T alentenj achten worden niet meer serieus genomen' 'Uitstraling, daar gaat het vooral om' WOENSDAG 23 JULI 1986 „Talentenjachten? Ach. De laatste tijd komt daar eigenlijk nooit meer het grote talent uit waar je elke keer weer op hoopt." Dat zegt Margot Collee, manager van de afdeling pers en public relations van de platenmaatschappij Phonogram. Onderdeel van haar werk is het beoordelen van on bekende artiesten op hun kwaliteiten en talenten. Bovendien kan zij mensen 'ontdek ken' en ze een kans geven. Waar let ze op? Wat is belangrijk en hoe kansrijk is iemand die door haar wordt ontdekt? Vragen aan een talentenjager, die niet alleen maar oordeelt en veroordeelt, maar eveneens gebruik maakt van een gedegen achtergrond kennis en een grondige muziek- en pr-routine: zij heeft een tienjarige muzikale oplei ding, studeerde piano en begeleidde en leidde jarenlang de kinderkoren 'De Damrak kertjes' en de 'Amsterdamse Lieverdjes'. Bovendien heeft zij gewerkt met Wim Sonne- veld indertijd, deed met hem onder meer het 'Loflied op Dora'. RADIO-TV-KUNST HILVERSUM (GPD) - Waar ligt het aan, dat talentenjachten nooit meer grote talenten opleveren. Be staat er geen talent meer of zijn wij met zijn allen te kritisch aan het worden? Margot, een energieke, vastbera den vrouw; mooie, volle stem, krachtige uitspraken: „Ik denk dat het komt, omdat veel mensen de talentenjachten niet meer zo se rieus nemen. Op het moment dat iemand zichzelf werkelijk heel goed vindt, gaat hij óf een bancije maken en stuurt dat op, óf hij komt naar audities. „Talentenjachten", ze begint te lachen, „meestal beschouwen deel nemers het als een soort grap om mee te doen. Komen ze uit hilari sche overwegingen, zo van, kijk nou, een talentenjacht en zullen we daar 's voor de lol met Piet en Henk een lied gaan zingen. Je weet i nooit...". Margot, zakelijk: „Kijk, vroeger had je wél dat talenten werden ont dekt tijdens de jachten. Vijfen twintig jaar geleden was er het 'Ca baret der Onbekenden' en daar kwam vrijwel iedereen vandaan: Anneke Grönloh, Ronnie Tober, Ria Valk, noem ze maar op. Ik denk dat velen toen niet precies wisten hoe ze de aandacht op zich moesten vestigen en als enige mo gelijkheid die talentenjacht zagen. Tegenwoordig is de weg naar de platenmaatschappijen en de televi sie-omroepen zo makkelijk gewor den, dat de meesten niet meer de moeite nemen om zich door voor ronden en finales te worstelen." Nadenkend: „Omdat je als pla tenmaatschappij nooit kunt uit sluiten datje er wèl de ontdekking van het jaar doet, moetje toch elke keer weer gaan kijken en moetje er bij,zijn. Je hoeft maar nèt die ene er uit te halen, die leuk voor de omzet is en je hebt direct profijt van je inspanningen". Margot Collee speurt naar onbekende artiesten „Of ik wel eens een grote ontdek king heb gedaan?", aarzelend, „niet echt, hele grote, nee. Het kan bijna niet meer tegenwoordig. Ik geloof dat je ze er alleen nog maar kunt uithalen in programma's als de soundmix-show van Hennie Huisman. En dan zeg ik: over de kop van een ander worden ze zelf bekend. Iedereen kijkt naar het programma en iedereen weet di rect: hee, wat leuk, dat is Diana Ross en kijk nou hoe aardig die Truus uit Gouda dat nadoet. En door Margriet Hunfeld Truus profiteert dan direct van de vermaardheid van Ross. Zodra ze vervolgens met een ander nummer op de proppen komt dat een beetje in die stijl ligt, dan is ze er. Zo werkt dat tegenwoordig." Maywood Dan: „Uitzondering zijn de imi tators van Nederlandse artiesten, want er zal geen platenmaatschap pij zijn die zichzelf in de vingers wil snijden met een tweede Lee To wers of een namaak-Anita Meyer. Het is wèl zo dat onbekende ar tiesten die met eigen repertoire ko men eerder een kans bij ons ma ken, dan de mensen die thuis gaan zitten wachten op de producer die voor hen nou eens