Fiscus wordt in de boot genomen Fraude tiert welig bij douane Curasao Belastingvrij boodschappen doen op de woelige baren Evangelisten waren krachtproef voor Jaarbeurs PAGINA 12 DONDERDAG 24 JULI 1986 Geëscorteerd door trotse stormmeeuwen, die zich sta tig op de wind laten meevoeren, verlaat de lichtdeinen- de Dolfijn 2 de Eemshaven. Aan boord van de drijven de- en volgestouwde supermarkt bevinden zich ettelij ke honderden koop(jes)grage Westduitse en Neder landse landrotten, die weldra de Nederlandse schatkist duizenden en nog eens duizenden guldens aan accijn zen zullen onthouden. Drie uur nadat de trossen zijn losgesmeten en het afgeladen schip het ruime sop heeft gekozen, staan knarsetandende douaniers de Dolfijn 2 op te wachten. Dringend, om toch maar vooral als eer ste weer aan wal te zijn en nog lichtelijk nawiegend op de benen vanwege de korte golfslag, krijgen de opva renden bepakt en bezakt weer vaste grond onder de voeten. Mag op de markt uw gulden dan een daalder waard zijn; tijdens het belastingvrij inkopen doen op zee is diezelfde gulden nog aanzienlijk meer waard. Vandaar ook, dat het boodschappen doen op de woelige baren zich in een - zeker voor de rederij Kamstra - niet aflatende populariteit mag verheugen. Van heinde en verre en met touringcars vol worden de schepelingen aan weerszijde van de landsgrens aangevoerd. Veelal tassen en koelboxen in het kielzog meezeulend. door Rob Hirdes En weldra persen de koopjes jagers zich met ware doodsve rachting door de nauwe gan getjes; aan weerszijde opgeslo ten door manshoge en afgeladen schappen. Nauwlettend in de ga ten gehouden door het spieden de oog van alles registrerende ca mera's. Nou ja; alles registre rend... Onder de jas "Er wordt gestolen bij het le ven", zegt de al gedurende zes seizoenen meevarende super markt-chef Hilko van der Laan met enig misbaar in zijn stem. "De klanten staan - zeker als het Uitgaande van uiterst voor zichtige schattingen - in Gronin gen houden twee rederijen en in Zeeland ook nog één zich bezig met dit commerciële spelevaren - vist de vaderlandse fiscus op die wijze jaarlijks voor meer dan tien miljoen gulden aan belas tingcenten achter het net. Om die inkomstenderving tegen te gaan, is binnen de Europese Ge meenschap al eens overwogen hier paal en perk aan te stellen. Spuigaten "Maar", weet een woordvoer der van het ministerie van finan- ciën, "zoiets is toch nooit hele maal waterdicht te krijgen. Of wy hier op het departement van mening zijn, dat dit fenomeen - om maar eens in scheepstermen te spreken - de spuigaten uit loopt? Ach, mensen kopen nu eenmaal graag daar, waar het 't goedkoopst is. Bovendien trekt dat inkopen doen op zee veel Duitse en Belgische dagjesmen sen naar Groningen respectieve lijk Zeeland. En die dragen op hun beurt toch weer bij aan de Nederlandse economie om zo doende indirect ook 's lands schatkist te vullen. Gewoon een kwestie van marktmechanisme". Gelijk er veel makke schapen in een hok gaan, zo blijken er ook veel goed gemutste dagjesmen sen aan boord van de Dolfijn 2 te gaan. Zeshonderd in dit geval. Maar daarmee is het in 1963 in Hamburg gebouwde en aanvan kelijk als veerpont tussen Ham burg en Helgoland varende schip nog niet vol. Want de maximum capaciteit bedraagt 650 opvaren den. Per jaar worden alleen al aan boord van die vroegere veer boot 300.000 passagiers verwel komd. "We hebben veel vaste klan ten. Gezichten, die je soms wel twee- tot drie keer in de week te rug ziet", weet bedrijfsleidster Gesina Kerpa vanaf de brug. "Veelal ouderen, die zich - inge geven door sociale overwegin gen - telkens weer aanmelden. Vaak leggen ze een kaartje of hebben ze een breiwerkje bij de hand om die drie uur op zee te bekorten. En om meteen hun in kopen te doen". Dat boodschappen doen ge schiedt op afroep. Via een luid schallende luidspreker worden de nummers, die op het entree biljet staan afgedrukt, omgeroe pen. "De nummers één tot en met