Onderzoek naar mogelijk misbruik heroïneprostituees Actiecomité ZAO wil een dag staken Is cle oorlog soms uitgebroken? Commissie moet zich buigen over fraude Antilliaanse douane Defensie schiet9 recreanten weg uit bungalowparken Proces tegen Harm Dost verdaagd tot 19 augustus DONDERDAG 24 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse wethouder van volksgezondheid Wildenkamp heeft de inspecteur versla vingszorg verzocht een onderzoek in te stellen naar moge lijk seksueel misbruik van verslaafde prostituées door hulpverleners. Aanleiding hiertoe zijn beschuldigingen over dergelijk misbruik door Maijolijn Keesmaat, veldwerkster van de stichting De Regenboog, een organisatie die hulp verleent aan heroïneprostituees in Amsterdam. Haar uitlatingen stonden gisteren centraal tijdens een kort geding in Amsterdam dat Keesmaat tegen De Regenboog had aangespannen: zij eiste dat de gedeeltelijke schor singsmaatregelen worden opgehe ven die het bestuur tegen haar heeft genomen naar aanleiding van haar beweringen. Keesmaat bracht haar beschuldi gingen naar buiten tijdens een hoorzitting over 'machtsmisbruik binnen de hulpverlening' in Straatsburg op 10 juli. Volgens haar komt het "zeer frequent voor dat hulpverleners gebruik maken van prostituées voor hun eigen ge rief'. Het bestuur van De Regen boog vindt dat ze deze beschuldi ging waarin geen namen werden genoemd niet had mogen maken. Ook andere hulpverleningsorgani saties bleken erg ontstemd over de uitlatingen, bracht de advocaat van de stichting mr. Grosheide giste ren tijdens het kort geding naar vo ren. Het bestuur van De Regenboog bepaalde dat Maijolijn Keesmaat in afwachting van een onderzoek naar haar beschuldigingen zich niet meer met beleidsmatige werk zaamheden mag bezighouden. Vol gens Keesmaat is zij daardoor ech ter grotendeels op non-actief ko men te staan, omdat haar werk gro tendeel sbestaat uit het uistippelen van beleid. De advocate van Keesmaat, mr. Enkelaar, verklaarde dat de veld werkster met haar verklaring niet „de grote aanklaagster van de hulpverlening" had willen zijn. Ze wilde echter wel de taboesfeer T axichauffeurs - in Amsterdam geschoold in opvang zieken AMSTERDAM (ANP)- De Amster damse taxichauffeurs, aangesloten bij de Taxicentrale, zullen allemaal een EHBO-cursus gaan volgen en worden geschoold in het begelei den van zieke (lichamelijk en geestelijk) mensen. De cursussen voor de taxichauf feurs zijn het rechtstreeks gevolg van een nieuwe taxiregeling tussen het Amsterdamse ziekenfonds ZAO en de taxichauffeurs. Deze nieuwe regeling betekent een ver betering in de begeleiding van zie kenfondspatiënten die gebruik maken van taxivervoer, waarvan een groot deel betaald wordt door het ZAO. Die regeling gaat op 1 au gustus in. Behalve een betere begeleiding van de patiënten komt er ook een andere manier van betalen. Zie kenfondspatiënten betalen na 1 au gustus een eenheidstarief van 24 gulden. Tot nog toe werd de ritprijs betaald, afhankelijk van de verre den afstand. De gemiddelde rit prijs was toen 30 gulden. De nieu we taxiregeling betekent een be zuiniging voor het ziekenfonds van ruim 1 miljoen gulden. Jaarlijks kosten de taxiritten van zieken fondspatiënten nu ruim 4 miljoen gulden. Ook voor de ruim 120.000 patiën ten die jaarlijks op kosten van het ziekenfonds taxiritten maken naar arts en gezondheidsinstellingen, is regeling gunstiger. rond het probleem - jaren rondliep - doorbreken, omdat ze bij haar werkgever geen gehoor kreeg als ze mogelijk misbruik door hulpverleners aankaartte, al dus mr. Enkelaar. De raadsvrouwe tekende