MNDERNELDE A CITROËN Amanda internationaal een succes BX ook als diesel 'n felle Citroën Nevada: stationcar versie van Renault 21 u Ford Escort opnieuw best verkochte auto Reiniger voor gekleurde kunststof Off. Citroën Dealer voor Leiden e.o. E L E KT RON I K A RU-IMPRESSIE DONDERDAG 24 JULI 1986 Renault zal op de autotentoon stelling begin oktober-in Parijs een stationcar-versie van de Renault 21 presenteren: de Nevada. De wagen wordt leverbaar met vijf of zeven zitplaatsen. Men kan kiezen uit dezelfde motoren als voor de 21 sedan: 1721 cc benzine van 76 of 90 pk, 1995 cc benzine 120 pk, 2968 cc diesel 67 pk en 2088 cc turbodiesel van 88 pk. In vergelijking niet de Renault 21 sedan heeft de stationwagen een 15 cm langere wielbasis. De lengte be draagt 4,64 m. De Nevada komt eind oktober ook op de Nederlandse markt. (fotopr) De Ford Escort was vorig jaar - voor de vijfde achtereenvolgen de maal - de meest verkochte au to in de wereld, in totaal werden er meer dan 900.000 van ver kocht. Tweede op de lijst was de Ca- valier van General Motors (onge veer 40.000 minder), terwijl de Golf van Volkswagen met nog net geen 800.000 de derde plaats voor zich opeiste. De Golf was wel het succesvolste model in Europa. De Escort die in zeven landen wordt gebouwd nadert inmid dels een totaalproduktie van vijf miljoen, maar ligt daarmee nog fiks achter bij de VW Golf, die enige geleden de acht miljoen volmaakte. Dit model is echter alweer twaalf jaar in produktie. Enkele jaren geleden onderging hü een ingrijpende wijziging. Van de eerste versie werden er 6,2 miljoen geproduceerd. De tweede editie zit dus in de buurt van de twee miljoen. De dagproduktie van de Golf II ligt op 3.700 auto's. Daarvan worden er in de Europese fabrie ken bij Wolfsburg, Brussel, Sera- jewo en Osnabrück 3.130 ge maakt. Nog 570 Golfs lopen er dagelijks van de band in Ameri ka en Mexico. Ongeveer een der de van alle Golfs zijn tegenwoor dig uitgerust met een dieselmo tor. De belangrijkste exportlanden van de Golf waren de Verenigde Staten (1,6 miljoen), Italië <630.000), Frankrijk (498.000), Me xico (293.000), Engeland (265.000), Nederland (260.000), Oostenrijk (227.000), Zwitserland (207.000), België (203.000) en Ca nada (194.000). Bumpers, spoilers en sierstrips, om enkele voorbeelden te noemen. Er wordt in en aan een auto meer en meer kunststof gebruikt. Vroe ger haast altijd in zwart of wit, te genwoordig steeds meer in de kleur van de wagen. Maar ook die gekleurde kleurstof wordt vuil en kan verschieten. Dus ligt er weer een taak voor de han del in onderhoudsmiddelen. Holts is in dat gat gesprongen. Naast Sil ver Chrome (voor echt chroom) en Black Chrome (voor zwarte kunst stof) heeft het bedrijf nu ook Co lour Chrome op de markt gebracht. Alleen voor het onderhoud van ge kleurde kunststof. Voor het reini gen, herstellen en beschermen van de kleur. Volgens de importeur is dit zo veelste produkt van Holts heel ge makkelijk te gebruiken. Het kost 10,50 per flacon. Wanneer er één automodel is dat ik in de loop der tijd steeds aantrek kelijker ben gaan vinden dan is het wel de Citroën BX. Vier jaar geleden werd het model in zuid-Frankrijk aan de pers ge presenteerd. Over de vormgeving waren de meningen toen niet on verdeeld gunstig. De wagen kwam in eerste instantie ook bij mij wat hoekig, een tikkeltje plomp over. Samengesteld door Koos Post Maar hoe langer ze op de weg zit ten, hoe meer er verschijnen, hoe aardiger ik het model ga vinden. Gezien de verkopen zijn nog veel meer die de BX kunnen waarde ren. Het model nadert inmiddels zijn eerste miljoen. Het wordt nu gemaakt in een twintigtal variaties. Ruwweg gezegd is bijna eenderde daarvan uitgerust met een diesel motor. Kortgeleden heeft Citroën het een en ander aan het model veran derd. Niet zó erg ingrijpend. Inte gendeel, zelfs ingewijden moeten goed kijken om te zien wat er zoal is gewijzigd (zeg: verbeterd). Nog grotere voor- en achterschermen en beter beschermende schild- bumpers aan de buitenkant bij voorbeeld. En van binnen een 'En denk er goed aan, nu ook au tomatisch uitschakelende