'Een lijkschouwing heeft zeker zin' Nederland gaat 'witte steenkool' winnen Reportage Patholoog-anatoom prof. dr. Becker: Waterkrachtcentrales op bescheiden schaal goed mogelijk Zwarte in kerk laat zich niet wegsturen WOENSDAG 23 JULI 1986 PAGINA 13 AMSTERDAM „Over lijkschouwingen gaan wil de verhalen. Mensen den ken dat een lijk verminkt wordt, aan stukken gesne den. Nabestaanden kijken er vaak tegen aan van: 'nu heeft vader al zo geleden en dan doen ze hem dat ook nog aan'. Dat is jam mer, want een lijkschou wing is vaak heel zinnig". Prof. dr. A. E. Becker heeft een beroep dat de meeste mensen eigenlijk alleen van de televisie kennen. Hij is patholoog anatoom en houdt zich af en toe bezig met het ontle den van dode mensen om te kijken waaraan ze overleden zijn. door Runa Hellinga Op zijn snijtafel komen hoofdza kelijk mensen die na een ziekte zijn overleden in het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam. Becker spreekt dan ook steeds over patiënten, al valt er niets meer te genezen. Heeft een dergelijke lijkschouwing ob ductie in vaktermen eigenlijk Becker vindt van wel. Vorig jaar hielden twee studenten ze ven weken lang alle lijkschou wingen op zijn afdeling bij. Het waren er 41 in totaal. Bij 28 pa tiënten werden afwijkingen ge vonden die de behandelende arts tijdens hun leven niet had ont dekt. Van de dertien overige lijk schouwingen warén er elf ba by's, die vóór of vlak na de beval ling gestorven waren, en waar dus geen behandelende arts bü was geweest die een diagnose had gesteld. Niet te redden De cijfers klinken overigens schokkender dan ze in werkelijk- heid ziyn. Vierentwintig patiën ten hadden geen andere behan deling gekregen als hun arts wèl precies had geweten wat met hen aan de hand was. Maar vier pa tiënten hadden bij nader inzien anders behandeld moeten wor den, en twee van hen zijn aan iets anders overleden dan men aan vankelijk dacht. Becker: „Niet dat die mensen met deze weten schap te redden waren geweest. De afwijkingen die ze hadden, waren allemaal ernstig genoeg. Ze waren dus waarschijnlijk toch wel overleden". Het aantal lijkschouwingen loopt jaarlijks terug. Minder dan 50 procent van de overledenen in het AMC wordt nog onderzocht. En daarmee komt het dus steeds vaker voor dat de exacte dood soorzaak niet wordt vastgesteld. Is het dan wel echt nodig? Dat staat volgens Becker vast. De behandelende arts leert ervan en de medische wetenschap ont wikkelt zich verder. Zonder ana tomische les in de 17e eeuw zou de geneeskunde thans nooit zo ver zijn gekomen. Voor medi sche studenten is de lijkschou wing vandaag de dag nog steeds een belangrijk studieonderdeel. Bovendien, hoe geavanceerd de huidige medische apparatuur ook is, er blijven toch regelmatig nog dingen onontdekt. De lijk schouwing kan helpen om dat soort zaken beter op te sporen: „Uit obductie zijn we bijvoor beeld te weten gekomen volgens welk patroon bepaalde kanker gezwellen zich verspreiden. Daardoor kun je bij volgende pa tiënten veel gerichter zoeken". Niet dat Becker nu iedere over ledene uit het AMC op zijn snijta fel wil zien: „Dat zou ik niet eens kunnen bij benen. Ik zou het ook niet willen. Als ik echt de hele dag in lijken zat te snijden, had ik een ander vak gekozen. In sommige gevallen is lijkschou wing echt onzin. Bovendien heb ben we hier ook ander werk te doen". Dat is, vreest hij, er wel een beetje de oorzaak van dat het aantal lijkschouwingen terug loopt: de behandelende arts Prof. dr. Becker: 'Meer lijkschouwingen, Ik zou het niet kunnen bij benen' Uitstrijkjes De patholoog houdt zich niet alleen met dode mensen bezig. Een belangrijk onderdeel zijn werk heeft met levende pa tiënten te maken. Zo krijgt een groot deel van de vrouwen, zon der het te weten, regelmatig me hem te doen. Hij is het namelijk die het jaarlijkse