vijftig kunnen nu inkopen doen". En drie minuten later: "De nummers vijftig tot en met honderd kunnen nu inkopen doen". druk is - zo dicht op elkaar ge propt, dat gemakkelijk een slof sigaretten in plaats van in het boodschappenmandje onder de jas verdwijnt". Maar met die met lange vin gers uitgeruste klanten wordt geen pardon gemaakt. Van der Laan: "Als we ze betrappen, dan worden ze onherroepelijk afgele verd by de kapitein. En als ze voor meer dan vijftig gulden achterover hebben gedrukt, dan wordt de politie alvast vanaf zee gewaarschuwd. Voor bedragen onder de vijf tientjes handelen we die zaken zo op onze eigen manier af'. Kielhalen? Of wellicht boven in de mast binden? "Nou nee; dat nu ook weer niet direct", lacht de super-chef. "Maar voor gestolen goed onder de vijftig piek komt de politie gewoon niet". Na vertrek uit de Eemshaven en full-speed de weinig woelen de baren van de Dollard te heb ben getrotseerd, meert de zich als een vis in het water voelende Dolfijn 2 na zo'n minuut of twin tig af in het even ordentelijke als stille vrachthaventje - want "Ordnung muss sein" - van het Westduitse Waddeneiland Bor- kum. Om de douane-formalitei ten te vervullen. Daarin zit 'm namelijk de grap van die accijnsvrije cruises-in- pocketformaat. Directeur M. Streng van rederij Kamstra legt uit: "Om niet te hoeven voldoen aan die accijnsheffingen is het verplicht gesteld een buitenland se haven aan te doen. Of om acht uur op zee rond te dobberen. Dat zijn zo de spelregels. Gelukkig ligt Borkum op een steenworp afstand, zodat we aan die Eems haven een uitgelezen stekkie hebben. Want acht uur varen is een hele opgave in ruil voor een belastingvrije slof sigaretten en een liter gedestilleerd de man". Het vervullen van de douane formaliteiten op Borkum blijkt inderdaad een formaliteit te zijn. Een Westduitse douane-man klimt met een soepele beweging, die jarenlange ervaring verraadt, aan boord. Om twee minuten la ter diezelfde beweging in tegen overgestelde richting wederom uit te voeren. "Maar zo gaat dat niet altijd", laat Streng weten. "Som% wil zo'n douanier wel eens een half uur aan boord blij ven. Het is maar net hoe z'n pet staat". Uitverkocht Zodra "de kust weer veilig is" zet de drijvende supermarkt koers richting Noordzee. De driemijls-zone is weldra bereikt en dat betekent dat de verkoop van wal kan steken. De laatko mers onder de bootpassagiers beginnen, naarmate de tijd ver strijkt, wat sip om zich heen te kijken. Want zij hebben opstap- kaartjes met een hoog afroep- nummer. Maar de angst by het inkopen doen achter het net te vissen, blijkt ongegrond te zijn. Want de drie keer per week aan gevulde voorraden zijn zo gigan tisch, dat "uitverkocht" een on bekend begrip is aan boord. Het is voor de drie personeels leden achter de kassa - Duitse Marken zijn minstens zo welkom als Nederlandse guldens - gedu rende de twee uur, dat de super open is, flink aanpoten. Intussen ontstaat een behoorlijke "Stau" vanwege een zich tussen de schappen klem lopende, zwaar lijvige en op koopjes uitzijnde passagiere van Duitse origine. Dat geeft naast enige hilariteit ook de nodige spanning bij de kassa's. Want het "winkelen" is vooral gebaseerd op een snelle doorstroming. "Je moet namelijk in twee uur tijds zo'n kleine zevenhonderd mensen verwerken", zegt chef Van der Laan. "In die korte tijds spanne hebben we hier een om- len zullen hiervoor beschikbaar moeten zijn. Wij hebben van 'Amsterdam 86' zeker kunnen le- Auschwitz Vooraanstaande rooms-ka- tholieke en joodse leiders uit Eu ropa zijn deze week in Genève bijeen geweest om te discussië ren over de omstreden vestiging van een klooster op grond van het voormalige concentratie kamp Auschwitz. Er waren kar dinalen bij uit Polen, Frankrijk en België en joodse voormannen uit Frankrijk, België en Italië. In een verklaring na afloop wordt gezegd, dat de Poolse kampen 'symbolische plekken' zijn omdat ze een blijvende her innering