cligno- teurs', onderwees men mij in Am sterdam nog eens nadrukkelijk toen ik een BX kwam halen. Ik heb het al gezegd: Citroën is hiermede van het geloof gevallen. Ondanks alle kritische opmer kingen van buitenaf heeft men al tijd door dik en dun volgehouden dat het beter was als de bestuurder zelf niet alleen de richtingaanwij zers aan, maar ook uit deed. Dan kon hij of zij in een flauwe bocht niet worden verrast. Er zat wat in, maar kennelijk is het merk toch onder druk van de publieke opinie door de knieën gegaan. In een en kele uitzonderlijke versie - zoals de Visa 14 S - had men het al eer der, maar nu is de automatische richtingaanwijzer toch ook in de BX standaard geworden. Beter laat dan nooit. De hernieuwde kennismaking met de Citroën BX - nu eens met een luxueuze dieselversie: de 19 TRD - bevestigde nog eens mijn herinnering van vier jaar geleden: het is een machtige middenklasser. Heel comfortabel, gemakkelijk hanteerbaar en uiterst fel reage rend. Ook deze diesel. Dat vind ik nog steeds één van de opvallendste kenmerken van het model: de verbeten felheid waarmee het op het gaspedaal rea geert. Destijds domineerde die in druk al bij de benzineversie, nu bleek mij dat de diesel daar r lijks voor onderdoet. diesel acceleert. Uiteraard Jieeft een 1900 cc dieselmotor van 65 pk langer nodig om uit stilstand op een snelheid van 100 km per uur te komen dan een benzinemotor van dezelfde inhoud, die 105 pk op de wielen kan brengen. Dat is ruw in cijfers uitgedrukt 15 tegenover 10 seconden. Die acceleratie bedoel ik ook niet, het gaat mij om de 'spon taniteit' van de motor, de geestdrift waarmee op de pedaaldrukken wordt gereageerd. Die vind ik steeds weer verrassend. Uiteraard ligt ook de top lager: bijna 160 km/uur tegen dik 180 voor de benzineversie. Maar ik denk niet dat veel dieselrijders zich daar druk om zullen maken. Zo beroerd is die top niet en veel rumoer komt er niet aan te pas. In tegendeel, de motor is opvallend rustig. Bovendien, aan de brandstof- pomp krijgt men de beloning voor die beperkingen, als men ze al thans zo wil noemen. Want hoe zui nig een benzinemotor ook mag zijn, hij kan niet concurreren tegen een dieselmotor die met gemak een verbruik van één op vijftien tot zestien laat noteren. En dat bij een prijs die op dit moment beduidend, beneden de zeven dubbeltjes per liter ligt. Met een tank van dik vijf tig liter in de BX betekent dat het overbruggen van een afstand van ruim 700 kilometer voor amper drie tientjes aan brandstof. Ik behoef geen juichende verha len meer op te hangen over het comfort van deze Citroën BX, daarvoor is hij al te lang aan de markt. Een tijdlang heeft de impor teur de goedkoopste versie (de BX zonder meer) door een prijs net be neden de twintig mille aardig in de publiciteit weten te houden, maar inmiddels hebben de feiten ook dit leuke lokkertje achterhaald. En vanzelfsprekend hebben de diesels nooit op dat lage niveau ge bivakkeerd. Die komen eerder in de buurt van de dertig. De door mij gereden zeer compleet uitgevoerde en lekker luxueuze 19 TRD staat in de prijskrant voor 33.700 gulden. Maar men heeft er - zoals gezegd - een fijne auto voor. Het model is in diverse landen met prijzen bekroond. Vooral als trekker van een aanhanger (ge remd 1100 kg) heeft hij het goed ge daan, in drie landen werd hij 'trek ker van het jaar'. Toch mijnerzijds een enkele op merking. De besturing is zo licht - bekrachtiging is een extra - dat men af en toe naar wat minder soe pelheid in deze verlangt. En het ge luid van de auto, bijvoorbeeld bij het dichtdoen van het portier, klinkt nogal blikkerig. Mogelijk een gevolg van het feit, dat er veel kunststof is gebruikt bij de bouw van de carrosserie. Wat volgens sommigen bovendien leidt tot vrij hoge reparatiekosten. Uitdeuken en dergelijke er nooit bij, het is al tijd vervangen. En dat zou soms goed in de papieren kunnen lopen. KENNEDYLAAN118-LEIDEN-ZUID TEL071-769322 subliem inservice De dieselversie van de Citroen BX rijdt opvallend geruisloos. Het in terieur is rustiger en functioneler geworden. Technische gegevens Citroën BX 