Vlekkeloos sprookjeshuwelijk Wapenakkoord: het is nu of helemaal niet Bruidsjurk 'ongelooflijk' Britten hopen dat Sarah 'zo blijft' PAGINA 14 AD/ST BUITENLAND DONDERDAG 24 JULI 1986 LONDEN - Het huwelijk van het jaar, dat van het derde kind van ko ningin Elizabeth, prins Andrew met Sarah Ferguson, verliep giste ren zo vlekkeloos als alleen een Britse koninklijke trouwdienst verlopen kan. Hoewel het geen of ficiële vrije dag was, was het giste ren opvallend rustig in het land tij dens de ceremonie. Eerder boden de brede straten van Buckingham Palace naar Westminster Abbey de aanblik van een filmset met open koetsen, erewachten in het uni form van speelgoedsoldaten en monumenten waar Hollywood niet aan tippen kan. door Lia van Bekhoven Ook de plechtigheid zelf verliep niet een precisie waar filmprodu centen sinds de uitvinding van het celluloid tevergeefs naar streven. Langs de Mali wisselden de ko ninklijke blazers „als ik straks de kerk maar haal" af met „God save the Queen". Alle participanten voerden een schouwspel uit dat duizend jaar oud lijkt, maar in werkelijkheid nog geen honderd jaar geleden werd uitgedacht om de kwijnende monarchie nieuw le ven in te blazen. ninklijke firma zou ze Sarah Fergu son voorgedragen hebben als hof dame. Het paleis zou die suggestie hebben afgewezen omdat Sarah Grote grap Spectaculair h£ dSÜEftZKTïïïïXit le den. Politici, popzanger Elton JïïSl John, cabaretiers, acteurs, Geme- reJff?',de famiile van debrmd' nebest-vertegenwoordigers en Nancy Reagan maakten deel uit van de bijna tweeduizend genod den in de abdij. Vooraan bij het i Buckingham Palace een officiële foto genomen i unaniem dat het Sarah's veelbe sproken figuur en haarkleur uiterst voordelig deed uitkomen. De bruidsdracht van gisteren ving complimenten dan die De kerkdienst duurde 55 minu ten, maar voor de kinderen leek het Nadat prins Andrew met de ngste broer en getuige prins Ed ward als laatste de Abbey betra den, brak de goegemeente gelijktij dig in een glimlach uit om de bruidskinderen. De vier meisjes droegen perzikkleurige jurkjes met hoepels van bloemen, terwijl de jongens, onder wie de oudste zoon van prins Charles en Diana gekleed gingen in matrozenpakjes zoals men die eeuwen geleden droeg. Zenuwen Sarah Ferguson schreed exact op tijd aan de arm van haar vader, zenuwen in bedwang, de kerk in. Ze droeg een klassieke hoeveel heid satijn, met laag uitgesneden, strak lijfje en een wijde, lange rok. Met zijde, kralen en parels waren er bijen en distels, symbolen uit haar familiewapen, op de gebro ken-witte jurk geborduurd. En har ten, ankers en golven ter herinne ring aan het beroep van prins And rew. Helemaal onder aan de vijf meter lange sleep de initialen van het paar met een gouden letter A en tweemaal een kleine S. De jurk, het best bewaarde ge heim van de trouwerij, werd door een eeuwigheid. Het zesjarige een BBC-cameraman vergeleken bruidsmeisje Laura Fellowes met de komeet Halley, „die ook maakte een praatje met de vierja- zo'n lange staart had". Desondanks rige jonker en toekomstige Britse verklaarde de aanwezige modewe- vorst William. Premier Thatcher reld in de Britse tv-studio's de jurk keek toe. (foto AP) op slag een succes. Men oordeelde LONDEN - Sarah's bruidsjurk vormde tot het mo ment dat zij in de glazen koets stapte een van de best bewaarde geheimen rond het koninklijk huwelijk. Sa rah noemde de creatie van de Londense ontwerpster Lindka Cieracb dinsdag 'ongelooflijk en niet te evena ren', maar wilde er verder niets over zeggen. De bruid was gisteren gekleed in een sprookjesach tig ivoorkleurig satijnzijden gewaad, geborduurd met bijen en distels - de symbolen uit haar wapen - en ankers en golven - vanwege