'Winkelhof wordt 3000 meter groter Terrein Achthovenerweg wellicht verzamelgebouw Paardenmarkt en draverij in Voorschoten Als onderzoek haalbaarheid aantoont Strijd tegen baggerstort Botsing auto en bakfiets Drie paalzitters houden het voor gezien Jubileum Reddings brigade Wassenaar met open dag gevierd PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 24 JULI 1986 VOORSCHOTEN - Met een mid dag voor oudere Voorschotenaren is vandaag een begin gemaakt met de reeks Paardenmarkt-evenemen ten in het dorp aan de Vliet. De markt zelf mag dan pas maandag worden gehouden, de kermis draait vanaf vandaag al volop. Het kermisterrein, gelegen bij sporthal De Vliethorst, is donderdag, vrij dag en zaterdag geopend tussen twee uur 's middags en half twaalf 's avonds. Op 'de' dag tussen negen uur 's ochtends en twaalf uur 's nachts. De paarden en pony's - men re kent op een aanvoer van zo'n 150 stuks - worden maandagochtend tussen zes en tien uur op de Voor straat aangevoerd. De officiële ope ning vindt om tien uur plaats. waarna een kwartier later het marktkruis in de marktpaal wordt geslagen. Mensen die maandag iets anders willen zien dan de edele viervoe ters, kunnen overal in het dorp te recht. Bij het koekslaan bijvoor beeld (elf uur), of bij het standwer kersconcours dat tussen negen en twee uur op de Schoolstraat wordt gehouden. Er is om half elf een rad van avontuur, dat doordraait tot twee uur. Verder kan men een rondrit maken met een echte paar de tram. Deze tram staat tussen tien en drie uur te wachten op het Treubplein. Bezoekers die Voorschoten van af grote hoogte willen bekijken, kunnen de toren van de hervormde kerk aan de Schoolstraat beklim men. Ze dienen zich dan te melden tussen half elf en half één. Tussen door kan men genieten van een loop-in concert in dezelfde kerk, verzorgd door cantor-organist H. Walvaart. Maandagavond geeft 'Het Ga reel' op de Voorstraat een demon stratie met aangespannen paarden. Aanvang zeven uur. De paarden markt wordt afgesloten met dixie land-, jazz- en Zuidamerikaanse muziek, wederom op de Voor straat, tussen negen uur en half één 's nachts. Draverij Onder auspiciën van het Comité Paardensport Voorschoten wordt eveneens op maandag 28 juli de kortebaandraverij gehouden. Plaats van handeling is, traditiege trouw, de Prins Bernhardlaan. Vanaf half twee draven de paar den over een afstand van 300 me ter. Uitgangspunt van de korte baandraverij is dat een paard twee ritten moet winnen om over te gaan naar een volgende ronde. Via het afvalsysteem blijft er uiteinde lijk één eindwinnaar over. In Voorschoten start het maxi mum aantal paarden: 30. Dat ter wijl de voorinschrijving de 60 al heeft overschreden. Er is een prij zenpakket van 6500 gulden be schikbaar. Overigens kan iedere bezoeker, ook de niet-deskundige, maandag middag een gokje wagen in de Prins Bernhardlaan. De totalisator is aanwezig. WASSENAAR - De Wassenaarse Watersportvereniging en scou tinggroep van Woesik hebben hun strijd opgevoerd tegen een om- dijkte modderberg aan de Van Duivenvoordelaan, vlak naast hun accommodaties. In brieven aan de gemeente dringen ze er steeds scherper op aan dat de baggerstort onmiddellijk moet ophouden. Wanneer dit er niet inzit dient minstens de afzetting, op de grond hangend prikkeldraad, te worden verbeterd. De gemeentelijke mededeling dat in dit deel van Weteringpark begin volgend jaar begonnen gaat worden met de bouw van 45 premie A-woningen, 35 woningwetwoningen en een aantal vrije sectorkavels, stelt Van Woesik-leider Spierings niet gerust. Iedere minuut kan er iemand verdrinken, stelt hij. Zo zakte ruim twee jaar geleden het zoontje van wethouder Barning tot zijn middel in de bagger, afkomstig uit weteringen. Tegen de verwachting in bleven gemeentelijke maatregelen uit en de controle op de jongste welpen verstrakte. Ze blijven binnen het terrein tot een oudere ze ophaalt, is de huisregel. Bezoekers krijgen immer vieze voeten, doordat de bagger over de gezamenlij ke toegangsweg wordt