'RLD belemmerde zelf overneming' 'Bedrijfsadviesbureau' voerde ondernemingen naar ondergang De jongste textielkoning heet Hans Vakbond Europese beambten: Vrouwelijke ambtenaren niet ontzien bij ontslag Boskalis baggert voor Russen in Argentinië PAGINA 6 ECONOMIE DONDERDAG 24 JULI 1986 SCHIPHOL (ANP) - Het is de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst (RLD) zelf geweest die een overneming van de Nederlandse luchtverkeersbeveiliging door Eurocontrol vrijwel onmogelijk heeft gemaakt. Het Nederlandse voorstel daartoe is door de directeur-gene raal van de RLD, mr. H. Raben, op een zodanig negatieve wijze aan de overige lidstaten van Eurocontrol gepresenteerd dat daarop een nagenoeg definitief nee moest volgen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) voelt er weinig voor in het Algemeen Rijks ambtenarenreglement (ARAR) de mogelijkheid te introduceren dat er kan worden afgeweken van de ontslagvolgorde bij reorganisaties om zo te voorkomen dat het per centage vrouwen afneemt. Hij meent dat dit met name in het on derwijs tot rechtsongelijkheid kan leiden. De voorkeur wordt gegeven aan een constructie waarin de ver zorgingstijd van kinderen tot vier jaar meetelt als diensttijd voor de bepaling van de ontslagvolgorde bij reorganisatie. De minister heeft dat geant woord op vragen van kamerleden van D66, CDA, PvdA, PPR en PSP. Zij hadden geïnformeerd naar de wijzigingen van het ARAR in het kader van de voorkeursbe handeling van vrouwelijke ambte naren bij ontslagzaken. Daarbij gaat het om de uitvoering van de motie Groenman (D66) uit 1983 om vrouwen bij gedwongen ontslag te ontzien en bij eventuele herplaat sing een voorrangsbehandeling te geven. Dat zou vooral in middelba re en hogere functies moeten gel den. De vorige minister van binnen landse zaken, De Korte, nam een deel van de suggesties van zijn voorganger Rietkerk uit een ad viesaanvraag aan de Emancipatie- raad over, maar week op het punt van de ontslagvolgorde af. Hij wil de deze anciënniteitsregeling, waarvan juist vrouwen de dupe worden, handhaven. In plaats daarvan zou voortaan de verzorgingstijd van kinderen tot vier jaar mee moeten tellen als diensttijd. Het aantal dienstjaren wordt dan groter en de betrokke nen - meestal vrouwen - zouden minder snel voor reorganisatieont slag in aanmerking komen. Voor deel is ook dat de verzorgingstijd zoals de andere diensttijd van tevo ren vaststaat en bekend is en daar mee dus ook de ontslagvolgorde. Het voorstel tot wijziging van het ARAR, mét de nieuwe bepalingen omtrent het meetellen van de ver zorgingstijd, wordt nu besproken met de centrales van overheidsper soneel. De minister zal geen maat regelen nemen voordat er met de Kamer van gedachten is gewisseld over de voorstellen. Dit vindt de vakbond Europese beambten, waarin de verkeerslei ders van Eurocontrol verenigd zijn. In maart vroeg minister Smit- Kroes (verkeer) aan de permanente commissie van Eurocontrol, ge vormd door de transportministers van de acht lidstaten, of de Neder landse luchtverkeersbeveiliging, nu nog onderdeel van de RLD, door Eurocontrol kon worden overgenomen. Volgens woordvoerder Bonne van de vakbond heeft de Neder landse RLD het verzoek van minis ter Smit-Kroes zodanig weergege ven dat er op de voorbereidende vergadering van de RLD, begin juli in Brussel, helemaal niet meer on derhandeld kon worden. De per manente commissie nam het ad vies van de RLD een week later on gewijzigd over. "Uit de notulen blijkt dat de Nederlandse RLD de hele zaak heeft voorgesteld uitslui tend als een Nederlands sociaal probleem. En dat op een wijze dat de andere lidstaten niets anders overbleef dan te zeggen dat Neder land eerst deze problemen