'Wat nu gebeurt, is bedroevend' Korea maatje te groot voor Oranje Cuba vernedert Amerika 'Mama' Canins niet te houden Rentree Oosterbosch in het wielerpeloton DONDERDAG 24 JULI 1986 PAGINA 9 Organisator Gemenebestspelen EDINBURGH (GPD) - „Als een sportevenement echt wil meetel len, dan moet het ten minste één keer door een boycot zijn getrof fen. De Gemenebestspelen zijn dus eindelijk volwassen geworden". 1978 aan de lobby om de spelen op nieuw naar Edinburgh te halen. Hy slaagde, dank zij de geweldige in druk die Edinburgh in 1970 bij de overkoepelende organisatie had achtergelaten. Het is een veel gehoorde opmer- „Toen we de spelen zes jaar gele king in Edinburgh, waar de Geme- den kregen toegewezen, werden nebestspelen vanavond zullen be ginnen. Maar de opmerking is ook wrang, zeker voor Arthur Camp bell, de man die de spelen naar de Schotse hoofdstad haalde. Campbell wordt, enkele uren voordat prins Philip de atleten in het Meadowbank-stadion zal ver welkomen, geteisterd door twijfel en onzekerheid. Zullen de spelen, weerwil van de boycot, toch sla- i overweldigd met gelukwensen. Iedereen kwam ons feliciteren. Al le Gemenebest-landen beloofden ons te zullen deelnemen. De spelen van 1986 zouden, zo zeiden ze, de meest succesvolle worden. Het is ongelooflijk dat de mensen die ons toen steunden, ons nu in de steek laten. Dat is een enorme teleurstel ling voor mij", vertelt Campbell. Maar de Schot, die al meer dan Honkballers op hun plaats gezet HAARLEM (ANP) - Zuid-Korea heeft de Nederlandse honkballers op hun plaats gezet. De wereldkampioen van vier jaar geleden zette gisteren in Haarlem ten koste van het Nederlands negental zijn winstkoers voort. De Korea- nen braken het verzet van Oranje in de vijfde innings. Aziatisch slaggeweld alsmede drie Nederlandse veldfou- ten vormden de grondslag voor de vierde Koreaanse over winning: 12-2. De Koreanen slaagden er niet in voor de bui binnen te zijn. In de zevende slagbeurt moest het treffen vijf minuten wegens regen worden gestaakt. In de achtste innings namen zij echter toch tien punten afstand. gen, of zal het evenement in Edin- 30 jaar actief is in de Gemenebest- burgh de geschiedenis ingaan als beweging, weigert de handdoek in de definitieve ondergang van de de ring te gooien. Van een afgelas- Gemenebestspelen? Campbell: ting van de spelen wil hy niets we- „Schotland zal deze wereldwijde ten. „Er is nooit overwogen deze organisatie moeten redden. Het is spelen te annuleren", zegt hij. aan Edinburgh. Deze spelen „Sterker nog, er is nog nooit met Eén van de fouten die met het Koreaanse slaggeweld de oorzaak wa Oranje. Robert Knol is ten onrechte doorgestuurd naar het tweede honk e van de ontluisterende nederlaag van i gaat simpel uit. (foto anp> moeten de beste worden die ooit één woord zijn gehouden. En ik hoop dat dat kunnen". gesproken. Inte gendeel. We moeten er juist 1 zorgen dat deze spelen nóg beter worden dan die van 1970. Dat is de Het is de tweede keer dat de enige manier om de boycot te ver- Schotse hoofdstad de Gemene- geten en de toekomst van de Ge- bestspelen, die om de vier jaar den gehouden en inmiddels hun dertiende uitgave toe zyn, ganiseert. Ook burgh gaststad, verliep toen naar ieders tevreden heid. De Schotten hielden er een menebestspelen zeker te stellen. Als we nu ons hoofd zouden verlie- zen en ontmoedigd raken, dan be- 1970 was Edin- tekent dat de laatste nagel aan de het evenement doodskist van deze spelen". Toch blyft by Campbell de angst prima naam en een gloednieuw bestaan dat de spelen van Edin- stadion aan over. Daarom begon burgh de laatste in hun soort zullen Campbell, voorzitter van