uitstrijkje derzoekt. De patholoog-houdt zich in het algemeen bezig met cel- en weef- selonderzoek. Jaarlijks verricht de pathologische afdeling van het AMC zo'n 40.000 onderzoe ken. En dan wil een lijkschou wing, die gemiddeld toch zo'n twee uur duurt, wel eens in de verdrukking komen. Becker vindt dat dat zou moe ten verbeteren: „Als een arts te lang op de uitslag moet wachten, is hij de volgende keer minder gemotiveerd om weer een lijk schouwing aan te vragen. Boven dien moet je als patholoog op de behandeling gericht zgn. Je moet geen laboratoriumgeleerde worden, want dan begrijpt nie mand je meer en vinden ze het ook niet meer belangrijk". De lijkschouwing is volgens Becker overigens niet alleen voor medici interessant: „De in formatie kan ook voor de familie heel belangrijk zijn. Bij bepaalde ziekten is het goed als de behan delende arts weet waar de vader of moeder van de patiënt overleden is. En bij doodgeboren baby's is het heel nuttig om uit te zoeken of ze een aangeboren af wijking hebben. Dat kan voor een volgende zwangerschap en voor de gezinsplanning van be lang zijn". Toch kan hij er zich goed in in leven dat familieleden erg tegen een lijkschouwing opzien. Hun toestemming is, behalve als er sprake is van een misdrijf, dan ook altijd vereist. ARNHEM - Lange tijd is water kracht in Nederland nauwelijks van betekenis geweest. Maar met de bouw van nieuwe waterkracht centrales en de mogelijkheden voor opslag van energie in spaar- bekkens kan water in de toekomst een bijdrage leveren aan de stroomvoorziening in ons land. Daarvoor wordt op verschillende plaatsen onderzoek verricht, onder meer bij de Kema in Arnhem. door Paul de Gram Vooral in het oosten en zuiden van Nederland zijn mogelijkheden. De voor onze begrippen grote toe passingsmogelijkheden liggen bij de stuwen en sluizen in de Maas en het Julianakanaal, in de Rijn, de Lek en de Nederrijn. Met ruim 70 megaWatt gaat het dan overigens nog altijd om een bescheiden bij drage aan de electriciteitsproduk- tie van in totaal 15.000 megaWatt. De tot nu toe grootste water krachtcentrale is te vinden in de stuw bij Hagestein in de Lek met een vermogen van 1,8 megaWatt. Deze centrale is van 1962 tot 1974 in gebruik geweest en twee jaar ge leden opnieuw in bedrijf gesteld. De jaaropbrengst bedraagt circa 5 miljoen kiloWattuur. Verder wor den thans vier waterkrachtcentra les gebouwd, bij Maurik, het Bra bantse Alphen en bij Linnen en Borgharen. De centrale in de Nederrijn ter hoogte van Maurik krijgt een maxi maal vermogen van 10 megaWatt. Met dat vermogen is een opbrengst aan kilowatturen te bereiken, ge lijk aan het jaarverbruik van 18.000 gezinnen. Waar verwacnting zal de ze centrale in 1988 kunnen draaien. De centrale bij Alphen in de Maas zal door een groter hoogteverschil nog meer stroom kunnen leveren, maximaal 12,4 megaWatt. Verder zijn er nog vele honderden plaat sen die technisch gesproken ge schikt zijn voor waterkrachtbenut- ting. Ze zijn echter niet allemaal rendabel, maar zo'n 5 megaWatt is toch wel haalbaar. De belangrijk ste wateren hiervoor zijn de Over ijsselse Vecht, de Oude IJssel en het Twentekanaal. Hier zijn water krachtinstallaties van meer dan 50 kiloWatt mogelijk. Een wel zeer kleinschalige toepassing is het op nieuw in gebruik nemen van oude watermolens, maar nu voor de stroomopwekking. Zo leveren twee molens in Limburg, in De Geul en De Voer, al een kleine bij drage aan de elektriciteitsvoorzie ning. Milieu Is waterkracht milieuvriende lijk? Uit onderzoek blijkt, dat dit niet zonder meer waar is. Klein schalige waterkracht heeft zowel positieve als negatieve milieu-ef fecten. De positieve zijn, dat water kracht fossiele brandstoffen als steenkool, gas en olie spaart en daarmee wordt de uitstoot van schadelijke stoffen die voor zure regen