19 TRD. Viercilinder dieselmotor van 1905 cc inhoud. Compressieverhouding 23,5:1. Vermogen 65 pk. Draaicirkel 10,9 m. Lengte 4,24 m. Brandstoftank 52 liter. Gewicht 1049 kg. Aanhanger geremd 1100 kg. Acceleratie van 0 tot 100 km/uur in 15,5 sec. Topsnleheid 157 km/uur. Prijs 33.700,-. Het nieuwe business communication sys tem 5200 'Amanda' kan bijna alles. Er is geen telefoon-functie of deze centrale, die ook door de Nederlandse PTT wordt gele verd, kan haar aan. Een summier overzicht volgt hieronder. Het gaat dan alleen om de mogelijkheden die de abonnees worden ge boden. Niet eens om het gemak dat de cen trale aan de systeem-onderhoudsdeskundi- ge of de telefoniste (m/v) van deze bedrijfs- centrale verschaft. De centrale kent verkort kiezen in drie lagen. Nummers die door iedereen snel ge kozen kunnen worden, bepaalde nummers in het buitenland die door een groep men sen kunnen worden gebruikt of heel specia- Ze heet Amanda en is een in ternationaal succes. Ze is slank, relatief klein en komt uit Oostenrijk. Een verbazend gro te hoeveelheid bedrijven over de hele wereld hebben haar aangekocht omdat ze zo veel zijdig is. En terecht want Amanda is de troetelnaam van een huistelefooncentrale die maximaal ruim 800 lijnen aan kan. Ie nummers, die alleen een enkeling toege staan zijn te kiezen. Elk telefoontoestel kan daarbij trouwens zijn 'eigen' korte num mers hebben. Uiteraard onthoudt de centrale het laatst gekozen nummer. Toestellen kunnen ge blokkeerd worden voor gebruik naar bui ten. Een inkomend gesprek kan automa tisch naar een ander toestel worden omge leid, wanneer het niet wordt opgenomen. Een gesprek kan ook alleen worden omge leid tijdens bepaalde uren (lunch) of als het toestel in gesprek is. Al dit soort routes en omleidingen kunnen zelf gekozen worden. Amanda kent een zogenaamde conferen tie-schakeling waaraan acht interne tele foontoestellen kunnen meedoen of 7 inter ne en een externe aansluiting. Tijdens het telefoneren kan men een signaal krijgen dat er een dringend gesprek wacht, zonder dat daar een telefoniste aan te pas komt. Het is zelfs mogelijk dat een toestel (intern) auto matisch onthoudt welk ander toestel drin gend contact wilde. Legt men de telefoon neer, dan belt de centrale automatisch te rug naar de oproeper. Er is een secretaresse/chef schakeling. Verder een mogelijheid om het toestel niet te laten bellen tijdens een vergadering. Een geblokkeerd toestel geeft op de buitenlijn 'in gesprek' wat goedkoop is voor degene die van elders opbelt. Het is ook mogelijk een groep toestellen te scheppen. Rinkelt er een, dan kan die in een groep van mensen die samenwerken overal elders worden op gepakt. Veel gebruikte interne nummers kunnen onder één bepaalde toets worden 'opgebor gen' er zijn allerlei functies die verband houden met terugbellen binnen een bepaal de periode of op een bepaald uur. De cen trale kent ook vaste 'boekingen' (een toestel dat men opneemt belt standaard een ander toestel, zonder dat men iets hoeft te kiezen) en zo zijn er nog tientallen mogelijkheden, die bij het werken in teamverband of in een hiërarchische structuur buitengewoon ge makkelijk zijn. De geboorte van Amanda ligt rond 1981. In 1983 hield ITT-Oostenrijk (3000 man personeel, waaronder 400 ingenieurs) haar ten doop. Dat gebeurde tijdens Telecom, de be langrijke vieijaarlijkse internatio nale tentoonstelling in Genève. De nieuwe telefooncentrale kreeg daar ook zijn officiële naam: 5200 BCS. Sinsdien z<jn er van de bedrijfs telefooncentrale zo'n 1500 over de hele wereld verkocht. Daarmee Een van de eerste toestellen die het Oostenrijkse bedrijf Czeija en Nissl zo'n 100 jaar geleden maakte. zijn of worden in 45 landen centra les geplaatst, verdeeld over de hele wereld. In Turkije, Brazilië, Zuid- Korea, China, India, Taiwan, Hong Kong, Singapore en zélfs Japan. Onderhandelingen voor levering in Afrika, Latijns Amerika en het Verre Oosten zijn aan de gang. Ook in Nederland behoort Amanda sinds enige tijd tot het pakket van de PTT. Amanda's succes Wat bepaalt nu Amanda's opval lende succes? Op zijn minst drie