vormen aan de vernieti ging door de nazi's van miljoe nen joden in de Tweede Wereld oorlog. Rooms-katholieke lei ders hebben toegezegd, dat de bouw van het klooster wordt op gehouden totdat definitief is be sloten wat er gaat gebeuren. Het is de bedoeling, het klooster te vestigen in een pakhuis aan een van de buitenmuren van het vroegere kamp. De deelnemers aan het ge sprek zullen binnenkort op zet, waar menige discount-krui denier aan land de vingers van af zou likken. Het Duitse publiek voorziet doorgaans wel in de ge wenste snelle doorgang. Dat weet waar het voor komt en treu zelt niet zo. Het zijn - sorry, dat ik het moet zeggen - vooral Ne derlanders, die de gang eruit ha len, Zo van; wel kijken en niet kopen. Om zich vervolgens weer te bedenken en terugdringen in de file om alsnog het teruggezet te artikel in het mandje te depo- In het zomerseizoen kent de Dolfijn 2 twee afvaarten; een 's morgens en een 's middags. Ter wijl op de zaterdagen ook nog in de vooravond wordt gevaren. Re derij Kamstra, destijds begon nen met de bij onze Oosterburen zo geliefde "Butterfahrten" en dit jaar haar tweede lustrum vie rend, heeft de drijvende super vrijwel het hele jaar in de vaart. "Alleen kort voor Kerstmis gaat ze verplicht de helling op. Om eind februari weer het zilte nat te kiezen", meldt Gesina Ker pa, terwijl ze kort voor aankomst in de Eemshaven de goedgevul de geldlades in veiligheid brengt. Zij is als."Zahlmeisterin" verant woordelijk voor de uiterst ruime dagopbrengsten. Want de "boter- vaarten" zijn een mengvorm van bussines en recreëren. Lucratief Zowel voor de rederij als voor de aangemonsterde passagier is zo'n tochtje een lucratieve bezig heid. "De winsten, die wy maken zijn zeer aanzienlijk", verklapt Van der Laan. "Stukken hoger dan op het land. Maar deson danks zijn de passagiers behoor lijk goedkoper uit. Vanwege het wegvallen van de accijnshef- fing". En aldus snijdt het mes aan twee kanten. In het hoogseizoen nieuw bijeenkomen om zich te beraden over "bevredigende maatregelen, die,het kamp het respect verlenen waar het als joods symbool recht op heeft". Deze verklaring was, volgens een joodse reactie uit Frankrijk, de eerste rooms-katholieke er kenning van het feit dat de over grote meerderheid van de slacht offers in Auschwitz jood was. "Tot nu toe had de kerk altijd be klemtoond, dat vele slachtoffers de Ppolse nationaliteit hadden of van een andere gezindte waren". De Poolse autoriteiten hebben steeds geweigerd, joodse ge denktekens in Auschwitz te plaatsen omdat ook niet-joden in het kamp zijn gestorven. Polen. De Poolse partyleider generaal Jaruzelski pleitte in een interview met radio Budapest voor een 'historisch compromis' tussen kerk en staat in zijn land. Dat kan als de Rooms-Katholie- ke Kerk de huidige Poolse staat tolereert en zich inspant voor sa menwerking met de staat. Deze samenwerking zou niet de fun damentele principes van het so cialistische systeem mogen aan tasten. De Poolse partyleider, die op het ogenblik een bezoek brengt kost een opstapkaarfie voor hen, die niet met georganiseerd ver voer komen - want dan zit de prijs in het dagje-uit inbegrepen - tien gulden. In het voor- en na seizoen moet daarvoor vyf of 7,50 gulden worden neergeteld. Directeur Streng: "In de stille re tijd zie je veel mensen uit de wijde omgeving met eigen ver voer naar de Eemshaven afrei zen. Liefst met z'n vieren in de auto. Want dat drukt de benzine prijs weer. Varen vervolgens voor vijf gulden mee, doen hun inkopen en krijgen als klap op de vuurpijl nog een fles jenever gra tis mee naar huis. Het is beslist geen uitzondering als je tal van hen vaak langer dan een week dagelijks terugziet". Hilko van der Laan heeft daar zo zijn verklaring voor: "Naast ouderen, die een soort soos aan boord houden, zijn het dikwijls mensen, die zonder werk zitten. Die hebben na een week varen toch een gratis collectie, jenever van zeven flessen de man. Deels