'Ik heb de Tour nog niet verloren' Oranje trekt de lijn door W ereldkampioenschap de mooiste wedstrijd' 'WK wordt anti-reclame voor wielrennen' Honkballers winnen van Puerto Rico Dagsucces voor Longo Van Poppel bij Raas WOENSDAG 23 JULI 1986 ALPE D'HUEZ (GPD) - Hoog in de ijle lucht van Alpe d'Huez was het rood-wit-blauw de afgelopen twee dagen stevig troef. De glo rieuze tijden van Kuiper, Zoete melk en Winnen mogen hier dan voltooid verleden tijd zijn, de 'Hol lander' langs de kant spreekt en schrijft (op spandoeken) nog altijd een indringend woordje mee. Ook onze nationale trots deed gisteren, tijdens de zonovergoten rustdag van het peloton, een ferme duit in het Oranje-zakje. De KLM daalde er neer op de wielersport. De nationale luchtvaartmaat schappij - tot dusver alleen als geldschieter van het chique golf opgetreden - heeft zich opgewor pen als sponsor van de zes Neder landse wielerprofs die op 8 augus tus in San Francisco bereid zijn te starten in de Coors Classic. Een veertiendaagse etappewedstrijd, die dit jaar in het teken zal staan van de voorbereiding op het we reldkampioenschap, begin sep tember in Colorado Springs. Met het joviale KLM-gebaar is de wielerbond, zo liet men bij monde van profsectiebestuurder Hein Verbruggen weten, vanzelfspre kend bijzonder in zijn nopjes. Het geld ligt in Woerden, als bij zovele zusterorganisaties, niet voor het opscheppen. Verbruggen: „Nu kunnen we de jongens die inkom sten uit de criteriums gaan missen, in alle redelijkheid tegemoetko men". Desondanks staan er nauwelijks broodfietsers te dringen voor een plaatsje in het vliegtuig richting Amerikaanse westkust. De beteren niet althans. Terwijl die Coors Classic voor hen in feite een must is, willen zij optimaal voorbereid in de strijd om de wereldtitel in dat zelfde Amerika aanzetten. Kwan tum-ploegleider Jan Raas: „Eigen lijk moet je er minimaal drie we ken van tevoren zijn wil je kans op succes hebben". De enige topper die zich met ziel en zaligheid op het WK stort is Adrie van der Poel. Hij was in de bus van zijn aanstaande werkgever (PDM) komen opdagen om het shirt van de Nederlandse profs in de Coors Classic te tonen. Een neu traal tricot waarin de nationale driekleur is verweven. Op de borst prijkt de naam van de sponsor waarvan de renner loon trekt, ter hoogte van het rechter sleutelbeen is er voor de KLM een piepklein plekje gereserveerd. Dat viel de meneer van de KLM eigenlijk ook een beetje tegen. Van der Poel legde de afgevaar digde van zijn weldoener uit dat dit niet anders kan. „Zo schrijft het reglement dat voor", aldus de Bra bander, die snode plannen heeft in Colorado. „Ik vind het wereldkam pioenschap de mooiste wedstrijd die er is. Voor mij beter dan de Tour. Ik heb met Greg Lemond ge sproken en die heeft gezegd dat je er niets te zoeken hebt als je je niet goed voorbereidt. Daarom wil ik ook aan de Coors Classic meedoen. Dat ik daardoor criteriums moet la ten liggen, laat me koud. Ik zie de ze hele onderneming als een inves tering voor de toekomst. Word je kampioen, dan pak je al dat geld royaal terug". Overigens valt die inkomsten derving uit die kermisrondjes wel mee, heeft Verbruggen uitgezocht. „Het gaat maar om een stuk of acht, omdat de Ronde van Neder land er tussen zit. Daarna gaat de rest van de WK-ploeg ook naar Amerika. Voor die jongens probe ren we ook nog een financiële rege ling te treffen. Maar dat zal een budgettair probleem van de KNWU worden". Nu coureurs als Rooks en Van de Velde niks van een gedegen voor bereiding