factoren. Ten eerste dat het een te lefooncentrale is van een nieuwe generatie, anders van opzet, klein, handzaam en met heel weinig be wegende delen, waardoor weinig storing valt te verwachten. Ten tweede dat het een bedrijfscentrale is die helemaal computer is ge stuurd. Dat heeft als voordeel een grote flexibiliteit. Bij deze middel grote centrale is het daarom moge lijk naar keuze ruim 200,400 of 800 telefoontoestellen te benutten en ook meteen te bepalen hoe ze ge schakeld moeten worden. Ten derde: de grote flexibiliteit en de computeropzet van de cen trale maakt haar toekomst zeker. Als naast spraak in de nabije toe komst ook telex, teletex, compu ters en video (tv) signalen zullen komen opzetten, moet daar ook een oplossing voor zijn. In het kan toor-van-de-toekomst zal men friet elkaar en via de centrale ook met het dan vernieuwde telefoonnet van de buitenwereld willen kun nen werken. Met de 5200 BCS (bu siness communication system) zal dat te zijner tijd mogelijk zijn. Om met dit laatste aspect te be ginnen: de komende 10 jaar zullen beslissend zijn voor deze ISDN- diensten. Het hele telefoonnet PTT consequent aan het voorberei den is. ISDN staat voor integrated services digital network. Een com pleet nieuw opgezette communica tie-structuur, die al die nieuwe diensten toestaat op het 'net'. Zo'n net heeft dan weinig meer gemeen met ons huidige telefoonnet. Hoewel de internationale PTT's nog lang niet klaar zijn met de standaardisering en het formule ren van eisen, is ISDN in de tele foonwereld wel de meest gehoorde kreet met het oog op de toekomst. Volgens de Weense productmana ger Werner Boehm en exportmana ger Christiaan Halbritter vraagt zo'n 50 pet. van de toekomstige klanten naar de ISDN-mogelijkhe- den van de centrale. "De mensen hebben in het begin trouwens vaak geen idee hoe zo'n moderne telefooncentrale ingrijpt op de hele structuur van de organi satie. Ze weten vaak niet wat ze er precies mee willen of zelfs kun nen", zegt Boehm. Wie dat vaak wel weten zijn hoteldirecties. En die behoren dan ook tot de interes santste klanten van het bedrijf. Ook de andere twee argumenten - computer-sturing en flexibiliteit - spreken de bedrijven, die de 5200 BCS willen kopen, aan. Door zijn geringe omvang hoeft er geen hele (telefoon)kamer voor te worden ge reserveerd. De 200-lijneneenheid kan zo aan de muur worden gehan gen. De 400-lijneneenheid is te ver gelijken met een lage kantoorkast en de omvangrijkste uit de serie is zo groot als een gewone, metalen archiefkast. De flexibiliteit is zoda nig dat men het 'frame' van de tele fooncentrale gewoon kan afleve ren, terwijl men de klant-specifie ke eisen of voorschriften van de lo kale PTT's door middel 'interfaces' regelt. De 'interfacing' modules vormen de schakels tussen de ei genlijke centrale en de buitenwe reld. Fris idee De opzet van Amanda ontstond toen twee jonge Oostenrijkse inge nieurs in 1981 nog eens goed na dachten over allerlei communica tie-plannen. ITT-Oostenrijk (vroe ger het bedrijf Czeija en Nissl dat inmiddels 100 jaar bestaat) bouwde al zo'n dertig jaar min of meer con ventionele telefooncentrales, die goed verkochten. Maar volgens de pittige jongelieden kon dat niet lang meer duren. Een centrale die ook in de toekomst mee zou kun nen, zou een 'software machine moeten zijn. Dat wil zeggen een centrale die de wijze van gespreks- afhandeling (het programma) niet ontleent aan de onderdelen, maar aan de computersturing. Het bedrijf besloot daarom voor Amanda ook een eigen micropro cessor te ontwerpen. Men riep daarvoor niet eens een aangren zend Weens computerbedrijf te hulp, maar besloot een eigen, ultra snelle specifieke besturingseen heid voor de centrale te creëren. Het werd een 16/32 bit High Perfor mance Processor. Een moderne telefooncentrale hoeft niet veel ruimte in beslag te (foto's GPD). Openbare telefonie een eeuw geleden. Een zaal vol dames, die persoonlijk elke verbinding tot stand brengen. Een bedieningspost voor 25 tele foons uit 1909; draden, draden en nog eens draden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13