maar moest oplossen. Eurocontrol is niet voor sociale problemen", al dus Bonne. Volgens hem heeft de directeur- generaal van Eurocontrol nog een vertwijfelde poging gedaan om de rijksluchtvaartdiensten ervan te overtuigén dat de Eurocontrol- conventie mogelijkheden biedt om in ieder geval delen van de Neder landse luchtverkeersbeveiliging over te nemen. "De Nederlandse opstelling was echter zodanig dat ook daar niet meer over te praten viel", zo meent Bonne. De vakbond Europese beambten heeft altijd de rijksluchtvaartdien sten, en met name de Nederlandse, ervan beschuldigd te streven naar het "vernietigen" van de Eurocon- trolorganisatie. "De ernstige pro blemen bij de luchtverkeersbevei liging in Nederland zijn het directe gevolg van deze houding", aldus Bonne. Volgens hem is Eurocontrol nog steeds bereid te praten over een ge hele of gedeeltelijke overname van de Nederlandse luchtverkeersbe veiliging en kan alsnog overleg hierover op gang worden gebracht wanneer de Nederlandse RLD op een zinnige manier" hierover wenst te praten. Ook de vereniging "Het Neder- Kort Zakelijk GM en Chrysler De Amerikaanse automobielfa brikanten General Motors en Chrysler hebben hun winsten in het tweede kwartaal van dit jaar flink zien dalen. Voornaamste oor zaak was de stijging van de kosten, aldus de autofabrieken. De winst van GM daalde met 15,6 procent ten opzichte van het tweede kwar taal van 1985 tot 987 miljoen dollar, terwijl Chrysler een winstdaling van 18 procent tot 488 miljoen dol lar registreerde. Japan Ondanks de krachtige opwaarde ring van de yen is de Japanse auto- produktie in juni tot een record van 1,07 miljoen stuks gestegen. De produktie van personenwagens nam met 6,3 procent tot tot 686.000 stuks. Daarentegen werden er 56,2 procent minder bussen vervaar digd en 2,2 procent minder vracht wagens. In totaal bedroeg de Ja panse autoproduktie in de eerste zes maanden van dit jaar het re cord van 6,24 miljoen stuks, twee procent meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Polaroid Het Amerikanse concern Pola roid heeft in het tweede kwartaal van dit jaar de omzet kunnen ver groten met bijna dertig procent tot 396,4 miljoen dollar. De winst steeg van 9,9 miljoen tot maar liefst 24,2 mifjoen dollar. In Nederland is de omzet 'evenwichtig gegroeid'. De tweede helft van dit jaar zal posi tief verlopen, niet in de laatste plaats omdat in Nederland het nieuwe Image System in oktober beschikbaar zal komen. Export De Europese Commissie wil de Europese markt volgend jaar iets toegankelijker maken voor indus- trieprodukten uit ontwikkelings landen. Voor anjers en koffie, be langrijke produkten voor Latijns- Amerika, wil zij binnen bepaalde grenzen tot een vermindering van de douanetarieven overgaan. De minst ontwikkelde landen zouden verder een korting moeten krijgen op de invoerrechten voor bevroren aardbeien, druivensap landse LuchtverkeersleidersgU- de", waarin de verkeersleiders op Schiphol in dienst van de RLD zijn verenigd, blijft vasthouden aan de wens om in ieder geval de operatio nele verkeersleidingstaken over te dragen aan Eurocontrol. Na de af wijzing van de permanente com missie van het Nederlandse voor stel overweegt het gilde opnieuw de commissie-Albeda om een ad vies of arbitrage te vragen. Hoewel de vakbond en het gilde het erover eens zijn dat de lucht verkeersbeveiliging geheel of ge deeltelijk overgedragen moet wor den aan Eurocontrol staan de ver keersleidersorganisaties lijnrecht tegenover elkaar over de vraag hoe dat moet gebeuren. De vakbond Europese beambten wil dat alle ac tiviteiten in het verkeersleidings centrum Beek van Eurocontrol worden geconcentreerd, het gilde wil dat de werkzaamheden