even een num mer gaat schrijven of een tekst ver zint. Lori Spee, Maywood, dat zijn de mensen die het redden door het schrijven van eigen repertoire. Hoewel je ook daar nooit echt hele maal van op aan kunt, want kijk nu eens naar Maywood. Er zijn de laat ste tijd steeds nieuwe singles door ons op de markt gebracht van May wood, hadden we ook alle vertrou wen in, alleen het publiek laat het dan opeens afweten. Onbegrijpe lijk. Nu komt er binnenkort weer een leuk nummer van ze uit: Laten we hopen dat het wat wordt, an ders kan je zo'n act wel op je buik schrijven." Mooie meiden Platenmaatschappijen verzinnen doorgaans van alles om artiesten door te laten breken: nieuwe na men, spectaculaire kleding, een mooi promotieverhaal, prachtige foto's, dure videoclips, mooie mei den er omheen, helpen die dingen dan niet meer, tegenwoordig? Margot, lachend: „Een paar jaar terug ging dat allemaal wat makke lijker. Werden er zelfs mensen bij elkaar gezocht, die vooral mooi wa ren, maar geen noot konden zin gen. Dat werkt niet meer in deze tijd. Het publiek trapt er niet meer in. Vroeger, door het succes van I .uv, was die tendens er. Babe, The Dolly Dots, Roberto Jacketü The Scooters, die waren daar het gevolg van. In feite puur bedacht door de producers. Nogmaals: het werkt zodra de meiden (of de jon gens) ook werkelijk muziek kun nen maken". „Anderzijds is dat accent op het 'mooi-zijn' betrekkelijk, want ik Margot Collee: 'Met uitstraling kan je een aardig eind komen'. (foto GPD) heb concerten meegemaakt van hele lelijke mensen, maar zodra ze drie minuten op het podium bezig waren, dan stonden ze daar. Sam my Davis jr., bijvoorbeeld, prach tig, schitterend; Neppy Noya, te le lijk om aan te willen raken, maar als je hem ziet muziekmaken, word je verliefd op hem! Ik denk dat schoonheid en mooi-zijn prima bij komstigheden zijn, maar met uit straling kan je het eveneens een aardig eind regelen!" Anti-artiest „Geld," zegt ze dan „is natuurlijk ook leuk meegenomen. Kijk naar Patty Brard, Pia Zadora. Maar of het publiek dat pruimt, ik denk het niet. Patty Brard vind ik hèt voor beeld van een anti-artiest, kan niet zingen, regelt het gewoon met veel centen. Pia Zadora is een ander verhaal. Die maakt eveneens han dig gebruik van het kapitaal van haar man, maar ze kan wèl zingen. En valt daarom niet door de mand zodra ze voor een volle zaal staat. Sceptische toehoorders, zoals ik bijvoorbeeld, krijgen dan toch zoiets van: nou voorlopig is ze niet slecht. Ze kreeg bovendien de hele zaal op haar kop". Margot Collee, na tien jaar talen- tenjachten: „Tot nu toe blijf ik zeg gen: talentenjachten: ja, gewoon mee door blijven gaan. En dan al tijd eerst de voorronden (uiter aard), om de mensen tegen zichzelf in bescherming te nemen, want het is leuk hoor, om de man met de 'zingende handjes' te beluisteren, maar ieder weldenkend mens be grijpt dat we daar niet serieus op in gaan". „En ook een meisje als Alberta Hesselink, die ik hier laatst nog au ditie liet doen, omdat ze een lokale talentenjacht had gewonnen, zal ik altijd steunen. Ze maakt haar eigen nummers, ziet er goed uit en kan zingen. Met zo iemand stap ik dan op de producers af, daar geloof ik in. Zolang dat soort mensen uit de talentenjachten opstaan, vind ik het een positieve gang van zaken; hoezeer het aanbod ook vermin dert". Persparty's Anderzijds is het ook zo, dat je nooit een waterdichte theorie kunt lanceren die stelt hoe een ster er uit moet zien. Daar is iedereen in pla- tenland ondertussen wel achter. Hoe mooi jouw ontdekking ook kan zingen, hoe leuk ze er ook uit mag zien en hoe fraai haar compo sities ook zijn: als het publiek haar niet pruimt, dan kan ze het verge ten. En hoe dat publiek reageert, daar is nog nooit een zinnig woord over te zeggen geweest. Wij heb ben het meegemaakt met Margriet