Sancties hebben reeds gevolgen Brillen en lenzen De binnenlandse motieven van Peres en Hassan Fransen weg uit Nieuw-Zeeland Kolenexport Zuid-Afrika sterk gedaald Geheim document bepleit hervormingen Sowjet-Unie Salt-overleg in Genève 'RAF-moorden beide werk van een man begonnen Aanval op Surinaamse kazerne Bril 58 heeft ze WOENSDAG 23 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - De eerste gevolgen van economische sancties tegen Zuid-Afrika beginnen voelbaar te worden. En als gevolg hiervan zouden de mijnwerkgevers vergevor derde plannen hebben om duizenden zwarte mijnwerkers te ontslaan, met name in de kolenmijnen. MOSKOU (AP) - De Amerikaanse omroep NBC en het Britse dagblad the Guardian hebben de hand ge legd op een document waarin wordt opgeroepen tot ingrijpende hervormingen in de Sowjet-Unie. In het rapport wordt gewaar schuwd dat de Sowjet-Unie bezig is een tweederangs grootmacht te worden. Het document zou zijn uit gelekt door toedoen van een hoge Russische functionaris. Het document, waarvan een En gelse vertaling beschikbaar werd gesteld door NBC, is opgesteld door de tot dusver onbekende 'Be weging voor Socialistische Ver nieuwing' en is gedateerd op 21 no vember 1985 in Leningrad. MBC-correspondent Steve Hurst zei dat hij het document, dat 17 pa gina's telt, had gekregen via een bemiddelaar die vertelde dat het afkomstig was van een hoge func tionaris. De auteurs van het rapport stel den dat zij bereid waren het plan voor de televisie toe te lichten, in dien het zou worden gepubliceerd door de Russische pers. Het rap port stelt dat het Sowjet-blok bezig is uiteen te vallen en dat de Sowjet- Unie een ernstige achterstand op de Verenigde Staten oploopt op zo wel militair als technologisch ge bied. Tenzij er ingrijpende hervormin gen worden doorgevoerd, zal de re gering zien dat 'de USSR veran dert in een tweederangs macht en het systeem van wereldsocialisme instort.' De Russische economie 'wordt gekarakteriseerd door wanbeheer en onverantwoordelijk gedrag door diegenen in het staatsappa raat die verantwoordelijk zijn voor het peil van de nationale econo mie,' aldus het document. Het stuk geeft gedetailleerde gra fieken, waaruit blijkt dat de Sow jet-Unie de hoogste schuld van de wereld heeft, lijdt aan een chro nisch tekort aan voedsel en het laagste levenspeil heeft van alle geïndustrialiseerde landen. Het Warschau-pact, aldus het rapport, 'is niet langer een ver enigd en monolithisch bondge nootschap van broederlanden.' De regeringen van de DDR, Hongarije en Polen, 'die trouw zijn aan de Sowjet-Unie, kunnen zich handha ven dank zij de aanwezigheid van Russische troepen op het grondge bied van die landen,' aldus het rap port. Het rapport vraagt om hervor mingen in staatsapparaat en sa menleving, zoals invoering van particulier ondernemerschap, vrije pers, vrijheid van meningsuiting, vrijheid van politieke vereniging en vrijheid van godsdienstuitoefe ning. 'Het bestaande apparaat van onderdrukking en de maatregelen die worden genomen langs die lij nen, leiden tot het scheppen van een hypocriet, onderhorig, serviel en principeloos' openbaar leven, aldus het document. Aldus blijkt uit een verklaring die gisteren in Zuid-Afrika werd gepu bliceerd. Hierin waarschuwen de Zuidafrikaanse mijnwerkgevers, verzameld in de Mijnkamer, dat bij een volledige internationale econo mische boycot door de rest van de wereld circa 200.000 mannen, vrou wen en kinderen van hun inkomen en levensonderhoud zullen wor den beroofd. door Ruud de Wit Volgens de Mijnkamer zijn de eerste gevolgen van de economi sche sanctiepolitiek tegen Zuid- Afrika reeds merkbaar, vooral in de kolenmijnen. De Mijnkamer wijst hierbij op het besluit van het Deense parlement om de import van Zuidafrikaanse kolen stop te zetten en de aanzienlijke import- vermindering door Frankrijk en andere Westeuropese landen. De export van Zuidafrikaanse kolen is in de eerste zes maanden van dit jaar gedaald met 17 pro cent. Bij een volledige stopzetting van de import van deze kolen zou dat 35 procent van de 110.000 arbei ders in de kolenindustrie raken, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor het levensonderhoud van bijna 200.000 mensen. En het zijn met name de zwarte arbeiders en hun gezinnen die