het zijn. „Je moet de feiten onder ogen durven zien. Meer dan de helft van de Gemenebest-landen doet niet mee. Wat daarvan de gevolgen voor de toekomst zijn, weet ik niet. Maar ik ben wel bang. Ik zou niet graag in de schoenen van Nieuw- Zeeland staan, dat de spelen in 1990 moet organiseren. Het is echt bedroevend wat er nu gebeurt". Schotse Gemenebest Comité, Hoogspanning in Edinburgh UTRECHT (ANP) - Het Cubaan se honkbalteam heeft zich gister avond in Utrecht op opvallend gemakkelijke wijze ontdaan van een van de andere favorieten voor de wereldtitel. De honkbal lers uit het land van Fidel Castro vernederden het Amerikaanse (studenten-) team in zeven in nings met 11-0. Het betekende voor de Cubanen de vierde achtereenvolgende overwinning in dit toernooi. De ruim 8.000 honkballiefheb bers - het Utrechtse UW-sta- dion zat propvol - die op het duel der beide honkbalgiganten af waren gekomen, moesten lang wachten tot ze honkbal van top niveau te zien kregen. Pas in de zevende slagbeurt toonden de Cubaanse hitters land recordhouder is in het ver zamelen van wereldtitels. Met twee man op de honken nam An tonio Pacheco de knuppel in zyn hand. Met een ferme tik sloeg de tweede honkman van het Cu baanse team de bal ver buiten het hekwerk. Zyn klap maakte een einde aan het slaapverwek kende spel. De Amerikaanse spe lers hadden totaal geen oog op de ballen van Pablo Abreu, met 19 jaar de jongste werper van de Cu baanse ploeg. Maar liefst elf keer konden de Amerikaanse slag mensen met 3-slag de dug-out opzoeken. Abreu's Amerikaanse collega Mike Remlinger was beduidend minder op dreef. Bovendien kreeg hij in de eerste twee in nings weinig steun van zyn veld, waardoor hy twee onverdiende tegenpunten moest incasseren. Pas in de zesde Cubaanse slag beurt haalde de Amerikaanse manager Bob Bennett zyn star tende werper van de heuvel. Het onheil was echter al geschied. Via voortreffelijk slagwerk van Mesa, de in eigen land waanzin nig populaire honkballer en Pa checo scoorde Cuba twee keer en kon Remlinger vertrekken. Diens vervanger Drew Tanner deed het niet veel beter. De even als Remlinger linkshandige wer per kon ook weer snel inrukken. Na vijf runs, waaronder de ho merun van Pacheco (goed voor drie punten), kon hij weer ver trekken. Daarna geloofden de Cubanen het wel. De vernede ring was compleet. De Zuidkoreaanse studenten zijn allerminst fors van postuur, maar waren wel een maatje te groot voor de Nederlandse slagploeg. Werper Kang-Chul Lee moest kennelijk even wennen aan de Haarlemse ambiance, maar toonde in acht in nings met zes keer drie slag en slechts een keer vier wijd zijn klas se. Nederland produceerde zes hits. De coaches Harvey Shapiro en Henny Jenken hadden echter zorgvuldiger met hun honklopers moeten omspringen. Charles Urba- nus en Robert Knol werden na hun geslaagde klappen ten onrechte naar het tweede kussen doorge stuurd. Nederland verspeelde daarmee aardige scoringskansen. Onbevreesd traden de Neder landse slaglieden de onorthodox werpende Lee tegemoet. Charles Urbanus, die in de drie voorgaande wedstrijd slechts als tweede honk man had uitgeblonken, deponeer de by zijn eerste confrontatie met de Koreaan de bal ruimschoots buiten het midveld. Thijs Vervaat, die Lee al met een honkslag had begroet, mocht Urbanus in het rondje voorgaan. De spreekwoordelijke snelheid van de Zuidkoreanen leverde in de tweede innings twee runs op. In de volgende slagbeurt imiteerde Ki- Ung Kang de aanvallende actie van Urbanus. Dat was voor manager Shapiro het teken om startende te vervangen door René Rijst. Die EDINBURGH (Rtr.) - De door de boycots kreupel geworden Geme nebest