Markerink, een zangeres uit het oosten van het land: prachtige stem (Ujkt op die van 'Melanie'), fraaie, zelfgeschreven composities en een leuk koppie, maar ze heeft het nóóit gered. Ondanks perspar ty's, prima promotiefoto's en een schitterende, nieuwe garderobe. Ik denk dan dat haar naam niet werk te en, dat veronderstel ik maar, haar vader zich er te veel mee wil de bemoeien. Dan worden er din gen doorgedrukt die gewoon niet commercieel verantwoord zijn. Maar nogmaals", constaterend, „een Annie Schilder heeft het al tijd wèl gered, mèt haar naam en mèt haar eigen manier van doen. Dus waarom het bij de een dan wèl en bij de ander niet werkt, dat is elke keer weer een groot raadsel." Middelmaat Ten slotte, lachend: „Ik zat on langs in de jury van de Miss-Hol- landverkiezingen, want ook daar word ik wel eens voor gevraagd. Nou ja, dat was eveneens slikken, want ik moest constateren dat geen een meisje echt perfect was. Er mankeerde steeds wel wat aan. En dan denk ik: in het land der blinden is éénoog koning. De echt mooie meiden zitten thuis, hoeven niet zo nodig. En de middelmaat biedt zich aan. Zo gaat dat zo vaak. Toch moet ik daaruit wel mijn keu ze maken en daar heb ik dan ook wel eens last van. Maar in elk geval weet ik dan wel, als jurylid, wat er 'te koop' is en dat kan ook belang rijk zijn!" „Al ben je nog zo mooi, wanneer je geen woord tekst kunt uitspreken, zal je nooit succesvol wor den!". Johan Verdoner, de 60-jarige vertrekkende di recteur van de Akademie voor Kleinkunst in Am sterdam, deelt die mening. Twintig jaar lang heeft hij de school geleid, hij heeft mensen groot zien worden en mensen af zien gaan. Nu het werk er op zit en de academie 'overgeno men' wordt door een nieuw team, zal Verdoner binnen kort naar Italiè vertrekken om zich daar te vestigen. Met als enig gezelschap zijn hond. Op de valreep van dit vertrek werd het interview met hem ge maakt, een ervaren en ge routineerd man als Verdo ner geeft zijn mening over de talenten: hoe kom je er aan, hoe spring je er mee om, hoe ontwikkel je ze en hoe wordt je er succesvol mee? door Margriet Hunfeld AMSTERDAM (GPD) - Een zachte man, op het eerste gezicht. Mooie donkerblauwe kleren aan, gouden ketting om de hals en een over hemd dat ver openstaat. Gelaten ogen en, vreemd genoeg, een wat zuinige mond. Johan Verdoner is van oorsprong danser geweest (klassiek), maar stopte daarmee toen hij merkte meer te voelen voor het regisseren, choreografe ren en lesgeven. Zijn denkwijze werd anders, niet in de laatste plaats door zijn samenwerking met Wim Sonneveld toentertijd, van wie hij de inhoudelijke kant van het theatermaken leerde. Verdo ner: „Vooral de poëtische kant, een beetje het mondaine, daar was hij sterk in. Humorvol cabaret vind ik nog steeds het leukste". Sinds Johan Verdoner de leiding van de Akademie voor Kleinkunst op zich nam, veranderde er veel. Het verwachtingspatroon was ho ger geworden, het publiek in de theaters werd kritischer en de ar tiesten moesten goed werk leveren om zich te handhaven. Verdoner ging zich er op toeleggen om die mensen te selecteren die een reële kans op succes zouden maken. Dat Johan Verdoner weg als directeur Akademie voor Kleinkunst Johan Verdoner: 'Werklust moet er zijn'. betekende dat kandidaten een jaar lang 'bekeken' werden en uiteinde lijk, na dat jaar, te horen kregen of ze wel of niet zouden worden toe gelaten tot de Akademie. Vooral het leerlingenaantal daalde daar door, want Verdoner en zijn staf waren streng en kozen slechts die genen die ook werkelijk alles in zich hadden om succesvol te kun nen worden. (foto GPD) Slechts een aantal van de hon derden gegadigden halen de eind streep en per jaar telt de akademie in totaal zo'n 35 leerlingen. Met een dertigtal docenten, regisseurs en begeleiders betekent dat zoiets als één leraar per