsidieert; is deze situatie veranderd. Zo kan een bepaalde kwaliteit wor den gewaarborgd. Als het Alme lose voorbeeld navolging vindt, gaan we weer terug naar af'. Dat de kwaliteit van de pro gramma's eronder zal lijden, staat voor de voorzitter als een paal boven water. "Een schouw burg is nu eenmaal niet winstge vend te exploiteren, althans niet in ons land. Daar moet altijd geld bij. Als je toch kostendekkend moet draaien ben je wel genood zaakt risicoloos te programme ren en dat betekent dat je alleen de grote publiekstrekkers kunt programmeren". "Koffieconcerten, cabarets en andere produkties die het moe ten hebben van een kleine kring liefhebbers komen onvermijde lijk in het gedrang. En de ge meente Almelo kan daar verder weinig invloed op uitoefenen. De bedoeling is dat er een program macommissie in het leven wordt geroepen die voor de helft wordt bemand door mensen van Van der Valk. Dat vind ik een te hoge prijs voor sanering van de finan ciële problemen". Directeur Den Hertog van de Almelose schouwburg is niet bang dat de verkoop aan het Van der Valk-concern ten koste gaat van het cultuurprogramma. "Er zijn andere oplossingen denk baar, maar de gekozen construc tie biedt een goede garantie. Het huidige culturele pakket is ge waarborgd en waarschijnlijk kan er straks nog wel meer dan dat. Daar maak ik me geen zorgen Den Hertog heeft zich altijd fel gekant tegen de verkoop van het cultureel centrum, maar heeft er nu, gezien de voorwaarden, vre de mee. "Kijk, cultuur kost ge woon geld en een gemeenschap moet bereid en in staat zijn om dat op te brengen. Bij mijn aan treden in 1982 heb ik al gezegd dat kunst en commercie onder bepaalde omstandigheden best samen kunnen gaan. Een zo'n vorm is die, waarvoor nu is geko zen. Een programmacommissie met twee vertegenwoordigers van Van der Valk, twee van de gemeente en een onafhankelij ke". Uit de gesprekken met direc teur A. van der Valk heeft de schouwburgdirecteur de stellige indruk gekregen dat de Brabant se onderneming "er iets moois - van wil maken". "Zo'n cultureel centrum ligt voor Van der Valk eigenlijk buiten de bedrijfsfilo sofie, maar ze zien het een beetje als een prestigekwestie". Het Van der Valk-concern is van plan het schouwburgcom plex uit te breiden tot een multi functioneel recreatief centrum, met naast het theater een motel, een restaurant plus bar, een bin nenzwembad en een fitnesscen trum. Van der Valk junior, die het schouwburgproject onder zijn hoede heeft, ontkent dat daardoor de culturele taak van de schouwburg in het gedrang zou komen. "Het is waar dat de schouw-- burg nooit zo'n goede exploitatie zal opleveren als onze eigen mo tels, maar dat wil niet zeggen dat we de programmering daaraan gaan opofferen. Het is tenslotte in ons eigen belang dat het cultu rele pakket van de schouwburg een goede naam houdt. De ver liezen op de schouwburg hopen we dan ook op een andere ma nier te compenseren'. Van der Valk wijst erop dat er in de overeenkomst met B en W allerlei waarborgen zijn opgeno men die de kwaliteit van de pro gramma's beschermen. "Wij heb ben ons verplicht voor de ko mende 25 jaar tachtig culturele dagen per seizoen te brengen en de gemeente moet ieder jaar het programma goedkeuren voordat het kan gaan draaien". UTRECHT (ANP) - Particulier ver zekerde patiënten gaan - waar schijnlijk met ingang van septem ber - minder betalen voor een deel van de geneesmiddelen. De organi saties van apothekers, particuliere ziektekostenverzekeraars en verze keringen voor ambtenaren (KNMP, KLOZ en KPZ) hebben deze week overeenstemming be reikt over een voorlopige tariefaan passing. De nieuwe regeling houdt in dat de winst van de apothekers voor de geneesmiddelen die ze niet bij de reguliere groothandel inkopen, met zeven tot acht procent wordt verlaagd. De prijs die de patiënt moet betalen gaat daardoor met