die nu op Schiphol worden uitgevoerd ook in de toekomst op Schiphol blijven. SLIEDRECHT (ANP) - Boskalis maakt een kans betrokken te wor den bij een nog nader te bepalen deel van een baggeropdracht voor een Russische firma in Argentinië van in totaal 225 miljoen gulden. De afspraak is dat Boskalis kan meedoen in een project voor de Markt voor verzekeringen fors gegroeid ZOETERMEER (ANP) - Het eco nomisch herstel vindt ook zijn weerslag in de verzekeringsmarkt. In 1985 groeide het bedrag dat aan premies is betaald in ons land met één miljard gulden tot 26 miljard gulden. Andere oorzaken voor de ze groei zijn uitbreiding van het aantal verzekeringsvormen (onder andere milieu-aansprakelijks- heidsverzekering en computerver zekering) en een actievere benade ring door verzekeraars en tussen personen van hun cliënten. Dit blijkt uit de vandaag verschenen branche-oriëntatie „Assurantietus senpersonen" van het Econo- misch-Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). De tussenpersonen sluiten, ge meten naar het premiebedrag, 80 procent van de verzekeringen af. De overige 20 procent wordt recht streeks bij de verzekeraar afgeslo ten. De assurantietussenpersonen nemen 55 procent voor hun reke ning, tussenpersonen op de beurs een kwart, banken, administratie kantoren en reisbureaus 20 pro cent. Nederland telt 9.100 bedrij ven van assurantietussenpersonen, die in 1985 aan 23.000 mensen werk boden. modernisering van de haven Bahia Blanca op nog nader vast te stellen voorwaarden als de Russen dit pro ject definitief verwerven, aldus een woerdvoerder van het baggercon- cern. Boskalis heeft zich na enkele moeilijke jaren, waarin het con cern aan de rand van de afgrond terecht kwam, weer geheel terug getrokken op de kernactiviteit bag geren. De baggersector is voor het bedrijf altijd een goede zaak ge weest. Een van de redenen voor het dreigende debécle was onder meer de moeilijkheden rond een groot gasleidingproject in Argenti nië. Deze periode is nu afgesloten. Overigens onderhandelen de Ne- derlandsche Credietverzekerings- maatschappij NCM respectievelijk de staat nog steeds over de finan ciële afwikkeling van het betref fende project. De NCM verzekert op dit moment geen transacties met Argentinië, maar dit is in het geval van de onderhavige order niet van belang, omdat de Russen de hoofdaannemer zullen zijn. Olieprijs NEW YORK (UPI) - De prijs van een vat Noordzee-olie is gisteren naar een historisch dieptepunt ge daald. Op de Europese vrije markt werd voor een vat (van 159 liter) Brent-olie, de belangrijkste olie uit de Noordzee, 8,50 dollar betaald, 75 cent minder dan de dag ervoor. Het vorige dieptepunt werd bereikt op 15 juli toen een vat Brent-olie voor 8,65 dollar van de hand ging. Een vat Texas Intermediate, de toon aangevende Amerikaanse olie soort, deed gisteren 10,85 dollar, 41 cent minder dan de dag ervoor. AMSTERDAM - In vijf vestigingen van het warenhuis De Bijenkorf is een tentoonstelling van auto's, 'Autosa lon '86', ingericht. In Amsterdam staat de bekende Mercedes die door Karei Appel werd beschilderd. De waarde van het kunstwerk in anderhalf miljoen gulden. Op de achtergrond Karei Appel in was. (foto anp) C&A breidt uit in Duitsland DUSSELDORF (DPA) - C&A Brenninkmeyer KG, de Duitse af deling van het Nederlandse kle dingconcern, gaat zijn activiteiten in de Bondsrepubliek verder uit breiden. Het aantal warenhuizen wordt dit jaar verhoogd met vier tot 142. Naast nieuwe vestigingen in Elmshorn en Kaufbeuren zullen ook in Reutlingen en Coburg nieu we C&A-warenhuizen verrijzen. Dit heeft het concern.dat door gaans nogal wars van publiciteit is, gisteren bekendgemaakt. Met de resultaten over het eerste