Spelen, hebben de officials de nodige hoofdbrekens bezorgd. Sportchef Jack Hall verklaarde gisteren, een dag voor de opening in het Meadowbank-stadion van Edinburgh, dat vooral het boks- programma grondig met de correc tie-pen is bewerkt. Door het weg blijven van met name sterke Afri kaanse boksers zyn er voor alle ge wichtsklassen nog maar 86 deelne mers over. Dat dwong de organisa toren tot noodgrepen. Een aantal sessies werd doorgestreept en ver vangen door een soort landenwed maakte pas echt kennis met de kwaliteiten van het Aziatische honkbal. De Koreanen slaan veel, niet vaak ver en zijn razendsnel. De homerun van Jun-Tae Park, waar door ook Chan-Yup Roh kon bin nenwandelen, was de uitzondeing die de regel bevestigde. Na dat slaggeweld mocht Judsel Baranco pogen de schade binnen de gren zen van het redelijke te houden. Marcel Joost was na een dag af wezigheid terug in de 'basis'. Een hielblessure hield Neerlands enige powerhitter tegen Puerto Rico uit de ploeg, in de wedstrijden daar voor was hij twee keer uitgevallen. Een actie van rechtsvelder Joost was het onderwerp van hevige dis cussie. Ten onrechte werd een moedige poging een honkslag van Kang bij de foutlijn te verijdelen als een fout gescoord. Die beslis sing (bij 2-4 in de vijfde innings) tastte het zelfvertrouwen zo aan, dat Jacky Jacoba en Rijst echte missers begingen. Voor Bill Groot komt de rustdag van vandaag goed uit. Hoewel Paul Smit de gekwetste Tijger op het eerste honk uitstekend vervangt, kan Groots slagkracht niet worden gemist. In de openingswedstrijd tekende Groot voor de enige Ne derlandse homerun en van de in ternationals heeft hy in de compe titie na Joost het hoogste slagge- werper Roel Klaassen op de heuvel middelde. Jacoba noteerde in de SAINT ETIENNE (GPD) - De zenuwen slopen Greg Lemond. Schichtig kijkt hij in het peloton om zich heen. De Amerikaan kampt met slaapproblemen. Onderweg schrikt hij Noord-Ierland ralchotiandDe 31 van een stukje papier dat over de weg waait. „Het is maar goed dat het niet lang meer boksbonden binnen het Verenigd duurt, want tegen deze spanning is geen mens opgewassen", zei hij gisteren in Saint Koninkrijk hebben beloofd een Etienne. Na een etappe, die vanwege zijn uitslag als volstrekt onbelangrijk zal worden aantei extra kandidaten, die aan- gekwalificeerd, maar die desondanks de spanning voor Lemond ondraaglijk hoog op- geacht voor heUoemooi tezoeken Joeë- Elke versnelling van Bernard Hinault betekent voor hem een serieuze bedreiging, als goedmakertje voor hét publiek, Zijn benen kan hij zien, zijn gedachten lezen lukt niet. dat in de voorverkoop een grote TT belangstelling had getoond voor de Het blijftgissen wat er 1 kaartjes. het brein van de meester omgaat. Hoe be trouwbaar is hij in zijn uitspraken? Niet zo erg, is al gebleken. De kam- "i pioen is zijn belofte vergeten en kunnen worden^gewerkt door^ dat wekt tw«fel over nieuwe het kamp-Hinault, reed het gat ratomrite bötawï OdMte?dae uitlatingen. Zijn bewegingen on- dicht. Tot woede van avond zal boksen ook onderdef 1 derwe*L accentueren dat telkens die achterdochtig werd Volgens Hall zullen de halve fi nales en de eindstrijd i: men. Een sluwe manier om de uit gangspositie te verbeteren. Jean Francois Bernard, die wordt beschouwd als een toekom stige Tour-winnaar en behoort tot dicht. Tot woede van de Breton, die achterdochtig werd over de po- vormen van het Dronamma zo is weer- Tussen Villard-de-Lans en sitie van Bernard. „Het is toch ner- beloofd Het waseeiUiele puzzel" Saint-Etienne, waar hij vorig jaar gens voor nodig om achter mij aan zei Hall "Frank Hendrv directeur met het geel om de