daarbij aan dat de toespraak van Keesmaat in Straatsburg bovendien niet nieuw was: volgens deskundigen op dit gebied zou het slechts een bevestiging zijn van hetgeen al be kend was. Het bestuur van de stichting De Regenboog zegt nog nooit eerder door Keesmaat over het probleem te zijn benaderd. „Als uit het on derzoek echter zou blijken dat het inderdaad waar is wat zij zegt, moeten natuurlijk maatregelen worden genomen", aldus mr. Gros heide. Rechtbankpresident mr. B.J. As- scher doet op 31 juli uitspraak. WILLEMSTAD (ANP)- Er komt een onderzoek naar de mogelijke fraude en smokkel bij de Antil liaanse douane. Dat heeft de minis ter van financiën, mr.L.J. Navarro, gisteren in Willemstad meege deeld. Het onderzoek zal worden verricht door een commissie onder leiding van registeraccountant D. Bakhuis, voormalig secretaris van de Algemene Rekenkamer yqn de Nederlandse Antillen. De commissie zal vermoedelijke deze week nog worden geïnstal leerd en moet binnen drie maan den verslag uitbrengen, aldus Na varro. Hij zei de beschuldigingen over corruptie en drugssmokkel binnen het douanecorps zeer ern stig te nemen. De beschuldigingen werden afgelopen dinsdag geuit door het hoofd van de douane, drs. W. Tjon A Loi, die bezig was met een aantal interne onderzoeken. Tjon A Loi deed de onthullingen tegenover de pers nadat minister Navarro een orde-maatregel tegen hem had genomen. De douanechef werd de toegang tot zijn kantoor ontzegd en minister Navarro stelde hem een schorsing in het vooruit- Vreemdeling in bewaring gesteld SCHIPHOL (ANP) - De vreemde ling die nu al drie en een halve maand op Schiphol bivakkeert is dinsdagavond overgedragen aan de vreemdelingenpolitie in Hoofd dorp en in bewaring gesteld. Dit met het oog op zijn verwijdering uit Nederland naar een plaats waar zijn toelating is gewaarborgd. De man, waarschijnlijk een Ethiopiër, is naar het politiebureau in Hoofddorp overgebracht omdat de KLM geen directe mogelijkhe den meer zag om hem te vervoeren naar een bestemming waar hij wordt toegelaten. Het ministerie van justitie zoekt nu naar zo'n be stemming, waarbij in eerste instan tie wordt gedacht aan Saoedi-Ara- bië. zicht. In zijn onderzoeken was Tjon A Loi op steeds meer aanwij-, zingen gestuit dat onder anderen „hoge functionarissen" bij fraude en smokkel van verdovende mid delen betrokken zuden zijn. Op zijn persconferentie bena drukte minister Navarro echter dat de orde-maatregel tegen Tjon A Loi „in geen enkel verband staat" met de beschuldigingen over frau de. „Ik heb de maatregelen tegen hem genomen omdat hij (Tjon A Loi-red) zich niet heeft gehouden aan de interne spelregels en van wege de slechte werkverhouding met zijn directe chef, de directeur der directe belastingen", aldus mi nister Navarro. In de plaats van Tjon A Loi is in middels iemand anders benoemd. Inzake deze benoeming en de orde maatregel zal Tjon A Loi een kort geding aanspannen tegen de mi nister. Wanneer dit kort geding dient was gisteren nog niet be kend. Op de vraag wat er gaat gebeuren met de nog niet afgeronde interne onderzoeken van Tjon A Loi, ver klaarde minister Navarro dat het aan de nieuw benoemde hoofd van de douane is om te bepalen de draad al dan niet op te nemen. Het is ook mogelijk, aldus Navarro dat de commissie-Bakhuis door gaat op de resulaten van Tjon A Loi. (Zie verder pagina 12) AMSTERDAM (ANP) - Het actiecomité bij het Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken (ZAO) zal de 1100 personeelsleden van het fonds voorstel len op 14 augustus het werk neer te leggen. De ruim 500.000 verzekerden zullen daarvan