halfjaar van 1986 toonde de West- duitse C&A zich „over het geheel genomen tevreden". In het boek jaar 1985 heeft het concern zijn om zet met vijf procent zien toenemen tot 6,7 miljard mark. De winst steeg in 1985 met 16,4 procent tot 192 miljoen mark. Voorts maakte de Westduitse C&A bekend dat in 1985 in totaal 97 miljoen mark in de onderne ming werd geïnvesteerd (in 1984 was dat nog 86 miljoen mark) en 93 miljoen mark werd afgeschreven (1984: 75 miljoen mark). Het ba lanstotaal heeft 1,3 miljard mark bedragen (1984: 1,4 miljard mark). Over het aantal werknemers werd door C&A geen mededelingen ge daan. UTRECHT (ANP) - De politie heeft de drie bestuursleden van Condor Consultants, een bedrijfsadviesbu reau in De Bilt, ingesloten. Ze wor den ervan verdacht op grote schaal kleine zelfstandigen die in grote fi nanciële nood verkeerden te heb ben opgelicht. Hierbij ging het om honderdduizenden guldens. Ver der hebben ze met hun activiteiten ook aan derden voor minstens een even groot bedrag schade berok kend. De 43-jarige inwoner van De Bilt, de 46-jarige inwoner van Bussum en de 40-jarige inwoner van Ede worden er ook van verdacht Engel se Limited's (vennootschappen) te hebben "geïmporteerd" om ze voor frauduleuze doeleinden te ge bruiken. De drie hebben hun slag in ongeveer een half jaar geslagen. Het bureau werd vorig jaar mei op gericht en het onderzoek van de Utrechtse politie en de inspectie invoerrechten en accijnzen begon vorig jaar oktober. Een Utrechtse winkelier deed toen aangifte van oplichting en verduistering. Hij had Condor in geschakeld om zijn bedrijfsschul den te saneren. Het bureau kreeg hem zover dat hij zijn weekop- brengsten (in totaal 52.000 gulden) afstond ter afbetaling van zijn schulden. Daarvan ging maar 1.500 gulden werkelijk naar schuldei sers. De verdachten bewogen de winkelier er ook toe zijn bedrijf te laten overnemen door een "Limi ted" waarvan zij bestuurders wa ren. Toen de winkelier de zaak niet meer vertrouwde en zijn geld te- rugvroeg, kreeg hij nul op het re kest. Inmiddels heeft de rechtbank hem uitstel van betaling verleend. In totaal zijn 26 gevallen van ern stige benadeling, oplichting en ver duistering ontdekt, maar de politie vermoedt dat het werkelijke aantal veel hoger ligt. De verdachten maakten volgens de politie niet al leen een zeer deskundige indruk, ze waren het ook. In problemen verkerende ondernemers die op hun advertenties reageerden ge loofden onvoorwaardelijk dat ze eenvoudig uit de moeilijkheden konden komen door regelingen met crediteuren en het opstellen van een goed overlevingsplan. Vol gens de politie wafèn de "advie zen" van Condor voor hen vaak de laatste strohalm waaraan ze zich vastklampten. Ze betaalden de verdachten om schulden te saneren. Vaak werd hun bedrijf overgenomen door een geïmporteerde Limited, zodat de Nieuwe supermarktketen belijdt 'Hema-filosofie' ROTTERDAM - De buiten Rotter dam vrijwel onbekende textielsu permarkt-keten met de naam Hans Textiel is begonnen aan een op merkelijke opmars. Nu nog telt de textielreus 49 filialen, voorname- door Bas Hoppel lijk in of rond Rotterdam met een gezamenlijke omzet van 70 miljoen gulden. Vanaf nu, zo wil de 41-jarige di recteur-eigenaar Hans van Heel- sbergen, moet die omzet jaarlijks met minimaal 10 miljoen gulden gaan groeien. Door uitbreidingen of overnames wil Hans Textiel bin nen enkele jaren zijn uitgegroeid tot een concérn met een jaaromzet van 100 miljoen gulden. Die groei zal voornamelijk plaatsvinden in Noord-Holland, waar Van Heel- sbergen al twee winkels bezat, overgehouden aan een mislukte overname van een winkelketen in Drente. Van Heelsbergen: „Nieu we filialen openen vanaf Leiden en