aangevoerd. Aspirant-leden worden vol gens Spierings regelmatig afgeschrikt. LEIDERDORP - Eigenaar Nationale Nederlanden wil het Leiderdorpse winkel centrum 'Winkelhof ver groten. Een onderzoek moet binnen nu enkele maanden gaan uitwijzen of de beoogde uitbreiding met 3000 vierkante meter haal baar is. Het bestemmingsplan legt de lang gekoesterde wens van Nationale Nederlanden geen strobreed in de weg: het nu zes jaar oude Winkel hof mag worden uitgebreid, mits een zogeheten distributie-planolo gisch onderzoek aantoont dat daar aan behoefte is. Op voorhand meent adjunct-di recteur De Graaf van Nationale Ne derlanden aan dat die behoefte er is. Destijds werd die voorwaarde aan een eventuele uitbreiding ge steld omdat men de Leidse mid denstand tegemoet wilde komen. Die heeft zich altijd nogal huiverig opgesteld tegen een eventuele uit breiding, it angst dat Winkelhof een te grote zuigkracht krijgt. Nationale Nederlanden heeft niet de bedoeling van Winkelhof een winkelapparaat te maken met «en grootsteedse allure, maar het nu 56 winkels tellende centrum moet wel vollediger worden. De (Graaf: "Nee, we vinden het nu niet compleet. Het winkelcentrum is nu wat te klein om aan z'n functie' te beantwoorden. We geloven dus in die uitbreiding. Het is een soort vuistregel dat je een minimale vloeroppervlakte nodig hebt van zo'n 20.000 meter, wil je de consu ment voldoende aanbod kunnen bieden. Drieduizend meter is ei genlijk nog niet genoeg als je weet dat er nu 15.000 meter is bebouwd. Als we 5000 meter zouden kunnen krijgen, deden we het ook. Maar de beschikbare ruimte laat dat niet .toe". De Graaf kan nog niet zeggen wat voor soort zaken er zouden moeten bijkomen. Het onderzoek moet mede aantonen welke bran ches men nu mist. Het blijft dus nog afwachten of Winkelhof, naast de grote Albert Heijn, een tweede 'trekker' krijgt. De Graaf acht de kans dat er, bij voorbeeld, een C&A-vestiging komt niet helemaal denkbeeldig. Hij baseert zijn stelling op de goed draaiende ABC-formule, die Albert Heijn, Blokker en C&A in andere plaatsen van het land hanteren. De drie kruipen graag bij elkaar om gezamenlijk zoveel mogelijk klan ten te kunnen trekken. En: zowel de A als de B, Albert Heijn en Blokker dus, zijn in Winkelhof al aanwezig. De Graaf: "Dus is het niet meer dan logisch dat die C er ook bijkomt". Op dit moment wordt er nog niet met de kledinggigant - of met een andere 'grote jongen' - onderhan deld, zegt De Graaf. Maar wat niet is, kan nog komen. Breekpunt bij eventuele onderhandelingen kan volgens hem zijn dat C&A in prin cipe haar ruimte wil kopen. "En als belegger wil Nationale Nederlan den natuurlijk zelf eigenaar blij ven". Ander probleem is dat zo'n 'trekker' heel wat vloeroppervlakte opslokt. Hetgeen een zo gevarieerd mogelijk winkelaanbod in de weg staat. De Graaf: "Als het onderzoek er is weten we meer. Dan zien we wel ke branches er nodig zijn om Win kelhof zo optimaal mogelijk te la ten draaien. Als blijkt dat er be hoefte is aan een grote kledingzaak is gesprek met C&A zó opgestart - je kunt jezelf ook te vroeg verkope n-En wellicht is Winkelhof op zich al voldoende trekker". Uiterlijk Over het uiterlijk van de toekom stige uitbreiding staat nog weinig vast. Nationale Nederlanden wü pas tekeningen Gees: kosten) gaan maken als de toestemming voor de uitbreiding binnen is. Van de kant van de gemeente Leiderdorp ver wacht Nationale Nederlanden wei nig of geen tegenwerpingen. Vol gens De Graaf gelooft de gemeente Leiderdorp zelf net zo in de uitbrei ding. Het bestuur van de provincie Zuid-Holland zou echter nog wel eens gevoelig kunnen zijn voor het belang van de Leidse midden stand. Zeker is al wel dat de nieuw bouw, die komt te staan aan de kant van de Heinsiuslaan, er niet "zomaar als een ludieke doos" moet uitzien. De adjunct-directeur van Nationale Nederlanden bekent over de architectuur van het huidi ge gedeelte "nooit helemaal stuk" te zijn geweest. "Wat we met de nieuwbouw proberen is het zo mooi mogelijk te maken. Temeer daar we