leerling. Verdoner, over de selectie: „Mensen met te weinig individuele expansie, zoals ik dat noem, ne men we dus nooit aan. iemand die te weinig vitaal is, die te 'sloom' is en niet in een groep kan werken, nee, die kan bij ons niet terecht. Werklust moet er zijn. Daarnaast zijn er dan nog de factoren als fy sieke- of stemgebreken, waardoor iemand afvalt". Moet iemand vooral mooi moet zijn om zijn of haar kansen op suc ces te vergroten? Verdoner rea geert daar heel pertinent op: „Nee, hoor. Wat is dat trouwens: mooi- zijn? Wat is aantrekkelijk? Wat is sexy? Op het toneel is het vaak zo anders. Een mooie filmvrouw hoeft bijvoorbeeld helemaal niet zo'n mooie vrouw te zijn. Fotoge niek zijn, dat is belangrijk. En dat is toch anders dan 'mooi-zijn'. Mooie mensen kunnen wegvallen voor een camera en andere mensen lichten op. Ik kan zo de voorbeel den noemen van filmvrouwen die helemaal niet zo mooi zijn. Liz Tay lor heeft een rot figuur, Barbara Streisand een lelijke neus en hele maal geen figuur, Bette Davis...". Hij wacht even, zegt dan lang zaam: „Je zou kunnen zeggen dat het vooral om uitstraling gaat. Maar dat is, in tegenstelling tot het 'mooi-zijn' iets dat is aan te leren. Jazeker. Het is net zo'n reële factor als het versterken van een spier. Er zijn ook oefeningen voor. Maar om dat wij in een hele individuele tijd leven, valt het niemand meer op, mensen zijn zelfs verbaasd om te horen dat uitstraling bestaat. Het curieuze is echter dat het ook wordt gesignaleerd wanneer ie mand totaal geen uitstraling heeft. Een hand waarvan niets uitgaat, daar reageer je negatief op". Emoties „Een van de basisregels is dat uitstraling vrijkomt als een hele boel storende factoren achterwege blyven. Nervositeitsspanning bij voorbeeld. Wij gaan terug tot voor de puberteit om studenten te leren omgaan met hun emoties. Omdat je als kleinkunstenaar medium bent voor dingen die je in je eigen persoonlijke leven niet zo hebt, moetje wel weten waar je mee be zig bent. De mens is een reservoir van vele emoties en ervaringen, het meeste is hem echter na verloop van tijd afgeleerd. En dat is maar goed ook, anders stonden we alle maal bij de bakker te krijsen en te stompen zodra iemand voor onze beurt ging. Toch willen wij die emoties terughalen bij onze stu denten. En dat betekent dus, terug naar die kinderperiode. Ja, dat moet absoluut. Het grote reservoir moet worden aangeboord". Dan, gelaten: „In Amerika gaan ze heel ver. Daar komt het in de buurt van sensitivity training. Daar hou ik niet van". Steeds zachter sprekend, maar met doordringen de ogen: „Mensen gaan naar een kleinkunstenaar om zijn eigen heid, niet om het stuk dat hij speelt. Om die eigenheid te berei ken laten we studenten ken, dat is een enorme losmaker: het contact met de aarde is een enerverende er varing. Door die laagbljdegronds- heid worden de emoties heftiger, donkerder". Zakelijk: „Doordat emoties, die je niet gewend bent te gebruiken, vrijkomen. Dat geeft een enorm verdriet. Zo'n verdriet moet in een vorm worden gegoten, om er mee om te kunnen gaan. Daardoor krijg je dat leerlingen steeds meer dur ven, ze leren bovendien elkaar ver trouwen". Na enig zwijgen: „Het is wel lo gisch hè?". Hoe zit het nu met mensen die al deze trainingen, psychische losma- kers en technische lessen niet heb ben gevolgd. Kunnen die nog wel op eigen houtje aan een toneelcar rière beginnen? Verdoner gelooft van niet. „Je ziet dat mensen die zonder theateropleiding succesvol zijn geworden toch meestal wel er gens les in hebben gehad. Wim Sonneveld nam voortdurend les sen, ging ook meestal confronta ties aan met mensen van wie hij vond dat hij iets van ze kon leren. Indertijd vroeg hij Ina van Faassen om die reden". „Kijk eens naar Jasperina de Jong, een natuurtalent, prachtige stem, goed tekstgevoel. Ze had geen