vijf procent omlaag. Het gaat om ongeveer 20 procent van de geneesmiddelen die of uit sluitend op recept of vrij verkrijg baar zijn. Bij die 20 procent bneho- ren veel voorgeschreven genees middelen (waaronder veel medicij nen die chronisch moéten worden gebruikt). In welke mate de individuele particuliere patiënt van de nieuwe regeling profiteert hangt af van de vraag bij welke groothandel zijn apotheker de geneesmiddelen in koopt. De zogenoemde parallel geïmporteerde medicijnen en ho meopathische geneesmiddelen vallen buiten de regeling. KNMP en KLOZ zeggen dat ze de overeengekomen wijziging zien als een eerste stap naar een totale aanpassing van de tariefstelling voor geneesmiddelen. Ze hebben de nieuwe regeling inmiddels PvdA: minister moet Van Agt tot orde roepen DEN HAAG (ANP) - De PvdA vindt dat minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) de commissaris van de koningin in Brabant mr. Van Agt erop moet wijzen dat een van zijn nevenfuncties in strijd is met een goede vervulling van zijn ambt. Van Dijk zou volgens de PvdA moeten aangeven dat Van Agts commissariaat bij het beleggings fonds Orco de geloofwaardigheid van het kabinetsbeleid inzake be lastingontduiking en -ontwijking schaadt. Orco staat bekend als een fonds dat is gespecialiseerd in ont wijking van de fiscus. Het Tweede- Kamerlid Stoffelen herinnert de minister er in schriftelijke vragen aan dat Van Agt zelf als premier ooit heeft gezegd dat bijbanen van politieke ambtsdragers zelfs niet -de indruk mogen wekken van ver menging van belangen. voorgelegd aan het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG). De besprekingen over de andere onderdelen van de overeen komst KNMP-KLOZ zijn nog gaande. Met de ziekenfondsen zijn de apothekers er nfet in geslaagd een nieuwe overeenkomst te sluiten. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft haar voorstellen nu eenzijdig voorge legd aan het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg. Die ko men neer op het uitsluitend ver goeden van de prijs die door de apothekers voor de geneesmidde len wordt betaald en op afschaffing van de „risicotoeslag" als onder deel van de kostenvergoeding. Vol gens de VNZ gaat het om bedragen van respectievelijk 85 en 36 mil joen gulden die de ziekenfondsen jaarlijks minder willen betalen aan de 1200 apothekers. Onderzoek naar uitgelekt bericht over hulpgoederen aan Nicaragua DEN HAAG (GPD) - Minister Bukman (ontwikkelingssamen werking) gaat onderzoeken welke ambtenaar van zijn ministerie het weekblad Vrij Nederland geheime telexberichten over Nicaragua in handen heeft gespeeld. Vrij Neder land berichtte deze week aan de hand van deze berichten - uitge wisseld tussen de ambassade in Bogota en de minister - dat hulp goederen voor Nicaragua, die door Nederland zijn gefinancierd, door de Verenigde Staten zouden zijn onderschept. Volgens welingelichte bronnen zijn deze telexboodschappen be wust doorgespeeld aan Vrij Neder land door een ambtenaar van het departement van ontwikkelingssa menwerking. Een woordvoerder van het ministerie wilde dit bericht echter bevestigen noch ontkennen. Nederland geeft al jaren finan ciële hulp aan Nicaragua. Met een deel van het geld kocht Nicaragua vier tweedehandse hijskranen, die via de Panamese firma Mercadeo International in de VS en Canada werden aangekocht. De hijskranen zijn echter niet geleverd, omdat volgens de Amerikanen dit een schending van het handelsembar go tegen Nicaragua zou zijn. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie heeft een protest bij de Amerikaanse regering geen enkele zin. DEN HAAG (ANP) - Vier van de elf staatssecretarissen uit het nieu we kabinet-Lubbers krijgen meer taken toebedeeld dan hun voor gangers of dan zij in het vorige ka binet hadden. Dat blijkt uit de taakomschrijvingen voor de staats secretariaten, die gisteren zijn ge publiceerd. Van de nieuwkomers krijgt me vrouw De Graaff-Nauta (binnen landse zaken) naast de taken van haar voorganger Van Amelsvoort (voornamelijk de financiën van de lagere overheden) ook te maken met de overige wetgeving betref fende gemeenten en provincies en met gemeentelijke herindelingen. Al met al zal de hele sector binnen lands bestuur onder haar verant woordelijkheid komen te vallen. Alle zaken die samenhangen met de (geautomatiseerde) informatie voorziening, inclusief de persoons registratie, zullen voortaan door minister Van Dijk (binnenlandse zaken) worden behartigd. Op Economische Zaken krijgt staatssecretaris Evenhuis - evenals als de vorige staatssecretaris Van Zeil belast met het midden- en kleinbedrijf - er enkele zaken op defensiegebied bij. Zo zal hij zich gaan bezighouden met de militaire produktie in eigen land en de be trokkenheid van de Nederlandse industrie bij de aanschaf van oor logstuig in het buitenland. Ook op de departementen die in het vorige kabinet nog twee staats- ssecretariaten telden krijgen de on derministers een uitgebreider ta kenpakket. Van Houwelingen (de fensie), die al was belast met defen siematerieel, gaat zich ook toeleg gen op personeelsbeleid voor vrij willigers, dienstplichtigen en bur gerpersoneel. Mevrouw Ginjaar- Maas (onderwys) krijgt er na het verdwijnen van haar collega Van Leijenhorst het basisonderwijs bij. Voor het overige blijven de ta kenpakketten nagenoeg gelijk. Ook op WVC, waar minister Brink man abortus en euthanasie blijft behandelen. Staatssecretaris Heer- ma, op economische zaken belast met exportbevordering, mag zich evenals zijn voorganger Bolkestein in het buitenland minister noe men. AMSTERDAM (ANP) - Het Open baar Ministerie in Amsterdam gaat voor het eerst mensen vervolgen die het kansspel Roulette-Compe titie organiseren. Volgens mr. Van Steenderen, hoofdofficier van jus titie in Amsterdam, behoort dit spel tot de verboden kansspelen. Als eerste verdachten zijn zes mensen uit Amsterdam, Ooster hout en Enkhuizen gedagvaard om op 20 augustus voor de Amster damse rechtbank te verschijnen. Alle zes zouden betrokken zijn ge weest bij de Sociëteit Phoenix aan de Weteringschans in Amsterdam, waar het spel Roulette-Competitie werd gespeeld. Wanneer de rechter van meniiïg is dat het hier inderdaad om een verboden kansspel gaat, kunnen de zes tot maximale straffen van 2 jaar gevangenis of een maximale boete van 25.000 gulden worden veroordeeld. Of een kansspel verboden is vol gens de wet hangt af van de in vloed die de spelers kunnen uitoe fenen op het resultaat. Volgens de officier van justitie die de zaak van Roulette-Competitie behandelt, mr. W. van Nierop, hebben spelers van dit spel in het algemeen geen invloed op de uitslag. Dit maakt het spel tot een verboden kansspel zoals ook het 'gewone' roulette en het Amerikaanse kaartspel Black Jack. Roulette-Competitie wordt, vol gens Van Nierop, in principe ge speeld volgens de regels van het normale roulettespel. In plaats van de draaiende roulettebak is er ech ter een computer, een beeldscherm en verder een normaal rouletteta bleau. De spelers spelen individu eel. Op het beelscherm verspringt binnen 10 seconden een vierkantje 32 keer van het ene naar het andere vakje van het roulettetableau. Men gaat uit van het basisgetal 18. Wanneer het vierkantje (razend snel) op een rood vakje komt moet het getal van het rode vakje bij het basisgetal worden opgeteld. Komt het vierkantje op een zwart hokje dan moet het getal van het zwarte hokje van het vorige getal worden afgetrokken. Door alle getallen op te tellen en af te trekken ontstaat het winnende getal. De spelers moeten dan wel onwaarschijnlijk snel kunnen optellen en aftrekken. Voordat het winnende nummer op de monitor verschijnt, zetten de spelers in.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5