Grote toeloop na juli verwacht Crêperie mag in pand Kioksteeg 'Schatten uit Turkije' voldoet aan verwachtingen, maar actiei in vrije tijd Tiele tot september tijd om te verhuizen Man in elkaar geslagen Autodieven aangehouden Woonboten? WOENSDAG 23 JULI 1986 Lezers Schrijven Tikibad Club- en buurthuis Mirt-Hon ken organiseert morgen voor kin deren vanaf twaalf jaar een dag je uit naar het Tikibad in Wasse naar. Wie mee wil dient zich van te voren op te geven. Het vertrek is om 12.30 uur vanaf het buurt huis. Play back In buurthuis Op Eigen Wieken zondag 31 augustus een sound- mix/play backshow gehouden, georganiseerd door speeltuinver eniging Merendroom. Gegadig den kunnen zich tot 16 augustus dagelijks van 13.30 tot 17.30 uur laten inschrijven bij de portiers loge van de speeltuin aan de Mi- lanenhorst. Meer informatie is te verkrijgen via telefoonnummer 210171 of 212867. Postduiven Postduivenvereniging De Rijnklievers: (Moeskroen) 1 H. Bonneur, 2-7-8 J. Kok, 3-4 T. Kraan5 J. v.d. Velde, 6 A. Hou ders, 9 A. de Vries, 10 W. Piela- nen; (Chartres) 1 J. Kok, 2 Kos ter-Akerboom, 3-8-9 A. dé Vries, 4-5-6-0 B. van Mil, 7 J. v.d. Wal. zegd dat ze daar geen tijd voor had. Al weken wordt ze daarmee nu ge plaagd. Hoewel Cengiz Icten niet afkerig is van de molens en de houten klompen, is hy het meest onder de indruk van onze houten kramen op de markt. In zijn vrije tyd trekt hij het liefst fotograferend door Lei den. De belangstelling voor de ten toonstelling noemt hij overweldi gend. Niet alleen de vier belang rijkste Turkse kranten schreven er zeer positief over, ook heeft hij be grepen dat de Nederlandse kran ten zonder uitzondering onder de door Saskia Stoelinga indruk zijn van de Turkse topstuk ken. "Begrip voor andermans cul tuur", noemt hij dat diplomatiek, want een kritische noot over de Nederlandse samenleving zul je van hem niet horen. Helemaal tevreden zijn Icten en Bayó pas als de spullen over twee maanden onbeschadigd Nederland weer kunnen verlaten. Het stoffen en verplaatsen van de Turkse schatten gebeurt dan ook onder hun deskundige leiding. Hoe veel belovend de uitdrukking in het Ne derlands ook klinkt, scherven zul len beslist geen geluk brengen voor de Turkse conservators. Schuifelen De dagen dat het bezoekersaan tal boven de 1500 steeg, vormden overigens geen enkel probleem voor de museummedewerkers. Het toiletpapier en de handdoekrollen moesten wat sneller worden ver vangen dan op andere dagen. Vol gens Kerpel liep de rest vanzelf. De tentoonstelling is zo ingericht dat de mensen niet anders kunnen lo pen dan van de ene vitrine naar de andere vitrine. "Als het druk is heet dat dan schuifelen". Wel zijn op de eerste warme da gen onmiddellijk ventilatoren geïnstalleerd en zijn er op de eerste verdieping nog meer spuigaten aangebracht om de hitte uit het museum te houden. "Je merkt de fputen pas op het moment dat de tentoonstelling draait", zegt Van den Boom. Zo is bijvoorbeeld ook de bewegwijzering in de eerste week iets veranderd. Dubbele deu ren met het etiketje ingang en uit gang brachten de bezoekers in op perste verwarring. Het is óf het een óf het ander, leerde Kerpel snel. De medewerker van boekhandel Kooyker, die met een kraam in de Taffehzaal staat, is tevreden over de verkoop. Niet alleen de catalo gus gaat goed van de hand, ook an dere boeken over Turkije hebben de belangstelling. Het valt hem op hoeveel Nederlanders er al in Tur kije zijn geweest, of hoeveel er van plan zyn