het beroep van haar brui degom. De jurk had een lage neklijn, een zeer strak van ba- lijnen voorzien lijfje en wijde met parels afgezette mouwen. De rok was wijd, van voren glad en van ach teren geplooid. De sleep, bijna zes meter lang, had de vorm van een waaier, was langs de randen afgezet met geborduurde hartjes en in het midden met de initialen A en twee S'en. Ook de sluier, van zijden tule, was met hartjes geborduurd en met parels afgezet. In totaal heeft men drie maanden aan de bruidsjurk gewerkt. naar Londen gekomen waren voor de historische gelegenheid, was opvallend. Het enthousiasme was zodanig dat het gejuich dat na ie dere „I will" buiten opklonk, schoonzus, de prinses van Wales abdij gehoord kon worden. En ter- (Diana), vijfjaar geleden, die bekri tiseerd werd om wijdte en kreu kels. Sarah Ferguson zelf had eer der gezegd dat er geen jurk zou zijn die er tegenop kon. In de zweterig ateliers in Lon den, waar men overhaast poogde exacte kopiën nog voor sluitings tijd de etalages van Oxford Street in te krijgen, kreeg ze gelijk. De na- maakmodellen haalden de deadli ne, maar waren niet meer dan bij zonder slordige imitaties met ver keerde tailles, geen borduursels en opgelijmde kunstparels. Cadeau Enkele uren voor de bruiloft had het paar het cadeau van de konin gin in ontvangst genomen, dat be stond uit de titels Hertog en Herto gin van York. Bij de namen (de hertog van York is een van de oud ste titels en komt traditiegetrouw de tweede zoon van de koningin toe) horen geen land of geld. Sarah Ferguson is nu hertogin van York, en de namen prinses Andrew, prin ses Sarah of prinses Fergie zijn al lemaal fout. De vrees dat het huwelijk van de hertog en hertogin van York geen volk zou trekken omdat het geen officiële feestdag was, bleek onge grond. Vooral het aantal jongeren onder de honderdduizenden toe schouwers die uit het hele land wijl de bruid na de 55 minuten du rende dienst lachend, pratend en vol zelfvertrouwen aan de arm van de kèrsverse hertog de Abbey uit liep, begon de Mali voor Bucking ham Palace langzaam vol te lopen met de feestelijke massa. Het was, vanuit de lucht, een indrukwek- Eerste zoen Na de fotosessie in het paleis kreeg het volk wat ze wilde: alle royals tegelijk op één balkon en de eerste zoen in het openbaar van het kersverse echtpaar. En net zoals al le andere sterren verschenen de hertog en hertogin voor de tweede maal toen het publiek daarom vroeg. Binnen, temidden van 140 gasten en grote hoeveelheden krab, geroosterd lamsvlees en aardbeien met slagroom, moet ma joor Ferguson zich gelukkig gepre zen hebben niet op te hoeven draaien voor de kosten van de brui loft van zijn dochter. Geschat wordt dat Engelands duurste trou werij zo'n slordige zeven miljoen gulden gekost zal hebben. De trouwerij werd voorafgegaan door een romance van een jaar. Hoewel Sarah Ferguson wiens va der polo speelde met prins Philip, Andrew al sinds haar derde kent sloeg de vriendschap pas om in verliefdheid toen prinses Diana haar vriendin voor een koninklijke maaltijd uitnodigde. Toen de prin ses van Wales toetrad tot de ko- Zoals de Britse traditie wil, zei Sarah dat zij op haar huwelijksdag iets ouds, iets nieuws, iets geleends en iets blauws zou dragen. Het oude bleek een takje van de blauwe bes in haar bruidsboeket te zijn, afkomstig van stekjes uit het bruidsboeket van koningin Victo ria. Het nieuwe was uiteraard de bruidsjurk. Het ge leende was een diamanten tiara van een vriendin van de familie. Wat het blauwe was is vooralsnog onduide lijk, omdat Sarah ook hierover niets wilde zeggen. De vier bruidsmeisjes, in leeftijd variërend tussen de vier en zeven jaar, droegen perzik-kleurige, taftzij- den, met kant