willen weten, doet Ver- Siemerink verder GRONINGEN - Unicum-tennisser Jan Siemerink heeft zich gisteren in Groningen geplaatst voor de tweede ronde van de nationale jeugdkampioenschappen voor spe-, Iers tot en met 16 jaar. De in Leidse dienst spelende Rijnsburger re- kendé in twee sets af met Jorn Dankaart uit Utrecht: 6-1, 7-6. Van daag ontmoet Siemerink in de tweede ronde de Groninger Joost Winnink. bruggen het voorkomen alsof de Unie bewust voor een jonge ploeg in de Coors Classic heeft gekozen. Van de zes man die er mogen star ten, zijn er twee definitief aange wezen: Adrie van der Poel uiter aard en Erik Breukink, een nog kersverse prof die onlangs in de Ronde van Zwitserland indruk maakte en er zelfs bergkoning werd. Voor de resterende vier plaatsen zijn onder meer Maarten Ducrot, Twan Poels, Peter Stevenhaagen, Jan van Wijk, Gerard Veldscholten en Teun van Vliet kandidaat, als mede een of twee gegadigden die de vierde Nederlandse profploeg (Skala) eventueel naar voren brengt. Verbruggen: „Voor wat be treft renners uit die ploeg moeten we nog een voorbehoud maken. Met hen staat nog een onderhoud oP-het programma". Bernard Hinault voelt zich nog niet verslagen ALPE D'HUEZ (GPD) - Alpe d'Huez is nog niet echt wakker als rond negen uur een grote groep journalisten samendromt voor de Notre Dame des Neiges, het kerkje van de Nederlandse pastoor Jaap Reuten. Greg Lemond en Bernard Hinault hebben aangekon digd op deze rustdag te zullen verschijnen in dit godshuis om er een toelichting te geven op hun duivelse spel, dat wielerland nu al twee en een halve week bezighoudt. currentie moest illustreren", be- Vorm - - - weert Hinault. Hij maakt een gespannen in druk. Zijn vuisten zijn krampach tig samengebald en hij slaat Urs Zimmermann nam er op de rustdag zijn gemak van Hinault en Lemond bakte de Zwitser 's morgens op zijn gemak eitje. Of hem dat de eindzege oplevert, moet worden afgewacht. (foto ap> Een paar minuten later slaan de massief houten deuren open en ba nen de kerkgangers zich een weg naar de tot perscentrum omge bouwde ruimte. Op de achtergrond klinkt het Brandenburger concert van Johann Sebastian Bach. Kuch jes en op gedempte toon gevoerde conversaties weerkaatsen in de kil le ruimte, waarin de spanning lang zaam oploopt. De omgeving, de muziek en de lichtval: het lijkt allemaal tevoren zorgvuldig geselecteerd door een knappe regisseur met een sterk ontwikkeld gevoel voor het bespe len van het publiek. Het is op maat gemaakt voor het spektakelspel van Hinault en Lemond. Met hun helwitte jacks nemen ze plaats ach ter een tafel op het altaar, dat mid den onder een lichtkolom is ge plaatst. Achter hen torent het in 1978 door Dettlef Kleuker in Brac- kwede, Westfalen, gebouwde orgel In de schaduw de hoogte in. Ze stralen vrede uit. „Zoals het hand in hand finishen van gisteren onze sportieve con- Hinault heeft zich nog niet ge wonnen gegeven. Zijn vorm is uit- 0v stekend, zijn beenblessure vrijwel zachtjes mee op de tafel. Zijn zelf- genezen. In de rit naar Alpe d'Huez verzekerde toon camoufleert de legde hij Lemond al zijn tempo op. nervositeit. Lemond heeft iets Opdat de Amerikaan genoeg reser- naiefs over zich. Als een mooi vo- ves over zou houden, vertelde hij ?eltje, dat weet dat de poes likke baardend op de loer ligt, maar des ondanks niet bang is omdat het denkt op tijd te kunnen wegfladde- ren. In het midden zit de deugd: ploegleider Paul Köchli, met een gezicht dat uitstraalt dat hij het ei genlijk ook niet kan helpen. Elke vraag kan