de dupe worden. Dit heeft woordvoerder Klijnhout van het actiecomité gisteren bekend gemaakt na afloop van een vergadering. De werkstaking moet volgens Klijnhout als pressiemiddel dienen om het dagelijks bestuur van het ZAO te laten opstappen. Op 14 augustus wordt hierover een ledenraadvergadering gehouden. De ledenraad is de enige die het dagelijks bestuur daadwerkelijk naar huis kan sturen. Tot nog toe weigerde het dagelijks bestuur de adviezen hiertoe van interim manager Marselis, de staatssecretaris en de ondernemingsraad op te vol gen. Volgens het bestuur zijn er nog onvoldoende redenen aangevoerd die vertrek noodzakelijk maken. Het dagelijks bestuur van het ZAO zou moeten vertrekken om een einde te maken aan de organisatorische problemen die al enkele jaren bij het fonds bestaan. Nadat het dagelijks bestuur dit weigerde werd het hoofdkantoor van het ZAO aan de Hogehilweg in Amsterdam bezet. Le den van het dagelijks bestuur komen er niet meer in. Volgens Klijnhout duurt de bezetting zeker deze week nog voort. Daar na zal worden beslist of het gebouw tot 14 augustus gesloten blijft voor het dagelijks bestuur. De vakcentrales FNV en CNV hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring aangedrongen op snel ingrijpen. Volgens hen is het verdwij nen van het dagelijks bestuur op de kortst mogelijke termijn de enige oplossing. Ze zeggen dat staatssecretaris Dees (WVC) er anders over schijnt te denken en dat hij de oplossing lijkt te willen overlaten aan bestuur en ledenraad van het ZAO. Volgens FNV en CNV gaat hij daar mee voorbij aan de belangen van een half miljoen verzekerden en 1100 werknemers. BEEKBERGEN - De eigenaars van twee bungalowparken in Beekbergen zijn samen met de or ganisatie van recreatie-onderne mers Nederland (Recron) in Arn hem in het geweer gekomen tegen Defensie. De rust zoekende vakan tiegangers, die vertoeven in een bungalow van de parken Mary Ro se en Eldorado, worden namelijk bij tijd en wijle door militaire oefe ningen weggejaagd. Eigenaar T. Witteveen van Mary Rose hierover: door Rob Hirdes „Soms staan de mensen in het holst van de nacht bibberend van angst bij mij aan de deur met de vraag of de oorlog is uitgebroken". De twee zo door Defensie ge plaagde bungalowparken liggen - gescheiden door het spoorlijntje van de Veluwsche Stoomtrein Maatschappij - in de directe nabij heid van het militair oefenterrein 'De Scherpenberg'. „Van mijn part mogen die militairen daarop oefe nen tot ze er bij neer vallen", zegt de boze Mary Rose-eigenaar. „Als ze maar niet gaan schieten of met rookpotten gooien. Want dat is in strijd met de in maart vorig jaar van kracht geworden Wet op de Geluidshinder". Vooral in het voor- en in het na seizoen lijkt het erop, dat de beide aan elkaar grenzende bungalow parken met in totaal zestig huisjes, midden in de frontlinie liggen. Wit teveen: „Dan ratelen bij wijze van spreken de mitrailleurs onophou delijk en wordt de ene na de ande re rookpot gegooid. Als de wind verkeerd staat, worden onze gasten bijkans uitgerookt. Ook is het al eens voorgekomen, dat zo'n rook pot pal voor een van de huisjes te recht kwam". Volgens Defensie wordt met na me in 'stille' perioden geoefend. „Maar", zegt Witteveen: „Het voor- en het naseizoen zijn voor ons - ge lukkig - helemaal geen stille perio den. De laatste keer, dat horen en zien je hier verging, was trouwens eind juni. Dan is voor ons het hoog seizoen al lang begonnen". Die laatste oefening vormde voor de twee eigenaars van de bunga lowparken de welbekende druppel die de emmer deed overlopen. Na contacten met de