zorgen, verminderd. De veranderingen in het water peil zorgen er echter ook voor dat de oorspronkelijke plantengroei wordt aangetast. "Specifiek dier lijk en plantaardig leven voorbij de stuwen kan worden verstoord. Vis in de rivier kan worden bescha digd door de turbines. Verder kan De waterkrachtcentrale bij Hagestein, de grootste van ons land. (foto ANP) een waterkrachtcentrale een bar- Studies rière vormen voor optrekkende vis. Volgens recente onderzoeken moet bij nieuw te bouwen centra- Al in het begin van deze les rekening worden gehouden zijn studies verschenen over moge met sterftepercentages van 10 tot lijkheden van kleine waterkracht- 30 procent. Op het ogenblik wordt centrales. Twee projekten kwamen onderzocht of door middel van van de grond: precies 60 jaar gele- lichtbarrières en flitslichten de vis- den een centralebij Roermond sen op afstand kunnen worden ge- voor een elektro-chemische indus- houden", aldus Van Wijk. trie, welke tot 1974 dienst deed, en de eerder genoemde centrale in de Lek bij Hagenstein. Verder is het gebruik van waterkracht voor de stroomopwekking vrijwel altijd bij plannen gebleven. Daar komt nu dus verandering in. Wel hebben in vroeger dagen zo'n 800 watermo lens dienst gedaan als maalderijen en houtzagerijen. Voor water krachtwinning zijn twee elemen ten van wezenlijk belang: een per Op wereldschaal verzorgt waterkracht ruim 20 procent van de totale electriciteitsvoorziening. Het gezamenlijk vermogen van alle grote en kleine waterkrachtcentrales bedraagt dan 500.000 megaWatt en landen als Noorwegen en Zwitserland zijn voor hun electriciteit voor een be langrijk deel aangewezen op de 'witte steenkool'. Wanneer de prijs aantrekkelijk is wordt soms waterkracht-electrici- teit uit Zwitserland naar ons land gebracht. "Maar het grootste deel van bet potentieel in de wereld ligt nog ongebruikt. Theoretisch is dat meer dan 50 keer zoveel dan nu in exploitatie is. Alles wijst erop dat waterkracht als energiebron een steeds grotere rol gaat spelen in 's werelds electriciteitsvoorziening", aldus Kema-deskundige Van Wijk. Waterkracht is ook een van de oudste energiebronnen. Ongeveer 2500 jaar geleden was al sprake van waterkracht in Griekenland, China en India. Schoepenraden zijn gebruikt om graan te malen en om het land te bevloeien. De moderne toepassing van waterkracht - voor de pro- duktie van electriciteit - is mogelijk geworden door de uitvinding van de waterturbine in 1820 door de Fransman Benoit Fourneyron. In 1881 werd in de Amerikaanse staat Wisconsin de eerste water krachtcentrale in gebruik gesteld. Sinds die datum is witte steenkool steeds vaker toegepast om stroom op te wekken. Enorme stuwdammen zijn aangelegd en turbine-installaties van vele honderden megaWatt's per stuk zijn in gebruik. Een bekend voorbeeld is de Egyptische Assoean-dam. richt, onder meer naar de techni sche haalbaarheid van het 5 jaar geleden gelanceerde plan Lieven- se. Dat voorziet in een spaarbek ken in het IJsselmeer van 55 vier kante kilometer in combinatie met een windturbinepark. Honderden grote molens zouden gezamenlijk 2000 megaWatt leveren om het spaarbekken vol te pompen. Inmiddels is duidelijk geworden dat bij een windmolenpark tot 1000 megaWatt de toepassing van een spaarbekken als buffersysteem overbodig is. Omdat 1000 mega Watt aan windvermogen het maxi mum is dat bereikt kan worden voor het jaar 2000, is de oorspron kelijke gedachte van Lievense vol gens Van Wijk minder interessant. Het verval van het rivierwater vormt de energiebron voor de wa terturbine. Hoe groter dit verval des te meer elektriciteit kan er worden opgewekt. De invloed op het verval wordt bepaald door de eb- en vloedwerking, door de sei zoenen en door de natheid of droogte. Zo is het wateraanbod bij de stuwen wen sluizen - in dit ge val bij Hagestein - in niet geringe mate afhankelijk van het smelten van sneeuw in Zwitserland en de regen die valt in West-Duitsland. manente aanvoer van water (net debiet genoemd) en een verval, de valhoogte van het water bü een sluis of stuw. In Nederland is overal sprake van een klein verval, terwijl de hoeveelheid water per tijdseenheid die door een kanaal of rivier stroomt óp een bepaalde plaats vrijwel nergens gedurende het hele jaar hetzelfde is. Vanwege het ge ringe Nederlandse verval zijn al leen overdrukturbines te gebrui ken. Hierbij is het hele turbinehuis gevuld met water en wordt het schoepenrad aangedreven door het drukverschil voor en achter het rad. Het schoepenrad is verbonden met ëen generator die elektriciteit opwekt. De turbine is zo gevormd dat het water bij het schoepenrad de hoog ste snelheid bereikt. In Nederland kan het water niet in grote stuw meren opgevangen worden. Water kracht kan daardoor alleen bij be staande sluizen en stuwen in rivie ren en kanalen worden benut. Naast de mogebjkheden van wa terkrachtcentrales bij stuwen en sluizen is het ook mogelijk electri citeit op te wekken met behulp van grote spaarbekkens. Ook op dit ter rein heeft de Kema onderzoek ver In een blanke Zuidafrikaanse kerk is onrust ontstaan over een zwarte kerkganger die van geen wijken wil weten. De leden van de geheel blanke gereformeerde 'Dopperkerk' in Middelburg, op het platteland van Transvaal, moesten deze maand voor het eerst in hun kerkgeschiedenis meemaken dat een zwarte man hun dienst bij woonde. De zondag daarop was de man er weer. De derde keer werd het de kerkeraad toch te machtig. Een kerkeraadslid ging naar de zwarte toe en bood hem aan hem naar een zwarte kerk vijftien kilometer verderop te brengen. De man weigerde be leefd maar beslist. Omdat de kerkeraad weieens precies wilde weten hoe het in de 'Dopperkerk' moet toegaan als andersgekleurden zich daar aan dienen, belegde men een specia le vergadering met dominee J. S. Bingle als raadgever. Maar die spaarde de kool en de geit en dus werd de kerkeraad niets wijzer. De dominee legde er eerst de na druk op, dat kerkdeuren voor christenen nooit gesloten moe ten blyven. Maar, zei hij er direct bij, de Schrift leert, dat er ver schil is tussen mensen en hun aard, zodat het verreweg het bes te hjkt als mensen naar ras en cultuur eigen kerken hebben. De kleine, maar in overheids kringen invloedrijke 'Dopper kerk', die haar hoofdkwartier heeft in Potchefstroom, heeft naar buiten altijd de indruk wil len wekken ruimhartiger te zijn in rassenkwesties dan haar calvi nistische zusters. Er dreigt nu ook daar een scheiding der gees ten. Met als inzet die eenzame zwarte kerkganger. Hij zal zich niet naar een zwarte kerk laten dwingen, zo heeft hij gezegd. Verkrachting Als een kerk de vrouw niet behandelt als gelijkwaardig aan de man, maakt zij zich schuldig aan verkrachting van diepgaan de theologische waarheden. Dat zei Sarah Matlahari, leid ster van de zwarte afvaardiging uit Zuid-Afrika op de internatio nale conferentie van methodis tenvrouwen in Nairobi (Kenya). Daar zijn ruim 1000 vrouwen uit 62 landen bijeen. Matlahari, die in Soweto aan het hoofd staat van een kerkelij ke organisatie, verweet de ker ken, de vrouw met minder be langrijke functies af te schepen. Zo wordt de werkkracht van vrouwen onderschat. "Vrouwen moeten het niet langer nemen, dat kerken steeds maar weer ko men aandragen met bijbeltek sten waarin de ongelijkheid van de seksen wordt onderstreept, zoals die gold in de tijd waarin de bijbelboeken werden geschre ven". De Zuidafrikaanse delegatie op deze methodistenconferentie is meer dan dertig vrouwen sterk. (Stichter van de methodisten- kerk was de Britse prediker John Wesley. Hij leefde in de achttiende eeuw). Leger des Heils. Traditionele methoden kunnen oud zijn, maar