misschien voor eigen gebruik, maar in elk geval voor de losse verkoop in de kennissenkring. Als welkome aanvulling op hun uitkering. Zo worden naar mijn beste weten ook heel wat sloffen sigaretten tegen gereduceerd ta rief gekocht en weer doorver kocht. Bij de parfums aan boord gaat dat systeem wat minder op. Waarschijnlijk, omdat het afzet gebied sneller is verzadigd". Drie uur na vertrek meert de Dolfijn 2 weer af en kan de em- barkering beginnen. Opgewacht door een lid van de koninklijke marechaussee en een douane beambte schuifelen de passa giers langs de controle. Steek proefsgewijs wordt een blik in tassen, dozen en manden gewor pen. Om te zien of de EG-bepa- lingen ten aanzien van het invoe ren ook werkelijk in acht zijn ge nomen. Sceptisch Streng: "In het begin - tien jaar geleden dus - stond de Ne derlandse overheid nogal scep tisch tegenover deze vorm van inkopen doen. Maar daar is ze nu wel aan gewend geraakt. Boven dien is het ook geen unieke aan gelegenheid. In Duitsland varen wel veertig van die rederijen met elk een boot. Daar worden jaar lijks acht miljoen mensen aan boord verwelkomd. Dat is daar een hele industrie. Als je bij het station in Bremen staat, kan je dagelijks alleen al kiezen uit twaalf tot dertien-mogelijkheden om je per bus naar zo'n boottocht te laten brengen". aan Hongarije, noemde de paus een "hartstochtelijk Pools pa triot, die het welzijn van de natie en het huidige Polen voor ogen heeft". Op sommige punten is hij het helemaal met de paus eens. "Zijn opvattingen over de nood zaak van vrede, zijn waarschu wingen voor de gevaren van de moderne beschaving en zijn ver oordeling van de consumptie maatschappij, uitbuiting en ar moede kan ik geheel en al de len". Die gelijkgezindheid wil Jaru zelski maken tot grondslag voor verbetering in de betrekkingen' tussen kerk en staat. Over een mogelijk bezoek van de paus aan Polen volgend jaar wilde de par tyleider slechts kwijt, dat er nog niet officieel over is gesproken. 'Herderlijke brief Het zou verkeerd zijn om door middel van politieke indoc trinatie sociale en economische problemen op te lóssen. Dat kreeg de regering van het Afri kaanse land Uganda te horen van de plaatselijke rooms-katholieke bisschoppen. Politieke indoctrinatie gaat ge makkelijk van kwaad tot erger, zeggen de bisschoppen. Eerst is er eenzijdige voorlichting, ver WILLEMSTAD (ANP) - Curagao is een belangrijke doorvoerhaven voor verdovende middelen. Bo vendien vindt op grote schaal frau de plaats bij de in- en uitvoer van allerlei goederen. Althans, volgens de woorden van hoofd Tjon A Loi van de inspectie van invoerrechten en accijnzen op Curasao. Hy schat dat het eiland week in week uit als tussenstation fungeert voor 1.000 kilo cocaïne en rond de 2.000 kilo marihuana. Het merendeel van de cocaïne gaat richting Verenigde Staten, ter wijl de marihuana voornamelijk naar Europa verdwijnt. En dan wordt er volgens een 'voorzichtige schatting' van de douanechef met nog eens 40 tot 50 procent van het goederenvolume op Curasao gef raudeerd. Tjon A Loi, die tot zijn komst naar Curagao in 1983 bij de Nederlandse douane heeft ge- werkt, legt dat cijfer naast de frau de van ongeveer 2 procent in Ne derland. Ij on A Loi staat dezer dagen in het centrum van de belangstelling. Niet alleen vanwege de openhar tigheid waarmee hij spreekt over kwesties die op Curasao als pu bliek geheim gelden, maar ook om dat hij een aantal interne onderzoe ken thans niet meer kan afronden. Minister van financiën Navarro heeft hem deze week verboden zich nog langer op het werk te ver tonen en Ij on A Loi hangt boven dien een schorsing boven het hoofd. En dat in het afrondende stadium van de onderzoeken, waarbij steeds meer aanwijzingen kwamen voor de betrokkenheid bij de drugssmokkel en malversaties van 'lage tot zeer hoge functiona rissen'. Reden voor de drastische stap pen tegen de douanechef is vol gens de minister de 'verstoorde werkverhouding' tussen