IN IX BENEN! PERIDA RUIMT ZITMEUBELEN OP! Nog weinig interesse bewaakt parkeren op Schuttersveld Shell pakt vervuiling tankstation aan 'Wie een beetje lenig is, kan het breakdancen zeker leren' Asiels kampen met ruimtegebrek door overvloed katten Leidse Zulu-rockers timmeren aan de weg Toeristen Jongen (17) bedreigd Prijs van vier gulden soms een bezwaar Kraakactie 10140% KORTING OP BU PERIDA ,86 DONDERDAG 24 JULI 1986 LEIDEN LEIDEN - Vijf elastiekjes en vier rekverbanden, zo zou je ze heel on eerbiedig kunnen voorstellen. Maar de vier meisjes in het gezel schap zijn zich er zelf ook terdege van bewust dat ze in hun vijf man nelijke collega's vooralsnog hun meerdere moeten erkennen: in twee maanden tijd kun je break dancen natuurlijk niet in al zijn fa cetten onder de knie krijgen en sommige jongens zijn al zes jaar bezig. De Zulu-rockers noemen Henk Mohabier, Danny Stouten, Appie, Rudi en Hafid Yazami, Jannie Schlagwein, Miijam Bloedjes, Lo- retta van Rijn en Ester Lacourt zichzelf. Een stoere naam met een even stoere achtergrond: de Zulu's waren een van Afrika's sterkste stammen en ze hebben menig Brit se overheerser vermoord. De Zu lu's uit Leiden zijn negen jongeren in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar die in hun vrije tijd aan break dancen doen. Ze bestaan sinds'mei echt als groep; de jongens bewe gen zich al heel lang breakdancend door het leven, de meisjes zyn er nog maar net bij. Ze zijn een van de weinige break- dancegroepen in Leiden en de re gio; de rage is hier volgens hen nooit echt doorgedrongen. "In Am sterdam en Rotterdam wel", weten ze. Als ze in Leiden of een van de omliggende gemeenten een de monstratie geven, want dat doen ze volop, is er dan ook aan belangstel ling geen gebrek. Competitie is er alleen uit Alnhen, hoewel de Zu lu's van die groep een niet al te ho ge pet op hebben. Pas nog hadden ze hun Alphense tegenhangers uit genodigd voor wat ze noemen "een uitdaging", maar ze kwamen niet opdagen. Lenig Uitdaging, dat is waar het bij breakdancen mede om gaat, vertelt Henk Mohabier: je in de meest on mogelijke lichamelijke kronkels wringen teneinde tot beste break- dancer te worden uitgeroepen. Ei genlijk ontstaat die competitie vol gens Henk vanzelf. "Je oefent op iets en als het lukt dan wil je nog wat moeilijkers leren". Maar het gaat vooral om de lol, die het ne gental er dan ook volop aan be- Mohabier is degene van het ge zelschap die iets weet te vertellen over de uit Amerika overgewaaide cultuur die rap, breakdancen, elec tric-boogie en hip-hop omvat. Rap is het praten op muziek en het is ook deze muziek die bij break-dan- cen hoort. Rap-platen blinken qua melodie uit in eentonigheid en die nen zo hard mogelijk te worden ge draaid. De Zulu's vinden het ech ter ook mooi als ze niet dansen, "Hoewel je er soms wel zenuwach tig van wordt", zegt Loretta van Rijn. Turnen Breakdancen kan worden om schreven als het uitvoeren van zeer ingewikkelde bewegingen die het midden houden tussen acrobatiek en turnen. Electric-boogie is "dat schokgedoe", zegt Henk, terwijl hij een piepklein demonstratietje geeft. "Daar sta je alleen maar bij, bij breakdancen lig je ook veel op de grond". Hip-hop omvat break dancen, rap en graffity, het lang zaamaan tot kunst verheven werk met de spuitbussen. De Zulu's doen daar niet aan; zij beperken zich tot breakdancen en verwerken sporadisch een onderdeel van het electric-boogie in hun optreden. En volgens de Zulu's is boogie ook veel moeilijker onder de knie te krijgen dan breakdance. Dat kan volgens hen iedereen leren, mits je een beetje lenig en