schouders te rijden", aldus Hinault. Lemond d^ertènmmTeTweéletmmo™ SESKÖEtaStebS! "en SjSSTSffiTOS aan deelnemers. Ik had die beslis- de derde plaats in een tussensprint in Pelus- veertig kilometer heb ook nooit aangevallen" zijn reactie op die vondst. maar volgens ffendry'was'lr^een(tvree seconden), wel door het weg ten. f mogelljk'\Het bokspro- g^hen'"R naPping gramma omvat nu negen sessies en van de Ier Stephen Roche, een aantal gevechten tussen pugi- T-Tnffbli-ib-HoiH listen, die niet goed genoeg werden geacht hun vaderland op de Com monwealth Games te vertegen- Die ging in achtervolging op de latere ritwinnaar Julian Gorospe woordigen. „Ik was dat wel aan de (de vierde Spaanse etappewinnaar Schotse toeschouwers verplicht", in deze Tour) en de voor eerherstel zei Hall verontschuldigend. „Er ploeterende Luis Herrera. Hinault waren al veel toegangsbewijzen kleefde aan het wiel van Roche, verkocht. We moesten dus wel met Alsof hy een gevaarlijke tegenstan- iets op de proppen komen". Het der ervan probeerde te weerhou- werk voor het organisatiecomité den in het klassement te klimmen, ging gisteren onder hoogspanning Roche echter staat diep in de rang- door. Ook het atletiek- en roeipro- schikking. Op de 51e plaats met gramma moesten worden aange past. Waarschijnlijk is het nieuwe „Ik schema pas enkele uren voor de te openingsceremonie klaar. achterstand van anderhalfuur, r alleen op uit om een rit verklaarde de Ier. Hi nault liet zich op sleeptouw ne- Le Puy de D6me leekmciermont Ferrand Suaèrês Nadaillat Fourches Pra' eekm 2c St. Etienne ULVENHOUT (GPD) - Bert Oos- Oosterbosch mikt daarby op de terbosch heeft deze week na een drie etappekoersen die hy volgen- verplichte rustpauze van drie de maand gaat rijden. Op zijn pro- maanden zyn rentree in het wieier- gramma staan achtereenvolgens peloton gemaakt. De Panasonic- de Ronde van Denemarken, Ne- coureur begon na de Ronde van derland en België. Valencia te sukkelen met een knie blessure. Oosterbosch miste daar- door een flink deel van het voorsei- Toekomstronde Slimheid die Lemond ontbeert, zoals al eerder is geconstateerd. Want kort nadat Roche en Hinault waren ingelopen, sprong de Ier op- ™t zelf geneutrahseerd Ik In de laatste drie ritten ligt er on derweg nog een maximum van een minuut 42 seconden voor het grij pen. Het valt te betwijfelen dat hij zich met het historische record van zes gewonnen Ronden van Frank rijk zo dichtbij, zijn verklaringen nog herinnert. Naar Saint Etienne was hy er niet aan gebonden. Toen mocht hij nog zijn gang gaan. De opzet slaag de niet, omdat Roche nog de vorm van vorig jaar mist. De aanval van de Ier paste in het beeld van de dag: de rit van de wederopstan ding. Vooral van renners die in de aankomstplaats al eens historie schreven. Luis Herrera, vorig jaar glorieus winnaar na een indruk wekkende beklimming gevolgd door een roekeloze en bijna fatale afdaling, wilde op herhaling. Maar de Colombiaanse held is opge brand. Hy vlindert niet meer tegen de berg op, hy hobbelt omhoog. Twijfel- Dan was er nog de poging van Phil Anderson, de Australiër uit de equipe van Peter Post, die na zyn langdurige afwezigheid, wegens een reumatische aandoening, toch weer een knap niveau heeft ge haald. Zyn eerste poging om het peloton te ontvluchten werd door v, achterhaalde en passeerde Herrera. Lemond zette, aan het wiel van Jean Francois Bernard, een achtervolging in. De gele-trui- drager kwam bij de vluchteling, maar nam het commando niet over. Terwyl hy dat als leider best had kunnen rechtvaardigen. Zelfs tegenover zijn grootste concurrent en ploeggenoot. „Maar ik wilde het Bernard Hinault niet