Tjon A Loi en diens baas, de directeur der belastingen. "Niet de verdachten worden geschorst, maar degene die het onderzoek doet", merkt de douanechef cynisch op. Spanning In het douanekorps zijn de span ning en onzekerheid onder het per soneel gegroeid. "We weten niet meer waar we aan toe zijn en wat er nu verder gaat gebeuren. Een slechte zaak voor het moreel en de naam van Curasao", aldus enige douaniers die liever niet bij naam genoemd willen worden. In een brief aan minister Navarro doet Tjon A Loi een boekje open over de gang van zaken bij de douane en de tegenwerking die hy by het be strijden van fraude heeft onder vonden. Daarbij stelt hij vooral de handelwijze van de directeur der belastingen aan de kaak, die hy let terlijk beschuldigt van onder meer 'tegenwerking by het bestrijden van frauduleuze invoer van goede ren en tegenwerking bij de bestrij ding van invoer van verdovende middelen'. Tjon A Loi illustreert dit met een reeks van voorbeelden. De meest frappante noemt hy de ontwape ning van de speciale eenheid die zich bezig houdt met de bestrijding van drugssmokkel, en het verbod om de douanehonden een nieuwe training te geven. De honden zyn daardoor waardeloos geworden voor de opsporing van verdovende middelen. De speciale eenheid is eind vorig jaar opgericht en kreeg al spoedig de bijnaam van 'zwarte bende', vanwege hun zwarte overalls. "De zwarte bende was zeer succesvol en waren daarom misschien een gevaar voor sommigen. Elke week was het weer raak. Vroeger werden maximaal enkele honderden gram men cocaïne gevonden, wij vonden kilo's", vertelt Tjon A Loi. Machinegeweren Leden van de zwarte bende voe len er nu ook weinig voor om 's nachts controles uit te voeren. Vol- volgens politieke intolerantie en ten slotte komt de zogenaamde 'officiële lyn' waarvan niet mag worden afgeweken. De 'herderlijke brief van de bisschoppen erkent, dat kerk en staat gescheiden behoren te zijn, maar beide moeten wel streven naar een oprecht en ernstig twee gesprek. Daarin moeten alle ter zake doende onderwerpen aan de orde kunnen komen. De bisschoppen zouden graag zien, dat bij de 'politieke scho ling' de fouten die in andere lan den zijn gemaakt worden verme den. "Niet alles moet van de poli tiek worden verwacht". "Daar door zou een vervormd beeld van mens en samenleving ont staan, met alle kwalijke gevolgen van dien". Bij de bekendmaking van de brief zei bisschop Joseph Mu- kwaya van Kampala, dat op de scholen de christelijke bood schap niet moet worden terugge bracht tot iets van louter poli- tiek-economische aard. "Dan zou het evangelie alle betekenis ver liezen". "De bijbel kan dan als sterk verouderde gids gemakke lijk ter .zijde worden geschoven om te worden vervangen door een nieuw stelsel van sociale ge dragsregels". ens Tjon A Loi waren de eenvou- ige pistolen van de zwarte bende al weinig waard, maar gaven ze een veilig gevoel. Zo is het een keer voorgekomen dat een groep van zijn mannen 's nachts een snelle motorboot betrapte die een beken de baai op Curasao binnenvoer en bij een huis aan het water aanleg de. "Een groep mannen sprong overboord compleet met machine geweren, laadde enkele kisten in en uit en voer pijlsnel weer weg. Dan realiseer je dat je nauwelijks bent toegerust voor dit soort zware criminaliteit", aldus Tjon A Loi. "Bij een eventuele reorganisatie kan de fraude tot op 5 10 procent worden teruggebracht. Nu be draagt de fraude circa 40 procent, in 1984 zelfs 60 procent", zo staat verder in de brief. Dat het bedrag aan invoerrechten in 1985 ondanks de verminderde invoer gelijk is ge bleven aan dat van 1984, komt door maatregelen die de douane buiten de directeur om heeft genomen. Tjon A Loi wijst er op dat door zyn schorsing enkele onderzoeken waarmee hij intern bezig was niet kunnen worden afgerond. Het gaat daarbij om een onderzoek naar de afhandeling van in beslag geno men hoeveelheden verdovende middelen, onderzoek naar