aldus getroffen zullen worden, aldus de Mijnka- Met de huidige snel groeiende boycot van Zuidafrikaanse kolen komt trouwens een einde aan een indrukwekkende groei van de ko lenexport die in de afgelopen 15 jaar bijna verdrievoudigde tot 173 miljoen ton in 1985. De verklaring van de Zuidafri kaanse Mijnkamer komt op een ui terst belangrijk moment, namelijk aan de vooravond van het omstre- den bezoek van de Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Geof frey Howe. Veel vooraanstaaande anti-apartheidsstrijders, zoals do minee Boesak, Winnie Mandela en bisschop Tutu, alsmede vertegen woordigers van de vakbonden, hebben de afgelopen dagen aange kondigd onder geen enkele voor waarde met Howe te willen praten. Vakbond Een van de personen die nog on langs heeft opgeroepen tot econo mische sancties, is de secretaris generaal van de grootste Zuidafri kaanse vakbond, de Nationale Unie van Mijnwerkers, (NUM), Cy ril Ramaphosa. Het is dan ook niet verbazingwekkend, dat de verkla ring van de Mijnkamer door de NUM wordt beschouwd als een re gelrechte bedreiging. De Mijnwer kersvakbond heeft in antwoord op het dreigement van de Mijnkamer inmiddels stappen aangekondigd. Volgens een verklaring van de Repression Monitoring Group, een kerkelijke werkgroep die zich be zighoudt met het verzamelen van informatie over de onderdrukking in Zuid-Afrika, zijn er in de eerste helft van dit jaar meer het leven gekomen dan in heel 1985. Volgens de RMG bedroeg het aantal slachtoffers in de eerste zes maanden 969, terwijl het aantal over 1985 879 was. Met de doden van de maand juli erbij is het aan tal over 1986 tot nu toe boven de 1000 gekomen. De Zuidafrikaanse minister van wet en orde, Louis le Grange, bena drukte echter het geweld dat wordt veroorzaakt door de in Zuid-Afrika verboden bevrijdingsorganisatie ANC. Hij complimenteerde giste ren de politie voor de arrestatie van een niet nader genoemd aantal ANC-'terroristen', die worden be schuldigd van een groot aantal aanslagen en andere 'terroristi sche' activiteiten. De president van het omstreden en niet door de rest van de wereld erkende thuisland Bophuthatswa na, Lucas Mangope, kondigde daarentegen aan te willen bemid delen tussen de Zuidafrikaanse re gering en het ANC 'teneinde het verwerpelijke apartheidssysteem te beëindigen'. Mangope sprak als zijn vrees uit, dat Zuid-Afrika het zelfde lot te wachten staat als Liba non, als er niet onmiddellijk ge sprekken op gang worden ge bracht. GENÈVE (AP) - Afgevaardigden van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn gisteren vertrou welijke besprekingen aangegaan over het Salt II verdrag dat presi dent Ronald Reagan als, naar zijn zeggen, fundamenteel ondeugde lijk niet langer wenst te respecte- De Russische delegatie, onder leiding van generaal Vladimir Medvedov, reed gisteren naar de Amerikaanse missie om daar de besprekingen met de Amerikaanse afgevaardigden, onder leiding van ambassadeur Richard Ellis, te be ginnen. Volgens een betrouwbare bron zal de volgende ontmoeting tussen beide delegaties morgen bij de Russische missie plaats hebben. Afghanistan Afghaanse rebellen hebben dit weekeinde schade toegebracht aan de sluizen van de Sarobi-dam in de Kaboel-rivier nabij de Afghaanse hoofdstad. Dit heeft het Afghaanse verzet bekend gemaakt. De stuw dam voorziet Kaboel en de omlig gende gebieden van elektriciteit en levert water voor de irrgatie van het land. De stuwdam werd meer dan twintig jaar geleden door de Sowjet-Unie gebouwd. KARLSRUHE (AFP/DPA) - De leden van de Westduitse stadsguerilla- groep Rote Armee Fraktion (RAF) die begin deze maand de Siemensma- nager Karl-Heinz Beckurts vermoord hebben, zijn dezelfde personen als zij die in februari 1985 de industrieel Ernst Zimmermann vermoordden. Dit heeft procureur-generaal Kurt Rebmann van de Duitse Bondsrepu bliek verklaard. Alle twee de aanslagen hadden plaats in de buurt van München: Bec kurts werd het slachtoffer van een aanslag-op-afstand op zijn auto, Zim mermann stierf aan een kogelwond die hij had opgelopen na te zijn be schoten door twee personen die zijn huis waren binnengedrongen. Naar Rebmann zei is de brief waarin de RAF zich voor de aanslag op Beckurts verantwoordelijk stelde, op dezelfde typemachine getikt als die