denken dat winkelen op de lange duur een stuk recreatie zal worden. Dan is een prettige omge ving uiterst belangrijk". De kosten van de uitbreiding worden ruwweg geschat op zo'n tien miljoen gulden. Voor het on derzoek zelf moet 50.000 gulden worden uitgetrokken. Het is de be doeling dat consumenten uit de he le regio naar hun mening worden gevraagd. Ook wordt in het onder zoek gekeken naar de positie van de detailhandel in omliggende ge bieden. LEIDEN - Op de Langegracht in Leiden is gistermiddag rond kwart over vier een aanrijding ontstaan tussen een auto en een bakfiets. De 18-jarige bestuurder van de bak fiets liep daarbij een snee aan de voet op, beide voertuigen werden beschadigd. De aanrijding ont stond toen de bakfietser de Lange gracht overstak. Hij manoeuvreer de tussen twee voor het stoplicht wachtende auto's en zag daarbij een auto, die op de andere rijbaan in de richting van de Klokpoort reed, over het hoofd. DONDERDAG Leiden Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur van 18.30-20.30 uur, tel. 123942. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92 - Spreekuur van 18.30-20 uur, tel. Zoeterwoude Eendenkooi, Kooikerspad - Zomer- bridgedrive van Leiderdorpse Bridge club, 20 uur, opgave tot 19.45 uur aan de Pieterskerk - Zomerorgelconcert Jan Schmitz, 20.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstrat - Film 'Terms of Endearment', 20 en 22.30 uur. Voorschoten Parkeerterrein bij sporthal de Vliet horst - Kermis, tot 23.30 uur. Commentator Hans Versnel geeft uitleg bij e 'randactiviteiten' tijdens het WK Paalzitten i poging om het record bouwlift-trekken te verbeteren; e NOORDWIJKERHOUT - Drie paalzitters hebben vannacht en vanochtend hun strijd voor het we reldkampioenschap paalzitten, dat wordt gehouden in het Oosterduin- semeer in Noordwijkerhout, opge geven. André Stecher, een 30-jari- ge ambtenaar uit Haarlem, verliet om 03.00 uur zijn paal. Stecher kreeg door het koude weer last van een oude sportblessure. Ruim drie uur later hield Anita den Hollan der, een 22-jarige verzorgingsassis tente uit Den Haag, het voor ge zien. Vanmorgen om 09.00 verwis selde de Amersfoorter Corelis Smeer, een 24-jarige taxichauffeur, de paal voor vaste grond onder de voeten. Het koude weer speelde zo wel de Haagse als de Amersfoorter parten. Volgens een woordvoerder van de organisatie van het wereldkam pioenschap hebben de deelnemers het bepaald niet gemakkelijk: "Vannacht heeft het flink ge stormd en geregend. We proberen de deelnemers te beschermen met regenkleding en paraplu's, maar door de sterke wind zijn ze toch al lemaal nat geworden. Iedereen heeft het inmiddels koud en dat zal, zolang het weer niet zonnig en droog wordt, wel zo blyven ook". De regenbuien die vannacht over Nederland trokken gingen, althans op het Oosterduinsemeer, niet ge paard met onweer zodat de paalzit ters niet van hun palen zijn afge haald. Ondanks het slechte weer kon den de zitters zich gisteren verheu gen in een ruime publieke belang stelling. Enkele duizenden mensen trotseerden wind en regen om de deelnemers aan het kampioen schap met hun aanwezigheid moed in de spreken. Ook dé bouwlifttrek-wedstrijd die gisteravond op de oevers van het Oosterduinsemeer werd ge houden, trok veel toeschouwers. De tien deelnemers aan deze strijd moesten in zo kort mogelijk tijd een bouwlift met daarop 70 kilo omhoog trekken. Winnaar werd de Leidenaar Wim Meijer. De bouw lifttrek-wedstrijd wordt zaterdag avond nog eens gehouden. Voor vanavond staat onder meer een vliegdemonstratie en een sound- mix-playbackshow op het pro gramma. Kantine sporthal na vakantie voor deel in gebruik VOORSCHOTEN - De kantine van de Voorschotense sporthal, die be gin deze maand door brand werd geteisterd, kan na de vakantiestop weer voor een deel worden ge bruikt. Er komt er een noodbar in de af te scheiden dooploop, die van de hoofdingang naar de tribune leidt. Een landelijke bierbrouwer zorgt vóór de heropening op 5 au gustus voor een noodbarretje op de plek, die