om er nog naar toe te gaan. Hij voorspelt een rage. Een bezoeker uit Arnhem laat weten het jammer te vinden dat de teksten aan de zijkant van de vitri nes zijn geplaats. "Je moet nu zo schuin kijken". Als een suppoost uitlegt dat dit bewust is gedaan, omdat anders de voorwerpen niet goed uitkomen, wandelt ze zonder verdere tegenwerpingen door. Een Zwollenaar die door een ar tikel in zijn dagblad spoorslags naar Leiden is gereisd, heeft het naar zijn zin. In de onmetelijke Taf fehzaal staat hij met de tas op zijn buik en open mond naar alle hoe ken en gaten te loeren. Musea be zoekt hij niet zo vaak, wel weet hij veel van de Byzantijnse kunst. Zwaar hoofd Onder de categorie anecdotes valt het verhaal van de vrouwelijke bezoeker die Van den Boom even in zijn armen heeft moeten nemen, omdat zij zoveel in haar hoofd had zitten. "Ze was niet onwel gewor den, maar gewoon onder de indruk van al het moois. Dat kan gebeu ren", vertelt hij lacherig. "Na de in richting zijn wij ook stuk voor stuk voor een paar dagen onderuit ge gaan". Op de speciale parkeerplaats voor de bussen aan de Papen- gracht, de achterzijde van het mu seum, is het dinsdagmorgen een en al bedrijvigheid. De ene bezoeker na de ander grijpt naar het entree bewijs. Het is echt museumweer. De tentoonstelling 'Schatten uit Turkije' duurt tot 22 september; Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg 28 in Leiden; openingstij den di t/m za van 10-17 uur, zo en ma van 12-17 uur. LEIDEN - De voormalige beheer der van het dierenasiel aan de Bes jeslaan moet vóór 31 augustus de dienstwoning verlaten. Zo niet, dan mag het bestuur van de stich ting Dierenasiel Leiden en Omstre ken desnoods de politie inschake len om de woning te laten ontrui men, aldus het vonnis van de vice- president van de Haagse recht bank, mr. R. Portheine, in het kort geding dat het DLO-bestuur tegen Wil Tiele had aangespannen. De Tieles werden ook veroordeeld om de kosten van het kort geding, bij na duizend gulden, te betalen. Inmiddels hebben de voormalige asielbeheerder en diens vrouw van de gemeente Leiden vervangende woonruimte aangeboden gekre gen. Deze vijf kamer-maisonette zal op 15 augustus leeg komen. LEIDEN - Een 28-jarige fietsende Hagenaar is gisteravond door twee jongens uit Leiderdorp op de Burggravenlaan in elkaar geslagen. De fiet ser werd op de Zijldijk door de twee Leiderdorpers die in een auto zaten, gesneden. De Hagenaar maakte daarop een obsceen handgebaar. Dat zinde het tweetal niet. De fietser werd daarna hinderlijk gevolgd. Op de Burggravenlaan werd de Hagenaar opnieuw gesneden. De twee Leider dorpers stapten toen uit en sloegen en schopten de Hagenaar. Met kneu zingen aan gezicht en benen is hij voor behandeling overgebracht naar het Diaconessenhuis. LEIDEN - Zeven Hagenaars in de leeftijd van 16 tot 25 jaar zijn van nacht aangehouden wegens auto diefstallen. Een melding van een autodiefstal in de Olmenrode om twee uur vannacht, kon na een half uur worden opgelost. Op de Haarlemmerweg zag de politie de gestolen wagen voorbij komen. Drie Hagenaars werden bij deze aanhouding opgepakt. Daar bij merkte de politie op dat ook een andere auto met vier inzittenden zich verdacht op hield in die buurt. In Leidschendam kon deze wa gen tot staan worden gebracht. Na verhoor bleek deze auto een dag eerder in Rijswijk gestolen te zijn. Volgens de politie waren de zeven Hagenaars gezamenlijk naar Lei den gekomen om nog een auto te stelen. DEN HAAG/LEIDEN - In het pand Kioksteeg 13 mag een crêpe rie worden gevestigd. Arnhemmer W. Wang had namens zijn ouders, de bewoners van het naastgelegen pand, de afdeling rechtspraak van de Raad van State verzocht de bouwvergunning voor het restau rant te schorsen. Staatsraad P. Kapteyn heeft dat verzoek van morgen echter afgewezen. Wang maakte bezwaar omdat volgens hem niet duidelijk is wel ke plannen de beheerder heeft met de crêperie. Hij vreest dat in het pand uiteindelijk een restaurant komt en niet alleen een gelegen heid waar poffertjes en pannekoe ken worden geserveerd. Wang is bang dat, als het een restaurant wordt, er stank- en geluidoverlast ontstaat voor omwonenden. Een tweede reden voor het schorsingsverzoek was dat een muur tussen het gewraakte pand en het huis van zijn ouders in een zeer slechte staat verkeert. Door het ontijdig en ondeskundig sloop werk van de 'buurman', aldus Wang. Hij vindt dat de constructie van de muur eerst moet worden verbeterd voordat verder kan wor den gebouwd. Overigens was hij gisteren op de zitting voor de Raad van State niet aanwezig om zijn be zwaren toe te lichten. De woordvoerster van de ge meente, mevrouw G.C. Schramm, lichtte gisteren toe dat de gemeen te de eventuele overlast wil inper ken met Hinderwetbepalingen. Ze verwacht trouwens dat het met die overlast wel meevalt. Vooral ook omdat het terras achter de crêperie In dit pand aan de Kioksteeg 13 wordt een crêperie gevestigd. De buren zijn bang voor overlast. Maar de Raad van State heeft een verzoek om de bouwvergunning te schorsen vanmorgen afgewezen (foto Holvast) overdekt wordt. "Een open terras zou pas echt overlast veroorza ken", aldus mevrouw Schramm. Ze beloofde dat Bouw- en Wo ningtoezicht nog eens goed naar ten maatregelen worden genomen, de, volgens Wang, in slechte staat Maar dat hoeft het verlenen van de verkerende muur zou kijken. Als bouwvergunning niet in de weg te die muur inderdaad slecht is, moe- staan. LEIDEN - Peter Paul Kerpel, hoofd educatieve dienst van het Rijksmuseum van Oudheden, kijkt tevreden naar het weer. Bewolking is nodig om de bezoekers van het strand te houden én het museum in te krijgen. De internationale ten toonstelling 'Schatten uit Turkije' trekt op een sombere dag zomaar 1800 mensen, terwijl nog niet eens helft zich laat zien als de badpak ken uit de kast kunnen. Toch geen ontevreden berichten van het front: sinds 21 juni zijn een kleine 30.000 mensen de kassa ge passeerd en is de schitterende cata logus (oplage 15.000) bijna aan een herdruk toe. "De verwachte 150.000 bezoekers halen we zeker. Van andere musea met dergelijke grote tentoonstellingen weten we dat het de laatste periode storm loopt. Voor ons ligt de piek in au gustus en september", aldus een vooruitziende Kerpel. Afgelopen dagen zijn er ook nog enkele voorlichtingsactiviteiten ontplooid. Alle hotels in de regio beschikken nu voor hun gasten over folders met inlichtingen over de tentoonstelling. Het heeft Guido van den Boom, conservator van de afdeling 'Het Nabije Oosten', namelijk geërgerd dat hij wildvreemde mensenj toe vallig hoorde zeggen: "Wij gaan naar de tentoonstelling va»Turkije in Amsterdam". "Dat kan niet", zegt hij: "Het Leidse museum moet een begrip worden. Het mag niet worden verward met enig an der museum in de wijde omtrek". Van den Boom wijst erop dat ook de vaste expositie de moeite waard is. "Daarvoor moeten de mensen terugkomen". Begrip voor andermans cultuur. Guido tentoonstelling 