daarom zijn ze nog niet uit de tijd. "Er bestaat gewoonweg geen alternatief voor persoonlij ke evangelisatie". De 54-jarige Australische Eva Burrows, de nieuwe generaal van het Leger des Heils (stichter William Booth), zegt dat in een verklaring ter gelegenheid van haar installatie. Daarmee wilde de generaal niet zeggen, dat nieu we methoden van evangeliever kondiging, zoals de elektroni sche media, niet met beide har den moeten worden aangegre pen. Eva Burrows - dochtèr van Heils-officieren - is de enige vrouw ter wereld die een belang rijke godsdienstige organisatie leidt. Ze is ook de jongste gene raal die het Leger ooit heeft ge kend en de tweede vrouw die op deze post werd verkozen. De dochter van de stichter, Evange line Booth, had van 1934 tot 1939 de leiding. Al vanaf de oprich ting in 1865 worden man en vrouw binnen het Leger gelijk behandeld. (Het Leger telt anderhalf mil joen leden in 87 landen). Ontvoering De kerk zal in geen geval los geld aan terroristen voor een ont voerde zendeling betalen. Met die verzekering begint een ver klaring van het zendingsgenoot schap van de Zuidelijke Baptis ten in de Verenigde Staten, be stemd voor zendelingen die ge vaar lopen te worden ontvoerd. Als wél losgeld werd geboden, zou de kans op ontvoering alleen maar groter worden, zo is de re denering. Zendelingen, zegt het docu ment, moeten voortdurend waakzaam zijn en nagaan hoe de toestand ter plaatse zich ontwik kelt. Ze moeten eenvoudig leven, niet altijd op dezelfde ogenblik ken hetzelfde doen, ook niet in hun reizen, geen uitdagende po litieke verklaringen afleggen en de groepen waarmee zij in con tact komen aanraden terroristen niet te steunen. (De zending van de Zuidelijke Baptisten, een kerk met meer dan 14 miljoen leden, kan terug zien op een geschiedenis van 141 jaar. In de loop der jaren zijn ne gen zendelingen vermoord, vier in een situatie van politieke on rust). Weerbaar. Vrouwelijke reli gieuzen zijn zich te weinig be wust van hun eigen specifieke waarde. Ze laten zich - nog meer dan andere vrouwen - gemakke lijk van hun stoel praten. Om die uitdrukkelijke reden werd in ons land de werkgroep 'Binnenland vrouwelijke religieuzen' in het leven geroepen. Die begint eind oktober in het gebouw 'Kontakt der Kontinenten' in Soesterberg een training onder de titel 'Weer baarheid voor religieuzen'. Bij deze training komen vra gen aan de orde zoals: welke waarden zijn mij als religieuze aangeleerd die belangrijk zijn voor mijn maatschappelijk werk, waar staan deze in de weg bij dat werk, hoe maak ik duidelijk dat mijn maatschappelijke keuze te maken heeft met mijn keuze om religieuze te zijn? De bijeenkomsten zijn bedoeld voor maatschappelijk betrokken vrouwelijke religieuzen die de spanning kennen tussen inzet en inkeer en vormen van weerbaar heid willen leren om de tegenbe weging in kerk en maatschappij te steunen. Nadere inlichtingen kan Annie Bellemakers geven, Van de Mor telstraat 62, 2203 JE Noordwijk, telefoon 01719-18457. Tweespalt. De 'Samenwer king Monialen-Belangen' (SMB), waarin het merendeel van de mo- nialenkloosters in Nederland is verenigd, pleit voor beëindiging van de tweespalt in de Neder landse Rooms-Katholieke Kerk. Zij doet dat in een brief aan de bisschoppen, de '8 Mei-bewe- ging' en de stichting 'Contact Rooms-Katholieken'. "Polarisatie", zeggen de vrou welijke kloosterlingen, "werkt verwarrend, zodat gelovigen zich steeds meer van de kerk dreigen af te keren". "Bij meningsver schillen moeten mensen zo naar elkaar luisteren, dat zij de waar den waar de ander voor staat kunnen respecteren. En dat ze die waarden opnemen als een uitdaging om zichzelf kritisch aan het evangelie te toetsen". Hervormde Kerk: beroepen te Middelharnis A. van Brumme- len Huizen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13