opleiding, maar ze neemt al tijd bewegingslessen, zanglessen en uiteindelijk groeide ze in het theater". Verdoner: „Mensen die niet kun nen zingen, daar doe ik niets mee!" Fame De sfeer van de akademie: het rommelige gebouw, de chaotische inrichting, de vreemd-uitgedoste leerlingen in balletmaillots, slipjes, doorzichtige T-shirts, de ouwe lam- pekap in de portiersloge, de krat ten pils die naar binnen worden ge sjouwd, de dramatische vragen aan onbekenden, de hangende, roken de acteurs-in-spe, de op tafels zit tende kleinkunstenaars en de lig gende meisjes op de sofa in de hal, elkaar's handvasthoudend en emo tionele blikken uitstralend, dat al les geeft iets onduidelijks. Alsof er wat gerommeld wordt in de marge. Verdoner: „Dat lijkt maar zo. In feite heerst hier een enorme disci pline. De mensen moeten keihard werken. Zodra je eenmaal op deze akademie zit, gaatje verkering wel uit, dat zeggen we altijd. Zet een willekeurige groep leerlingen by elkaar en laat ze een stuk tekst zin gen, een ballet dansen of een scene spelen en het wordt direkt profes sioneel en goed gedaan. Net als in Fame, zou je kunnen zeggen. Ze kunnen spontaan erg veel". Freek de Jonge haalt nog geen zes ton binnen DEN HAAG (GPD) - De groten deels door Freek de Jonge gevoer de actie Gast-aan-tafelvoetbal zal volgens de Derde-Wereldhulporga nisatie Novib in totaal 600.000 gul den opbrengen. Feitelijk is er nu 525.000 gulden binnen, maar er druppelen nog giften binnen. Het geld is bestemd voor een aantal projecten in Mexico ten behoeve van de allerarmsten. De Jonge kwam spontaan met de actie, toen in Mexico het geld-ver- slindende wereldkampioenschap voetballen werd gespeeld. De ca baretier reisde het hele land af, on derweg tegen betaling allerlei acti viteiten ontplooiend van het pose ren voor polaroidkiekjes tot het spelen van een partijtje tafelvoet bal. Hij streefde naar een op brengst van enkele miljoenen voor de met hem samenwerkende No vib, maar hij is niettemin tevreden met het eindresultaat. 1(1) 2(3) 3 (10) 4 4) 5 2) 6(9) 7 (14) 8 (23) 9(8) 10 (18) 11 (12) 12 6) 13 (24) 14 (35) 15 7) 16 (38) 17 (11) 18 5) 19 (19) 20 (16) 21 (17) 22 (13) 23 24 25 (29) 26 (15) 27 (27) 28 (25) 29 (21) 30 (32) 31 32 (33) 33 34 (20) 35 36 (28) 37 (39) 38 (37) 39 (22) 40 The edge of heaven - Wham Papa don't preach - Madonna Holiday rap - Mc Mi- ker G DJ Sven Venus -Bananarama Lessons in love - Level 42 Atlantis is calling - Modern talking My favourite waste of time - Owen Paul Ti Sento - Matia Ba- Holly rock - Sheila E Disco samba - Two man sound Say it say it - E G Daily Underground - Da vid Bowie I can't wait - Nu shooz Sing our own song - UB40 On my own - P Label led M McDonald Nasty-Janet Jackson Set me free - Jaki Graham What have you done - Janet Jackson - When tomorrow co mes - Eurythmics Midnight lady - Chris Norman Friends will be friends - Queen We don't have to take - Jermaine Stewart Who's Johnny El De- barge Dancing on the cei ling - Lionel Richie - All night passion - Alisha - Touch me - Saman- tha Fox - Barbecue - André van Duin - Alles geprobeerd - Het goede doel - Sledgehammer - Pe ter Gabriel - Ik slaap vannacht wel op de bank - Koos Alberts Close to perfection - Miquél Brown - New beginning Bucks Fizz Hunting high and low - Aha - Mountains Prince The Revolution Sweet freedom - Mi chael McDonald - Tausendmal du - Münchener Freiheit - Leave it to luck - Top per Headon A change is gonna co me - Solomon Burke - Thought you were on my side - Cock Robin - Fight for ourselves - Spandau Ballet Iron Maiden naar Leiden LEIDEN - Iron Maiden komt naar Leiden. Het optreden van de En gelse heavy-metalgroep heeft plaats op 22 november in de Groenoordhallen. De verkoop van de kaarten (f30,-) begint op 4 okto ber. Het voorprogramma is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17