aandoen", verklaarde hyHoffelijkheid tegen over de beul. Het kan zijn onder gang worden. Wederopstanding Vooral nervositeit is funest, zoen en de Tour de France. Afgelopen maandag deed hy De Ronde van de Toekomst mee aan een kermiskoers in België de Europese Gemeenschap start ker wanneer die zo zichtbaar is als en gisteren verspeelde hij in de volgend jaar in Rome en komt aan bij Lemond. Het leidt tot verkeer- door Nico Verhoeven gewonnen in Den Haag. De keuze van de de taxaties, stuurfouten en ander Profronde van Ulvenhout in de startplaats is gemaakt in verband leed. Je voorsprong niet uit willen slotfase zyn winstkansen door een met het 30-jarig bestaan van het bouwen op de dag voor wat de be- lekke band. Belangrijker dan een overwin ning was voor Oosterbosch echter het gevoel dat hy weer sinds kort zonder pijn voluit kan gaan. „Hoe vervelend het ook allemaal ge weest is, omdat ik niets geforceerd heb ondervind ik op dit moment nergens meer last van. Het seizoen is weliswaar voor een flink deel de mist ingegaan, er komen toch nog een paar wedstrijden waarin ik mo gelijk iets goed kan maken". Verdrag van Rome. slissende tydrit wordt genoemd zo'n verkeerde calculatie. Hy zou In elk geval zullen de zes oor- onderhand moeten weten dat Hi- spronkelijke EG-landen met een amateurploeg vertegenwoordigd nault een onbetrouwbare klant is. ,Na de tydrit in Saint Etienne is zijn: Nederland, België, Luxem- het afgelopen", voorspelde hij op burg, Frankrijk, Italië en West- de rustdag. „Dan is het de een of de Duitsland. Tussen Rome en Den ander". Geen aanvallen op de Puy Haag doet de Toekomstronde het de Dome bijvoorbeeld. Maar wie Belgische Ronse aan. De finish ligt verbiedt „de das" om als bescher- op het circuit, waar in 1988 het we- mer van Lemond mee te gaan in reldkampioenschap wielrennen een vlucht en onderwijl in de tus- wordt gehouden. sensprints bonificatie te pakken. zag hem aan de kop van de groep sleuren en wist dat het niet zou lukken", treurde Anderson. Het was ongetwijfeld een afrekening voor het leed dat Hinault hem vo rig jaar door Anderson aangedaan voelde. De Australiër kreeg de schuld van de valpartij op de Cours Fauriel. Het herstel van Anderson („de laatste dagen voel ik me veel ver beteren"), die tweede werd in de rit, komt veel te laat. Peter Post staat bijna met lege handen. Ro bert Millar overwoog op de rustdag zelfs de strijd te staken, maar stap te gisterochtend op aandrang van zijn ploegleider toch op de fiets. Hij verspeelde opnieuw ruim vier minuten en zakte naar een twaalf de plaats in de algemene rang schikking. De twijfel is het kamp van Post binnen geslopen. Zelfs Eric Vanderaerden, de „zekere" winnaar van de groene trui, voelt zich al niet veilig meer. In Saint Etienne informeerde hij na passa ge van de eindstreep bij pr-mana- ger Fred de Bruyne naar de klasse ring van Greg Lemond, die voor dat groen nog een paar puntjes scoorde. De Amerikaan zal het niet opgevallen rijn. Hij heeft andere dingen aan zijy hoofd. s de Spaanse etappewinnaar Julian Gorospe nog i te heffen bij het passeren van de finishlijn, (foto ap> ST. ETIENNE (AFP) - Misschien, als alle deelneemsters in Tour het tempo van Jeannie Longo op het vlakke en Maria Canins in de bergen zouden kunnen volgen, zou de Ronde van Franrijk voor vrouwen volgend jaar ook weer tijdens de 'echte' Ronde m< gen worden gehouden. De Francaise Longo bleek dinsdag heer e meester in de aanloop naar Villars, de Italiaanse 'mama' in h< peloton was gisteren in de bergen weer eens niet te houden. Tot aan de beklimming van de Col de l'Oeillon duldde zij het gezel schap van Longo, de Britse Sue Thompson en de