waarop de brief was vervaardigd die sloeg op de zaak-Zimmermann. Als verdachte nummer één in de zaak-Beckurts geldt voor de Westduitse autoriteiten de 30-jarige Horst Ludwig Meyer. Volgens de politie behoort hij sinds 1984 tot de harde kern van de RAF die ongeveer twintig leden telt. De politie is nog op zoek naar een donkere Mercedes 190 E met het kenteken M - ZT 5917. Deze is op 5 juli - vier dagen voor de moord op Beckurts bij een garage gehuurd en tot nu toe niet teruggebracht. ADVERTENTIE Oma verslaat grote boze wolf PARIJS (AFP) - Volgens het Iraanse persbureau Irna heeft een Iraanse boerin in een ge vecht dat twee uur duurde met haar vuisten als enige wapen een wolf verslagen. De vrouw was door het dier aangevallen toen zij in de bergen van Tui serkan in het noordwesten van Iran op het veld aan het werk was, aldus het persbureau. Irna vermeldde niet of de vrouw grootmoeder was en de wolf wellicht groot en boos. Campagne tegen cocaïne fabriek Twee agenten van de Boliviaanse narcotica-brigade houden de wacht bij een cocaïne-fabriek in het Boliviaanse oerwoud. Met hulp van het Amerikaanse leger is er een grootscheepse actie aan de gang te gen de cocaïne-produktie. (foto AP) PAPEETE (AP/AFP) - De Franse agenten Alain Mafart en Domini que Prieur, die door Nieuw-Zee land aan Frankrijk zijn overgedra gen om nog drie jaar uit te zitten van hun veroordeling tot 10 jaar in verband met de aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow War rior, zijn vandaag op het atol Hao in Frans Polynesië aangekomen. De commandant van het Franse proef-centrum in de Stille Oceaan heeft intussen meegedeeld dat Ma fart en Prieur beiden met ingang van 1 augustus zijn benoemd tot adjudanten van de commandant van de basis Hao. Prieurs echtge noot Joël is eveneens per 1 augus tus overgeplaatst naar Hao, aldus de bekendmaking. De twee agenten zijn door Nieuw-Zeeland vrijgelaten in het kader van een arbitrage-regeling, die door VN-secretaris Perez de Cuellar is uitgewerkt om de wrij vingen tussen Frankrijk en Nieuw Zeeland op te lossen. Bij de aan slag op de Rainbow Warrior op 10 juli 1985 in de haven van Auckland is de Nederlandse fotograaf Fer nando Pereira om het leven geko- In Toulouse verklaarde Henri Weil, een verslaggever van de re gionale omroep van het televisie station FR 3, dat Prieur hem in ja nuari had toevertrouwd dat zij en Maffart niet hebben geholpen bij het plaatsen van de mijn, maar dat zij slechts een van de Franse dui kers bijstand hebben verleend bij zijn ontsnapping uit Nieuw-Zee land. 'Ik nam niet direct deel aan de aanslag op de Rainbow Warrior', aldus Prieur. 'Alain Maffart en ik hadden alleen de opdracht een van de diepzeeduikers die de mijn had den geplaatst over te brengen naar Frans gebied.' 'Ik kan me nauwelijks voorstel len dat wij toevallig werden gear resteerd', zou zij verder hebben ge zegd. Weil verklaarde dat hij onder een valse naam de gevangenis waar Prieur gevangen zat, was binnen gekomen. Hij nam haar gedurende drie uur een vraaggesprek af, maar beloofde dit niet openbaar te ma ken totdat zij zou worden vrijgela ten. Kort nadat de twee agenten van de Franse geheime dienst in een verkenningsvliegtuig van de Nieuwzeelandse luchtmacht naar het Franse eilandje overgebracht waren, ontving de ambassadeur van Wellington in Parijs van pre mier Jacques Chirac een officiële verontschuldiging voor het ge beurde van vorig jaar. Vrijwel tegelijkertijd bevestigde een niet nader genoemde bank in de Amerikaanse hoofdstad Was hington dat Frankrijk zeven mil joen dollar schadevergoeding aan Nieuw-Zeeland heeft overge maakt. Het vertrek van de Franse agen ten, de excuses van Parijs en de schadevergoeding waren de be langrijkste elementen van een compromisformule waarmee se cretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties bemid deld heeft tussen Parijs en Welling ton. voor iedereen èn in modieuze kleuren.. Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service. Kom zelf eens kijken!. opticien optometrist contactlens specialist ANVC Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148 DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Drie personen, twee bur gers en een militair, zijn in de nacht van maandag op dinsdag ge wond geraakt in de Surinaamse grensplaats Albina in het oosten van het land. De gewonden vielen toen tot nog toe onbekend geble ven personen schoten afvuurden op de daar gevestigde militaire ka- Precies een week geleden waren al schoten op de kazerne gelost, waarbij geen gewonden vielen. De schoten in de nacht van maandag op dinsdag zijn vanuit het kampe ment beantwoord. De schutters sloegen hierna op de vlucht. Daar bij losten zij nog schoten op een passerende burgerauto die ze ver moedelijk hebben aangezien voor een militair voertuig. Daarbij raak ten de twee burgers gewond. Naar uit officiële bron in Para maribo verluidt hebben de dienst doende militairen bij het kampe ment, nadat de aanvallers gevlucht waren, in de directe omgeving een auto en geweren gevonden. Naar in Paramaribo verluidt wordt de schietpartij in legerkrin- gen zeer ernstig opgevat. De mili taire autoriteiten hebben gister morgen spoedberaad gehouden en de te volgen strategie besproken. De betrekkelijk kleine legereen heid van Albina is versterkt. In ver band met de situatie zijn de toe gangswegen naar die plaats afge sloten en wordt men slechts na een grondige inspectie toegelaten. De scholen in Albina en omgeving wa ren vandaag gesloten. Albina ligt in het noordoosten van Suriname en is de grensplaats met Frans Guyana, een Frans over zees departement. De beide plaat sen zijn door de rivier de Marowij- ne gescheiden. Het is al enkele maanden onrustig in dit deel van Suriname waar enkele bank- en roofovervallen zijn gepleegd. De autoriteiten hebben deze in de schoenen geschoven van Ronnie Brunswijk, een vroegere lijfwacht van legerleider Desi Bouterse. Brunswijk heeft de beschuldigin gen echter ontkend. Hij heeft slechts toegegeven goederen en transporten uit Frans Guyana voor het Surinaamse leger te hebben onderschept. De goederen heeft hij volgens eigen mededelingen „als een moderne Robin Hood" ver deeld onder de veelal arme bevol king van Moengotapoe, een dorp niet ver van Albina waar hij zich schuilhoudt. Vrijwel tegelijk met de aanval op de kazerne bij Albina, vond een overval plaats op een andere mili taire post, op de weg van Paramari bo naar Albina, op ongeveer 50 ki lometer ten oosten van de hoofd stad. Daar vielen geen gewonden. Wel werd het militaire gebouw be schadigd. In Paramaribo wordt er rekening mee gehouden dat de twee aanvallen met elkaar verband houden. TEL AVIV - De pseudo-geheime topontmoeting tussen koning Has san van Marokko en de Israëlische premier Peres heeft zonder meer historische betekenis, maar daar mee is bij lange na nog niet het doel - vrede in het Midden-Oosten - in zicht. Sri Lanka Een autobus is gisteren in Sri Lanka op een landmijn gereden. Er vielen 31 doden en 22 ernstig ge wonden. De explosie, bij Vavuniya op ruim 200 kilometer ten noorden van Colombo, sloeg een krater van twee meter diep in het wegdek. De politie vermoedt dat de landmijn is gelegd door radicale Tamils. Gonzalez/ETA Premier Gonzalez van Spanje heeft gisteren onderhandelingen tussen zijn regering en de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA uitgesloten. „We moeten een einde maken aan de valse hoop van een groep moordenaars die erop uit is onze samenleving aan te vallen", zo zei de premier in een rede tot het parlement. Moord Palme De Zweedse politie zegt een be langrijke aanwijzing te onderzoe ken in de moord op premier Olof Palme, die 'zeer binnenkort' tot een doorbraak zou kunnen leiden. door Taco Slagter Voor koning Hassan in diens functies van voorzitter van de Ara bische Liga en de Islamitische Raad is het altijd al een wens ge weest eens precies na te gaan of de grond in het Midden-Oosten zo dor is dat zelfs niet het kleinste vredes- zaad er op kan gedijen. Blijkbaar met de telefonisch verkregen ze gen van Jordanië en Saoedie-Ara- bië, en misschien ook wel met de stilzwijgende goedkeuring van en kele Golfstaten voelde de vorst zich sterk genoeg dit keer de al lang uitstaande inivatie aan Peres niet op het allerlaatste moment te herroepen. Een moedige stap van de Marok kaanse regeringsleider, maar tege lijkertijd riskant. Door Peres het paleis binnen te halen stelt Hassan de positie van diens functies en zijn land binnen de arabische we reld in de waagschaal als achteraf zou blijken dat er uit de