afgezette jurkjes. De twee oudste pages, de 8-jarige zoon van prinses Anne, Peter Philips en het 7-jarige halfbroertje van Sarah, Andrew Ferguson, droegen uniformen in de stijl van de 18de eeuwse uni formen van de Koninklijke Marine, terwijl de twee jongere pages in zeemanspakjes gestoken waren. Koningin Elizabeth was in het blauw, terwijl de moeder van Sarah in een goudgeel gewaad gestoken was. Prinses Diana droeg een turquoise-zwarte creatie met bijpassende hoed. Ontspannen lachend verliet het paar Westminster Abbey. (f0to AP) De eerste hint dat er meer aan de hand was kwam begin dit jaar bij een bezoek dat Sarah bracht aan HMS Brazen, het schip waar de prins op diende. De verloving volg de in maart waarbij Andrew haar op beide knieën ten huwelijk vroeg en waarna zij antwoordde: „En als ik morgen wakker word dan kun je me vertellen dat het een grote grap De grap eindigde gisteren met het vertrek van de hertog en herto gin in een open State Landauer uit 1902 uitgezwaaid met confetti door familieleden en paleispersoneel. Een koninklijke grappemaker had een enorme teddybeer in het rij tuig geplaatst en op de achterkant een satelliet gehangen met de waarschuwing thuis te bellen: een parodie op een PTT-reclame met de boodschap zelfs op huwelijks reizen mama te telefoneren. Een terwijl het paar het particu liere vliegtuig nam naar de Azoren, via Portugal, voor een korte huwe lijksreis hopen de achterblijvers van harte dat de hertogin van York de karaktertrekken van Fergie zal blijven houden. Koninklijke waar nemers twijfelen eraan. Haar over- enthousiasme, haar getreuzel bij „royal walkabouts" en haar ge woonte om met iedereen een woordje te wisselen worden typi sche sympthomen genoemd van de koninklijke amateur. Sarah wordt vergeleken met de prinses van Wales die vijfjaar geleden ook altijd achterliep op schema's, maar nu punctueel is. De vrees van het volk is dat Fer gie over vijfjaar eenzelfde stijl ont wikkeld zal hebben, hier en daar een paar oppervlakkige woorden, een kortei lach en nooit meer ach terlopend op het programma. „Sa rah", was een gemiddelde opmer king van een vrouw uit de menigte gisteren, „is de normale prinses met een normaal figuur, met heu pen als de meeste vrouwen en een normale hartelijkheid. Ik hoop ver schrikkelijk dat ze zo blijft". Kampeiman: SDI-onderzoek zal doorgaan DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zullen binnen enige dagen een antwoord geven op de jongste ontwapeningsvoorstellen van Sowjet-leider Michaïl Gorbatsjov. Dat zei gisteren Max Kampeiman, hoofd van de Amerikaanse delega tie naar de ontwapeningsonder handelingen in Genève. Uit zijn woorden viel op te maken dat pre sident Reagan niet van plan is het SDI-onderzoek stop te zetten. In antwoord op vragen die via een satelliet door Europese journa listen werden gesteld beklemtoon de Kampeiman dat president Rea- gans „Strategische Defensie Initia tief' (SDI) slechts bedoeld is om na te gaan of een ruimtedefensie te gen vijandelijke kernraketten mo gelijk is. „We zien geen reden niet door te gaan met het onderzoek", aldus de onderhandelaar. Volgens hem zal de Sowjetunie zo spoedig mogelijk op de hoogte worden gesteld van Reagans ant woord. Er is geen tijdslimiet maar het is nu nog een „zaak van enige dagen", aldus Kampeiman. Het antwoord zal „volledig, serieus en tegemoetkomend" zijn. Momen teel worden de bondgenoten van de VS in West-Europa en Azië ge consulteerd over de Amerikaanse ontwerp-voorstellen. Deze zijn een reactie op de voor stellen die Gorbatsjov in juni deed. WASHINGTON - In Stockholm, in Genève, in hoofdsteden van NA-' VO-landen, in Moskou en in Was hington zitten wapenbeheersers gebogen over de zo langzamerhand