deze intrigerende sfeer verpesten. Ieder antwoord is bij voorbaat schijnheilig. Gelukkig onmiddelijk na zijn ritzege op 1780 meter hoogte. Omdat het de enige manier is om tegen een betere klimmer niet te sneuvelen, was eveneens een plausibele verklaring geweest. Want zijn huidige achter stand van twee minuten en 45 se conden maakt de situatie nog niet hopeloos, weet hij zelf. „Of ik dat kan goedmaken? Ik de akoestiek slecht. Hinault heb wel andere dingen gedaan". ALPE D'HUEZ (GPD) - Eddy Merckx, vijfvoudig x Ronde van Frankrijk, vreest dat het wereldkampioenschap wiel rennen in de Verenigde Staten anti-reclame zal worden voor de wielersport. „Het is idioot om een wereldkampioenschap,te hou den op 2000 meter hoogte. Dat kan alleen maar een afgang wor den. Het is onbegrijpelijk dat de UCI daar ooit mee akkoord is gegaan", zei hij tijdens de rustdag van de Ronde van Frankrijk op Alpe d'Huez. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een kampioenschap op die hoogte wordt gehouden. De wedstrijden in Montreal en San Cristobal (Venezuela) werden verreden op zeeniveau. Om een re delijke prestatie te kunnen leveren op die grote hoogte is een accli matisering van drie tot vier weken noodzakelijk, meent Merckx. De meeste beroepsrenners uit Europa, die na de Ronde van Frank rijk in criteriums goed geld kunnen verdienen, willen zo lang niet van huis. Het scheelt te veel inkomen. „Het betekent", aldus Merckx, „dat vedetten pas op het laatste moment afreizen naar Amerika en daar dan tijdens de wedstrijd voortijdig moeten afstappen of geen strijd kunnen laten zien. Wat voor indruk zal dat maken op het Amerikaanse publiek", vraagt hij zich af. Merckx is bang dat de toenemende belangstelling voor de wielersport, die na een Tour-zege van Lemond alleen nog maar zal groeien, weer afgebroken wordt als in Colorado Springs een teleurstellende wedstrijd wordt verreden. Niet alleen in Nederland, maar ook in België zijn vedetten hui verig om de Coors Classic te rijden en startgeld in eigen land te laten liggen. Eric Vanderaerden heeft al laten doorschemeren dat een verplichting om lang van tevoren af te reizen voor hem zal betekenen dat hij de titelstrijd laat schieten. Merckx: „Hij zou zijn verantwoordelijkheid moeten opnemen. Als hij niet meegaat is het aan de Belgische Wieier Bond om te besluiten hem te schor- helpt zijn Amerikaanse ploegge noot als deze de essentie van een vraagje ontgaat. De antwoorden echoën zich voor een belangrijk deel onbegrepen een weg de ijle lucht in. Het blijken vooral oppervlakkige vriendelijkheden te zijn. Bijge schaafde taal, die de tegenstellin gen moeten bedekken. De con troverse is een boze uitvinding van verslaggevers, die niets beters te doen hebben dan de hele dag te speuren naar bewijsmateriaal van een oorlog, die niet gevoerd wordt. Een instemmend geknik begeleidt die samenvatting van de uitlatin gen die beide heren doen. De hoge priesters van de 73e Tour de Fran ce bewieroken elkaar. Dat eindigt achter de coulissen. Want nauwe lijks is de zitting opgeheven of de strijd laait weer op. De zalvende woorden maken plaats voor duide lijke uitspraken. Kun je aangeven, waar je de Tour de France hebt verloren?, wordt Hinault gevraagd. „Op dit moment heb ik de Tour helemaal nog niet verloren. Er komt nog een tijdrit van meer dan zestig kilometer in Saint-Etienne. Voor de schoonheid van de sport is de enige plaats waar ik een gevecht kan leveren die tijd rit. Pas daarna weten we wie de Tour de France gaat UTRECHT (ANP) - De Nederlandse