besprekin gen niets concreets te voorschijn komt. En Hassan is gehouden aan de besluiten van de arabische top in Fez die Israël voorschrijven uit alle bezette gebieden terug te trekken inclusief de geannexeerde plaatsen als Oost-Jeruzalem en de Golan- hoogvlakte, en zich verder uitspre ken over een palestijnse staat in confederatie met Jordanië op de Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook. Heeft Peres hem iets te bieden? Het lijkt van niet. Premier Peres is de afgelopen regeerperiode van bijna twee jaar door het rivalise rende Likoedblok binnen het kabi net van nationale eenheid vleugel lam gemaakt als het ging om een territoriaal compromis in ruil voor vrede. Het uiterste bod onder de huidi ge omstandigheden dat de Israëli sche premier heeft kunnen doen is lokale autonomie voor de bezette gebieden, grotere betrokkenheid van Jordanië in sociaal en econo mische opzicht op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook en met hulp van de Verenigde Staten een economische hulpprogramma doorvoeren in samenhang met het vijfjarenplan van de Jordaanse ko ning Hoessein voor deze gebieden. Palestijnen Het absolute minimum waarmee Hassan voor de Arabische Liga en later op een eventueel te houden top te voorschijn moet komen is een vorm van palestijnse soeverei niteit over de bezette gebieden. Po de binnenlandse veiligdheids- dienst (Sjin Bet) en weinigen gelo ven er nog in dat de tweede termijn van het kabinet onder leiding van de Likoed zelfs van start kan gaan. Ook al bereiken Peres en Hassan geen resultaten, een slim, vriende lijk maar nietszeggend gezamen lijk communiqué is voor Peres al voldoende om met vertrouwen ver vroegde verkiezingen te forceren om aan het electoraat de cruciale en tevens tendentieuze vraag voor te leggen: vrede met de socialisten of oorlog met de Likoed. Daarmee is dan niet gezegd dat het Israë- lisch-arabisch conflict op slag zal zijn opgelost en is zeker niet be weerd dat het palestijnse volk haar rechten ook verkrijgt. Dat is eén geheel ander hoofdstuk. Hassan en Peres: historische ontmoeting. (foto ap) Afrika litieke waarnemers in het Midden- Oosten zien dan ook niet in waar om Peres in Marokko een genereu zer voorstel heeft kunnen doen dan tegenover koning Hoessein in ge heime ontmoetingen in Londen en Parijs eerder dit jaar. Daartoe heeft Peres het mandaat niet en zo hij een stap te ver is ge gaan betaalt hij daarvoor een hoge politieke prijs in eigen huis. In Is raël bestaat op dat uiterst gevoeli ge punt politieke overeenstem ming die pas bij nieuwe verkiezin gen kan worden doorbroken. En daarmee is een belangrijk punt aangegeven waarom Peres zo graag nog voor de wisseling van het premierschap over drie maan den met Likoedleider Sjamir een arabische leider min of meer in het openbaar wilde ontmoeten. Het Is raëlische kabinet stort zich van de ene crisis in de andere, wordt ach tervolgd door het schandaal rond Koning Hassan heeft in feite meer te verliezen. Maar de mo narch heeft grote eigen belangen die hij denkt middels Israël te kun nen veilig stellen. Marokko voert een oorlog tegen binnen de ver zetsbeweging Polisario verenigde bewoners van een voormalige Spaanse kolonie in het westelijk deel van de Sahara. Wapens en fi nanciële steun heeft Hassan hard nodig en die denkt hij gemakkelij ker van de Verenigde Staten te krijgen als de grootste bondgenoot van de Amerikanen op juiste wijze is gepaaid. Maar de vorst is ook op andere gronden gemotiveerd met de jood se staat tot betere verhoudingen te komen. Evenals Egypte ziet Ma rokko zich als een politiek bind middel tussen de arabische wereld en.de Afrikaanse staten. Hassan is er van op de hoogte dat Derde We reld-landen op het Afrikaanse con tinent graag toenadering tot Israël zoeken, al was het maar om door Jeruzalem militair getraind te wor den, van wapens te worden voor zien en kennis te nemen van hyper moderne agrarische technieken die de eigen voedselvoorziening van deze arme landen aanzienlijk kan verbeteren. Maar de Afrikaan se leiders zijn bang door radicale arabische landen te worden geïnti mideerd en bedreigd. Met de legiti matie van Israël als staat hoopt ko ning Hassan zijn invloed op de Afrikanen uit te breiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7