krachtig bent. Datje over die eigenschappen in derdaad moet beschikken laat het negental zien tijdens de training, die plaats heeft in 't Breehuys. De meisjes oefenen zich suf op de windmill en de turner, twee veel uitgevoerde capriolen waar sterke armspieren voor nodig zijn. De jon gens voeren deze bewegingen moeiteloos uit. Ze worden gadege slagen door een aantal jongetjes. Binnenkort kunnen ook zij aan de slag, want het is de bedoeling dat in 't Breehuys curssussen break dancen voor zowel beginners als gevorderden worden opgezet. De lol is het belangrijkste maar de Zulu's kunnen zich in professio nele belangstelling verheugen. Ze hebben een heuse manager, Rob Velthoek en een sponsor, die hen van onder meer uniforme kleding voorziet. Amateurs zullen ze voor alsnog wel blijven want volgens hen is er met break-dancen geen brood te verdienen, "of je moet echt ontzettend goed zijn". Goed genoeg zijn de Zulu's evenwel om zaterdag een optreden te mogen verzorgen in discotheek Labelle aan de Breestraat. De Zulu Rockers, een van de weinige break-dancegroepen i i beetje lenig bent". In het artikel "Leiden aantrekkelij ker maken voor recreanten en toe risten" in het Leidsch Dagblad van zaterdag 19 juli jl. las ik, dat er vol gens het Leidse gemeentebestuur een nijpend tekort aan goedkope overnachtingsvoorzieningen in Leiden en omgeving bestaat. De meesten van mijn collega's in deze stad en de directe omgeving daar van, die evenals ik een goed en goedkoop hotel of pension exploi teren, klagen al geruime"*tijd over te geringe bezetting van hun uitste kende kamers. Daarom lijkt het my doelmatiger en sociaal meer verantwoord van deze leegstaande ruimten een effi ciënter gebruik te maken dan, in dit artikel werd voorgesteld, ten koste van veel gemeenschapsgeld (ca. 3 ton) nieuwe logiesmogelijk- heden te scheppen. Van der Hoeven, Diefsteeg 19a, Leiden. LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar is.afgelopen nacht in de Tulpen- straat met een mes en een ijzeren pijp bedreigd door een 35-jarige plaatsgenoot. De politie heeft de man aangehouden. De jongen was met een aantal an deren bezig met een vossejacht, die per auto en via 27 MC-bakkies werd gehouden. Daarbij werd rond kwart voor één ook de Tulpen straat aangedaan. De 35-jarige man, die in de buurt woonde, zinde het lawaai dat daarbij werd ge maakt niet omdat hij bang was dat zijn kinderen wakker zouden wor den. Hij zette zijn protest kracht bij door een van de deelnemers, de 17- jarige jongen, met een ijzeren pijp en later een mes te bedreigen. LEIDEN - Leiden heeft weer een parkeerruimte- zorg minder. Op het Schut tersveld, nabij het Kanto renhuis, is sinds maandag een bewaakt parkeerterrein ingericht waar 314 automo bilisten tegen betaling van vier gulden hun auto's van zeven tot vijf uur kunnen stallen. Het terrein is vooral bestemd voor werknemers en bezoekers van de kanto ren op en rond het Schut tersveld. De parkeerplaats, die is aangelegd door de gemeente, heeft geen per manent karakter. Bedoeling is dat de Haagse projectontwikkelaard Erica bv op de bewuste plek een parkeergarage bouwt. Dat laat ech ter nog wel even op zich wachten. De gemeente heeft besloten voor uitlopend daarop een tijdelijke parkeerplaats aan te leggen. Het terrein is verhuurd aan de Leidenaar C. van der Pluijm. Het gaat voorlopig om een proef tot 1 november, in welke periode duide lijk moet worden of de exploitatie van het terrein voor hem "een bo terham oplevert". Dat is volgens Van der Pluijm het geval als er da gelijks 150 tot 200 van de 314 plaat sen bezet zijn. Maandag en gisteren zag