hoger Noord-Holland in, brengt nauwelijks meerkosten met zich mee omdat de vrachtauto's met textiel toch al die route rijden". Hans Textiel hoort thuis in het rijlje textielsupers waarvan namen als Zeeman en Brons bekender klinken. In dit rijtje past ook Wibra met een reeks vestigingen in het oosten van het land. Winkels waar de op voordeel uit zijnde klanten op zoek naar een japonnetje, een paar sokken of een nachthemd de spulletjes met de handen in de gro te, doorgaans rommelige bakken kunnen 'voelen' en keuren. Onder de toonbank Het succesverhaal van de Van Heelsbergen begint met één tex- tielwinkeltje op de hoek in een volkswijk in Rotterdam-West. „We woonden er achter de winkel. Je' zou kunnen zeggen dat ik, net als concurrent Zeeman, onder de toonbank ben geboren. Mijn vader moest die winkel, noodgedwongen door de ziekte van zijn baas, in 1960 overnemen. Hij draaide toen een omzet van 175.000 gulden". Na zijn diensttijd en met slechts een ulo-diploma op zak kwam Van Heelsbergen op 22-jarige leeftijd bij zijn vader in de winkel, waar hij onmiddellijk zijn kunnen etaleer de. „Binnen en jaar bereikten we een recordomzet van vier ton en een overvolle winkel. Ik ben inder tijd niet in de winkel gestapt met de gedachte er tot mijn 65e achter de toonbank te blijven staan. Toen al had ik meer ambitie. Ik hield mijn vader een artikel voor zijn neus waarin stond dat een indivi duele winkel uiteindelijk ten dode is opgeschreven als het niet mini maal een veel grotere omzet zou halen". vanuit Leiden Noord-Holland in. (foto GPD) Bakfiets „Nadat hij het wat rustiger aan wenste te gaan doen, ben ik er juist als ambitieuze nieuwkomer aan gaan trekken. Het eerste filiaaltje was er een op een paar honderd meter afstand naar links, het twee de juist de andere kant op. Pas bij het vierde filiaal, toen ik al 26 jaar oud was, ben ik gaan denken aan het halen van mijn rijbewijs. Tot die tijd deed ik alles met een soort bakfiets. Ik herinner me nog goed" zo gaat Van Heelsbergen verder, „de slapeloze nacht over de aan schaf van een eerste VW-busje van 7000 gulden". Toen kort geleden het bedrijf van Schiedam naar Ridderkerk verhuisde en in dat nieuwe expedi tie-, magazijn- en kantoorcomplex zeven miljoen gulden moest wor den gestoken, kostte hem dat min der hoofdbrekens. „Het is een hoop geld, maar het komt allemaal een keer terug. Ik ben nooit wars geweest van het plegen van inves teringen. Volgens onze accountant zijn wij een van de best lopende fi liaalbedrijven in het land. Iedere twee maanden verkopen we onze hele voorraad uit. Dan zijn we dus theoretisch 'uitverkocht'. Daar ben ik trots op". Jan Zeeman Ondanks dat Hans Textiel aan een opmars bezig is, valt het be drijf in het niet bij concurrent Jan Zeeman, de textielbaron uit Al phen aan den Rijn die kort geleden zijn 250e filiaal opende en een om zet haalt van rond de 400 miljoen gulden. Van Heelsbergen over het verschil: „Bij Zeeman staat de prijs bovenaan. Die wil hoe dan ook een damesbloes voor f 9,95 verkopen. Lukt dat niet dan maar met een minder courante kleur. Bij mij Gewild staat kwaliteit voorop. Ik wil alleen die kwaliteiten kleuren verkopen waar ik helemaal achter sta. In een aantal gevallen betekent dat een Het nieuwe pand in Ridderkerk. hogere prijs. Eigenlijk is het de He- ma-filosofie: de beste kwaliteit in de goedkoopste prijsklasse". Hij ontkent 'rotzooi' of spullen van inferieure kwalitit te verko pen. „We verkopen onder eigen merk artikeleh afkomstig van merkfabrikanten. Een voorbeeld? Onze breigarens komen met een ei gen band uit, maar zijn afkomstig van de Leidse Wolspinnerij waar de Neveda-wol vandaan komt. Die verkopen wij niet voor f 3,85 per bolletje