'Schatten uit Turkije' bij een Landgenoten Cengiz Icten, die steeds bij het gesprek aanwezig is geweest, snelt plotseling naar de ingang. Hij ziet landgenoten. In rap Turks wordt er kennisgemaakt. Ook voor deze fa milie is er een deskundige rondlei ding in eigen taal. Even later lopen ze met Icten door hun eigen cul tuur. Icten en zijn vrouwelijke collega Buket Bayó zijn door Turkse rege ring voor de duur van de tentoon stelling uitgezonden als 'schatbe waarders' van de 400 kunstvoor werpen uit 23 verschillende musea in Turkije. Icten is conservator bij het museum in Ephesus en Bayó, conservatrice, heeft de bergkristal len en de edelstenen in het Topka- pi museum in Istanbul onder haar beheer. Na de intensieve voorbereiding en de inrichting van de schatten in het Leidse museum kan het Turk se tweetal het nu, evenals het Leid se team van conservators, wat rus tiger aan doen. Buket is zeer tevre den over de gang van zaken. Er wordt over en weer van elkaar ge leerd. Niet alleen kan zij haar ken nis over de imponerende kunst voorwerpen kwijt aan de bezoe kers en museummedewerkers, ook krijgt ze de gelegenheid om andere musea en kunstverzamelingen in Nederland te bezoeken. Na wat Nederlands te hebben ge demonstreerd zoals "lekker" en "eet smakelijk", zegt ze in het En gels: Het gedrag van de museum bezoeker in Nederland verschilt niet veel met dat van die in Turkije. Je hebt snelle en langzame kijkers, dat is bij ons ook. Hier zie je alleen dat de Turken heel trots zijn op de tastbare bewijzen van de eeuwe noude beschaving. Dat stralen ze gewoon uit. In eigen land merken we dat niet altijd". Het huwelijk Wat haar wel is opgevallen is dat er hier maar weinig vrouwen en veel mannen in de musea werken. "In Turkije is dat juist omge keerd". Deze opmerking veroor zaakt overigens veel hilariteit on der de Leidenaars. In een inter- i den Boorn, Buket Bayó en Cengiz Icten, conservators van de view met de Telegraaf heeft Buket n de tentoongestelde grafzuilen (foto Holvast) op de vraag of ze getrouwd was, ge- Aardewerk uit de periode van de Phrygiërs (1100-700 v. Chr.) (foto Wim Dijkman) den gepresenteerd aan de afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te). In de eerste plaats het feit van bewoning van sommige van deze schepen. Zoals terecht vermeld, stak de woordvoerder van de Stichting Historische Haven Lei den dit feit "niet onder stoelen of banken". In tegenstelling tot zoals de zaak in Den Haag moet zijn overgekomen, was het ook niet no dig dit te verdoezelen omdat de Stichting op dit punt van meet af aan duidelijk is gev/eest en de Ge meente Leiden dus onmogelijk "verrast" kan zijn. Het behoeft, na de in de aanhef beschreven inves teringen, hopelijk geen verdere uit leg waarom niet iedereen een his torisch bedrijfsvaartuig kan res taureren met daarnaast nog een huishuur of hypotheek. Bovendien kunnen we het ons niet veroorlo ven de schepen onbewaakt te laten liggen (Gemeente noch Stichting kan de beveiliging op zich nemen). Voor de belangen van de echte omwonenden (de heer Blonk woont elders) heeft de Stichting van het begin af aan oog gehad, hetgeen blijkt uit de statuten en het contract dat de individuele scheepseigenaren moeten sluiten. Deze pogen zoveel mogelijk de be zwaren die met het verblijf op de schepen samenhangen te onder vangen. Een voorbeeld hiervan is dat zo snel mogelijk iedereen in de haven af moet zien van houtka chels en op oliestook dient over te gaan. Dit tast