illegaal ingevoerde auto's, malversaties en smokkel met containers en smok kel van verdovende middelen via de posterijen. "Gaandeweg de onderzoeken kwam ik tot de ontdekking dat er op grote schaal gefraudeerd wordt", aldus Tjon A Loi. Maar ook het leefpatroon van enkele functio narissen wekte bij hem argwaan. Als voorbeeld van een door hem ontdekte vorm van fraude noemt hij het feit dat sinds 1983 circa 500 auto's het eiland zijn ingevoerd zonder dat de verschuldigde in voerrechten zijn betaald. De meest voorkomende truc is het invoeren van een auto om deze daarna met valse papieren administratief weer uit te voeren. De situatie binnen de douane ka- rakteriseert hij als 'chaotisch en administratief slecht'. "De fraude by de invoer van goederen is deels te wijten aan de gebrekkige eri niet met de tyd meegegroeide struc tuur van de douane. Ook de in structies zijn verouderd. Daarnaast speelt de ongeschiktheid van het leidinggevend personeel een grote rol", aldus Tjon A Loi. Hy bepleit dan ook een grondige reorganisatie van de douane en aanpassingen en verbeteringen van de verschillen de werkmethodes en instructies. "De buitenlandse douane heeft geen enkel vertrouwen in ons". Uit gesprekken met agenten van de Amerikaanse narcotica-brigade DEA (Drugs Enforcement Agency) bleek hem dat ook deze organisatie over aanwijzingen beschikte dat bepaalde Antilliaanse functionaris sen niet helemaal zuiver op de graat zyn. "Een betreurenswaardige zaak, omdat het goede en hard werkende deel van het douanekorps in een kwaad daglicht wordt gesteld door het gerotzooi van een klein groep je. Ik schat dat het gaat om 25 30 man op een totaal van 280. Ze zyn zo aan te wijzen, maar niemand die ze wat kan doen omdat hen van ho gerhand de hand boven het hoofd wordt gehouden", aldus Tjon A Loi. Vastendag. Het protestantse 'Comité voor hulp aan de ont wikkeling van Nicaragua' wil - volgens een in Genève versprei de boodschap - 15 september uitroepen tot 'dag van vasten en gebed' voor het Nicaraguaanse volk, "dat door agressie uit het buitenland wordt neergesabeld". De dag moet ook dienen als pro test tegen de Amerikaanse steun aan de contra's. Hervormde Kerk: aangeno men naar Leidschendam M. S. F. Kemp Groningen. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Pretoria ('Die Vrije Gereformeerde Kerke', Zuid- Afrika) E. Hoogendoorn Dalfsen. "Het gesnurk van al die evan gelisten lijkt net het geluid van een opstijgende helikopter". Voor de man die deze vergelij king maakte, commercieel direc teur W. Barents van het Jaar beurs-complex in Utrecht, was het wel een krachtproef, zoveel mensen tegelijk voor dag en nacht te moeten onderbrengen. Na het tiendaagse Graham-con- gres in Amsterdam is ongeveer de helft van het aantal deelne mers (ruim 4000) hier gebleven voor een korte 'na-conferentie' in de Jaarbeurs. Komend weekein de zullen de laatste evangelisten naar hun land terugreizen. Barents: "Toen we de brief kregen met het verzoek deze mensen te herbergen, was onze eerste reactie er een van schrik. Ik denk dat het de gedrevenheid van een man als Billy Graham is geweest, die ons deed besluiten het toch maar te doen". De evangelisten hadden in de Jaarbeurs niet veel» privacy. Zy sliepen in stapelbedden en moes ten de douches delen. "Maar", zei de 24-jarige Mark Yarvis, lei der van 'Amsterdam 86' in het Jaarbeurs-complex, "je moet al les in verhouding zien. De mees te evangelisten waren afkomstig uit de Derde Wereld. De facilitei ten die zy hier hadden waren vaak beter". Voor directeur Barents was de ze massale logeerpartij toch ook een welkome oefening, want eind dit jaar komt hij voor een nog grotere krachtmeting te staan. Van 27 tot 31 december wordt in de gebouwen van de Jaarbeurs het evangelisch con gres 'Mission 87' gehouden met ongeveer 10.000 jongeren uit vrij wel alle landen van Europa. "Ze slapen dan allemaal hier. Alle za

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12