het er wat dat betreft nog wei nig hoopvol uit: welgeteld vier au tomobilisten draaiden maandag het terrein op en gisteren bedroeg dat aantal 21. Van der Pluijm even wel toont zich blij verrast over dat laatste aantal, dat inderdaad gun stig afsteekt bij de vier auto's van maandag. Op het Schuttersveld is maandag een bewaakt, tijdelijk parkeerterrein opengesteld. Werkstudent Karei der Gun zwaait er de komende drie weken de scepter. Karei David van der Gun, een werkstudent die de eerste drie we ken in de proefperiode tot bewaker van het terrein is aangesteld, ver telt dat nogal wat mensen kenne lijk van de prijs terugschrikken. "Heel veel automobilisten draaien weer om als ze het bord met de prijs zien. Dat aantal is tot nu toe bijna net zo groot als het aantal mensen dat wel komt parkeren". Van der Gun heeft met een ver kocht aantal kaarijes van 25 in twee dagen, niet wat je noemt een drukke vakantiebaan. "Maar ik kan wel mijn hertentamen voorbe reiden", toont hij zich ook wel blij met de stilte. Van der Pluijm is van plan de ge hele proefperiode van de diensten (foto Holvast) van werkstudenten gebruik te ma ken. Als de proef geslaagd wordt geacht, zal hij zelf dagelijks de scepter op het terrein gaan zwaai en. Wanneer zich minder auto's aandienen dan nodig zijn om in zijn levensonderhoud te kunnen vooorzien, kan volgens Van der Pluijm eventueel worden overwo gen de huidige prijs van vier gul den te laten zakken: RDAM/LEIDEN - Shell neemt de het Lammenschansplein. De olie- verantwoordelijkheid op zich voor maatschappij is verder bereid de kosten voor het schoonmaken van de grond op tafel te leggen. Hoe hoog die kosten zijn en op welke manier de vervuiling te lijf wordt gegaan, is nog niet bekend. De maatschappij heeft daarover maandag een gesprek met de ge meente Leiden. Een woordvoerder van Shell omschreef de vervuiling overigens als 'betrekkelijk licht'. De verontreiniging kwam aan het licht toen enkele weken gele den palen werden geslagen voor de uitbreiding en modernisering van het tankstation. De bouwwerk zaamheden werden ogenblikkelijk stilgelegd. Shell liet vervolgens een onderzoek doen naar de aard van de vervuiling door het onder zoekbureau Fugro. Uit dat onderzoek is volgens LEIDEN - Of de krakers van het voormalig Vrouwenhuis aan de Hooigracht daar voorlopig mogen blijven zitten, wordt een dezer da gen beslist. De stichting Studen tenhuisvesting had met de ge meente een huurcontract voor de maanden augustus en september opgesteld om er eerstejaarsstuden ten onder te kunnen brengen en dat zou door een langdurig verblijf van de krakers worden doorkruist. Voorts zijn onderhandelingen gaande om het bureau voor maat schappelijk werk in het pand, dat sinds 6 juni leegstaat, te vestigen. Shell naar voren gekomen dat het terrein rond het tankstation slechts aan één kant is vervuild. Daaruit trekt de maatschappij de conclusie dat ooit een van de ondergrondse tanks is overgelopen. Als de verontreiniging zou zijn ontstaan door jarenlang morsen bij tanken, zou namelijk de grond onder het gehele terrein moeten zijn ver vuild. Hoe lang geleden de verontreini ging heeft plaats gehad, en hoever de benzineresten in de bodem zijn doorgedrongen, kon de woord voerder van Shell vanmorgen niet vertellen. Maar, zoals gezegd, de hoeveelheid benzine in de grond valt mee. Dergelijke ongelukken met on dergrondse tanks, zullen bij de nieuwe tankinstallatie die Shell wil aanleggen vrijwel zijn uitgesloten. Zo'n moderne installatie heeft een speciale beveiliging die moet voor komen dat er teveel benzine in de tank terecht komt en