zoals in een wolboetiek, maar voor nog niet de helft van die prijs. Spijkerbroeken kopen wij in bij de Spaanse fabriek van Wrang- Ier, maar verkopen dié onder een eigen naam. Dat het een Wrangler- broek is, weet de klant niet maar een winkelende huisvrouw is niet gek. Die voelt heel goed of een broek kwaliteit heeft of slordig in elkaar is gesodemieterd". Enkele jaren geleden heeft Zee man tevergeefs geprobeerd de Rot terdamse textielkoning op te ko pen. Van Heelsbergen hield de deur echter gesloten. „Ik zou de zaak wel aan een ander kunnen overdoen. Ons bedrijf is zeer ge wild. Maar ik verkoop het niet. Ik voel er veel meer voor om zelf an dere over te nemen. Daar is het be drijf aan toe. Dat kan een bedrijf met een of twee filiaaltjes zijn, maar ook een groter met 20 of 30 vestigingspunten. Waardoor we plotseling wèl door het hele land actief zouden kunnen gaan wor den". Plannen om het aantal vestigin gen door het hele land uit te brei den, zijn er voorlopig nog niet. Van Heelsbergen wil zich in eerste in stantie beperken tot het openen van nieuwe filialen in Zuid- en Noord-Holland en tegelijk een deel van de provincie Utrecht meepik ken. Uitbreidingen naar het zuiden toe zoals in Brabant en Zeeland sluit Van Heelsbergen uit vanwege de wat hij noemt 'overbewinke- ling' in Bergen op Zoom en Roo sendaal en het geringe aantal inwo ners in Zeeland. drie "advieurs" het totaal konden leeghalen. Vervolgens lieten de ad viseurs niets meer van zich horen en hielden zich onbereikbaar. Doordat hun schulden groter wer den moesten bedrijven inkrimpen of gingen failliet, waardoor enkele tientallen werknemers op straat kwamen te staan. Een ervan is een caravanbedrijf in Drachten dat werd overgeno men door een Engelse Limited. De eigenaar werd gewoon werknemer. Vervolgens ontsloegen de verdach ten hem, verkochten de aanwezige caravans en lieten de zaak failliet gaan, waardoor zes werknemers op straat stonden. De eigenaar van een groothandel in sportartikelen in Zwolle, die om gezondheidsredenen zijn bv wilde overdoen, ging akkoord met het advies om als "tussenmaatregel" een interim-directeur te benoe men. Dat was een stroman van de verdachten, die tijdens de afwezig heid van de eigenaar de helft van de voorraad sportartikelen - met een waarde van 85.000 gulden - ver kocht en de opbrengst verduister de. De drie slaagden er ook in van investeerders geld los te krijgen voor niet bestaande projekten. Een Utrechtse arts raakte op die manier 35.000 gulden kwijt. De politie be schouwt de 43-jarige man uit De Bilt als het brein achter de oplich tingen. Geld en goederen van be nadeelden zijn (nog) niet terugge vonden.'Er is evenmin een boek houding van de zakelijke praktij ken van Condor aangetroffen. Wèl vond de politie stapels facturen en tientallen lege bankrekeningen. Het onderzoek duurt nog voort. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Op een nog steeds kalme effectenbeurs raakten de grote uitgevers vanmorgen iets onder druk. Voorop ging daarbij VNU die te gen het middaguur f 8 was kwijtge raakt op f308. Elsevier verloor f 1,50 op f 203 en Kiuwer f 3,50 op f 250. den Stad Rotterdam, Bols, Nijverdal- Ten Cate en Vmf-Stork, die fractioneel hoger noteerden. Van de internationale waarden was Akzo f 1,10 lager op f 156,90, daalde Hoogovens f 1,20 tot f 106,10 en zakte Unilever f 2,60 naar f 480,90. Philips raakte zeven dubbeltjes kwijt op f 47,80 en Koninklijke Olie twee op f Hunter Douglas daalde f 1 tot f 59,10 en HBG f 1,20 naar f 144,80. Voor de rest was er sprake van zeer lichte verliezen of onveranderde koersen. Ook de obli- gatiemarkt lag er nagenoeg onveran derd bij.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6