belangenorgani satie Recron is de dorpsraad van Beekbergen schriftelijk benaderd met het verzoek zo snel mogelijk actie in deze zaak te willen onder nemen. Dit mede in het belang van het toerisme in Beekbergen, beho rend tot de gemeente Apeldoorn. Bovendien is het ministerie van defensie over deze affaire aange schreven. Witteveen: „Het ministerie is door ons aansprakelijk gesteld voor de geleden en nog te onder vinden schade. Het is zeker niet voor het eerst, dat gasten van ons voortijdig vertrokken. Om de goe de naam nog enigszins te redden, pèbben we hen het resterende huurbedrag niet in rekening ge bracht". De eigenaar van Mary Rose windt zich nog op als hij aan de laatstgehouden oefening - in de nacht van 24 op 25 juni - terug denkt. „Rond drie uur 's nachts werd de Veluwse stilte ineens ver scheurd door oorverdovend en aanhoudend mitrailleur-geratel. Enkele gasten dachten in het begin nog in hun onschuld, dat er een paar jagers op pad waren in het holst van de nacht. Toen de herrie echter aanhield, werd hen al gauw Tram dringt woning binnen AMSTERDAM (ANP) - In de Amsterdamse Groen van Prinstererstraat is gisteren een tram van lijn 10 uit de rails gelopen. De voorkant van het voertuig reed zeker 1 meter een woonhuis binnen. De onfortuinlijke bewo ner kwam met de schrik vrij, zijn woning werd grotendeels vernield. BONN (GPD/ANP) - Het proces in Düsseldorf tegen de van hasjhan del beschuldigde Arnhemmer Harm Dost zal worden verdaagd tot 19 augustus. Dit deelden de rechtbank en Dosts advocaat Gre- gorius gisteren mee. Er hebben gis teren en vandaag nog getuigenver horen plaats gevonden. Morgen zouden de pleidooien worden gehouden, maar de rech ters hebben nu besloten deze te verschuiven naar 19 augustus. Vol gens het Westduitse recht mag een proces na tien zittingsdagen voor 30 dagen worden onderbroken. Een rechtbankwoordvoerder zei dat het besluit was genomen om dat de rechters al vakantie hadden geboekt en omdat Dost verdediger een nieuwe getuige wil laten op roepen. Deze getuige zou zich in Italië bevinden, maar niemand schijnt precies te weten waar. In dien hij wordt gevonden, moet hij op 19 augustus getuigen. Daarna volgen dan de pleidooien. De eis van de rechtbank wordt op 21 of 22 augustus verwacht. Dost en zijn advocaten gaan ervan uit dat hij tussen de acht en tien jaar gevan genisstraf zal krijgen voor handel in verdovende middelen. De meeste tijd tijdens het proces is tot nu toe besteed aan het horen van de getuigen. Officier van justi tie H. Hallmann had er ruim dertig opgeroepen. Het ging in alle geval len om jongeren, die bij Dost in Arnhem hasj of marihuana hadden gekocht. Het merendeel van de ge tuigen gaf dat grif toe, enkele ande ren daarentegen zeiden Dost niet te kennen. Twee Nederlandse getuigen kwamen helemaal niet opdagen. Minister Korthals Altes (justitie) had namelijk geweigerd om de op roepen langs officiële Nederlandse weg aan hen uit te reiken. Volgens Hallmann een direct gevolg van het feit dat de Westduitse justitie tijdens het proces onder meer ge bruik maakt van Nederlandse do cumenten. Die zijn, zo heeft het mi nisterie van justitie in Den Haag in middels toegegeven, ten onrechte in Westduitse handen terecht ge komen. Dost is voor een deel van de nu ten last gelegde feiten al eerder in Nederland veroordeeld. Het open baar ministerie in de Bondsrepu bliek meent echter dat Dost op nieuw kan worden vervolgd omdat het verkopen van verdovende mid delen aan inwoners van West- Duitsland een „universeel mis drijf' is. Op grond van die opvat ting is Dost al eerder in 1975 in dat land veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar en negen maanden. Hij werd destijds aangehouden toen hij de Bondsrepubliek wilde binnengaan. Nu is hij aangehou den tijdens een vakantie op Teneri- Raadselachtige moord op vrouw bij Vledder VLEDDER (GPD) - De 38-jarige Marie de Zwart-van Dooijeweert uit Steenwijkerwold die dinsdag middag vermoord in het bos bij Vledder werd gevonden is waar schijnlijk gewurgd. De vrouw moet kort voordat een trimmer haar geheel ontkleed aantrof, zijn overleden. De gisteren verrichte sectie moet uitwijzen of er sprake is van een zedenmisdrijf. Marie de Zwart was by huis in haar auto gestapt om boodschap pen te doen in Steenwijk, waar ze samen met haar man een cafetaria dreef. Hoe de vrouw - moeder van drie kinderen - ten slotte op de plek des onheils terecht kwam is een raadsel. Het buurtonderzoek van de politie wordt bemoeilijkt door de aanwezigheid van dichtbevolkte campings in de bije omgeving: elke gast moet wor den ondeiVraagd. Ontdekker van het lijk is de 27 jarige Bert Kiewiet. Deze trimme uit Vledder maakte in het bos tus sen zijn woonplaats en Vledder veen zijn gebruikelijke rondje. Hi, rende over het bospad en passeer de de blauwe auto van Marie de Zwart. Even verderop lag haa naakte lichaam achter een bosje met textiel over een deel van haai hoofd. In eerste instantie holde hij nog door, omdat hij dacht met een naaktrecreante te maken te heb ben. Kiewiet realiseerde zich ech ter al snel dat hij een gruwelijke ontdekking had gedaan. Hij alar meerde meteen de politie. De vingers van de dorpelingen van Vledder wijzen veelal "in de richting van Hoeve Boschoord, en kele kilometers verderop in Dol- dersum. Vroeger was dit een inter naat voor jeugdige delinquenten- nu zitten er diverse TBR-gevallen. „Oneerlijk natuurlijk, die ver dachtmakingen", vindt de exploi tant van café Bouwer in de Dorps straat. Boschoord heeft weliswaar een open afdeiing, maar de 'zware' gevallen komen de poort niet uit. „Ik heb gisteren nog acht klanten uit Boschoord gehad, ze komen hier wel vaker een pilsje drinken. Niks mee aan de hand". CRÈCHE (ANP) - Vijf grote instel- lingen in de stad Groningen - de Rijksuniversiteit, PTT, ministerie van onderwijs en wetenschappen, de provincie Groningen en het Academisch Ziekenhuis - kopen voor kinderen van hun medewer kers voor tienduizend gulden per jaar plaatsen in een crèche. Dank zij deze crèche kunnen de mede werkers van deze instellingen blij ven werken of studeren. In Gronin gen is een groot tekort aan crèches. DRUNEN (ANP) Het Autotron in Drunen heeft gisteren de 100.00ste bezoeker mogen ontvangen. Terwijl de heer en mevrouw Huyzer uit Vlaardingen in de bloemetjes werden gezet, speelden zoontjes Gerben en Jacco met hun kadootjes. (fotoANP) duidelijk dat Jan Soldaat weer eens zonodig moest oefenen". De volgende ochtend, bij het krieken van de dag, trof Witteveen een serie hulsen van losse flodders tot op het spoorlijntje van het re creatie stoomtreintje aan toe. „Je brak gewoon je nek over de pa- troonhulsen. En dat, terwijl je je park aanprijst als zijnde een rustig complex. Dat ambiëren we ook ze ker te zijn, maar Defensie laat op deze wijze weinig heel van onze re clame". Inmiddels heeft een woordvoer der van het Provinciaal Militair Commando in Gelderland laten weten geen schietoefeningen meer in het hoogseizoen te zullen hou den op het bewuste complex De Scherpenberg. Maar daar heeft Witteveen geen vrede mee. „Ik vind dat er überhaupt niet geoe fend mag worden naast de recrea tieparken. Zomers niet en ook niet in het voor- en naseizoen. Ik preek daarbij