vrij ver van de vuurhaard lag. De stichting binnensport, pacht- ster en exploitante van de kantine, heeft het over "een goede, zij het wat rommelige, noodvoorziening". Aanvankelijk wilde ze naast de hoofdingang een porto-cabine neerzetten met bar, uitgifteluik en luifel. Nadeel daarvan zou zijn dat de sporters buiten moeten zitten. De schoonmaak van de kantine is de afgelopen dagen begonnen. Hierbij bleek dat een groot deel van het meubilair, anders dan ver wacht, nog goed te gebruiken valt. De werkeUjke schade wordt geluk kig goed gedekt door de verzeke ring. De overkoepelende instelling van binnensportverenigingen kan alleen voor extra kosten komen te staan wanneer ze besluit enige ver beteringen aan te brengen. De stichting denkt aan dubbel glas en hardhout op bepaalde plekken. De brand heeft een schade aan gericht van 150.000 tot 200.000 gul den. Een deel van het dak moet worden vernieuwd, de glaspui is gedeeltelijk uitgebrand en de elek trische bedrading dient te worden vervangen. De rest van het com plex is niet aangetast, al liepen de temperaturen in de keuken hoog op. In het gunstigste geval kan de kantine over zeven weken klaar zijn. WASSENAAR - De Wassenaarse reddingsbrigade bestaat maandag 55 jaar en viert dit zondag met een open dag aan de Wassenaarse Slag. Van tien tot vijf uur is er een expo sitie in de WRB-strandpost, om half elf kunnen kinderen tot 10 jaar schatgraven en twee uur later orga niseren de brigadiers een zwem- prestatietocht over 500 meter. De traditionele reddingsdemonstratie is om half drie gepland. Als alles goed gaat, krijgt de jubi lerende vereniging zondag een nieuwe reddingsboot. Een comité van aanbeveling, onder aanvoering van burgemeester P.H. Schoute, heeft althans moeite gedaan om hiervoor de benodigde gelden bij een te sprokkelen. De reddingsbrigade werd 55 jaar geleden opgericht, twee weken na dat drie mensen voor de Wasse naarse kust waren verdronken. De toenmalige burgemeester van Was senaar, J.J.M. Wiegman, riep ieder een op tot het bijwonen van een propaganda-avond en werd zelf het eerste lid. Velen volgden en op dit moment zijn er 550 leden en dona teurs. Samen met de gemeente betalen zij de stranddienst, die loopt van 1 juni tot 1 september. Zestig vrijwil ligers, die goed kunnen zwemmen, de zee op hun duimpje kennen en een EHBO-diploma hebben, hou den in die maanden vanuit de strandpost strand en zee in de ga ten. Op drukke dagen patrouilleert de reddingsbrigade op zee en zijn er looppatrouilles langs de water lijn. De terreinwagen rijdt heen en Actiefoto van de jubilerende Wassenaarse Reddingsbrigade. Rampen Al deze patrouilles staan voort durend in verbinding met de com mandopost, die enkele jaren na de oprichting in de plaats kwam van de bunker. Hierdoor kan men al tijd extra hulp inroepen. Voor on gevallen verder op zee, roept de WRB meestal de hulp in van de Reddingsmaatschappij. De mari nevliegbasis Valkenburg helpt vooral bij zoekacties. Het Valken- burgse Reddings Coördinatie Cen trum coördineert reddings- en zoekacties. Sinds de watersnood ramp in 1953 heeft ook Wassenaar een geoefende rampenploeg, die zich bij een ramp direct naar de on- heilsplek begeeft. De ploeg doet re gelmatig meer aan regionale of lan delijke rampenoefeningen. De laatste veertig jaar zijn tijdens bewakingsuren geen mensen meer verdronken langs de Wassenaarse kust. 'De WRB is echter realistisch genoeg om te beseffen dat de fac tor geluk hierin ook een grote rol speelt', aldus een persbericht. 