overloopt. Omwonenden van het tanksta tion klagen al geruime tijd over stankoverlast rond het tankstation. Het onderzoek van Fugro heeft uit gewezen dat de benzine niet onder de aangrenzende flats is terecht ge komen en evenmin onder het - on langs geopende - verkeersplein. G. in 't Veld, hoofd van de direc tie milieu van de gemeente Leiden, heeft de indruk dat deze zaak op een bevredigende wijze wordt op gelost Overigens beschouwt de ge meente de vervuiling als een verontreiniging van een - eigen - bedrijfsterrein. De directie milieu wacht daarom op voorstellen van Shell en speelt vooralsnog slechts een adviserende rol. Pas als Shell niet met een bevredigende oplos sing komt, grijpt de gemeente in. Ze kan het terrein dan bijvoor beeld bij de provincie aanmelden in het kader van de Interimwet bo demsanering. "Maar nogmaals, ik heb niet de indruk dat dat allemaal nodig is", aldus In 't Veld. In de Stevenshof heeft de Heide- mij een proefstation waar onder meer met benzine vervuilde grond op biologische wijze wordt gerei nigd. Of de grond daar naar toe gaat, is niet zeker. "Als de concen traties benzine niet te hoog zijn, zou dat kunnen. Maar wellicht heeft Shell een andere goede op lossing". In 't Veld verwacht dat de olie maatschappij het probleem op kor te termijn wil oplossen. "Ze heb ben daar ook zelf belang bij. De bouwwerkzaamheden voor het sta tion zijn immers stilgelegd". Burgerlijke Stand M. J. Groeneweg, Maria Catharina dv. N. Koning en J.C.M. Dobbe, Desirée Hen- riètte dv. H.R. Godart en C.M. van Uxem, Ouidad dv. Z. Abid en K. Ab- douh, Barry Charles Maria zv. J.C.M. van der Zijden en F.M.A. Kleinpeter, Ji- hane dv. S. Choukrani en F. Dgadeg, Wesley zv. W. van Tongeren en C. Be- kooij, Hubertus Vries zv. H.V. Schaddé van Dooren en J. Verkade, Elvira Wil- helmina Maria dv. A.J.M. van Resteren en M.J.W. Bakker, Bastiaan zv. R. Mo lenkamp en H. van Hooidonk, Johannes Daniël zv. J. Franken en H. Maaskant, Eline Cornelia dv. W.P.M. van Capel en C.T.M. Wahle, Bart zv. C. l'Amie en J.W.F. Speksnijder, Mark zv. E.W. de Vries en G. Brummel, Jacoba dv. B. Krijgsman en H. Nijgh, Auke zv. T. Spaanderman en T. Bierings, Sergino Cyrano Richenel zv. R.R. Akodi en H.M. Maabo, Jolijn dv. J.W.M. Dickhoff en Y.A. Saffrie, Thi Xuan Ha dv. T.X. Vu, Roeland Valentijn zv. H.K. Mol en W. van Dijk, Ewout Christian zv. H.K. Mol en W. van Dijk, Catharina Gerarda dv. G.L. Koek en G.T.J. Bakker, Matthijs Ernest zv. J.H. Hulshof en B.J.R. Rijp- stra, Aron Adrianus Franciscus zv. N. Plug en M.H.F.M. Boogaards, Niels zv. A.J.P. Mooijekind en I.J. van den Haak, Samantha Natasja dv. H.H. Duyn en M.F. Mendes, Danielle dv. A.P. van der Gaag en C.H. Vrolijk. Gehuwd: M.G. van Erp en A. ötenouwer, F.H. Kuipers en C.W. Cloos- terman, J.W.D. Boelee en H.C. de Rei ser, J. Baart en I.P. de Bruijn, G.A. Brandt en A. Hof, H.H.C. Sweris en M.C. van den Wijngaard, J.J. van Overbeeke en H.S.M. Verhaar, G. van Zwieten en W.W. van Breugel, M.A.J. Berbee en M.L. de Vogel, R. Schenkeveld en I.M. Pattiapon, R.K. Slierings en M.C. Be- kooij, M. Boekkooi en M. Maaskant, P. Kluivers en A.C.E. Stammers, P.A. Lou- rens en A.M. J. van Gentevoort, H.T. de Groot en M.H. van Groenigen, A.N. Al- derliefste en W.L. Venema, F. van der Plas en W.J. Reünies, J.G.H.M. van Goozen en J.J. Wortman, R. Heppener en M. Nessmann, R.W. Verhaagen en V. Roest, R. Zirkzee en J. Brandt, R.C.Q.' ter Haar en I.P.M. Hoogenboom, K. Bla- siak en I.E. Piekarska, A.J. Boomsma en M.Y.M. van der Kroon, R. Lasander en C.E. de Wit, C. van As en R.F. van den Berg, F. Blankers en A.M.H. Rïete- ma, H.F. Gijsman