honkballers beginnen aardigheid te krijgen in het „eigen" wereldtiteltoernooi. In de derde wedstrijd zegevierde Nederland met 3-2 over Puerto Rico, dat met Nederland tot de kleinere honkbal- landen wordt gerekend. Sterren van de dag waren Jacky Jacoba, die in vier slagbeurten drie gave tikken afleverde, en Judsel Baranco, die na een tweehonkslag op een wilde worp het winnende punt binnen bracht. De Nederlandse verdediging werd op uitnemende wijze geleid door Tonny Cohen en Ron Giroldi. Evenals een dag eerder tegen de Verenigde Staten kwam Neder land terug van een achterstand. In de zesde slagbeurt produceerde Nederland drie runs. Honkslagen van Marcel Kruyt en Judsel Baran co, die goed was voor twee honken, alsmede een vrije loop voor Thijs Vervaat betekende het einde goed. Naast zijn honkslagen maak te Jacoba, die als ex-speler van UW toch het gravel en gras van het Utrechtse veld kent, twee veld- fouten. Van meer invloed waren echter een doorgeschoten bal, die achtervanger Gerlach Halderman zich permitteerde, en de hit van Jo- Montoyo, waardoor twee Puer- werper Jose Melendez. Een fout toricanen de thuisplaat konden linksvelder Luis Fernandez passeren had de Nederlandse honklopers nog een zetje in de rug gegeven. De productieve innings maakte een achterstand van twee runs VILLARS DE LANS (AFP) - Jeannie Longo heeft zich gisteren bevrijd van haar Canins-complex. De Francaise won de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen. Voor de we reldkampioene betekende het de derde zege in de etappekoers, die volgend jaar niet meer samenvalt met dé Tour de France voor mannen, maar met de Ronde van de Toekomst. In de voor de vrouwen zware bergritten nam Canins zo veel afstand van de concurrentie, dat zij praktisch onbereikbaar werd. Longo, die toch had gehoopt op de hoogste positie in het klasse ment, richtte zich van dat moment op dagzeges met de bedoeling haar record van vorig jaar - vijf overwinningen - te verbeteren. In de behoorlijk vlakke rit over 65 kilometer, verdeeld over twee, ronden om het Alpenplaatsje Villars de Lans, liet zij dat zien. Zij reed voortdurend op kop en controleerde, vertrouwend op haar sprintkracht, elke ontsnappingspoging. Zo leidde Longo het peloton, met de Colombiaanse rensters weer achterin, naar de eindstreep. In de finale versloeg Longo haar landgenote Valerie Simonnet en Nadine Fiers, die daarmee de eer van de Belgische ploeg een beetje redde. Jeannie Longo wist, dat het parkoers als het ware voor haar was klaargelegd: „Ik moest en zou hier winnen. Ik werd immers geacht hier de sterkste te zijn. Maar daardoor heb ik wel alles en iedereen in de gaten moeten houden". Gele-truidraagster Maria Cjmins berustte in de winst van Longo. „Het was het type etappe, waarin de klassementsleidster zich rustig moet houden. Boven dien wilde Longo per sé winnen, dat kon je zo zien. Omdat mijn positie niet in gevaar kwam, kon ik haar rustig haar gang laten gaan", vertelde de 37-jarige Italiaanse, die met genoegen uitkeek naar de elfde etappe. Daarin moet het peloton immers over de Col de l'Oeillon. Als enige van de vier startende Nederlandse werpers boekte Co- hen in de hoofdklasse-competitie een negatief resultaat. Het 20-jarige talent van Pirates maakte echter tijdens het voorbereidingstoernooi veel indruk. Cohen, die na een Amerikaanse,stage van anderhalf jaar geleden bij de Dodgers, weinig progressie leek te boeken, wist toen op eigen veld zijn competitie- record (5-7) heel resoluut uit. Cohen zette die lijn in Utrecht