onmiddellijk in onze beurs, en geldt bijvoorbeeld nooit voor huisbewoners met open haard en barbecues; maar we heb ben er toch in toegestemd. Ook ten aanzien van andere problemen staan we nog altijd open voor over leg. Direct bereiken ons echter zel den klachten, wel regelmatig posi tieve reacties. Toch kunnen we ons best voorstellen dat de komst van de schepen voor sommige omwo nenden een grote verandering be tekent, vooral visueel. Aan dit laat ste punt is echter moeilijk tege moet te komen zonder de-ruimte te hebben om de schepen meer te spreiden. Soortgelijke problemen doen zich in ons dichtbevolkte land voor wanneer er een parkeer garage voor je deur wordt ge bouwd of er een weiland wordt vol gebouwd waar je vroeger zo'n mooi uitzicht op had. Dit probleem kan echter niet gel den voor een 'omwonend' garage bedrijf. Wat drijft de eigenaar van zo'n bedrijf een AROB-procedure aan te spannen wegens vermeende "stank-, lawaai- en parkeerover last", terwijl hijzelf elders woont, vragen wij ons af. Men moet dan weten dat de parkeerruimte aan het Kort Galgewater zeker toerei kend is voor de auto's van alle ech te bewoners plus de scheepseige naren die zo'n vervoermiddel be zitten (zes). Deze ruimte wordt ech ter niet zelden voor de helft inge nomen door "occasions" van de ga ragebedrijven die hier gevestigd zijn. Tot slot moet de indruk wegge nomen worden dat alle omwonen den tegen de schepen zijn. De heer Blonk sprak in Den Haag nogal woefdrammerig over de "onge hoordheid" om op '"s Hare M^jes- teits pluche" onwaarheden te spre ken (gericht tegen de woordvoer der van Leiden), welnu, heer Blonk, toon ons uw "200 getui gen". Wy roepen, van onze kant, al le mensen op te reageren, die de afgelopen maanden hun waarde ring hebben getoond, bijvoorbeeld voor het kunnen volgen van hoe een vierkante boomstam geheel met de hand tot scheepsmast werd gemaakt, en we zullen zien. Enkele contractanten van de Stichting Historische Haven Lei den, Kort Galgewater, R. Mar- chand, C. Bosch, J. Schakenbos, R. Tenzer, P. Vermue, C. Wisse. Heeft u ooit een goedkope woon boot gezien met zijzwaarden (ca. 9000,-), een mast van 19 meter leng te (ca. 7000,-), verdere tuigage, lieren etc. (nog wel 15.000,-) plus nog een assortiment zeilen (ca. 20.000,-) en een bedrijfszekere die selmotor? Als we de heer Blonk c.s. moeten geloven (zie "Histori sche zeilschepen zijn goedkope woonboten" in het Leidsch Dag blad van 18 juli 1986) liggen dit soort schepen in het Leidse Galge water te stinken en het uitzicht te vergallen, zuiver als dekmantel voor een goedkoop onderkomen. Bij de suggestie dat we slechts op een koopje uit zijn past een mooi Nederlands spreekwoord: "Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gas ten". We moeten beslist enkele zaken rechtzetten en toelichting geven op het op zichzelf redelijke verslag in de krant (want de journalist kan er niets aan doen dat er vooral halve waarheden en misverstanden wer- LEIDEN - Twee auto's werden gistermiddag zwaar beschadigd bij een ongeluk op de Churchilllaan. Een 28-jarige vrouw uit Eist raakte hierbij gewond. Met rugletsel is zij overgebracht naar het Diaconessenziékenhuis in Veenendaal. Haar 19-jarige broer, de bestuurder van de wagen, stopte bij de kruising Churchilllaan/Kenne- dylaan voor het oranje licht. Een achteropkomende autombilist (30) uit Alphen aan den Rijn had dit niet in de gaten en knalde er bovenop. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3