en W. Erades, H.D. Westerhof en M.A. Boer. LEIDEN - Overleden: T. Kralt (1912) man, J.H. Schoneveld (1900) man, W.H. van Apeldoorn (1907) man, C.P. van Berkel (1903) vrl. echtgen. van O.F. LEIDEN - De twee asiels van de stichting Dierenasiel Leiden en Omstreken, aan de Besjeslaan en de Postbrug in Oegstgeest, kam pen op dit moment met een enorm overschot aan katten. Meer dan honderd dieren zitten op elkaar in hokken wegens gebrek aan ruimte. Veel dieren zijn 'gevonden'. Vakantiegangers zetten de beesten in dozen buiten de deur. "Het lijkt wel of het elk jaar erger wordt", aldus mevrouw Lubbers van het dierenasiel aan de Post brug. In de zestien daarvoor be stemde hokken zitten dertig katten te wachten op betere tijden. Het asiel probeert met noodhokjes de grootste ruimteproblemen op te lossen. "Het ergste is dat mensen dieren buiten de deur zetten, zon der dat ze gesteriliseerd of geca streerd zyn. Dat maakt het over schot nog groter. We hebben hier de laatste tijd heel wat poezen met dikke buiken binnen gekregen". Ook beheerder L. Gottschal van het dierenasiel aan de Besjeslaan heeft een overvol asiel. "Laatst werd een doos met twee katertjes gevonden bij de kinderboerderij in de Merenwijk. De dieren zagen er goed verzorgd uit, hadden fluwe len halsbandjes om met namaak edelsteentjes. Maar ze werden wel buiten de deur gezet". Wat honden betreft is het iets be ter gesteld: aan de Postbrug zitten op het moment vijf van deze 'vakantieslachtoffers', aan de Bes jeslaan vierentwintig. Gottschal: "Veel mensen doen vlak voor de vakantietijd afstand van hun huis dier. Een kwalijke mentaliteit, maar als asiel heb je het toch maar te accepteren. Want anders gebeu ren er nog veel akeliger dingen: honden aan een boom gebonden en dergelijke. Geef die beesten dan tenminste nog een eerlijke kans en laat ze los". Beide asiels hanteren een soort 'zwarte lijst' van mensen die wat al te gemakkelijk met hun huisdier omspringen. Mevrouw Lubbers: "Die lijst geven we ook aan de an dere asiels door". Volgens Gott schal komen mensen die vóór de vakantie afstand doen van hun huisdier, na die tijd niet meer in aanmerking voor een ander dier uit het asiel. Na de vakantietijd neemt de nood wat af, maar vorig seizoen be gon het in het asiel aan de Post brug pas nè de jaarwisseling wat beter te worden. "Dat komt door de vakantiespreiding. Mensen gaan tegenwoordig ook nog op wintersport. Dus in december ne men ze geen huisdier. Pas in janua ri komen ze hier weer om een dier uit te zoeken". Van vakantiespreiding merkt mevrouw Pauw, die de actie 'vakantiedier' organiseert, erg wei nig., "Het is juist de vakantiepiek, waardoor het moeilijk te organise ren valt om mensen op eikaars die ren te laten passen. We hebben ge noeg aanmeldingen gekregen, maar vaak gaan de mensen tegelij kertijd op vakantie. Juist deze tijd is moeilijk". Via de actie vakantie- dier zijn weliswaar veel mensen en dieren geholpen, maar evenzove- len teleurgesteld. Mevrouw Pauw: "Ik doe het nu al een aantal jaren. Soms denk ik wel eens om er maar mee te stoppen. Maar er worden toch dieren door geholpen. Dus we' gaan toch elk jaar maar door". ADVERTENTIE Als u nu in de benen gaat en vervolgens in de auto springt dan kunt u bij Perida uitpuffen. Van 18 t/m 28 juli staat een groot aantal zitmeubelen van stof en leer riant in de opruiming. En als Perida korting geeft is dat op KRQMMEspiERiNGWEGr>(s.\iinu'TZEN'[miii;v\ia.EM].Ti:i..:o2r.i)n-io44 showroom open- ppporpo de fabrieksprijs want Perida is ontwerper én fabrikant van zitcomfort.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3