gigantische stapel voorstellen, non-voorstellen, tegenvoorstellen en propaganda, die Russen en Amerikanen in de afgelopen maan den op elkaar hebben afgeschoten. De salvo's hebben geen kraters geslagen in de strategische uit gangspunten, maar wel in de open bare mening. Ook in de Verenigde Staten toont de publieke opinie merkbaar minder geduld met Rea gans voorstellen, waarachter een machteloosheid schuilt die onop houdelijke geschillen tussen de zwaargewichten uit zijn kabinet, Shultz (buitenlandse zaken) en Weinberger (defensie) veroorzaakt. Onderhandelpunten tussen de VS en de Sowjet-Unie zijn: het we derzijds troepenbestand in Euro pa, beloften om niet als eerste in Europa kernwapens te gebruiken, verwijdering van de middenaf- standsraketten uit Europa - mits de Britten en Fransen hun nucleaire strijdmachtjes niet moderniseren - naleving van de SALT II-afspra- ken die het aantal strategische wa pens beperken en het ABM-ver- drag van 1972 dat verdediging te gen zulke raketten grotendeels ver biedt. Verder dienen ter sprake te ko men een totaal verbod van onder grondse kernproeven, Amerikaan se pogingen om een verdediging in de ruimte er tegen te ontwerpen, Russische overtredingen van af spraken over de kracht van onder grondse kernproeven en nog een hele reeks beschuldigingen waar mee de supermachten proberen te genover andere landen hun hals starrigheid te verklaren. Gezien de belangen die op het spel staan - waarmee niets minder dan de overleving van de wereld is gemoeid - leidt dit tot soms potsier lijke en bedroevende haarldoverij. Voorbeeld: Reagan verklaart de SALT-afspraken voor morsdood, maar doet geloven dat het tekenen van de overlijdensakte nog even wordt uitgesteld. Dan verzoeken de Russen om uitleg via een bijeen komst in Genève van de perma nente overlegscommissie die de VS en de Sowjet-Unie gebruiken voor het uitwisselen van gegevens en beschuldigingen. Washington buigt zich vervol gens serieus over de vraag of pra ten met de Russen hierover niet bewijst dat de SALT-afspraken ei genlijk niet zo dood zijn als Reagan onder pressie van het Pentagon en de rechtervleugel van zijn partij deed voorkomen. Topconferentie Hoewel het zekere voordelen kan hebben een onderhandelings partner in volstrekte verwarring te brengen, is Reagan erin geslaagd de aanloop naar een tweede top conferentie voor iedereen in neve len te hullen. Het is zeer de vraag of hierin de hand van een meesterpo- liticus moet worden gezien. Amerikaanse kranten tonen fo to's van voormalig president Ni xon, te Moskou in gesprek met de Russische leider Gorbatsjov en diens rechterhand voor buiten lands beleid, voormalig ambassa deur in de VS Anatoly Dobrynin. Nixon, de verguisde? In Moskou? Op dit moment? Een nieuwe rol in de politiek voor deze bejaarde, die boeken schrijft over 'foreign af fairs' en geniet van zijn reputatie als architect van de tijdens Rea gans bewind zo verwaarloosde 'dé tente' en ondertekenaar van het ABM-verdrag? De situatie heeft zich langzamer hand wel zo ontwikkeld dat de eventuele aankondiging van het doorgaan van een tweede topcon ferentie betekent dat een nieuw wapenakkoord op komst is. Het uitblijven van een tweede topcon ferentie dit jaar zou het heel on waarschijnlijk maken dat tijdens Reagans resterende tijd als presi dent van de Verenigde Staten nog een nieuwe overeenkomst tot stand zal komen. Volgens sommi gen zijn de huidige manoeuvres van Moskou vooral bedoeld om de schuld voor het uitblijven van nieuwe ontspanning naar Was hington toe te schuiven. Welingelichte bronnen melden dat Reagan in een brief die deze maand de deur uit moet, Gorbats jov zal aanbieden om over alle as pecten van wapenbeheersing te praten. Tegelijkertijd