'Wel worden iedere zomer weer mensen uit zee gered die niet meer op eigen gelegenheid de kust zouden kun nen bereiken. Ook verleende de WRB ontelbare malen EHBO. Van een eenvoudig pleistertje plakken of het behandelen van een kwal- lenbeet, tot gebroken ledematen, zonnesteken en hartaanvallen. Honderden zoekgeraakte kinderen werd tijdelijk onderdak verleend totdat de ouders weer waren ge vonden'. Ook m het zwembad was de bri gade actief. In de beginjaren, toen bijna niemand kon zwemmen, brachten brigadiers in het Haagse zwembad aan de Mauritskade mensen de eerste beginselen van het zwemmen bij. De laatste tijd legt de club zich vooral toe op red dend zwemmen in het plaatselijke Sportfondsenbad. LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp overweegt om van het Van Baarsen-terrein aan de Achthove nerweg een bedrijfsverzamelge bouw te maken. Definitief zijn de plannen nog niet. In eerste instan tie heeft ^Leiderdorp het terrein ge kocht uit de failliete boedel van Van Baarsen om "de vinger aan de pols te houden", zoals wethouder Meerburg het uitdrukt. Aanvankelijk dacht de gemeente de immense hal, die op het terrein staat, te gebruiken om er kleine, beginnende bedrijfjes onderdak te bieden. Maar de noodzakelijke ver bouwing om de grote, hoge hal aan te passen zou te kostbaar worden. Om die reden zoekt Leiderdorp er een andere bestemming voor. Meerburg: "En voor het resteren de gedeelte van het terrein geldt dat we kijken wat zich aandient. We kunnen, als daar voldoende be langstelling voor is, er een soort be drijfsverzamelgebouw van maken. Maar het kan ook dat we wachten totdat belangstellende particulie ren zich melden - de discussie hier over moeten we nog voeren". Een paar 'starters' hebben al wel geïn formeerd naar de mogelijkheden op het Van Baarsen-terrein, waar ook containerbedrijf Vliko zich gaat vestigen. In elk geval zit de gemeente to taal niet in haar maag met het ter rein, waarvoor ze 1.230.000 gulden heeft neergelegd. "Het is grond die we voor relatief weinig geld heb ben kunnen krijgen. We kunnen het risico dus best lopen dat we er Kampioenschap surfen afgelast •VARMOND - De eerste Warmond- se surfkampioenschappen, die ko mende zaterdag in de watersport gemeente zouden worden gehou den, gaan niet door. Er is niet vol doende belangstelling voor dit door de plaatselijke VW georgani seerde evenement. Of de kampioenschappen in een later stadium nog eens worden georganiseerd, kon de VW nog niet vertellen. langer mee blijven zitten", aldus Meerburg. Mocht een deel van het Van Baarsen-terrein inderdaad tot be drijfsverzamelgebouw worden be stempeld, dan ziet het er naar uit dat Leiderdorp binnenkort drie van dergelijke complexen telt. Zo als bekend is stichting 'De Werk wijzer' bezig met een bedrijfsverza melgebouw in de voormalige Ma- rijkeschool. En dan is een aantal bedrijven doende om naast het nieuwe Noorlander-gebouw nabij de Zijldljk iets dergelijks van de grond te krijgen. Een aannemer/ projectontwikkelaar heeft inmid dels tekeningen ingediend voor een complex, dat eveneens ruimte moet bieden aan kleine of middel grote bedrijfjes. Hij zoekt nog naar gegadigden. Volgens wethouder Meerburg hoeft het één het ander niet te bij ten. Het Zijldijk-initiatief, om het zo maar even te betitelen, is vol gens hem meer bedoeld voor be drijven die de eerste start al achter de rug hebben. Op het Van Baar sen-terrein zouden de echte star ters moeten komen, de bedrijven dus die nog weinig geld hebben en graag een goedkoop stekje willen hebben. Voor eind dit jaar moet be kend zijn hoe het 'plaatje' er op de Achthovenerweg gaat uitzien. Bur gemeester en wethouders willen een en ander rondmaken tijdens de behandeling van de begroting voor 1987. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES ABONNEMENTEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN per maand, aan huis bezorgd 22.70 per maand, per post 31,10 ADVERTENTIES (maandabonnement alleen mogelijk met ISTlSS-Sr' ma "V"J (071) 144941 S^nenlandf beZ°rgd Voor inlichtingen over advertenties (uitge- per half jaar, aan huis bezorgd zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. per jaar, aan huis bezorgd Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 67,45 92,55 134.90 256.90 357.20 per post (binnenland) losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 (01718)12383 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden. W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City en Tel .Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2