Amerikaanse Inga Thompson. Toen het vlakke werd verruild voor het stijgende, eindigde de etappe eigenlijk al. Canins nam afscheid van het pelo ton en ging zoals zo vaak eenzaam op weg. Op de top was de voorsprong al behoorlijk opgelopen, aan de eindstreep in Saint- Etienne was het verschil ruim twee en een halve minuut. Longo werd tweede en zag de achterstand in het algemeen klassement oplopen tot meer dan dertien minuten. Het groen wat haar al sinds de proloog om de schouders zit, blyft echter een leuke troostprijs. Het geel zal, tot zij van de fiets stapt, voor Canins gereserveerd blijven. eerste drie wedstrijden vijf uit tien, kwam er gisteren niet aan te pas. De Koreaanse manager Ki- Young Sung heeft zeker niet de problemen van zijn collega Shapi ro. Trouwens ook niet het tempera ment, waarvan de Amerikaan blijk gaf toen Urbanus een honk te veel Het scheelde weinig of de manager had scheidsrechter Ton van der Wouw aangevlogen. Voor achtduizend toeschouwers kon de college-coach zich nog net inhou den. Sung windt zich niet zo op. Voor hem is het toernooi om het wereld kampioenschap niet meer dan een eerste test. Vijf maanden geleden stelde hij zijn selectie samen. Voor de komst naar Nederland had geen speler meer dan zestien interlands op zijn naam staan. Zelfs een zesde plaats op de eind- lijst zou hem weinig deren. Gezien de ongeslagen status - Zuid-Korea boekte eerder overwinningen op Venezuela (11-2), Puerto Rico (5-4) en Italië (14-8) is dat echter een wat al te bescheiden stellingname. Zijn jonge ploeg - de gisteren in de dug out blijvende werper Young-Min Kim is met 26 jaar een uitzonde ring - dient pas over twee jaar tij dens de Olympische Spelen in Seoel een grote slag te slaan. Voor de achtste keer is honkbal in de Zuidkoreaanse hoofdstad de Olympische demonstratiesport. Gullit niet in wereldelftal PASADENA (Rtr/ANP) - Ruud Gullit heeft zyn plaats in het voet balelftal van de 'rest van de wereld' beschikbaar moeten stellen. De in ternational van PSV moet rust houden, nadat dinsdagavond zijn arm uit de kom schoot in een oe fenduel tegen Varsseveld. De coa ches Johan Cruijff en Franz Bec- kenbauer hadden Gullit geselc- teerd voor de benefiet-wedstrijd in het Rose Bowl-stadion (102.000) te Pasadena tegen een Amerikaans elftal, met als publiekstrekker Die- go Maradona. De baten gaan naar het kinderfonds van de Verenigde Naties, het UNICEF, dat het geld beschikbaar stelt aan de slachtof fers van de aardbeving van vorig jaar in Mexico.. Cruijff en Beckenbauer hebben voor hun voornamelijk uit Europa gerecruteerde elftal de beschik king over vijftien voetballers: Pla- tini en Amoros (Fra), Lerby en Elk- jaer-Larsen (Den), Conti en Rossi (Ita), Dassajev en Belanov (Sow), Magath (Wdl), Jennings (NIr), But cher (Eng), Hermann (Zwi), Stra- chan (Sch), Chang-Sun Park (ZKr) en Timoumi (Mar). Arsenal LONDEN (DPA) - De traditierij ke Engelse club Arsenal, die nog onlangs het honderdjarig bestaan vierde, zit in ernstige financiële moeilijkheden. De Londense ver eniging heeft een schuld van onge veer vier miljoen gulden. Verkeerd management, vooral bij de transfer van spelers is flink verlies geleden, heeft Arsenal diep in de rode cij fers doen belanden. De nieuwe trainer/manager George Graham heeft in het kader van de bezuini gingen de internationals Viv An derson en Kenny Sansom loons verhoging geweigerd. Vorig sei zoen incasseerden tien spelers van Arsenal een jaarsalaris van twee ton of meer. Momenteel zijn de lo nen bevroren. Enige voetballers, onder wie Tony Woodcock die te rugging naar l.FC Köln, werden al verkocht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9