niet alleen voor eigen paro chie. Er verblijven hier namelijk op diverse parken honderden en nog eens honderden vakantiegan gers, die hier speciaal voor hun rust komen. Zowel in de winter als in de zomer". GRONINGEN (GPD) - U weet misschien hoe het is als de wachtkamer bij de dierenarts vol zit. De eigenaars van de kleine huisdieren proberen hun beest zo goed mogelijk in toom te houden en, net als bij de dokter, wordt er veelal ge praat over de kwalen: "wat mankeert uw hond"?. In 125 dieren-artspraktijken verspreid over heel Nederland zal dit vanaf 1 augustus waar schijnlijk anders worden, wan neer op een speciale video een programma van 50 minuten draait: 'Pet-Video', gepresen teerd door Martin Gaus (van het tv-rpogramma Dierenma nieren) en de dierenartsen C.A.A.M. Mol uit Hilversum en G.J.J. Snelder uit Laren. Zij brengen een programma over het wel en wee van huisdieren. Schildpadden, de voeding van de hond, waarom krabt een kat, of de sociale contacten van een pup. Om een paar onderwerpen te noemen. Doel is het welzijn van het huisdier te verbeteren. De programma-makers Henk van Weizen en Willem Deijs van Welzo Screenadvertising uit Groningen kwamen 2 jaar geleden op het idee om dit vi deo-netwerk op te zetten. „Bij dierenartsen is dit gewoon het meest geschikt. We hebben wel gedacht aan huis- of tandart sen, maar dan zitje met het pro bleem dat mensen zelf iets mankeren. En dus weinig zin hebben in amusement. In dit Pet-Video: film kijken bij de dierenarts geval is het dier ziek, de eige naar niet. Daarbij komt dat je bij dierenartsen vaak lang moet wachten", zo zegt Willem Deijs. Het Pet-Video-project heeft vorig jaar drie maanden proef gedraaid. Uit een onderzoek van de Groninger universiteit is gebleken dat 86 procent van de wachtende mensen erg wa ren te spreken over het tv-pro- gramma, aldus Weizen en Deijs. Ze verwachten jaarlijks 2 miljoen kijkers te bereiken. „De meeste dierenartsen rea geerden gelijk positief. Toen we hen aanschreven, hebben we gevraagd naar onderwerp- suggesties. Daarvan zijn er in middels vijftig binnen. Zo krij gen we in het volgende pro gramma een item over heup dysplasie bij honden, entsche ma's van hond en kat en vlooi- enbestrijding. Zelf weten we heel weinig van huisdieren af. Daarom schakelen we de auto riteiten op dit gebied in. Ook de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskun de steunt ons". Om de drie maanden wordt er een nieuw programma op de beeldplaat gezet. In de wacht kamers zal een formulier liggen waarop mensen voor ongeveer vijftig gulden een video-band kunnen nabestellen. Voor de dierenarts is het project gratis. De heren van Welzo moeten het van de adverteerders hebben. Nu zijn dat er twee, maar Welzo hoopt het aantal te kunnen uit breiden. „De bedrijven willen nog even de kat uit de boom kijken", aldus Van Weizen. Achter dit unieke project be vindt zich een groep die het re dactionele werk verzorgt. Over Martin Gaus: „Hij doet het ge woon goed, heeft er verstand van en brengt het levendig. Even dachten we aan Midas Dekkers, maar die doet niet zo veel met kleine huisdieren", zegt Van Weizen. Naast Gaus vormen bovengenoemde die renartsen, Pet-Video, een grote dierenvoedingsfabrikant en Welzo de redactie. Pet-Video moet uiteindelijk in 200 praktijken geplaatst wor den en heeft een voorlopige looptijd van vijfjaar. Van Wei zen en Deijs hebben nog meer van dit soort video-projecten op hun lijstje staan, maar wil len die nog niet prijsgeven. „Straks gaat de concurrent er met onze ideeën vandoor".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5