voort. In zes innings behoefde hij niet meer dan vijf Puertoricanen een honkslag toe te staan. Evenals in Eindhoven liet manager Shapiro de linkshandige Ron Giroldi de starter opvolgen. Aangezien relie ver Bart Volkerijk tegen de Ameri kanen ruim drie innings op de heu vel stond, wilde de Amerikaan Gi roldi zo lang mogelijk handhaven. De speler van Nicols kweet zich uitstekend van die taak. In drie in nings kwam slechts een Puertori- caan (vier wijd) op de honken. Het verdienstelijke resultaat te gen de Puerticanen lijkt van rela tieve betekenis. Evenals Venezuela is Puerto Rico jachtterrein van de scouts van het Amerikaanse prof- honkbal. Door hun politieke sys teem zijn landen als wereldkam pioen Cuba en de Dominicaanse Republiek gevrijwaard van de ex port van honkbaltalent. Gevolg is wel dat de Portoricanen voor elk wereldtiteltoernooi zo ongeveer een nieuwe selectie moet samen stellen. Van de selectie, die twee jaar geleden op Cuba als achtste eindigde, staan manager Jose Car- radero er nog acht ter beschikking. Paul Smit vangt Fontanez i een overwinning. Met dat betrekkelijk ongeregel de gezelschap mikt de manager op de vijfde plaats, ongeveer zo hoog als Nederland kan eindigen, indien alles meezit. Nederland, dat een keer eerder (in 1980 in Japan) over Puerto Rico zegevierde, heeft in ie der geval op deze concurrent een voorsprong genomen. De Puertori canen boekten slechts winst op Ve nezuela, ook een van de modale Amerikaanse staten. De honkballers van het Midde- namerikaanse eiland hebben ech ter de reputatie de echte giganten onderuit te halen. In Cuba werd het gastland verslagen, waarna ook de Verenigde Staten en Japan een nederlaag leden. Tegen opponen ten van minder allooi willen de Puertoricanen zich nog wel eens een veldfoutje extra permitteren. Met veel bravoure plegen de verre velders hoge ballen met één hand uit de lucht te plukken. Dergelijke riskante acties verhogen wel de at- tractiewaarde van een honkbal- toernooi, maar verder schiet de ploeg daar weinig mee op. ALPE D'HUEZ (GPD) - Jean Paul van Poppel rijdt de komen de twee jaar voor de Supercon- fex-ploeg van Jan Raas. De Bra bantse sprinter gaf gisteravond laat zijn woord aan de Zeeuwse ploegleider nadat bekend was geworden dat de Skala-formatie de activiteiten als hoofdsponsor niet zou voortzetten en de ren ners ontsloeg van alle contrac tuele verplichtingen. Na het ver nemen van dat nieuws in hotel La Dauphinoise op Alpe d'Huez nam Raas onmiddellijk contact op met de Brabander, met wie hij al enkele gesprekken had ge voerd. Daaruit vloeide de toezeg ging voort dat hij na 3 augustus, wanneer hij vrij is om bij een an dere ploeg te tekenen, inderdaad zijn handtekening 2al zetten on der een contract dat hem voor twee seizoenen aan die Neder landse ploeg verbindt. Het is niet de enige renner van Skala die Raas zal overnemen. Twee weken geleden al gaf Nico Verhoeven Raas zijn woord en verder is het vrijwel zeker dat Gert Jakobs de gelederèn zal ko men versterken. Raas is zeer in genomen met de komst van Van Poppel. „Die jongen past uitste kend in onze ploeg. Wij hebben nog een sterke finisher nodig en onze ploeg leent er zich voor om mensen naar de aankomst te brengen. We denken met hem veel successen te kunnen beha len", aldus Raas. Een duik in de archieven leerde wat de Breton bedoelde met die opmerking. Vorig jaar versloeg hij Greg Lemond tijdens een 71 kilo meter lange etappe tegen de klok tussen Sarrebourg en Straatsburg met 2 minuut 34 verschil. „Het par koers in Saint-Etienne