zullen de VS waarschijnlijk de plannen opgeven om een anti-satellietwapen in pro- duktie te brengen, dat met een F-15 gevechtsvliegtuig moet worden ge lanceerd. Gebrek aan fondsen, aan positie ve testresultaten en weerstanden in het Congres zouden Amerika dwingen terug te keren naar het stadium van louter onderzoek naar een anti-satellietprogramma, dat de Russen willen verbieden als on derdeel van hun verzet tegen wa pens in de ruimte. Droom De VS zouden bereid zijn te pra ten over het gebruik van wapens in de ruimte, maar willen het onder zoek wel voortzetten. Deskundi gen zien in de Russische voorstel len een zekere bereidheid om zich neer te leggen bij onderzoek, zo lang dat maar voornamelijk binnen de muren van het laboratorium blijft en over ontwikkeling en uit testen van de wapens degelijke en vooral beperkende afspraken be staan. Voor Reagan kan dat niet genoeg zijn. Hij toont geen bereidheid om zijn droom van een ruimte-verde diging op te geven. De leider van het project, luitenant-generaal Ja mes Abrahamson heeft gezegd dat het ABM-verdrag in het volgende decennium moet worden aange past om met het ruimtedefensie- programma (SDI) te kunnen door gaan. Terwille Van SDI, hebben de Amerikanen teksten van verdra gen met de Russen zo uitgelegd dat dingen mogelijk werden, waarvan iedereen dacht dat ze verboden wa- Dit soort politieke verbeeldings kracht jaagt bondgenoten door gaans de stuipen op het lijf, te meer omdat het Witte Huis er vrijwel voortdurend in slaagt de reactie op Amerikaans veiligheidsbeleid ver keerd in te schatten en zich dan hult in mistige verklaringen of zich verlaat op machtsvertoon. Washington meent in Moskou de nieuwe invloed te bespeuren van Anatoly* Dobrynin, die als ex-am bassadeur in de Amerikaanse hoofdstad nu de afdeling interna tionale zaken van het Centraal Co mité beheert. Diens kennis van de Verenigde Staten en zijn staatslie den zou hebben geleid tot Russi sche voorstellen die Reagan in staat zouden stellen zonder veel ge zichtsverlies eenmaal ingenomen standpunten te verlaten. Maar, óók in Washington, maken andere Sowjet-kenners zich zorgen over de vraag of het wel verstandig is de Russen in het finale stadium van onderhandelingen met nieu wigheden te verrassen, zoals die in Reagans plannen verwerkt zouden zijn. Bij eerdere gelegenheden zou zo'n benadering niet hebben ge werkt, omdat de Russische onder handelingstactiek erop gebaseerd schijnt te zijn om pas op het aller laatste moment tot zakendoen te komen over voorstellen die eerst maandenlang hebben moeten rij pen. In elk geval lijkt vast te staan dat Reagans antwoord aan Gorbatsjov vriendelijk en positief zal zijn en moet getuigen van bereidheid tot compromissen, terwille van over eenstemming. Dat is mooi, maar regeringsfunctionarissen laten er geen twijfel over bestaan dat het inhoudelijk betrekkelijk weinig voorstelt, omdat het gaat om on derhandelingen. Het blijft dus een kwestie nog steeds van die schijn bewegingen en plaagstoten, terwijl de tijd steeds meer begint te drin gen. Dobrynin: kenner van Amerikaanse staatlieden. Vele tienduizenden Britten waren gisteren op de been om een glimp van hun favoriete bruidspaar op te vangen. Uitgedost met hoedjes en vlaggetjes in de nationale kleuren, hadden vooral vele jongeren de avond tevoren al strategische posities langs de weg ingenomen (foto links). Op de foto boven een deel van de koninklijke familie in de kerk. V.l.n.r. prinses Anne, prinses Diana, prins Charlesde koningin-moe der, prins Philip en koningin Elizabeth. Rechts op de foo legt ontwerp ster Lindka Cierach een laatste, schikkende hand aan het bruidstoi let. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14