is moeilij ker dan toen", zei hij. Het was een uitspraak waar Lemond geen na dere toelichting bij vroeg. Hij heeft zich tot aan het begin van de Ronde van Frankrijk veilig gevoeld. De cassettebandjes regi streerden vorig jaar in Villard-de- Lans immers de belofte van Ber nard Hinault om het jaar erop in de Tour „alles voor Lemond" te doen. Een belofte waaraan Bernard Ta- pie, met de hand op de geldkraan, hem waarschijnlijk onlangs nog eens heeft herinnerd. Met zijn merk Look (skibindingen, zonne brillen) heeft de Franse miljonair grote belangen in de Verenigde Staten. Als Tapie die markt inte ressant vindt, moet daaraan het historische belang van een zesde Tour-zege van Hinault onderge schikt worden gemaakt. Toekomst De Breton is voor zijn zakelijke toekomst bovendien met handen en voeten gebonden aan Tapie, die hem adviseert met zijn beleggin gen. Daarom moet hij slimmer zijn dan de geldmagnaat. En een on schuldig gezicht trekken na een ge wonnen tijdrit, waarin hij eerder start dan Lemond, is zo'n sluw plan. De financier kan hem nooit verketteren, want dan verspeelt hij krediet bij de Fransen. Bespiegelingen die Lemond een beetje te hoog gaan. Hij is een no- nonsense-coureur. Op de trappen van het moderne kerkgebouw komt na de persconferentie de ont boezeming. „De situatie is voor mij moeilijk. Ik ben niet in de positie van Laurent Fignon, die in een an dere ploeg rijdt en dus naar harte lust mocht aanvallen. Nu moet ik rekening houden met andere facto ren. De belangen van Bernard Hi nault, de reacties van het Franse publiek. Dat is een extra stress, waardoor deze Tour de lastigste is die ik heb gereden". In deze Roncte worat i^emond echter geen eer gegund. Een vraag die hem pijnlijk trof was: je hebt twee keer in een belangrijke etap pe in het wiel van een ander geze ten. Ben je van plan ook nog eens zelf iets groots te laten zien? Le- mong verantwoordde zijn gedrag met een verklaring, die zijn angst voor Hinault bloot legde. „Als ik in de etappe naar dë Glandon de kop van Zimmermann had overgeno men, zou het publiek dat niet heb ben begrepen, omdat het tegen Hi nault was. Ik hoor genoeg onder weg om te merken dat ze tegen mij en voor Bernard zijn. Dat heeft me in de rit naar Alpe d'Huez af en toe wel beangstigd. Daarom kon ik ook „niet wegspringen bij Ber nard". Smaakmaker Hinault, de smaakmaker en uit blinker van de Ronde van Frank rijk, is zodoende al de morele win naar geworden. Zijn Amerikaanse ploeggenoot is de gevangene van de dominerende equipe. Hij mist het brein om met tactische zetjes gezichtsverlies te voorkomen, maar heeft te veel kracht om zich onder de voet te laten lopen. Ook vandaag tijdens de tijdrit in Saint-Etienne denkt hij stand te kunnen houden, mits de „breke been" weer niet eens onderuit gaat of op een ongelukkig moment lek rijdt. „Ik heb reserves genoeg om de tijdrit aan te kunnen", gelooft hij, „en ik rij regelmatiger dan ooit tevoren". Hinault was niet onder de indruk van die bewering. „We kijken ge woon wie de beste is. Daarna moet de strijd voorbij zijn. Een aanval op de Puy-de-Dome? Nee, daar denk ik niet aan". Verslagen is hij nog niet. Zijn komst naar het vragenvuurtje illu streerde dat al. Vorig jaar kwam hij in Villard-de-Lans als geletruidra ger alleen naar die bijeenkomst. Gisteren vergezelde hij Lemond. Het zei genoeg, 's Avonds om zes uur werd op Alpe d'Huez klokgelui gehoord. Was het Hinault die op de alarmbel drukte, of Lemond die de noodklok luidde?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9